S)e &2idóe(Sou/fccï/nt Wederzijds belang om wederzijdse vernietiging te vermijden", zegt Kennedy Waarom niet samen naar de maan? Zoon van Rusk actief in de rassenstrijd Hakenkruisvlag op Engels ministerie polenTmj VAN POKKEN LONDEN NIET BEVREDIGD DOOR VERKLARING VAN DJAKARTA Franse verzetsleider gearresteerd Gevaar voor Tito in Braizilië? ROKEN EN LONGKANKER Afrikanen verlieten algemene vergadering toen apartheid ter tafel kwam ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1963 53e JAARGANG No. II Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SAMEN NAAR DE MAAN Telel. 20935 Red. 2001 S, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd„ 8,25 p. kW., Franco p.p. f 8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 11.50 In zijn rede tot de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft John F. Kennedy, de president van de Verenigde Staten onder meer verklaard, dat er een pauze in de koude oorlog is ontstaan en dat de V.S. en Sowjet-Unie deze pauze, samen met hun bondgenoten, moeten benutten. Behalve de overeenkomst a.g. de kernwapenen, kunnen nog meer over eenkomsten worden bereikt, .overeenkomsten, die voort vloeien uit ons wederzijds belang om een wederzijdse ver nietiging te voorkomen". De president stelde voor, dit op indrukwekkende wijze tot uitdruk king te brengen in een gezamen lijke Amerikaans-Russische reis naar de maan. Voor dit project zou den de twee landen him ervaringen in de ruimte en de resultaten van hun onderzoekingen op dit gebied moeten combineren. De krachtmeting gaat voort al dus Kennedy de krachtmeting tussen hen die een monolitische we reld nastreven en degenen die gelo ven in verscheidenheid, maar zij dient een krachtmeting in leider schap te zijn instede van vernieti ging, een krachtmeting in het be- TOP De rede van Kennedy was met veel belangstelling tegemoet gezien, vooral omdat donderdag de Russi sche minister van buitenlandse za ken, Gromiko, het voorstel had ge- David Rusk, de 22-jarige zoon van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft een functie aanvaardt bij een organisatie in Washington, die strijdt voor gelijke burgerrechten voor blank en zwart. David Rusk heeft deelgenomen aan de mars op Wasnington, die de vorige maand werd gehouden. Hij zei tegen verslaggevers, dat deze mars van ne gers en blanken hem heeft doen afzien van een loopbaan bij buitenlandse za ken. In Londen ontdekten regeringsamb tenaren vrijdag, dat op het Britse minis terie van financiën een hakenkruisvlag wapperde. Men had geen idee, hoe de vlag daar was gekomen, maar binnen een paar minuten was het nazi-em bleem verwijderd. De geneeskundige hoofdinspectie van de volksgezondheid deelt mede, van de wereldgezondheidsorganisatie bericht hebben ontvangen dat Polen vrij van pokken is verklaard. Alle maatregelen ten aanzien van reizigers, komende uit voormalig met pokken besmet gebied in Polen, komen derhalve thans te ver vallen. daan in Moskou een topconferentie te houden om maatregelen te be spreken ter verlichting van de span ning. De achttien landen die lid zijn van de ontwapeningscommissie van de VN, zouden daar „staatslieden op het hoogste niveau" heen moeten sturen. Amerika keurt apartheid af Kennedy pleitte behalve voor ver dere stappen in de richting van ont wapening, voor het afschaffen van rassendiscriminatie en discriminatie van godsdienst in alle landen en her nieuwde pogingen om de VN te ver sterken als instrument van inter nationale samenwerking. „Amerika is tegen rassendiscrimi natie, in welke vorm dan ook. In Amerika zelf heerst deze nog, zij het tegen de wens