H - SCHOLENCOMPLEX IN AMSTERDAM VOLLEDIG DOOR BRAND VERWOEST Gebrek aan geschikte krachten voor werk in internationale organisatie Éif Gagarin: Russen het eerst op de maan Benoemingen bisdom Rotterdam Oost-West in vriendelijk gesprek Geheimzinnigheid rond wrak van „vliegend voorwerp" Net doen alsof in Schouwburg Landdag St. Adelbert vereniging besprak Teilhard de Chardin Chef van Eichmann leeft nog -ssr«v**- ws-MB j MAANDAG 30 SEPTEMBEB 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Een felle uitslaande brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag een scholencomplex van drie barakken met ieder acht lokalen aan de Jan Tooropstraat in de Amsterdamse tuinstad, Overtoomsche Veld, volledig in de as gelegd. Uit voorlopig politieonderzoek is gebleken, dat de brand gesticht moet zijn door een of andere pyromaan. Er zijn tenminste drie vuurhaarden ontdekt, doch aangezien het vuur zijn werk grondig heeft gedaan er bleef van de uit drie barakken bestaande school niets over is het voor het brandpiket moeilijk eventuele stille getuigen te vinden. Met het zoeken daarnaar is de politie de hele zondag bezig geweest De schade beloopt in de honderdduizenden. Dat was om 3.55 uur. Ze konden toen meteen weer aan het werk gan. Po litie en brandweer leggen verband tussen beide branden. IS BRANDSTICHTING DE OORZAAK? In de drie barakken waren sinds kort elf klassen van de tweede 3-ja- rige HBS ondergebracht. Het was een dependance van deze HBS. Vier lokalen in de houten noodschool wa ren nog in gebruik van de Plesman ULO, die sinds kort de beschikking heeft over een nieuw schoolgebouw en nog bezig was met de verhuizing. 400 leerlingen zijn door deze brand dakloos geworden. Niet alleen het schoolgebouw, maar ook de gehele inventaris ging verloren. De brand werd omstreeks kwart voor vier ontdekt door brandweer personeel dat terugkeerde van een kleine brand in een directiekeet aan de Comeniusstraat. Zes motorspuiten voedden de negen stralen waarmee de hoogoplaaidende vuurzee van drie kanten werd bestreden, doch de brandweer onder leiding van com mandant P. A. Ridel, kon weinig meer doen dan uitbreiding naar de aangrenzende barakken, waarin ook scholen zijn ondergebracht, voorko men. De buurtbewoners werden door politieluidsprekers gewaarschuwd te gen de geweldige vonkenregen. Na een uur was de brandweer het vuur meester en restte er van het scho lencomplex nog slechts een smeulen de hoeveelheid as. ZEILDOEK De brand in de houten directiekeet aan de nabijgelegen Comeniusstraat, waarvoor de brandweer bijna drie kwartier eerder was uitgerukt, is vrijwel zeker ook aangestoken. Nabij de keet werd een in petroleum ge drenkt stuk zeildoek gevonden. Deze brandmelding was van 3.17 uur. Op de terugweg naar de brandweerka zerne zagen de brandweerlieden bij de Jan Tooropstraat een vuurgloed. REIS-REUNIE Twintig personen, die deze zomer samen hun vakantie in het buiten land doorbrachten en dit weekeinde voor een reünie in Amsterdam bij een waren en 'in het tekenlokaal en een theorielokaal van de school de nacht doorbrachten, hebben zich ter nauwernood in veiligheid kunnen stellen. Zij hielden zaterdagavond in de school een film- en dia-avond. De Foto: Na de brand was er nog slechts een kale vlakte overgebleven op de plek, waar de scholen stonden. dakloos geworden ex-toeristen wer den bij buurtbewoners ondergebracht. De tweede drie-jarige HBS, die pas in het scholencomplex was onderge bracht, is wel bijzonder gedupeerd. Voor vernieuwing van de leermidde len was pas 60 mille uitgegeven. Om trent de totale schade tast men nog in het duister. De twee ontploffingen die zich tijdens de blussingswerk- zaamheden hebben voorgedaan zijn volgens het brandpiket waarschijn lijk ontstaan door een opeenhoping van gas. Toen het sein „brand mees ter" was gegeven, slaagde men er in de gasleidingen af te sluiten. In brandweer- en politiekringen treft men al een vergelijking tussen deze schoolbrand en die in het Chris telijk Lyceum Buitenveldert twee jaar geleden. Ook deze school brand de in korte tijd geheel uit. Brand stichting werd als vermoedelijke oor zaak genoemd, doch een dader werd nimmer gevonden. De politie heeft nog wel gezocht naar een man die zich in de buurt van de afgebrande directiekeet zou hebben opgehouden, doch hij werd niet gevonden. Landdag St. Adelbert te Eindhoven De algemeen voorzitter van de St Adelbertvereniging, dr. F. Nuyens, heeft gisteren op de landdag 1963 te Eindhoven in zijn jaarrede onder meer gesproken over de encycliek „Pacem in Terris", dat hij het „gees telijke testament" noemde van Paus Johannes XXm. Dr. Nuyens zei