DE SISSENDE SAMPAM! OECUMENISCH JONGEREN CONGRES IN UTRECHT Droevig einde van muziekfestijn Roofoverval op tankstation Fabrikant eist van staat 140.000 Doodde arts een „Softenon"-kleuter? de geluidsmuur MAANDAG 30 SEPTEMBER 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Prinsessen Margriet en Christina aanwezig Vijfduizend jongeren, onder wie ook de prinsessen Irene en Christina, namen zaterdag in de Margriethal in Utrecht deel aan het Oecumenisch Jongerencongres, dat is belegd door de Oecumenische Jeugdraad en de Katholieke Jeugdraad. De jongeren vertegenwoordigen vrijwel alle ker ken in Nederland: er zijn gerefor meerden, christelijk-gereformeerden lutheranen, doopsgezinden, rooms- katholiekcn, vrij evangelischen, oud katholieken, remonstranten en leden van het Leger des Heils. Zij hebben zich gezamenlijk en in kleinere „gemengde" discussiegroe pen bezonnen op de eenheid der christenen. Het thema van het congres was „vijf broden en twee vissen" en er was dan ook een grote brood-en-vis- maaltijd tijdens welke enkele uren lang de onderlinge besprekingen zul len worden gevoerd. Het welkomstwoord werd uitge sproken door ds. J. M. Hoekstra, de waarnemend voorzitter van de Oecu menische Jeugdraad in Nederland. Hij legde er onder meer de nadruk op, dat de jongeren niet naar Utrecht zijn getogen om elk uit hun eigen geestelijke schatkamers zoveel mo gelijk aan de man of de vrouw te brengen, maar om zich samen te scharen om Christus. UNIEK. De voorzitter van de Katholieke Jeugdraad, mr. L. I. P. G. van Thiel, noemde het congres een unieke ge beurtenis. We vragen ons af, zo zei hij, waarom het vier eeuwen heeft moeten duren voor dit mogelijk werd. Zonder een ontmoeting kun nen we elkaar niet leren kennen, aldus mr. Van Thiel, en zonder el kaar te kennen kunnen we elkaar niet liefhebben en een eenheid vormen. Hij stelde, dat de oecumenische mentaliteit geworteld moet zijn in de eigen kerk. Uitgaande van de lief de tot de eigen kerk moet men be reid zijn tot een kritisch bekijken van het eigen Christen-zijn en onder scheid maken tussen wat wezenlijk de kern is en dat wat aangeslibd is, dat wat historisch-cultureel is be paald. De jongeren hebben hier vol gens mr. Van Thiel, misschien een eigen taak, omdat zij minder histo risch gebonden zijn dan de ouderen. De kerken, zo zei hij tenslotte, zijn geen bijbels-ideale kerken, maar concrete historische verschijnselen, beduimeld en besmet met het Stof der geschiedenis en onze tekortko mingen, ook nu. BELIJDENIS. Na de opvoering van „Life in a Nutshell" en „Vijf broden en Twee Vissen" door een balletgroep van de school voor bewegingskunst in Hil versum, werden de jongeren toege sproken door L. G. M. Alting von Geusau, gedelegeerde van de bis schop van Groningen voor oecume nisch werk en directeur van het Do cumentatie Centrum Concilie. Hij gaf een korte schets van de werke lijkheid, zoals die historisch is ge groeid. Onze vaderlandse geschiede nis, zo zei hjj, was vaak een aaneen schakeling van godsdienstoorlogen van allerlei aard. Het was een strijd om de waarheid, om het evangelie, maar soms ook een strijd om de macht. Mensen met dezelfde geloofsbelij- d«iis gingen uiteen, gingen een eigen taal spreken en gingen zelfs hun op voeding, hun ontspanning en hun beroepen in eigen kerkelijk verband beoefenen Wij toonden elkaar en de wereld slechts onze muren, aldus dr. Alting von Geusau. Achter die mu ren fantaseerden wij samenzwerin gen en kwade bedoelingen en op die muren projecteerden wij onze ang sten en de slechte overleveringen uit het verleden. Het gaat erom, zo zei hij verder, waar te maken, dat wij allen belij den: „Ik geloof in Jezus Christus en in de éne Heilige Kerk". Het is niet onze taak, zo voegde hij hieraan toe, om uit de vele kerken weer een nieuwe kerk te organiseren. De ene kerk is niet ons werk, maar 'n gave Gods in Christus: het is God die de Kerk verzamelt, een volk met orga nisatorische aspecten en met zondi