DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE TWEEDE VATIC CONCILIE BEGONNEN WEER GROTE ROOFOVERVAL in nieuwe staat van de gestolen juwelen bedraagt. Syri in Oost-Berlijn „Rhodos" wil wel gesprek met Rome zielzorg in Rome ROTTERDAMMERS VERONGELUKTEN MET GESTOLEN NIEUWE AUTO'S MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963DE LEIDSE COURANT toe. Het tweede punt van het pro gram van de Paus omvat het aantrek, ken van priesters uit andere dioce sen. De enorme bevolkingstoename van de Eeuwige Stad komt ten dele voort uit de trek van het platteland naar de stad. De Paus wil voorts, dat de hon derden priesters van de Curie zich ook buiten hun werktijden op de pau selijke departementen met de ziel zorg inlaten. Verwoerd: Scandinavië is bang voor waarheid De Zuidafrikaanse premier, dr. Hen drik Verwoerd, heeft zaterdag de Scandinavische landen verweten „bang" te zijn voor het sturen van hun ministers van buitenlandse za ken naar Zuid-Afrika, om daar de waarheid over de toestand daar te zien, „omdat zij de Afrikaanse en Aziatische landen het hof willen ma ken, daar zij de steun van die lan den voor hun eigen zelfzuchtige doel einden nodig hebben". Waarnemers hebben zondag te Jo hannesburg verklaard, dat de meer derheid der blanke inwoners van Z. Afrika achter de 62-jarige premier staat. Zijn krachtige terechtwijzing van de Scandinavische landen, die zijn uitnodiging om eigen waarne mers naar Zuid-Afrika te sturen, waar zij zich vrijelijk van de toe stand op de hoogte zouden mogen stellen, afgewezen met de opmerking „dat dit een zaak is, die de Verenig de Naties aangaat", heeft bij de Z. Afrikaanse blanken sterk ingeslagen. KORTE GOLF De Mexicaan Pedro Rodrigez heeft zaterdag in een Ferrari de grote prijs van Canada voor sportwagens ge wonnen. Rodrigez, die aJl snel een ruime voorsprong op zijn concurren ten had genomen, legde de 100 ron den (402 km.) op het circuit van Orono af in 2 uur 4)1 min. en 12,8 sec. Twintig parachutisten van de Na- vo-basis Livorno (Italië) zijn bij manoeuvres gewond doordat zij na hun sprong door een zeer krachtige wind werden meegesleurd en buiten het doelgebied in een bos terecht kwamen. Van drie is de toestand ernstig. Bij een vechtpartij tussen 450 ge vangenen in de strafinrichting van Comstock (New York) zijn cipiers en achttien gevangenen gewond ge raakt. De bewakers moesten traan gasgranaten tussen de vechtenden werpen om hen te scheiden. Rassen- twist zou de oorzaak van de ruzie zijn geweest. Vervolg van pag. 1 Christus verkondigen ke kerken. Hoe staat de Kerk daar tegenover? Deze beweging, aldus In het verdere deel van de toespraak ^a^ Paulus VI, zijn een teken dat tot de Concilievaders is Paus Paulus vanuit haar wezen een zicht - dan gekomen tot de ontvouwing van bar® eenheid moet bezitten. Deze het program van Concilie, zoals dat eeP^eid wil met zeggen gelijkyor- nu onder zijn leiding zal worden migheid, maar biedt mogelijkheid voortgezet. „Welke wegen - zo vroeg v°or f meervoudigheid van taal, hij letterlijk - moeten wij inslaan, historische tradities plaatse wanneer wij nu niet allereerst naar hJ.ke voorrechten, geestelijke stro- de praktische uitwerking van de |*Hn2en, Serechtigde instellingen en juist genoemde punten willen ko- bijzondere aktiyiteiten". De houding men, maar wanneer wij de godde- van het Concilie ten aanzien van de lijke lijnen voor ogen willen houden gescheiden broeders en dit moge- en onze blik op het einde van onze ,B1]ur^13m= J" d.