dat in deze encycliek „eigenlijk veel te veel staat". Na een tijd van afzijdig heid gevolgd door een periode van min of meer welwillende neutrali teit is de houding van het hoogste ge zag in onze kerk thans zo positief ge worden t.a.v. het internationale werk en worden wij opgeroepen tot activi teit op zo'n breed terrein, dat de ge schikte krachten er eenvoudig niet zijn. Het gebrék aan katholieken, die geschikt zijn en ambitie hebben voor het werk in internationale organisa ties zal in onze generatie wel niet ge heel ingelopen kunnen worden. Miaar hebben wij hier geen taak, aldus dr. Nuyens, t.o.v. onze kinderen? Kun nen wij hen niet wijzen op het aan trekkelijke van een loopbaan in deze richting? Beschikken wij juist in On ze milieus niet over mogelijkheden om de kinderen een zekere interna tionale oriëntering te geven? De algemeen voorzitter vertelde, dat een enquete onder de leden heeft uitgewezen dat behoefte aan kleine groepen ter bestudering van een groot aantal onderwerpen, w.o. hét marxisme. Er bestaat het plan een kleine landelijke gespreksgroep te vormen, om met communisten in een open discussie te treden, echter niet in de vorm van een open forum voor radio of televisie, doch in besloten bijeenkomst. Publicatie van het be sprokene zou kunnen plaats hebben: SAMENWERKING Vele leden vroegen om meer sa menwerking tussen St. Adelbert, het Thijmgenootschap en het Nederlands Katholiek Werkgeversverbond. Sa menwerking met de werkgeversver eniging zou moeten leiden tot het ge zamenlijk bestuderen van vraagstuk ken als taak en structuur van de mo derne onderneming en de medezeg genschap. Als punten van concrete actie noemde de voorzitter o.a. de hulp aan de onderontwikkelde lan den en de woonellende, die hij een slopende ziekte noemde, die de gees telijke volksgezondheid aantast. Na de jaarrede van de algemeen voorzitter heeft dr. N. W. Wildiere, Capucijn, gesproken over „Is een Christologische Oosmologie moge lijk?" De landdag werd onder mer bijge woond door de minister van defen sie, de heer P. de Jong en door de commissaris der koningin in Noord- Brabant mr. dr. C. Kortmann. De Russische ruimtevaarder Joeri Gagarin is er van overtuigd, dat. de Russen als eersten een vlucht naar de maan zullen maken. Gagarin, die momenteel in Parijs het internationale astronautische con gres bijwoont, schrijft in een artikel in het zondagsblad „Le journal du Dimanohe" dat de leidende Russische bouwer van ruimtevaartuigen, die hij niet met name noemt, van mening is, dat de mens binnen enkele jaren naar de maan zal vliegen. Volgens Gagarin is het wedstrijd- element voor de Russische ruimte- In verband met het 150-jang bestaan van de Nederlandse onafhankelijk- vaarders niet het belangrijkste hoe- aeid is in Scheveningen een grote praalwagenoptocht gehouden. Op de wel zij er ook op dat gebied van Door mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam is benoemd tot kape laan in Den Haag (H, Hart) C. A. Paardekooper, die kapelaan was te Delft (H. Past. v. Are) en iin zijn plaats benoemd kapelaan L. H. J. Halkes, die kapelaan was te Noord- wijkerhout (öt. Jos.). Tot kapelaan te Rijswijk (H. Boni- facius) is benoemd A. W. C. Heyster, die kapelaan was te Poeldijk. Tot rector van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout W. J. Wortel, die kapelaan was te Rotter dam (H. Nicolaas), tot kapelaan te Rotterdam (H. NUc.) J. M. Boelen en tot kapelaan te Den Haag (H. Willi- brod) C. J. P. Zondag, die kapelaan was te Rotterdam (H. Hart). OE THANT BIEDT ETENTJE AAN De ministers van buitenlandse za ken van de V.S., Rusland en Enge land Dean Rusk, Andrei Gromiko en Lord Home zullen elkaar van avond in New York opnieuw ont moeten voor een gedachtenwisseling over ontwapening en andere inter nationale kwesties. De secretaris-ge neraal van de V.N., Oe Thant, heeft hen uitgenodigd voor een diner. Zaterdag hadden de drie ministers een gesprek van drie uur, dat „posi tief, constructief en vriendelijk" werd genoemd. V.N.