STATUTEN VAN HET N.K.V. DOOR HET EPISCOPAAT GOEDGEKEURD Westeinder en IJsselmeer toneel van titelstrijden WAARDERING VOOR WERK VAN KAB Bodegraven vierde gezellig feest Zaterdagelftal verloor van HVC Chinese aanval op Chroesjtsjow WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Nadat de verbondsraad van de Katholieke Arbeidersbeweging op 20 mei jongstleden de statuten en reglementen van het nieuwe Nederlands Ka tholiek Vakverbond had goedgekeurd, is thans de bisschoppelijke goed keuring op deze statuten verkregen. De aartsbisschop van Utrecht, Bernard kardinaal Alfrink, heeft het bestuur van de KAB op de hoogte gesteld van deze goedkeuring, waar over bij de KAB, zo deelde men ons mede, grote vreugde heerst. Vreugde vooral over de bewoordingen waarin de bisschoppen hun goedkeuring hebben willen geven. De bisschoppen verbinden er namelijk de wens aan, dat het Nederlands Katholiek Vakverbond zijn werk in lengte van dagen met veel vrucht mag blijven voortzetten, een werk, dat als verdienstelijk en zegenrijk wordt gekenschetst. Waardering wordt niet alleen uit gedrukt voor het werk van de KAB in het algemeen, maar in het bijzonder ook voor het beraad dat is gevoerd tussen de KAB en de andere, buiten haar staande, organisaties, vooral van mediale- en leidinggevende werkers. Overeenkomstig de feitelijke situaties stellen de bisschoppen vast, dat het gehouden beraad nog niet tot een beslis sing inzake een eventuele aansluiting van mediale en leidinggevende groepen bij het Nederlands Katholiek Vakver bond heeft geleid. Zij vertrouwen er echter op, dat het bestuur van de hui dige KAB en het toekomstige NKV zal blijven openstaan voor verder overleg en de bereidheid zal blijven tonen, om het overlegresultaat dat tot dusver reeds is behaald en in algemene zin in sta tuten en reglementen is vastgelegd, op bepaalde onderdelen nog nader te con cretiseren. De bisschoppen spreken in hun brief ook over de verhouding van het NKV tot de behartiging van de belangen van zijn leden op politiek gebied. De KAB, aldus een verklaring van deze be weging, acht het van bijzonder belang, dat het episcopaat de behartiging van de politieke belangen volkomen legi tiem erkent. De KAB meent echter, dat de bisschoppen in de statuten iets hebben gelezen wat door de opstellers niet bepaald is bedoeld, maar wat er ongetwijfeld in gelezen kan worden, na melijk dat het verbond kan oprichten verenigingen ter behartiging van daar voor geëigende belangen. Derhalve heeft de KAB thans nadrukkelijk verklaard, dat het oprichten van een afzonder lijke vereniging door de KAB of het NKV ter behartiging van de politieke belangen van haar leden niet in de in tentie van de formulering van de sta tuten heeft gelegen. Ook de bisschoppen nemen dit niet aan, maar stipuleren uitdrukkelijk, dat uit de goedkeuring van de statuten niet mag worden afgeleid dat een eventueel door het NKV te nemen besluit tot op richting van een vereniging tot behar tiging van politieke belangen, impliciet de instemming van het episcopaat zal hebben. HET SCHRIJVEN VAN DE BISSCHOPPEN „Bij schrijven van 22 mei 1963 hebt u aan de Nederlandse bisschoppen ver zocht, de nieuwe statuten van uwe tot Nederlandse Katholiek Vakverbond omgevormde organisatie goed te keu ren, terwijl u in een brief van 18 juli 1963 nog eens hebt aangedrongen, daar toe spoedig te willen overgaan. Aan dit laatste willen de bisschoppen gaarne voldoen. Wel zijn er nog enkele punten, die een nadere uiteenzetting of