WIE PUZZELT ER MEE? VEBO-SHOW OP 20 SEPTEMBER IN NIEUW KLEED OP SCHUTTERSVELD DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE VADER. 8 12 1 HEIDEMIJ EGALISEERT TERREIN Haagse politierechter WEEKELYKSE CR0NYCKE ZATERDAO SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Horizontaal: 1 aansporing om te springen, 6 luchtbol, 11 vaarwel, 12 gem. in Z.H., 14 vuur (Mal.), 15 votre excellence (afk.), 16 jongens naam, 18 in het jaar der wereld (afk. Lat.), 19 vaartuig, 20 teken, 22 gem. in Groningen, 25 bereids, 27 hoge priester te Silo, 28 buiging, 30 voor zetsel, 31 slede, 32 netelig (fig.), 35 water in Friesland, 37 zwemvogel, 38 muzieknoot, 39 pastoor (afk.), 40 boom, 41 dam langs een water, 42 kwelling, 45 lidwoord, 46 bijb. figuur, 48 iemand die treitert, 49 eer, 51 ver tegenwoordiger, 53 filtreerdoek (ge westelijk), 55 deel van een sahip, 57 vragend voornaamw., 58 lengtemaat (afk.), 60 uitstalling, 62 afkorting van dona, 63 aahting, 65 nobele, 66 meisjesnaam, 67 aardlhoogte, 68 hou ten hamer, ook slag el genaamd. Vertikaal: 1 zijtak Elbe, 2 lied, 3 behoudens vergissingen (afk. Lat.), 4 schoeisel, 5 rijstbrandewijn, 6 meisjesnaam, 7 alvorens, 8 muziek noot, 9 familielid, 10 stad in Frank rijk, 13 vreemde munt (afk.), 16 dwaze gewoonte, 17 onbep. voor naamw., 19 schel, 21 ontkenning (spreekt.), 23 binnenkort, 24 metaal- soort, 26 stad in Duitsland, 23 water in Limb., 29 balk, 31 vaartuig, 33 voor, 34 ljjkvaas, 36 gem. in Gelderl., 42 uniform, 43 mens, 44 pasgang van een paard, 47 aardsoort, 50 latwerk, 51 grootste bergketen der aarde, 52 naam of opschrift van een boek, 53 lichaam met plat cirkelvormig grond vlak en uitlopend in een punt, 54 monster, 56 kaasworm, 57 zekere dans, 59 voorzetsel, 61 lidwoord (Fr.), 62 aanwijzend voornaamw., 64 mu zieknoot, 66 rijksgrens (afk.). Wanneer U deze week een kans wilt maken op de prijs van tien gul den, die wij weer beschikbaar stel len voor bovenstaande puzzel, dient U vóór donderdagmiddag 12 uur uw oplossing te hebben ingezonden. Op de enveloppe of briefkaart gelieve duidelijk te vermelden „Pnzzelre- daktie". Onder de inzenders van goe de oplossingen wordt geloot. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1 patroon, 6 wanneer, 12 rein, 14 lies, 15 Lien, 17 deels, 20 1 2 3 4 5 6 7 9 10 11 13 15 17 18 ,9 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 6! 57 58 59 60 62 63 64 65 66 67 68 slag, 22 sté, 23 penseel, 25 Ada, 26 te, 27 hor, 28 moa, 30 et, 31 Emmen, 33 als, 35 glint, 37 enten, 39 teems, 41 lid, 42 stère, 43 kei, 45 Erato, 47 Amoer, 50 Maria, 52 nek, 54 Breda, 56 E.K., 57 Kro, 59 dek, 60 eg, 61 rek, 63 Demeter, 66 via, 67 gnoe, 69 heler, 70 geld, 71 ergo, 73 daar, 75 Langres, 76 serpent. Vertikaal: 1 palster, 2 tree, 3 ren, 4 o.L, 5 onder, 7 alsem, 8 ni, 9 nes, 10 Esla, 11 regatta, 13 gesel, 16 item, 18 en, 19 le, 21 Aden, 23 pont, 24 loge, 27 Hendrik, 29 Alimkerk, 32 meier, 33 Anton, 34 strak, 36 Isère, 38 Est, 40 Eem, 44 smergel, 46 aard, 48 ober, 49 pagadet, 51 Aken, 53 ede le, 55 Deil, 58 oehoe, 59 derde, 62 koen, 64 me, 65 te, 66 Vere, 68 erg, 70 Gap, 72 gr, 74 ar. Een flink aantal inzenders is deze week gestruikeld over 49 vertikaal. De opgave luidde „soort van duif" en met een hardnekkigheid een be tere zaak waardig heeft men hier voor bagadet ingevuld. Alleen de duivenkenners wisten blijkbaar be ter en vulden „pagadet" in en om dat er verder klaarblijkelijk weinig voetangels en klemmen in de puzzel zaten maakten zij onder ling uit, wie de prijs zou gaan winnen. Na loting zag de heer L. W. J. v. d. Veer, Her man Gorterstraat 10, te Leiden, zijn moeite beloond met een cheque van tien gulden, die hij dezer dagen zal ontvangen. de