S)e £oici6e6oti/tet/nt Soekarno stopt economische betrekkingen met Maleisië I PAUS PAULUS KONDIGT CURIE HERVORMING AAN Vluchtende Oostduitsers in kano door Deense veerboot gered CURIE Britten ongerust over Indonesischtoezicht' op hun bedrijven M ziet 't modern Mi.Mihi.ll Orthodoxe kerken gaan beslissen Als Concilie wil: senaat van residerende bisschoppen naast Paus Ruim 2000 kinderen als gijzelaars vastgehouden MAANDAG 23 SEPTEMBER 1963 53e JAARGANG No. Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OP DE HELLING Telef2 0 9 3 5 - Red. 20015. 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorting 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 O.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., f 8,25 p. kw„ Franco p.p. J 8,75, Adv. 18 ct p. mm.. Telefoontjes 1.50 President Soekarno heeft zaterdag officieel het verbreken van alle economische betrekkingen met Maleisië bekendgemaakt. De waarnemende minister van buitenlandse zaken van Indonesië, Leimena, zei dat de economische betrekkingen met Singapore en Malakka een slechte invloed op de Indonesische economie hadden. In handelskringen te Djakarta wijst men erop, dat tot nu toe 80 procent van de Indonesische export (60 procent legale handel en 20 procent smokkelhandel) via Singapore liep. Volgens buitenlandse deskundigen op economisch gebied zal de hardere politiek van confrontatie, die Soekarno nu gaat voeren tegenover Maleisië, Indonesië gevoeliger treffen dan Maleisië. Indonesië zal nu voor de zware taak komen te staan nieuwe mark ten voor zijn produkten te vinden. Dit geldt niet alleen voor de oüe maar bijvoorbeeld ook voor het tin, dat in Sumatra wordt gewon nen en op het ogenblik in Penang in het noorden van Malakka wordt gesmolten. Men verwacht, dat het tin nu voor verdere be werking naar Nederland zal worden gezonden. „NAASTEN" GAAT - OFFICIEUS VERDER In de afgelopen achtenveertig uur hebben zich in Djakarta geen anti- Britse demonstraties meer voorgedaan en de ambassadeur van het Verenigd Koninkrijk in de Indonesische hoofd stad, Andrew Gilchrist, kon daardoor weer zijn intrek nemen in zijn ambts woning waaruit hij enkele dagen te voren door een woedende menigte betogers was verdreven. Inmiddels gaan de maatregelen tegen Britse bedrijven voort. Tweeëndertig cultuuronderne mingen en vijf handelsinstellin- gen op Java zijn onder direct toezicht van de plaatselijke auto riteiten gesteld. Britse nota aan Indonesië Groot-Brittannië heeft zaterdag van de Indonesische regering nieuwe ver zekeringen geëist omtrent de Britse ondernemingen die onder „regerings- toezicht" zouden zijn geplaatst nadat zij door vakbondsleden waren bezet. De Indonesische ambassadeur in Londen, Diah, is zaterdagochtend op het Britse ministerie van buitenland se zaken ontboden, waar hem een nota werd overhandigd. In de nota werd de Indonesische regering ge vraagd, wat zij bedoelt met „toe zicht op de Britse ondernemingen" en wanneer dit toezicht zal zijn af gelopen. Een Indonesisch antwoord wordt op zijn laatst vandaag verwacht. In officiële kringen heerst „grote onge- rustheid" omtrent de Indonesische bedoelingen. deze week voor heren: gewatteerde NYLON JACKETS aan twee kanten te dragen, met b. 4Q 75 capuchon "t%7. De bijeenkomst van vertegenwoor digers van de Orthodoxe Kerken op Rhodos zal 25 september beginnen, zo is maandagochtend door de woord voeder van het Orthodoxe oecume nische patriarchaat in Istanbul be kendgemaakt. De bijeenkomst heeft ten doel een besluit te nemen over de vraag of er al of niet waarnemers naar het Vaticaanse