men. AEG PAUS BIDT VOOR OECUMENE Mgr dr R. J. Staverman wijdde in Voorhout gedachtenisklok „Pater Vergouwen" v d. AKKER WINT DE STRIJD AEGI^^T Ernstig ongeluk bij Nijmegen: ZUINIG MET 00GSTVERL0F Vier Egyptische infiltranten doodgeschoten Betogers vielen Britse ambassade in Djakarta aan Ben Bella eerste president van Algerië Adverteert in dit bla nimmer zo'n succes „Vogelmens" verongelukt Fotowedstrijd het licht in de grachten I, u heeft gehad Metropoliet Nikodim bezocht Paus Paulus ENERGIEK WERKER OP ZAKELIJK EN GEESTELIJK TERREIN BISSCHOP VAN HAARLEM KREEG AUTO TEN GESCHENKE MAANDAG 16 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 De wijding van de klok, ter nagedachtenis van de „Vliegende Pater" Edmar Henk Vergouwen, die een aantal maanden geleden van een vlucht over West Irian niet meer is teruggekeerd, is een ontroerende plechtigheid geweest. Als voorzitter van het priestercomité richtte de heer A. de Bekker het woord tot mgr. dr. R. J. Staverman o.fjn., apostolisch-vicaris van Kota Barn in West Irian. „Het betreft nu niet een afgezant der Heren, die zijn intrede doet of een jubileum viert, doch een posthume eerbetuiging aan hem, die aan de missie van West Irian en evenzeer ook aan ons is ontvallen," aldus spr. Het schilderij van de Kamer van Koophandel Het verschil van mening, enkele weken geleden ontstaan over het eigendomsrecht van het schilderstuk van Pieter Geraedts, dat zich be vond in het thans afgebroken kantoor van de Kamer van Koophandel aan de Stationsweg, is thans in der minne opgelost. De heer Jacq. v.d. Akker, eigenaar van het Aannemmgs- en handels bedrijf J. J. v.d. Akker te Leiden had zijn voorwaarden gesteld, die echter door de tegenpartij volledig zijn geaccepteerd. Hiermee is de kwestie op sympathieke wijze uit de wereld geholpen. De Kamer wordt wederom eigenaresse van het schilderij. Wat de uit eindelijke bestemming van het werk zal zijn, dient te worden afgewaéht; daaromtrent kon men ons geen nadere inlichtingen verschaffen. De vredelievende oplossing is bereikt na samenspraak tossen de ver tegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, de aannemers en de onderaannemer, de laatste dan de fa. v.d. Akker. Het sprookje van iedere dag Thuis bij U de beste wasmachine uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke toestellen in Europa. Volmaakt volautomatisch voorwassen, wassen, spoelen, centrifugeren Thej:mo-chrone bestu ring. Die het wassen precies op de juiste tijd en de juiste tem peratuur regelt. Daarom AEG La vam at nova .bo vendien met de roest vrij edelstalen kuip en trommel'. Prijs f1795.- AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis SKIP voor beter wassen en spoelen. Het schuimt precies genoeg en is veilig voor machine en was. Vraag-, het voordelige Skip Servicè- pak- ï0l ES Voorhout, dat zijn priesters eert, wil hulde brengen aan allen, die in de Wijngaard des Heren arbeiden, zeker hen die eigen milieu en rela ties vaarwel hebben gezegd om, vaak in eenzaamheid en onder moeilijke, soms zware omstandigheden in dienst van God him zegenrijk werk te ver richten, vervolgde de heer De Bek ker. Om aan deze gedachte gestalte te geven, bieden wij, inwoners van Voorhout, aan het apostolisch Vica riaat van Kota Baru een luidklok aan, welke blijvend de gevoelens van dankbaarheid jegens de Gever van alle goeds moge vertolken voor hetgeen de mensheid in de persoon van de zo tragisch omgekomen pries ter werd geschonken. Het is voor ons een eer, u, mgr. Staverman, nu in ons midden te hebben. Aanvaardt deze bronzen stem, als symbool