O Aantal bezoekers van Scheveningse baden dit jaar een dieptepunt Tekort aan heren kappers voorspeld PRACHTIGE WEER VERHOOGT KWAUTEIT VAN DAHLIA'S Haagse politierechter Kostbare Friese koe spoorloos DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Bij het sluiten van de baden van de MZS zaterdagavond om zes uur, wees de controle uit, dat sinds de opening op 1 juni van dit jaar 98.011 bezoekers het badterrein had den betreden. Het is de derde maal sedert de oorlog dat het cijfer 100.000 niet werd bereikt. De dieptepunten in deze periode werden genoteerd in de slechte zomers van 1956 met 68.454 en van 1954 met 75.944 bezoe kers. Gedurende de maanden, dat het bad geopend was, bleef de water temperatuur vrijwel steeds in de buurt van 17 graden Celsius. Dit is 1 graad lager dan het gemiddelde van het vorige seizoen. De laagste tempe ratuur van het water, gemeten om acht uur 's morgens, bedroeg 12 gra den (1 graad hoger dan vorig jaar). De hoogste temperatuur, gemeten om 12 uur in de middag, bedroeg 19 graden: dat gebeurde op 4 augustus. Verder werd nog gedurende een tien tal dagen een temperatuur van 18 graden genoteerd. Bekeken over de laatste halve eeuw wijzen de cijfers uit, dat bezoe ken boven de 100.000 pas dateren van het midden van de twintiger jaren. Daarvoor waren aantallen, die varieerden tussen de 50.000 en 80.000 normaaL Dieptepunten in die tijden werden bereikt in 1920 en 1922 met resp. 39.000 en 36.000 bezoekers. In onze dagen gelden cijfers tussen de 120.000 en 130.000 als normaal. Hoog tepunten van 170.000 bezoekers of meer werden genoteerd in 1929, 1932, 1947, 1949 en 1959. WITTE KRUIS DC echte PIJNSTILLER Hoofdpijn... maar ook andere pla gende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS, (poeders, ta bletten of cachets). Sallcyl-vrij en daardoor geen maagklachten. WITTE KRUIS Concert voor tikdingen in Hilversum Burgemeester moest tot stilte manen Met een muzikale grap sloot het openbare gedeelte van de Gaudeamus-muziekweek. Cur susleider György Ligeti diri geerde de eerste Nederlandse uitvoering van zijn „poème Symphonique" voor honderd metronomes. De uitvoering vond plaats in de ontvangstzaal van het Hilversumse raadhuis ten overstaan van vertegen woordigers van O. K. en W., de ambassadeur van Spanje en tal van binnen- en buitenlandse muziekautoriteiten. Op het podium stonden hon derd metronomes opgesteld. (Ter verduidelijking: een me tronome is een apparaat dat d.m.v. een uurwerk en een luid tikkende slinger de maat bij het studeren van muziek aan geeft). Met plechtstatig ceremo nieel werden de apparaatjes o.l.v. de componist-dirigent door twaalf musici opgewon den en in werking gesteld. De alle In verschillend tempo tik kende metronomes veroorzaak ten nogal wat hilariteit onder de toehoorders, die door burge meester Boot - in vol ambtsor- naat - enkele malen tot stilte werden gemaand. Het zal waarschijnlijk meer en meer gaan voorkomen, dat de Ne derlandse mannen zich het haar door een dame moeten laten kappen. Het aantal mannelijke kappersbedienden neemt nJ. in zo geringe mate toe, dat de bondsvoorzitter van de Neder landse Katholieke Bond van Kappers- personeel „St. Cosmas", de heer T. H. Sturkenboom uit Utrecht, in een zondag in Heerlen gehouden congres hierover zijn bezorgdheid uitsprak en voorspelde dat er in de komende jaren een groot tekort aan herenkap pers zal bestaan. De voorzitter meende dat in dit tekort kan worden voorzien door jonge meisjes op de dagvakschool een opleiding tot herenkapper te ge ven. Met het lot van de vele jonge meisjes, die in kapperszaken