De Troonrede kondigt aan: KRACHTIG PRIJSBELEID EN AANVAARDBARE LOONKOSTENSTIJGING - GROOTSE AANPAK VAN WONINGBOUW - MEER WELVAART VOOR DE BOEREN - VERBETERING OUDERDOMSVOORZIENING IN DEZE TIJD van dynamische ontwikkeling groeit het bewustzijn van onderlinge afhanke lijkheid en neemt ook het verlangen naar sa menwerking toe. In dit bewustzijn en in dit verlangen vindt het streven naar vereniging van de vrije Europese landen zijn uitgangs punt. Naar een open Europese gemeenschap Het is voor ons Koninkrijk van veel belang, dat hetgeen in de Verdragen van Rome en van Parijs is neergelegd in zijn geheel wordt ver wezenlijkt. De opvatting van de Regering is steeds geweest, dat deze verdragen de tot standkoming beogen van een open en demo cratische Europese gemeenschap, een gemeen schap, die niet een verdelende, maar een ver enigende functie moet hebben. Slechts een op brede en hechte basis georganiseerd Europa zal in staat zijn op voet van gelijkwaardigheid samen te werken met de bondgenoten aan de andere zijde van de oceaan. In Atlantisch ver band kunnen wij vruchtbaar blijven werken aan het behoud van de vrijheid, de groei van de Westerse samenleving en de ontwikkeling van de constructieve krachten in de wereld. Het stemt tot voldoening, dat inmiddels vele landen het Verdrag tot stopzetting van boven grondse kernproeven hebben ondertekend. Het voorstel tot goedkeuring van dit verdrag, dat tot vermindering van de internationale spanningen kan leiden, zal U weldra bereiken. Ondanks deze mogelijkheid tot ontspanning blijft het defensiebeleid er onverminderd op gericht naar ons beste vermogen een aandeel te leveren tot de gezamenlijke verdediging in Atlantisch verband. De Regering zal het hare ertoe bijdragen om de tariefonderhandelingen, die het volgend jaar te Genève zullen plaats vinden, te doen slagen. Deze onderhandelingen, waarbij ook de internationale problemen van de landbouw zijn betrokken, zullen naar zij hoopt een nieu we fase in de ontwikkeling van het interna tionale handelsverkeer inluiden. De welvaartsverschillen in de wereld Zowel tijdens de tariefonderhandelingen als tijdens de Wereldhandelsconferentie, die even eens het volgend jaar zal plaats vinden, ver dienen de problemen van de ontwikkelingslan den bijzondere aandacht. Vermindering van de belemmeringen in het handelsverkeer met die landen moet daarbij voorop staan. Het eco nomische leven in de ontwikkelingslanden moet voorts een bredere grondslag verkrijgen, opdat zij in staat geraken op eigen kracht hun welvaart te verhogen. De thans helaas nog toenemende welvaartsverschillen in de wereld maken het des te noodzakelijker op ruime schaal financiële en technische hulp te bieden. De Regering streeft naar een evenwichtig programma van hulpverlening binnen het Ko ninkrijk en daarbuiten in verscheidene bilate rale en multilaterale vormen. Het verheugt de Regering, dat de betrekkin gen tot Indonesië belangrijk zijn verbeterd. Nu de eerste stappen zijn gezet naar normali sering van het handelsverkeer, heeft zij goede hoop, dat dit zich geleidelijk zal ontplooien. De samenwerking in Benelux-verband acht de Regering van des te meer betekenis, nu de in ternationale betrekkingen zoveel hechter wor den. Het verdrag inzake een verbeterde Schelde- Rijnverbinding, dat voor de verhouding van ons land tot België zo belangrijk is, zal U ter goedkeuring worden voorgelegd. De Regering is ervan overtuigd, dat de goede verstandhouding binnen het Koninkrijk der Nederlanden zal worden bestendigd. De Ko ninkrijksgedachte moge daarbij ook komend jaar weder onze drie landen bezielen. Sociaal-economisch beleid op lange termijn Het sociaal-economisch beleid richt zich zowel op een zo krachtig mogelijke en evenwichtige groei van de economie op lange termijn als op de beheersing van de conjunctuur. Ten behoeve van de economische ontwikke ling zal iu samenwerking met het bedrijfsle ven een onderzoek worden ingesteld naar de vooruitzichten op middellange termijn voor onze volkshuishouding als geheel en voor ver schillende sectoren afzonderlijk. Daarbij zal rekening worden gehouden met de wijze waar op de commissie van de Europese Econo mische Gemeenschap zich een dergelijk onder