van het grootste deel van het volk. Amerika keurt apart heid af. Het is evenwel ook tegen het streven van de negers in Afrika om de blanken te verjagen. De rech ten van de mens worden niet ge ëerbiedigd waar een boeddhistische priester uit zijn pagode wordt ver jaagd, waar synagogen worden ge sloten, aan de protestantse zending beperkingen worden opgelegd, een volle kerk wordt opgeblazen of een kardinaal wordt verbannen". VER. NATIES Kennedy verklaarde dat de Vol kerenorganisatie niet kan blijven be staan wanneer zij niet verandert en statisch blijft. Haar handvest moet veranderd worden evenals haar ge bruiken. De vrede, aldus Kennedy, ligt niet alleen besloten in hand vesten en conventies, maar ook in de harten en geesten der mensen. LOON NAAR WERKEN Terwijl onze regering de ge hele loonpolitiek op de helling zette en maatregelen beraam de om met alle mogelijke mid delen de woningnood te lijf te gaan door opvoering van de huizenproduktie, hebben de 3 vakbonden in de bouwnijver heid bij voorbaat al verklaard, dat zij de werkgevers hebben voorgespeld de zwarte lonen wit te maken en de gehele bouw op zaterdag stil te leg gen. In de collectieve arbeids overeenkomsten moeten dus de lonen belangrijk omhoog en mag de mogelijkheid om op zaterdag te werken in 1964 niet worden gehandhaafd. Elk redelijk denkend mens zou zeggen: voor een beter loon moet ook harder gewerkt worden, of andersom: wie meer presteert mag meer verdienen. Het is eenvoudig absurd, nu gebleken is dat wij aan 90.000 woningen per jaar nog veel te kort komen om aan leniging %'an de schrikbarende' achter stand toe te komen, dat zowel loonsverhoging als een vrije dag worden verlangd, hetgeen vanzelfsprekend slechts achter uitgang van de produktie kan betekenen. Het zal beter zijn het Duitse systeem in te voeren: een re delijke beloning voor de nor male werkuren, maar een flin ke extra premie voor overwerk. En dan de zaterdag als over werk beschouwen. Dan zullen vele bouwvakkers niet meer talen naar een vrije zaterdag, maar kunnen zij volgens de c.a.o. een geheel wit loon ont vangen èn hun medemensen dienen. P. P. Kinderbescherming gaf niet thuis De kinderbescherming heeft na de oorlog de grote aandacht gekregen, die haar toekomt. Een nieuwe methodiek is inge voerd; men heeft tientallen centra laten verrijzen en oude instellingen hebben een ver frissende wind om haar muren voelen waaien. Op de Rijks begroting worden vele miljoe nen uitgetrokken voor de be scherming der jeugd. Daarom is het zo teleurstellend, dat 't machtig apparaat van de hui dige kinderbescherming niet bij machte bleek om onmiddellijk de helpende hand te bieden in het tragische Leidse geval van het 17-jarige dakloze meisje. Een onhoudbare toestand moest voortduren omdat tot ieders verbazing geen plaats was in de tehuizen en instellingen op dit terrein. De kinderrech ter had reeds haar opname in een instelling gevraagd enige weken geleden; een onhoudba re toestand bleef echter aan 't Zwarte Pad, waar een minu- cuul tentje stond, voortduren. Een ernstige zieke kan altijd wel in een ziekenhuis opgeno men worden als de omstandig heden dit eisen, dank zij het feit, dat men enige ruimte voor noodgevallen openlaat. Daarom is het zo teleurstellend, dat men bij morele rampen niet thuis geeft. Inrichtingen blij ken dan plotseling niet meer over reserve te beschikken en wat erger is: zij deelden de po litie mede, dat zij in dit onder havig geval geen plaats wilden bieden. Ook al is het geval Leiden nu tot een „oplossing" gebracht, nu de ouders in een huwelijk toestemming hebben gegeven, het tragisch