Agrarische-, recreatie- en industriebelangen kunnen samengaan WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 BHMBMNHMHHBI 4 rtgwcHie Slag S* M onder Noordwijk en Noordwijkerhout Toen een aantal jaren geleden in De geaneente Zuid-Hollands plan voor kamprecreatie vMcnAi d^1 gewi den worden met goede rijwegen, fiets- en voetpaden verbonden met het Langevelder slag en (later e-vt.) met het zuidelijker gelegen Duin- Noordwij kerhout damse siag verband met de voorgenomen ruil- heeft ongeveer een kilometer daar- verkaveling van het Lange veld on- van verwijderd het sport- en recrea- DAGWINKELS der Noordwijk en Noordwijkerhout, tieplan De Boekhorst ontworpen, met gesproken werd over een te zuigen de Oosterdaiinse plas verbonden Tijdens een persbezoek op uitnodi- meer in de Oosterduinen ten beihoe- door een smalle groenstrook. Dat ging van Gedeputeerde Staten heb- ve van de zandwinning voor de kalk- plan zal ongeveer 16 ha omvatten ben mevr. mr. Ghr. de Ruyter-de zandsteenfabrieken, geraakte de ge- en men hoopt er over een jaar of Zeeuw en de heer A. C. A. Deeren- en twee mee klaar te zijn. Het strand- beng, alsmede de burgemeesters van gedeelte van de plas denkt de Kalk- Noordwijkerhout en Noordwijk, de zandsteenfabnek in zes, zeven jaar heren P. M. v. d. Weyden en mr. Van te verwezenlijken. Met de gehele Berckel, benevens ir. den Duik van rep hele agrarische wereld in roer. Dat vuurtje werd enkele jaren la ter weer fel opgerakeld, toen Gede puteerde Staten het streekplan P*as z3j\ een Jaar of vijftien zijn de Prov. Planologisöhe Dienst van Bloembollenstreek aan de orde stel- gemoeid. Ten noorden van de Oos- Zuid-Holland, een en ander uit de den. Een meer, zo zei men, doet niet terdumen, over de Delfweg hoopt doeken gedaan. alleen kostbare cultuurgrond verlo- f?en mettertijd te komen tot stich- ren gaan, het brengt ook het gevaar van een groot kampcentrum van Burgemeester mr. Van Berkeil ver- mee van verzouting van het grond- P^m. 30 ha, berekend voor een 500- telde over de komende outillage aan water in de bestaande teelgronden. ta* weekendhuisjes en enige honder- het Langevelder slag, dat ligt onder Maar. de kalkzandsteenfabrie ken in Hillegom moesten zand heb ben voor de steen en werden boven- VOORHOUT den tenten en caravans. Dit gebied is de gemeente Noordwijk, dat een aan- eöhter eigendom van de Amsterdam- trekkelijk plan voor dagwinkels en ucu vw4 se Duinwaterleiding. Er zijn met de- een restaurant gereed is. De rijks- dien VeigeMa^v^C de^^ondenT Van ze instantie reeds onderhandelingen goedkeuring voor de bouw hiervan die zijde bestreed men het waan- beeld van de verzouting door diep- zuigen. Men sprak zelfs van dertig meter diep te zullen gaan. Als derde „gegadigde" kwam toen nog de provincie Zuid-Holland, die op het gebied het oog had laten val len voor de recreatie. De standpunten leken onverzoen lijk, men dreigde met beroepen bij de Kroon. Zo ver is het niet geko men, want men schaarde zich rond de tafel, men bekeek de zaak van alle kanten nauwgezet en eerlijk en het resultaat zal eerlang zijn een prachtig recreatieagglomeraat, zand voor stenen en nog pl.m. 12 bun der cultuurgrond méér dan er oor spronkelijk was. mag nog dit jaar worden verwacht, zodat dan in het voorjaar van 1964 met de bouw zou kunnen worden be gonnen. De architect van het plan heeft een geraffineerd gebruik ge maakt van het hoogteverschil in de zeereep, met inachtneming van Rijn lands gebod de zeewering ongemoeid te laten. Wat Noordwijkerhout betreft, dat ook graag een graantje van de re creatieschotel wil meepikken, wordt het agrarische karakter van deze sinds 1900 zo sterk gegroeide gemeen te (toen 2000 inwoners, thans 12000), vrijwel niet aangetast. Er is 700 ha bollengrond, 400 ha land voor vee teelt, geheel of gedeeltelijk nog ge schikt te maken voor bollencultuur, en ongeveer 15 ha gronden voor lichte industrie. 