® eenheid is bedevaart naar de hemel willen blij- duidelijk. De Kerk wil - aldus de ven vestigen? Paus - dat de oecumene werkelijk universeel is. De eenheid wordt nu nog gehoopt, maar kan morgen wer- Op deze vraag is maar een antwoord: kelijkheid zijn. Daarom is dit Con- wij moeten Christus aan onszelf en cüie ook tegelijk een uitnodiging, een aan de wereld rond ons verkondigen, verwachting en een wil broederlijk De Paus ontwikkelde deze gedachte aan de authentieke oecumene deel naar aanleiding van een mozaïek in te nemen, de St. Paulus buiten de muren. Daar is Christus afgebeeld als de panto- Zich wendend tot de waarnemers krator. de heerser over alles en al- richtte Paus Paulus een groet tot len. Uit hem stroomt het leven over ane Kerken: „Wanneer wij ook de kerk die heel klein en onderdanig schuld draden aan de scheiding, vra- aan zijn voeten ligt, zoals ook in de gen wij God en U vergiffenis. Wan- aporalyps de Kerk wordt voorge- neer gij IT door ons beledigd voelt, steld. vragen wij dat eveneens. Wij van Van die visie nu moet men bij het onze kant zijn bereid alle beledigin- Concilie uitgaan om de doeleinden gen te vergeven die de katholieke van het Concilie te begrijpen. Kerk zijn aangedaan. De Hemelse Vader moge deze schuldbekentenis Ten aanzien van de eerste taak van aanvaarden en ons allen in een eoh- het Concilie, in de Kerk het bewust- te broederlijke vrede bijeenbrengen", zijn van haar taak en zending tot een levende werkelijkheid te maken, verzekerde voorts nam hij als uitgangspunt het schema aa* "e ,„,e vredelievend over de Kerk. dat als allereerste «n onvoorwaardelijk loyaal is. ion- punt van de agenda in de tweede ^er valstrikken of tijdelijke belan- zitting aan de orde komt. Eerst zocht "en.' wa, 20 ZV IJ' het geloof is het de Paus aansluiting bij het eerste besrrasel van de eenbcd, niet van hoofdstuk van het schema, dat de onderscheid of scheiding. Kerk als mystiek lichaam zal be spreken. Kerk streeft geen nevendoelen na De Paus zei over het tweede hoofd stuk van het schema der Kerk. dat En tot de Kerken, die geen waarne- - na de definitie van het Pausschap mers gezonden hebben, richtte de op het eerste Vatikaanse Concilie nu Paus zich eveneens en wilde vooral de bepaling van het eoiscopaat en drie dingen duidelijk zeggen. Bij het zijn verhouding tot de Paus grondig zoeken naar eenheid streeft de ka- bezien moesten worden. tholieke Kerk geen nevendoelen na en bedrijft vooral geen politiek. Bo- Hervormingen Het tweede doel van het Concilie: Aan de lopende band hervormingen, besprak Paulus daarna uitvoerig. „Wanneer er naar vernieuwing wordt gestreefd moet men het niet zo opvatten alsof de Kerk aan haar wezen ontrouw is geweest, nee, het gaat om wegwerken van onvolkomen- T-. T ritT/iriT a tattv heden, die uit de menselijke IN zwakheid u eenmaal voorkomen". 1LiliuuiJiiiii/ De Paus noemde drie zaken die Acht gemaskerde lieden zijn zater- moeten veranderen. Er moet meer dagnacht een loods van 'n transport kennis komen van het Woord bedrijf in de Londense havenbuurt Gods en er moet meer eerbied binnengedrongen en hebben 'n be- voor worden aangekweekt, de drag van naar schatting ruim 100.000 Kerk moet een echte Kerk der gulden en een hoeveelheid juwelen, liefde worden en zij moet veel li- afkomstig uit Zwitserland, buitge- turgischer handelen. maakt. Ten aanzien van de hereniging - het De bandieten waren tegen vier uur