ge scheidingen. Oecumene betekent, volgens hem, niet in eerste instantie egalisatie, uniformering, vorming van een superkerk, maar allereerst de ontdekking van het geheim der een heid, de trouw aan de eigen concre te kerk en het in voortdurende ver nieuwing trachten, een positieve re latie te vinden tegenover de anderen. Bij een verkeersongeluk in Some ren zijn gisteravond vier leden van de Harmonie Juliana uit Someren ernstig gewond. Zij keerden met een eerste prijs terug van een concours in Liessel. Een personenauto reed op het gezelschap in, dat juist uit de bus was gestapt. De voorzitter, dokter Filippino, werd ernstig gewond, een van zijn benen werd verbrijzeld. De heer H. Wijnen brak een arm en een been en de heer J. Lemmen liep een dub bele beenbreuk op. Een andere mu zikant de heer Broer kreeg zware hoofdwonden en een beenbreuk. De vier slachtoffers zijn met zie kenauto's naar het St. Annazieken- huis in Geldrop overgebracht. Bij dit ongeluk liepen acht mensen lichte verwondingen op. Zij zijn ter plaatse behandeld. Zondagmorgen omstreeks half vijf hebben twee mannen een roofoverval gepleegd op het tankstation aan de Rijksstraatweg-Noord te Sittard. Zij stopten met hun auto om te tanken. Toen dit gebeurd was greep een van de twee de 45-jarige pompbediende in de nek, terwijl de andere hem een tas met geld ontrukte, die naar schatting ƒ100.bevatte. De mannen verdwenen met de auto, waarna de pompbediende de politie waarschuwde. Tot dusver is het niet gelilkt de daders aan te hou den. Aannemer - ontevreden over onderwijspeil - houdt kinderen thuis Een aannemer in Horst-America (L). houdt al sinds 3 september twee leerplichtige kinderen thuis, omdat hij niet tevreden is over het onder wijspeil op de lagere jongensschool in het dorp. Aan het begin van het schooljaar heeft hij pogingen gedaan deze twee kinderen (jongens van tien en elf jaar geplaatst te krijgen op de lagere school van het kerkdorp Meterik, dat ongeveer vier kilometer van America af ligt. Op last van het schoolbestuur van Meterik worden de kinderen daar echter niet toegelaten. In het de kenaat Horst bestaat namelijk de af spraak bij de schoolbesturen, dat ze alleen kinderen uit de eigen parochie op school zullen toelaten. Bovendien vreesde men in Meterik, dat zich nog meer kinderen uit America op de school zouden laten inschrijven, wan neer het verzoek van de aannemer zoud worden ingewilligd. De aannemer heeft nu de inspec teur van het lager onderwijs in Lim burg gevraagd zijn twee zoontjes vrijstelling van leerplicht te geven, om daardoor de onderwijsinspectie een officiële uitspraak over zijn han delwijze (en over de toestand op de jongensschool in America) af te dwingen. Hangende deze uitspraak kunnen de kinderen zonder gevaar voor gerechtelijke vervolging thuis blijven, waar ze nu worden onderwe zen door hun moeder. Mocht de aan nemer zich niet kunnen verenigingen met de beslissing van de inspecteur, dan wil hij een kort geding anspan- nen en zich wapenen met de hand tekeningen van zoveel mogelijk onte vreden gezinshoofden uit zijn dorp. KORTE GOLF Cleve Mcdowell, de enige neger- student van de universiteit van Mis sissippi in Oxford, aan wie de verde re toegang tot de universiteit was ontzegd wegens het in zijn bezit heb ben van een revolver op het univer siteitsterrein, is door de rechter ver oordeeld tot een boete van honderd dollar. Mcdowell ontkende schuld. De heer J. Roos te Slikkerveer, eige naar van twee vloerenfabrieken, eist van de staat een bedrag van 140.000: ƒ50.000 voor de aantasting van zijn eer en goede naam door de belasting recherche en ƒ90.000 voor bedrijfs schade, die volgens hem bijna ƒ300.000 bedraagt. De zaak zal voor de rechtbank in Den Haag dienen. Het proces is een gevolg van moei lijkheden tussen de heer Roos en de belastingrecherche tussen april en juli 1962. Kort na een onderzoek van de belastinginspectie, waarbij de boe ken akkoord werden bevonden, eis te de belastingrecherche