Concilie zullen worden gezonden. In het zuiden van Zweden zijn vrijdag tijdens manouevres drie straaljagers van het type „J-32 Lan sen" (Saab) neergestort waardoor zes vliegers het leven verloren. Sinds het begin van het jaar zijn 21 vliegers omgekomen bij veertien ongelukken waarvan negen met de „J-32". Opzienbarende mededeling op audiëntie Op de speciale audiëntie die Paus Paulus zaterdagmorgen voor alle kardinalen, prelaten en andere hoogwaardigheidsbekleders van de Romeinse Curie heeft gehouden, heeft hij een ingrijpende hervorming van dit kerkelijk bestuursapparaat aangekondigd. De staf van medewerkers van de Curie zal internationaler worden samengesteld en meer open moeten staan voor oecumenische be langen. Als het concilie dat wil, zal de Paus bij het besturen van de gehele Kerk ter zijde worden gestaan door een senaat van bisschoppen, bestaande uit afgevaardigden van het wereld-episco paat. genheid. De Curie moet er zich niet langer op laten voorstaan, dat zij pri vileges bezit uit vroeger tijden er rekening mee houden, dat veel van wat zij doet veel beter door de bis schoppen in eigen land gedaan kan worden. DE DEUREN WIJD OPEN Paus Paulus heeft zaterdag zelf misschien zijn sommi gen onzer geneigd te zeggen: in het hol van de leeuw de deuren van het opperste orgaan van het Kerkbestuur, de Ro meinse Curie, wagenwijd open gezet. Het oude, hier en daar vervallen geestelijke gebouw moet grondig gerestaureerd worden. Meer dan ooit zal de aandacht van katholieken en niet-katholieken op dit Ro meins bestuursapparaat geves tigd zijn in de stellige verwach ting, dat ook daar de vernieu wing en herleving in de Kerk zich zal demonstreren. Naar 's Pausen wens zal dit ook stellig gebeuren. De voornaam ste aspecten van een hervor ming acht Paus Paulus (zien wij hierin een wenk van de goede Johannes?) de interna tionalisatie van de Curie en 't beter gesohikt maken van het instituut om zaken betreffende de eenheid der christenen te behandelen. De Paus heeft evenwel pertinent geweigerd, zijn Curie te veroordelen tot „zondebok": „Er zal zeker ge antwoord worden op beschul digingen aan het adres van de Curie, die zo vaak ongegrond zijn. Dit antwoord dient te wor den gegeven zonder tegenzin, zonder terug te slaan en zon der polemiek", zo zegt de paus. Maar verder zal de Curie zich niet verzetten tegen voorstel len ter modernisering van de Kerkstructuur. Integendeel, de Curie moet zelf voorgaan bij de hervormingen waaraan de Kerk behoefte heeft. „Drong St. Bernard in de 12e eeuw nog in vurige geschriften aan op een hervorming van de Romeinse kerkelijke wereld, gelukkig", aldus paus Paulus, „is het pau selijke Rome nu heel anders en, bij de gratie Gods, veel waardiger, verstandiger en hei liger". „Laten vallen wat vermolmd en overbodig is" De huidige structuur van de Curie is zeer oud, zo verklaarde de H. Va der tot zijn medewerkers en juist deze eerbiedwaardige ouderdom hin dert haar vaak bij de uitoefening van haar taak. De veranderingen, zo zei de Paus, zullen grondig overwogen zijn en aangepast aan de eerbied waardige en verstandige tradities aan de ene kant en de eisen van onze tijd aan de andere kant. Zij zullen zeker doeltreffend en zegenrijk zijn, omdat zij geen ander doel hebben dan dat te laten vallen wat vermolmd en over bodig is in de vormen en normen, die de Romeinse Curie zich tot maatstaf neemt en daarvoor in de plaats dat te stellen, wat van levensbelang is voor een veel effectiever en geëigen de werkwijze. De Curie zelf zal deze veranderin gen formuleren en uitvoeren, aldus de