wer ken, was de voorzitter overigens zeer begaan. „We kunnen soms niet aan de indruk ontkomen, dat er werkgevers zijn, die nog in de „Mid deleeuwen leven", zo sprak de heer Sturkeboom. „De meisjes krijgen bijna geen ge legenheid de maaltijden te gebruiken en moeten veel te lang werken", al dus de bondsvoorzitter. Hij spoorde de afdelingen aan zo spoedig moge lijk te beginnen met het organiseren van voorlichtingsbijeenkomsten, spe ciaal voor jonge kapsters, waardoor de wantoestanden in vele kappersbe- drijven gesignaleerd en bestreden kunnen worden. De lonen in het kappersbedrijf ge ven volgens de bondsvoorzitter een behoorlijke achterstand te zien. Hy achtte voorts een pensioenfonds voor kappers dringend noodzakelijk. Een bedrijfschap kan naar de mening de oplossing brengen voor de vele moei lijkheden waarmee het kappersbedrijf de laatste jaren wordt geconfron teerd. A.s. zaterdagmorgen am elf uur vertrekken zowel vanaf de Beesten markt in Leiden, als vanaf de deke nale kerk te Noordwijk per touring car weer tweedaagse bedevaarten naar O.L. Vrouw van Banneux in de Belgische Ardennen. De pelgrims zullen overnachten te Roermond. Zondag bezoeken zij Banneux en blijven daar de gehele dag. De bede vaarten zijn zondagavond weer te rug te Noordwijk en te Leiden. Opgaven kunnen geschieden tot a.s. donderdagavond bij het Diocesaan Banneuxsecretariaat, Delflandstraat 69 te Nootdorp Z.H. De kosten (ver zorging inbegrepen) bedragen 24,50 per persoon. Rector Coolen SCJ heeft de geestelijke leiding van deze bede vaart. Overdracht van jacht voor sjeik van Bahrein Het bij Akerbooms scheeps- en jacht werf te Lisse voor sjeik Khalfah bin Sulman al Kahlifa van Bahrein ge bouwde jacht ,Gazal" zal donderdag 19 september tijdens een korte vaart op de Nieuwe Waterweg worden overgedragen aan de heer J. Hoek man, de vertegenwoordiger van de sjeik in Nederland, die de reis naar Bahrein als passagier zal meemaken. Een bemanning van Smit en Dirk zwager Internationaal Schepentrans port n.v. te Maassluis zal het schip daarna naar Bahrein overbrengen. Voor de reis van 6500 mijl is het schip uitgerust met extra brandstof tanks, waardoor het vaarbereik op bijna 2000 mijl is gebracht Kapitein S. Cris uit Voorschoten, hoopt bij gunstig weer, de reis van Rotterdam naar Bahrein in 33 dagen te kunnen maken. In het voorlopige bunkerpro gramma zijn de havens Ceuta (Ma rokko), La Valetta (Malta), Port Said en Aden opgenomen. Het jacht heeft al een geslaagde proefvaart op de Noordzee gemaakt. De heer M. J. Westerman uit Zaandam heeft zaterdagochtend aan boord van de „Rotterdam" voor het eerst sinds 52 jaar weer oog in oog gestaan met zijn zuster, mevrouw A. M. J. de Valk-Westerman. Gezien het bij zondere karakter van deze ontmoeting kreeg de heer Westerman verlof om aan boord van het schip te gaan, om zijn zuster in haar hut te begroeten. Even later verlieten broer en zuster opgetogen over het weerzien de grote lijnboot. beste kwaliteit van de voorname Eucharis Amazonica kan kweken. Van de fa. Twaalfhoven uit Uitgeest zagen we Tritteleia Koningin Fabio- la, terwijl de fa. Van Til-Hartman uit Hillegom de bijgoed-rij sloot met een groep lelies. We noteerden hier om. de witte trompetten formosa- nuim Erabu en Groft en bijzonder mooie kwaliteit van liilium speciosum rubrum Uchida Kanika. Om het nog even over de dahlia's te hebben: mooi materiaal zagen we Met een tot het laatste moment spannende aflevering van „Wereldwijs" heeft Theo Eerdmans zaterdagavond in de tv-studio van de „Firato" af scheid van zijn loopbaan als quizmaster genomen. Uiteraard