een onder zoek van deze boeken. De heer Roos weigerde dit, toen de ambtenaren geen reden voor hun onderzoek kon den opgeven. Op last van de officier van justitie werden de boeken later in beslag genomen. Ook werd de heer Roos in juli 1962 tweemaal 24 uur vastgehouden. De klacht tegen hem werd echter in laatste instantie door de officier van justitie in raadkamer teruggeno men. Het Westduitse voetbalelftal be haalde zaterdag te Frankfurt voor on geveer 55.000 toeschouwers een 3-0 Zege op Turkije. Uwe S eel er scoorde alle doelpunten. Scheepswerf directie schorst 650 arbeiders De directie van Verschure en Co's scheepswerf en machinefabriek in Amsterdam heeft vanochtend bijna 650 arbeiders van het ongeveer 750 man tellende op drie werven werk zaam technische personeel geschorst. Het gehele personeel had zaterdag een schrijven van de directie ontvan gen waarin werd medegedeeld, dat de schorsing vandaag onmiddellijk zou ingaan voor allen die opnieuw, zoals sinds 12 september dagelijks is gebeurd, om 10 uur het werk voor een uur zouden neerleggen. De sohorsing is nu toegepast op de arbeiders die vanochtend terstond na hun opkomst ih sit-down staking zijn gegaan. Dezen hebben inmiddels de werven verlaten. Allen die wel met hun werk waren begonnen hebben dit om 10 uur niet onderbroken. De dood van een mismaakte Frank- furtse jongen naar beweerd wordt het slaöhtofer van thalidomide (Sof- tenon) -- heeft geleid tot arrestatie van zijn moeder en een vrouwelijke arts. De politie verdenkt hen van moord. Dr. Mechthild Petersen zou heben bekend, dat zij de 21/» jaar oude Alexander Sidorov een dodelij ke dosis slaapmiddelen gegeven had, nadat de moeder gevraagd had de jongen te doden. Heropend Concilie De Eurovisie-uitzending van het heropende Vaticaans concilie, niet minder dan een uur uitgelopen, heeft nochtans van het begin tot het slot geboeid en beelden onthuld, waaraan luisteraar of lezer moesten voorbij gaan. Enkele van die, vaak ontroe rende beelden, zullen we aanstippen. Dan noemen we allereerst het feit, dat de Paus van zijn zetel oprees, toen de 102-jarige oudste bisschop van het wereldapostolaat zijn obe diëntie kwam doen. Niet zonder span ning zal de kijker de pauselijke draag stoel hebben gevolgd op weg naar de basiliek op de hoge trap van de scala regia. Dat was zwaar werk voor de dragers. Het op- en afzetten van de witte mijters van goed geteld 2494 concilievaders gaf een merkwaardig gedijn op de beeldbpis. Toen de ca mera vanuit de hoge koepel werk zaam was, kon men eerst goed zien, welk een immense massa bisschoppen hier wel vergaderd was. Verder viel op het van vroeger bekende drukke gedoe van ceremoniarius mgr. Dante en het applaus van de concilievaders. De Nederlandse commentator wees enkele bekende figuren aan: de sa- crista van de Paus de Nederlander mgr. J. van Lierde, enkele in wit habijt gestoken protestantse klooster broeders uit het Frans Taizé en an dere genodigden. De microfoon gaf de prachtige zang van de Sixtijnse kapel door en de camera liet daarbij zien de merkwaardige handbeweging van dirigent Domenico Pastaluzzi. Er was nog meer bezienswaardig: het plechtig opstellen van het evangelie boek als middelpunt van de kerkver gadering en het doorgeven aan alle bisschoppen van de pauselijke rede, die uit niet minder dan 25 getypte vellen bestond en die meer dan een vol uur duurde. Hoe belangrijk het pauselijk woord was, bleek wel. tus sentijds uit de korte samenvattingen in het Nederlands van drs. M. van Buuren. Enkele malen werd de ge loofsbelijdenis verricht, hetgeen ook op andersdenkenden indruk moet hebben gemaakt. Wat de concilie-tv- reportage in eigen land betreft, her inneren we aan het diepgaande vraag gesprek van de KRO-reporter Hans Wortelboer met vooraanstaande Ne derlandse informatoren in Rome en aan een jongerengesprek met de uit wisseling van soms onvoldragen ge dachten. We herinneren er aan, dat er een concilie-journaal zal zijn, tel