De staking bij De Telegraaf DE SISSENDE SAMPAM! VADER... Benoemingen bisdom Rotterdam MR. STIKKER OP REIS EIS IN ZAAK „ZWARTE JUDITH" NATIONALE BRANDWEER WEDSTRIJDEN TE WASSENAAR MAANDAG 23 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT Brief van de bisschoppen over het concilie De bisschoppen van Nederland heb ben zich gisteren in een herderlijk schrijven gewend „tot allen in Ne derland, die op positieve wijze heb ben meegeleefd met dit belangrijk kerkelijk gebeuren" waarmee het tweede Vatikaans concilie wordt be doeld. In de eerste plaats denken de bis schoppen daarbij „aan onze mede christenen uit de reformatie, die door het sacrament van het doopsel met Christus en daardoor met ons ver bonden zijn en die samen met ons Christus als de ene Heer van kerk en wereld belijden'", maar ook „aan allen die met ons verbonden zijn door een oprecht verlangen naar vrede, gerechtigheid en liefde onder de mensen". Vóór hun vertrek naar Rome voor het bijwonen van de tweede zitting van het concilie hebben de Neder landse bisschoppen deze boodschap in alle katholieke kerken van het land laten voorlezen om hun dank uit te spreken voor het gebied en meeleven gedurende de eerste con cilieperiode en om ditzelfde meele ven te tonen voor de tweede periode. In geloof en met een versterkt ver trouwen zeggen de bisschoppen nu naar Rome terug te gaan. Het pro gramma is veelomvattend en zal veel tijd en arbeid vragen. De grote lij nen, door paus Johannes in zijn o) ningsrede getrokken, zijn door het concilie aanvaard en door paus Pau- lus VI overgenomen. Zij moeten nu worden doorgetrokken in concrete besluiten en richtlijnen. Alle vragen van het concilie zijn op hetzelfde doel gericht: de kerk te maken tot een duidelijker sprekend teken van Gods heerschappij en Zijn verlossende lief de, aldus de bisschop. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit de bedie ning aan de z.e.w. heer W. C. C. M. van Alphen, die pastoor was te Den Haag, parochie O.L.Vr. van Goede Raad, en tot pastoor aldaar benoemd mgr. N. P. H. J. van Ruyven, die re gent was van het seminarie Leeu wenhorst te Noordwijkerhout. Tot regent van het seminarie te Noord wij kerhout is benoemd de z.ew. heer A. C. Raadschelders, die rector was van het Thomasklooster te Den Haag en promotor voor priesterroepingen. Tot rector van het Thomasklooster te Den Haag en promotor voor religieu ze- en priesterroepingen is benoemd de z.e.w. heer N. P. Landsman, die kapelaan was te Den Haag, parochie H. Hart. Op zijn verzoek heeft de bisschop eervol ontslag verleend uit de bedie ning aan de z.e.w. heer J. I. J. M. Velthuyse, die rector was van huize St. Willibrordus te Wassenaar. Tot rector aldaar is benoemd de z.e.w. heer J. B. F. H. Plaat, die pastoor was te Zevenhoven. Tot pastoor te Zeven hoven is benoemd de z.e.w. heer N. P, Velseboer, die kapelaan was te Rijs wijk, parochie St. Bonifacius. Op zijn verzoek heeft de bisschop eervol ontslag verleend uit de bedie ning aan pastoor J. Th. van Bemme- len, die pastoor was te Voorschoten, parochie H. Laurentius. Tot pastoor te Voorschoten is benoemd de z.e.w. heer M. M. Out. die pastoor was te Oud-Beierland. Tot pastoor te Oud- Beierland is benoemd de z.e.w. heer N. van Paaschen, die rectoT was van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout. Rector Raadschelders regent van .Leeuwenhorst' Rector A. C. Raadschelders te Den Haag is door mgr. M. A. Jansen be noemd tot regent van het klein-semi- narie „Leeuwenhorst" te Noordwij- kerhout als opvolger van mgr. N. Ph. van Ruyven. Rector A. Raadschelders werd ge boren op 17 april 1916. Hij werd priester gewijd 30 mei 1942 en was achteeneenvolgens kapelaan te Pijn- acker, Leidschendam en Den Haag (St. Jeroen). Van 1953 tot 1958 was hij moderator aan de R.K. Technische School St. Jozef te Den Haag en de laatste jaren bisschoppelijk gedele geerde voor het apostolaat voor pries terroepingen. In deze laatste functie kreeg de rector grote bekendheid. i