SPRAK OVER CULTUURUITINGEN IN DE (RAND)GEMEENTE Chinees verjaardagsfeestje leidde tot ontspanning 1 L Echt leuk, zo'n dubbeltas DINSDAG 1 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP WEST NEDERL. SYMFONIEORKEST KRIJGT SUBSIDIE Een van de punten waaraan meer dan gewone aandacht werd besteed in de gisteravond gehouden raadszitting van Leiderdorp onder leiding van burge meester mr. R. M. Gallas, was het voor stel van b. en w. om een subsidie te verlenen aan het West Nederl. Sym- phonie Orkest. Dit orkest zal op 9 okt. a.s. een concert geven in de Herv. kerk Gezien de resultaten van het laatste concert luidde het advies van de Cul turele Raad afwijzend. B. en w. hebben gemeend dit advies niet te moeten op volgen en toch een subsidie te verlenen. Mej. v. d. Voort, die ook zitting heeft in de Culturele Raad, sprak haar te leurstelling uit over het standpunt van b. en w. en zei dat het een onprettig gevoel veroorzaakt, temeer omdat in het antwoord van b. en w. niet vermeld was waarop de afwijzing van de Culturele Raad was gebaseerd. De Culturele Raad achtte het bedrag niet verantwoord t.o.v. andere culturele aangelegenheden. Bo vendien beschikt de gemeente niet over een geschikte accommodatie voor derge lijke concerten, hetgeen het bezoek niet bevordert. De heer De Groot achtte het niet juist voor een randgemeente als Leiderdorp om dergelijke concerten te geven. De heer Andrik onderstreepte de woorden van mej. Van der Voort en vond dat voor culturele doeleinden in een andere richting moet worden ge zocht De heren Los en Evers zouden het nog een keer willen proberen, mis schien waren de omstandigheden vorige keer minder gunstig. Ook de heer Van der Sluis was die mening toegedaan, temeer omdat de entourage minder ge schikt is voor een concert. B. EN W. WINNAAR De voorzitter zei het prettig te vinden dat deze discussie is ontstaan, omdat deze kwestie belangrijker is dan op het eerste gezicht lijkt Men beschikt over te weinig ervaring om zich te kunnen toetsen aan het tweede concert, dat slecht was bezocht. Ook gaat het niet aan om te zeggen, onze gemeente is te klein, dus maar geen concert We moe ten dit stimuleren. Momenteel komt 80% van de subsidie die wordt verleend aan de sportverenigingen ten goede, dan nog iets aan de padvinderij, zodat maar heel weinig wordt besteed voor culturele doeleinden. Bovendien loopt de gemeen te geen enkel financieel risico. Dit is geheel voor rekening van het sympho- nie-orkest. Nadat voor- en tegenstem mers nogmaals hun standpunt hadden uiteengezet werd het voorstel van b. en w., een subsidie van ƒ250.z.h.st aan genomen. ORANJEVERENIGING Het tweede punt, waarover de raad het niet eens was,, betrof eveneens een subsidie-verlening. Ditmaal aan de Oranje-vereniging die een tekort heeft op haar begroting voor de herdenking van het 150-jarig bestaan van het ko ninkrijk. Nadat de raadsleden hierover hun mening hadden te kennen gegeven gingen zij tenslotte toch akkoord met het voorstel van b. en w. om de Oran je-vereniging iets meer subsidie te ge ven dan was aangevraagd, hetgeen het college motiveerde met de verklaring dat zij de vereniging wat meer armslag wilde geven, gezien het grote tekort. Nadat de heer De Groot de hoop had uitgesproken dat het college hier niet mee door zou gaan en mej. Van der Voort te kennen had gegeven dat zij ook in dergelijke zaken graag de cultu rele raad zag ingeschakeld hetgeen de voorz. toezegde werd ook dit voor stel z.h.st. aanvaard. Commissie van Advies der Woonruimtewet. In deze commissie werden alle leden t.w. mevr. B. Seret-Cruden en de heren P. J. Andrik, H. Kuilenberg, A. G. van Osnabrugge en E. J. Veldhuijzen, op