wa ScMjven over foto's STEEDS MEER MANNEN ROKEM HALF ZWAAR - HEEL LEKKER!™ f Akkordeon-orkest „Neerlandia" gaf groots lustrum-concert in Gehoorzaal DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA IS HET STAAT DEZE WEEK IN Kaal-geschoren hoofden, de kleren van het lijf gerukt, besmeurd met varkensdrek, gedwongen tot het zingen van schunnige of anti- vaderlandse liederen: Nederlands jeugd ontgroent Nederlands jeugd. Panorama's commentaar... Brigitte Bardot slaat er gekleurd op: twee pagina's kleurenfoto's van het eerste k/ö;- zeereisje van Mr B.B. Panorama vertelt waar de di recteuren van de K.L.M. zijn gebleven Zijn het de „man nen, die faalden"? Diepgaande openhartige interviews met de verdwenen topleiding van ons nationale zorgenkind, de K.L.M. Een meisje van negentien jaar ver telde zoveel sprookjes over elfen en prinsen, dat de kinderen in het dorp, waar te weinig ouders zijn, niet meer huilden. Yves Saint-Laurent, van wie men meende dat hij een mislukking werd, bewijst dat Dior groot gelijk had toen hij hem tot zijn opvolger benoemde: zijn wintermode is een sensatie. Panorama fotografeerde in vol le zee in kleuren een van de grootste prestaties door dé Ne derlandse Zeesleepvaart in de laatste jaren geleverd. Dierenliefde kan sommige men sen tot waanzinnige uitspattingen verleiden: het enorme diner van Dalmatische Jasper, de jarige hond. De dominee beweerde dat de diri gent van de fanfare niet durfde maar hij durfde wel! Van turfgra vers via de rode vaan naar een slotbedrijf, dat haast te mooi is om waar te zijn! Waarom verlangt LONGA, de voetbalclub die snertfulven organi seert, terug naar Henk Pellikaan? Een Engelse van 32 jaar is het Kanaal overgestoken, staande op een vliegtuigvleugel. zo boeiend is nu PANORAMA Zo boeiend is nu Panorama... Nee, nóg boeiender, want in deze opgave is nog niet gesproken over die humoristische omslag; de pa gina's actuele foto's van wat u in de krant niet zag de boeiende ver halen; de originele met zorg geko zen cartoonskortom alles wat Panorama maakt tot Nederlands populaire familie-weekblad. Vul de coupon rechts in... uw gezin heeft recht op Panoramal IN 1053 OPGERICHT, vierde het Leids akkordeon-orkest „Neerlandia" onder leiding van Lauw Boellaard z'n 2e lustrum op grandioze wijze. Het podium, met fraaie bloemstukken gesierd, en de volle Gehoorzaal ge tuigden van de belangstelling voor 't ensemble en z'n hoogst actieve diri gent. Wij voegen ook gaarne onze gelukwensen bij de vele felicitaties, die vrijdagavond al zijn ontvangen. Van hoogstaande medewerking op gebied van akikordeonspel had het bestuur zich verzekerd, terwijl on der leiding van Louis van Wijngaar den „Kunst na Arbeid" 'n mooi pro gramma te horen gaf. Als gastheer opende „Neerlandia" met de ouverture in E, van Hermann SchitteniheLm opgewekte, goed ge schreven muziek als feestelijke aanvang van het concert en vervolg de het programma met het sympho- niaoh gedicht „Die Moldau" van Smé- tana Freek Geertsema (wer kend lid van het orkest) had 'n goed klinkende bewerking voor „Neerlan dia" geschreven, waarna de 2e Alé sierme-suite van Bizet volgde. Alles was uitstekend voorbereid. ELk van de spelenden, die stuk voor stuk een vèrgevorderd stadium hebben be reikt, staat voor z'n taak en de diri gent geeft de volstrekte leiding om een kunstzinnig geheel te bereiken. Henk Briër vertolkte mooi de harp partij op een cembalet. Nu was de beurt aan 'het bekend Leids mannenkoor onder Louis van Wijngaarden, die woekert met de krachten, die hij heeft. Hij vindt in de mannenkoor-litteratuur steeds weer, wat mooi is, zoals Trösterin mu9ik van Anton Bruckner, voor a oappela mannenkoor; muziek die niet geringe eisen stelt; of een meer toegankelijk stuk: Heimat, ich grüsse dich, van Curt Mahr waarbij naast geciviliseerde koorzang 'n be schaafde declamatiepartij werd ge zegd, en het begeleidende „Neerlan