S)e CcldóeSoti^cwt simca woo Gromiko stelt topconferentie voor West-Duitsland blijft zondebok Late zomerzon in een Leidse gracht Evacuatie van Engels en Australisch ambassadepersoneel Kennedy benoemt bijzondere commissie voor Birmingham lemco n.v. VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 53e JAARGANG No. 16.034 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT S2 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tclef. 2093 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w„ 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 TOT VERDERE VERMINDERING VAN SPANNING GROMIKO hun eigen grondgebied tot het einde van de tweede fase, maar ook tot de voltooiing van de derde fase van het ontwapeningsproces. Hiermee doet de Sowjet-Unie „een nieuwe conces sie", aldus Gromiko, waarmee het onderling vertrouwen tijdens het ontwapeningsproces zal worden ge handhaafd, „zelfs bij de meest wan trouwende houding van sceptici in het westen". De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, heeft donderdag in de algemene vergadering van de Verenigde Naties een topconferentie voorgesteld ter bespreking van maatregelen die tot een verdere vermindering van de span ning in de wereld leiden. Aan deze topconferentie zouden „staats lieden op het hoogste niveau" van de 18 leden-landen van de ont wapeningscommissie van de Verenigde Naties moeten deelnemen. De conferentie zou moeten worden gehouden „in het eerste kwar taal of de eerste helft van 1964." Minister Gromiko bood Moskou als plaats van samenkomst aan. Gromiko verklaarde in zijn toe spraak tot de algemene vergadering, dat de Sowjet-Unie bereid is ermee in te stemmen, dat beperkte hoe veelheden intercontinentale, anti- raket- en anti-vliegtuigraketten ter beschikking moeten blijven van de Sowjet-Unie en de Ver. Staten op STROOM VERSNELLING HET was te voorzien dat met het gebeuren rondom de „koppelba zen" en de rebellie van enkele grote Amsterdamse scheepsbouwbedrijven tegen de in de metaalnijverheid gel- gende (CAO) loonregels de bewe ging aan het loonfront, die in feite al lang aan de gang was, tot een forse stroomversnelling zou komen. Nadat de grote vakcentrales in juli jl. reeds hadden te kennen gegeven, dat ze het niet eens waren met de toen door het Centraal Planbureau uitgespro ken (voorlopige) verwachting inza ke een geringe groei van het natio naal inkomen, heeft de minister van Sociale Zaken onlangs op quasi-on - opvallende wijze van zijn verwach ting blijk gegeven, dat voor het ko mend jaar toch wed iets meer ruimte voor loonsverhogingen mag worden verwacht dan de krap en met milli meters toegemeten mogelijkheid van 2.7 procent voor 1968. Beide gebeurtenissen zijn zonder twijfel van invloed geweest op de te constateren loonfront-beweging, maar voor een niet gering deel moet dat tevens het geval zijn met de wel al gemene overtuiging, dat de straks beschikbare ruimte groter is dan zich met dorre en al te exacte cijfers van het C. P. B. laat toemeten. Bovendien voelen zowel vele werkgevers als werknemers al te zeer de nogal knel lende banden, waarmee de vrijere, maar nog lang niet vrije loonpolitiek ons gevangen houdt, hetgeen alles bijeen deze week tot een eensgezinde uitspraak van het georganiseerd be drijfsleven heeft geleid, dait 1(964 tot een grotere loonsverbetering kan en moet leiden dan de vier procent, wel ke het CPB in het vooruitzicht heeft gesteld. Minister Veldkamp heeft er verstandig aan gedaan op korte ter mijn een gesprek met het bedrijfsle ven aan te gaan, teneinde zich te be raden op de voorhanden mogelijk heden om een zo breed mogelijk front van werkgevers en werknemers tevreden te sitellen, zonder daarbij op de een of andere wijze het econo misch en sociaal aanvaardbare aan te tasten. De gesprekken van dr. Veldkamp met het bedrijfsleven plachten in het verleden in het teken van een zeer goede verstandhouding en van volle begrip voor de weder