verhuur van stands aan de deel nemers. Een eventueel ontstaand verlies door het open houden van de show hoopt men echter in vol doende mate te kunnen dekken door een mogelijk grotere belangstelling tengevolge van het feit, dat de toe gang gratis is. SPANNING Het heeft er overigens wel om ge spannen, of de tentoonstelling zou doorgaan. Tot vorige week waren de vooruitzichten zeer somber. De weersomstandigheden waren zeer slecht (het had enkele weken vrij wel onafgebroken geregend), met als gevolg, dat vele mogelijke deelne mers klaagden over een slechte con ditie van het vee. Ook de hoeveel heid en de kwaliteit van het voer gaf reden tot ongerustheid. De af gelopen dagen hebben echter een zodanige weersverbetering te zien gegeven, dat de mineurstemming on der de organisatoren en deelnemers volledig is verdwenen. AANDACHT Het Vebo-bestuur was echter nog steeds van oordeel, dat de toestand in de veeteelt en landbouw extra aandacht verdient van de overheid. Bovendien zal een kijkje op de Vebo- show ook Vele bezoekers de ogen kunnen openen voor de problemen van de boeren. KAASKEURING Ook de kaasproduktie krijgt op de Vebo-show de nodige aandacht In de zuiveltent, die zijn plaats zal vinden ongeveer halverwege de eenrichtingsweg over het Schut tersveld, zal op donderdag 19 sep tember een keuring der kazen worden gehouden, tussen 14.00 en Voor mensen die kwaliteit verlangen I HJNDER APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM (Advertentie) 16.00 uur. De volgende dag zal daar voorlichting gegeven worden op het gebied der zuivelbereidingen genezing en voorkoming van uier ontsteking. Een der Leidse wet houders zal in de loop van vrijdag de pryzen, verbonden aan de kaas keuring, uitreiken. JEUGD-WEDSTRIJDEN Voor de jeugd zullen wedstrijden worden georganiseerd door verschil lende jongerengroeperingen. Enkele onderdelen, waarin gestreden zal worden: bloemschikken, stofversie- ren, werktuigkennis, warenkennis, gewicht-schatten; bovendien zullen er een denksportwedstrijd en een modeshow worden gehouden. VERKEERSREGELING Het gemeentebestuur van Leiden heeft toegezegd de eenrichtingsrege- ling voor de rijweg over het Schut tersveld op te heffen tussen vrijdag 20 september 03.00 en 15.00 uur. De Vebo heeft grootse plannen voor de show, die zij op 20 sep tember gaat houden op het Leidse Schuttersveld. Allereerst is de plaats, het Schuttersveld, al iets nieuws. Vorig jaar werd de vee show tegelijk met de vrijdagmarkt gehouden op het terrein van de veemarkt. Het bestuur is toen tot de slotsom gekomen, dat dit terrein te klein is voor de show én de (steeds in omvang toe nemende) markt. Men heeft, onzes inziens terecht, vastgehouden aan het plan, de show te houden op een vrijdag, aangezien dat voor de meeste boeren een welkome besparing betekent, daar zij toch al naar Leiden komen in verband met de markt. Het Schuttersveld is echter nog verre van ideaal. Men heeft dan ook contact gezocht met enkele instan ties, die ervoor kunnen zorgen, dat het terrein geschikt wordt gemaakt voor een Vebo-show. De Nederland se Heidemaatschappij heeft toege zegd het terrein te zullen egaliseren, het Leidse gemeentebestuur heeft besloten het terrein vrij te geven voor de show en alle mogelijke me dewerking te zullen verlenen. De egalisatie van het terrein komt on getwijfeld ook de exploitanten van de kermisattrakties op 3 oktober zeer gelegen. EXPERIMENT Tijdens een gistermiddag gehou den persconferentie gaf het Vebo- bestuur enkele toelichtingen op haar plannen. Op grond van klachten van zowel veehandelaren als kijkend pu bliek bij de show van vorig jaar had men besloten de show te ver plaatsen naar een terrein, waar men het tentoon