dia"-orkest bescheiden en muzikaal secundeerde. Lauw Boellaard diri geerde koor en orkest in Land of Hope and Glory van Eligar, waarin de tenoren een goede beurt maak ten. De beijaarde afkkordeonpionier Hermann Sohittenhelm speelde op zijn diatonisch handorgel, kranig door een kwintet uit „Neerlandia" bege leid, een Landler Fantasie van eigen hand; een prettig stuk. Aan de luis teraars gaf dit optreden spanning en vreugde. Solist en het begeleidend kwintet waren het samen volkomen eens en beide partijen speelden met plezier. Een mooi geschenk deed de solist kennelijk veel genoegen. Het akkor deon-orkest „Rheinhausen", onder leiding van Guido Wagner te horen spelen oogstte onverdeeld waarde ring. Guido Wagner dirigeerde met kracht van overtuiging: Irisohe suite van Seiber, een ouverture van Ros sini en de Suite Variété van Würth- ner. Hij gaf met zijn geacheveerd orkest een effectvolle karakteristie ke en soms flitsende verklanking. Er was telkens meer ovationeel applaus voor elke groep of solist. Als verras sing trad onze kampioen-akkordeo- nist Harry Mooten op in een stuk, dat wfj niet konden bewonderen, en dat ook niet genoemd werd. 'n Stuk met overstelpend veel noten, maar weinig muziek. Mr. S. P. M. Keesen hoofdredacteur van dagblad „Het Centrum" Het coMege van commissarissen van de N.V. uitgeversmij. „Neerlan dia" heeft mr. S. P. M. Keesen be noemd tot hoofdredacteur van het dagblad „Het Centrum" te Utrecht. De heer S. P. M. Keesen werd op 3 december 1920 te Haarlem gebo ren. Hij studeerde van 1946 tot 1961 rechten te Leiden. Tijdens deze stu die was hij redacteur bij de Maasbo de te Rotterdam; later secretaris van de hoofdredactie, verbonden aan de Volkskrant. In deze tijd was hij o.m. hoofdbestuurslid van de Katholieke Nederlandse Journalistenkring. Per Na de pauze schaarde het Chr. Tamboer en Pijpercorps „Kunst en Genoegen", onder leiding van de di rigent J. IJzerman en de tambour- maitre P. v. Oosthout zich in de rij van executanten. Het gehoor in de zaal veert op, de tambours beginnen hun trommen te bespelen, een aan stekelijk geroffel wordt verwekt. De klaroenen zetten in; de pijpers laten zich hoewel gereserveerd hierdoor meeslepen. Altijd een effectvo-l expe riment! Dit was het eind van het ge animeerde concert, en hulde aan alle medewerkenden, maar bovenal aan het jubilerende orkest „Neerlandia" en aan Lauw "Boellaard, aan wiens stimulerende leiding en enthousiasme zoveel te danken is. J. KORTMANN 1 maart 1957 werd hij benoemd tot hoofd van de persdienst van de Ne derlandse Katholieke Middenstands bond in 's-Gravenihaige, in welke functie hij o.a. het blad „Stuwing" redigeerde. Ook verzorgde hij voor de radio een veertiendaagse rubriek, getiteld ..Van klanten en wanten we len". Mr. Keesen zal op 1 januari 1964 zijn functie als hoofdredacteur van „Het Centrum" aanvaarden. Staatsiebezoek aan Perzië In Teheran is het programma be kend geworden van het staatsiebe zoek dat koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix van 3 drum! (Advertentie) tot 14 oktober aan Perzië zullen brengen. Het vorstelijke gezelschap zal op haar reis vergezeld worden door minister Luns en door 'n aan tal hoffunctionarissen. De eerste drie dagen zullen in beslag worden ge nomen door de protocollaire ceremo nies in de hoofdstad. Op 3 oktober ontvangt het Perzi sche keizerlijke echtpaar zijn Neder landse gasten bij een diner in het keizerlyke paleis. Op 4 oktober be antwoordt het Nederlandse konink lijke gezelschap dit met een diner in het marmeren paleis. Op 5 okt. geeft de Perzische eerste minister een gala- avond in het paleis voor buitenland se zaken. De drie daaropvolgende dagen zal het Nederlandse gezel schap de steden Ispahan en Sjiraz en het zuiden van Perzië bezoeken. Op 9 oktober begeeft koningin Ju liana zich naar het dorp Boin Zahra, dat door de aardbeving in septem ber 1962 werd