zijdse standpunten te' staan. Te ho pen valt, dat het ditmaal niet anders zal zijn, al gaaf men zeker een .moei lijk corvee tegemoet. Inmiddels heeft men van de kant der vakcentrales al een claim op ta fel gelegd in het verlangen, dat de lonen in ons land nu eindelijk eens tot een „Europees peil" moeten wor den opgetrokken. Men doelde daarbij uiteraard op de achterstand, die de lonen hier zonder twijfel nominaal ten opzichte van onze naburen ken merkt, maar het gevaar is bij kreten als deze, waar enig commentaar zul ke eisen wel behoort te verduidelij ken, dat goed bedoelde verlangens gemakkelijk worden misverstaan. Als men namelijk een volledige ge lijktrekking beoogt, moet ook het element van de koopkracht in het oog worden gehouden. Met andere woorden: tegenover het element van de lonen staat dat van de prijzen en die zijn in een groot aantal andere landen beslist ook niet gelijk aan die bij ons, maar dan in voor Nederland gunstige zin. Sterke verhoging van de lonen is van invloed op ons prijs peil en wijzigt - om het gunstig uit te drukken - onze export-positie, het geen langs de bekende omweg weer in de mogelijkheden tot beloning moet terugkeren. Het zal van het grootst belang zijn, dat met deze realiteit zal worden rekening gehou den, wanneer de verdere onderhan delingen over loonsverbetering wor den gehouden. De leiders van de vakbeweging kennen die noodzaak natuurlijk ook wel. Laten ze bij hun propaganda daarom niet al te hoog gestemde verwachtingen wekken, maar bij htm achterban trachten be grip voor de realiteit te wekken. MJen zou anders tot een gepraat in de „ruimte" kunnen komen, die voor niemand baat oplevert. Integendeel! van een felle aanval op West-Duits land, dat volgens hem voor een groot deel verantwoordelijk is voor de hui dige spanning in Europa. „Zeer welkom" Het hoofd van de Amerikaanse dele gatie naar de algemene vergadering, Adlai Stevenson, heeft verklaard, dat de woorden van Gromiko over een vermindering van de internatio nale spanning de Ver. Staten zeer welkom zijn. Hij vond de toespraak „meer verzoenend" dan bij vorige gelegenheden het geval was. Dit wettigt volgens hem de hoop, dat tijdens de huidige zitting van de VN- assemblee wezenlijke vooruitgang kan worden geboekt. De Brit sir Pa trick Dean liet zich in dezelfde zin uit, maar betreurde de „ongelukkige aanval" op West-Duitsland. De een leest Homerus, elke dag vijftig verzen; de ander tekent kathedralen, te mooi om ooit gebouwd te worden; de derde ontwerpt de haut' couture of de haute' coiffure; nummer vier is een kei in boldriehoeks- meting en zijn vriend weet ook van veel bollen, want hij han delt erin. Maar wat al die jonge mensen ook doen, allen willen ze „kind van hun tijd" zijn en hun tijdgenoten ontmoeten. Dansen is de ideale ontmoeting. Kom daarvoor een afspraak maken - maar haast U - bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Te lefoon 5 20 54. (Advertentie) In Djakarta is rust weergekeerd was de politiek van zijn regering in tigtal Britse auto's in brand was ge- deze nader toe te lichten, stoken. Na afloop van zijn onderhoud met De Indonesische ambassadeur te Lord Home verklaarde Diah tegen- Londen, Diah, heeft de Britse minis- over verslaggevers, dat de minister ter van buitenlandse zaken Lord verklaard had de door de Indonesi- Home een nota van zijn regering over- sche regering gegeven verzekeringen Tn Diakar+J) rnr aWMs 15 Vin- handiSd- De Indonesische regering „bevredigend" te achten, in Djakarta zyn slechts IS no- verkiaart hierin, dat zij de „onge- gere funktionanssen van de Brit- rechtvaardigde handelingen", die in AANVAL OP Na verklaard te hehhen dat de se ambassade achtergebleven na de laatste tijd tegen Britse onderda- INDONESISCH CONSULAAT hn^geV ïttof vïr de VN. assem! de evacuatie van gisteren per nen zijn gepleegd betreurt blee in een gunstiger sfeer begint v"Cfftulg van vrouwelijke em- Zij verzekert, dat zij dergelijke, In Penang, in het noorden van dan vorige zittingen, herhaalde hij ploye's en lagere funktionarissen. met geweldpleging gepaard gaande Malakka, hebben Maleisiërs donder de eisen voor een Duits vredesver- Het overgebleven ambassade- betogingen, niet meer zal toestaan dag een aanval gedaan op de woning drag. Dit deed hij vergezeld gaan nersoneel organiseert in hotel en dat zij in de toekomst de veilig- van de Indonesische consul. Het huis fn.