S)e CcldóeSou/ïa/rtt Topoverleg bracht nog geen uitkomst in de problemen WERKGEVERS ACHTEN EISEN VAN VAKBONDEN UITERST GEVAARLIJK Ben Bella bezorgd over toestand aan Algerijns-Marokkaanse grens Kolonel trekt zich niets van ontslag aan DINSDAG 1 OKTOBER 1963 54e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS oofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE KRANT IS JARIG Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8|75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1,50 LONEN EN PRIJZEN Het overleg tussen de werknemers, werkgevers, en afgevaardig den van het kabinet aangaande de problemen van loon- en prijs vorming, dat gistermiddag in Den Haag is gehouden, is geëindigd, zoals het begonnen is: er is geen enkele overeenstemming bereikt. De werkgevers zagen geen aanleiding zich akkoord te verklaren met de eisen, die de drie vakbonden hebben gesteld. Deze eisen zijn: 1. Per 1 januari a.s. de mogelijkheid tot een loonsverhoging van 8 a 10 procent, en twee vakantiedagen meer voor de contracten, die per 1 januari a.s. aflopen. 2. Met betrekking tot de contracten en regelingen, die in 1964 doorlopen, dient de mogelijkheid te worden geopend om vóór het verstrijken van de looptijd tot herziening over te gaan. 3. Op zeer korte termijn de mogelijkheid voor de vakbonden om onderhandelingen te voeren over de wijze en het tijdstip waar op per onderneming van de c.a.o.'s naar boven kan worden afgeweken. 4. Op zeer korte termijn de vaststelling van een minimum-loon van f 2,25 per uur, dan wel honderd gulden per week; c.a.o.'s, die deze minima niet garanderen, mogen dan niet worden goed gekeurd; voor degenen, die niet onder een c.a.o. vallen, dient een bindende regeling te worden vastgesteld. 5. Daar de loonsverhoging van 2,7 procent voor 1963, gezien de conjuncturele ontwikkeling aan de voorzichtige kant is ge bleken moet de mogelijkheid worden geopend tot uitkering ineens over 1963, ter grootte van een weekloon, c.q. salaris. 6. Voor de regeling van de arbeidsvoorwaarden voor overheids personeel en daarmee gelijk te stellen groeperingen dienen over eenkomstige maatregelen te worden getroffen als voor de onder punt 5 bedoelde groepen. 7. Optrekking van de uitkeringen krachtens de algemene ouder domswet, algemene weduwen- en wezenwet, de kinderbijslag regelingen en de int'erimwet invaliditeit per 1 januari 1964 met 10 procent; hiermee kan niet worden gewacht op de automa tische verhoging, die het gevolg is van een stijging van de loonindexcij f ers. De werkgevers zijn van oordeel, dat de eisen van de werknemers grote gevaren met zich mee brengen. „Zij lossen de krapte op de arbeidsmarkt niet op, zullen aanleiding zijn tot een scherpe prijsstijging, het begin van een inflatie-spiraal," meende de heer H. J. de Koster, die tijdens een persconferentie de mening van de werkgevers vertolkte. Hij was ervan overtuigd, dat een dergelijke regeling onze nationale export ernstig zou benadelen, en een desastreuze weerslag zou hebben op de inkomens van andere groeperingen in ons volk. De verbonden zijn van mening, dat een deel van de aanpassingsmaat regelen moet worden gebruikt voor een adequate huurverhoging per 1 januari 1964. Voor de collectieve arbeidsovereenkomsten, die in 1964 aflopen, moet wellicht een speciale huurcompensatie worden gegeven. Overeenstemming en geschillen doel beantwoorden. Loonstijgingen zullen derhalve, naar het inzicht van het kabinet, zoveel mogelijk reëele loonstijgingen moeten zijn. Zij zuiden Minister Veldkamp had in het over- bovendien geen essentiële schade mo- leg tussen de delegatie uit het kabi- toebrengen aan onze econonne. net en het bestuur van de Stichting Het kabinet blijft vasthouden aan zijn reeds eerder enige malen door minister Veldkamp uiteengezet stand punt: wachten op advies van de SER, daarna overleg in de Stichting en dan bij het kabinet, dat dan zal moe ten beoordelen of het kan en hoe het kan. Het nieuwste rapport van het Cen traal Planbureau is niet in het over leg van gistermiddag aan de orde ge weest. De heer Roemers verklaarde dat dit rapport de overgrote meer derheid van degenen die deze mid dag hebben deelgenomen aan dat overleg niet tijdig had bereikt. Hij wilde er, gezien het vertrouwelijk ka rakter van dat rapport niet over spre ken omdat hij niet de vrijheid heeft dat vertrouwen te breken. Premature publikatie De heer Roemers had wel kennis genomen van een bericht in een der ochtendbladen over de inhoud van dat nieuwste rapport van het Cen traal Planbureau. Als de inhoud