H. Vader, en zij mag er niet voor terugschrikken haar medewerkers te kiezen vanuit bovennationale ge zichtspunten en zich daarbij laten leiden door een oecumenische bewo- STAKINGS. RECHT De vele speldeprikstakingen, die de laatste weken in ver schillen^ bedrijfstakken zijn voorgekomen, doen de vraag rijzen of men niet al te gemak kelijk het stakingsrecht han teert. In alle gesignaleerde ge vallen bestaat een C.A.O., die binnen afzienbare tijd afloopt. Er kan dus onderhandeld gaan worden over een nieuw con tract, zo die onderhandelingen niet reeds aan de gang zijn. Een C.A.O. is het resultaat van overleg tussen betrokke nen dus werkgevers èn werknemers via de bona fide vakbonden. Wanneer zulk een C.A.O. wordt nageleefd is een staking contractbreuk. Een werkgever, die door het beta len van zwarte lonen zich niet aan de C.A.O. hield, zal worden vervolgd, al heeft deze vervol ging óók een verstrekkender oorzaak. De bona-fide vakbonden dis tancieerden zich van de stakin gen. Er zijn echter, in de mees te gevallen waarschijnlijk ver keerd of niet-georganiseerde elementen, die het stakings recht op eigen demagogische wijze uitleggen en hanteren. Waarbij de rest er dan niet op aankomst. Bisschoppen om raad vragen. De Curie moet, aldus de H. Vader, de bisschoppen om raad vragen en zich bedienen van haar oordeel. Als het Concilie het wenselijk zou achten de Paus een adviescollege van bis schoppen te geven dan moet de Curie zich daartegen niet verzetten, zo ging Paus Paulus verder. Door deze veranderingen zal de Curie zich nog veel meer van haar taak bewust worden, dat zij nl. de hele Kerk en de wereld een voor beeld moet geven. De hele wereld kijkt naar het katholieke Rome, het Roomse pausschap en naar de Curie. Goede voorbeeld. De Paus verwachtte van ieder lid van de Curie het kostbare geschenk van het goede voorbeeld: onbaatzuch tigheid en zelfverloochening, echte godsdienstigheid en vroomheid, lief devolle opname van allen die om raad vragen en zorgvolle dienst baarheid. De Romeinse Curie moet geen anoniem lichaam zijn, of een apathische bureaucratie, maar een liefdevolle gemeenschap van broe ders en zonen van de Paus. Paus Paulus riep de leden van de Curie op zich ook in hun vrije tijd met de zielzorg bezig te houden: „Help de Paus bij de verkondiging van de blijde boodschap, niet alleen over heel de wereld, maar ook in de stad Rome, waarvan gij de gelovigen zijt en waarvan de Paus de bisschop is". Aan het begin van de audiëntie had de H. Vader de leden van de Curie bedankt voor hun trouwe dienst. Hij spoorde hen aan de kritiek die tegen hen wordt ingebracht nederig en dankbaar te overdenken en te aan vaarden. Loonsverhoging voor ambtenaren. De Paus kondigde ook een algeme ne loonsverhoging aan voor allen die in Vatikaanse dienst werkzaam zijn. Terwijl haar moeder (links) staat toe te kijken schudt de dertienjarige Engelse prinses Anne de hand van de evenoude Elizabeth Somershield (rechts), die in de eerste veertien dagen van het verblijf van de prinses op de Benenden-School in Kent, haar „moeder" zal zijn. De Engelse koningin heeft vrijdagavond haar dochter naar school gebracht. Zaterdag heeft Z.H. Paus Paulus VI de Romeinse Curie in het Vatikaan ontvangen en een aantal reorganisa ties ter modernisering van dit kerke lijk orgaan aangekondigd. Foto: de Paus (rechts) ontvangt eer bewijzen van leden van de Curie. Van links naar rechts: kardinaal Ot- taviani, kardinaal Di Jorio, kardinaal Bracci, kardinaal Roberti, kardinaal Julien van Frankrijk, die de Paus de hand drukt. Achter de Paus (ge deeltelijk zichtbaar) kardinaal Lar- raona van Spanje. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Gerhard Schroeder, heeft zaterdag deelgenomen aan een défilé op „Fifth Avenue" van duizen den Amerikanen van Duitse afkomst. Dit défilé wordt elk jaar gehouden ter ere van de nagedachtegenis van de Pruisische generaal Friedrich Wil helm von Steuben die heeft meege holpen met de organisatie van het le ger van George Washington. Op dramatische wijze is een Oost duits echtpaar met een kind zater dagnacht met een kano uit Oost- Duitsland over de Oostzee naar het Westen gevlucht. Het drietal had het grootste deel van de harre, vele uren durende tocht achter de rug. toen het achter zich snelle Oostduitse politie ont dekte. Op het beslissende moment, toen het Oostduitse schip de kano wilde inhalen om de vluchtelingen tot overgave te dwingen, dook de grote Deense veerboot Gedser op.' De ka pitein van de Gedser manoeuvreer de zijn schip handig tussen de Oost duitse politieboot en de kano en ver hinderde zo de arrestatie van de drie vluchtelingen. Kort daarop schoten ook een Zweeds en een Westduits vrachtschip te hulp. De Westduitsers namen de drie vluchtelingen op. Geëscorteerd door het Deense en het Zweedse schip en tot de .laatste meters voor de terri toriale Westduitse wateren gevolgd door de zwaar bewapende Oostduitse politieboot liep het Westduitse vrachtschip Lübeck binnen. Vier Oostduitse jongelingen zijn er in de nacht van zaterdag op zondag in geslaagd naar West-Duitsland uit te wijken. Minder goed verging het een Oost- Berlijner, die poogde de Franse sek- tor van Berlijn te bereiken. Hij werd door Oostduitse grenswachten neergeschoten en later op een draag baar weggedragen. Het is niet be kend of hij om het leven is gekomen. Doof voor smeekbeden Ruim 2.000 kinderen, wier ouders in de Bondsrepubliek wonen, worden door de Oostduitse autoriteiten met geweld als gijzelaars vastgehouden. Dit heeft dr. Barzel, de Westduitse minister voor kwesties, die geheel Duitsland betreffen, zaterdag voor de Berlijnse radio-zender Rias ver klaard. Hij protesteerde heftig tegen de houding van de Oostduitse autori teiten en wees erop, dat deze autori teiten cynisch reageerden op de ver zoeken, ja, smeekbeden van de ouders in West-Duitsland om hun kinderen terug te krijgen. Zo hadden de Oost duitsers deze ouders geantwoord, dat zij zich maar in Oost-Duitsland moesten vestigen. Soms hadden zij de ouders geadviseerd, dat zij er bij de Bondsregering op moesten aan dringen om onderhandelingen met Ulbricht aan te knopen. Tweederde van het jaar is om. In april zijn alle lintjes uitge deeld, maar U loopt nog met een leeg knoopsgat. In juli kreeg U misschien een diploma, maar U kreeg geen diplomaten- rang, geen auto met een CD- nummer, zelfs geen telefoontje van de onvergetelijk-excellente Jan de Quay, om te vragen, of U misschien beschikbaar was. U kwam niet op het podium voor de gouden kampioensplak en met de toto werd het ook niks. Sof jaar! - Ho! U staat vlak voor het nieuwe danssei- zoen. Dat wordt de glorie van Uw jonge tijd. Uw leven be gint pas goed, wanneer U nu inschrijft voor het „WereM- dansproTramma" bij Dans school Evert Castelein, Boer- haavelaan 13, Leiden. Telefoon 5 20 54. Nu is er nog slechts voor enkelen plaats (Advertentie) Dit nummer bestaat nit 12 pagina's ZON- EN MAANSTANDEN 24 Sept.: zon op 06.27, onder 18.36; maan op .13.12, onder 21.43. Hoogwaterstanden 24 Sept.: v.m. 6.32; n.im. 18.49. KORRELTJE Arbeid is op zichzelf reeds een ge not.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1