STAKING BIJ HCW EN NEM TE LEIDEN DUURT NOG IMMER VOORT VERBONDSRAAD K.A.B.: „HUIDIG LOONBELEID IS GEVAARLIJK" Bond noemt kwestie gevaarlijk ADM WORDT VERVOLGD Kunstmatig Aanpassing Felle Chinese protestnota aan Sowjet-Unie Dirigent vocht met inbreker „Zwaar wapen" Verre Oosten krijgt meeste steun van V.S. DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 OOK IN ANDERE STEDEN RUST NOG NIET TERUGGEKEERD Bij de H.C.W. en de N.E.M. te Leiden wordt nog immer gestaakt. Ook vanmorgen zijn de arbeiders niet het terrein opgegaan. Zij drommen voor de poorten, rustig zittend, lopend of de situatie besprekend. Zoals bekend ls de eis: tien cent méér per uur - - Evenals elders in het land het geval is staan de bonden niet achter deze staking. Zij willen wel loonsverhoging, maar alleen langs de aangewezen kanalen van overleg ln de collectieve arbeidsovereenkomst. De direktie betreurt de gang van zaken. Zij heeft echter tot op heden meegedeeld, dat de uren waarop niet gewerkt is.niet zullen worden uit betaald. „Het zal hard tegen hard moeten gaan" heeft een der direktieleden ver klaard. Beide bedrijven die ln staking zijn tellen rond 450 werknemers. Het kantoorpersoneel, tekenaars enz. heeft op geregelde wijze de arbeid verricht. In een communiqué wordt gezegd dat het tekort op de arbeidsmarkt, dat reeds zeer lange tijd bestaan heeft, de laatste tijd ongekende vor men heeft aangenomen en tot kritie ke situaties heeft geleid. De verbe teringen in de arbeidsvoorwaarden, welke per 1 januari jL zijn ingevoerd en welke gebaseerd waren op de voor de nationale economie toelaat baar geachte ruimte, zijn - aldus het communiqué - te gering gebleken om het toch reeds labiele evenwicht op de arbeidsmarkt in stand te houden. De voorzitter van het Nederlands Verbond v. Vakverenigingen (NW), De rust in de metaalbedrijven te door de werkgevers als de werkne- drs. Roemers, heeft op een perscon- Amsterdam is een schijnbare geble- mers onverkort wordt nagekomen, ferentie in Amsterdam een verkla- ken. Zo zijn in het bedrijf van de Tot deze conclusie is gistermiddag ring afgelegd, waarin de jongste ge- N.V. Wiener en Co's fabriek en con- het landelijk bestuur van de con- beurtenissen op het terrein van de In het j c in het Amsterdamse Vondelpark is maan dagmiddag namens Unesco-Nederland en het comité structiewerkplaats de ongeveer 150 tactgroep van werkgevers in de me- loonpolitiek gevaarlijk -worden ge- Nederland_Iran eik aan prinses Beatrix een cheque aangeboden ter waarde van 16.000 gulden. Het geld is uur- erl weeklonen gisteren de ge- taainijverheid gekomen in een ver- noemd voor het waardevolle instituut Dousadj-comité. Foto: na de plechtigheid geniet prinses Beatrix op het terras van het I.C.C. hele ochtend, binnen de poorten m gadering in Rotterdam, waarop de van de collectieve arbeidsovereen- *.uur 1 W J j «„li*.,.!.,,. hi. a* nompnc fTn^m-Npderland discussie gebleven. Van werken is recente ontwikkelingen op de ar- komst, dat aangetast zou kunnen van h®* nazomerweer. Links prof. dr. A. N. J. den Hollander, die de ^e^u® niets gekomen. beidsmarkt werden besproken. worden. aanbood. Rechts dr. A. A. Kampman die hetzelfde deed namens het comité Nederland Iran. De circa 70 metaalbewerkers van de N.V. Machinefabriek Voorwaarts te Amsterdam hebben het werk neer gelegd, nadat hun ter ore was ge komen, dat de direktie haar belofte had ingetrokken de weeklonen met 4,50 te verhogen. De zeven achthonderd arbeiders van Werkspoor n.v., die bij verschil lende bedrijven in het Botlekgebied De verbondsraad van de KAB is van mening dat er in 1964 een loon- heid is gebeurd worden de vakbon- van Rotterdam werkzaam zijn heb- beleid gevoerd dient te worden, dat is gebaseerd op de gedachte dat het den in een onaanvaardbare positie Sg Nederlandse salarispeil dient te worden opgetrokken tot een niveau dat geplaatst. Er zal, naar het oordeel in evenwicht is met dat van andere landen in Europa. Voortzetting van werkzaamheden gestaakt. STANDPUNT WERKGEVERS De metaalnijverheid heeft alle be lang bij een verdere - en mogelijke - verbetering van de arbeidsvoorwaar den in de cao voor 1964. Maar het is noodzakelijk, dat de huidige cao in de nog resterende looptijd zowel De metaal-cao van de verbondsraad, aanmerkelijk .