te stellen vee beter kan „etaleren". De moeilijkheid van de afsluiting van het terrein tracht men nu te omzeilen door de tentoonstel ling open te houden. Er wordt geen omheinig geplaatst en geen entree geheven. Dit zou een financieel na deel betekenen voor de organisato ren, ware het niet dat ook het ma teriaal voor en de plaatsing van de omheining hoge kosten met zich meebrengt. De inkomsten voor het organiserend comité zullen nu dus slechts bestaan uit de opbrengsten van de verkoop, van programma's en Reumatiek T O G A L HELPT Griep T O G A L HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT (Advertentie) Het ongevraagd ontslag Het ging tussen „neen" van de baas en „ja" van de knecht in het geval van een 21-jarige schilder uit Boskoop, die terecht stond, omdat hij ongevraagd ontslag zou hebben genomen. Ongevraagd en daardoor ook niet toegestaan. „Had u ontslag gevraagd?", zo in formeerde de rechter. „Ja", zei de knecht, doch „neen" zei de baas. Doch het stond wel vast, dat ook het Arbeidsbureau niet in het ver trek was gekend. „Ik kon meer verdienen", zo luid de het motief van verdachte. „Dat is juist vaak de narigheid", zo constateerde de officier, „want door allerlei zwarte betalingen koopt men dan eikaars krachten weg en daar tegen zijn juist de regelingen". Omdat in elk geval geen schrifte lijk bewijs kon worden getoond van het ontslag, vond de officier ver dachte strafbaar en eiste f 50 boete of 10 dagen hechtenis. „Dat is veel te hoog", oordeelde verdachte. „Als u hoger loon hebt, dan hebt u die boete alweer terug verdient*', nam de rechter aan en hij veroor deelde conform de eis. De bollen zonder vergunning „Ik had erop gerekend dat het goed zou gaan", zo betoogde een 31- jarige kweker uit Bodegraven voor de politierechter en zijn verschijning voor de rechter was een gevolg van de omstandigheid, dat het niet goed was gegaan. Want verdachte had hyacinten op zijn land staan, waarvoor geen ver gunning aanwezig was. Verdachte had erop gerekend, dat de handel tijdig voor een vergun ning zou zorgen, hetgeen niet was gebeurd. „De vergunningen waren te schaars", zo deelde verdachte mee. „U moet de bollen er niet inzet ten, voordat de vergunning er is", zo luidde het oordeel van de officier die daarom f 1000 boete of 2 maan den hechtenis eiste. „Er is van die bollen toch al niet veel terecht gekomen, ze zijn bijna allemaal verzopen", informeerde ver dachte. „Dat was uw bedoeling ook niet. toen u ze uitzette", nam de rechter aan. Hij hield echter rekening met de omstandigheden en legde f 600 boete op. Uitbetaling van slacht- varkens gewijzigd In overleg met de klassificerende slachtbedrijven heeft het produkt- schap voor vee en vlees besloten, in het bestaande stelsel der uitbetaling van slachtvarkens naar kwaliteit een wijziging aan te brengen. De prijsver schillen tussen de kwaliteitsklassen worden aangepast aan de wijzigin gen in de verwerkingswaarde bij de huidige marktverhoudingen. Met ingang van maandag 16 sep tember a.s. zullen bij geklassificeerde varkens van 56 t.m. 100 kg, de prijs verschillen ten opzichte van de 4e kwaliteitsklassen respectievelijk be dragen 0.05, 0.10 en 0.22 per kg voor varkens in de 3e, 2e en le kwali teitsklassen. Voorts heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees, ge zien de verdere stijging van het prijs peil op de varkensmarkt, besloten de prijs voor bacon varkens in de 2e kwa liteitsklassen ingaande eveneens op 16 september a.s. met 0.10 per kg te verhogen. Derhalve zei met ingang van ge noemde datum, mede in verband met de bovenbedoelde wijzigingen in het uitbetalingsstelsel, voor baconvarkens in de kwaliteitsklassen 1 t.m. 4 een prijs gelden van