LEGIOEN DIEP TELEURGESTELD IN FALEND NEDERLANDS TEAM PUBLIEK BEJUBELDE TREFFER VAN HARDWERKEND LUXEMBURG OOSTDUITSE WATERPOLO'ERS OOK TE STERK VOOR MATIG ORANJE „DAT IS TOCH LEUK VOOR ZE, EN VOOR ONS IS HET ROT..." DE SP0RTT0T0 Siseo-heren in Leidse derbies DONDERDAG 12 SEPTEMBER 196S DE LEIDSE COURANT Een zich superieur voelend Nederlands elftal trad de formatie van het groothertogdom hautain tegemoet. Zouden deze elf jongens uit het kleine Luxemburg, Nederland uit de kwart finales van het toernooi om de Europese beker moeten houden? De elf Luxemburgers keken wat beschroomd terug, maar ver loren hun verlegenheid zodra het beginsignaal weerklonk. Vier Nederlandse verdedigers keken wat verwonderd naar rechts binnen May, die bekwaam de uitgestoken benen ontweek en vervolgens rechtsbuiten Klein de kans bood tot een schot, dat Pieters Graafland moeilijk keerde. Bij de volgende aanval stootte spriftter Klein met opvallend gemak langs Ouderland en zorgde opnieuw voor gevaar. Neder land schrok nu echt, maar sukkelde prompt >veer in slaap toen de debuterende middenvoor Klaas Nuninga al in de vijfde minuut zijn ploeg een voorsprong en zichzelf het nodige zelf vertrouwen bezorgde. Nuninga profiteerde van de hem geboden kans, toen stopper Brosius talmde met wegwerken, pikte zijn verblufte tegenstander handig de bal af en richtte toen met èen koelbloedigheid van een routinier op wat voor doelman Schmitt de verste hoek was: 10. Nederland was weer gerust. De op het laatste moment tot mid denvoor gebombardeerde Pilot mocht dan een corner forceren, de snelle Klein mocht Ouderland een hoek schop afdwingen, het deerde de in het geel gestoken elf van Elek Schwartz niet. Nuninga had immers bewezen, dat scoren tegen dit Lu xemburg een simpele bezigheid was? Maar Luxemburg dacht daar anders over. De onvermoeide Pilot bleef de aandacht opeisen. Klein bleef achter elke pass aanjagen en langzamer hand werd het bepaald druk voor het doel van Pieters Graafland. De Feijenoorder corrigeerde aanvan kelijk op betrouwbare wijze de fou ten, die de verdedigers voor hem maakten, doch het werd duidelijk dat dit niet altijd goed kon gaan. EVEN WAKKER En in de 33e minuut kreeg de ent housiaste ploeg van het Groother togdom dan ook loon naar werken, toen Pronk bij de zoveelste corner weer eens miste en linksbinnen May op de rand van het straf schopgebied uithaalde voor het schot van zijn leven. Pal onder de lat sloeg de bal hard tegen het net: 1-1. Het legioen dat intussen allang par tij voor de „underdog" had gekozen, juichte als gold het een Nederlandse treffer. De Luxemburgers moesten op dat moment het gevoel gehad hebben, dat zij inderdaad op eigen grondgebied speelden. Gejuich uit 45.000 kelen voor hun doelpunt, jon gens wat een weelde. Het was echter ditzelfde gejuich, dat het Nederlands elftal tot de over tuiging bracht, dat het zo lan ger kon. En plotseling week de lauw* heid, Moulijn en Swart hadden in eens wel htm zuivere voorzetten, maar voor de rust zat er geen doel punt meer in. VOLWAARDIGE TEGENSTAND Na de rust zou Nederland even snel een beslissende voorsprong ne men. Het bleek echter lang niet zo gemakkelijk te gaan als in het prille begin, aangezien Luxemburg inmid dels tot een voor deze Oranjeploeg volwaardige tegenstander was uitge groeid. Tonny van der Linden deed nog even de hoop herleven, met