Leiden en omgeving, door zijn dusvereniging van leerkrachten bij lezingen, Éta Éj| ook in vele lezingen, die uitmuntten door het technisch en nijverheidsonderwijs enthousiasme en iedereen boeiden. en retor van het St. Thomasklooster Voorts was de nieuwe regent van aan de Kon. Sophiestr. te Den Haag. Noordwykerhout godsdienstleraar Rector Raadschelders wordt in zijn aan het St. Adelbertcollege te Wasse- functie van gedelegeerde voor 't apos- naar, lid van de centrale raad van tolaat voor priesterroepingen opge- St. Vincentius, bisdom Rotterdam, volgd door kapelaan N. M. Landsman heeft vrijdag medegedeeld dat mr. D. landelijk adviseur van de St. Bernar- van de H. Hartparochie te Den Haag. U Stikker, secretaris-generaal BEJAARDE MAN VAN TRAP GEVALLEN EN GEDOOD De 81-jarige C. Kubbinga is zater dag door de politie levenloos aange- tt rJ, troffen onder aan de trap van zijn ",e. NAVO-hootdkwartier te _Par«j woninjg aan de Ribesstraat in Den li Haag. De benedenbuurvrouw had 's nachts lawaai gehoord. Toen zij de zitter van de Noordaüantische raad, bin- volgende morgen door de brieven- nenkort Washington en een aantal Eu- ^jUS Za.g ze de heer Kubbinga ropese steden zal bezoeken. liggen; zij waarschuwde daarop de Tussen 28 september en drie oktober politie. De Russische gewichtheffer Ser ge Loptin verbeterde zaterdagavond in Moskou het wereldrecord twee handig drukken in de lichtgewicht- zal mr- Stikker de hoofdkwartieren van klasse tot 139 kg. Het oude record verscheidene commandostaven der ver stond op naam van zijn landgenoot bonden strijdkrachten in Zuid-Europa Kaplunov met 136 kg. Het Nederlandse hockey-elftal heeft in het Wagener-stadion in Am- De wilde staking, die vrudag uit- stelveen met het oog op het landen- brak onder de typografen werkzaam toernooi dat het komend weekeinde un r,.-KIr>„ Tv.1 t/wt;te Lyon begint, een laatste oefenwed- bu het dagblad De Telegraaf/Nieuws strij£ ges£eM tegen een militaire van de Dag, en die tot zondag 24 uur ploeg. Het officieuze Nederlandse zou duren, is toch niet beëindigd. De team won de ontmoeting met 4-0. nachtploeg weigerde zondagavond het gebouw in te gaan uit protest te gen het ontslag, dat een van de aan stichters van de staking vrijdag schriftelijk kreeg. De typografen, die hun actie begon nen voor een loonsverhoging, staken nu door om. het ontslag van hun col lega ongeda'an te maken. De directie schijnt dit echter niet te willen in- Twee oktober komt de heer Stikker in Athene aan, waar hij besprekingen met Griekse autoriteiten zal voeren. Spoedig na zijn terugkeer in Parijs - gaat mr Stikker weer op reis. Van 12 ?Sü! "SLSSSS oktober u hü in New York en van vijftien tot negentien oktober in TWEE DODEN BIJ GECOMPLICEERDE BOTSING De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam, mr. W. Tonc- kens, heeft precies twaalf uur nadat de wurgingszaak „Zwarte Judith" door de rechtbank in behandeling - i T-. rr, was genomen tegen de 31-jarige - trekken. Ook vandaag is De Tele- tuinman Jan van P. uit Maarsbergen, Bij een gecompliceerde botsing op Washington, waar hij besprekingen met de weg tussen 's-Hertogenbosch en Amerikaanse gezagsdragers zal voeren Zaltbommel in de gemeente Hedel, zijn van morgen twee personen om Tenslotte zal mr Stikker 21 oktober fret leven gekomen. Bij de botsing naar Berlijn reizen, waar hij deel zal waren twee personenauto's betrok - nemen aan een bijeenkomst, waarop ken en een Belgische truck met op- internationale zaken zullen worden be- legger, waarop zich twee kalktanks sproken. bevonden. graaf niet verschenen. Ook de Volkskrant is tengevolge genisstraf geëist. wegens doodslag zeven jaar gevan- van de staking vanochtend niet kun nen verschijnen. In Rotterdam wordt door de typo- De officier zei in zijn requisitoir de doodslag wettig en overtuigend be wezen te achten op grond van de ve- grafen normaal gewerkt en op alle le verklaringen van de verdachte zelf drukkerijen is het volmaakt rustig, voor de politie en de