„x x i meer vrijheid in het loonsysteem het huidige beleid houdt grote gevaren in. Het systeem van loonvorming moeten tomen, zoals reeds het actie- zal opnieuw en op korte termijn moeten worden bezien. program van het NVV en KAB en ook in het programma van het CNV werkgelegenheid op lanigere termijn wordt gesteld. Behalve met verho en het bestuur begrijpt dat daaruit ging van de contractlonen dient, vol- bepaalde consequenties kunnen gens de KAB, bovendien een begin voortvloeien, ook voor het loonni- te worden gemaakt met de vrijheid Nederland is in vergelijking met Veau, maar de al te grote voorzich- om per onderneming aanvullende het buitenland, naar de mening van tigheid in het verleden heeft ons in contracten af te sluiten boven het- de verbondsraad, een goedkoop land, een geheel andere positie geplaatst geen in de CAO is neergelegd. Al- dat kunstmatig goedkoop wordt ge- ^an jaren geleden werd voorzien, 'n léén op deze wijze kan de loonvor- houden door de lonen en salarissen Positie namelijk waarin niet het te- ming aan de diversiteit van de eco- al te zeer aan banden te leggen. De kort aan werkgelegenheid voorop- nomie worden aangepast en kunnen berekeningen van het.CentraalPlan- staat, maar het tekort aan arbeids- de bestaande zwarte lonen binnen de bureau van eamd 1962 leiden tot de krachten. sfeer van legale loonvorming wor den gebracht. De KAB zal deze zaak en onderwerpen die hiermee in ver band staan, zoals de „achterblijvers", de laagste lonen en de coördinatie in veronderstelling dat in 1963 de lo nen en salarissen in de contracten met niet meer dan 1,2 procent mogen stijgen. Men heeft toen met veel moeite gedaan kunnen krijgen, dat dit percentage met anderhalf procent Tegen de Amsterdamsche Droog- kon worden verhoogd In de prak- e]^er3 (Utrecht) in alle openbaar- Regering aan de orde stellen, dok Maatschappij zal een vervolging tijk: ls daar nog iets bovenuit gegaan. worden ingesteld wegens het toeken- Dit alles neemt echter niet weg dat nen van hogere lonen dan krach- gezien de voortdurende stand van de tens de bestaande loonvoorschriften arbeidsmarkt, de gunstige betalings zijn toegestaan. De substituut-offi- balans en de feitelijke betaalde lo cier bij de Amsterdamse rechtbank, nen in de bedrijfstakken, de ruimte mr. W. A. J. M. Smit, belast met het voor de stijging der lonen wederom vervolgen van economische delicten, te laag werd geschat en de overspam- heeft vandaag, op grond van het pro- ning door dit te voorzichtige beleid ces verbaal van de looncontrole- nog in de hand is gewerkt, dienst, besloten tot vervolging over te gaan. Zijn streven is erop gericht de zaak nog in de loop van deze maand ter terechtzitting te brengen. (Advertentie) werk neergelegd. Een groep van HCW en NEM heeft vanmiddag ge probeerd bij de Grofsmederij de ar beiders te bewegen eveneens het werk neer te leggen. Zij posteerden bij de ingang van de kettingfabriek aan de Hoge Rijndijk. GEEN STAKING MEER IN ROTTERDAM De arbeiders van Werkspoor in het gebied van de Nieuwe Waterweg, plus minus 700 man, die gisteren in staking waren gegaan, hebben van morgen allen het werk weer hervat. Er zijn ook verder geen stakingsbe- richten