toelichting verdienen, maar deze be hoeven de goedkeuring uwer statuten niet op te houden. Namens de Nederlandse bisschoppen verlenen wij u dus de gevraagde bis schoppelijke goedkeuring op de statu ten van het Nederlands Katholiek Vak verbond en wij verbinden daaraan gaarne de wens, dat uw organisatie onder vigeur van de nieuwe statuten haar verdienstelijke en zegenrijke ar beid in lengte van dagen met veel vrucht mag blijven voortzetten. Voor wat betreft de bovenbedoelde nader toe te lichten punten delen wij u vooreerst mede, dat de bisschoppen met waardering hebben kennisgenomen van de gehouden beraadslagingen tussen de organisaties van uitvoerende, mediale en leidinggevende werkers teneinde tot een oplossing van het struktuurpro- bleem der katholieke sociale organi saties te komen. Ook hebben de bisschoppen met vol doening geconstateerd, dat de door u ingediende statuten van het NKV in verschillende opzichten rekening hou den met de wensen die zijzelf in het schrijven van maart 1960 in dit opzicht aan de katholieke sociale organisaties hebben geuit. Daar echter het gehou den beraad nog niet tot een beslissing inzake een eventuele aansluiting van mediale en leidinggevende groepen bij het NKV heeft geleid, vertrouwen de Nederlandse bisschoppen erop, dat ook uw bestuur voor verder overleg blijft openstaan en bereid zal blijven om het thans reeds in de statuten en bijbe horende reglementen van het NKV be haalde resultaat op bepaalde onder delen nog nader te concretiseren en zo mogelijk te vervolmaken. Het tweede punt, dat de aandacht van de bisschoppen heeft getrokken, wordt gevormd door de bepalingen in de statuten, krachtens welke het NKV ook de belangen der aangesloten le den op politiek terrein moet behar tigen (artikel 3 onder j. en artikel 12 onder b.), terwijl zelfs een afzonder- Weekends van 14-15 en 21-22 september lijke vereniging ter behartiging van deze belangen zou kunnen worden op gericht op grond van artikel 3 onder g. van de statuten. Gelet op de huidige bemoeiingen van de overheid en op de eigen taak van de sociale organisaties zelf is het wel onvermijdelijk, dat deze laatste de be langen van haar leden ook op politiek terrein in hun zorgen blijven betrekken. Maar een andere vraag is het, of de op richting van een afzonderlijke vereni ging daartoe aanbeveling verdient, in dien men dit ziet in het kader van het geheel der katholieke sociale organisa ties. Wij nemen aan, dat de oprichting van zulk een vereniging niet in de be doeling van uw bestuur ligt. Maar voor d toekomst willen de bisschoppen in dit schrijven toch vastleggen, dat de goedkeuring der statuten van het NKV niet mag gezien worden als een gegeven instemming met een besluit terzake, dat uw bestuur strikt statutair gezien zou kunnen nemen. Wij hebben ge meend, dit duidelijk te moeten stellen, mede omdat de statuten van het NKV op dit punt afwijken van de statuten van alle andere katholieke sociale or ganisaties. Met oprechte hoogachting, namens de bisschoppen van Nederland, De aartsbisschop van Utrecht, BERN. KARD. ALFRINK Swiebertje was vooral bü de jeugd bijzonder populair, overal waar hij zich begaf zwermden de jongelui om deze merkwaardige televisie-figuur. Na de inzet van maandagavond zette naars de heren W. van Duren en C. de dag van de eigenlijke najaarsmarkt Verboom; bij de dames mevr. Wolswijk, te Bodegraven in met een stralende zon, A. van Klingeren en A. Vernooy. nam en met hem over de finish ging. die het gemis van de traditionele mu- Bij de hindernisrace: 1 mej. I. Smit, De uiteindelijke winnaars waren: 1 S. zikale rondgang voor een groot deel 2 mevr. Versluis. Oppe, 2 C. Bekker, 3 W. van Driel, goedmaakte Rotterdam. 