rechter-com- vfsie hb toio Visio 1 1 zo werd door de betrokken bedrijven missaris. waarin de tuiiunan kolommen bekende ongewenste toe stand aan de Willem de Zwijgerlaan te Leiden. Graag hadden we iets meer in beeld zien gebracht; nu moesten we het doen met een, ove rigens welkome oproep aan de over heden, om aan die toestand spoedigst een einde te maken. Zoals bekend heeft het 17-jarig meisje inmiddels van haar ouders toestemming gekre gen om te trouwen. Amusement een volledige bekentenis had afge legd en op het verhoor van de getui- medegedeeld. Het „Algemeen Dag blad", de enige landelijke ochtend - krant in de Maasstad verscheen in de 8en Miep N. en Ria W. gebruikelijke oplage. „Er is beslist geen exemplaar meer gedrukt", ver klaarde de directie van de Nieuwe waaronder „Zwarte Rotterdamse Courant, de uitgeefster, mei 1959 in haar woning aan de Berg- Even moesten we wennen In de loop van de vorige dagen De Hoogmis, die zondag per t.v. heeft men enkele t.v.-programma's kwam uit een kunnen zien, die in de Firato te Am sterdam waren opgenomen. Ter af sluiting ging zondagavond de Sky- masters-show en vrijdag een specta- Judith" op 16 van een duidelijk beeld verwerven, culair programma met de virtuoze werd uitgezonden, Utrechtse parochiekerk, waar de li- „Deze strafzaak is het gevolg van turgie behoorlijk blijkt te zijn aan- de allerellendigste omstandigheden gepast. De kijker thuis kon zich daar- het Cor Steyn aan zijn „magisch" orgel. Het blad was op de meeste stations- straat in Amsterdam door wurging ijltempo, waarin het Credo gemeen- De Avro is nu bijna toe aan het slot kiosken al om half acht uitverkocht, om het leven is gekomen. Wat Dat gold ook voor de ochtendeditie straf betreft: dit is van „Het Vrije Volk". Aangenomen kan worden dat de Rotterdammers ook hun avondbladen normaal zullen ontvangen. De „Rot terdammer" en de Zuidhollandse edi tie van „Trouw" worden bij de NRC ,k werd gezongen. De zater- van de detective-serie met meneer zeer ernstig dagavond stond voor een deel in het Cox. Gelukkig maar, want het heeft feit, dat ondanks het blanco strafblad teken van het komende Concilie. Er ons nogal geirriteerd, dat een Duit van de verdachte met een langduri- was een inleidend auditief journaal ser een Engelsman in diens menta- gen gevangenisstraf bestraft moet uit Rome, waarin drs. Martin van liteit tracht na te bootsen, zonder worden". De ontkenningen van de Buuren duidelijk de komende gang dat het lukt. In het café-chantant verdachte sinds 1 mei van dit jaar van zaken beschreef. Later knoopte „Adam en Eva" hebben we onder mgr. Bekkers daarbij aan, gaf pas- meer Margriet de Groot ontmoet, aan torale wenken in verband met de wie men de beste herinnering heeft gedrukt. Het „Rotterdams Parool" in ontkend de 45-jarige prostituee J. K. persoonlijke gewetensvorming en her- wegens haar optreden in „My fair Utrecht. Alle andere bladen beschik ken over eigen drukkerijen. nriie NV- Bruynzeel deurenfabriek te Cjersie prijs voor Zaandam met 277,1 punten. In de klasse hogedruk tankauto-spuiten tenslotte zegevierde de ploeg van de innerde aan de herderlijke brief, die lady". De KRO bracht de laatste Boyd de Bossche bisschop aan zijn dioce- Bachman-show, evenwel zonder veel sanen had geschreven. Monseigneur schokkends in het programma. Ook nodigde iedere kijker uit op die brief de test „Dat geeft te denken" was te reageren. De bisschop sprak wijze aan haar laatste aflevering toe. De en klare taal. Er was tenslotte een opgaven van Frans Grosfeld 'waren epiloog, waarin pater Leopold Ver- opnieuw moeilijk, hetgeen wel bleek hagen de christelijke opvatting ten uit de vrij lage score. Er was verder een emotieloze Pim Dikkers en een poeslieve Jos van Loon met suiker zoet gezicht welke beiden desondanks Ongewenste toestand in Leiden de presentatie niet konden redden. Pittiger was de nu volgende film Het( KRO-magazine „Brandpunt" met inspecteur Bollinger. Op de grens Ark ««oj/i/iv/in tenslotte zegevierde