tonalife BURGEMEESTER VERNèDE'S AFSCHEID VAN ZOETERMEER Chanese bisschop preekt zondag in Hartebrugkerk BPVisco-Sluflc een nieuwe motorolie mei veel langere levensduur Gaten en kieren stopt u met GUPA kneedbaar hout Uitgroei van landelijk dorp tot levendige gemeente schitterend geleid Meer Amerikaanse troepen naar huis %x ijLo&uifl jx <rU&— Brits veto in veiligheidsraad Militaire activiteit op Portugees Timor ZATERDAG 14 SEPTEMBER 196S DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Algemene waardering in woord en geschenk In een buitengewone raadszitting heeft burgemeester mr. N. Vernède gis termiddag officieel afscheid genomen van de gemeente Zoetermeer, waarvan hy bijna 24 jaar de eerste burger is geweest. Zoon van een burgemeesters familie zjjn vader was rond 40 jaar burgemeester van Voorschoten en zijn broer F. W. Vernède is nu nog de bur gemeester van Geldermalsen heeft hij na een aanlooptijd van zes jaar als burgemeester van Rozenburg de beste krachten van zijn leven gegeven aan de behartiging van de belangen van Zoetermeer. een plaats waarvan de toemallge commissaris der Koningin zeide, dat, gezien de toenmalige con stellatie van de Zoetermeerse bevolking, hy ln een wespennest terecht kwam. De kwaliteiten van burgemeester Ver nède werden wel zeer treffend en raak tot uitdrukking gebracht door burge meester Vader, toen hy namens de Drinkwaterleiding De Tien Gemeenten een antieke spiegel overhandigde en hem in vergeiyking, hiermede karak teriseerde als eenvoudig, styivol, recht- lHnig en een helder beeld. De grote zaal van De Meerbloem was op fraaie wijze gemetamorfoseerd tot raadszaal voor de buitengewone zitting van de raad. In de zaal waren prachtige bloemstukken opgesteld en de wanden waren met gordijnen en bloem toefen versierd. Te half drie betrad burgemees ter mr. N. Vernède de bijzondere raads zaal om deze laatste raadszitting voor te zitten. Aan de hoofdtafel zaten de burgemeester, de drie wethouders en de heer G. J. Ankema, als vertegenwoor diger van de commissaris der Koningin van Zuid-Holland. Aan de ter weers zijden geplaatste tafels hadden raads leden zitting genomen. De heren J. Dui- nisveld en A. L. Jacobs waren niet aan wezig. Op de „publieke tribune" hadden met de echtgenote van de burgemeester, mevr. N. Vernède-Crol, de vele genodig den een plaats gevonden. Onder hen waren de burgemeesters: mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag; H. A. C. Banning van Leidschendam; H. C. A. M. Schölvinck van Nootdorp; J. Bakker van Bleiswijk; F. W. Vernède van Gel dermalsen; J. Vader van Pijnacker. Ver volgens jhr. W. A. Gevers Deynoot, ge westelijk commandant der rijkspolitie; mr. De Lindt, officier van justitie; kap. H. v. d. Hondel; kap. L. A. H. Banning; ds. A. Pietersma; ds. T. Kamper; ds. H. K. van Wingerden; de heer J. G. F. Al- tepost, rijksinspecteur van het L o.; de echtgenoten der raadsleden; de oud wethouders J. W. Groenewegen en J. La- mens Pzn, de plaatselijke artsen, notaris G. G. S. M. Wilde en vele anderen. Afscheidswoord Burgemeester Vernède gaf een over zicht van zijn leven als burgemeester. Na een eerste ambtsperiode in Rozen burg werd hij met ingang van 1 maart 1939 benoemd tot burgemeester vna Zoe termeer. Geen gemakkelijke plaats, een wespennest volgens de toenmalige com missaris der Koningin. De crisis had ook in deze agrarische plattelandsge- Bij het naderen van de tweede zitting van het Concilie zien we hoe al de bisschoppen van heel de wereld de reis aanvaarden naar het eeuwige Rome. Onder hen bevindt zich mgr. Joseph Essuah van Gha na, het land dat het eer ste was in de rij der ve le landen, die in Afrika in de afgelopen jaren zelfstandig zijn gewor den. Mgr. Essuah is de eerste zwarte bisschop in het diocees van Ku- masi. De kerk in Gha na vormt nu een zelf standige prov. bestaande uit zes bisdommen en een aartsbisdom. Drie van deze bisdom men betrekken hun mis sionarissen van de Ne derlandse provincie van de Sociëteit voor Afri kaanse Missiën, die er veertig jaar lang werk zaam is geweest. Maar de missionaris komt om te