kens als de KRO tv-uitzending heeft. Vlot Avro-programma Het begon al op zaterdagnamiddag, toen de Avro startte met de nieuwe serie „Uit de voeten" door Anneke van Lamsweerde en Bob Bouma, die ook het vorige seizoen samen optrok ken. Nu waren ze afgedaald in de staatsmijn „Emma" te Hoensbroek, waar ze gesprekjes voerden, voor de kijkers wel leerzaam, temeer, omdat veel te zien werd gegeven. Evenal in enkele radio-programma's moch ten de sprekers een verzoeknummer aanvragen, hier uiteraard van visuele aard. Daarbij hebben we opnieuw ge noten van een kostelijk fragment uit een van Toon Hermans' one-man- shows. In het avondprogramma was nieuw de BBC-produktie „Pinky en Perky", waar vooral de kinderen wat aan hadden. De langdurige filmaf faire met Cox is nu ten einde en daarmee de waarschijnlijk niet al te soliede spanning. Voorafgaande aan een instructieve reportage over het rijke land Zweden ging de bekroonde spectaculaire show van Julie An drews en Caral Burnett in Carnegie- hall. Dit vrouwelijk duo trad vrolijk en geestig op en paste in de muzikale vaart van het geheel. We noemen het aardige fragment uit „My fair lady" en exotische ballet-parodiën van het hele gezelschap. Het NTS-journaal Binnenkort verwacht de NTS de anderhalfmiljoenste geregistreerde kijker en op voorhand krijgt het Journaal er tien redacteuren bij, zo dat de tweede avonduitzending meer visueel kan zijn. Dat is wel gewenst; nu kijken we te zeer tegen de nieuws lezer aan. Komende uitzendingen De film „Vlug, veilig en voordelig" die vanavond draait is al enkele ja ren eerder vertoond, maar zal het opnieuw best doen. Vooraf kan men kennis nemen van flitsen van het in Utrecht gehouden oecumenisch jongerencongres; later volgt een fo rum op hoog niveau over de plaats van onze volksvertegenwoordiging in de moderne democratie. Dinsdag brengt de NTS de veertiendaagse documentaire over de bezetting en de VPRO een programma over de fameuse filmregisseur Hitchcock. Dokter Van Swol start met een me disch journaal. „Top en flop" van de Vara is woensdag in Volendam. In de studio volgt een programma van -moderne jazz en een filmafleve ring van Dick Powell. Donderdag is er de KRO, in de namiddag met een vroüwenprogramma en 's avonds met het blijspel „Des duivels prenten boek", onder andere met Jan Retèl, zijn echtgenote Sigrid Koetse en Joan Remmelts. Aetherklanken DINSDAG 1 OKTOBER 1963 HILVERSUM I. 402 M. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ocht. gymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Pro- gramma-overz. en lichte gram. 9.00 Ocht. gymn. 9.10 De groenteman. 9.16 Weens-klas. kamermuz. (gr). 9.35 Waterst. 9.--0 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Arbeidsvit. (gr). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Licht instr. ensemble en zangsolast. 12.20 Regeringsuitz.Voor de landb. 12.30 Mededel. t.b.v. land en tuinb. 12.33 Lichte orkestmuziek. 13.00 Nws. 13.15 Mededel., event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Nederl. Koperork.: Originele Engelse Brass- bandmusique. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Lichte gram. 16.30 Blaaskwintet: mod. muz. (ste reo. uitz.). 16.00 Van mens tot mens, lez. 16.15 Griekse lichte muz. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York cal ling, praatje. 17.35 Lichte gram. v. d. teenagers. 16.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Amateursprogr. 18.45 Lichte muz. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Pa ris vous parle. 19.10 Licht instr. trio. 19.25 Pianorecital: walsmuz. (stereo uitz.). 20.00 Nws. 20.05 Minjon 10 jr.. feesfel. progr. 21.05 Boekbespr. 21.15 Voordracht. 21.30 Nederl. Finale v. h. Intern. Vocalistenconc. Giuseppe Ver di. 22.30 Nws. en mededel. 22.40 Act. en beursber. 23.00 Klas. kamermuz. 23.56-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. 1007 kc/s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.16 Ouvertureradio voor vroe ge mensen. (7.30-7.35 Voor de jeugd). 