derde doeleinde van het Concilie - gewapend met gummiknuppels en 'n wees de Paus eerst op de oecumeni- geweer, de loods binnengekomen en sche bewegingen in de niet-katholie- hadden de zes nachtwakers over- meesterd, geboeid en daarna in een vrachtwagen opgesloten. De overval -j- werd pas ontdekt, toen de dagploeg 'IA ATI BF*51 Ir CflïtlPFl °P kwam dagen. De bewakers zijn IC CI1 11 cm sailICII naar een ziekenhuis geb-acht. Men - weet nog niet, hoeveel de waarde Syrië en zijn buurland Irak zullen samengaan in een „democratisch-so- samengaan m een „aemocratiscn-so- II eialistische volksstaat", zo heeft de in iT^QtAHO-lllPthOriPR beide landen aan het bewind zijnde VTCÖldJJU IlICillUUCII socialistische Baath-partij zaterdag bekendgemaakt. In de bekendmaking werd geen datum voor de geboorte van de nieuwe staat genoemd. Naar het hoofd van de Westber in de verklaring, die werd uitge- lijnse politie zaterdag heeft medege geven ter gelegenheid van de tweede deeld, is de 58-jarige Westberlijnse verjaardag van Syrië's uittreding inspecteur van politie Rudolf Sokoll uit de unie met Egypte, werd een- overleden, als gevolg van de opwin heid die rechtvaardiging van het be- ding die een ondervraging door de staan van de Baath-partij genoemd. Oostberlijnse politie hem zou hebben De partij kan haar streven naar een- bezorgd. heid niet stopzetten „in afwachting De betrokken inspecteur die een van Nassers wensen en voorwaar- vacantiereis naar West-Duitsland had den" De nieuwe staat zal openstaan gemaakt, werd toen hij op de terug- voor andere Arabische landen in het reis naar West-Berlijn was, op Oost algemeen en Egypte in het bijzon- Duits gebied uit de trein gehaald en der" In de verklaring werd echter naar Oost-Berlijn overgebracht. Daar met nadruk gesteld, dat toetreding werd hij aan een langdurig verhoor van Egypte niet mag ontaarden in onderworpen, met de bedoeling hem inlijving of overheersing". De nieu- er tos te krijgen voor de Oostduitse we staat zal een „revolutionair expe- inlichtingendienst te gaan werken, rïmpnt" yiin Daarna keerde Sokoll naar West- rimeni zyn. Berlijn terug. Nadat hij aan zijn chefs rapport over het gebeurde had utigebracht, zakte hij ineën en over leed hij aan een beroerte. GEEN WAARNEMERS Zuid-Mexico is zaterdag en zon dag door een overstromingsramp ge- 1 troffen, die tot nu toe aan minstens sprek lïlCl l\Ome zes personen het leven heeft gekost. T Ongeveer veertigduizend mensen hebben van de ramp te lijden gehad. De pan-orthodoxe conferentie van yanuit hefschroefvliegtuigen heeft Rhodos heeft geen unanieme beslis- men waargenomen hoe mensen en sing kunnen bereiken over het zen- vee Voor het woedende water naar den van waarnemers. De kerken der heuvels en andere hoge punten Orthodoxie zijn thans geadviseerd vluchtten. zelf te beslissen over het zenden van in de staat Chiapas is dertig tot waarnemers naar het tweede Vati- veertig procent van de koffieoogst kaans Concilie. De voornaamste te- vernield. Er is een luchtbrug inge- genstand kwam van de Grieks-Ortho- steld om de getroffen bevolking van doxe Kerk. Zowel de delegatie van de levendsmiddelen en medicijnen te patriarch van Constantinopel als me- voorzien. De overstromingsramp is 't tropoliet Nikodim van de Russisch gevolg van wervelstormen, die het Orthodoxe Kerk pleitten voor een or- water der rivieren opzweepten. thodoxe delegatie. Wel besliste de conferentie positief op het voorstel van patriarch