zoek in Europees verband heeft gedacht. Mede ten gevolge van een bijzondere verho ging van de landbouwuitgaven zal de Rijks begroting voor 1964 een grotere toeneming van de uitgaven vertonen dan past bij het door het Kabinet als grondslag aanvaarde fi nanciële beleid. Dit beleid is erop gericht, de stijging van de uitgaven in de periode tot en met 1967 als geheel genomen, achter te doen blijven bij de groei van het nationale inkomen. Uit een oogpunt van conjunctuurbeïnvloeding voldoet de begroting aan de eisen die daaraan moeten worden ge6teld. Een ontwerp voor een nieuwe Comptabili teitswet zal U deze zittingsperiode worden aangeboden. De krappe arbeidsmarkt De Regering vertrouwt, dat het georganiseer de bedrijfsleven, dat in eerste instantie ver antwoordelijk is voor het loonbeleid, de loon kostenstijging voor 1964 binnen aanvaardbare grenzen zal houden. Naar haar mening wor den die grenzen primair bepaald door de ma cro-economische produktiviteitsontwikkeling, maar daarnaast acht zij van grote betekenis het verband tussen de loonontwikkeling en het prijspeil, het investeringsniveau en de con currentiepositie ten opzichte van het buiten land. Intussen is de Regering met zorg vervuld over een aantal met de zeer krappe arbeidsmarkt samenhangende verschijnselen die een ern stige inbreuk maken op een verantwoorde loonvorming. Zij zal in nauw overleg met het georganiseerde bedrijfsleven dit vraagstuk on der ogen zien. Gelet op de aanhoudende spanning in de con junctuur en de opwaartse druk op de prijzen zal de Regering een krachtig prijsbeleid blij ven voeren. Zij ziet ook dit in nauw verband met een verantwoord loonbeleid. Voorts zal zij een juiste prijsvorming door een actief mededingingsbeleid bevorderen. Verhoging ouderdomsvoorzieningen De grote zorg, die de Regering draagt voor de sociaal en economisch zwakken van onze samenleving, brengt mede, dat zij in het ge heel van haar beleid een voorname plaats toe kent aan de verhoging tot een sociaal mini mum van de uitkeringen krachtens de alge mene ouderdomsvoorziening. Voorstellen ter zake zal zij spoedig na ontvangst van het ad vies van de Sociaal Economische Raad uit werken. Nadat het Georganiseerd overleg in ambtena renzaken het beraad over een nieuwe pen sioenwet heeft beëindigd, zal de Regering een desbetreffend wetsontwerp indienen. Met het indienen van een voorstel tot uitbrei ding van de werkingssfeer van de Interimwet invaliditeitsrentetrekkers beoogt de Regering een verdere verbetering van de voorzieningen ten behoeve van de gehandicapten. Een wets voorstel om de inkomensgrens in de Alge mene kinderbijslagwet te doen vervallen, zal U binnenkort bereiken. De P.B.O. De Regering acht de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie een belangrijk instrument om ondernemers en werknemers gezamenlijk een grotere verantwoordelijkheid te geven voor de gang van zaken in het bedrijfsleven. Zij ziet met belangstelling het advies van de Sociaal Economische Raad over de herziening van de Wet op de bedrijfsorganisatie tegemoet. In een tijd, waarin de toenemende industria lisatie en verstedelijking van ons dichtbevolk te land de gevaren van de mens in zijn levens milieu doen stijgen, worden hoge eisen ge steld aan het beleid op het gebied van de volksgezondheid. De Regering hoopt, dat de Ziekenfondswet en de Wet op de ziekenhuistarieven in de ko mende zittingsperiode tot stand zullen komen. De zorg voor de geestelijk zieken zal haar bij zondere aandacht hebben. Het ligt in het voornemen de Algemene Bij standswet op I januari 1965 in werking te doen treden. Voorts is in voorbereiding een nieuwe regeling van het consumptieve geld- krediet. In de loop van het zittingsjaar zal een ont- werp-Woonwagenwet worden ingediend waar mede de aanpassing van de woonwagenbevol king aan de gevestigde samenleving wordt be oogd. Aanpak van woningnood In de regeringsverklaring van 31 juli is uit eengezet van hoeveel belang de Regering de opheffing van de woningnood acht. Aan de bestrijding van dit maatschappelijk euvel heeft zij de hoogste prioriteit toegekend. Daar voor zal zo nodig inbreuk worden gemaakt op de norm, die voor de toelaatbare stijging van de uitgaven is