gaan. Zijn taak is in wezen van voorbijgaande aard. Hij komt om de kerk te stichten en haar zover te brengen dat ze op ei gen benen kan staan. In praktische termen uit gedrukt betekent dat o.a. dat alles in het Bijgaand artikel is van pa ter C. J. Klaver. SMA. Hij is sinds 1940 werkzaam in Ghana en is sinds de laatste zes jaar leraar aan de staatsuniversiteit in Kumasi. Tevens is hij belast met de zielzorg van de katho lieke studenten aan die univer siteit. werk moet worden gesteld om een eigen inlandse clerus te vormen. Met deze taak was al heel vroeg een be gin gemaakt, maar het versnelde tem po van de nieuwe tijd heeft ook zijn invloed op de kerk. Alhoewel het aantal volwassenen die zich bekeren terug loopt, wordt er een steeds groter wordend aantal babies gedoopt van ouders die zelf al katholiek zijn. Staties die vroeger door een rondtrekkende priester be- meente armoede en werkloosheid ge bracht. Reeds het jaar daarop brak de oorlog ook over ons land uit. Tot '45 viel er, althans bestuurlijk, niets te doen. Daarna moest zeer voorzichtig de achterstand worden ingelopen. Van een gemeente met 5300 zielen in 1939 met zes personen in gemeentelijke dienst is nu een gemeente gegroeid met ruim 10.000 inwoners en 60 man per soneel. In 1957 begon een nieuwe perio de, die inzette met de poging om te komen tot de stichting van de sateliet- stad Wilsveen en die langzaam uitgroei de tot een ander plan, waarin de zelf standigheid van Zoetermeer werd ge consolideerd en de opdracht werd ge geven tot uitgroei naar een gemeente met 100.000 inwoners. Gezondheidsrede nen waren oorzaak dat mr. Vernède besloot terug te treden en zijn plaats af te staan aan een jongere energieke kracht, mede omdat het belang van Zoetermeer dit nodig maakt In een persoonlijk woord bracht de burgemeester bijzondere dank aan de wethouders van het huidige en het vo rige college. Hij prees de goede har monie en samenwerking. Lof bracht spr. ook aan het gemeentepersoneel. Hij verwees naar de woorden, door hem gesproken op de afscheidsavond van het gemeentepersoneel. Dankbetuigingen De loco-burgemeester wethouder J. van 't Hoff bracht namens het college dank aan de scheidende burgervader. In zijn korte woord wees spr. op de vele vruchtbare vergaderingen, waarop de burgemeester steeds de juiste toon had weten te vinden en de verschillende standpunten tot elkaar wist te brengen. De vele voorbesprekingen, die nodig wa ren om de uitgroei van de agrarische gemeente Zoetermeer te brengen tot een levendige plattelandsgemeente zijn op schitterende wijze geleid. Spr. wenste mr. Vernède en zijn echtgenote een goede levensavond toe. De nestor van de raad, de heer G. van Leeuwen, bracht de dank van de gehele raad over en bood namens de raadsleden een marmeren tafel met smeedyzer voetstuk aan. Niet alleen als een bewys van erkentelijkheid, maar ook om de band tussen Zoetermeer en mr. Vernède levendig te houden. Namens de protestants christelijke raadsfractie sprak de heer M. v. Gogh. Spr. releveerde het vele door burge meester Vernède verricht en sprak zijn leedwezen uit over het terugtreden om gezondheidsredenen. Het verwonderde zocht werden, vragen nu om een priester die bij hen blijft wonen. Be staande parochies worden te groot en moeten gesplitst worden, meer pries ters zijn nodig voor het jeugdwerk, voor de hospitalen, voor de instellin gen van hoger onderwijs, enz. Ook Ls het een feit, dat het aantal pries terroepingen in Nederlnd terugloopt, juist nu in een periode waarin de priesters meer en meer nodig zijn. Daarom „moeten" we meer inland se priesters hebben, en, God zij dank, meer en meer kandidaten bieden zich aan. Gevolg: we moeten meer semi naries hebben. Dit nu is de grote taak van de bisschop die zondag, 15 sep tember te gast zal zyn in de kerk aan de Hartebrug. Mgr. Essuah, snds 1945 priester, werd vorig jaar 17 juni tot bisschop geconsacreerd en werd de opvolger van onze Nederlandse bisschop A. v. d. Bronk, aan wie spoedig door Ro me een nieuwe taak toegewezen zal worden. Mgr. Essuah heeft zich als eerste taak gesteld een