respectievelijk 2.75, 2.63, 2.58 en 2.53 per kg koud geslacht gewicht. PROF. DR. C. CAMPAGNE f Prof. dr. C. Campagne, sinds 1954 voorzitter van de verzekeringskamer is op 61-jarige leeftijd te Baarn over leden. Prof. Campagne was onder an dere voorzitter van de Vereniging van Verzekeringswetenschap en lid van de Raad van Bijstand van het Mathe matisch Centrum te Amsterdam. Hij was Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw en Officier van Oranje- Nassau. De begrafenis zal dinsdag 17 sept. te Baarn plaats hebben na een plechtige "requiemmis. Wie op het spitsuur fiets of rost langhs onser steede weeghen, die weet wel waer hy aen begint, maer 't sit hem aldrae teeghen. De auto's staap'len zigh haest op, de fietsen in een cluwen. Als er dan nogh een bus by staet, dan wordt het trecken, duwen en wachten op het groene licht met gramschap op het aangesicht. Want alle luyden hebben haest, dat gaet soo in het leeven. Mén heyt geen tyd meer en men wil maer weynigh ruymte geeven. Als t licht op rood springht: nogh een trap om't streepjen te passeeren en siet men, dat het Leydsch publique niet steeds bestaat uyt heeren. Maer springt het licht dan weer op groen, Enfin, ick geef het u te doen. Al ben je dan een schoone stad (nou, schoon; siet naer je grachten) hoe pynlyck is het voor de man die voor je licht moet wachten. Hy siet hoe alles wringht en wroet als nyv're, Haesfge byen en soemt en dromt door steeg en slop van 't onvolpreesen Leyen, met straeten nauw en steeghen smal. Breeck af maer, 't ghants caduque geval. DOOR L. VAN HILLEN „Nou," meende Van Roode, „dat is ie de rest van 't jaar ook wel, me neer." Gerard voelde in zijn zak naar zijn sigarenkoker. „Steek 'ns op, man." „Mag niet in dienst." Maar de ge bruinde hand accepteeerde toch de si gaar. „Stop 'm in je pet", adviseerde Gerard lachend. „Krijg ik zo'n bruine schedel", grin nikte Van Roode, zijn pet oplichtend en een schedel tonend die behoudens enkele dunne haren veel weg had van een biljartbal. Gerard liep glim lachend verder. De parkwachter keek hem na. Nou, die was veranderd! vroeger zag ie je nauwelijks Met welgevallen keek Gerard naar het mooie bronzen beeldje in het ga zon, een fijn meisjesfiguurtje. De ge meente had haar zaakjes toch maar prima voor mekaar. Hij stond mid den in het pad en werd plots gewaar, dat een dame met een kinderwagen geduldig wachtte, tot hij ruimte had gemaakt Hij schrok en greep ver bouwereerd naar zijn hoed. „Pardon, mevrouwHij maakte de zin niet af, maar staarde ver wonderd-verschrikt naar het blozen de gezicht met de grote ogen „Dag, ehAnkie". Hij had zijn schoondochter sinds de bruiloft niet meer gezien. De brui loft. kille bedoening, heel stille tjes „vanwege de rouw" jawel! Beer was hem maar eenmaal komen opzoeken, had, zwijgzaam als hij was, soms spaarzaam iets verteld van thuis, van de babyGerard had wel meer willen weten, wat drom mel! Zijn eerste kleinkind! Maar hij durfde er niet naar vragen, wist zijn schuld, zijn tekortkomingen te groot. En nu stond hij hier, in de zonover goten park plotseling oog in oog met Ankie Vos Ankie Bakker-Vos verbeterde hij zichzelf, bijna grinni kend om de ironie van het lot. Ankie was van kleur verschoten, toen ze ontdekte dat de heer die haar in de weg stond, niemand anders was dan de schoonvader, aan wie ze van het eerste ogenblik af een hekel had gehad, omdat ze wist hoezeer hij zich tegen haar huwelijk met Beer had verzet. Maar nu hij daar zo stond, als een moment-opname, een beetje bedremmeld en geschrokken, vond ze hem opeens heel menselijk. Ankie was door het park gegaan met de mooie nieuwe kinderwagen, waarin haar baby lag, haar trots, die ze wel aan iedereen zou willen