waren' er bloemen voor de altijd aanwezige Maud, en een langdurige uitwisseling van afscheidskusjes tussen Eerdmans en zijn assistente. Kath. Bond van musici en artiesten sturen protest aan minister De Katholieke Bond van Musici en Artiesten heeft in een telggram aan de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen geprotesteerd tegen de beslissing van minister Bot, akkoord te gaan met de in het vier de rapport-Witteman voorgestelde orkestindeling. Het telegram is mede verzonden namens „De hoofdbesturen van de andere bonden en instanties voor zo ver betrokken bij het overleg met de Nederlandse Radio Unie en erkiend door de drie vakcentralen". De volledige tekst van het tele gram luidt: „Namens de bij de omroeporkes ten werkzame instrumentale en vo cale musici tekenen de hoofdbestu ren van de desbetreffende bonden en instanties voor zover betrokken bij het overleg met de Nederland- sche Radio Unie en erkend door de drie vakcentralen protest aan tegen door u genomen beslissing, inhou dende feitelijke degradatie van de medewerkers aan de radio-orkesten. Verzoeken met nadruk uw besluit te willen herzien. Kunnen onmogelijk voor wat arbeidsvrede en goede geest betreft onder deze omstandigheden verantwoordelijkheid aanvaarden. Zijn gaarne bereid tot mondelinge toelichting". Oecumenische avonden voor jongeren Op verschillende plaatsen in het bis dom Rotterdam worden oecumeni sche avonden belegd ter voorberei ding van het Oecumenische Jonge- rencongres dat op 28 september in Utrecht zal worden gehouden. Deze nationale bijeenkomst wordt georga niseerd door de Oecumenische Jeugd raad en de Kath. Jeugdraad voor Nederland. Er worden daar ongeveer 5000 jongeren verwacht voor een samenzijn in de ware geest van oecu mene. De diocesane Jeugdraad heeft gemeend de jongeren in het bisdom Rotterdam in de gelegenheid te moe ten stellen om zich op het treffen in Utrecht gedegen voor te bereiden. Daartoe zijn reeds inleidingsbij een komsten gehouden in Lisse, Delft en Dordrecht. Alphen is woensdagavond aan de beurt. In het gebouw van de Katholieke Verkenners aan het Mo lenvliet zullen spreken rector F. M. Bekkers en rector J. B. M. Schoone- beek, de diocesaan hoofdaalmoeze nier van het jeugd- en jongeren werk. Eveneens op 18 september wordt een dergelijke bijeenkomst in Leiden gehouden en wei in de paro chiezaal van de Petruskerk aan de Lammeschansweg 40. Gespreksleiders zijn prof. dr. C. A. Rijk uit Warmond en kapelaan L. van Paassen. GYMNASIUM SEMINARIE „LEEUWENHORST" TE NOORDWIJKERHOUT In Staatsblad 377 is gepubliceerd het Koninklijk Besluit van 3 septem ber 1963 tot aanwijzing overeenkom stig artikel 157 van de hoger-onder- wijswet van het r.k. gymnasium van het r.k. seminarie „Leeuwenhorst" te Noord wij kerhout. De bijna tweejarige Onno van Haaren te Leeuwarden is dicht in de buurt van de ouderlijke woning tij dens het spelen in een vijver geraakt en verdronken. Men heeft nog enige tijd kunstmatige ademhaling toege past, maar dit mocht niet meer ba ten, Bloemenkeuring te Haarlem De dahliaweelde op de wekelijkse krijgen nog meer reliëf als men keuring in Haarlem was gisteren weet, dat niet minder dan 38 varië- overweldigend. En de kwekers ex- teiten het getuigschrift voor houd- poseerden de bloemen in een kwali- baarheid kregen. Zo veel kwamen, e teit zoals men dit jaar nog niet heeft voor zover wij ons herinneren, nog da K? getoond. Dank zij het uitzonderlijk nimmer in aanmerking. de mooie gele hecioactus Kops Yel- fraaie weer der laatste dagen is de low, de witte semicactus mo. 70 en kwaliteit van de dahlia