een schot, dat buiten bereik van Schmitt de paal trof, maar daarna ging het weer berg afwaarts, ook al omdat de geblesseerde Coen Moulijn op links maar wat meehinkte. Luxemburg zag weer mogelijkheden en trok zelfs het initiatief tot zich en achtereenvolgens bezorgden links half Conter, rechtsbinnen May en middenvoor Pilot, de Nederlandse defensie handenvol werk. Paj 20 mi nuten voor het einde kwam de ploeg van Elek Schwartz weer los uit deze greep. Nuninga bewees opnieuw hoe gevaarlijk hij kon zijn, met een har de schuiver en Henk Groot had be paald pech toen na een vrije trap van Swart, zijn schot slechts de paal beschadigde. De beschamende 11 stand bleef op het scorebord en Ne derland mocht zelfs blij zijn, dat en kele hachelijke situaties voor het doel van Pieters Graafland enkele minuten voor het einde niet in een winnende Luxemburgse treffer re sulteerden. 't Afgekeurde gefluit van het publiek na afloop was er echter niet minder om en een bepaalde schrille tegenstelling vormde de ovatie, die de dappere elf van Lu xemburg in ontvangst mochten ne men. ALLEEN PIETERS GRAAFLAND De Nederlanders hebben een lesje gekregen in alle onderdelen van het voetbalspel. Doorslaggevend waren vooral het betere teamverband der Luxemburgers en hun conditie. Zij mochten dan enkele voortreffelijke spelers in hun ploeg hebben, zoals de razendsnelle rechtsbuiten Klein, die Piet Ouderland een nachtmerrie moet hebben bezorgd. De binnenspelers Schmit en May, de beweeglijke en daardoor ongrijpbare lange midden voor Pilot en de voor Anderlecht spe lende rechtshalf Conter, spelers naar wie menige Nederlandse clubbestuur der met enige afgunst zal hebben ge keken, maar aan kwaliteit stonden aan Nederlandse zijde daar toch ook wel enkele gerenommeerde krachten tegenover. Bij Luxemburg kwam het er ech ter uit, terwijl bij Nederland alles onder de korenmaat bleef. Slechts één onderscheidde zich: Eddy Pie ters Graafland, en aan hem is het vooral te danken, dat het Voor onze landgenoten geen nederlaag is ge worden. De Luxemburgers hadden het heilige vuur, dat bij Nederland geheel ontbrak. Daardoor konden onze landgenoten er niet in slagen de toch niet zo by ster sterke Luxem burgse defensie open te breken, me de door het zwakke opbouwende spel van Schrijvers en Klaassens. De kansen om het vroege openings doelpunt van Nuninga door .meer treffers te laten volgen, waren zelfs zeldzaam. Onze aanvalslinie kreeg zelfs geen gelegenheid deze te sche pen. Of was daartoe niet bjj maohte. Een fris van de lever spelend Luxemburgs elftal heeft de show gestolen. Tot schande van onze nationale formatie, die steeds die per in het moeras wegzakte en tenslotte met het gelijke spel van 11 de handen mocht dichtknij pen. De Luxemburgers verwierven door hun enthousiaste spel ook de sympathie van de tienduizen den, die niet schroomden hun af keuring over het magere spel van hun landgenoten in luide protes ten neer te leggen. Het was een Doelman Pieters Graafland en spil Pronk slaan gezamenlijk een Luxemburgse aanval af. hard oordeel - de fluitconcer ten en het boe-geroep, waarmee de ploeg bij het verlaten van het veld werd begeleid. Maar was het zo vreemd dat het legioen diep te leurgesteld was in het Nederlandse elftal? OVER ZEVEN WEKEN WEER Snel zou de wedstrijd vergeten zijn, ware het niet dat over zeven weken beide ploegen