van onze verbondenheid met de missie van West Irian, met de bede dat deze klok nog vele ge- TWEE DODEN, TWEE GEWONDEN Bij een botsing op de Rijksweg Venlo-Nijmegen in Miook tussen een cementauto en een vrachtauto zijn zaterdag de bestuurders van beide auto's om het leven gekomen. Voorts werden een inzittende zwaar en een licht gewond. De (frontale) botsing ontstond bij een inhaalmanoeuvre. De slachtoffers zijn de 38-jarige heer J. Luijben uit Alphen-a/d-Rijn, vader van zes kinderen en de 36-ja- rige heer B. Retna uit Maastricht. Zwaar gewond werd de 18-jarige broer van de heer Luijben. De 16-ja- rige zoon van de heer Retna werd licht gewond. De gewonden zijn op genomen in ziekenhuizen Inbreker vluchtte met achterlating van colbertjasje De politie te Venlo werd zaterdag nacht gealarmeerd, dat zich een in sluiper bevond in een woning waar van de bewoners afwezig waren. Een brigadier, die terstond op onderzoek toog, trof in het pand inderdaad een inbreker aan. De man wilde het ha zenpad kiezen, maar de brigadier hield hem tegen. Er ontstond een vechtpartij, die door de inbreker werd gewonnen. Hij ontvluchtte, maar zijn colbert jasje moest hij in de handen van de brigadier achterlaten. Dat jasje werd hem echter toch noodlottiger: het bleek n.l. behalve een bedrag van f 140, aan gestolen geld een paspoort te bevatten. Het was toen voor de politie kinderwerk de boosdoener in te rekenen, het bleek een 25-jarige arbeider uit Venlo te zijn. LANDBOUWSCHAP WAARSCHUWT: Het bestuur van het Landbouw schap doet een beroep op de bedrijfs- genoten om slechts in die omstandig heden gebruik te maken van de mo gelijkheden die de oogst verlofrege ling voor militairen biedt, als dit noodzakelijk is in verband met het binnenhalen van de oogst. In het verleden is herhaalde malen een be roep gedaan op de minister van De fensie voor het verlenen van oogst- verlof. Het is te verwachten, dat dit ook in de toekomst nog wel eens zal moeten gebeuren. Het ligt voor de hand, dat zulk een beroep dan met meer kans op succes wordt gedaan, indien de minister van Defensie de overtuiging, heeft, dat het bedrijfs leven slechts in uiterste noodzaak van deze faciliteiten gebruik maakt. slachten moge aansporen tezamen te komen om het Woord Gods te aan horen en te onderhouden, teneinde geloof en bezieling te storten in de harten van hen, voor wie ook eens onze voor ons onvergetelijke paro- chiezoon zijn beste kraehten heeft gegeven. Alvorens tot de wijding van de klok over te gaan hield mgr. Staver man een korte toespraak. Hij zei verheugd te zijn in Voorhout te ver toeven, omdat wij „door een geza menlijk leed zijn verbonden, door het tragisch ongeluk van pater Ed mar Vergouwen. Hij was een goed priester en bekwaam en zorgzaam piloot. Hij had op allen een goed vizier. Wat hij gedaan heeft was groots. Wij missen hem zeer. In grote dank aanvaard ik namens alle missiona rissen in West Irian deze prachtige luidklok." Hierna werd door de missiebisschop de klok gewijd. Zondagochtend zijn vier Arabische „infiltranten" isn het gebied van Ga za door een Israëlische patrouille doodgesahoten. Zo is door een Israë lische legerwoordvoerder in Tel Aviv bekendgemaakt De woordvoerder zei, dat drie in filtranten ter plaatse waren neer geschoten en dat de vierde op weg naar het ziekenhuis overleed. Op de lijken werden een machinegeweer, munitie en een portefeuille met Egyptische identiteitspapieren aan getroffen. In de nacht van zaterdag op zon dag was het dorp Reim in het wes ten van de Negeb beslopenDe in filtranten waren door schoten van de