12? (tkeVIRA)* PANTALONS Kennedy noemt het sterven der neger kinderen tragisch en wreed „Zelfbeheersing het minst aantrekkelijk als zij het meest nodig is" Nieuwe regeling wet op kijkgeld Ben Bella wil buitenlandse bezittingen nationaliseren Demonstraties over en weer AANSLAGEN IN Z.-TIR0L DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Op de foto een kijkje bij de Baptistenkerk (achtergrond) in de 16de Straat van Birmingham, waar tengevolge van een bomaanslag vier negermeisjes om het leven zijn gekomen. Terwijl een personenwagen, welke ook bij de explosie werd vernield, wordt weggesleept, houdt de gewapende politie de situatie nauwkeurig in het oog. Voor de eerste maal in het bestaan van de Verenigde Naties zal de ope ning van de algemene vergadering met behulp van de „Relay" kunst maan rechtstreeks op de Europese te- levisie-foeeldlbuis te zien zijn. 't Pro gramma wordt door Eurovisie in 16 landen uitgezonden. Het zal dinsdag avond van 20.35 tot 20.52 uur uit New York worden overgebracht. Aangezien de vergadering ongeveer twintig minuten eerder begint, zal het programma bestaan uit vooraf opgenomen films van de opening en beelden van de ministers van buiten landse zaken die hun delegaties lei den. HEATH PESSIMISTISCH De Britse onder-minister van bui tenlandse zaken EJdward Heath heeft zich gisteravond voor de Britse te levisie zeer pessimistisch uitgelaten over een mogelijke toetreding van Engeland tot de E.E.G. Heath zei, niet te geloven aan een dergelijke toetreding, zolang de hui dige Franse regering aan de macht is, tenzij deze haar politiek zou wij zigen. NAMEN VOOR FISCHER-VIJFLING elke woensdag pmgensmarkt gegarandeerde P C kwaliteit in de beste samenstelling van 55%Trevira 45% wol. Speciaal verlaagde J.M.prijs leeftijd 6 jaar 75 met kleine stijging per moot =j b.v. K jaar 15.75 President Kennedy heeft maandag een beroep gedaan op alle Amerikanen, zowel blank als zwart, om hun hartstochten en voor oordelen van zich af te zetten en te streven naar rechtvaardigheid en rust. De president gaf uitdrukking aan zijn „diep gevoel van verontwaardiging en smart" naar aanleiding van de dood van de zes negerkinderen in Birmingham. De president zei: „Het is be treurenswaardig, dat het openbaar in diskrediet brengen van wet en orde de gewelddadigheid heeft aangewakkerd, die de onschul- digen heeft getroffen." Het sterven van de kinderen noemde Ken nedy „wreed en tragisch". „De negerleiders van Birmingham, die aandringen op zelfbeheer sing in plaats van geweld, houden zich brj hun bijzonder moeilijke taak dapper aan hun idealen, want de grondbeginselen van de zelfbeheersing hebben de minste aantrekkingskracht wanneer zij het meest nodig zijn," aldus de president. Salinger, de woordvoerder van het Witte Huis, zei toen hem gevraagd werd of de president gouverneur Wallace van Alabama ad bedoeld, toen hij sprak over het openbaar in diskrediet brengen "e: „U kunt De zaterdag in Aberdeen (Zuid- Daikota) ter wereld gekomen vijf- ling heeft thans zijn namen gekre gen. Bij de doop werden de meisjes reeds allen Mary genoemd en de jon gen James Andrew. De meisjes he ten nu achtereenvolgens Mary Ann, Mary Magdalene, Mary Catharine en Mary Margaret. Volgens de arts, dde bij de beval ling assisteerde, is de vijfling nog niet buiten gevaar. De kinderen drinken echter goed en hun kansen om de eerste gevaarlijke periode door de bedoeling de twee negers schrik te komen staam uitstekend, aan te jagen. Maar een van de ko gels trof Ware, die onmiddellijk stierf. Nieuw incident In Birmingham heeft zich maandag opnieuw een incident voorgedaan. Een negerjongen werd door een ko gel in de arm gewond toen een blanke in een voorstad van Birming ham op een menigte negers schoot. De jongen, de zeventienjarige Oliver Britse koningin venvacht vierde baby Nagekomen