uit het Rotterdamse agglo meraat te melden. Ook montageploegen van de HCW het overleg met de vakcentrales bij en jjEm te Leiden, die aan andere Volgens een politie-medede ling is de dirigent Herbert von Karajan gewond geraakt tij dens een gevecht met een in breker in zijn villa in Saint- Tropez. Bij het gevecht sneu velde de bril van de orkestlei der en een splinter drong in zijn wenkbrauw. Maar de wond is niet van ernstige aard, aldus de politie. V6n Karajan, die sliep, werd wakker door geluiden in het gedeelte van de villa op de be gane grond. Hij ging naar be neden en zag een jongeman bezig met het leeghalen van kasten en laden. Het personeel van de villa wist de inbreker,, een Duitser, te overmeesteren en aan de politie over te leve ren. T-n uc nue uciucu uxc aoxi auuvxc Communistisch China heeft de Door hetgeen in Amsterdam en de Stichting van de Arbeid en de bedrijverT zoals^de^Hoogovens waren Russische regering er maandag in uitbesteed, hebben hier en daar het protestaota van beschuldigd, „el- jke gelegenheid te baat te nemen om een anti-Chinese hysterie aan te wak keren ter verdere verslechtering van de betrekkingen tussen beide landen", zo heeft het persbureau Nieuw-Chi- na gemeld. In de nota worden de klachten verworpen over het optre den van Chinese passagiers van de trein die op de transsiberische lijn Moskou-Peking rijdt. Deze klachten waren vervat in een protestnota die de Sowjet-Unie kortgeleden aan de Chinese regering heeft doen toeko men. De GhinSe regering zegt in haar nota, dde op de Russische ambassa de m Peking is overhandigd, dat het optreden van Russische grensfuinc- tionarissen te Nausjki aan de Chi nees-Russische grens tegen een aan tal Chinese passagiers en leden van het treinpersoneel „grof" was, „een ernstige inbreuk betekent op de over eenkomst inzake het internationale passagiersverkeer tussen de socialis tische landen en de Chinees-Russi sche betrekkingen nog slechter maakt". Izvestia: „Leugens. Het Russische regeringsblad Iz vestia beschuldigde intussen maan dag het persbureau Nieuw Clhina er van, leugens te verspreiden over de incidenten op het grensstation. Het persbureau heeft volgens het blad de Sowjet-Unie belasterd en „de ene fantastische leugen na de andere" verspreid. De Chinese leiders, aldus het blad, hebben de „verachtelijke herrieschoppers" in Peking enthou siast ontvangen, in plaats van ze te straffen. Deze wetenschap heeft de minis ter van Sociale Zaken niet verhin derd in het recente verleden 'n twee tal contracten onverbindend te ver klaren, omdat naar zijn mening de loonstijging anders te zeer boven "t bekende percentage zou uitblijven. Het ministeriële wapen van de on- verbindendverklarinig, aldus de KAB, is altijd gezien als een „zwaar wa pen", dat alleen dan gebruikt zou mogen worden wanneer er een wer kelijk gevaar voor de nationale eco nomie dreigt. Het is, gegeven deze omstandigheden, onmogelijk aan te nemen dat deze gevaren nu aanwe zig zijn. Veeleer is er naar het oor deel van de KAB duidelijk gevaar verbonden aan een te conservatief loonbeledd. De KAB heeft wel oog voor de noodzaak van de uitbreiding van de Bij een autobotsing bij SauLieu in Bourgondië (Frankrijk) is de 46-ja- rige heer J. Rutgers uit Den Haag gisteren omhet leven gekomen. De Maandag is in Arnhem een stille tocht gehouden van de markt naar het monument bij de Rijnbrug, ter her- Fransman die de wagen bestuurde denking van de Slag om Arnhem. In de stoet, waarin vele bloemen werden meegedragen, welke later om het kwarru^ korteTiid "lator*inleen rie- monument werden gelegd, liepen behalve nabestaanden van de gevallen en ook Engelse oud-strijders mee. kenhiüs overleden. De foto geeft een overzicht van de plechtigheid bij