4 W. Huizer, Boskoop. Om 9 uur klom weth. Karssen op he, Jï&J'S?u.f/e! Markt bru,ksart,kele" ^ShttiC .^elX^ u^S nm allen, die daar verzameld waren - - - toe te spreken en welkom te heten. Hij laats«® waarschijn- hoven, die met prachtige demonstraties, roemde de steeds stiitrende kwaliteit hjk de meeste belangstelling, nL de gewaagde stunts en sketches de vele roemde de steeds stijgende kwaliteit bromfietsenrace verschillende man- belangstellenden een spontaan applaus ches. Cor Bekker liet zich van een zeer ontlokte. sportieve kant zien toen hij in gewon- Nog laat klonken de kermisgeluiden en positie S. Oppe. die per abuis zijn over het dorp en waren luidruchtige benzinekraan dichtstootte, op sleeptouw jongeren in de weer. SPANNENDE STRIJD IS TE VERWACHTEN De wedstrijden om de kampioens- zeiltitels, georganiseerd door de Kon. Ned. Verbonden Watersportvereni gingen zullen dit jaar op het IJssel meer en de West einderpiassen wor den gehouden op de weekends van zaterdag en zondag 14-15 en 21-22 september a.s. IJSSELMEER Bij de wedstrijden op het IJssel meer komen 46 deelnemers in drie klassen in actie. nl. in de Flying Dutchmanklasse 17, in de Finnjollen 22 en in de Drakenklasse 7. In alle drie klassen kan een levendige strijd verwacht worden en zeker in de FD- klasse, waar de kampioen van het vorig jaar, de Oudeweteringer J. C. van Staveren zijn titel zal hebben te verdedigen tegen een overmacht van sterke concurrenten, waarbij in de eerste plaats Ben Verhagen, die vo rig jaar nog in de Draken klasse uit kwam en daar de kampioenstitel be machtigde. Maar er zijn hier nog wel meer liefhebbers voor de erepalm als we daar onder deelnemrs o.m. zien Bart Kraan, Ulbe de Vries en U. Jager, G, Vroege, G. Bierman Jan Schooneveldt en G. Jongeneel, om er maar enkele te noemen. Ook de strijd in de Finnjollenklas- se biedt verschillende mogelijkhe den. Weliswaar staat Wim Maarse, die vorig jaar titelhouder werd, nog altijzijn mannetje, maar het afge lopen seizoen zeilde hij zeer wissel vallig en gezien de concurrentie o.m. van Harry Lesage, Harry Willems, G. J. Leverland, Dick Wayboer, Han Sleeswijk, Koos de Jong enz. durven we een zeer levendige strijd te voorspellen. In de Drakenklasse heeft Wim van Duyl ditmaal geen concurrentie van Ben Verhagen, doch dat hij daarmee reeds met vlag en wimpel kampioen is, durven we toch niet te zeggen. In kampioen wedstrijden immers spe len vaak geheel andere factoren een rol en twee jaar geleden werd zulks door A. Warners bewezen, die geheel onverwacht de titel in de wacht sleepte. WESTEINDERPLASSEN Voor de wedstrijden op de West- einderplassen staan niet minder dan elf klassen op het programma, zo dat dit een veelbelovende strijd zal bieden. De wedstrijden vangen hier zatermiddag te 14.15 uur aan, terwijl er zondag twee starts zijn nl. om 10.15 uur en 14.15 uur. In de Valkenklasse, waarin mevr. M. 