Dorpshuis voor Oud-Ade staat op tekening Aartsbisschop Ngo naar New York Feestmosselen in Brussel Italië neemt Oostenrijkse verklaringen niet Vliegmecanos staken in Amerika NEGERBANK IN NEW YORK DE STRIJD IN ZUID-VIETNAM Spanje wil Gibraltar terug BURGEMEESTER VERNèDE SLUIT AMBTELIJKE LOOPBAAN AF DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 filmcabine, voorlopig geprojecteerd. Wanneer het dorpshuis in deze vorm tot stand zou kunnen komen mogen we gerust spreken van een juweeltje en dan nog wel van een van kolossale afmetingen. De kosten. Daarna kwam de kostenberekening betreffende bouw en exploitatie ter tafel. De vele vragenstellers werden door de voorzitter, de heer P. v. Seggelen, uitvoerig beantwoord. Veel werd ver helderd, maar ook nieuwe gezichts punten geopend. Volgens verschil lende aanwezigen waren deze beide ramingen aan de optimistische kant. 'i 'r ar-G'vriiiiV-,fr,y Toch hopen we dat met veel optimis- *v me en veel steun van de parochie ring van het dorpshuis. Het geheel binnen afzienbare tijd het dorpshuis bestaat uit drie gedeelten. zal verrijzen tot welzijn van de a. Hal, keuken, toiletten en gar- jeugd, die genieten kan van een fijne derobe. gymzaal en van de rijpere jeugd, die b. De eigenlijke zaal (17.50x 10.30) gelegenheid krijgt om in vereni- c. Het toneel met daaronder twee gingsverband veel aktiviteiten te ont- grote kleedruimten, kasten en was- plooien. Tenslotte zullen de ouderen waaruit de plannen resulteerden tot gelegenheid voor de gymnasten. Bo- er ook een pracht gelegenheid vin stichting van een dorpshuis. Hierbij vendien was op de eerste verdie- den voor grote vergaderingen en cul- had het comité veel steun ontvan- ping nog een bestuurskamer, tevens turele belevenissen, gen van de heer Scherpenhuizen, provinciaal gedelegeerde voor de dorpshuizen. De bouwkundige H. v. d. Geest be lichtte uitvoerig inrichting en uitvoe- In café 't Lageland heeft het co mité ter oprichting van een dorps huis met vele belangstellenden uit de parochie vergaderd. Pastoor Verkley gaf een uitvoerig overzicht van de historie der laatste jaren rond een te bouwen gymzaal, AUDIËNTIE BU DE PAUS WAS AFGELAST De aartsbisschop van Hoe-E, mgr. Ngo Dinh Thoec, broer van de Z. Vietnamese president, heeft woens dag voor zijn vertrek per vliegtuig van Rome naar New York tegen ver slaggevers gezegd geen enkele ver klaring te kunnen afleggen over het veto, dat de Heilige Stoel mij heeft opgelegd". Zoals gemeld zou mgr. Thoec dinsdagochtend bij de paus in audiëntie ontvangen worden, maar werd deze audiëntie op het laatste ogenblik afgelast. De prelaat had getracht de journa listen te ontlopen en vervolgde: „Men heeft mij in feite gezegd: het is ge noeg, gezien het feit dat ik in de gegeven omstandigheden mijn me ning niet kan zeggen, vooral niet in het buitenland. Ik kan geen verkla ringen afleggen zonder toestemming van het staatssecretariaat en kan al leen in mijn bisdom spreken.'" Bij een tussenlanding in Parijs zei de aartsbisschop zonder toestemming van de aartsbisschop van Parijs niets te kunnen zeggen. Op de vraag, wat hij in New York ging doen, ant woordde hij: „Dat is eenvoudig een bezoek. In feite moet ik zeer binnen kort naar Rome terug om het Oecu menisch Concilie bij te wonen. Bij zijn aankomst in New York heeft hij gezegd, dat hij niet om een audiëntie bij de paus heeft gevraagd toen hij, eerder deze week, in Rome was. De aartsbisschop is voornemens de paus te ontmoeten als hij in Rome terug is voor de bijwoning van het Concilie. Zijn verblijf in New York zal slechts enkele dagen duren. GOUDEN KLOOSTERFEEST ZUID-TIROL Schipper Cornells Sinke uit Yerseke is woensdag feestelijk in de haven van Brussel ontvangen. Berekend was, dat voor de 2000e keer sinds 1918 zijn sloep, de „Op hoop van Zegen", met mosselen de haven binnenvoer. Aangezien dit feit samenviel met de mosselfeesten, die deze week als onderdeel van de Breu- ghelfeesten in Brussel worden gehouden, was er een