prima. Het T j to u de oranie decoratieve no. 67 naar vo- is gisteren een gloriedag geworden In dea3 zware conourrentie bleek ren bracht. Verder fraaie groepen voor de fa Van Veelen uit Sassen van e P0"1?01111611 Baillon Rouge van van de fa. Bruidegom uit Baarn, S b de pLS vw dfbSt d€ fa' Van Veelen de meeste Punten Maarse uit Aalsmeer" v. Oosten uit houdbare dahlia van 1963 behaalde Ï5ta^gen te e,n blde groot" Den HaajS en Lammers uit Vijfhui- de Sassenheimse firma nl. twee eer- bl?eI™;8e het de fr^Ie j?e- zen, terwijl ook Hippeastra uit Hil- ste Dlaatsen die even.znveel hekerc micactus Stranger van dezelfde fir- legom een mooie collecte naar voren ople?eS«L D^ Sr^LiSen ma die de behaalde- Bij de bracht met semicactus Bruna Wal- opieveraen. Deze onderscheidingen middelgrote won de rode Memo van ter (die ook zeer houdbaar bleek op de fa. Maarse uit Aalsmeer de beker, het water), de gele semicactus Gol- De bloemen waren donderdagmiddag den Sonate en de rose semicactus Ex naar het Krelaigehuis aan de Leidse- Libris als uitblinkers. Van de fa. Van vaart gebracht en in het water ge- Saase uit De Zilk was er een groot zet. Niemand mocht hierna de ruim- sortiment pompondahlia's waarin we te waarin de bloemen stonden nog vele bekende en gerenommeerde betreden. De jury was gistermiddag aanwinsten zagen. We noemen de om kwart voor een pas klaar met rode Kochelsee, de oranje met geel keuren en diverse aanwinsten ston- getekende Willy den Ouden, de gele den er nog zo fris als het spreek- Gouden bal. de witte White Pearl en Uiteindelijk hadden een 19-jarige bij- woordelijk hoen bij. Er waren er na- ruim dertig andere soorten, C. Geer- rijder en een 20-jarige zeeman, beiden tuuTbjk,ook dieeeI\ mmder frisse lings uit Heemstede toonde een uit- uit Katwijk voordeliger een taxi kun- y^tdoek over de rand van de vaas stekende nieuwe gele decoratieve: nen nemen, dan zoals zij nu hadden ge- hl™£en- men de donderdag- Duitsland, die de bloemen gediragen daan, in Wassenaar een fiets en een j 7fg maandagmorgen ,een zi©t door sterke stengels, bromfiets weggenomen, om zich daarop g beschouwt, dan stonden de bloe- - H men dus vie-r dagen in de vazen. En DUUR "EITJE naar huis te begeven. Het tweetal verveelde zich in Katwijk een dahlia er dan nog fris uitziet, en begaf zich naar Den Haag. Daar heeft tificaat voor houdbaarheid. Heel wat variëteiten laten het na twee of drie dagen afweten Naast dahlia's zagen we ook nog heed wat bijgoed. O.m. een fraaie col- het zich kennelijk allerminst verveeld, want de jongemannen misten zelfs de laatste autobus. Ze namen zich moedig voor om naar Katwijk te gaan lopen, doch in Wasse- x - - naar zakte kennelijk hen die moed in "eel wat blJg°ed- O.m. een fraaie col- Een Friese stamboek-vaars van de schoenen toen de bijrijder een fiets Montbretia's van de fa. J. v. ƒ20.000, luisterende naar de naam zag staan. Even verderop ontdekte de Nieuwkoop uit Sassenheim. 'n Greep: Emma, is kort na aankomst in En- zeeman een bromfiets de prachtige gele Lady Wilson, de geland spoorloos verdwenen. Hoewel Daarop zou de reis worden vervolgd Üchtogele Citronedla, de statige Co- een helikopter van de Britse lucht - doch de motor van de bromfiets wilde met> oran3e met roodbruine ring rond macht uren lang de streek in de niet aanslaan en om de pech te verho- het centrum, Sir Mattfh. Wilson, diep buurt van Swindon in Zuidoost-Enge- gen werd het tweetal door de politie oranie en de heldergele Rheingold. land, waar Emma zoek raakte, af- aangehouden Leo Berbee uit Lisse liet voor de zo- zocht, is het dier niet teruggevon- De bijrijder gaf het feit voor de rech- veelste keer zien. dat hij wonderlijk den. ter toe, want de zeeman bevindt zich op zee. Het was de bedoeling geweest om naar huis te rijden en ergens de kar retjes achter te laten, verklaarde de bij rijder. De Officier van justitie had weinig waardering voor het optreden van ver dachten en eiste tegen ieder 100. boete plus 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. De rechter legde alleen 100.