dorpswacht verjaagd, aldus de woordvoerder. Zaterdagmorgen omstreeks 10 aar is - te zijnen haize te Alphen a. d. Rijn, plotseling overleden de heer Jacobus Baltus Samsom, oudste directeur van de uitgeverij N. Samsom N.V. aldaar. Hij bereikte de leeftijd van 57 jaar De overledene, die sedert 3 maart 1930 in het bedrijf werkzaam was en met ingang van 1 januari 1943 tot waarne mend directeur en per 1 augustus 1943 tot directeur werd benoemd, als zo danig opvolgende zijn vader wijlen de heer J. B. Samsom, vormde met zijn broers de heren mr. R. H. Samsom en J. F. Samsom de directie van de NV., wier zakelijke contacten in de loop der 80 jaren van haar bestaan hoofdzake lijk werden verlegd op het terrein van overheidsdiensten en onderwijszaken en wier commerciële belangen in derde instantie de latere jaren zich uit strekten tot de sectoren handel, nijver heid en industrie. De heer Samsom, intern „mijnheer Koos" genoemd, is een van de kleinzoons van wijlen de heer Nicolaas Samsom, grondlegger van de onderneming Sam som N.V., die ook in Zwolle een vesti ging heeft De thans ontslapen oudste directeur was hoofdzakelijk belast mei toezicht op de goede gang van zaken in de produktie-afdelingen, de admini stratie en van personeelszaken. Tijdens z'n directoraat heeft 't bedrijf de sterk ste evolutie van zijn bestaan ondergaan k en is uitgegroeid tot 'n personeelssterk- S te van ruim 700. Het is ook noodzakelijk v gebleken een nieuw gebouw te stichten h voor de specifieke grafische afdelingen, n waartoe in belangrijke mate de over- v ledene de promoverende stoot heeft ge- d geven, hetgeen enkele jaren geleden toi v de officiële ingebruikstelling hiervan o heeft geleid door minister Toxopeus. d Wijlen de heer J. B. Samsom vond, gesteund door zijn energieke werk- li kracht, ruimschoots gelegenheid zich u voorts op een breed terrein in Prot a Christelijke kring, verdienstelijk te ma- b Tijdens een korte toespraak tot de tienduizenden, die zondag tegen het middaguur op het St. Pietersplein te Rome verzameld waren, heeft Paus Paulus VI verklaard: „Wij bidden voor allen, die niet met ons in het geloof verenigd zijn". Bijzonder vroeg de Paus de menig te voor het Concilie te bidden en het aan Maria aan te bevelen op het feest van de Moeder van zeven smarten, dat gisteren werd gevierd. Duizenden schreeuwende betogers, uiting gevend aan hun misnoegen over de stichting van Maleisie, heb ben vandaag in Djakarta de Britse ambassade bestormd. De Union Jack werd neergehaald en de auto van de ambassadeur in brand gestoken. An derhaft uur lang bestookten rij het moderne ambassadegebouw van drie verdiepingen met alle projectielen die zij vindén konden. Van de vele ruiten bleef er vrijwel geen heel. Politiemannen, gewapend met ge weren en automatische pistolen, wer den door de demonstranten man nen, jongens en meisjes eenvou dig op zij geschoven. Om op het ter rein van de ambassade te komen, sloopte men gedeelten van het ijze ren hek. Muren en deuren werden beklad met leuzen als „weg met Ma leisie" en „weg met de Britse impe- ralisten". Terwijl zware stenen hem om de oren vlogen, bleef de 31-jarige ma joor Rory Walker, assistent militair attaché, in de tuin van de ambas sade rondlopen, een doedelzak be spelend. Tijdens een besloten bijeenkomst ten huize van de bisschop van Haar lem is mgr. dr. J. A. E. van Dode- waard een auto ten geschenke ge geven bij gelegenheid van zijn zil veren priesterfeest. Het benodigde geld daartoe was bijeengebracht door een aantal particulieren uit heel het bisdom, die overigens onbekend