gebeuren van Leid se Zwarte Pad moet een goede les voor allen die het aangaat geweest zijn. GASMASKERS VOOR! De bromfiets is niet alleen een gevaar op de weg als er te jonge of te oude mensen op onverantwoorde wijze mee rij den zonder verkeersregels in acht te nemen of alle verkeers regels te kennen, ze blijken niet slechts hinderlijk speelgoed te zijn voor lieden, die er bij voorkeur zo hard mogelijk op rijden en mee snijden, ze ver oorzaken behalve deze over last, schrik en ongelukken ook nog een behoorlijke vergifti ging van onze atmosfeer. Blijkens opmetingen van de Rotterdamse politie, uitgevoerd door dr. H. de Graaf van de Keuringsdienst voor Waren, zijn de bromfietsen de belang rijkste verspreiders van giftige dampen. Vooral bij de groep jes jongelui, die met de brom fiets aan de hand de motoren laten ronken, vormen zich gro te concentraties van kooldioxy- de (C02) en het tetra-aethyl- lood, dat voor het menselijk gestel zo mogelijk nog scha delijker is. Het is zaak, dit onderzoek op veel groter schaal ter hand te nemen en zo snel mogelijk maatregelen te nemen ter voor koming van massa-vergiftiging door de uitlaatgassen van mo torvoertuigen. Wellicht kunnen filters precies als knalpotten verplicht worden gesteld in de uitlaat. Dat is beter, dan al leen nog maar met gasmaskers aan het verkeer te kunnen deelnemen om daarbij in het leven te blijven. P.P. Het Amerikaanse leger heeft nieuwe M 60 tanks in gezet voor de verdediging van West-Berlijn. De Ber- lijnse burgers mogen de pantservoertuigen ook van binnen bekijken, zoals op de foto te zien. DE BRITSE ONDERNEMINGEN IN INDONESIË Volgens kringen van de Parljse politie is Jean Bichon, die de leider zou zijn van de nationale verzetsraad gearres teerd. Behalve Bichon zouden nog elf anderen gedurende de afgelopen twee weken zijn aangehouden. De resultaten van de ondervraging van deze perso nen wijzen erop, dat zij opnieuw wil den proberen president De Gaulle te vermoorden. Lajos Marton, die reeds eerder werd gearresteerd, zou de lijfwacht van Bi chon zijn. Marton heeft deelgenomen aan de aanslag op de Franse president van augustus 1962 en is bij verstek ter dood veroordeeld. De veiligheidsmaatregelen, die bij het bezoek van president Tito aan Brazilië genomen worden, zijn ver scherpt nadat bekend was geworden dat een Spanjaard uit Europa naar Brazilië is vertrokken met het doel de Zuidslavische president te ver moorden. Tito staat al onder bescherming van een 1.500 man sterke politie macht plus nog andere eenheden. Volgens een lid van de Braziliaan se veiligheidsdienst beschikt men over foto's en volledige bijzonderheden omtrent de Spanjaard. Deze is echter nog niet in Brazi lië gesignaleerd. President Tito zal na zijn bezoek aan Brazilië ook Chili, Bolivia en Mexico bezoeken. In elk van deze landen blijft hij ongeveer een week. Dan gaat hij naar Washington, waar hij op 17 oktober een informeel ge sprek met president Kennedy zal voeren. De Zuidslavische president zal vervolgens de algemene vergade ring van de Verenigde Naties bijwo nen. Het probleem van de tongkanker neemt zulke vormen aan, dat een Eu ropese conferentie van deskundigen nodig is om internationale middelen te beramen ter bestrijding van dit kwaad. Zo heeft de raadgevende vergadering van de Raad van Europa vrijdag ver klaard. De sociale commissie van de assem blee heeft een vergelijking gemaakt van nationale statistieken, waaruit blijkt, dat er in alle landen meer man nen dan vrouwen aan longkanker over lijden en dat het gevaar van deze ziekte groter is in de steden dan op het platte land. In tegenstelling