familiebericht 1 OKTOBER: ..v. ingang van 1 oktober treedt WUlTams.' werd vtcV'zijn" wond"bè^ de wet van 3 mei 1963 tot wijziging handeld. van de wet °P het kijkgeld in wer king, op grond waarvan in het ge- In scherpe tegenstelling tot vorige val van wanbetaling en andere over- week, toen honderden volwassenen tredingen op doeltreffender wijze en kinderen demonstreerden en ne- kan worden opgetreden. Bepaalde gers uitscholden, zijn maandag twee leemten in de wet op het kijkgeld negermeisjes zonder incidenten een stonden de tenuitvoerlegging van middelbare school In Birmingham doeltreffende sancties in de weg. binnengegaan. Het koninklijk besluit, waarbij de r.„ „oc inwerkingtreding van de wet van Een poging om de pas geintergireer- 3 mei 1963 W0Ixjt vastgesteld, is van daag in het staatsblad gepubliceerd. van wet en orde: nt eruit lezen wat u wilt'*. de scholen in Birmingham te boy- cotten, heeft gefaald. In Farmville, in Virginië, gingen de negerkinderen maandag voor het eerst sinds vier jaar naar school. ïrnnmr r* f\v r* Het Vatikaanse blad „Osservatore zondag werd doodgeschoten. De twee Hun scholen waren namelijk in 1959 KSlL/KI Cj LrU Lr Romano", heeft maandag geschreven, arrestanten, Michael Lee Farley en door de autoriteiten van het district dat de „cynische wreedheid" van de Larry Joe Sims, hebben gezegd, dat gesloten teneinde een uitspraak van Paus Paulus heeft bondskanselier moorden in Birmingham de krach- zij samen op een scooter door de ne- het federale gerechtshof, waarbij in- Adenauer het Ohristuskruas, de hoog- tigste veroordeling verdient. In een gerwijk reden en het slachtoffer en tegratie zou worden bevolen, te ver- s^e Pauselijke onderscheiding, ver hoofdartikel werd het voorval van diens broer gezien hebben, die bei- mijden. leend. Adenauer zal vandaag in of- zondag een echte slachting van de den fietsten. Sims, die achter Farley Volgens functionarissen gingen som- ficiële audiëntie door Paus Paulus onschuldigen genoemd. In het arti- zat, zou twee keer met een revolver mige tienjarige kinderen voor het worden ontvangen, kei wordt de hoop uitgesproken dat naar de grond geschoten hebben met eerst naar school. „het nobele Amerikaanse volk" door dit bloedige incident een onweer staanbare aandrang zal krijgen om de rechtvaardige strijd voor de ras- sengelijkheid te winnen. Militaire bezetting gevraagd De negerleiders in Birmingham hebben maandag besloten president Kennedy om een militaire bezetting van de stad te vragen die verdere Een man die zei inlichtingen over een rekening te willen hebben heeft maandag de kassier van een zieken huis in Frankfort bewusteloos gesla gen na hem gedwongen te hebben de brandkast te openen. De dader ver dween met 14.000 mark (ongeveer .500 gulden). Zeventien personen werden ge dood en twintig anderen ernstig ge- .--0Algerije zal de buitenlandse bezit- is beslaat ongeveer een-derde van wond, toen een vraahitwagen, die bomaanslagen zou moeten voorko- tingen nationaliseren en terzelfder- de totale beschikbare landbouw- passagiers naar de markt van Ld- men. De negerpredikant dr. Martin tijd de deur openhouden voor hul- grond in het land. moeiro in de Braziliaanse staat Per- Luther King zei, dat bijna tweehon- tenlandse investeerders om de wan- Veel van deze grond is eigendom nambuoo vervoerde in een ravijn derd zwarte en blanke inwoners van ke,e economie van het land op de van Algerijnse grootgrondbezitters, stortte, de stad dit besluit tijdens een bij- be€C .te helpen. Dit verrassende Voorts zijn er nog een aantal Euxo- eenkomst maandagmorgen hadden nieuws maakte president Ben Bella peanen die uitgestrekte landerijen Zes mensen waaronder drie kin genomen. gisteren tijdens een rede voor de te- hebben vooral in de wijnibouwgebie- deren zijn in de Columbiaanse staat „Wij zijn van mening, dat er grote levisie