-ambtenaren konden niet zeggen, in hoeverre de uitnodiging van Oe Thant moet worden gezien als een poging om de besprekingen tot vermindering van de spanningen tussen Oost en West min of meer onder auspiciën van de volkerenorganisatie te laten houden. Oe Thant trad tijdens de crisis om Cuba vorig jaar op eenzelfde wijze op. Een „zeer geheim" onbemand vlie gend voorwerp van het Amerikaanse leger is zaterdag in de luaht in brand gevlogen en op een weiland naast de autoweg Mündhen-Sfcubtgart neerge stort. De motor van het vliegende voorwerp werd vijftig meter van het wrak. gevonden. De politie beschreef het toestel als „een op een zweefvliegtuig lijkend werd bestuurd en was uitgerust met voorwerp", dat van verre afstand een automatisch instrumentarium, waaronder ook fototoestellen. Het voorwerp was ongeveer vier meter lang. Onmiddellijk na het neerstorten van het toestel werd de hele omtrek afgezet. Leger- en politiefunctiona rissen weigerden ook maar iets over het ongeluk te vertellen. Wim Kan repeteerde op Leids publiek LEIDEN HEEFT 't liefste en vrien delijkste publiek van Nederl-and. De uitspraak is van Wim Kan zelf; hij heeft het zaterdagavond niet op het toneel van de Schouwburg gezegd, maar achter de coulissen. Het Leidse publiek, dat goedlachs blijkt te zijn en doorsnee-er dan doorsnee, mocht zaterdagavond fun geren als het hooggeëerd publiek, dat op 12 oktober tijdens de „grand gala du disque" het Kurhaus in Scheve ningen zal bezetten. Zelfs op de typisch op deze in de verte liggende avond toepasselijke grapjes reageerden de brave Leide- naars. Wim kan heeft nl. om zijn tekst te proberen en om de organi satoren van het feest de collectie ve grammofoonplatencampagne in de gelegenheid te stellen alvast het feestplaatje op te nemen, in Leiden zijn conférence gehouden. Hij deed het voor K. en O.^publiek. Eerst om tien over acht, na een inleiding van de heer Willem O. Duys en vervol- De landdag 1963 van de St. Adel bertvereniging, die zaterdagmiddag in Eindhoven werd geopend, behan delt de gedachtenwereld van de Fran se pater-Jezuiet, Teilhard de Char din. De eerste spreker op deze landdag, dr. J. Segaar, zei dat deze priester streefde naar de verzoening, die een synthese in het denken bedoelde te zijn o.m. dat deze aspiratie gezien moet worden als de tegenbeweging van de saecularisatie, die zich sinds de renaissance heeft voltrokken en eindigde bij de verklaring van Dar win van afstamming van de mens. Dr. Segaar woog de waardering en de kritiek, die t.a.v. het oevre van Teilhards opvatting dat christelijk geloof en natuurwetenschap in het denken tot een synthese te brengen zouden zijn.. De saecularisatie, zo ver volgde hij, heeft ons een ding zeer helder doen zien, namelijk, dat de integratie van' geloof en natuurwe tenschap niet is gelegen in ons den ken, maar in onze existentie en in ons handelen. Ruim 600 leden van de St. Adel bertvereniging hebben deze landdag bijgewoond. Onder de genodigden be vonden zich mgr. Rooyakkers, na mens het Nederlandse episcopaat, de burgemeester van Eindhoven en me vrouw Witte, de echtgenote van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mevr. Bot, mr. Van Thiel, voorzitter van de Tweede Ka mer, de rector-magnificus, zijn con frater van de Tilburgse Katholieke Hogeschool, prof. Scheffer en tal van hoogleraren. gens om half tien voor een nieuwe voorraad belangstellenden. Wim Kan was op dreef. Hij geeft rond en over de grammofoonplaat 'n serie goede grappen weg en heeft enige aardige liedjes gezangen. Jam mer dat het om kwart voor negen al weer afgelopen was. Het publiek kreeg op zo'n manier al heel weinig voor zijn. geld, terwijl het toch ook, als klankbodem voor de artiest en applaus-producent een deel van het honorarium voor de grammofoon plaat mééverdiende. Maar goed de trouwe Kan-fans hebben het ge weten en zij kochten voor hun kwartjes een Wim Kaïn, die met zijn ABC-cabaret niet voor juli 1964 op de planken zal komen. Wim Kan en zijn impressario hebben de recensen ten gevraagd summier te zijn met hun verslag in verband met het feit dat de verrassingen van zijn confé rence verrassingen moeten blijven. Ru van Veen begeleidde voortref felijk aan de piano. Op de foto Wim Kan met zijn p'latenpraat DR. WIESENTHAL: „Heinrioh Müller, laatste chef van de Gestapo, leeft nog. Hij woont al jaren ergens in Oost-Europa", aldus de leider van het Joodse documenta tiecentrum in Wenen, Simon Wiesen- thal. Ook een voormalig SS-officier is ervan overtuigd, dat Muller nog in leven is. In West-Berlijn is vorige week tot twee maal toe een graf geopend, waarin de SS-generaal Heinridh Mül ler, eens leider van het Reichssicher- heitshauptambt en de Gestapo, be graven zou zijn. Het gebeente dat men in het graf heeft gevonden, wordt thans door een medisch insti tuut onderzocht Er bestaat namelijk grote twijfel aan de dood van Mul ler, onder wie Eichmann stond; dit tweetal was er steeds op uit zoveel joden als maar mogelijk was te ver moorden. Er zijn tot dusver alleen getuigen gevonden, die Müller in de laatste oorlogsdagen in levende lijve hebben gezien; niemand heeft tot dusver ge zegd, dat hij ooit het stoffelijk over schot van Müller heeft ontdekt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9