klein-semina- rie te bouwen. Dit houdt in, dat er om te beginnen 800.000 gulden nodig zijn ora de eerste phase van de bouw te bekostigen. Wat dat betekent voor een jong diocees kimt u zich voorstellen. La ten we een handje helpen. Onze Afri kaanse bisschop komt niet om een aalmeos, maar hy komt tot ons in het vertrouwen, dat wij ons bewust zijn van onze missieplicht We zijn allen leden van hetzelfde mystieke lichaam van Christus, die de kerk genoemd wordt, en dus is de uitbreiding van die kerk iets dat ons persoonlijk aan gaat; wy zijn immers die kerk. In het wapen va nMgr. Essuah staat Het wapen van Mgr. Essuah staat het devies: uw rijk kome. Wij bid- door Christus zelf gegeven, verhoring moge vinden. spr. dat nadat per 14 febr. j.L het ontslag was aangevraagd, er tot op heden nog geen opvolger benoemd is. Spr. hoopte dat met de grote Christelijke groepering rekening zou worden gehouden. Hij prees in de burgemeester zijn stijl, waardoor hij het ambt hoog hield, bo ven de partijen bleef en afstand be waarde. Hij noemde hem een goed ma gistraat. Woorden van dank richtte hij tot mevr. Vernède-Crol, die ook op sociaal terrein veel deed voor de gemeente. De heer G. L. Kamphuis, sprekende namens de KVP, respecteeerde het dat op de drempel van een gigantische ont wikkeling de burgemeester terug treedt omdat het belang van de gemeente dit vroeg. Slechts de groten, aldus de heer Kamphuis, weten terug te treden. U wist door uw persoonlijkheid een stem pel te drukken op het bestuur. U was strikt rechtvaardig en objectief. Naast de dank aan de scheidende burgervader bracht hij ook hulde aan mevr. Ver nède-Crol. Nog spraken de heren M. Meinsma namens de groepering gemeentebelan gen en de heer J. Rozenboom namens de PvdA Hierna richtte de gemeente secretaris, de heer F. J. Hermsen, per soonlijke woorden van dank. Spr. had uit de aard van zijn functie het meest met de bugemeester te maken en wist dat hij een eigen stijl had, doch waar mede het zeer prettig werken was. In een hartelijk dankwoord gaf mr. Vernède uiting aan zijn gevoelens voor de tot hem gerichte woorden. Hierna droeg burgemeester Vernède het presi dium over aan wethouder J. van 't Hoff. Op het Ingediende voorstel door vier raadsfracties werd besloten het ge meentelijk recreatiepark voortaan te noemen 't Burgemeester Vernèdesport park. Burgemeester Vernède was zeer verrast en dankte de raad voor het genomen besluit. Na de sluiting Na de sluiting van de raadszitting werd allereerst het woord gevoerd door mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van 's-Gravenhage. Spr. bracht dank namens het ge meentebestuur van Den Haag. By de intensieve besprekingen tussen de beide gemeenten was hij getroffen door de grote tolerantie, openheid en standvastigheid van burgemeester Vernède. Bij de gemeenschappelijke problematiek was er steeds goed be grip wederzijds en respect voor el kanders standpunten. Bij het agglo- metatieprobleem zijn alle burge meesters betrokken geweest en daar bij was er een zeer goede verstand houding met burgemeester Vernède. In zijn antwoord noemde mr. Ver nède burgemeester Kolfschoten het voorbeeld voor alle Nederlandse bur gemeesters. Ds. A Pietsma bracht dank namens de kerken in Zoetermeer. Hierbij wees hy op de scherpe viae, die mr. Vernède had op de plaats van de kerken en op zijn grote belangstel ling. Burgemeester H. A C. Banning, wees in een geestige toespraak op de vergaderingen van de drinkwater leiding in de oorlogstijd en de vele jaren dat de scheidende burgervader bestuurslid was van de vereniging van burgemeesters in Zuid-Holland. Burgemeester J. Vader sprak als voorzitter van de drinkwaterleiding De Tien Gemeenten. Spr. bracht dank voor het vele werk als voorzitter en bestuurslid verricht, waarby hij uit muntte door trouw en onkreukbaar heid. Als herinnering bood hij een antieke halspiegel aan. Uw kwalitei ten zijn als deze spiegel; eenvoud, stijlvol, rechtlijnig en een helder beeld. Nog werd het woord gevoerd door jhr. W. A. Gevers Deynoot namens de rijkspolitie, door burgemeester F. W. Vernède