verwoest en dat met Nederlandse hulp werd herbouwd. Prinses Beatrix bezoekt die dag 't dorp Dousadj op ongeveer 180 km ten zuidwesten van Teheran, dat door de „Aktie Dousadj" bekendheid in Nederland heeft gekregen. De prin ses is beschermvrouwe van de aktie tot herstel van dit eveneens door de aardbeving verwoeste dorp. Prins Bernhard zal die dag aan een jachtpartij deelnemen. In de ochtend van 14 oktober ver trekt het koninklijk gezelschap naar Thailand ter beantwoording van het staatsbezoek dat koning Phoemibol en koningin Sirikit in oktober 1960 aan Nederland hebben gebracht. Zoeken naar geldtas opnieuw hervat Het zoeken naar de geldtas met 157.000,- waarnaar men van 28 aug. tot 1 sept. vergeefs heeft gedregd, is gistermiddag hervat. De grootste bag germolen van de gemeentereiniging zal in opdracht van het centraal ex pertisebureau enkele honderden me ters Schinkel nabij de Overtoomse Sluis afbaggeren ter hoogte van de plaats waar dinsdagmiddag 28 aug. de 31-jarige bank chauffeur J. P. Val'ks met zijn auto te water is ge raakt en verdronken. BEVESTIGING MGR. J. M. GROOT ALS PROTO-NOTARIUS In de Sint Joseph-kerk te Haar lem is zondagochtend tijdens een korte plechtigheid, die voorafging aan de hoogmis, mgr. J. M. Groot,, vicaris-generaal van de bisschop van Haarlem, geïnstalleerd als protono- tarius apostolicus, een hoge pause lijke onderscheiding, die hem bij het zilveren priesterjubileum van mgr. Van Dodewaard verleend werd. In het bestuur van de Kerk kent men de funktie van protonotaris. Ze ven protonotarissen zijn in werke lijke funktie en ondertekenen bijv. de pauselijke bullen. De anderen krijgen deze funktie als onderschei ding, maar genieten verschillende privileges. Onder meer mogen zü, als zij pontificeren, een borstkruis en een witte mijter dragen. De bisschop van Haarlem verricht te aelf de installatie. Nadat mgr. Groot zich gekleed had met het ro chet, een superpli met smalle mou wen, dat gewoonlijk door bisschop pen wordt gedragen, werd de akte van benoeming voorgelezen, waarin de paus de verdiensten roemde van mgr. Groot voor de Haarlemse Kerk. Niet alleen als vicaris-generaal, maar ook als proost van het Kathedraal Kapittel geniet hij aller waardering wegens zijn prudentie en grote \jver. Nadat mgr. Groot de vereiste eden had afgelegd, hield de bisschop hem een Romeinse hoed boven het hoofd, waarmede de installatie bevestigd werd. Tot besluit droeg mgr. Groot een plechtige H. Mis op. KORTE GOLF De daders van de inbraak in de nacht van 17 op 18 mei 1963 in een garage aan de Amsterdamse weg te Arnhem zitten thans achter slot en grendel. Het zijn de 44-jarige mon teur A. J. uit Enschede en de 27- jaxige kelner M. V. uit Doorwerth, .die zich schuldig maakten aan deze ?nbraak, waarbij een brandkast met f 5000 wend ontvreemd. De 3-jaxige A. N. Roelofs is gis teren op de Schoutenweg in Deven ter gegrepen door een personenauto. Het kind werd zo ernstig gewond, dfit het bij aankomst in het zieken huis is overleden. ga eerst kijken bij FRIS-JONG-JEUGDIG LEIDEN, Breestraat 161 y Nu een nieuwe lamp ste sortering. De laagste prijzen. De Lichthal, Haar lemmerstraat 293 t.o. De Overdekte. y Voetballers wij hebben de complete sortering Adi das, Puma, Quick, Meastro voetbalschoenen en kle ding van Jansen en Tila- nusT Door ons cassabon- spaarsysteem steunt U uw vereniging. Sporthuis Van Delft, Steenstraat 45; "S" Gemeub. huis te huur tot 1 jan. 1965. Inl. heden avond en woensdagavond tussen 7 en 8 uur. zaterdag middag van 3 tot 4 uur, Spoorlaan 15, Voorhout. Postzegelverzamelaars in Alphen a. d. Rijn, die belangstelling hebben voor onze rondz^nddienst, wor den verzocht inlichtingen bij ons aan te vragen. Van Leeuwens postzegelhandel, Lokhorstetraat 25-27 (Pie- terskerkgr.). Leiden. ■V1 Gevr.: nette vriendin, 17 jaar, in Leidêh. Br. on der no. 9837 bur. v. d. bl. Wij geven 25.- tot 200.