tot de algemene opvatting schijnen uitlaatgassen in de steden geen oorzaken van longkanker te zijn, doch het verband tussen roken en de gevreesde ziekte is duidelijk al dus de bevindingen van de sociale com missie. De Britse regering is niet geheel voldaan met de door de Indonesi sche regering gegeven uiteenzetting van haar houding ten opzichte van de Britse ondernemingen in Indone sië, zo is vrijdagmiddag te Londen uit gezaghebbende bron vernomen. De Indonesische ambassadeur in Londen, Diah, heeft Lord Home vrij dag een boodschap van zijn rege ring overhandigd over de maatrege len die deze getfömen heeft naar aanleiding van de overname van 'n aantal ondernemingen en fabrieken door linkse vakbonden. Deze bood schap zou in grote trekken overeen komen met de inhoud van een vrij dag in Djakarta gepubliceerd de creet. Volgens genoemde bron bevat de boodschap enkele punten, die aanleiding zouden kunnen geven tot moeilijkheden. In Londen verwacht men zeer binnenkort een rapport van de Brit se ambassadeur in Djakarta, Gil christ, die vrijdagmorgen een onder houd heeft gehad met dr. Leimena. die tijdens het verblijf van Soeban- drio in New York als waarnemend minister van buitenlandse zaken op treedt. Het decreet, dat vrijdag in de Indonesische hoofdstad werd ge publiceerd, heeft de Britse regering niet erg gerustgesteld. De Indone sische autoriteiten zullen, zo staat daarin, de zorg op zich nemen voor de Britse bedrijven en fabrieken, die deze week door linkse Indonesische vakbonden zijn overgenomen. Naar de Indonesische ambassadeur in Lon den na zijn onderhoud met Lord Home meedeelde, zal later over te ruggave van deze bedrijven aan de eigenaars worden gesproken. Voorlopig zullen zij onder „be scherming" blijven van de autoritei ten, opdat de produktie normaal kan doorgaan. In gezaghebbende kringen vreest men, dat deze „bescherming" wel eens van lange duur kan zijn en uit zal draaien op verkapte onteige ning. AFGERANSELD Indonesische polltie-offlcieren heb ben vrijdag twee Indonesische be dienden afgeranseld, die hielpen de Britse vlag op het ambassadegebouw te hijsen. De vlag was tijdens de ongeregeldheden door demonstran ten vervangen door de Indonesische vlag. Ambassadeur Gilchrist, die bij het ministerie van buitenlandse zaken klaagde, kreeg de verzekering dat de politiemannen zouden worden vervangen. Ook werd gezegd dat In donesiërs het hijsen van de Britse vlag niet zouden beletten, maar toen de ambassadeur en zijn staf de beide bedienden gingen helpen, haalde ie mand de vlag weer neer. Volgens Britse zakenlieden wer den bij de ongeregeldheden van woensdag 28 huizen van Britse maat schappijen in brand gestoken, be schadigd of geplunderd. Ook zeiden zij, dat vier Britse firma's (Dunlop, Ocean Insurance, Harrison en Cros- field en Watties) door vakbondsle den waren overgenomen. De oliemaatschappij Shell in Lon den heeft bekend gemaakt, dat haar raffinaderij te Pladjoe (Sumatra), die woensdag door vakbondsleden was overgenomen, weer is terugge geven. De Britse minister van koloniën, Duncan Sandys, heeft vrijdag in Londen gezegd dat de Britten er rekening mee moeten houden dat er nog meer betogingen zullen worden gehouden. Er zal druk worden uit- MASSA-DEMONSTRATIE IN V.N. Vrijdagmiddag gaven de Afrikaan se afgevaardigden in de algemene vergadering van de Verenigde Naties door van hun zetels op te staan en weg te lopen het sein voor een mas sale uittocht zoals nog nooit in de geschiedenis van de VN. is voorge komen. Dit gebeurde uit protest te gen het feit dat het de Zuidafrikaan- se afgevaardigde werd toegestaan, enkele