het monument President Kennedy heeft maandag het congres in zijn jaarlijks over zicht gezegd, dat het leeuwenaandeel van de Amerikaanse militaire hulp wordt gebruikt om het hoofd te bie den aan de communistische dreiging in het verre oosten. Het verslag, dat de militaire en de economische bij stand in het financiële jaar 1962 be handelt laat zien, dat van de Euro pese landen Italië de meest militaire hulp kreeg: 70.700.000 dollar. Noor wegen ontving 47.100.000, Denemar ken 44.400.000, Spanje 35.200.000, Ne- dlerL 25.200.000, Erageland 21.100.000 en België 15.900.000 dollar. Griekenland, Turkije, Iran, Pakis tan, Thailand, Zuid-Vietnam, Natio- nalistisoh-China en Zuid-Korea ont vingen meer dan de helft van de militaire hulp. De toewijzingen voor 1962 bedroegen 4.514.600.000 dollar. Geen blijde gebeurtenis aan Belgische hof In de pauie van de première van het toneelstuk „De Opvolger", deler dagen ln Tilbnrg, kon het gebeuren, H^n ^nmunlq'ué, dat'te^Brussrd dat een kardinaal op vrolijke wijze kennismaakte met een tweetal bisschoppen: het was „kardinaal" Ko Van wert uitgegeven, medegedeeld, dat Dijk, die voorgesteld werd aan de bisschoppen Bekkers van den Bosch en De Veth van Breda. Hier is de akteur geen blijde gebeurtenis in het Bel- gefotografeerd tijdens de begroeting van mgr. Bekken. gisohe koninklijke gezin wordt ver wacht. „De verwachtingen, ontstaan uit recente berichten over de ge zondheidstoestand van de koningin zijn helaas niet meer gegrond", aldus de officiële bekendmaking. „De koning zal op 20 september in Brussel terugkeren. De koningin daarentegen zal haar terugkeer naar België enige dagen moeten uitstel len". Officieel is nooit bevestigd, dat ko ningin Fabiola iin verwachting was. De berichten daarover waren geba seerd op een communiqué van het Belgische hof van 20 augustus jl., waarin werd gezegd, dat „hoewel de gezondheidstoestand van koningin Fabiola uitstekend is, haar voor het ogenblik lange reizen worden afge raden". De Belgische vorstin ontving de af gelopen weken in het vakantiever blijf in Spanje herhaaldelijk Spaan se artsen, terwijl ook de hofarts uit Brussel naar Spanje was vertrokken. Zij had reeds eerder een miskraam. Het Belgische koninklijke paar trad 15 december 1960 in het huwelijk. Bij een ongeluk is maandag middag in Klundert de 68-jarige landbouwer T. Kersten verongelukt Hij kwam met zijn tractor te dicht b\j een sloot. De trekker kantelde en de man raakte er onder bekneld. Om wonenden bevrijdden het slachtoffer, dat echter enkele ogenblikken later aan de opgelopen verwondingen be- Voorwaardelijke straf voor Nederlander en Oostduitse vriendin Een districtsrechtbank in Warschau heeft maandag uitspraak gedaan in de zaak tegen de Nederlandse ver tegenwoordiger Jacob de Ray uit Amsterdam en de 25-jarige Oostduit se Ohriste Neffe. De Oostduitse was illegale grensoverschrijding en De R. medeplichtigheid daaraan ten las te gelegd. De rechtbank veroordeel de hen maandag tot een jaar voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De R. blijft in hechtenis tot dé formele procedu res zijn voltooid. De R. en Christine Neffe, die hij op de voorjaarsbeurs in Leipzig had leren kennen, werden 23 juni gear resteerd toen zij per vliegtuig van Warschau naar Nederland wilden vertrekken.. Zij was op het collectie ve paspoort van een reisgezelschap naar Polen gekomen. Voor de recht bank verklaarde Christine Neffe, dat zij zich onschuldig achtte. Zij was slechts van plain geweest zich bij De R. te voegen, zo zei zdj. De Oostduitse blijft eveneens in hechtenis tot de formele procedures zijn voltooid. Het is waarschijnlijk, dat zij naar Oost-Duitsland wordt uitgewezen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9