^ j a„aflt,ti«o Trow 1C* van 111 Indonesie verblijvende van de consul, die zelf niet thuis Indonesia de evacuatie van Brit- Britten en het ongestoorde bezit van was, stond onder politiebewaking. De se zakenlieden en hun gezinnen, hun eigendommen zal verzekeren. politie stond de demonstranten toe In Singapore zei de Australische de vlag van Maleisië te hijsen en het hoge commissaris, dat op last van Van gezaghebbende Britse rijde Indonesische wapen te verwijderen. de ambassadeur van Australië in wordt vernomen, dat Lord Home de Dit laatste werd vertrapt Een poging jmm mi Djakarta vrouwen en kinderen Indonesische ambassadeur heeft ge- van de demonstranten om het huis J| n n C van het ambassadepersoneel bij vraa£d boe het stond met de positie binnen te dringen werd door de po- wyze van voorzorg zouden wor- TV.de Britse bedruven in Indonesië. Uüe onder bedreiging met traangas W |9 den geëvacueerd. De ambassa- Zonlicht op de bruinende beukenbomen, schaterlichtjes in het water rond een visbootje. De heer J. A. Eermois heeft het door de zoeker van zijn foto toestel gezien en op de knop gedrukt. Het resultaat was bij gaande foto, die hij inzond in de fotowedstrijd „Het licht (ligt) in de grachten". Tot woensdag a.s. heeft ook u nog gelegenheid uw foto aan de redactie in te sturen. U maakt tweemaal kans op geldprijzen. kunt u nu een echte auto kopen IYrt yuu 128 km/u 50 pk 4 gesynchroniseerde versnellingen verwarming min. onderhoud: olie 10.000 km doorsmeren 20.000 km Diah antwoordde, dat hij niet in staat verijdeld. deur had verklaard, dat niemand letsel was toegebracht en dat de eigendommen van Australiërs on beschadigd waren. Hij achtte het echter verstandig vrouwen en kinderen van leden van zijn staf te laten vertrekken totdat de toe stand normaal is. ill akarte deelder donderdagavond President Kennedy heelt donder- gen" van de federale politie om de Dlaatseliike tiid mede dat hoewel in 66,1 bijzondere commissie be- mensen die voor J- de stad^ nog^ een zélmre spanning noemd. die tot taak heeft met blanke zondag, waarbij Voor volautomatische wasmachines A.E.G. - IGNES - INDESSIT ERRES - SIEMENS - BICO hing, de autoriteiten de toestand in commissie be- mensen die voor de bomaanslag van vier meisjes om en negerleiders in Birmingham sa- kwamen, verantwoordelijk zijn te ar- i .r men te werken om de spanning, die resteren. handen hebben en dat het thans in stad tussen de beide rassen De blanke leiders van Birmingham sia worden door Indonesische val schermjagers bewaakt. zullen maandag een bezoek aan pre- Later gaf de Amerikaanse presi- sid®nt Kennedy brengen om hem in dent een verklaring uit, waarin hij hohten over wat er in Birmingham zei: „Ik doe een beroep op alle bur- 13 ëedaan teneinde het vertrouwen, Volgens de politiewoordvoerder gers (van Birmingham) om in de da£ "et gezag in de stad zal worden waren gisteren verscheidene betogers komende dagen zelfbeheersing en gehandhaafd, te herstellen, gearresteerd, hoeveel wilde hij niet verantwoordelijkheidsgevoel zeggen. De woordvoerder maakte nen". voorts bekend, dat bij de betogingen Ook deed Kennedy een beroep op van woensdag achtenveertig huizen de inwoners van Birmingham mee te Gouden Verlovingsringen Juwelier v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207 heeft ze Zeer grote keuze. Op 't grave ren kunt u wachten. (Advertentie) Geen vertrouwen in politie. (Advertentie) waren geplunderd, terwijl een vijf- werken aan de „grootscheepse