't Hooft-Snijders titelhoudster is, zullen veertien deelnemers van de partij zijn, in de Regenboog klasse met K. J. Tol als titelhouder zijn der tien deelnemers. In de 16 M2 Klasse (Joop A. Helder kampioen 1962) 18 deelnemers, in de Vrijheidsklasse (L. P. J. Willemsen) 14, in de Pam- pusklasse (H. J. de Ruijter) 14, in de Olympiajollenklasse (C. A. A. Vis ser) 18, in de Sternklasse (I. v. d. Waal) 12, in de Flying Juniors (F. A. Meeuwissen) 12, in de 12 Voetsjol- lenklasse (mevrouw M. E. Platenga- Tims) 6. In de 12 M2 klasse, waarin vorig jaar de kampioenstitel niet werd toegekend wegens diskwalifi catie van alle deelnemers, starten ditmaal negen deelnemers, terwijl dit jaar voor het eerst ook kam pioenswedstrijden worden gehouden in de Vaurienklasse, voor welke ti telstrijd dertien inschrijvingen zijn binnengekomen Het Nederlandse zaterdagelftal heeft dinsdag in Amersfoort als voor bereiding op de interland tegen Zwitserland, die 2 oktober in Leeu warden wordt gespeeld, een oefen duel tegen HVC met 3-2 verloren. Bij rust was de stand gelijk: 1-1. Het zaterdagelftal heeft een goede wedstrijd gespeeld met een vlot com binerende voorhoede waarin midvoor Kiel (Go Ahead K) uitblonk. In de achterhoede toonde doelman Wouds- ma over goede kwaliteiten te be schikken terwijl de backs Koele wijn (IJsselmeervogels) en Korving (SHS) slechts zelden fouten maakten. De halflinie speelde zowel verdedigend als aanvallend zeer sterk. Voor rust namen de zaterdagvoet- balflers door Kiel de leiding doch rechtsbuiten Maas bracht de partijen weer op gelijke voet. In de tweede helft kwam het za terdagelftal wat gelukkig aan de lei ding toen HVC-haK Dielissen 'n voor zet van Slagboom (De Zwerver) in eigen doel schoot. HVC kwam opnieuw gelijk door een treffer van Van Empelen en tien seconden voor tijd werd het 3-2 toen Van Barneveld raak schoot. Er wa ren 300 toeschouwers. Borussia Dortmund heeft in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen gisteravond in Oslo met 4-2 ge wonnen van de Noorse klub Sky Og Lin. Bij de rust hadden de Noren nog een 2-1 voorsprong. De Oostenrijker Pepi Gruber zal het lopende seizoen als manager bij de Venlose eerste divisieclub VVV werkzaam zijn. Gruber, die de afge lopen jaren o.a. DOS en DWS train de, heeft dinsdagavond een contract getekend, voorlopig voor één jaar. Dubbel geluk voor getrouwd stelletje Het echtpaar Evans, dat za terdag in het Engelse plaatsje Castelton in het huwelijk trad en vervolgens blij en zich van niets bewust op huwelijksreis ging, is inmiddels rijk gewor den zonder het te weten. De bruidegom had enkele dagen voor zijn trouwen nog de voet balpool ingevuld, maar om de gespeelde wedstrijden had hij zich verder niet bekommerd. Gisteren kregen de ouders van Peter Evans bericht, dat de jonge bruidegom zeven gelijke spelen goed geraden had. De gok leverde hem maar liefst 250.000 op. Het paar op hu welijksreis is voorlopig alsnog onvindbaar. Pas over twee weken komt het thuis. van de boerenkaas en kondigde de komst aan van koning Willem I, die te paard met gevolg het marktplein kwam op gereden. „Zijne Hoogheid" kreeg de uit- nodiging de markt officieel te openen. Dit deed hij met een enkel woord, waarin hij de kaasmakerij prees als middel om na de bevrijding (van de Fransen) er weer boven op te komen. De vele kramen van de goederen markt, tezamen met de vele wapperende vlaggen en het geroezemoes van de ker mis brachten een gezellige sfeer. Om half elf vond de gebruikelijke ontvangst plaats van de kaashandela ren. Hier werd ook de uitslag bekend gemaakt van de wedstrijd in het raden van het gewicht van drie partijen kaas. De gelukkigen ontvingen geldprijzen. Het waren: eerste partij, bestaande uit 50 kazen met een totaal gewicht van 555 kg.: 1 faa. Kroon, Mijdrecht (pre cies geraden): 2 J. van Tol, Waddinx- veen,' 3 A van Dam, Bodegraven. Tweede partij, 40 kazen 543 kg. Win naars: 1 J. van Baaren, Nieuwerbrug, 2 W. van Zoest, Bodegraven. 