— boete op. NA GESLAAGD TENTAMEN „Daar hoort een borrel bij", zo gaf de Haagse politierechter toe, doch hij liet erop volgen: „daarom behoeft u nog niet zo tekeer te gaan, als u hebt gedaan". Want het was niet direct vanwege de borrel dat een 18-jarige student uit Lei den terecht stond, al had de borrel er wel mee te maken; het was een aaneen schakeling van baldadigheden welke ge pleegd waren en welke ook een serie processenverbaal hadden opgeleverd. Omdat hij dan voor een tentamen was geslaagd, ging de student in gezelschap van vrienden de bloemetjes buiten zet ten. Ze gingen allereerst in Zwammerdam op 10 april mee-demonstreren voor de zelfstandigheid van die gemeente. Daar is op zichzelf niets tegen, doch op de terugreis begon de narigheid. Bij het vertrek in Zwammerdam werd al aan de noodrem getrokken in de trein. Dat gebeurde onderweg nog zo enkele malen, hetgeen een procesverbaal ople verde. In Leiden wilde verdachte met een aantal vrienden het station niet verlaten en maakten het de stationschef lastig. Deze ontbood de politie, die het gezel schap van het perron verwijderde en ook dat leverde een proces-verbaal op. Na bezoek aan de sociëteit, waarbij de rechter veronderstelde dat er geen melk zal zijn gedronken, werd in het nachtelijk uur de tocht naar huis ver volgd. Omdat de student het lopen moe werd, nam hij in een zijstraat van de Breestraat een bromfiets weg en toerde daarmee over het Schuttersveld. En voor die diefstal stond de student nu terecht, al wilde de Officier het geval dan wel als een „joy-riding" besohou- wen. De eis luidde ƒ40.boete of 8 dagen hechtenis, waartoe de rechter vonniste. Een ensemble van Yeneziani Bijgaande foto laat u zien, dat modellen uit de haute outure niet altijd buiten- nissig, onbereikbaar en on draagbaar behoeven te zijn. Dit gezellige, aantrekkelijke mantelcostuum van Vene- ziani, ogenschijnlijk simpel, maar juist zeer geraffineerd van snit, is niet sensatio neel. Maar het heeft wel het interessante, rechte smalle silhouet van de huidige mode. De rok heeft een overslag middenvoor, die precies aan sluit op de voorsluiting van het jasje, 't Geheel geeft daardoor engszns de indruk van een eenvoudige mantel. Het smalle leren strikcein- tuurtje, dat onder de klep jes van de opgestikte zakjes doorloopt, vestigt op een bescheiden manier de aan dacht op deze zakken. De revers zijn smal. evenals de kraag, die van de hals af staand is. Draagt met het pakje met de niet helemaal lange mouw, met lange hand schoenen, -dan heeft men met één handomdraai een gekleed, chic costuum. Het materiaal is een bruin zwart wevenit ruitje in dralon-wol. Licht, gemak kelijk en doelmatig materi aal.- Het kreukt niet, maakt de bagage niet zwaar en is steeds klaar om gedragen te worden. Een heerlijk cos tuum dus voor grote reizen, kleine reizen of vakantie reizen per auto. En wie zich sjiek en zonder ai te grote uitgaven weet te kleden, heeft ai- lang begrepen dat dit co6tuumpje de hele winter door gedragen kan wordea als deux-pièces, al of niet aangevuld met een bijpassende blouse, tffedrok yecboda*.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11