Athenagoras van Con- O Wil rlAtPFA stantinopel om een „theologische dia- JL dllo ttIX IICICI loog" aan te gaan met de Katholieke Kerk. Voorwaarde daarvoor is, dat het een „gesprek van gelijke part ners" is. Aan het schreeuwend tekort aan In bevoegde kringen in Rome heeft zielzorgers voor de katholieken van men de theologische dialoog met de Rome wil Paus Paulus als bisschop orthodoxie met vreugde als een „stap van Rome, definitief een einde ma- vooruit" begroet. Er blijven echter ken. Zijn plan omvat in eerste instan- nog enige reserves, omdat de voor- tie de bouw van minstens 50 nieuwe waarden van het gesprek der zijde parochies in de buitènwijken. Per van de orthodoxie nog niet bekend maand neemt de bevolking van Rome zyn. namelijk met meer dan 10.000 zielen vendien is zij vervuld van diepe eer bied voor het geloofserfdeel dat bij de gescheiden broeders bewaard is, en tenslotte blijft zij hopen op God, bij wie alles mogelijk is. Over het vierde doeleinde van het Concilie verklaarde Paus Paulus dat het Concilie een brug wil slaan tus sen Kerk en moderne wereld. De boodschap die de bisschoppen bij het begin van het Concilie vorig jaar tot de wereld richtten, bewijst, aldus de H. Vader, dat het Concilie zich niet alleen met de interne zaken der Kerk bezig wil houden, maar ook met de wereld om ons heen, waar mee het een gesprek wil beginnen. Maar die wereld vertoont ook vele schaduwen. De Paus bedoelde hier te zeggen - en hij wees daarbij naar de lege plaatsen in de Concilie aula - dat de Kerk in vele gebieden in de wereld harde slagen krijgt toege bracht, die ook het Concilie treffen. „Maar ondanks alles zien wij met liefde op naar onze tijd, met al zijn verschillende en tegenstrijdige uitin gen en wij zijn vol van verlangen de mensen van nu de boodschap van vriendschap, heil en verwachting te brengen. De wereld moet weten dat „de Kerk de wereld beziet met diep begrip, met oprechte bewondering en met de eerlijke bedoeling niet haar te veroveren maar te dienen, niet om haar te verachten maar om haar op hosrer plan te brengen, niet om haar te veroordelen maar om haar te sterken en te redden." In het slot van zijn rede noemde Paus Paulus al degenen waaraan de de Kerk-in-Concilie bijzonder denkt: de armen, de wetenschapsmensen, de arbeiders, de politici, de jeugd, de nieuwe volkeren en ook de andere godsdiensten, „die de zin voor God bewaren, die in daden van oprechte vroomheid God vereren en op dit geloof en handelen de beginselen van het zedelijk en sociale leven vesti gen." Al het ware, al het goede, al het menselijke in hen wordt ook door de katholieke Kerk geëerd en ge- respekteerd. De Paus besloot zijn rede met een bede tot Maria, de engelen en heili gen, vooral Petrus en Paulus, om hun voorspraak, en smeekte tenslot te de zegen der Heilige Drievuldig heid over het Concilie af. Joy-riding had bijzonder ernstige gevolgen TWEE JONGELUI ZWAARGEWOND Een „plezierrit" met twee gesto len auto's heeft voor drie er bij be trokken jongelui ernstige gevolgen gehad. Twee liggen met min of meer zware verwondingen in een zieken huis, terwijl een derde door de Rot terdamse politie in bewaring is ge steld. EEN IN OOSTVOORNE Twee Rotterdammers van 17 en 18 jaar drongen zaterdag aan het eind van de middag een loodsencomplex van een N.V. aan de Waalhaven bin nen. Na drie uur bezig te zijn ge weest met het forceren van een loods- deur kon het tweetal twee gloed nieuwe auto's - een