Zeven luchtmachtmannen met rubberboot 24 uur op zee Overtollige KLM-vliegers naar chartermaatschappij? Overleg gaande met Martins Aircharter VANAVOND PREMIERE VAN „WEDERZIJDS" WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1963 PE LEIDSE COURANT PAGINA 7 gaat een van de „slachtoffers" het kille aktie: met een water van de koene sprong Noordzee in. Op deze foto zien we het begin van de Foto: dlrekt nadat de „slachtoffers" aan boord van hun rubberboot geklommen waren, moesten zij beginnen met hozen, aangezien er bij het „instappen" nogal wat water binnengekomen was. Kort na de start van de oefening waren de gezichten nog opgewekt cn vrolijk - ingewijden wisten echter te vertellen, dat zeeziekte en ontbering de vrolijkheid wel spoedig zouden doen verdwijnen. Proefneming op Noordzee eniging van KLM-vliegers, de heer ken partijen. Deze bespreking is za terdagmiddag gehouden en heeft er toe geleid, dat de provincie Noord- Holland en de gemeente Heemskerk overeenstemming hebben bereikt om trent een wijziging van het beloop van de wegen ter plaatse. Als gevolg hiervan zal de bouw van de woningen op korte termijn geschieden. De beschikking waarbij het be- directie de vliegers reeds een nieuw voorstel voorgelegd, inhoudende ver- goeding van anderhalf jaar salaris per vlieger bij gedwongen ontslag. is gisteren door de minister gete- OVERHEVELEN SOCIALE VERZEKERING EN MENSELIJKE VERHOUDINGEN Vertegenwoordigers van organen, „Het overschot aan vliegers over de gehele wereld loopt in de duizen den. Wanneer wij worden ontslagen kunnen wij in ons eigen beroep vrij- Van hun kant hopen de vliegers wel nergens meer aan de slag ko- op een heel andere oplossing: reeds belast met de uitvoering van de wet- men, evenmin als een arts die op drie maanden geleden hebben zij er ten die betrekking hebben op de so- straat wordt gezet en zijn medisch bij hun directie op aangedrongen het ciale verzekering, hebben in Den beroep niet meer mag uitoefenen", overschot aan vliegtuigen en piloten Haag, op uitnodiging van de vereni- zo zei vanavond de heer Z. G. Zey- over te hevelen op een chartermaat- ging van Raden van Arbeid, 'n aan- fert op een informele bijeenkomst schappij die niet gebonden is aan de tal opmerkingen gemaakt over een van de pers met het bestuur van de naar verhouding hoge IATA-tarie- ter discussie gestelde nota waarin vereniging van KLM-vliegers, waar- ven, die bindend zijn voor de aan- menselijke verhoudingen bij de uit- van hij deel uitmaakt. gesloten burgerluchtvaartmaatschap- voering van die wetten door de ra- Het bestuur van de vereniging ziet PÜen- Ettelijke andere Europese den van arbeid, werden besproken, wel in, dat de maatschappij onder de luchtvaartmaatschappijen nemen op Van meer dan een kant kwam de tegenwoordige omstandigheden on- deze w«ze reeds deel aan het P°PU" suggestie te trachten alle bij de uit- mogelijk het korps van zeker 800 laire luchtverkeer tegen goedkopere voering van de sociale wetten be- vliegers in de huidige omvang kan tarieven- De heer Renaud zei echter trokken instellingen tezamen het handhaven. Het bestuur zal daarom te weten van het overleg dat vraagstuk van de menselijke verhou- het vrijwillig ontslagnemen met een r.eeds enige tijd gaande is tussen Mar- dingen onder de loep te laten nemen, vergoeding van gemiddeld twee jaar tins Aircharter en de KLM-directie Er waren eveneens versoheidenen salaris per betrokken vlieger loveel over dit onderwerp, mogelijk aanmoedigen. TE DEER Kwestie 210 woningen in Heemskerk opgelost Door persoonlijke bemiddeling van die het aanbevelenswaard achten contact met de pers op te bouwen, zich om advies te wenden tot de Fe deratie van Nederlandse Journalis ten en het Genootschap voor Public Relations. gers in april 1962 hebben afgesloten, a ~r°rvi n 0 komt de klm voor 150 vi.egers te tf'pT w m De heer P. Schoemaker lid duur uit. Deze overeenkomst decre- ff j L P' Cj v M' teert namelijk een uitkering van 3'A ®°ngae,r,sk •ïl'fle, va£ de SLniTeeS'dfd&^tie^e hS eenkomst^>er aprü ^964 opgezegd" Nadien behoudt zij zich het recht verneia meegedeeld. voor de vliegers op voor hen veel Tegen de bouw van deze wonin- Katholiek Werkgeversverbond minder gunstige voorwaarden te ont- Sen werd vorig jaar bezwaar ge- gisteren is de heer Paul Sohoemaker slaan. Naar de voorzitter van de ver- maakt omdat zij werden gesitueerd benoemd tot lid van het praesidium op een plaats waar volgens het van het Nederlands