weer tegenover el kaar zullen staan, dan te Rotterdam, voor de tweéde ontmoeting van de Europa-cup. De Nederlanders zullen dan de zaken geheel anders en vooral met meer enthousiasme moeten aan pakken. Nieuwe teleurstelling in vijflandentoernooi Het aantal deelnemers aan de sporttoto van deze week bedroeg 603.384. Aan prijzenigeld is beschik baar ƒ239.125. Daarvan is bestemd voor de eerste prijs een bedrag van 131.519. Hiervoor meldden zich 18 dee&nemers, die elk 7306,60 zullen ontvangen. De tweede prijs groot ƒ71.737 zal worden verdeeld over 400 deelnemers, van wie er twee met twee kolommen waren. Per kolom betekent dat een bedrag van 179,35. De winnaars van de extra-prijs kwamen er ditmaal het beste af. Naast de 35.869 van deze toto stond nog ƒ31.770. De zes gethikkigen, die de kruisjes goed zetten, levert dat een bruto bedrag op van ƒ11.273. Midvoor Nuninga danst een speels ballet met doelman Schmidt tijdens een Nederlandse aanval op het Luxemburgse doel. Alleen Klaas Nuninga tevreden Debutant Klaas Nuninga was na afloop de meest tevreden man in de Nederlandse kleedkamer, voor zover er althans nog over tevreden ge sproken kon worden. Het doelpunt, dat hij reeds na 5 minuten scoorde, had de onderwijzer uit Winschoten over het moeilijke begin heengehol- pen en daarna was het ongeveer ge gaan, zoals hij zich dat had voor gesteld, niet beter, maar ook niet slechter. Nuninga vond het alleen jammer, dat hij na de rust als links binnen had moeten opereren, omdat Tonny van der Linden tevoren de dekking van de aanvallende kanthalf Conter vaak schromelijk had ver waarloosd. Behalve Nuninga was begrijpelij kerwijze niemand erg voldaan. Sjaak Swart, die zelf zeer actief was ge weest, had niet veel goede woorden over voor zijn medevoorwaartsen. „Het duurde allemaal drie uur", al dus de teleurgestelde Ajax-rechtsbui- ten. „En dan had je moeten zien hoe die ballen geplaatst werden, dat was toch om te huilen". Guus Haak nam het allemaal veel laconieker op: „De jongens hebben geknokt voor wat zij waard waren en het bleef 1—1. Dat is toch leuk voor ze en voor ons is het rot Bondscoach Elek Schwartz was zeer slecht te spreken over het spel van de Luxemburgers, dat volgens hem veel te hard was geweest. „Ie mand kan hier niet spelen, zo vies", waren zijn woorden. Schrijvers toon de gewillig een centimeters lange wond aan zijn scheenbeen. „Moet je eens kijken, vervolgde Elek Schwartz. Natuurlijk het is geen excuus. Wij moeten tegen een ploeg als Luxem burg kunnen winnen, maar een aan tal van onze jongens weet kennelijk niet wat een bekerwedstrijd is". Die indruk hadden wij ook na deze interland, maar van al te hard spel van Luxemburg hadden wij niet veel gemerkt, evenmin als de andere Ne derlandse spelers. „Die jongens wa ren enthousiast en zij waren fel op de bal, maar te hard, neen", zo ver tolkte stopper Pronk de mening van zijn meeste ploegmakkers. „Misschien wel in de kwartfinales Robert Heinz, de innemende trai ner-coach en manager van de Lu xemburgse topformatie keek wat ver ontschuldigend. „Dat kan ik niet zeg gen, daarvoor ken ik Elek Schwartz te goed", zei hij op onze vraag wat hij van de Nederlandse ploeg vond. „Ja, dat was een mooie zet hè, de OM DE EUROPESE BEKER Gisteravond zijn een aantal wed strijden gespeeld voor de eerste ron den van het toernooi om de Europe se beker. Het betrof hier steeds de eerste ontmoeting tussen de kkibs. De uitslagen waren: Dundalk (Ierü..)