nieuw voor een jaar benoemd. Voorts werd besloten de termijn voor de woning Hoofdstraat 168, die wegens onbewoonbaarverklaring op 3 novem ber moest zijn ontruimd, met een jaar te verlengen. De huurprijs van de woning Kerk- laan 4 werd vastgesteld op 10.50 per week. Van de heer P. J. van Rijn te Zoeter- woude zal worden aangekocht een per ceel weiland gelegen in de Munniken- polder, groot 2.01.20 ha., voor ƒ30.180. De pachter zal volledig schadeloos wor den gesteld. Onteigening Daar tot op heden nog geen resultaat is bereikt inzake de aankoop van gron den van mevr. M. Ouwehand-Boekee, gravin M. E. M. A. Aldenburg-Bentinck en het Hoogheemraadschap van Rijnland stellen b. en w. voor thans tot een de finitieve onteigening over te gaan daar de gemeente de gronden nodig heeft ter realisering van het uitbreidingsplan in de Zijllaan en Meijepolder. B. en w. ho pen alsnog tot een minnelijke schikking te komen aangezien de onderhandelin gen daarover nog niet zijn afgebroken. Voor de bouw van un 3e noodlokaal van de openbare lage®; school zal een krediet worden verleend van ƒ28.750. Rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer Evers naar de mogelijkheid van het ge bruik van aardgas in onze gemeente en of er rekening mee moest worden ge houden bij de in aanbouw zijnde huizen wat betreft de gas-installaties. De voorz. antwoordde dat er inderdaad rekening mee wordt gehouden bij de nieuwe hui zen. De kwestie van het aardgas is ook reeds ter sprake gekomen in het district Zuid-Holland van de vereniging van Ne derlandse gemeenten. T.z.t. zullen hier over nadere gegevens worden verstrekt. WEST NEDERLANDS Woensdag 9 oktober a.s. zal het West- Nederlands Symphonieorkest onder lei ding van Sam Swaap een concert geven in de Geref. kerk. Uitgevoerd zullen worden „Sinfonia" van Bach, de Sym- phonie no. 18 van Mozart, Pastorale d'été van Honegger en de Oxford-Symphonie van Josef Haydn. Het orkest is opgericht in 1948 en staat sindsdien onder leiding van de vio list en toonkunstenaar Sam Swaap. Het orkest is samengesteld uit circa 35 be roepsmusici, waaronder afgestudeerde leerlingen van het Kon. conservatorium in Den Haag, enkele oudere musici, die zich na pensionering uit de grote orkes ten hebben teruggetrokken en verschil lende muziekleraren. Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het semi-arts de heer D. C. de Bruijne. DE NIEUWE GRIEKSE REGERING De nieuwe Griekse regering, die voor koning Paul zaterdagavond de eed heeft afgelegd, wordt gevormd door hoge functionarissen, van wie er niet een uit de politiek afkomstig is. Twee van hen maakten ook deel uit van het kabinet Pipinelis. Minister van buitenlandse zaken is Paul Ikonomou-Gouras, de porte feuille van defensie wordt in dit in terimkabinet van premier Mavromi- chalis bekleed door Demetre Papani- kolopoulos. Lyndon Johnson naar Benelux Vice-president Lyndon Johnson van de V S zal een officieel bezoek brengen aan de drie landen van de Benelux. Dit zal op uitnodiging van de drie regeringen gesdhieden naar aanleiding van het feit, dat de vice- president eind oktober naar Amster dam komt voor de opening van de Amerikaanse tenstoonstelling op het gebied van landbouw en voedings middelen, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washington dinsdag bekendgemaakt. De heer Johnson zal in Brussel, Luxemburg en Den Haag van gedach ten wisselen met hoge regeringsfunc tionarissen. Hij zal daarbij uiting ge ven aan „de belangstelling van de V S voor de ontwikkeling' van hun handelsverkeer met Europa en voorts over andere vraagstukken van ge meenschappelijk belang spreken". NA 42 JAAR AAN DE TOP: W. Boot nam afscheid als directeur