200 MILJOEN STENEN Het gezelschap bracht later op de dag een bezoek aan van Herwaar dens Kalkzandsteenfabrieken te Hil legom. Van de jaarlijkse landelijke produktie ten belope van circa een miljard stenen, neemt dit bedrijf 20 procent voor zijn rekening. Men neemt aan, dat van de miljoen hui zen, die na de oorlog zijn gebouwd, er 700 duizend zijn waarin kalkzand steen is verwerkt. Hetgeen dan als bewijs mag gel den van de noodzaak van zandwin ning voor deze industrie. ZOETERMEER ORANJEFEESTEN De laatste dag van de Oranjefeesten te Zoetermeer is onder wel zeer ideaile weersomstandigheden ver lopen. 's Morgens werd begonnen met een touristisohe tocht in de om geving, georganiseerd door de algeme ne Scooterclub Zoetermeer. Deze werd gehouden voor motoren, scoo ters en bromfietsen. Winnaar werd de heer Th. Vonk; de pechprijs werd toegekend aan de heer W. Burger. De kinderen «agen Pipo. Te rond 9 uur begon de feeiTmorgen voor de schoolgaande jeugd. Zowel in de Dorpsstraat, als aan de Meidoorn laan werden door de kinderen de luchtballonnen af gehaaid. Onder de tonen van Kunst en Vriendschap, en Harpe Davids ging de fleurige stoet van meer dan 1000 kinderen naar de gemeentelijke sportvelden. De voor zitter van de Oranjevereniging Wil- helmina hield een korte toespraak, waarin hij hulde bracht aan het Ko ninklijk Huis. Het was de bedoeling, dat de kinderen na deze toespraak hiun baMonnen zouden laten opstijgen om hun reis door het luchtruim te la ten beginnen. Helaas door een onjuiste opmerking van de omroeper gingen de ballonnen te vroeg de Lucht in. Het was echter een imposant gezicht deze honderden ballonnen te zien opstij gen en afdrijven. Voor de kinderen is aan deze ballonnentocht een wedstrijd verbonden. Toen de rust was terug gekeerd was het woord aan Pipo de Olown en Mamaloe, de bekende figu ren van de televisie. Vele kinderen vroegen zich af of dit wel de echte waren. Op de televisie zien zy Pipo en de onafscheidelijke Mamaloe van dicht bij en nu vanaf een afstand. Toch werd hun optreden een onge kend succes en velen zullen nu met nog meer verlangen uitzien naar hun wederoptreden voor de televisie. Optocht. 's Middags werd begonnen met de zo langzamerhand traditioneel gewor den kinderoptocht, diie opgesteld werd aan de Meidoorndaan om vandaar een rondtocht te maken door de verschil lende straten. De publieke belangstel ling was enorm groot. De optocht was dan ook wel de moeite waard. Er was veel werk van gemaakt en de jury had het niet gemakkelijk de prijzen- volgorde vast te stellen. Secretaris J. W. v. d. Aardweg hartelijk gehuldigd met zilveren jubileum PLAS VAN 36 BUNDER IN OOSTERDUINEN De Oosterduinen liggen geklemd tussen Provinciale weg nr. 1 vainaf het dorp Noordwijkerhout tot aan de weg van de Ruigenhoek naar Lisse in het oosten en de Langevelder- en andere wegen door de Langevelder herverkaveling in het westen. Een groot gedeelte was reeds afgezand. Ter meerdere zandwinning zal daar dan de Oosterduinse plas komen van rond een km lang en pl.m. 400 me ter breed, met aan de westzijde een strand met aflopende bodem voor bad- en zonnerecreatie. De grootste diepte van de plas zal ongeveer 12 meter bedragen. Het geheel zal wor den omringd door een hoogopgaande beplanting om luwte te verkrijgen, zodat, wanneer de wind te kil aan zee is, het hier uit de wind. nog wel mogelijk zal zijn te baden. DOOR TOEVAL TEGEN DE LAMP GELOPEN De 43-jarige H. W. M. uit Amster dam, die op 24 april uit een open inrichting in Hoorn was ontvlucht, is maandag door een wonderlijke samenloop van omstandigheden in Den Haag tegen de lamp gelopen. M. reed in een gestolen auto over de Loosduinseweg en wilde de weg vragen. Hij stopte naast een stil- stilstaande wagen en vroeg de be stuurder daarvan naar de weg. De papieren van deze man werden echter op dat moment gecontroleerd