- Zürioh (Zwits.) 0-3 (0-1), Partizan Belgrado (Z.-Sl.)-Anorthosis (Cy prus) 3-0 (0-0) en Partizan Tirana (AltOr&parfcak Ploudiv (Roem.) 1-0 (0-0). verwisseling van de binnenspelers. Heeft u gezien hoeveel vrijheid Schmit als rechtsbinnen kreeg, ter wijl May oorspronkelijk rechtsbin nen, door de Nederlandse rechtshalf consequent werd gedekt?" „Wij speelden 4-3-3", deelde hij voorts trots mee, „steeds als iemand van ons door het centrum aanviel, werd hij in de rug door twee, drie land genoten gedekt. En alles kwam maar door het midden zodat wij het niet moeilijk hadden". Ernest Brenner, de kleine gedron gen rechtsback, vertelde het met trots. „Ik had me zorgen gemaakt over Coen Moulijn. Op de televisie leek hij zo goed. Ik vond het 'toch wel sneu voor hem dat hij in de tweede helft geblesseerd raakte". May, de maker van het schitterende doelpunt wees op zijn rechtervoet. „Ik kon fijn aanleggen. Ik stond zo vrij als een vogel en ik kreeg hem vol op de schoen", zei hij met een liefdevolle blik op zijn rechterschoen. Ook dr. Kongs, president van de Luxemburgse Voetbalbond feliciteer de zijn mannen met een stralend ge zicht. „Nu wij bewezen hebben dat wij geen minderwaardigheidscomplex voor uw formatie behoeven te heb ben, maken wij met Kohn erbij mis schien wel kans op de kwartfinales", filosofeerde hij hardop. Bescheiden in een hoek zat Francois Conter, de blonde ster van het veld. Hij was met het resultaat erg ingenomen. „In Anderlecht, waar ik eerste reserve ben, wordt veel beter gevoetbald", oordeelde hij, „neem een Van Himst, een Jurion, veel beter dan uw' spe lers". Alleen Pieters Graafland en Sjaak Swart konden in zijn ogen een voldoende halen. Het was een en al vreugde in het kamp van de Luxemburgse ploeg, de hoop op een sensatie lijkt immers gerechtvaar- PROGNOSES DU1NDIGT Van de negen koersen die zaterdag middag op Duindigt worden verreden is de Prijs van Haarlem de interessant ste. Axklt Hollandia kan hierin zijn derde achtereenvolgende overwinning behalen. De Derbywinnaar 1962 doet het in deze klase uitstekend en won zijn vorige koersen onbedreigd. Yberflöte verkeert in grote vorm en zou het Axkit behoorlijk lastig kunnen maken. De afstand past hem goed en in de einstrjjd beschikt Yberföte vaak nog over een fel sprintje. Veertig meter achter hen staat Yankee Maid, een paard van zeer goede klasse, dat op het ogen blik echter alle vorm mist. Toch kan zij, wanneer ze iets van de oude capa citeiten terugvindt, een belangrijke rol spelen. In de Prijs van Middelburg heeft de sterke merrie Zaroline G weer een uit stekende kans. Ze begint de laatste tijd begrip te tonen voor het moeilijke on derdeel draven en beschikt bovendien over bijzonder veel speed. Wanda, die bij haar laatste optreden een flinke vormverbetering toonde, zal waarschijn lijk de meeste tegenstand bieden. De eerste koers begin om twee uur en onze prognoses luiden: Prijs van Zwolle: Chambon Hollan dia, Cyrano Silk, Castor. Phoenixprijs: Fair Umber, Seven Sis ters S, Lucky Legs. Prijs van Maastricht: Allouez II, Ar- turo, Benny Hollandia. Prijs van Arnhem, le afd.: Zoon van Calumet, Boy Scotch, Ballerina. De Nederlandse ploeg kreeg gister avond in het warme Boekarest een tweede bittere pil te slikken. Na de