pogin- VEEL LAWAAI OM MINISTERS IN R'DAMSE HAVEN In minder dan een half uur hebben donderdag in Rot terdam 68 saluutschoten geklonken. De eerste 19 kwa- men van de bij de Parkkade liggende 11.700 ton me- i tende Britse kruiser „Tiger", ter ere van de Neder-1 landse minister van defensie, P. J. S. de Jong, die met andere leden van het ka"binet aan boord was van de „Karei Doorman", welke voor de Vlootdagen naar Rotterdam stoomde en aan de Parkkade meerde. De volgende vijftien schoten kwamen van de „Doorman" ter ere van de Britse vice-admiraal F. R. Twiss, aan boord van de „Tiger" welk schip vervolgens 15 scho ten loste voor de „Karei Doorman". De laatste 19 schoten loste het vliegdekschip bij het debarkeren van minister De Jong. Foto: de „Tiger" (voorgrond) lost saluutschoten. Op de achtergrond (rechts) komt da NKarei Doorman" aangevaren. Een negerdelegatie onder leiding van dominee Martin Luther King heeft donderdagavond in een gesprek met president Kennedy te verstaan gegeven, dat de negers in Birming ham geen absoluut vertrouwen heb ben in het vermogen van de politie, de orde te handhaven. De delegatie gewaagde zelfs van bruutheid van de zijde van zekere leden van de poli tie van de staat Alabama. De neger leiders hebben president Kennedy verzocht, federale troepen naar Bir mingham te zenden en ook om de vorming van een neger-politiemacht. Wat het zenden van federale troe pen betreft, zei de president, dat de nationale garde van Alabama onder federaal gezag was gesteld. Een 23-jarige blanke, Dean Bar bar, heeft te Selma in de Amerikaan se staat Alabama, vier negers aange vallen die voor een kerk stonden waar een bijeenkomst tegen de ras senscheiding werd gehouden. Het wapen van Barber was een levende slang, die hij ondanks het verzet van de negers in de mond van één van hen trachtte te stoppen. De blanke werd aangehouden op beschuldiging van mishandeling en aanzetting tot ongeregeldheden. De politie in Anniston heeft drie blanken gearresteerd, die beschuldigd worden van ernstige mishandeling met de bedoeling te doden. Zij zou den zondag twee negerpredikanten aangevallen hebben die de voor blan ken bestemde openbare leeszaal wa ren binnengegaan. De politie heeft ook een jonge neger gearresteerd die een blanke aangevallen zou hebben. GEEN GOEDKOPE FRANSE BENZINE MEER. De Franse minister van financiën, Valery Giscard d'Estaing, heeft mee gedeeld, dat de benzine coupons te gen gereduceerde prijs voor buiten landse automobilisten met ingang Dit nummer bestaat uit 20 pagina's BEWOLKT EN NEVELIG De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het hogedrukgebied boven Scan dinavië nam in de afgelopen 24 uur. nog in betekenis toe. De grens tussen de droge lucht die in dit hogedruk gebied aanwezig is en de vochtige lucht in Zuid-Duitsland en Frank rijk, verplaatste zich echter niet ver der naar het zuiden maar kwam bo ven Duitsland alweer iets naar het noorden. Daarmee samenhangend werd de lucht in ons land alweer vochtiger, waardoor het zicht terugliep en zich vanmorgen vroeg plaatselijk laag hangende bewolking vormde. Over onze oostelijke grens dreven boven dien wolkenvelden uit Duitsland bin nen. De zachte en vochtige lucht uit het zuidoosten zal morgen verder terrein winnen, zodat het ook morgen nevelig en over het algemeen be wolkt weer zal zijn. Op enkele plaat sen kan ook wat regen vallen. De resten van een storing die aan de Riviera, in Noord- en Midden-Italië plaatselijk zware regens heeft ge bracht, zijn namelijk over de Alpen gekomen en bewegen zich nog lang zaam naar het noorden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 Sept.: zon op 06.22, onder 18.43; maan op 09.56, onder 20.26. H oogwaterstanden 21 Sept.: vm. 5.06; nm. 17.21. KORRELTJE - Verachtelijk is hij, die zich keert van 1 november a.s. zullen worden naar elke richting, waarin de wind afgeschaft. waait.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1