van scheepswerf „Vooruitgang" tot 1 kou ter gelegenheid van de veertien- Weer ,,samenwerkm<; de jaardag van de Chinese volksre- i J nnhlipk fpj en vriendschap"? O pubiiek gezegd, dat de Russische re gering consequent een politiek van vriendschap met het Chinese broe dervolk voert. In Peking is aan de vooravond van de feestelijkheden ter gelegenheid van de veertiende verjaardag van de Chinese volksrepubliek een banket gehouden waaraan o.m. ruim 1800 buitenlandse gasten uit meer dan 80 landen aanzaten. Premier Tsjoe en Lai zei tijdens het banket, dat de hui dige ideologische geschillen tussen de socialistische landen op zekere dag naar behoren zullen worden geregeld op basis van 't Marxisme-Leninisme. Aangaande de buitenlandse poli tiek zei Tsjoe, „dat alle landen groot of klein gelijk moeten worden behan deld" en dat „de binnenlandse kwes ties van ieder land door de belang hebbenden moeten worden opgelost." Apothekersassistente veroordeeld tot boete De rechtbank in Rotterdam heeft vanmorgen de 23-jarige apothekers assistente M. K. T. uit Spijkenisse wegens een ernstige nalatigheid, die de dood van een eenjarige Ameri kaanse baby tengevolge heeft gehad, veroordeeld tot een geldboete van honderd gulden, subsidiair twintig dagen hechtenis. Deze straf is hoger dan de eis, die de officier van Justi tie mr. Van de Roemer gesteld had: zestig gulden, subs. 12 dagen hech tenis. De trieste fout die de assistente maak te, betrof de dosering van acetosal- tablétten (asperine), welke een huis arts in Spijkenisse had voorgeschre ven voor drie leden van het Ameri kaanse gezin Peddie. Dat gebeurde op 19 februari. De assistente moest drie recepten verzorgen, zeer goed leesba re recepten, zoals zy tijdens de zit ting-verklaarde: twee doosjes tablet ten met 500 mg. acetosal, bestemd voor de oudere leden van het gezin, en één doosje met tabletten met 50 mg., waarvan de eenjarige Eveline Ria er driemaal per dag twee moest innemen. De assistente deed evenwel de tabletten met 500 mg. acetosal in het doosje van de baby, dat vier da gen later als een gevolg van de te sterke dosis overleed. ORKAAN TREFT EILAND Een orkaan met de codenaam Flora heeft maandag het eiland To bago bij Trinidad in het Caribische gebied getroffen. De 40.000 bewoners hadden twee uur vóór de komst van de orkaan, waarin windstoten van 160 km. per uur voorkwamen, de waarschuwing gekregen dat zij hoger gelegen plaatsen moesten opzoeken, omdat de orkaan gepaard ging met vloed golven en zware regenval. Vorige week woensdag werd het eiland Martinique door de orkaan Edith geteisterd. „Toon onze fouten" Vervolgens gaf hij toe, dat de poli tiek van zijn land fouten aankleven en hij nodigde zijn buitenlandse gas ten uit deze fouten aan te wijzen. Tenslotte deed de Chinese regerings leider een aanvaf op de „aggressieve politiek" van de Ver. Staten. Soelojef, vice-voorzitter van de Russische staatscommissie voor bui tenlandse economische betrekkingen, heeft tijdens een bijeenkomst in Mos- De Sowj et-Unie is bereid om de „economische, wetenschappelijke en technische samenwerking met het Chinese volk voort te zetten'/, aldus Soelojef. In zijn antwoord zei de Chinese ambassadeur, Pan Tze-Li, dat het Chinest volk het Russische volk als broeder en vriend beschouwt en dit altijd zal blijven doen, zo meldt het Russische persbureau Tass. Ex-president Bosch mocht vertrekken De afgezette president van de Do minicaanse republiek, en diens echt genote, zijn zaterdagavond, in gezel schap van generaal Barrera en zijn vrouw, in San Domingo scheep ge gaan, met bestemming Porto Rico. Hun vertrek werd geheim gehouden. Men weet nog niet wat het lot zal zijn van