woorden ter verdediging van de apartheid te spreken. Al eerder was de bijeenkomst bij wijze van protestdemonstratie voor twintig mi nuten verdaagd hetgeen ook nog nooit was voorgekomen omdat een voorstel van Algerië dienaan gaande de goedkeuring kreeg van 'n meerderheid in de algemene verga dering. Deze verdaging was, naar de Algerijnse afgevaardigde Chanderli zei, een „symbolische demonstratie" tegen de apartheidspolitiek. De leider van de Zuidafrikaanse delegatie, Gerhard Jooste, stond op het spreekgestoelte klaar om zich te keren tegen het plaatsen van een agendapunt over de apartheid, toen de Algerijnse afgevaardigde voorstel de de vergadering twintig minuten te verdagen. Het voorstel werd met 68 tegen 17 stemmen bij 22 onthou dingen aangenomen. Tegen verda ging stemden o.m. de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Neder land, BeLgië, Luxemburg, Portugal. Zuid-Afrika, Ierland. Noorwegen en Finland. Tot de landen die zich van stemming onthielden behoorden De nemarken, Italië, Oostenrijk, Spanje en Zweden. Bij de hervatting werd aan Jooste toegestaan de bezwaren van zijn re gering tegen behandeling van het apartheidsvraagstuk in te brengen, waarna de Afrikaanse afgevaardig den de vergadering verlieten. ZOEKT U een Gero-cassette van /40.— of ƒ400.— v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero-apecialist geoefend en ongetwijfeld zullen er invallen aan de grens tussen Indo nesië en de federatie Maleisië plaats hebben. Dit zei Sandys na zijn te rugkeer uit Singapore, waar hij de plechtigheden bij de stichting van de federatie heeft bijgewoond. Premier Rachman, van Maleisië, heeft geëist dat Indonesië en de Phi- lippijnen hun diplomatieke betrek kingen met Maleisië normaliseren en daartoe het initiatief nemen. Voorts eiste hij terugtrekking van de Indonesische troepen bij de gren zen. Of wij alle dansen kennen? Wel, de vuurdans van de Pata- goniërs, enige merkwaardige hurkdansjes van de Afrikaanse pygmeeën en de wat verouder de begrafenisdans van Tibet hebben wij nog niet onder de knie. Maar overigens zijn wij uitmuntend op de hoogte. En als het gaat om het „Wereld- dansprogramma" voor jonge mensen van 1963 en 1964, dan kunt u maar het beste nu in schrijven voor een heerli'k win terseizoen bii dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Telefoon 5 20 54. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Overwegend droog Boven West Europa zijn de lucht- drukverschillen verder afgenomen en komen thans in een zeer groot ge bied slechts zwakke winden voor In dit gebied is de lucht tamelijk voch tig en is veel bewolking aanwezig maar noemenswaardige regen valt er niet. Wel komt hier en daar mist voor of wat lichte motregen. Een oud van het Alpengebied afkomstig storings- gebied veroorzaakte in de nacht van vrijdag op zaterdag nog onweersbui en in Noordduitsland en het zuiden van Denemarken, maar de activiteit ervan neemt af. Verwacht mag wor den dat de toestand met rustig weer het weekeinde blijft voortduren, waarbij er in het algemeen veel be wolking zal zijn met voornamelijk in de nacht en ochtend plaatselijk ook mist en slechts enkele verspreide op klaringen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. ZON- EN' MAANSTANDEN 22 Sept.: zon op 06.24, onder 18.41; maan op 11.02, onder 20.47. 23 Sept.: zop op 06.26, onder 18.39; maain op 12.08, onder 21.12. Hoogivater standen 22 Sept.: vjn. 5.33; n.m. 17.48. 23 Sept.: v.m. 6.02; n.m. 18.17. KORRELTJE Eigenliefde is de grootste van alle (Advertentie) vleiers. (La Rochefoucauld)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1