dubbele aanleiding tot een huldiging. Er waren toespraken ondermeer van de burgemeester van Yerse ke geschenken en een oor konde. Vrijdag wordt in Brussel een officiële delegatie uit Yerseke in klederdracht verwacht, die mos selen onder de bevolking - van Brussel zal uitdelen en op het stadhuis zal worden ontvangen. Tussen de historische gebouwen op de Grote Markt van Brussel zullen de Brusselaren 's avonds aan mosselkarretjes zich van de kwaliteit van de Zeeuwse mosse len kunnen overtuigen. De boordwerktuigkundigen van Amerikaanse luchtvaartmaatschai.j „United Air Lines", die binnenlandse luchtlijnen in Amerika onderhoudt, heb ben besloten op 10 oktober te gaan sta ken om kracht bij te zetten aan hun looneisen. De boordwerktuigkundigen van zes andere maatschappijen, waaronder de „Trans World Airlines", die eveneens hebben besloten het werk neer te leg gen, hebben hiervoor nog geen datum vastgesteld. De onderhandelingen tussen de werk nemers van de „United Air Lines" en de directie lopen reeds vanaf mei 1962, die tussen de werktuigkundigen van de andere maatschappijen en hun directies sinds januari. Nieuw reglement voor tweede conciliezitting Naar uit welingelichte Vaticaanse kringen is vernomen zal het reglement voor het tweede Vaticaanse concilie aanzienlijk worden gewijzigd. Deze wijzigingen zullen voornamelijk betrekking hebben op de functies van de voorzitters, het presidium en de com missies. Ook zal de taak van de officiële voorlichting over het concilie aan de openbare mening preciezer worden om schreven, respectievelijk veranderd. De oprichting van een commissie voor de pers, die enkele dagen geleden werd bekendgemaakt, behoort ook tot de wij zigingen der voorschriften. De paus moet het nieuwe reglement nog goedkeuren. Men verwacht dat de publikatie dezer dagen zal volgen. Een Britse voormalige straalja gerpiloot, luitenant-kolonel C. J. Do novan, is van plan om als eerste met een zweefvliegtuig de 3.00 km tus sen Groenland en Ierland af te leg gen. Voor de tocht, die volgend jaar moet worden ondernomen, wordt in Engeland een zweeftoestel vervaar digd, dat over 75 meter ten hoogste een meter daalt. Een drukcabine zal het mogelijk maken de westelijke luchtstroming op een hoogte van 9.000 tot 15.250 meter te gebruiken. ONGEGRONDE BEWERINGEN De Italiaanse regering heeft woensdag bekendgemaakt, dat zij tot Oostenrijk ,,zeer sterke vertogen" heeft gericht tegen wat zij noemt de onaanvaard bare Oostenrijkse verklaringen inzake de kwestie Alto Adige (Zuid-Tirol), die een opzet telijke verdraaiing" van de fei ten betekenen. De verklaring werd uitge geven na een kabinetsvergade ring. Gezegd wordt, dat Oos tenrijk niet heeft samenge werkt bij het onderzoek naar en bestraffing van de verant woordelijken voor de recente terroristische aanslagen in Alto Adige. Oostenrijk heeft met de on langs gehouden redevoeringen van verantwoordelijke perso nen ,,de spanning sterk ver hoogd", aldus de Italiaanse verklaring. De Italiaanse regering zegt in haal ver klaring, dat zij „de ongegronde beweringen en ontoelaatbare oorde len over de Italiaanse rechterlijke macht betreurt en verwerpt." „Dergelijke beweringen en oorde len worden ten stelligste verworpen als onverenigbaar met de nationale soevereiniteit en kunnen buitenge woon nadelig zyn voor de pogingen het geschil tussen beide landen te regelén, omdat zij de extremisten en de misdadigers aanmoedigen, terwijl Geallieerden tappen West-Duitse telefoon af Een Westduitse regeringswoord voerder heeft woensdag gezegd, dat niet het hoofd van het Westduitse bureau voor de binnenlandse veilig heid particuliere telefoonlijnen laat aftappen en brieven laat onderzoe ken, maar dat de westelijke gealli eerden dit doen. De woordvoerder Günther von Hase, zei woensdag na een kabinetsvergadering over deze kwestie, dat het bureau geen mis bruik maakt van de ten dienste staande technische en wettelijke mid delen. Ook had het bureau de ge allieerden in geen enkel geval