3>e CöldóeSoii/fccï/nt Chinese officieren (met lectuur) bij de Russische grens teruggestuurd IN PEKING: HARTELIJKE ONTVANGST MET BLOEMEN Italië protesteert tegen Oostenrijkse beschuldigingen Staking in Leidse metaalbedrijven Koudegolf in V.S. Iemco n.v. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1963 53e JAARGANG No. 16.029 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Eindelijk weer een gezond weekend Telef. 2093 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1.50 TT nationale communistische beweging Het communistisch-Chmese persbureau „Nieuw-China meldt, te vernietigen. dat vijf officieren van het Chinese leger maandag jl. in de Rus sische grensplaats Zabaikalje door douane-beambten en grens wachten gedurende twee uur zijn vastgehouden, waarna zij naar China terug werden gestuurd. Dit geschiedde nadat de bagage der officieren was doorzocht en beslag was gelegd op onder meer dag bladen, die artikelen bevatten over „vraagstukken der internatio nale communistische beweging". Toch kan als vaststaand worden aangenomen dat allen, die prijs stel len op bestendiging van de vriend schap tussen het Chinese en het Russische volk, dit lage optreden krachtig zullen veroordelen." De Sowjet-Unie heeft, als gemeld, maandag jl. bij de communistisch- Chinese regering geprotesteerd in verband met een incident, dat zich verleden week zaterdag in de grens plaats Naoesjki heeft voorgedaan. Chinese treinreizigers hadden toen gepoogd anti-Russische pamfletten over de grens te smokkelen. Toen de Russen dit verhinderden, De vijf Chinese officieren, die in Peking: „Dit is weer een opzettelijk bevuilden de Chinezer de wacht- de Sowjet-Unie een militaire cursus door de Sowjetrussische autoriteiten kamers van het station. Zij werden volgden, waren, na een verlof in genomen maatregel om de Chinees over de grens gezet en aan het Chi- China, met de trein Peking-Moskou Russische betrekkingen te verslech- nese treinpersoneel werd verboden onderweg naar Rusland. teren en de saamhorigheid in het nog een voet op Russisch grondge- „Nieuw-China" meldt nog, dat de Sowjetrussische kamp en in de inter- bied te zetten. vijf bij hun terugkeer op vrijdag, op het station in Peking, een „hartelijke officiële ontvangst" werd geboden. Zij werden met luid applaus ontvan gen en zij kregen bloemen aange boden. Ambtenaren van de Chinese ministeries van buitenlandse zaken en landsverdediging en hoge offi cieren waren ter verwelkoming aanwezig. Kapitein Jang Teh-Lin, een der betrokken officieren, verklaarde te f 1, gegrond zijn. Hieraan wordt toege- „Ireen IOlterinSfen voegd: „De Italiaanse regering blijft streven naar een oplossing van het Zuidtiroolse vraagstuk. Zij is bereid De Itahaanse regering heeft hiertoe bij te dragen door in te stem- de Oostenrijkse zaakgelastigde te deOo, Rome vrijdag een nota doen over- van buitenlandse zaken op een plaats T. j en een tijdstip, die door partijen ge- handigen, waarin Italië op „de schikt zouden worden bevonden, krachtigste wijze" stelling neemt Itahaanse regering hoopt, dat de Oostenrijkse autoriteiten ook een tegen bepaalde, onaanvaardbaar dergelijke verantwoordelijkheidszin geachte officiële Oostenrijkse uit- Ie^n" aldu' de latingen. Intussen blijven berichten binnen komen over sabotagedaden en ge- De nota volgt op een woensdag vechten in Zuid-Tirol. jL afgelegde Italiaanse regerings- verklaring, waarin Oostenrijkse Hilariteit in rechtszaal beschuldigingen, volgens welke Italiaanse militairen in de Itali- Ex-nazi-officier hield aanse provincie Bolzano Zuid- tirolers, die van terroristische Vernietigingskamp VOOr