7.55 Overweging 8.00 Nws. 8.15 Lich te gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Populair klas gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram. 11.50 Volaan.vooruit, praatje. 12.00 Het Angelus. 12.04 Populaire gram, 12.20 Voor de boeren. 12.30 Mededel. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Draaiorgelkl. (gr). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Draaien maar!: lichte gram. met com mentaar. 14.00 Voor de plattelands vrouwen. 14.10 Fluit en piano: mod. muz. 14.30 Als de dag van gisteren, klankb. 15.00 Lichte gram. 15.20 Voor dracht. 15.40 Weense liedjes. 16.00 Voor de zieken. 16.30 U hebt voor rang: Religieus ziekenprogr. 17.00 Voor de padvinders. 17.15 Voor de jeugd. 17.4*5 Gram. 17.50 Regerings uitz.: De 9e jaarbeurs te Paramaribo, door A. J. M. Judell. 18.00 Gram. v. d. teenagers. 18.20 Uitz, v. d. P. S. P.: Social, en vrijheid, door de heer A. G. van der Spek, Lid v. d. Eerste Kamer. 16.30 Jazzmuz. 18 50 En nu mijn ge val: vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. Aansl.: Concilie journaal. 19.30 Licht instr. ensemble. 19.50 Gram, 20.00 Jeanne d'Arc au Bucher, orat. 21.20 Klas. gram. 21.30 Reisoogst, klankb. 22.00 De zingende Kerk: mu zikale lez. over kerkmuz. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws 22 -"1 Vreemd.een keuze uit woord, zang en dans van elders en ..an ders. 23.10 Lichte ork. muz. en solis ten. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.30 Intern. Agrar. nieuws. 20.00 Journaal. 20.20-21.30 De bezet ting XXV, document, over Nederland in de tweede wereldoorlog. VPRO: 21.30 Man van de dag, voordr. 21.40 Fragmenten uit Hitchcockfilms, 22.25 Ziek zijn. beter worden, med, ru briek. NTS: 23.00 Journaal. naar de film „the sound barrier" Dat had ingrijpende gevolgen. Van eikaars leeftijd niet kenden. Het Tony kreeg ik 'n pak slaag, dat me kwam mij namelijk voor dat als lk voorgoed 't respect voor die physische maar zorgde dat zij daarachter kwa* kracht heeft bijgebracht en van mijn men, op dezelfde wijze een verwyde- moeder kreeg ik een toespraak die ring tussen beide vrouwen zou ont- ik mij niet precies meer kan herinne- staan, waardoor ik meteen van To ren maar waarin Kaïn en Abel, en ny's verplichte gezelschap verlost zou David en Jonathan een zeer belang- ztfn. Na een ttfd gmg het tussen Tony rijke rol speelden. Dat alles bij el- en mij wel weer iets beter, maar b«- kaar was voldoende om me nog ja- zonder gesteld op elkaar waren we renlang rood te laten aanlopen, als toch niet. er maar even gezinspeeld werd op het leeftijdsverschil tussen Tony en Qp een dag gebeurde er iets, dat ik mij. nog alijd als heel belangrijk be- Die vechtpartij deed onze verhou- schouw en ik ben er van overtuigd ding geen goed en meer dan een jaar dat dit verhaal nooit geschreven zou bleef onze omgang alleen beperkt tot zijn als dat op zichzelf onbelangrijke een met verveelde gezichten en in feit niet had plaats gevonden. We een zeurderige stemming om elkaar zaten met een grote groep jongens heen hangen als onze moeders weder- op'de rand van een oud stenen brug- zijdse bezoeken aflegden. Ik heb me getje. Dat bruggetje lag midden in in die tijd wel eens afgevraagd of zij het dorp over een «malle sloot, die heels weids „de rivier" werd ge noemd; waarschijnlijk alleen omdat het 't enige open water in een om trek van mijlen was. We zaten daar in de late middagzon en schreeuw den en joelden zoals jongens van acht, negen jaar dat altijd doen. Op eens kwam er een vliegmachine over. We hielden een ogenblik al lemaal onze mond en keken omhoog. Toen het geluid van de motor wat minder werd, was Tony de eerste die wat zei: „Dat was een tweedekker". De zelfverzekerde eigenwijsheid in zijn stem ergerde mij plotseling weer mateloos. Ik boog me voorover hij zat twee plaatsen van me af en schreeuwde hem opgewonden toe: „Je bent gek, dat was geen twee dekker", hoewel ik wist dat hij ge