aanvaard. De Regering wil door een samenstel van maat regelen de produktiviteit en de totale produk- tie van de bouwnijverheid opvoeren. Eén van deze maatregelen is de bevordering van de continuïteit in deze bedrijfstak. Een nota over dit beleid zal zij spoedig indienen. Het overleg met het bedrijfsleven is inmiddels ver gevor derd. Alles zal in het werk worden gesteld, bo ven het in het bouwprogramma vermelde to taal van 90.000 woningen uit te komen. Steun aan veehouderij De Regering zal blijven streven zowel naar ontplooiing van het Europese landbouwbeleid als naar verhoging van de rentabiliteit van de Nederlandse landbouw. Ter tegemoetkoming in de moeilijke omstandigheden, waarin voor al de veehouderij en het gemengde bedrijf ver keren, wil de Regering, mede door een hogere bijdrage uit de Rijksmiddelen, de uitkomsten van de melkveehouderij trachten te verbete ren. Structurele aanpassing van de landbouw is noodzakelijk. Het Ontwikkelings- en sane ringsfonds zal daarvoor een waardevol hulp middel zijn. In de begroting zijn voorts meer middelen dan voorheen aangevraagd voor de ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken. De Regering is voornemens de verschillende vraagstukken, die verband houden met de ruimtelijke ordening, sterker te coördineren en in te passen in één beleidspatroon. De Regering is verontrust over het toenemen van het aantal verkeersongelukken. Zij zal verdere maatregelen treffen ter verhoging van de verkeersveiligheid. Gemeentelijk belastinggebied De handhaving en de vernieuwing van het recht nemen een belangrijke plaats in het re geringsbeleid in. In het komende zittingsjaar zullen wetsontwerpen worden ingediend met betrekking tot het verbintenissenrecht en on derdelen van het burgerlijk procesrecht. De Regering acht de voorgestelde vernieuwing van de regelen omtrent de rechtspositie van vreemdelingen van veel belang. Het aandeel der lagere organen in het geheel van de landelijke ontwikkeling is van grote betekenis, omdat daardoor het eigen karakter van de provincie en de gemeente tot zijn recht komt. De Regering hoopt daarom, dat spoe dig de wetsontwerpen tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied en wijziging van de Gemeentewet met betrekking tot de bin nengemeentelijke decentralisatie zullen wor den behandeld. Onderwijs en vrije tijd Er bestaat een wisselwerking tussen de toene ming van de materiële welvaart en de geeste lijke en culturele ontplooiing van ons volk. Biedt immers de welvaartsstijging ruimere mogelijkheden tot ontwikkeling van onderwijs en cultuur, zij stelt er tegelijkertijd ook nieuwe eisen aan. Het snel veranderende wereldbeeld dwingt meer nog dan in het verleden er zorg voor te dragen, dat onze jeugd in het gezin, op de school en daarbuiten terdege wordt voorbe reid op de taken waarvoor zij zich gesteld zal zien. Een goed onderwijssysteem is zowel voor de opvoeding van de jeugd, als voor de krachtige groei van onze volkshuishouding noodzake lijk. Om deze redenen zal de Regering de uit breiding van de instellingen voor wetenschap pelijk onderwijs en onderzoek krachtig bevor deren. Zij zal zowel voortwerken aan de ver nieuwing van ons onderwijsbestel, als de no dige zorg besteden aan de vorming buiten schoolverband. Daarnaast acht zij - ook voor de volwassenen - een doelbewuste bevorde ring harerzijds van de sport, evenals van alle andere vormen van actieve vrijetijdsbesteding, een taak van groot gewicht. Vele problemen vragen een oplossing en ve lerlei doeleinden dienen te worden nagestreefd De mogelijkheden zijn evenwel beperkt, zodat steeds met wijsheid een keuze zal moeten wor den gedaan. De door de Tweede Kamer be oogde verandering in de procedure van de be grotingsbehandeling, waartoe dit jaar weder om een proef zal worden genomen, kan met tertijd het overleg over deze keuze verbete ren. De Regering heeft het vertrouwen, in gemeen overleg met de Staten-Generaal, in het thans aanvangende parlementaire jaar een vrucht baar beleid te kunnen voeren. Ik wens U voldoening toe bij de vervulling van Uw verantwoordelijke en veelomvattende taak. Dat Gods zegen op Uw arbeid ruste 1 Met deze bede verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5