van Geldermalsen, die als broer van de scheidende burge meester hem toevoegde, dat zyn va der, die 40 jaar burgemeester van Voorschoten was geweest, het werk van zijn zoon zeker goed zou hebben genoemd. Door wethouder C. van Galen, waarnemend burgemeester van Benthuizen, die dank bracht mede voor de jaren, dat mr. Vernède het burgemeesterschap van Benthuizen en Moerkapelle waarnam. De dank ging vergezeld met enige boekwer ken. De heer.J. G. F. Altepost, rijksin specteur van het Lo., wees op de grote belangstelling voor het onder wijs. Dat er in Zoetermeer veel voor het onderwijs gedaan wordt is be kend. Spr. had respect voor opvatting en beleid van mr. Vernède. De heer L. van Exel uit Rozenburg, die als 80-jarige veel kon vertellen over het leven van de burgemeester besloot de rij van sprekers. In een hartelijk en soms bewogen toespraak dankte de burgemeester de verschillende sprekers, waarbij o.m. releveerde dat door de twee grote industrieën van Zoetermeer n.L Nutricia en de n.v. Brinkers hem een prachtig tuinameu- belement was geschonken. Nadat ver versingen waren rondgediend werd een aanvang gemaakt met de af scheidsreceptie waarvan door velen gebruik werd gemaakt om de burge meester en zijn echtgenote vaarwel te zeggen. V.S. gaan buitenlandse Zuidpoolbases inspecteren De VS zullen eind van dit jaar Zuidpoolbases van ander landen gaan inspecteren om na te gaan.of zijn al leen voor vreedzame doeleinden wor den gebruikt, zo is Vrijdag bekend gemaakt Amerikaanse functionarissen zei den, dat ook Russische bases zouden worden geinspecteerd. De inspecties zullen worden uit gevoerd volgens het Zuidpoolverdrag van 1959, dat door twaalf landen is ondertekend. Volgens het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken is tevo ren overleg gepleegd met de andere landen van het verdrag. Ook werd gezegd, dat de Verenigde Staten in specties van Amerikaanse bases gaar ne zouden toelaten. Opperbevelhebbers van Belgische strijdkrachten afgetreden uit protest De opperbevelhebbers van de drie onderdelen van de Belgische strijd krachten hebben gisteren hun ont slag ingediend als protest tegen een reorganisatie van de legerleiding, waarin zij een devaluatie van hun be voegdheden zien. De drie waren tot dusver chef van de gehele staf van hun onderdeel en tevens inspecteur daarvan. Minister van defensie Segers be sloot onlangs aan de hand van een rapport van militaire deskundigen, dat er voortaan slechts één generale staf zou zijn, bestaande uit de drie opperbevelhebbers, onder voorzitter schap van een officier van de land macht. Andere officieren zouden als inspecteurs worden aangewezen. De ze zouden rechtstreeks aan de minis ter verantwoording schuldig zijn. Tot de reorganisatie is onder meer besloten, omdait de functies stafchef en inspecteur onverenigbaar worden geacht. Minister Segers liet de drie opperbevelhebbers de keus tussen stafchef van hun onderdeel en in specteur-generaal daarvan. De betrokken officieren zijn lt-ge- neraal Thomas van de landmacht, gen.-maj. vlieger Henry van de lucht macht en commodore Petit jean van de marine. De VS hebben sinds het begin van dit jaar geleidelijk ongeveer 7300 man ondersteuningstroepen uit West-Eu ropa teruggetrokken. Zij vormden een onderdeel van de versterkingen die ten tijde van de Berlijnse crisis naar Europa waren gezonden. Dit bericht ten hoge ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van defensie. Eind 1962 waren al ongeveer 15.000 man logistisch personeel, dat even eens deel uitmaakte van dé verster kingen, naar de VS teruggekeerd. Naar verluidt is het ministerie van plan voor het eind van het jaar een gevechtseenheid een regiment pantserwagens met 3.500 man uit Europa terug te trekken. Cuba heeft een Brits protest ver worpen en geweigerd 19 Cubanen, die op 13 augustus op het Britse Bahama- eiland Anguilla Cay gevangen waren genomen, terug te sturen, zo is vrij dag uit gezaghebbende kringen in Londen vernomen. Engeland heeft op 21 augustus in een nota scherp gepro testeerd en teruggave van de gevan gen genomen Cubanen geëist. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken noemde het Cubaanse antwoord on bevredigend. De Cubaanse regering ontkent de overval van 13 augustus niet, maar verwerpt het Britse pro test door te zeggen, dat zij zich daar toe gerechtigd achtte. Britse magiër (bijna) met mond vol kogels De Britse magiër Maurice Fogel gaat de Britse militaire autoriteiten vertellen hoe hy geweerkogels tussen zijn tan den opvangt, omdat hij bang is, dat do communisten zullen proberen zyn geheim te ont dekken „Ik geloof, dat het van mili tair belang kan zyn", zei hij vrijdag. „Als ik er mee doorga zullen de communisten spoedig ontdekken hoe het moet. Ik ben onlangs lastig gevallen door de Oostduitse pers". Fogel, wiens record tot nog toe zes kogels is, zal volgende week proberen zeven kogels tussen zyn tanden op te van gen, daarna stopt hij ermee. Vele magiërs moeten bij een dergelijke krachttoer het le ven hebben gelaten. "ito «tand:~7\ R? Overstromingen in Z.W.-Frankrijk en Spanje Als gevolg van de enorme regen val gedurende de laatste vierentwin tig uur zijn in het zuidwesten van Frankrijk tal van wegverbindingen verbroken en moesten vele woonhui zen worden geëvacueerd. De rivier de Aude is op tal van plaatsen buiten haar oevers getreden en op sommige punten steeg het water tot boven het gevaarlijke peil. In de stad Chalabre stond het water in de laag gelegen straten drie meter hoog, zodat tal van woningen moesten worden ont ruimd. In de naby gelegen plaatsen Esperaza, Couiza en Alet werden voorzorgsmaatregelen genomen. Verscheidene hoofdverkeerswegen in dit gebied waren onbegaanbaar, omdat het water anderhalve meter hoog stond. In de buurt van Prades, in de Oos telijke Pyreneeën, zwoegden brand weerlieden urenlang om een twintig tal zigeuners, die in een verlaten steenbakkerij een toevlucht hadden gezocht en van de buitenwereld wa ren afgesloten, te bevrijden. Door de zware regenval van de laatste dagen staan verschillende streken in Catalonië brank, overstro mingen, die zich ook in de buitenwij ken van Barcelona hebben voorge daan, hebben op sommige punten aardverschuivingen veroorzaakt. Bij Gerona is de weg die Barcelona met de grens verbindt door het water af gesneden. De Britse afgevaardigde Sir Patrick Dean heeft vrijdag in de Veiligheids raad zijn veto uitgesproken over een Afrikaans-Aziatische resolutie waar in Groot-Brittannië werd gevraagd geen soevereiniteitsbevoegheden en strijdkrachten over te dragen aan de huidige (blanke minderheids-) rege ring van Zuid-Rhodesië. Hierdoor was de resolutie verwor pen, hoewel zij acht (een meer dan de vereiste zeven) stemmen had ge kregen. Frankrijk en de VS onthiel den zich. Dit is de derde maal, dat Engeland van zyn veto-recht gebruik heeft ge maakt. Op het hoogtepunt van de Suez-crisis sprak Engeland, samen met Frankrijk, zijn veto uit over twee resoluties, die beoogden een ein de te maken aan het Brits-Frans-Is- raelische conflict met Egypte in 1956. De autoriteiten op Portugees Oost- Timor hebben de bewaking van de grens met Indonesisch Oost-Timor verscherpt, zo heeft het Indonesische persbureau Antara vrijdag meege deeld. Het heeft van een correspon dent op het naburige Ambon ver nomen, dat de grenspatrouille inten siever is en dat onlangs een Portu gees oorlogsschip een compagnie sol daten in een haven in Oost-Timor aan land heeft gebracht. Op Portugees Timor zouden tevens samenscholingen langs de grens en grensoverschrijdingen verboden zijn. Voordat de grens gesloten werd zou den veel vluchtelingen Indonesië bin nengekomen zijn, aldus Antara. Drie Noorse misdadigers op wie politie en militairen gedurende vijf dagen jacht hebben gemaakt, zijn /rij dag gepakt toen zij op slechts vijf entwintig kilometer afstand van de gevangenis in Oslo, waaruit zy waren ontsnapt, vredig onder een boom la gen te slapen. Volgens de politie wa ren de gevangenen zwaar gewapend. Enkele dagen eerder hadden zij een politieman verwond toen zij zich al schietend een weg baanden door een politieversperring.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3