Katholiek Werk- streekplan van de provincie een ver- geversverbond. De heer Schoemaker Pprlr» v«n np<rpn nprcnnpn bindingspunt van wegen was -voor- is directeur van Vaessen-Schoemaker UCZUl VdH Iiegeil peibUIieil zien. Holding N.V. te Deventer, lid van het praesidium N.K.W.V. In de vergadering van het dage lijks bestuur van het Nederlands door brand dakloos Na ontvangst van een telegram dagelijks bestuur van het N.K.W.V. van de stichting „Eigen Woningbezit' vrijdagavond De afgelopen nacht heeft een felle VStSS wP^' uitslaande brand de boerderij van de u k estie betrok- famile m. Splinter aan de Bloemen daler Gouw in Holy sloot nabij Am sterdam geheel in de as gelegd, waar door het uit negen personen be staande gezin daikloos is geworden. Ook drie hooischelven, een in en twee terzijde van de boerderij wer den een prooi der vlammen. In een der naast de boerderij staande schel ven stonden 1600 liter dieselolie op geslagen. Toen de brand tegen vier uur uitbrak bevonden zioh acht le den van het gezin in huis - een der zeven kinderen logeerde elders - al len konden tijdig de boerderij, ver laten. Ook slaagde» men er in de var kens, zij het met moeite, hun hok uit te krijgen. De kippen en konij nen konden eveneens naar buiten worden gebracht. De brand, die omstreeks kwart voor vier door hooi-broei op de hooi zolder in de boerderij ontstond, werd door de vrijwillige brandweer van Holysloot met vier stralen en door de Amsterdamse brandweer met tien stralen bestreden. Door dat de wind ongunstig stond sloeg het vuur van de boerderij over naar de ernaast staande twee hooischelven. De boer derij was tegen brand verzekerd. Een van de wagens der Amsterdamse brandweer liep in de drassige berm van de Gouw vast en moest met een kraanwagen van de brandweer weer op de weg gezet worden. w en voorzitter van de Algemene Ka- j.l. heeft de minister tholieke Werkgevers Vereniging in het aartsbisdom en hetbisdom Gro ningen. Gistermiddag om half twee Neder landse tijd is op de Noordzee een begin gemaakt met de proefneming, die zeven mannen van de Koninklijke Luchtmacht ervaring zal geven in een verblijf van 24 uur aan boord van een rubbervlot in open zee. De zeven mannen van de staf van het op de basis Soesterberg geves tigde Vliegveiligheids oefen- en test centrum (V.O.T.C.) zijn om half twee in de boot gegaan. Als ze het zo lang kunnen volhouden, znllen ze woensdagmiddag uit hun tijdelijk isolement kunnen worden verlost. Mochten zich voordien omstandighe den voordoen die een langer verblijf in het rubbervlot uit medisch oog punt ongewenst doen zijn, dan zullen voor woensdagmiddag half 2 maat regelen worden genomen. Toen de mannen met hun zevenen aan hun lot waren overgelaten stond «r een kalme zuidelijke wind. De zee was licht golvend, de hemel was licht bewolkt De lucht had een tem peratuur van 16 graden, het water was 14.3 graden. Op het laatste ogenblik is een der tot maandagavond voor het experi ment ter beschikking zijnden afgeval len: de keuring bracht aan het licht, dat eerste luitenant-vlieger G. E. C. Soons niet fit genoeg was voor de proefneming. In zijn plaats is thans mee kapitein F. A. F. Cartens van de sectie Luchtvaartgeneeskundige aangelegenheden van de Koninklijke Luchtmacht. De zeven mannen zijn, voor zover thans bekend: majoor-vlieger T. Verheij, kapitein-vlieger M. J. N. A. Babeliowsky, kapitein F. A. F. Car tens, eerste luitenant-arts H. Nikkels en de sergeanten Ros, Stevens en Westbroek. Te water. Toen de zeven mannen per schip op de plek waren aangekomen, waar de proef zou beginnen,, begaven twee van de zeven zich te water. Van boord af werd hun het pak nagewor pen, waarin de opblaasbare dinghey verpakt was. De twee, zich door watertrappen drijvend houdende mannen maakten zioh meester van dit pak, openden de aan het pakket verbonden co2-flessen en lieten de boot vollopen. Zij klommen erin en hielpen hun vier inmiddels te water gesprongen collega's aan boord. Toen de mannen goed en wel in het rubbervlot waren geinstalleerd, hebben de twee schepen, die hen naar buiten hadden gebracht, zich op bescheiden afstand teruggetrokken, de toestand van de opvarenden van het vlot was toen bijzonder goed. Natte kleding. Nadat de zeven man vier uur had den rondgedobberd, werd bekend dat drie hunner ziek waren geweest ten gevolge van natte kleding. De zee was van licht golvend tot „kabbelend" ge kalmeerd. De wind was oost-zuidoost geworden, de temperatuur was on veranderd 16 gr., de temperatuur van het water 1/10 graad meer dan om half twee. De begeleidende sche pen hebben radioverbinding met het vlot gemaakt. Om goed half twaalf dinsdagavond werd bekend hoe de situatie aan boord van het vlot om tien uur des avonds was; de golfslag was toen iets toegenomen, de zee was op dat mo ment weer lichtelijk golvend, de wind matig uit N.N.O.