de ploeg van de Het K.KO-magazine „Brandpunt' met inspecteur Bollinger. up de grens CIO ^USlllOrOTl staatsmijn Maurits te Lutterade met van zaterdag sneed actuele kwesties van het amusement bewoog zich de 277,2 punten, vóór de gemeentelijke aan: het loonbeleid en bijvoorbeeld eerste film van de Vara uit een serie brandweer van Venlo, die op de de adoptie van Griekse kinderen, met „dokter Kildare". Misschien kon Een en dertig brandweerkorpsen, tweede plaats eindigde met 236.9 pun- Voor ons bijzonder interessant was niet iedereen het gedoe rondom een in provinciale voorwedstrijden gese lecteerd uit ongeveer 1000 Nederland se brandweergroepen, hebben zater dag in Wassenaar deelgenomen aan landelijke brandweerwedstrijden, die onder auspiciën van het algemeen brandweerwedstrijdcomité werden georganiseerd. De deelnemers aan deze landelijke finale, die uit het ge hele land afkomstig waren, werden onderverdeeld in drie klassen, waar voor verschillende opgaven golden. De wedstrijden duurden de gehele dag. De burgemeester van Wasse naar, mr. W. J. Geertsema, maakte de uitslag bekend en reikte de prij zen uit. In klasse I werd in de afdeling ge meentelijke brandweren de eerste prijs behaald door de gemeente Was senaar met 295.5 punten, de tweede prijs ging naar de gemeentelijke brandweer van Hilversum met 288,3 punten. Op de derde plaats eindigde de gemeentelijke brandweer van Nuenen met 249,5 punten. Van de bedrijfsbrandweren in klasse I won de brandweer van Lopik-Radio te Usselstein de eerste prijs met 285,5 punten. Op de tweede plaats eindig de hier de brandweerploeg van de Koninklijke Lederfabriek Oisterwijk. In klasse II gemeentelijke brandwe ren was de eerste prijs voor de ge meente Huizen met 283,2 punten, de tweede prijs voor de gemeente Hel mond met 253,5 punten. Van de be drijfsbrandweren in deze klasse le verde de ploeg van Lopik-Radio te IJsselstein de beste prestatie met een uitzonderlijk hoog puntenaantal van 311,5, de tweede plaats was voor de de korte flits, gewijd aan de uit deze operatie verdragen, maar de film was boeiend genoeg om naar de tweede aflevering te verlangen. We hoor den, dat de titelrolspeler zich lang durig op dit genre heeft voorbereid. Misschien zijn er kijkers, die het losse optreden van Pierre Jansen bij de Avro amusement vinden, maar dat is allerminst zo. We zijn steeds ge boeid als in de leerzame Kunstgre pen interessante dingen worden ge zegd en verklaard. Komende uitzendingen Vanavond verschijnt een gangster- verhaal als film op het beeldscherm. Het is de Franse film „Razzia op Montmartre" met in de hoofdrol de Indochinese Dany Carrell. De NTS- uitzending van dinsdag „Naar één Europese landbouw" lijkt ons voor menigeen onder onze lezers interes sant, omdat verschillende aspecten van de hedendaagse landbouw in de landen van de Europese economische gemeenschap worden aangesneden. Ter verstrooiing volgt bij de Vara een nieuwe Perry Mason. Woensdag is er de NCRV met een kleinkunst - programma en de Amerikaanse t.v.- film „Verlate thuiskomst". Donder dag is er geen toneelstuk, maar bij de Vara wel de opera „Onrust op Tahiti" in de Nederlandse bewerking van Michel van der Plas en solozang van Cora Canne Meijer. Daarna gaat nog een film over Ierlands strijd voor onafhankelijkheid. A etherklanken DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963 HILVERSUM I. 402 M. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ocht. gymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.16 Lich te gram. 9.00 De groenitemain. 9.06 Instr. muz. uit de 18e eeuw (gr). 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte gram. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lioht ensemble met soil. 12.20 Regeringsuitz.: Udtz. voor de landb. 12.30 Mededel. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Lioht orkest. 13.00 Nws. 13.15 Mededel., event, act. of gram. 13.26 Beursber. 13.30 Dansork. en zangsol. 14.00 Radio kamerork. en orgel: kies. en mod. muz. 14.40 Schoolradio. 