bekend. den rondom Öran in het westen van Tolima door bandieten vermoord, wanorde heerst in Birmingham", al- Hij zei: „Wij zullen onze belang- Algerije. De slachtoffers werden vervolgens Koningin Elisabeth is in blijde ver wachting, zo is maandagmiddag of ficieel in Londen bekendgemaakt. Van de zijde van Buckingham Palace werd meegedeeld, dat .de baby begin volgend jaar wordt verwacht. De 37- jarige Britse vorstin zal met ingang van oktober geen officiële verplich tingen meer op zich nemen. Het Brit se koninklijke paar heeft reeds drie kinderen. Koningin Elisabeth H en prins Phi lip vertoeven momenteel met hun drie kinderen, de 14-jarige prins Charles, de 13-jarige prinses Anne en de 3-jarige prins Andrew, op Bal moral in Schotland. Donderdag zal de koningin haar vakantie onderbre ken om prinses Anne naar haar nieuwe school in Kent te brengen. Vrijdag keert zij op Balmoral terug. Het is niet bekend, omstreeks wel ke datum de geboorte wordt ver wacht. Toen prins Andrew ruim drie jaar geleden geboren moest worden, werden de officiële verplichtingen zes maanden tevoren afgezegd. De troonrede zal nu op 29 oktober niet door de koningin, maar door de voor zitter van het Hogerhuis worden uitgesproken. Heden overleed, geheel onverwachts, tot onze diepe droefheid, voor zien van de H.H. Sacra menten der Zieken, mijn lieve vrouw, en onze zeer zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder, zuster, behuwdzuster en tante WILHELMINA ELISABETH DERSIGNI echtgenote van Bernardus Arnoldus Joseph Dijkmans lid van de 3e Orde op de leeftijd van 69 jr. Uit aller naam: B. A J. DIJKMANS Leiden, 16 sept. 1963 Hoge Morsweg 112 De H.H. Uitvaartdien sten zullen worden ge houden op vrijdag 20 sept. a.s. in de parochie kerk van de H. Leonar- dus a P.M. (Haagweg), om 7 u., 7.30, 8 u. en 9 u., de gelezen H.H. Mis sen en te 10 uur de ge zongen H. Mis van Re quiem, waarna de be grafenis vanuit de kerk om 11.15 u. op het r.k. kerkhof (Zijlpoort) Rozenkransbidden woensdagavond om 7.30 u. in de rouwkapel van het St. Elisabeth zie kenhuis en donderdag avond om 8 uur in de kerk. Thuis liever geen bezoek. Geen bloemen. Gaarne H.H. Missen dus dominee King, die zei voort te rijke ondernemingen nationaliseren, zullen gaan met het prediken van ge- opdat de bourgeois zullen weten dat weldlooshedd. hun tijd voorbij is en dat wij defi nitief een socialistisch tijdperk bin- Twee blanke jongelieden van 16 jaar nentreden." sljn in Birmingham gearresteerd. Zij Schadeloosstelling. in stukken gesneden, met overgoten en verbrand. benzine De Algerijnse president liet niet Duizenden trekkende zwaluwen uitkomen of en zo ja op welke wijze hebben zondag het vliegverkeer op de landeigenaren schadeloos zouden Newyorkse vliegveld Idle wild worden beschuldigd van moord op Ben Bella zei dat de grond die nog w?rden gesteld. Regeringskringen stilstand gedwongen. Na drie kwar- de 13-jarige neger Virgil Ware, die in bezit is van Franse kolonisten en zeiden dat het niet in de bedoeling tier waren de vogels vertrokken en grote Algerijnse landeigenaren aan de la2 bet grootgrondbezit helemaal te konden hun stalen soortgenoten weer staat zal worden getrokken. Voorts laten verdwijnen maar dat Ben Bel- over het luchtruim beschikken, heeft h\j meegedeeld binnenkort wij- de misbruiken die eraan kleven zigingen in het Algerijnse kabinet te Wl1 bestrijden. zullen aanbrengen. „Sleutelposten", Z!1 ïj' "Zjlllen V?