overwinning, die de Roemenen dinsdag avond op onze landgenoten „bevochten", wisten ook de Oostduitsers met 4—3 te winnen. Hierdoor is Nederland volledig uitgeschakeld voor een hoge plaat9 in de eindrangschikking en kan slechts op de middenmoot bopen. Maar ook dat is met de wedstrijd tegen Rusland van hedenavond nauwelijks te verwachten. Alleen Zweden schijnt te zwak te zijn voor onze nationale ploeg. ENERGIE ONTBRAK In de wedstrijd van gisteravond ont brak het de Nederlanders ten enen male aan tempo, strijdlust en slagvaardigheid, eigenschappen, die het dezè zomer toch mogelijk maakten tegen waterpolo- grootmachten als Hongarije en Zuid- Slavië goede resultaten te behalen. Na de eerste speeltijd stond Nederland reeds met 2—0 achter tegen de enthou siaste Oostduitsers, die in de tweede speeltijd via, een strafworp tegen Van Dorp zelfs op 30 kwamen. Een nume rieke meerderheid werd door Hans Mul ler, die zijn zeventigste interland speel de, handig uitgebuit. De Oostduitsers slaagden er echter in toen Ha'rry Vriend even de rand van het bassin Prijs van Arnhem, 2e afd.: Zeggers Hollandia, Astra T, Blido. Outsider: Ar- noldus. Korthalsmemoriaal:- Deer Gallows, Kronenhof, Crusader. Piïjs van Middelburg: Zaroline G, Wanda, Xanthia S. Prijs van Haarlem: Axkit Hollandia, Yberflöte, Yankee Maid. Prijs van Den Haag: Anne Emilie, Yp silon Saint, Zatopeka B. ZONDAG Zondag worden er op Duindigt tien koersen verreden. In een draverij over de mijl komen vijftien paarden aan de start. Onder hen bevinden zich Zola S en Youthful Nora Spencer, twee dravers die lange tijd op rust zijn geweest. Voor allebei is dit de favoriete afstand en vooral Zola S heeft in dit genre al grote dingen gepresteerd. Toch is enige reserve met paarden die lange tijd zijn weggeweest altijd wel vereist. X Signal bijvoorbeeld verkeert in een uitstekende vorm. Voor haar is de afstand eigenlijk iets te kort, hoewel haar furieuze eindsprint ook in koersen over de mijl goed van pas kan komen, De stayers komen aan de beurt in de Waalprijs. Zsa Zsa du Commerce, die drie zegepralen in successie behaalde, krijgt twintig meter van Zilvervos, Yu catan en Young Six. Of ze het tegen dit tfio zal kunnen uithoudên is een open vraag. Vooral de kleine Yucatan beschikt over een formidabele eind spurt. Zilvervos liet bij zijn laatste twee koersen niet zo'n betrouwbare indruk na zal het in deze koers waarschijnlijk moeilijk krijgen. In de slotdraverij heeft Quicksilver S weer voortreffelijke vooruitzichten. De veertienjarige hengst blijft goed in vorm en kan zijn zoveelste overwinning be halen. Bij de renpaarden zal de strijd in de Grote Prijs der Driejarigen wel uit draaien op een duel Caliph S-Miss Wil ly. Celiph versloeg Miss Willy verleden week in de St. Leger overtuigend: toen ontving de merrie echter maar twee kilo en nu negen. De eerste koers begint om halftwee en onze prognoses luiden: IJsselprijs: Bold Mac, Benno Signal. Brigetta Norton. Herfstprijs, le afd.: Rijder H. J. v. d. Kraats, Deer Gallows, Karmystou. Lekprijs: Astrid Hollandia, Apollo H A Reine Kinley. Gouden Droom: Happy Time, Merrio- ka, Susie Darlin. Rijnprijs: Barones Spencer K, Youki Axkit, Zaïta Hanover. Grote Prijs der Driejarigen: Caliph S, Miss Willy, Lovely Surprise. Maasprijs: Zola S, X Signal, Youthful Nora Spencer. Herfstprijs, 2e afd.: Golden