personenwagen van f 10.000 en een sportwagen van f 13.000 naar buiten rijden. De sport wagen werd door de rijkspolitie van Oostvoorne enige uren later, totaal vernield, in een sloot langs de weg teruggevonden. Onder het wrak lag, zwaar gewond, een 19-jarige monteur uit Spijkenisse, die, zoals later bleek, in de ongelukswagen was meegelift. Hij moest met brandwonden en een hoofdwond naar het Dijkzigtzieken- huis worden overgebracht. De jonge man die de sportwagen had bestuurd - een 17-jarige monteur uit Rotter dam - was na het ongeluk naar huis gevlucht. Later werd ook hij in het Dijkzigtziekenhuis opgenomen we gens een beschadiging van de rugge- wervels. EN EEN IN DEN BRIEL Inmiddels had de rijkspolitie in Den Briel de andere auto, eveneens zwaar beschadigd, aan de kant van de weg aangetroffen. De bestuurder van de wagen - een 18-jarige Parle vinker uit Rotterdam - meldde zich zondag aan het hoofdbureau van po litie in de Maasstad. Hij is daar in bewaring gesteld. Over de oorzaak van de ongeluk ken is nog niets bekend. Wel is ko men vast te staan dat de jongelui, na de diefstal van de auto's, o.m. in Oostvoorne en Heenvliet dancings hadden bezocht. Kongolees episcopaat tegen Missie-schema Het episcopaat van Kongo heeft eenstemmig het schema over de mis sie afgewezen, aldus wordt vernomen in Rome. Het schema bevat volgens de bisschop van Kongo geen „geldige theologie" voor de missies, maar be vestigt een situatie, die uit histori sche omstandigheden in gegroeid. De Kongolese bisschoppen zeggen dat er geen „missies" bestaan maar dat er slechts één missie is, de ene zen ding, der Kerk, welke overal dezelf de is in Amerika, in Europa, in Afri ka, in de gehele wereld. Het Kongolese episcopaat heeft de interim-periode gebruikt voor inten sieve bestudering van al het Concilie* materiaal en voorstellen voor de ver schillende schemata uitgewerkt. Reeds vóór het begin van het Con cilie in 1962 hadden de Kongolese bisschoppen een serie hervormings voorstellen ingediend, die toendertijd als zeer gedurfd werden beschouwd, maar thans naar de mening der Kon golese bisschoppen zeker de instem ming van de Paus zullen hebben. Eni ge van hun voorstellen zijn inmiddels ook al door Paus Paulus verwerkt in zijn hervormingsaankondigingen van de Curie. OUDE-WETERING TEGEN PAAL GEBLAZEN Door een sterke windvlaag werd de heer M. van Tol alhier met zijn brommer tegen een paal bij de brug over de ringvaart gedrukt, waarna hij bewusteloos bleef liggen. Door dr. Schürer werd eerste hulp verleend, waarna de onfortuinlijke bromfietser met een zware hersen schudding naar zijn woning werd vervoerd. De bromfiets werd flink beschadigd. BOSKOOP Arm gebroken Mevr. V. wonen de in de Nieuwstraat had zaterdag het ongeluk tijdens haar huishoude lijke werkzaamheden te vallen. Zij kwam daarbij zo ongelukkig terecht dat zij haar arm brak. Concordia marcheerde De muzi kale mars, welke „Concordia" zater dag door de gemeente maakte had tevens ten doel loten te verkopen ten bate van de verenigingskas. Mede dank zij de activiteit van de dames werden een groot aantal loten aan de man gebracht. In verband met de Koninkrijksfeesten van Zoeterwonde plaatsen we hierbij nog enkele opnamen van de feest verlichting. De prent van het Raadhuis behoeft geen nadere toelichting. De andere foto toont het prachtige effekt dat verkregen werd door de illuminatie van het Watertje.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3