ex-vice-president Tama- jo en een aantal ministers van de omver geworpen regering-Bosch, die nog worden gevangen gehouden. AARDVERSCHUIVING IN INDIA Volgens in Nieuw Delhi ontvan gen berichten zijn 160 mensen omge komen en meer dan duizend gewond als gevolg van een aardverschuiving, waardoor het meer van Neva, nabij de grens tussen Tibet en Nepal, bui ten zijn oevers is getreden. Tien hang bruggen zijn weggeslagen. Als gevolg van het verbreken der verbindingen, kan de juiste omvang van de ramp nog niet worden vast gesteld. AANVAL OP VENEZOLAANSE TREIN Een groep verzetsstrijders heeft zondagmiddag op 60 km van Cara cas bij een tunnel een aanval op een trein gedaan, die op weg was naar El Encanto. Vier politiemannen kwa men om het leven en tien burgers werden gewond. De overvallers, onder wie vrou wen, hadden zich vermond als pick- nickers. Hun machinegeweren had den" zij in hun broodmanden verbor gen. De eerste sneeuw In het noordwesten van Bo- hemen, in het Krkonose-ge- bergte is zondagavond de eer ste wintersneeuw gevallen, al dus het Tsjecho-Slo waakse persbureau Ceteka. In de kantine van de scheepsbouw- werf „De Vooruitgang" heeft de heer W. Boot, na twee en veertig jaar mede leiding te hebben gegeven aan het bedrijf van de N.V. D. en Joh. Boot, in verband met pensionering gistermiddag afscheid genomen als directeur. Als commissaris blijft hij echter met ingang van heden aan „De Vooruitgang" verbonden. Even eens met ingang van heden treden zijn zoon, ir. A. D. Boot, en zijn ne ven, de heren P. J. C en Th. G. Boot op als adjunctdirecteuren. Het directeurschap werd neerge legd in een bijeenkomst met het vol tallige personeel. Eerste spreker was de heer L. Spreij, commissaris der N.V. „Dit afscheid spreekt mij bijzon der aan", aldus spr., „want de heer W. Boot heeft' altijd intensief met deze zaak meegeleeft en een stuk geschiedenis zien worden. Tevens is dit het afscheid voor de laatste di recteur der oudere generatie.". De heer Spreij was erkentelijk voor de prettige samenwerking. Het was niet altijd gemakkelijk in deze zaak maar in de storm leert men de stuurlui kennen. De heer Boot heeft menig maal eigenbelang achter weten te stellen. Spr. wenste de heer Boot en zijn echtgenote nog een goede toe komst en noemde het een belangrijk feit dat de geestdrift van de vader overging op zijn zoon. De heer R. Boot, directeur van de motorenfabriek „De Industrie" bracht namens de gehele directie dank en wenste de heer en mevrouw Boot een welverdiende rust in goede gezondheid. Hij hoopte op een ver dere gunstige ontwikkeling van „De Vooruitgang" en met de huidige lei ding een even prettige samenwer king te hebben. De heer ir. A. D. Boot wees op de omschakeling die zijn vader in de ruim veertig jaar dat hij leiding gaf, moest doormaken. „Het sociale kli maat is onder uw leiding in het be drijf veranderd. In het brandpunt staande hebt u uw taak verricht, 'n voorbeeld van trouw en toewijding waarbij ook de belangstelling en in vloed van mevr. merkbaar was." De heer W. P. Groenheiden sprak namens de bazen en voormannen. Voor de ondernemingsraad sprak het jongste lid, de heer H. de Bruyn. Namens het gehele personeel wer den vervolgens door een ijzerwer ker, een lasser en een timmerman resp. een bureaulamp, een reistas en een platenbon aangeboden en mevr. Boot ontving uit handen van een vrouwelijk lid van het kantoorper soneel een fraaie bak met planten en bloemen. De heer E. Blom sprak enkele af scheidswoorden namens het perso neel van de scheepswerf „De Indu strie", waarvan de heer Boot ook de laatste drie jaar directeur was. De heer Boot sprak tenslotte dank woorden en betuigde zijn erkente lijkheid