15.00 Clavecimbelrecital: klas. en mod. muz. 15.30 Harold Rigby's geweten, hsp. 16.15 Lichte gram. 16.30 Voor de jeugd. 17-25 New York calling. 17.30 Lichte gram. voor de jeugd. 16.00 Nws. 18.15 Event, aot. 18.20 Metropole ork. 19.00 Paris vous parle, gesproken brief uit Parijs. 19.05 Combo-kl. 20.00 Nws. 20.05 Bel canto (gr): Amelia gaat naar het bal, opera buffa in één acte. 21.00 Discolaria. 21.40 Voordr. 21.55 Viool en piano: klas. muz. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Gau- deamus Muziekweek 1963: mod. ka- mermuz. 23.56-24.00 Nws. HILVERSUM n. 298 M. 1007 kc/s. 7.00-24.00 KRO. KiRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.16 Ouverture: lichte gram en ber. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.16 Lich te gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.16 Klas. ork. wei-ken (ge). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram. 11.50 Volaan... vooruit, praatje. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Lichte gram. 12.30 Mededel. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Lichte gram. 1:2.50 Act. 13.00 Nws. 13.16 Platennws. 13.30 Ge varieerde gram. 14.00 Mod. kamer- muz. (gr). 14.35 Voor de plattelands vrouwen. 14.45 Franse chansons. 16.00 Lichte gram. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Beursber. 17.50 Rege ringsuitz.; Nederl. en de Nederland se Antillen, door Frank Martinus Arion. 18.00 Lichte gram. 18.20 Uitz. v. d. Boeren Partij. De puntjes op de i, door de heer E. J. Harmsen. 18.30 Country and Western Express. 16.50 Van klanten en wanten weten, vra- genbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Actuali teiten. 19.30 Lichte gram. 20.00 Piano recital: klas. en mod. werken (gr), 20.30 Dit gaat ons allen aan: doe urn klankbeeld over Jeugdcriminaliteit. 21.00 Radio-Filh. ork. en zangsolist: klas. en mod. muz. 22.15 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Mod. ork. werken (gr). 23.15 Lichte gram, 23.55-24,00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 19.30 Mijnheer de voorzit terforum. 19.55 't Manneke. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Muzikaal programma. NTS: 21.15 Naar een Eu ropese landbouw: Aspecten van de hedendaagse landbouw. VARA: 22.00 Het geheim van de medeplichtige - Perry Mason-film. NTS: 22.50-22.25 Journaal. „Dat is de luitenant Van der Wal", stelde Herman gans niet uit het veld geslagen, voor. „Hij behoort bij de groep, der dusgenaamde liggende vre ters, met andere woorden, hij is van de Administratie." De luitenant van de liggende vre ters schudde Greetje de hand. „En dit is mijn verloofde, juffrouw Bakker", vervolgde Herman. „Die verloofde van u, deelde de luitenant Van der Wal mede, „is een door en door onbetrouwbaar sujet. Hij heeft het doen voorkomen alsof hij nog vrij man is, met het gevolg dat er al drie zusters om hem heen draaien en de Marva, de Milva, en hoe ze meer mogen heten in volkomen staat van oproer zijn. Het is goed dat u hier eens komt, dan worden de gemoederen gerustgesteld en olie geworpen op de golven van de harts tocht". „De luitenant Van der Wal", legde Herman uit, „is een vent zonder eer of geweten, en hoe hij ooit de offi cierseed heeft durven afleggen is mij een volkomen raadsel. In ieder geval, Jan, kun je nou je vrouw gerust stellen, dat ze onder haar leuke nichtjes niet langer naar een ge schikte vrouw voor mij hoeft te zoe ken." „Zal haar spijten", zei Jan droef, „vrouwen zijn het gelukkigst wanneer ze huwelijksmakelaar kunnen spe len." „Ik weet er alles van", zei Her man, „want ik heb zo'n soort zuster. Wat jü Greet?" Greetje was blij ven-ast, toen ze die avond thuiskomend, haar vader in de kamer trof. Hij stond op toen ze binnen kwam. „Moeder heeft het me verteld", zei hij. „Greet, lieve meid,, wet ben ik blij voor jou". Gonnie kwam binnen, als altijd met koffie. „Ik zal voor jou ook gauw in schenken", zei ze. „Hoe was 't?" „O", lachte Greet, „ik zal 't u alle maal