aanslagen werd,.verdacht, op on- herstellingsoord menselijke wijze hadden gefol- I i i j Een voormalige kolonel van de terd, met kracht van de hand ^^veiligheidspolitie in Lodz (Po- werden gewezen. len), Ottmar Röse, heeft vrijdag als getuige in het proces tegen de twee In de nota wordt verklaard, dat Gestapo-officieren gezegd, dat hij (Advertentie) de Oostenrijkse beschuldigingen on- dacht, dat het vernietigingskamp in Kulmhof een herstellingsoord was Gemengde gevoelens rondom de rassenintegratie op de Amerikaanse scholen. Links: terwijl op de achtergrond een politieman opdoemt verlaten de twee neger-meisjes, die voor het eerst zijn toegelaten op een middelbare school van Tuskegee in de staat Alabama, na de eerste schooldag met hun boeken het schoolgebouw. Hun ge zichten staan ernstig. Rechts: een blank meisje verlaat huilend de middelbare West End school van Birming ham, terwijl zij uitroept „Wat moet ik doen?" Nadat negerleeriingen in de school waren toegelaten weigerde het meisje met vele andere blanke leerlingen het gebouw te betreden. Foto boven: de expresse-trein PekingMoskou, welke hier het Severny (noord) station van Moskou binnenrolt, is dezelfde, welke enige dagen geleden aan de grens tussen Mongolië en Rusland in Naoesjki vertraging ondervond toen er Chinese studenten in waren ontdekt, die anti-Russisch propaganda-materiaal meevoerden. De studenten op hun beurt sloten trein- en douane-beambten op en stopten de trein verder door het geven van rode seinen. Nadat zij door leden van de Russische militie waren gearresteerd kon de trein verder rijden. Onder: Fedor Chermoshentsev, hoofdmachinist van de expresse, wordt bij zijn aankomst op het noord-station door journalisten ondervraagd. voor zieke joden. In korte, afgebeten zinnen en met een Pruisische tongval zei Röse, ter wijl hij herhaaldelijk met zijn vuist op de getuigenbank sloeg, dat men hem had verteld, dat in Kulmhof „een oud kasteel stond, waar zieke joden naartoe werden gebracht, om daar te kunnen herstellen en ik was onnozel genoeg om het te gelo ven". Het publiek in de rechtszaal, dat voornamelijk uit jonge mensen be stond, lachte de kolonel uit. Röse was in de oorlog commandant van de nazi-veiligheidspolitie in Lodz. De openbare aanklager had hem opge roepen om te getuigen tegen de twee verdachten, de voormalige luitenant kolonel van de S.S. Otto Bradfisch (60) en het hoofd voor „Joodse aan gelegenheden" in Lodz, de vroegerê Gestapo-officier Günter Fuchs (52). Het tweetal, dat drie jaar en vier maanden in voorarrest heeft doorge bracht, wordt ervan beschuldigd, medeplichtig te zijn geweest aan de moord op de 233.000 inwoners van het ghetto in Lodz (in 1942). Röse verklaarde, dat hij er later pas ach ter is gekomen wat er in Kulmhof gebeurde en dat hij er toen onmid dellijk heenging „om zich op de hoog te te stellen". Gistermiddag heeft een gedeelte van het personeel van de Holland- sche Constructie Werkplaatsen en de Nederlandsche Electrolasch Maat schappij het werk neergelegd. De sta kers bij de NEM zijn na de schafttijd tussen de middag een uur later aan het werk gegaan dan normaal. De dagploeg van de HCW heeft gedeel telijk de gehele middag gestaakt. Ook de nachtploeg van de HCW is niet op het werk verschenen. Naar men ons mededeelde, zijn de verlangens van de stakers nog niet geheel duidelijk. Het zou kunnen gaan om een verhoging van het uur loon met tien cent. De directies heb ben nog niet duidelijk op de staking gereageerd. De NEM-directie heeft de stakers in haar bedrijf echter wel medegedeeld, dat het uur, waarin zij het werk hebben neergelegd, niet zal