°rtar,n T°rden«be" - Door een onverklaarbare oor- zet door de meest imlrtante aanhan- zaak is op de Slenerweg by Schoon- Sers- oord in Drenthe zaterdagmorgen een Ben Bella zei dat tot nu toe onge- personenauto met twee inzittenden veer 1.490.000 hectare van de beste tegen een boom gebotst. De 21-jarige Enkele honderden Indonesiërs heb- kwaliteit grond in Algerije is gena- mej. L. Hooiveld uit Schoonoord ben gisteravond in Djakarta voor de tionaliseerd. De meeste van deze lan- werd daarbij op slag gedood. Haar woning van de Britse ambassadeur derijen behoren toe aan Europeanen verloofde, de heer J. Camies uit Em- „Britse imperialisten" en „vernietig die Algerije hebben verlaten nadat men, werd ernstig gewond naar het Maleisië" geroepen. het land onafhankelijk was gewor- ziekenhuis in Emmen vervoerd. De Indonesische minister van bui- den. Vermoedelijk is de auto op de smal- tenlandse zaken, dr. Soebandrio, die Thans zyn nog ongeveer 100.000 le weg gaan slippen, vlakbij de Engelse ambassade woont, van de eertijds een miljoen Franse Premier Nehroe heeft in het par- Rond een nieuwe staat GRONINGSE KUSTVAARDER GEZONKEN Alle elf opvarenden van de 499 ton metende Groningse kustvaarder „Vanguard" zijn vanochtend veilig en wel aan boord van het Britse stoomschip „Mary K" genomen, na dat de „Vanguard" onder de Engel se oostkust nabij Cromer, Norfolk, met het Britse vrachtschip in aan varing was gekomen en gezonken. 5? Een nieuwe woning? voor al uw lampen: De Lichthal. Gratis plaatsen van lampen boven de 20.-. Haarlemmerstraat 293. ■s Winkelmeisje gevraagd niet beneden 16 jaar. Ban ketbakkerij Ph. v. d. Zan den, Breestraat 149. tg Gevraagd: zelfstandige hulp voor ae morgenuren. Aanm. na 19 uur: mevr. Pieters, p.a. garage Bier man, Oude Singel 66, Lei den. tg Gevraagd: leerling ver koopsters. Stoffen Made leine, Haarlemmersfcr. 17, Leiden. tg Welk meisje wil mij enige ochtenden per week helpen in mijn gezellig ge zinnetje. Mevr. Van Dalen, Berkenkade 23, Leiderdorp verzocht de menigte een eind te ma ken aan de betoging. Hij vermaande de betogers zich ordelijk te gedragen en zei, dat krachtige maatregelen tegen ordeverstoorders genomen zou den worden. Na de vermaning van minister Soebandrio ging de menigte uiteen. kolonisten m Algerije. lement verklaard, dat de regering De grond die al genationaliseerd dusver ongeveer drieduizend sla- ven uit handen van primitieve stam- bied heeft bevrijd. Tegendemonstratie Een menigte van meer dan 1000 Een ontploffing heeft zich voor gedaan in de woning van de familie Tempelaar aan de Go esse Straatweg te Scheerenhoek, waardoor de gehele In het Turesdal in Alto Adage (Z.- 2ijwand van het huis werd weggesla gen u.«u6vb Tirol) is zondag een hoogspannings- geili De woning brandde geheel uit. schreeuwende demonstranten heeft mast d°or een bomontploffing ver- De heer Tempelaar is een in een zie- dinsdag in Koeala Loempoer een po- nield. Bij een andere mast was ook kenhuis in Goes opgenomen. De ex- litiecordon doorbroken en de Indo- een bom geplaatst doöh deze liet het piosie is veroorzaakt door het los- nesische ambassade met stenen beko- afweten. De hoogspanningsmasten schieten van een butagasslang in de geld en gedeeltelijk in brand gesto- vormen een voortdurend doelwit keuken. ken De menigte brak een achter- voor terroristen die daarmee aan ei- poort open en stak een houten con- sen voor autonomie voor de Duits sulaatskantoor in brand. Terwijl het sprekende bevolking in het gebied Zoals reeds uitvoerig is toegelicht gebouw aan een kant brandde dron- van Bolzano kracht bijzetten. Uit hebben de Leidse Volkstuinders xa- gen demonstranten aan de andere Udine, in Noordoost-Italie. wordt ge- terdagmiddag een bezoek gebracht kant het gebouw binnen en vernietig- meld, dat een noodaggregaat voor aan Leidse zieken. Bijgaande foto is den meubilair en gooiden documen- opwekking van elektriciteit op het gemaakt in het Sint Elisabethzieken- ten naar buiten. De betogers staken militaire vliegveld van Aviano in de huis. ook de heg in brand en trokken de naoht van zondag op maandag is op- Op foto: Mevr. J. Fasel-Korenhof planten uit de tuin. geblazen. ontvangt een bloemenhulde.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3