- voor uw oude wasmachine bij aankoop van wasmach. of combinatie. Keuze uit alle bekende merken. Ook op termijn. Na 7 tfur: Van Eersel, Kavels traat 25, tel. 30963. WARM EN WINDDICHT Royaal jacket. Dubbele nylon step in 2 contraste rende kleuren. Aan beide zijden te dragen. Tricot manchetten. In 5 kleur-combina- ties. Maten 38-46. Niet telefonisch of per post te bestellen EEN PERSOONLIJK WOORD Zeven-en-dertig jaar geleden begon ik te schrijven. Niet over foto's, maar met licht. Ik „schreef" in foto's. En dat doe ik graag. Nog altijd. Als ik m'n leven over kon doen werd ik wéér fotojournalist. Werd ik wéér: de ogen van de miljoenen lezers van „Panorama". Uw ogen mijn ogen Door mijn ogen en mijn lens kan ik lezers van „Panorama" de hele we reld laten zien. Als jongen van 16 jaar zat ik daarvoor al in Noorwe gen. Als 18-jarige in Indonesië. Daarna? Ongeveer overal. Canada, Amerika, Afrika, Azië. Om te foto graferen en om te ktiken. Ik fotogra feer voor mijn plezier maar ik kijk niet voor m'n plezier. Als je dat wilt doen moet je geen fotojournalist worden. Ik kijk via mijn lens. Om u ook te laten kijken. Thuis zien u en ik wel, wat ik gezien hch. Als o be grijpt wat ik bedoel. De zilveren camera Wat zegt u De zilveren camera Ja, die kreeg ik inderdaad. Voor de beste foto van 1953. Hij werd uitge reikt in de Rolzaal in Den Haag. Door Dr. Drees. 't Is de onderschei ding die de Nederlandse Vereniging van Persfotografen uitlooft.' Dezelfde foto belandde bij de University School of Journalism in Amerika efl behaalde daar, in zijn categorie, eveneens de eerste prijs. BKOm Persfoto's maken Persfoto's maken is een avontuurlijk bestaan. Kijk maar: Tijdens de wa tersnood klampte een soldaat in een gammel bootje zich aan mij vast. Resultaat: ik ging kopje-onder met camera en aL Maar de foto kwam er! Toen ik een supertanker moest fotograferen hing ik veertig meter hoog in een klein bakje aan een hijs kraan. Windkracht7. Maar de foto kwam er! Toen „Panorama" me naar Oslo stuurde om wereldkampioen Henk van der Grift te fotograferen (één foto voor een sportret!) moesten we een uur of acht in zware mist rond vliegen voordat we konden landen. Maar de foto kwam er Lange aanloop Wat ik hiervoor schreef was alleen maar een aanloop naar wat ik eigen lijk wilde zeggen: dat ik nu al héél, héél lang bij Panorama zit en dat ik er nog lang hoop te blijven ook. Het extra-fijne van fotograferen voor „Panorama" is: dat het eindresul taat, de foto waarop je je best deed, zo goed tot zijn recht komt in een blad," dat zo pico bello wordt ge drukt als ons eigen „Panorama". Je probeert de beste foto te maken, die er te maken is. Je staat angstvallig en toegewijd zélf te vergroten om de allerbeste uitsnee te kunnen maken. En dan komt die vaktrots, die maakt dat je maar allerliefst je foto (of 't nou zwart-wit is of kleurenzo goed als maar enigszins mogelijk is gere produceerd wilt zien. En wat dat betreft: wat kan je nou méér verlan gen dan een superactueel en tóch voortreffelijk gedrukt weekblad als „Panorama"? Voor mijn gevoel het beste weekblad van Nederland. Waarvóór ik nog vele jaren het aller beste fotowerk zal proberen te ma ken, voortdurend er naar strevend" mij té realiseren wat u wilt zien. En hoè u het wilt zien. Henk Blansjaar Staffotograaf van „Panorama" Recht gevend op twee gratis nummers voor j neem yevena op iwee grai I iedereen, die zich opgeeft ~1 /V r\ Am „Panorama". Een abonneir 111 £j fill IJ I If 1 I I 40 ct per week, of f5.20 per k III 0 f op een briefkaart plakken of i jJXVllllL JJV/li als abonnee op abonnement kost slechts kwartaal. Deze bon in een envelop met Verzenden aan Panorama- voldoend e). plaat» - ..provincie abonneert zich met ingang van heden op „Panorama" per week/per kwartaal. (Doorhalen wat niet verlangd wordt.) handtekening 3 ■1IMW—MliBH—Hl 1Ill mil Ml llü

Leidse Courant | 1963 | | pagina 15