Thought, Kronenhof, Personality.' Waalprijs: Yucatan, Zilvervos, Zsa Zsa du Commerce. Nieuwe-Waterwegprijs: Quicksilver S, Umberto, l'Espoir B. had moeten opzoeken na een al te op zichtige overtreding hun numerieke meerderheid eveneens uit te buiten en de stand op 41 te. brengen. Lou Geut jes bracht met een fraai doelpunt de score op 42 en hiermeer keerde ook de spanning enigszins weer. GENADESLAG In de vierde speeltijd viel echter de morele genadeslag voor het Nederlandse team, toen Aalberts uit een strafworp tegen de paal schoot. Toen was Neder land een geslagen ploeg en al maakte Aalberts even later zijn fout goed door 43 te scoren, toch had dit alleen nog maar statistische waarde. De andere uitslagen luiden: Roemenië- Zweden 9—2 (2—1 2—0 1—0 4—1); Rus- land-Roemenië b 62 (00 21 21 20). Na de tweede dag luidt de stand: Roemenië 2 2 0 0 4 134 Rusland 1 1 0 0 2 61 Oost-Duitsland 1 1 0 0 2 43 Nederland 2 0 0 2 0 5—8 Zweden 2 0 0 2 0 315 Roemenië B is ingevolge een besluit van de organisatoren niet in de stand opge nomen. Dames naar Wassenaar en Zandvoort Na de alleszins geslaagde onderlin ge sportdag, waarmede Siseo zondag j.l. het nieuwe hockey seizoen min of meer officieus heeft geopend, gaan zowel Dames I en II als Heren I en II zondag a.s. de nieuwe competi tie inluiden met wedstrijden, die on getwijfeld geen gemakkelijke over winningskansen bieden. Dames I maakt de reis naar Was senaar en bindt aldaar om 14 30 uur de strijd aan met Kievieten TH Af- gaande op de prima conditie, die het eerste damesteam zondag j.l. demon streerde, achten wij een overwin ning ongetwijfeld niet denkbeeld?. Dames II gaat zondag naar 7.end. voort. Niet om zich te koesteren ;n een eventueel schijnend neiparsznn- netje, doch voor het hopelijk binnen halen van de eerste twee winstpun ten tegen de dames van Zandvoort II Zowel Heren I als II paan znndap een zeer belangriike striid tegemoet, in twee traditionele L°idse derbv's" De heren van het eerste elftal moe ten namelijk zond^nudrt^o nrn 1? uur op eigen veld de d—n kruisen met de hQren von t.mt-TC ^r. hun oude rivalen. vv*»-tr"on 7Ö ;n de vorige - ontn-L» -<-<0 ro~"-a_ titie - een verheten en striid voerden - oveH«#»n« *t cm/». CÉS - O Tl de ear«5te nDtOtq en -U r-'-rt, lust Gezien het f«jt dof H«»pn T eigen veld en voor -i<rPri nuh1^1*" speelt, zal het LMH£ X w°l "iot lok ken een overwinninp te b^h^lpn Heren II komt zondasmo-pen om 11 uur voor het p°^t binnen de v;t- te liinen aan de Ahtsnoelweg ((V*st- ppest) en h°eft daar tegen T.a'rior) VTT nractisch geen kans op de volle winst. De onstellineen ziin Dames T' D°l- Iv Wohl. Nel v Rruccel .Tnke de Vrind. Joke Aalders. Th°p Niem- n. Ankie Bark, Ludv v. d M*o. Marij ke Knaap Ankp LoliPv°lri Fis de Vrind en Emv v Brussel: TI: Joke Beekman J°pnne v d M-er, Thelma v. d. Mep- ^ruus tfe-srh-a- gen, Ank v. d. Putten. Marjan Le lieveld, Beatrijs Hillehrpndt Fllv de Bruiin, Carla v d Meer. leteke en Marian Zandbergen: Heren T: Frans v. Adriehem. Bern v Ad-:- chem, Gijs Groenewegen, Hans Smiet, Chris Malmberg, Bert van Brussel. Piet Ramakers, Hans Malm berg. Theo v Sehaik, Jacques Ger- rls, Erik Bus; Heren II: Gerard v. d. Burgt. Jan Stolwijk, Aad v. d. Meer, Aad Rosier, Cees v. Dijk, Pim Bark, Wim Hoppezak, Roy Klerks, Michel Gerris, Vincent Bus en Frans Stik- kelorum.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8