zijn gebleven. Een kleine deputatie van hen. bestaande uit de heren drs. W. van den Donk uit Amsterdam, ir. W. Merkx uit Haarlem en Th. Laan uit Hem, die vergezeld waren van hun echtgenoten, vervoegde zich bij de bisschop. Eerstgenoemde voerde het woord en deed op geestige wijze uit de doeken, waarom dit geschenk aan de bisschop werd gegeven. Drs. Van den Donk herinnerde er aan, hoe stijlvol het priesterfeest van de bisschop was gevierd. Het was een ontmoeting geworden tussen op perpriester, priesters en leken, een ontmoeting, die typerend is gewor den voor onze tijd, waarin de leek meer autoriteit krijgt. De leek spreekt nu een woordje mee, zü het, dat soms enige prudentie wel gepast is. In dit geval meenden de leken echter, dat een ongewenste toestand in de Haarlemse Kerk hoognodig veranderd moest worden. Men acht te het episcopale transportapparaat beslist onvoldoende en achtte het niet verantwoord meer dat de bis schop per pedes apostolorum zich langs zijn kapellen en kerken moest haasten. Voor het overige was drs. Van den Donk er wel van overtuigd, ken. Hij was o.m. voorzitter van de Stichting Christelijk Nijverheidsonder wijs te Alphen a. d. Rijn en lid van het hoofdbestuur van het Nederl. Bijbelge nootschap. Voorts stimuleerde hij in vele vormen de vaktechnische oplei ding van jonge mensen, inzonderheid voor het grafische vak. waarvan de overledene een gezaghebbend, deskun dig pleibezorger was. Het stoffelijk omhulsel van de over ledene wo»dt woensdagmorgen om 11.15 uur op de Oosterbegraafplaats te Alphen aan den Rijn aan de schoot der aarde toevertrouwd. De Algerijnse premier, Achmed Ben Bella, heeft blijkens de offi cieel bekendgemaakte uitslagen van 10 van de 15 Algerijnse departemen ten, een volstrekte meerderheid be haald bij de zondag gehouden pre sidentsverkiezingen. Ben Bella, die de enige kandidaat was bij deze verkiezingen, is nu de eerste president van Algerië gewor den. President Ben Bella heeft van nacht in een vraaggesprek voor de Algerijnse radio en televisie gezegd, dat binnen enkele dagen het kabinet gereorganiseerd zal worden. „Echte strijders zullen deel uitmaken van de regering". De Algerijnse president kondigde voorts de herwinning van de grond gebieden van de kolonisten aan en een verscherpte strijd tegen de spe culanten. dat mgr. Van Dodewaard de voet sporen van zijn voorgangers zou wil len drukken. Weliswaar was zijn grootste voorganger Vader Willi- brord, toen hij in Kennemerland voet aan wal zette, met één p.k. zijn missiegebied doorgereisd, maar juist daardoor was hij ook een kind van zijn tijd. Het had spreker deugd ge daan, dat op initiatief van ir. Merkx, zovele leken royaal hadden gegeven, waardoor de bisschop nu een royale auto ten geschenke kon worden ge geven. De auto was intussen voor gereden voor het bisschoppelijk huis. Een gast-chauffeur maakte met de bisschop het eerste ritje Na afloop daarvan dankte mgr. Van Dodewaard alle gevers van harte voor hun vor stelijke geste. De auto zal gestald worden in de tot garage omgebouw de vroegere bisschoppelijke paarde- stal, waar eertijds het paard van Haarlems eerste bisschop na de re formatie, mgr. F. van Vree, onder dak vond. NEDERLANDSE BUS DOOR OOSTDUITSERS OPGEHOUDEN Volgens een ooggetuige, aangehaald door de Westberlijnse politie, heeft de Oostduitse grenspolitie in Marienborn vrijdag een Nederlandse en een West- Duitse bus gedurende bijna vier uur opgehouden zonder een of andere dui delijke reden. De ooggetuige zei, dat vragen van de bestuurder van de Nederlandse bus door de Oostduitse politie