ver zocht een particuliere telefoonlijn af te tappen. Minister Hoecheri heeft tijdens de kabinetsvergadering gezegd, dat hij spoedig een wetsontwerp zal indie nen, waarbij de verantwoordelijk heid voor het aftappen van telefoon lijnen en het openen van brieven aan de Westduitse regering wordt overgedragen, aldus Von Hase. De drie westelijke geallieerden hebben krachtens bestaande over eenkomsten het recht om lijnen af te tappen en brieven te openen om de veiligheid van hun troepen in West-Duitsland te beschermen. het aan de andere kant noodzakelijk is dat beide partijen blijk geven van grote evenwichtigheid en verant- doordelijkheid, aldus de verklaring verder. De Italiaanse regering zal zich van haar pogingen tot het vinden van een oplossing niet laten afbren gen en verwacht dat de Oostenrijk se regering eenzelfde houding zal aannemen en onbuigzaam zal zijn bij de strijd tegen het terrorisme. Alto Adige is een klein bergdis- trict met een bevolking van onge veer 230.000 zielen. Het maakte vroe ger deel uit van de Oostenrijks-Hon gaarse monarchie en staat al meer dan 40 jaar onder Italiaans bestuur. Oostenrijk heeft reeds herhaalde ma len grotere autonomie voor de duits- sprekende bevolking geëist. Dit jaar zijn ongeveer tweeduizend Italiaan se politiemannen en militairen be trokken geweest bij de jacht op een aantal extremisten, die afgelegen grensposten en hoogspanningsmasten opbliezen. De Amerikaanse regering heeft ver gunning verleend voor de oprichting van een door negers geleide bank in New York. De „Nationale Bank van de Vrijheid", zoals zij heet, zal in de New Yorkse negerwijk Harlem gevestigd zijn en een kapitaal van anderhalf mil joen dollar hebben. In de raad van be heer zullen echter enige blanken zitting hebben. Een der directeuren zal zijn Jackie Robinson, de eerste neger-baseballspe- ler, die tot een blank team werd toe gelaten. Communistische opstandelingen heb ben dinsdaig vroeg twee grote plaat sen op het moerassige schiereiland Camaoe in Zuid-Vietnam aangeval len en één van de twee Cai Noeoc vele uren bezet gehouden. Tegen zonsondergang wisten met vliegtui gen aangevoerde parachutisten de opstandelingen te verdrijven, aldus Amerikaanse militaire kringen in Saigon. De valschermtroepen, die uit Saigon kwamen, voerden ook hevige gevechten met guerrillastrijders, die de nabijgelegen plaats Dam Doi ge deeltelijk hadden bezet. Hierbij sneu velden, volgens berichten uit Saigon, 122 opstandelingen. Aan de zijde der Zuidvietnamese troepen liepen acht tien militairen verwondingen op. De 48-jarige Arthur Cucuzzella in Newark (New Jersey) probeerde van alles om zijn wagen aan de gang te krijgen. Het ding wilde niet star ten. Tenslotte gaf Arthur het op. Hij verliet de wagen en sloeg nijdig het portier dicht, waardoor de motor prompt aansloeg, de wagen hotsebot- send wegsnelde en 150 meter verder in het water van de baai van Ne wark belandde. STAKING BOUWVAKARBEIDERS IN ITALIë Meer dan een miljoen Italiaanse bouwvakarbeiders zijn vanmorgen 'n staking begonnen van 48 uur. De sta king geschiedt op initiatief van de vakbonden en heeft ten doel de eisen voor meer loon en betere arbeids voorwaarden kracht bij te zetten. Amerikaanse functionarissen in Washington hebben woensdagavond gezegd, dat de Verenigde Staten bij monde van ambassadeur Cabot Lod ge bij president Ngo Dinh Diem er op hebben aangedrongen zijn broer Ngo Dinh Nhoe uit diens gezagheb bende positie in de Zuidvietnamese regering te verwijderen. Zij lieten doorschemeren, dat de Amerikaanse regering niet noodzakelijk 't ontslag van Nhoe wenst, maar ad tevreden zou zijn wanneer diens gezag aan zienlijk zou worden beperkt. De Amerikaanse onderminister van voorlichting, Robert Manning, zei woensdag in antwoord op vragen van verslaggevers: „Het is niet waar, dat Lodge aan Diem gevraagd heeft Nhoe uit de regering te verwijde ren". De leider van de Spaanse delegatie bij de V. N., Jaime de Pinies, heeft woensdag de teruggave