lijk had. Een paar jongens, tuk op een vechtpartijtje, begonnen ons op te hitsen. Maar Tony deed het enige waarmee hij me nog woedender maakte. Hij bleef recht voor zich uitkijken, alsof hij zich niet ver waardigde mij aan te zien en herhaal de, zo mogelijk met nog meer auto riteit in zijn stem: „Dat was een tweedekker". Alle onbewuste herinneringen aan de gelegenheden, waarbij hij mij met zijn meerdere kennis overdonderd had, moeten ergens diep in mij ge wroet hebben, toen ik hem toegilde: „Wat weet j ij nou van vliegtuigen af!" Hij bleef op dezelfde manier voor zich uitkijken, maar er kwam een grijns op zijn gezicht, toen hij zei waar ik al die tijd al bang voor was geweest: „Méér dan jij, want ik ben ouder dan jij!" Ik sprong van het muurtje af, ren de naar hem toe en stompte hem midden in het gezicht. Nu nog zie ik zijn lichtblauwe ogen, heel groot en verbaasd op het ogenblik dat hij zijn evenwicht verloor, met zijn handen zoekend naar steun in het niets greep en daarna achterover sloeg. Waar schijnlijk is dit het ogenblik in mijn leven geweest waarop ik het snelst heb gereageerd op een onverwach te gebeurtenis. Want toen de plomp in het water boven het opgewonden geschreeuw van de andere jongens uit klonk, rende ik al om de bru^ heen; met een paar sprongen was ik de steile met gras begroeide wal af en gleed in het modderige water. Het was daar niet dieper dan een meter en Tony had waarschijnlijk zelf wel kans gezien om er uit te komen, maar mijn handelingen waren als die van een redder. Ik pakte hem bij zijn arm en sleurde hem door de bagger naar de wal, hoewel hij veel makke lijker zelf had kunnen lopen. Een paar volwasssenen, die al heel gauw op dit jongensrelletje waren toege schoten, trokken ons op het droge. Daar stonden we tegenover elkaar, druipend van het water en bepaald onfris ruikend van de modder. Een man, die beslist niet de hele ruzie had meegemaakt, klopte mij op mijn schouder en zei: „Je bent een flinke jongen". Ik begon te huilen en een vrouw zei zenuwachtig: „Het kind moet naar huis; waar woont-ie?" Een ander zei: „Die jongen is op zijn ge zicht gevallen, hij bloedt". Ik keek naar Tony's gezicht. Het was afschu- melijk, tenminste als kind zag ik het zo, en zo is het ook in mijn geheu gen bewaard gebleven. Modder en water droop uit zijn haar; zijn ge zicht was bijna zwart van de modder en daartussen zaten allemaal vuil- rode vegen van het bloed dat nog rij kelijk uit zijn neus stroomde. Maar voor mij was het meest angstige dat hy niet huilde. Hij stond daar maar en keek me bijna triomfantelijk aan met zijn blauwe ogen, die vreemd afstaken tegen het droevig geheel van de rest van zijn gezicht. Iemand trok ons ürt elkaar. Een stem zei: „Dat is Tony, een zoon van Garthwaite, de bakker". Maar juist voordat hij door grote-mensen- handen werd opgepakt en meegeno men, deed hij nog even Zijn mond open. Hij keek me recht aan, toen hij zei: „Wedden dat het een twee dekker was?" Toen werd ik naar huis gebracht Hoe ik er gekomen ben. weet »k niet meer. Ik weet alleen, dat mijn móe der gilde, toen zij mij zag en ver schillende stemmen door elkaar ne pen: „Maakt u zich maar niet onge rust, mevrouw Burnside, hij man keert niets. Het is een flinke jongen hij heeft zijn vriendje uit het water gehaald". Ik krijg nu nog een onrus tig gevoel van schaamte als ik aan dat ogenblik en de daarop volgende da gen terugdenk. Ik werd op be scheiden wijze overigens, waar schijnlijk om paedagogische redenen gevierd als een kleine held. Er waren zelfs ogenblikken dat ik mij ook als zodanig beschouwde; maar als ik mij dan weer bedacht hoe broos mijn roem was, hoe makkelijk het kon uitkomen dat ik Tony er zelf in gegooid had, voelde ik mij de ellende zelf. Ten eerste de schaamte als ik van mijn hoge voetstuk zou vallen en verder de heilige overtuiging dat Tony's vader op staande voet naar de politie zou gaan. (Wordt vervolgrV

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2