van dat bericht overeenstemt met de in houd van dat rapport, dan is dit, naar zijn persoonlijke mening, al evenmin aanvaardbaar als het rapport van het Centraal Planbureau dat op Prins jesdag aan de Kamer is overgelegd. De heer Roemers, het standpunt van de vakcentrale vertolkend, noemde als kernpunt: „Hoe krijgen we greep op de lonen?" Door de premature publikatie is naar de mening van de heer Roemers de discussie over het nieuwste rapport van het Centraal Planbureau zeer bemoeilijkt. De vakcentrales hebben hun eisen voor het te verwachten advies van de SER zo geformuleerd dat zij bereid zijn aan het formele gedeelte mee te werken, mits aan het materiële ge deelte zó wordt meegewerkt dat het formele gedeelte geen aanfluiting wordt. Men moet bij alles thans naar de mening van de vakbeweging niet uitgaan van het denkbeeldige, maar van de realiteit. Uitkering ineens? Toen in de perconferentie van de werkgevers de wens van de vakbewe ging over een uitkering-ineens in 1963 ter sprake kwam, scheen het dat er aan die kant (nog) geen eenslui dende mening was. Enerzijds werd medegedeeld dat men daarover nog geen mening had, maar De Britse speleoloog Geoffrey Workman heeft het record „onderduiken", dat met 62 dagen op naam stond van de Fransman Marcel Siffre, op groot se wijze verbeterd: hij bleef maar liefst 105 lange dagen ondergronds. Hier zien we hem, kort nadat hij weer boven aarde was gekomen, terwijl hij op hartelijke wijze begroet wordt door zijn vrouw Jessie. anderzijds zeide de heer Wemmers (voorzitter Verbond van Prot.-Chris- telijke Werkgevers) dat de bereid heid tot een uitkering, naar zijn per soonlijke mening, niet erg groot was. De werkgevers zijn niet van plan de collectieve arbeidsovereenkomsten „open te breken". van den Arbeid overeenstemming en geschilpunten geconstateerd. Overeenstemming over het feit, dat wat men ook doet, dit moet passen in het sociaal-economisch beleid zo als de Sociaal-Economische Raad dit enige jaren geleden heeft uitgestip peld; dat het streven naar handha ving van het loonpolitieke systeem de achtergrond van de discussies vorm de; dat men algemeen van oordeel is dat de gezagscrisis in het bedrijfsle ven die is ontstaan door het verschil tussen nominaal loon en rechtens geldend loon moet worden overwon nen. Huurverhoging? Een eventuele belangrijke loon stijging doet de vraag rijzen of een nieuwe huurverhoging niet eveneens gewenst is. Het kabinet heeft zich daar nog niet over uit gesproken, maar het denkt over dit hele complexe vraagstuk, waarbij medespelen, indien daar toe zou worden besloten, tijdstip van invoering, percentage e.d. Minister Bogaers verklaarde na derhand dat het verleden leert, dat van het ogenblik af dat tot een huurverhoging wordt besloten tot het tijdstip van invoering een pe riode van drie maanden pleegt te verstrijken. Hard en zakelijk De crisis in Algerië heeft een ander aanzien gekregen, doordat president Ben Bella het verzet van de Berbers in Kabylië in ver band heeft gebracht met Marokkaanse troepenconcentraties die volgens hem aan de Algerijnse westgrens zouden zijn gesignaleerd. Maandagavond-laat zei hij tegenover journalisten, dat op slechts tien meter van de grens Marokkaanse militairen worden samen getrokken. Algerië zou echter geen troepen naar het grensgebied sturen. Volgens de president zijn de Berbers hun opstandige aktie begonnen op een ogenblik, dat „men van buitenaf graag een aktie tegen Algerië zou beginnen". (De Berbers vormen het overheer sende ras in Marokko). t.,0 Aan de Marokkaanse troepenbewe- hoofd van de oppositiebeweging het zoals gepensioneerden, weduwen, we- hetgeen verscheidene heren van de gingen was een bezoek van Belkacem „front van socialistische krachten" zen, enz. Naarmate die loonstijging zijde van het bedrijfsleven wel was Krim aan Tanger voorafgegaan. Deze (FFS). Zoals gemeld, is de militaire meer reëel is zal zij beter aan haar aan te zien. staat met Hocine Ait Ahmed aan het bevelhebber van Kabylie, kolonel Mohand Oe el Hadj, door Ben Bella ontslagen, nadat hij zich zondag te Tizi Ouzou achter het FFS had ge schaard. De kolonel heeft al laten weten, dat hij het ontslag niet erkent. Daarop deed het staatshoofd een be- De delegatie uit het kabinet was daarbij getuige van verschil van me ning tussen de partners aan de kant van het bedrijfsleven. De kabinets delegatie heeft zich van een oordeel daarover onthouden; dat overleg hoort thuis in het bestuur van de Het overleg tussen de delegatie uit Stichting van den Arbeid. het kabinet en het aangevulde be- De zorgen die de regering heeft stuur van de Stichting is, naar de zijn o.m.: welke gevolgen zal een heer Roemers meedeelde, gevoerd in loonstijging reëel hebben voor ver- in harde, zakelijke sfeer. De ge schillende groepen van de bevolking moederen waren duidelijk verhit, roep op alle militairen om geen or. M tijdeHjk gestaakt. De Franse ders uit te voeren van officieren die "L. .j S, „de wettigheid van het hu'dige re- z°" !f°£ ,Y?