voor de benoeming als com missaris. „Jullie zullen me dus nog weieens op het bedrijf zien. En ove rigens: ik woon Am bonstraat 14." In Zuid-Korea zijn maandag 30 nieuwe gevallen van cholera gecon stateerd, waarmee het aantal besmet te personen sinds het uitbreken van de epidemie, tien da-gen geleden, tot 486 is gestegen. Tot dusver heeft de ziekte aan 34 mensen het leven ge kost. HAZERSWOUDE RECTIFICATIE „ONDER ONS" In het verslag over het afscheid van de heer J. Th. Wesselingh als regis seur-speler van de R.K. Koninklijke Muziek-, Toneel- en Zangvereniging Kunstmaan met kleine kernreactor gelanceerd Een door de Amerikaanse lucht macht in Californië zaterdag in het geheim gelanceerde kunstmaan voert een kleine kernreactor mee. De Ame rikaanse luchtmacht heeft meege deeld, dat de lancering geschiedde met behulp van een drietrapsraket en dat de kunstmaan een baan over de polen beschrijft. In genoemde kringen merkt men op, dat een re actor met een gewicht van ongeveer 90 kilo 21 maanden beproefd is. Deze periode eindigde in februari j.l. De reactor zou een energie van 3.000 watt leveren. Geheimzinnige ziekte in Bolivia Labour bereidt zich voor op overwinning I-n de Engelse badplaats Scarbo rough is maandag de 02ste jaarver gadering van de Britse Labourpartij begonnen, alle zeilen bijzettend om de komende verkiezingen de rege ring in handen te nemen. Er waren bijzondere voorzorgen genomen om te voorkomen, dat in terne twisten de kans daarop niet zouden aantasten. Aan twee gevaar lijke onderwerpen, defensie en na tionalisatie, die de afgelopen jaren een ernstige breuk in de partij heb ben veroorzaakt, zal waarschijnlijk stilzwijgend worden voorbijgegaan. In zijn openingstoespraak zei de partijvoorzitter, Dai Davies, dat de zaak Profumo heeft aangetoond, dat de huidige conservatieve regering on bekwaam is. „De conservatieve par tij heeft het vertrouwen in haar lei der verloren, het land heeft het ver trouwen in de conservatieve partij verloren en de wereld gaat het ver trouwen in Groot-Brittannde verlie zen", zei hij. Boliviaanse en buitenlandse me dische deskundigen houden zich be zig met een diepgaand onderzoek naar een geheimzinnige virusziekte die in Bolivia aan zeker 200 mensen het leven heeft gekost. De ziekte waarvan de eerste ge vallen vier jaar geleden in het noord oostelijke deel van het land, voorna melijk in de 280.000 inwoners tellen de stad San Joaquin, werden gecon stateerd, lijkt op een ziekte die in Korea, Rusland, India, Thailand, de Philippijnen en Argentinië voorkomt. De symptomen zijn, evenals bij andere tropische ziekten, hoge koort sen, hoofdpijn en bloedingen. Des kundigen denken met „zwarte tyfus" te doen te hebben. NIGERIA REPUBLIEK Nigeria, tot drie jaar geleden een Britse kolonie, is vandaag een fede rale republiek geworden. In de eer ste drie jaren van zijn onafhankelijk heid had het land de status van do minion. De gouverneur-generaal, dr. Nnam- di Azakiwe, wordt de eerste presi dent. De feestelijkheden zullen drie dagen duren. Van een amnestie zui len 662 gevangenen profiteren. Een grote staking voor hogere lonen kon maandagavond nog juist worden voorkomen. Nigeria bestaat uit drie autonome gebieden, ieder met een eigen constitutie. Wat zou een vrouw zonder haar tasje moeten beginnen Ja, denkt u zich dit eens in. De heren beschikken in hun kleding over diverse zakken, waarin zij hun eigendommen opbergen, maar wij hebben meestal geen zakjes in onze kleding en al is dat wel het geval, dan kunnen we er dikwijls geen gebruik van maken, omdat ze als sier bedoeld zijn en het voor een dame niet staat als zulke zakken wat uitpuilen. Neen, wij zijn geheel op onze