-richting. Het vlot was om tien uur iets in weste lijke richting afgedreven. Het be vond zich nagenoeg midden op de Noordzee tussen Nederland en Enge land. Er waren geen bijzonderheden van de zeven man te melden. Nederlands grootste koopcentrum te Rijswijk op 21 september open Het gereed gekomen deel van wat over twee jaar Nederlands grootste koopcentrum wordt, „In de Bogaard" te Rijswijk, zal zaterdag over 'n week officieel worden geopend. Het pro ject is in uitvoering genomen door Intervam N.V. (Zwolsman). Op 21 september a.s. zal de burgemeester van Rijswijk, drs. H. Th. Bogaardt, naar wie het winkelcentrum genoemd is, het complex officieel openen. On geveer een kwart van het gehele koopcentrum zal dan in gebruik wor den genomen. Eind 1965 zal de ver dere bouw vodtooid zijn. Het com plex biedit plaats aan veertig win kels, waaronder een warenhuis en een supermarkt, die in een vierkant met galerij om een expeditiehof wor den gebouwd. Er is een overdekte wandelgang langs de etalages. Voor moeders is er een kinderbe waarplaats met „verkeerstuin". Er zal ook een vijver komen met café terras en restaurant. Arbeider beklemd in kalkmolen De 17-jarige kalkblusser H. Scheer- hoorn is gisteren op het terrein van een kalkmortelfabriek in de Spaanse polder te Rotterdam, doordat hij uit gleed met zijn rechterbeen in een draaiende kalkmolen terecht geko men. Het been raakte beklemd en twee uit het ziekenhuis Dijkzigt ge komen chirurgen hebben de jongen ter plaatse verdoofd en bloedtransfu sies gegeven, terwijl de brandweer de betonmolen uit elkaar brandde om het been te bevrijden. De politie had inmiddels maatregelen genomen om een snelle tocht per zikenauito naar Dijkzigt mogelijk te maken. Men hoopt dat de jongen het on geluk zal overleven en dat het mo gelijk zal blijken het deerlijk ver wonde been te behouden. In het Amsterdamse City-theater gaat vanavond de film „Wederzijds" in première, die de 50-jarige rege ringsperiode van koningin Wilhelmi- na behandelt en vele nationale en internationale gebeurtenissen, die in vloed hadden op het lot van ons volk. De film van Gerard Rutten (uitge bracht door N.V. City Film) toont eerst het leven rond de eeuwwisse ling met o.a. zeldzame opnamen uit de Boerenoorlog in Zuid-Afrika en van Paus Leo Xm die voor het eerst in de geschiedenis zijn zegen geeft aan het bioscooppubliek. De film toont vervolgens beelden van de inhuldiging van koningin Wilhelmina, haar huwelijk en van haar dochter prinses Juliana. Uitvoerig wordt hierna de Eerste Wereldoorlog belicht, die 8 miljoen slachtoffers eiste en de reactie hier op: de „gay twenties", gevolgd door de crisis en de sociale revoluties. Daarna beelden van de Tweede We reld-oorlog en de woorden waarmee minister-president Colijn het Neder landse volk trachtte gerust te stel len. Dan volgt de periode van bal lingschap van het Koninklijk Huis en de bezetting van Nederland door de Duitsers. De film „Wederzijds" toont tal van beelden uit de Tweede Wereldoorlog op alle fronten en daarna van de te rugkeer van Koningin Wilhelmina naar bevrijd Nederland. Voor het laatst verschijnt koningin Wilhelmina op het balcon van het paleis op de Dam om haar troonsafstand ten gunste van haar dochter bekend te maken. Den treedt zij na een halve eeuw regeren voorgoed terug in de schaduw, letterlijk plaats makend voor een nieuwe generatie. Aan de teksten voor „Wederzijds", die een uur en drie kwartier duurt, werd medewerking verleend door Gerrit Kouwenaar, dr. Albert Al berts en drs. Douwe de Boer. Het commentaar wordit gesproken door Ton Lutz, de productie was in han den van Jan Arendse. Voor de film zijn authentieke opna men en stemmen gebruikt. Er is ruim tien maanden aan de film gewerkt. In deze periode heeft men 200 km. film bekeken om „Wederzijds" te kunnen samenstellen. In de Marokkaanse hoofdstad Rabat zijn de eerste foto's gemaakt van Prins Sidi Mohamed, de kroonprins van Marokko. De foto toont het prinsje in de armen van zijn trotse vader, koning Hassan n.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7