°rbereid willen èime in twiifel willen trekken" J om aan mogelijke meuwe ont- 111 J Wl"en treKKen wikkelingen in Algerië het hoofd te Intussen is het tot dusver in Ka- kunnen bieden, bylie niet tot botsingen gekomen tus- Er is op het ogenblik nog een sen gezagsgetrouwe troepen en aan- Franse troepenmacht van 80.000 man hangers van kolonel El Hadj. jn Algerië. Volgens de oorspronke- Wat de. grenskwestie tussen Alge- lyke plannen zou deze in december rië en Marokko betreft, maakt Ma- volgend jaar gerepatrieerd moeten rokko aanspraak op grote stukken zijn. van de woestijn tussen Figuig en het Dkm verder gelegen Tindoef, waar de grens nooit duidelijk is afgeba kend. Voortdurende tweedracht Politieke waarnemers in Parijs zien de opleving van het verzet tegen, het during van de tweedracht, die,er voor de onafhankelijkheid in Algerië reeds heerste. Het verzet komt voorname- STORING BRACHT VERTRAGING IN BEZORGING KRANT bewind van Ben Bella als een" voort- 'sd Ti/.n.ïiTÏ; nn-ir V het rond drie uur geweest, die de bezorging van onze krant gisteren moeilijkheden heeft bezorgd. Door Er is een club voor de student, die bijna aan zijn „kantjes" toe is; en een voor de jonge zeerob, die al menig kantje aan de wal gebracht heeft; weer een andere voor de kan toorbediende, voor het meisje uit de kantwinkel en voor de jonge chef van de kantine. Met een sortering van dertig ver schillende klubs kunt u bij ons echt wel alle kanten uit. U hoeft dus niet aan de kant te blijven of er heel de winter de kantjes bij af te lopen. Begin ners, Gevorderden en Verge vorderden, de klubs zijn begon nen. Wilt u er nog bij? Dan nu inschrijven bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Telefoon 5 20 54. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Aanhoudend onbestendig De Bilt, 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het weer blijft onbestendig met regenperioden en overdag tempera turen enkele graden beneden het seizoengemiddelde. In de polaire luchtstroom om een lage drukgebied boven Scandinavië kwamen vanmor gen in ons land nog buien voor, in hoofdzaak in de noordelijke provin cies. Vanavond komt ons land onder invloed van een nieuwe storing, die van Schotland in de richting van de Duitse Bocht koerst. Deze storing zal vooral in de avond en nacht regen brengen. Verder westelijk op de oceaan is een volgende depressie gelegen, die vanmorgen de zuidpunt van Groen land naderde. De grens van het koudere najaars weer en rustig, droog en zonnig weer loopt over de Karpaten, de Alpen en de Pyreneeën. In Spanje kwamen gisteren nog op enkele plaatsen temperaturen van 30 graden voor. In Italië meldde ver scheidene stations 24. tot 25 graden. In West- en Midden-Europa en in Zuid-Scandinaviëi variëren, de maxi mumtemperaturen tussen 13 en 16 graden. Het 200 ton metende Duitse motorschip „Erika", geladen met kolen en afkomstig uit Hamburg, is 21/» km ten noorden van Urk op de Lemsterdijk van de Noordoost polder gelopen. Op de foto het schip in zijn hachelijke positie. Hoge golven van een woest IJsselmeer onttrekken de boeg van het schip aan het gezicht Hik uit de r«en van de voormalige e.en gelijke spanmngsverlaging ont- Algerijnse voorlopige regering, die stond een defect m de motor van de door Ben Bella na de totstandkoming rotatiepers. Gelukkig kon de krant van de onafhankelijkheid aan de kant verder op halve kracht worden af- werd gezet, van de Algerijnen die in gedraaid, maar vertraging m de be- het land zelf tegen de Fransen heb- worging was onvermijdelijk, waarvoor £ON- EN MAANSTANDEN ben gevochten (te onderscheiden van aan degenen die het aangaat, de troepen die later uit Tunesia en °Prechte verontschuldiging aan- Marokko kwamen), en van de Ber- bieden. berstammen uit Kabylië. Franse troepen blijven nog even Volgens de „France Soir" is de re patriëring van Franse troepen uit 2 Okt.:, zon op 06.40, onder 18.18; maan op 18.33, onder 05.11. KORRELTJE Hoogwaterstanden Niets droogt spoediger dan 'n traan. (-Erasmus) 2 Okt.: v.m. 2.13; mm- 14.38.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1