aan Spanje ge vraagd van Gibraltar, dat onder Brits bestuur staat. De Pinies zei in de speciale VN-com missie voor dekolonisatie, dat Spanje 250 jaar heeft gewacht, maar dat het nu tijd is om een oplossing te vinden. Hij zei, dat de Britten van de militaire basis Gibraltar een kolonie hadden ge maakt en de laatste jaren een .handels centrum", waar smokkelaars succes heb ben. De autoriteiten op Gibraltar willen niet met Spanje samenwerken om een einde te maken aan de activiteit van de smokkelaars, aldus De Pinies. De Britse afgevaardigde, Cecil King, zei dat de commissie onbevoegd is de kwestie te behandelen. Hij verklaarde, dat de Britse regering niet twijfelt aan haar soevereiniteitsrecht in Gibraltar. De Britse politie heeft woens dag de elfde arrestatie verricht in de zaak van de overval op een post trein waarbij 2,6 miljoen pond ster ling werd geroofd. De nieuwe arres tant is de 33-jarige bookmaker Tho mas William Wisbey. Pater Silvius van Harteveld o.f.m. uit Leiden, die zondag te Haarlem zijn gouden kloosterfeest viert. Amerikaans vliegtuig boven Laos neergehaald Een C-46 vrachtvliegtuig van de lucht vaartmaatschappij „Air America", dat in Laos werd vermist, blijkt volgens een woensdag in de hoofdstad Vientiane uit gegeven communiqué door luchtdoel geschut van de pro-communistische Pa- thet Lao te zijn neergeschoten. Het was op weg gegaan om rijst uit te gooien voor vluchtelingen. Het had drie Ame rikanen en vier Aziaten aan boord en werd reeds zes dagen vermist. Een helikopter heeft het wrak ge vonden. De radio van de Pathet Lao heeft bevestigd dat het vliegtuig is neer- ge schoten. Volgens hen had het wapens en munitie voor „piraten" aan boord. Verscheidene bemanningsleden zijn bij het neerstorten omgekomen. Degenen, die zich per parachute wisten te red den, werden gevangen genomen, aldus de radio. NOORD WUKERHOUT DE ORANJEFEESTEN De Oranjefeesten in Noord wij kerhout zijn dinsdagmiddag aangevangen met de kinderspelen op de speelplaatsen van de verschillende scholen. De kinderen hebben vurig meegedongen naar de door de Oranjevereniging beschikbaar gestelde prijzen en allen werden zij weer verrast met een zak heerlijke snoep. Aan de traditionele etalagewedstrijd hebben weer bijna 50 winkeliers deel genomen en er vielen weer veel kuns tige werkstukken te bewonderen. Er waren ook zeer originele vondsten waaronder een vertoning van dia's on der het motto „Ken uw eigen dorp". De jury had geen gemakkelijke taak. De winkels waren verdeeld in 9 groepen en afhankelijk van het aantal deelne mers werden in elke groep 2 of 3 prij zen en eervolle vermeldingen toege kend. De uitslag werd: Eerste prijzen: H. Augustinus (met lof), fa. J. Balk, faa W. P. Mens, Fr. Aartman, M. Warmerdam, H. Bemel- man, Jos Broekhof, fa. Hekker en fa. Gebra. Tweede prijzen: fa. Van Eeden, J. van den Berg-Smit, V. Vink (Havenstraat). W. P. van Duin, C. van der Slot, De Flamingo, fa. Schouten, J. C. Aartman en Th. Bader. Derde prijzen: A. J. Koot, fa. De Haas, kapsalon Duivenvoorden, Ad Seij- sener en N. Rodenburg. Eervolle vermeldingen: gebr. Duin dam, J. van der Klugt, J. C. Broekhof, V. Vink (Zeestraat), G. Geerlings, N. Disseldorp, fa. Buijze, Arti Home, fa. Van Dam en fa. L. van der Voort Raadsvergadering De raad der ge meente zal op dinsdag 17 september a.s. des avonds te 7 uur in vergadering bij een komen. Op de agenda komen naast een aantal onderwijsaangelegenheden voorstellen voor tot wijziging van de destructiever ordening, tot vaststelling van het uit breidingsplan St. Victor 3 en 4 en tot vaststelling van enkele rechtspositie regelingen. In deze vergadering zal tevens aan de orde komen de voorlopige vaststelling van de gemeenterekening en de reke ning van het grondbedrijf over 1961 en zal de gemeenterekening 1962 worden aangeboden. Geboren: Ronaldus M. C., zn van A. H. M. de Bakker en M. J. Berg; Hendri- kus W. M. M., zn van M. C. van der Klaauw en M. C. L. van Denzen; Wil- helmina J. M., dr van