vertellen." Gerard zat in zijn stoel en dronk behaaglijk zijn koffie, terwijl hij luis terde naar Greetjes opgewonden ver haal. Hij zat daar en luisterde en keek. Keek naar die twee gezichten, Gonnie, moederlijk-aandachtig, met een stille blijdschap in haar ogen, Greetje, weer zo jong, zo levenslus tig, zo vrolijk en argeloos, alsof alle ellende van de laatste maanden als met een veeg was uitgewist. En hij was er bij. Hij zat hier, waar hij hoorde. Op deze voor zijn dochter zo grote en blijde dag was hij thuis. Hij hoefde het nieuws niet uit de tweede hand te hebben. Hij was deelgenoot van de vreugde en het geluk van de men sen, die hem het allernaast aan het hart lagen. Het was hem, of ergens in zijn hart een zachte melodie begon te zingen, Ja, dit was geluk. Meeleven met de mensen waarvan je hield, deel genoot zijn van hun zorgen maar ook van hun vreugden, je mee opgeno men weten in een vast verbond, een verbond voor het leven. Zijn gedachten dwaalden af naar de bescheiden woning van Beer en An- kie. Zouden ook die twee kinderen straks weer het huis aan de Merel laan als het ouderlijk huis beschou wen, zou hij straks weer ook van hen werkelijk de vader zijn? Greetje keek naar de klok. .,Ik moet nog even weg", zei ze. „Kind, nu nog?" vroeg moeder. „Waarheen?" „Ik moet het even aan Ankie vertellen", zei ze en opeens keek ze haar vader aan. In zijn ogen las ze, tot haar verwondering een innige verstandhouding. „Moet je doen", zei hij. Ze begreep het niet helemaal, wat hód vader? Tooh was ze blij. „Ank", legde ze uit, „die weet er alles van. En die zal wel erg blij zijn als ze 't nu weet." „Ga jij nog maar even gauw", ried vader glimlachend. „Je zou het 't liefst over de radio laten omroepen, maar voorlopig heb je aan Ank en Beer wel genoeg, denk ik!" Ze gaf hem een liefkozend tikje op zijn kruin. „Nou, dan ga ik maar Toen ze de deur hoorden dicht slaan, zagen Gerard en Gonnie elkan der aan. En opeens wist hij zo hadden ze elkaar zo vaak aangezien, vroeger, over de wieg, waar deze zelfde Greetje lag te slapen, vin gertje in de mond. Hun kind. En Gerard Bakker wist, dat hij de weg naar huis weer gevonden had. en dat dit ook de weg was naar een nieuw geluk. HOOFDSTUK XXII Samen thuis. Voor Gerard Bakker brak thans een drukke tijd aan. Dikwijls was hij op pad, om te spre ken voor vergaderingen. Voor een kiesvereniging, een bijeenkomst van de vakorganisatie, op congressen. Greetje reisde vaak met hem mee, zorgde dat zijn paparassen in orde waren, nam telefoontjes aan en lette erop, dait hij op tijd en genoeg, en ook weer niet te veel at". Ze besprak logies voor hem en hij noemde haar zijn „promotor". Ze begon nu ook te begrijpen, hoe dit leven haar vader in' zijn greep had kunnen krijgen. Het was boei end. Telkens weer andere mensen, andere vragen, andere problemen. Dan de spanning van de grote zaal met mensen gevuld, wanneer ze hem hoorden spreken. En hij sprak goed .Hij kende de omstandigheden waaronder deze mensen leefden, het waren de zijne geweest in zijn jonge jaren, en ze herkenden hem als een der hunnen. „Geen cent verbeelding," zei een af delingsbestuur tegen zijn kameraad, „het is hem niet naar het hoofd ge stegen". Maar terwijl Gerard vroeger alle zakelijke afspraken en bezigheden had laten voorgaan en dan eens had gekeken of er misschien nog tijd over was voor thuis, vertoonde zijn programma thans een zeer bepaalde lijn. Het weekeinde was hij onveran derlijk thuis, en verder probeerde hij zoveel mogelijk tijd vrij te maken. Hij beschouwde het huis, het gezin niet langer als quantité négligable, als iets dat in de allerlaatste plaats kwam. En hij merkte nu ook hoe verstandig dat was omdat na iedere periode van inspanning er telkens weer de rustpoos was, de avond thuis, vaak onderbroken door tele foontjes weliswaar, ook wel eens ge vuld met correspondnetie en het doorlezen van kranten en rappor ten. Maar Gonnie vond dat niet erg. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2