tas aangewezen. En in zo'n tas nemen we dan alles mee, en dat is bij sommige dames nog al het een en ander. Dat is de reden dat velen een warme belangstelling hebben voor grote tassen. Daar gaat dan het hele hebben en houden in en we zitten nooit onthand. Nou ja, dat wil zeggenals iets helemaal op de bodem verzeild is geraakt moeten we wel eens langdurig en koortsachtig zoeken of de gehele inhoud van onze tas er uit leggen om het bewuste te vinden. Dat is natuurlijk wel een bezwaar van die draagbare plunjezakken en handkoffertjes Een en ander heeft een bekende Nederlandse lederwarenfabriek in Arnhem er toe gebracht een bijzonder leuk idee te ontwikkelen en wel een zogenaamde „dubbeltas". Het is een praktisch „bergmeubel", dat eigenlijk uit twee tassen bestaat, die met de ruggen tegen elkaar zijn geplaatst. Het voordeel hiervan is, dat niet alle spullen in één onoverzichtelijke ruimte zitten, maar dat we over twee flinke vakken beschikken, die geheel van elkaar zijn gescheiden, ook wat de sluiting betreft Het leuke is, dat deze tas ook twee voorzijden heeft, want er zit een klep aan beide kanten. De ene kant is effen met een geruite klep de andere geruit met een effen klep. We kunnen onze spulletjes' nu keurig over twee tassen verdelen. Het is een „deux-pièces" in de tassenwereld, speciaal geschikt voor de vrouw of het meisje met een baan. Privé zaken in de ene tas, agenda, bloknoot, brieven schrijf gerei, aantekeningen, notulen, rapporten, brochures, enzovoort aan de andere kant Een tas uitgevoerd in waterdicht, afneembaar materiaal en kunstleder te dragen als handtas en schoudertas, in toch nog bescheiden af metingen van 33 bij 33 centimeter. Werkelijk een echt leuke tas én een goed idee voor verjaardagen 1 (Nadruk verboden) EUy Martins „Onder Ons" zijn enige fouten geslo pen. Op de eerste plaaatst zal de at tente lezer hebben begrepen, dat de heer Wesselingh niet 25, maar 55 jaar werkzaam lid van de Groenendijkse vereniging was. Vervolgens: Onder Ons' nieuwe regisseur, de heer Th. J. Wesselingh, is niet een zoon van de scheidende regisseur, wel een fami lielid. De nieuwe regisseur is een zoon van de in 1922 overleden heer Th. C. Wesslingh. die op zijn beurt van 1904 tot 1922 regisseur van de Koninklijke was. LEIMUIDEN Raadsagenda De raad van de gemeente Leimuiden, vergadert vrij dag 4 oktober 1963, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize. Aan de agenda ontlenen we o.m.: Een voorstel tot het sluiten van een geldlening groot 100.000 bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage en een voorstel tot het beschikbaarstellen van een ore- diet voor de aanleg van een parkeer gelegenheid aan het Noordeinde. Wat lezers schrijven Naar aanleiding van het door het bestuur der 3 Oct.ver. betreurde feit dat het aantal inschrijvingen voor deelname aan de uitdeling van haring en wittebrood, ieder jaar terugloopt, zou ik het volgende willen opmerken. De genoemde oorzaken van ver mindering, zoals het slechte weer en „algemene" welvaart, lijken zeker Steekhoudend. Maar is er door het be stuur der 3 Oct.ver. wel eens aan ge dacht of iets aan gedaan om de deel name te vergroten? Ik denk b.v. aan uitbreiding met 4 „inschrijvingsposten" in de gewes telijke uithoeken van de stad. Dit zou velen, die in de buitenwijken wonen, een verre rit naar de Stadsgehoorzaal besparen. Misschien zou ook het aan tal uitreikingsposten met enkele uit gebreid kunnen worden. Ik denk b.v. 'n uitreikpost aan de Lammenschans hetgeen het geheel tevens nog een historisch tintje zou geven. Ik hoop, dat deze suggesties een volgend keer van nut kunnen zijn. J. P. MANK

Leidse Courant | 1963 | | pagina 12