laten zien, omdat het zo'n schattig kindje was. Ze liep daar op haar ranke benen, in haar fleurige zomerjurkje, het hoofd omhoog, met al de trots van een jon- ije moeder. En tegenover de onzeker heid van de man daar voor haar, her vond ze opeens haar eigen zelfbe wustheid. „Kijk 'ns naar uw kleinkind," zei ze. Gerard gehoorzaamde als in tran ce. Hij zag hoe Ankie voorzichtig het dekentje terugsloeg, en staarde naar een gezichtje met heel grote donkere ogen en blonde krullen. Die ogen staarden hem eerst verwonderd aan, toen.e opeens, trok als een zonne straal een glimlacht over het gezicht je- „Ze lacht tegen me," ontdekte Ge rard en zijn stem haperde. Het leek, of die glimlach van dit klein kind iets in hem brak, of iets in zijn hart hem voelbaar trok naar dat kleine, lieflijke wezentje daar in het sche merduister van de kap. Hij wist op hetzelfde ogenblik An- kies hoofd vlak naast zich. „Ja," zei ze, „ze vindt u vast aar dig, ziet u wel?" Hij bloosde. Zowaar, hij bloosde. Snel richtte hij zich op. „Het is.hij zocht naar woor den, „het is een schat van een kind," stelde hij toen vast. „Dat dacht is ook," triomfeerde An kie. En opeens begon ze te lachen. „Waar lach je om?" vroeg hij ver legen. „O," zei ze, „wat ik allemaal al ge dacht heb te doen, als ik u 'ns tegen kwam! Ik zou u straal voorbijlopen, niet eens groeten. Ik zou u laten mer ken hoe ik over u dacht. En nu kom ik u tegen.en nu... „Nu zijn we allebei weg van jou baby," stelde hij vast. De vreugde, die heel deze morgen al zachtjes in zijn hart had gegloord, laaide nu op eens feller op. Dit was een goede dag. Want nu stond hy daar tegenover zijn schoondochter en het leek of de muur tussen heen opeens was inge stort. Samen hadden ze gekeken, zijn gryzend hoofd naast haar krulle- kop, samen naar het kind dat hen aan elkander bond haar dochter, zijn kleindochter. „Nu u er toch bent," stelde Ankie driest voor, „gaat u niet even mee een kopje koffie drinken?" Haar gezicht gloeide. Het had haar moeite gekost, zo onbevangen die woorden te spre ken, maar ze had aan Beer gedacht. Ze wist hoe hy gebukt ging onder de verwijdering, ze had intuitief begre pen hoe deze jongen die altijd met zijn vader overhoop lag, toch zo graag met diezelfde vader weer de banden zou aanknopen die een vader en een zoon aan elkander te binden behoor den. Ze overwon zichzelf, zoals Ankie Vos, gedreven door haar felle liefde voor haar man, zichzelf keer op keer overwonnen had, om voor hem een goede vrouw, dé vrouw te zijn. Gerard aarzelde een ogenblik. Met Ankie meenaar haar huis. Eén ogenblik schoot de Kromstraat hem door 't hoofd. Dan veegde hij die ge dachte weg. Deze ontmoeting was geen toeval, geloofde hij, maar hogere leiding. Hier had hij nu de kans het verleden goed te maken. En vrolijk zei hy: „Nou, da's best kind; dan wil ik wel 'ns zien, of jij even goeie koffie zet als je schoonmoeder." En zo liep daar Gerard Bakker naast zijn schoondochter Ankie Vos en naast de kinderwagen met de kleine Gonnie door de lanen van het park, en ze staken de Nachtegaallaan over en liepen door de straten van een nieuwe wijk, en daar stond een bescheiden woning met een keurig onderhouden voortuin. „Dat doet Beer," vertelde Ankie. Hij zag een gezicht achter de vitrage schemeren van een buurhuis. van zelf, dacht hij, wat bracht dat me vrouwtje Bakker voor bezoek mee? Maar hy volgde Ankie zonder aarze len naar binnen. 't Was hier allemaal klein, echt een moderne woning, maar alles blonk. Beer had het goed ingericht, prees hij in stilte, leuke lichte meubeltjes, modern behang, een paar goede pla ten aan de wanden, veel bloemen, veel planten. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2