grof werden beantwoord. Marienborn is een Oost- Duitse controlepost aan de Westduitse kant van de 176 km lange autoweg naar Berlijn. VAR BREEKT MET PORTUGAL De VAR heeft besloten de economi sche betrekkingen met Portugal te ver breken, zo meldt het persbureau voor het Midden-Oosten. De diplomatieke betrekkingen waren al verbroken. De VAR wil hiermee protesteren tegen de „koloniale politiek" van Portugal. De Franse „vogelmens" Gerard Masselin is zondag bij een demon stratie op het vliegeveld Klausheide bij NorcÈhorn (Nedersaiksen) veron gelukt. Zijn valscherm ging te laat open. Hij was op 4.000 meter ho<>gte uit een vliegtuig gesprongen om eni ge tijd op vleugels door de luohit te zweven. In Frankrijk is deze soort sport verboden, aangezien al enkele voorgangers van Masselin, onder wie zijn broer, het leven hebben gelaten. Plezierboot sloeg om; vier opvarenden verdronken Vier mensen zijn zondag verdronken na een aanvaring tussen een plezier boot en een tankschip op de Neckar bij Heidelberg. De slachtoffers bevon den zich allen op de plezierboot de „Sturmvogel". die volgens de politie moet zijn omgeslagen toen alle passa giers bij de aanvaring naar één kant van het schip renden. In totaal had de boot, waarmee 's zon dags meestal dagjesmensen naar de diergaarde van Heidelberg en terug va ren, vijftien mensen aan boord. Van de geredde passagiers zijn twee er slecht aan toe. De Rotterdamse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag, na sluitingstijd op de Kruiskade een vijftal mannen in de leeftijd van 20 tot 26 jaar gearresteerd, die als spel letje voorbijgangers aanvielen en vechtpartijen uitlokten. Een van hen bleek een ploertendoder bij zich te hebben waarmede hij voorbijgangers, die hem niet aanstonden, bewerkte. Door onbekende oorzaak is de 20- jarige Utrechtse betonarbeider J. J. van Ginkel ter hoogte van het via duct bij Jutphaas te water geraakt en verdronken. De man reed op een bromfiets. U heeft nog tot volgende week woensdag de tijd uw foto van gracht of grach ten in te sturen aan de re- dak tie van De Leidse Cou rant, Papengracht 32, Lei den. Zet aan de achterzijde uw naam en adres. Vele prachtige geldprijzen looft de redaktie uit, waar na u ook in de landelijke jurering een prijs ten deel kan vallen. iiiiiniiHiiiiiiii Mgr. Nikodim, metropoliet van Minsk lid van de H. Synode van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk en hoofd van de afdeling buitenlandse betrekkin gen der synode, heeft naar een communiqué van het Secretariaat voor de Eenheid meedeelt een be leefdheidsbezoek gebracht aan Paus Paulus VI. De Paus heeft hem in particuliere audiëntie ontvangen. Mgr. Nikodim was vergezeld van mgr. Charriere, bisschop van Lausan ne en Genève, en mgr. J. Wille- brands, secretaris van het Secreta riaat voor de Eenheid. Na afloop heeft de orthodoxe bis schop zich naar de kerk van St. Cle mens begeven waar hij gebeden heeft op het graf van de H. Cyrillus, de apostel der Slavische volkeren. Voorts heeft hij zich naar de crypte van de St. Pieter begeven en er een bloemenkrans op het graf van Paus Johannes gelegd. Mgr. Nikodim bleef tijdens dit bezoek enige ogenblikken in gebed verzonken. maar laat U Vanavond tussen 7 en 9 uur nog inschrijven bij: Ieab o.l.v. M. VAN DER HORST Herengracht 4 Leiden Telef. 30660-34784 (Officiële door het I.M.O. erkende Middenstandsopleiding Dan zal de „M.E.A.B." U ook bewijzen: WIE ZEKER ZIJN WIL VAN SUCCES DIE NEME BIJ DE „M.E.A3." LES!! ALPHEN AAN DEN RIJN J. B. SAMSOM OVERLEDEN

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4