C. P. van der Eist en G. C. Straathof; Edith P., dr van F. P. M. Broekhof en A. J. H. Hom bergen; Renske H., dr van J. Brandt en T. Rekker. Ondertrouwd: F. van Leeuwen en J. van der Niet. Getrouwd: C. J. M. Marijnen en A van der Klaauw; B. J. M. van Gijlswijk en M. M. Kol; E. A. van den Rotten en H. C. Bakker: C. Brouwer en G. Smit Overleden: Adriana Schelvis, e. v. G. Weijers, 72 jr; Hendrikus Warmerdam, e. v. J. van Schooten, 84 jr; Barnardus A Lensen, e. v. E. Goudswaard, 67 jr. ZOETERMEER Gezondheidsredenen de oorzaak Nu burgermeester mr. N. Vernède vrijdag 13 september a.s. zijn ambte lijke loopbaan als burgemeester om gezondheidsredenen gaat beeindigen heeft het zin een overzicht te geven van de voornaamste werken, die tij dens zijn ambtsperiode tot stand zijn gekomen. Mr. N. Vernède werd in 1939 tot burgemeester benoemd. Zijn benoeming ging n.L, in op 1 maart 1939. Het aantal inwoners van Zoetermeer bedroeg toen 5300 en er waren ongeveer 10 personen in dienst van de gemeente Zoetermeer Tot 1963 is dit aantal uitgebreid tot resp. 10.200 inwoners en rond 70 personen in dienst van de gemeente. Voor de wereldoorlog was Zoetermeer nog maar een landelijk dorp. De crisisja ren waren niet ongemerkt voorbij gegaan. De periode van 40-45 was voor de gemeentelijke instanties een tijd van stilstand en ook in de eerste jaren na de wereldoorlog was van enige activiteit geen sprake. Boven dien was de financiële positie van Zoetermeer verre van rooskleurig. Rond 1'950 begon de uitgroei, die weldra een stormachtig karakter zou krijgen. Het gemeentebestuur heeft toen getoond verreikende be slissingen te kunnen nemen. In de eerste plaats moet worden gedacht aan het plan Wilsveen. Dat dit voor Zoetermeer uitermate ongunstige plan geen doorgang heeft kunnen vinden is zeker niet in de laatste plaats te danken aan burgemeester Vernède. Weliswaar is deze zaak gro tendeels binnenskamers uitgevochten en is slechts een klein gedeelte van de worsteling om zelfbehoud van Zoetermeer voor de buitenwereld be kend geworden, maar insiders weten maar ai te goed, hoe burgemeester Vernède steeds op de bres heeft ge staan voor de belangen van zijn ge meente. Zoetermeer gaat een grote toe komst tegemoet. Over wat burgem. Vernède hiervoor tot stand heeft ge bracht kan men met recht trots zijn. Genoemd kunnen worden de mooie woonwijken met bijbehorende winkelgalerijen, de aankoop van de panden Dorpsstraat 10, waar nu het gemeentelijke bestuurapparaat is on dergebracht en het pand Stations straat 84 waar het gemeentelijke ad ministratieve en technische apparaat is gehuisvest. De brandweer beschikt over de modernste hulpmiddelen. Het gemeentelijke sportpark aan de Dr. Faltelaan is een sieraad voor de ge meente. Dat helaas alles nog niet ge realiseerd is is niet te wijten aan het gemeentebestuur. Dit geldt zeer ze ker voor de aanleg van een zwem bad, waaraan Zoetermeer dringend behoefte heeft. Ben ander belangrijk werk, dat onder het bestuur van burgemeester Vernède tot stand kwam, is de riool- zuiveringsinstallatie aan het Rokke- veenseweg. Het is jammer, dat burgemeester Vernède, juist nu de grote uitgroei een feit gaat worden om gezond heidsredenen zyn functie moet neer leggen, reeds voor zijn pensioenge rechtigde leeftijd. Ook is het hem niet gegeven zijn zilveren ambtsju bileum te vieren. Het zal mr. Vernède zeker moeilijk vallen juist nu te moe ten terugtreden. Hij kan evenwel terugzien op een vruchtbare ambts periode in Zoetermeer. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, Z. Exc. drs. P. C. W. M. Bogaers, heeft gistermiddag in Den Haag een persconferentie gegeven over de goedkope woningbouw. Op de bijgaande foto, welke tijden deze persconferentie werd gemaakt, zien we v.l.n.r. de heer C. Booster, hoofd van de afdeling financiën en economische zaken van het ministerie, de minister en mr. A. W. Joolen, waarnemend direkteur-generaal van het ministerie.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4