door een agent. Van zijn zitplaats uit kon M. de agent echter niet zien, omdat deze gebukt stond. Toen de politie man zich oprichtte zag M. hem ech ter des te beter en hij ging er on middellijk vandoor met de gestolen auto. Zijn vluchtpoging had even wel geen succes. Even later trof de politie de auto onbeheerd aan, maar M. was nog zo dicht in de buurt dat hij spoedig kon worden ingerekend. Het was weer feest in de raadzaal van het gemeentehuis van Voor hout. Er was wéér een jubilaris, namelijk de heer J. W. v.d. Aardweg, gemeentesekretaris, die de dag herdacht dat hij vóór 25 jaar, zijn ambtenarenloopbaan als volontair te Voorhout begon. De huldiging ten gemeentehuize werd, behalve door burgemeester Smolders en diens echtgenote, bijgewoond door de oud-burgemeester van Voorhout, mr. G. F. W. van Berckel, burgemeester van Noord wijk; de beide wethouders van Voorhout; bijna alle raadsleden; het gehele gemeentepersoneel; afvaardigingen van het plaatselijke ver enigingsleven, ds. De Jong, Ned. Herv. predikant; pastoor Bresser en collega's uit omliggende gemeenten. De zaal was rijk versierd met bloemen, toen de jubilaris met echt genote en kinderen, benevens zijn bejaarde moeder binnentrad. Consciëntieus ambtenaar Burgemeester Smolders sprak als eerste en releveerde dat de jubilaris, op enkele jaren na, welke hij in rijks dienst doorbracht ten Departemente van Binnenlandse Zaken, zijn gehele ambtenaren periode in de gemeente Voorhout heeft doorgebracht, waar van de laatste 17 jaren als gemeente secretaris. De viering van dit jubileum, aldus spreker zich wendende tot de heer v. d. Aardweg, zal u met recht stem men tot grote dankbaarheid jegens de Gever van alle goeds, welke u de gezondheid en kracht en de gaven schonk, om gedurende zoveel jaren werkzaam te zijn in een werkkring, die u naar mijn overtuiging, zoveei levensvreugde schonk. Wij zijn allen blij u in deze feestelijke bijeenkomst te huldigen. Vooral het ambt van gemeentesecretaris leént zich bijzon der om het algemeen belang te die nen, maar het hangt toch van de per soon, die het bekleed» af, of de moge lijkheden voldoende tot ontplooiing worden gebracht. Spreker noemde de jubilaris voorts een consciëntieus mens, behulpzaam voor het gemeentebestuur en voor iedereen, die met de gemeentesecre taris te doen kregen. „Veel werd in de gemeente Voorhout, vooral de laatste jaren bereikt en voor het aandeel, dat gij hierin had, brengt het gemeentebestuur haar oprechte dank". Ook mevr. v. d. Aardweg wilde spreker in deze dank betrek ken, want zij heeft vele avonden al leen doorgebracht wanneer haar man voor zaken, vooral het woningbeleid betreffend, in dienst der gemeente was. Als voorzitter der gemeenteraad en hoofd der gemeente bood spreker de jubilaris de gebruikelijke enve loppe met inhoud aan benevens een statief voor een fotocamera en een dia-projector. Huldiging door personeel Vervolgens verkreeg de plaatsver vangend secretaris, dhr. L. P. H. Standaert het woord, welke sprak namens het gemeentepersoneel. Uit ervaring kon spreker verklaren, dat de jubilaris als chef ter secretarie iemand was met een echt menselijke houding. Steeds een open oor en oog voor iemand, die om raad komt en wat betreft het werk iedereèn de gelegenheid geeft zich volledig te ontplooien. Wanneer iets nieuws of een groot werk moest worden aan gepakt en georganiseerd, gaf u de betreffende ambtenaren de volle ge legenheid hun mening daarover naar voren te brengen. De jubilaris het beste toewensend voor de toekomst, overhandigde spreker namens het ge meentepersoneel, als blijk van waar dering een transistorradio en een bureaulamp. Jubilaris dankte De heer v. d. Aardweg bracht dank voor alle goede woorden en ook de prachtige herinneringen aan deze dag. O.m. merkte hij op, dat de taak van gemeentesecretaris niet licht is. Men kan het wel zwaar