worden uitbetaald. Het zou ook nog niet vaststaan, of het werk maandag al dai^ niet zal worden hervat. BRUID BELOOFT BLINDELINGS „Mijn man krijgt elke dag ontbijt op bed" De 19-jarige Brian Mooney, in het Engelse Southampton, heeft van zijn bruid de belofte verkregen dat hij zijn hele le ven lang 's morgens zijn ontbijt op bed zal krijgen. De eveneens 19-jarige bruid, Janet Hull, gaf deze belofte om een huwelijksvergunning te krijgen van de rechter. Brians vader, de 61-jarige heer Robert Mooney, had zich tegen het huwelijk verzet met het argument: „Mijn zoon is door zijn moeder verwend en vertroeteld. Dat kan hij in zijn wittebroodsweken niet ver wachten. De schok kan zijn hu welijk doen mislukken." „Onzin," zei Janet, „ik zal net zo goed voor hem zorgen als zijn moeder heeft gedaan. Hij krijgt elke dag zijn ontbijt op bed." Dat overtuigde de rechter en naar het schijnt ook de pa van Brian. Hij wenste de jongelui veel geluk, toen ze het gerechts gebouw verlieten. Vaticaan niet eens met mgr. Ngo Dinh Thuc Ondanks de gebruikelijke reserve die men in Vaticaanse kringen in acht neemt, toont de Curie zich buiten gewoon streng ten opzichte van aarts bisschop Ngo Dinh Thu, wiens ver klaringen tegenover de pers in New York de ontevredenheid, die zijn uit latingen in Rome hadden opgewekt, nog hebben versterkt. De woorden van de aartsbisschop zijn in flagran te strijd met de houding van het Va ticaan ten opzichte van Zuid-Viet- nam. Radio Vaticana heeft het op 30 au gustus willekeurig en ongegrond ge noemd, te spreken van een gods dienstoorlog tussen Boeddhisten en katholieken in Zuid-Vietnam. De richtlijnen van de geestelijkheid al daar, herinnerend aan het beginsel van rechtvaardigheid en liefde voor allen ten opzichte van de andere godsdienstige overtuigingen, laten hier geen twijfel over bestaan. Ge zegd werd voorts, dat een regering die voor het grootste deel uit nief- katholieken bestaat, moeilijk katho liek genoemd kan worden. De beschuldiging van mgr. Thu, dat de Boeddhisten een massamoord op de katholieken hadden voorbereid, en zijn beschouwingen van politieke aard, schijnen in het Vaticaan de in druk gewekt te hebben van een voor ingenomenheid, die niet te verenigen is met het herderlijk ambt. De pre laat heeft de zaak nog erger gemaakt door in New York opnieuw het Vati caan in feite te verwijten, hem ver hinderd te hebben ten gunste van de regering van zijn broer te spreken. ONDERGRONDSE KERNPROEVEN IN V.S. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld, dat donderdag in Nevada twee onder grondse kernproeven zijn genomen. Een der ontploffingen had een gerin ge, de andere 'n middelgrote kracht. Sinds september 1961 zjjn in de V.S. 96 ondergrondse ontploffingen te weeggebracht. WALLACE NAAR NEW YORK OVERGEBRACHT Enkele uren nadat de Hoge Raad zijn twee cassatiezaken had verwor pen, is de 34-jarige Amerikaan C. W. Wallace, die in de V.S. een proces wegens smokkel in verdovende mid delen wacht, gistermiddag om 14 uur op Schiphol aan boord gebracht van het KLM-lij'ntoestel voor New York. Onder geleide van een rechercheur en een lid van de Koninklijke Mare chaussee werd hij op deze wijze als ongewenst vreemdeling ons land uit- gleid en naar New York overge- T bracht. Wallace is bij zijn aankomst in New York gearresteerd. VAN DORST OMGEKOMEN Woensdag zijn in de Sahara de lij ken van acht Algerijnen gevonden, die van dorst moeten zijn omgeko men. Zij waren met een auto de woestijn ingegaan en waarschijnlijk tengevolge van een zandstorm de weg kwijtgeraakt De brandstoftanks wa ren leeg. Een groot deel van de Verenigde Staten is