3 J. Ver- kley, Oudewater. Derde partij, 82 kazen van 745 kg. Winnaars: 1 C. v. d. Vlist, Ouderkerk. 2 C. Hak, Bodegraven, 3 fa. Kroon, Mij drecht De boerinnen kwamen deze keer sa men in het paviljoen by de Kuil. De middag begon met de aankomst van de bekende tv-artiest Swiebertje, met middeleeuws gevolg. Nadat hij in de Kuil, waar behendigheidswedstrij den en races werden gehouden, even een nummertje had meegedaan, was de stunt Swiebertje weer voorbij. Voor de jeugd wel een tegenvaller. De gehele middag werd verder in beslag genomen door wedstrijden, zoals skelteren, hindernisraces en bromfiets- race. Bij het skelteren waren de win- NA-INLEVERING OUDE VAKANTIEBONNEN 1962-1963 Het bestuur van het Vakantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat aan werkgevers zowel als aan arbei ders nog éénmaal gelegenheid zal worden gegeven om de eventueel nog in hun bezit zijnde oude vakantie bonnen van het boekjaar 1962-1963, kenbaar aan de opdruk „Geldig tot en met 30 april 1963", in te wisselen. Ofschoon de periode, waarbinnen de ze per 1 mei 1963 ongeldig geworden vakantiebonnen ter verzilvering moesten worden aangeboden, reeds lang is verstreken, zal bij wijze van uitzondering nog uiterlijk tot en met 30 november 1963 de gelegenheid daartoe worden opengesteld. Echter zal een korting worden toegepast van 10 pet. wegens de te late inlevering. De werkgevers dienen de bonnen, zoals gebruikelijk, toe te zenden aan de administratie van het Vakantie- fonds voor de Landbouw, Buiten- rustweg 3 te 's-Gravenhage. De arbeiders dienen de bonnen, welke geplakt moeten zijn in de hier voor bestemde opplakboekjes, in te leveren bij een plaatselijke penning meester van één der navolgende landarbeidersbonden, t.w.: Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond, Ned. Chr. Aragrische Bedrijfsfond, Ned. Kath. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit". Met nadruk wordt er op gewezen, dat dit de laatste gelegenheid is om vakantiebonnen van het boekjaar 1962-1963 in te leveren. Na 30 no vember 1963 zal dan ook onder geen enkele voorwaarde meer tot vergoe ding van deze bonnen worden over gegaan. Het in Peking verschijnende „Volks dagblad" heeft dinsdag een artikel uit het tijdschrift Rode Vlag gepu bliceerd, waarin Chroesjtsjov hevig wordt aangevallen wegens „verraad van het Russische volk, het socialis tische kamp en de wereldbevolking". De Rode Vlag, orgaan van het cen trale comité van de Chinese partij, Boer Kwakernaak uit Zwammerdam genoot de eer Prins Willem I te wijzen aten premier Pipmelis van Grieken- de kw,melt van rijn boerenkaas, land zal verzoeken te verbieden dat Z K H werd langs de w,s„s rond. de byeenkomst op Gneks grondge- door de voorzitter van de markt- bied gehouden wordt „Een derge- commlS5lt, loen-bursemeester Karsaen. lyke vergadering aldus de synode, ,zou zowel voor de Orthodoxe Kerk als het Griekse volk noodlottig zijn". Zes Hongaarse bisschoppen naar Rome? Aan het slot van de Hongaarse Commando en wordt geleid door vice admiraal mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, commandant van het Beneluxgebied van het Kanaal Commando, alsmede door Commadeur Erdmann, commandant van het Duitse Noordzeegebied. BISSCHOP IN CHINA ZIEK Raymond Scheyven, ex-minister van economische zaken van België, t v tt i heeft dinsdag in Hongkong verklaard, klaard, dat de Hongaarse delegatie mgr_ James Walhs - een Ameri- T voor de tweede concilie-zitting gro- kaan die 2io jaar gevangenisstraf in vertegenwoordigd door Nehroe en ter zal zijn dan het geval was by communistisch Ohina moet uitzitten moderne revisionisten, zoals de kliek de eerste zitting van het Concilie ziek is van Tito .aldus de Rode Vlag. einde vorig jaar. De Chinese autoriteiten hadden Diplomatieke waarnemers m Pe- Vorig jaar woonden drie Hongaar- he to hii communistisch Chi- king zien deze uitgave van de Rode se prelaten het Concilie bij. Zij had- Vlag. die vrijwel geheel is gewijd den een „begeleiding'" bij zich van d bisschop te bezoeken omdat deze aan het Russisch-Chinese geschil, als zes leken. Verwacht wordt, dat on- ?fek ^f0p te bezoeken omaat aeze het begin van een nieuwe fase in het geveer 6 Hongaarse bisschoppen uit- M Waleh werd in 1868 eearres- ^f^JIf^t^^-l'eenwmden eindelijk naar Rome zullen kunnen beschuldigde Chroesjtsjov ervan zich bisschoppenconferentie, welke gedu- openlijk te verbinden met wat de rende het afgelopen weekeinde bij- Chinezen zien als een nieuwe „hei- een was, heeft de waarnemend voor- lige alliantie". Deze „alliantie" wordt zitter mgr. Endreh Hamvas ver tal van details van tot dusver ge heime aspecten van de verhouding RuslandChina openbaar gemaakt, doch ook is het zwaartepunt van de Chinese aanval ditmaal persoonlijk tegen Chroesjtsjov gericht. gaan. gevangen gezet. Volgens de Chinezen had hij zich schuldig gemaakt aan spionage en sabotage. De leiding van het FLN, het Alge rijnse nationale bevrijdingsfront. STAKING BIJ „AL ITALIA" GriVU Ortll Ifprlf hnvpnt heeft dinsdag Ben Bella met alge- unCKa Will. KcrK UOyCUl mene stemmen aangewezen als kan- iwHkVOOr het president90hap van Tengevolge van eer grondpersoneel, dat vergadering op Rhodos Aige™. De heer D. C. P. v. d. Pavoordt te Rotterdam is onderscheiden met de pauselijke Ridderorde van St. Gre- gorius de Grote. De heer v. d. Pa voordt heeft de onderscheiding ver kregen wegenis zijn verdiensten voor de bouw van het Rotterdamse klein seminarie. staking v;; hogere lonen wil, heeft de Italiaanse luchtvaart- NATO-VLOOTOEFENING le vluchten in het binnenland en bepaalde vluchten naar het buiten- OP NOORDZEE la*d r. R De vluchten op de lijn Rome MilaanFrankfort en de lijn Rome Een Nato-vlootoefening wordt van Tripoli gaan gewoon door evenals 7 tot 18 september in het zuidelijke de vluchten naar Noord-, Zuid- en gedeelte van de Noordzee gehouden, Midden-Amerika en naar Afrika en waaraan wordt deelgenomen door Australië. De andere lijnen naar het heeft deze vergadering, die op 29 schepen en vliegtuigen van de Bel- buitenland liggen stil. september op het eiland Rhodos ge- gische, Franse, Westduitse, Neder- Op het vliegveld Fiumicino bij houiden moet worden, bijeengeroe- landse, Noorse en Britse marines. De Rome hebben rond 400 stakers maan pen. oefening staat onder oppertoezicht dag betoogd. Zij bekogelden hun col- De synode maakte maandag be- van admiraal sir Wilfried Woods lega's, die wel gingen werken, met kend, dat een delegatie van drie pre- R.N., commandant van het Kanaal munstukken. De heilige synode van de Griekse Orthodoxe Kerk - het hoogste be stuursorgaan van deze Kerk -heeft besloten de bijeenkomst te boycot ten, waarop uitgemaakt zou moeten worden of de Orthodoxe Kerken al dan niet waarnemers naar het Vati caanse Concilie zullen sturen. Aartsbisschop Athenagoras, de Or thodoxe patriarch van ïnstanbul,

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8