noemen, zelfs soms loodzwaar. Toch is hij zeer dankbaar, vooral door deze huldiging te bemer ken, dat zijn werk is gewaardeerd. Hij wilde echter een verzoek doen en dit was, dat men hem in het ge bed wilde gedenken om kracht en sterkte voor zijn werk in de toe komst. Hiermede was de besloten receptie ten einde. Enkele uren lang kwamen daarna velen uit de gemeente de jubilaris gelukwensen, waaronder de heer Ike, gemeentesecretaris van Noordwijk, namens de club van gemeentesecre tarissen; de directeur van het Veri ficatiebureau, de heer H. v. Horst; een afvaardiging van de schooltand- verzorging Noordwijk en vele ande- Onder grote belangstelling werd de jubilaris later te zijnen huize door de plaatselijke muziekvereniging een serenade gebracht. FLESSEN-ROMANCE Zeven jaar geleden wierp het Engelse meisje Sheila Ann Ro gers, na een bezoek aan Neder land tijdens de terugreis naar haar vaderland een fles in zee. In die fles had zij een briefje ge stopt, waarop zij geschreven had: „Sheila Ann Rogers, Glen- wood Road, Hounslow, Middle sex. Toe, schrijf me alsjeblieft." Enkele maanden later vond Rein Middelburg uit St. Pancras het flesje ergens op de Wadden, gaf gehoor aan de smeek bede, en schreef. Niet een keer, maar honderden keren. Hij ging Op het Piet Heinplein aangekomen werd de uitslag bekend gemaakt. Ere-prijs: Verhagen en v. d. Spek. Sdhülz-v. d. Velden; M. van Zetten en J. Hertog. 2de prijs: A. Roos, 3e prijs L. Keij- zers en Lambroo. Behendige brommerijen. Na de ontbinding van de stoet werd onmiddellijk een aanvang gemaakt met de behendigheidswedstrijd voor bromfietsen onder leiding van de heer J. van Dijk. Een 50-tal deelne mers had zioh voor dit spannende en spectaculaire programmanummer opgegeven. Een grote mensenmassa volgde de verrichtingen van de vele deelnemers. Winnaar werd J. Krom kamp, die het afgezete traject met hindernissen in de kortste tijd wist af te leggen. Tweede werd W. v. Swie- ten en derd Kruif. Tot slot vonden de volksspelen plaats met o.a. zaklo- pen voor de jeugd, dames en heren. Het bleef verder gezellig op de straten waar velen nog de etalages van de deelnemende middenstanders beke ken. Voor de expositie van schilderij en in de winkel van G. Janssen be stond buitengewone belangstelling. Hoewel de Oranjever. Wilhelmina financieel een strop had kan zij toch terugzien op een zeer geslaagd Oran jefeest. NATONALE COLLECTE VOOR MGR. DE REEPER Woensdagavond na de televisiere portage over de Masai-negers zullen 17.000 collectanten tussen 10.15 en 10.30 uur uittrekken om huis aan huis giften te verzamelen voor de missie van mgr. J. de Reeper in Kenya. Aan de actie, door de Katholieke Verkenners georganiseerd, werken ook andere groepen mee, zoals ge zinsverzorgsters en Kajotters die aan de oproep van hoofdcommissaris Post vorige week over de radio gehoor hebben gegeven, In enkele steden en dorpen wordt de collecte donderdag gehouden, zoals in Hengelo waar donderdag om vijf uur een optocht is georganiseerd om de aandacht op de collecte te vestigen. De uitslag van de actie is ongeveer 14 dagen na de collecte te verwach ten. Tevens zal dan de naam bekend worden gemaakt van degene die in deze actie de beste prestatie levert en daarmee een vliegreis naar de missie van mgr. De Reeper wint. al spoedig op bezoek bij zijn op zo'n vreemde wijze verworven correspondentie-vriendin, en nog later kwam Sheila zelf naar Ne derland. Na een periode waarin zij zich bekwaamde in het huis houden bij een familie in Heiloo nam zy haar intrek bij de fami lie Middelburg. Gisteren is Rein met Sheila getrouwd: de bekroning van een romance, aan welker bestaan wij niet of nauwelijks hebben durven geloven Op de foto zien we het geluk kige paar dat op de grote dag voor onze fotograaf poseerde met het symbool van hun geluk: de flessepost.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4