vrijdag door een koudegolf getroffen. Op sommige plaatsen zakte de temperatuur tot zeven graden on der het vriespunt In New York was de temperatuur acht graden boven nul Er is een club voor de student, die bijna aan zijn „kantjes" toe is; en een voor de jonge zee rob, die al menig kantje aan de wal gebracht heeft; weer een andere voor de kantoorbedien de, voor het meisje uit de kant winkel en voor de jonge chef van de kantine. Met een sor tering van zeventig verschalen de klubs kunt u bij ons echt wel alle kanten uit. U hoeft dus niet aan de kant te blijven of er heel de winter de kantjes bij af te lopen. Kom inschrijven voor het „Werelddansprogramma" bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Te lefoon 5.20.54. (Advertentie) Voor volautomatische wasmachines A.E.G. - IGNES - INDESSIT ERRES - SIEMENS - BICO (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Zelfde weertype Duitse CDU wenst Nederlandse leerstoel Een krachtig gebied van hoge De CDU-fractie in de Westduitse luchtdruk strekt zich uit van de Azo- staat Noordrijn-Westfalen heeft de ren tot de ingang van' het Kanaal spoedige instelling geëist van een Het heeft een uitloper, die tot in leerstoel voor de Nederlandse taal Midden-Europa reikt T-n noorden, en cultuur aan een der hogescholen van deze gordel van hoge druk heerst in deze deelstaat een zeer grote depressie-activiteit. Naar vrijdag in Düsseldorf ver- De zwaarste stormen kwamen de af- luidde wordt in het voorstel gezegd, dat op een moderne wetenschappe lijke hogeschool aan de Nederlandse gelopen nacht voor te., westen en noordwesten van Schotland. Wind snelheden tussen 100 en 130 km per taal en cultuur evenveel waarde moet uur werden door verschillende sche- worden toegekend als bijvoorbeeld aan de Engelse. De veelzijdige uitin gen van Nederlandse cultuur waren van toonaangevende invloed geweest op de cultuur van het westen. Wilde Hitier Paus Pius XII ontvoeren? Hitler had het plan paus Pius XH tijdens de tweede wereld oorlog te ontvoeren, aldus een bericht van het Oostenrijkse ka tholieke persdienst Kathpresse. De .Führer" gaf Duitse troepen in Rome bevel de paus naar het Wartburg-klooster of naar Liechtenstein over te brengen. Het bevel werd ingetrokken na dat Karl Wolff, bevelhebber der SS-troepen in Italië, en Hein- rich Himmler, het hoofd der SS, Hitier ervan hadden overtuigd, dat het plan onuitvoerbaar en niet aanbevelenswaard was met het oog op de politieke toestand, zo schrijft het katholieke pers bureau. (De paus weigerde op 5 fe bruari 1944 in te gaan op een Duits aanbod hem naar een „veilige plaats" in Duitsland over te brengen. pen gemeld. Het centru van het cepressiegebied bevindt zich nabij IJsland. Daarheen trekken voorlopig nog alle storingen, die van het Ame rikaanse continent komen en in 24 uur tijd bijna de gehele Oceaan over steken. Ze blijven dus op grote af stand van Nederland. Hoogstens kan tijdens het weekeinde eens een sterk verzwakt front dicht in de buurt van ons land komen. Dit veroorzaakt dan tijdelijk wat bewolking. Voor het overige blijft het weer morgen nage noeg gelijk aan dat van vandaag, Plaatselijk ochtendmist, vrij vreel zonneschijn en zwakke tot matige wind. ZON- EN MAANSTANDEN 15 Sept.: zon op 06.12, onder 18.58; maan op 03.01, onder 18.28. 16 Sept.: zon op 06.14, onder 18.55; maan op 04.13, onder 18.52. Hoogwaterstanden 15 Sept.: v.m. 1.18; n.m. 13.49. 16 Sept.: vmi. 2.09; n.m. 14.35. KORRELTJE De laatste stap van de rede is te erkennen, dat er een oneindig aan tal dingen is, die haar te boven gaan. (Pascal)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1