S)e Kennedy ontneemt gouverneur Wallace het bevel over nationale troepen Ook scheldpartijen kunnen negerscholieren niet tegenhouden Massale arrestatie van scholieren Z.-Afrikaanse waarschuwing aan Ver. Staten en Engeland WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1963 63e JAARGANG No. 16.0 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 ZE ZITTEN IN DE BOOT KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Zie pagina 7) Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 o.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p.kw„ Franco p.p. 8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1.50 Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - G De menigte bi President Kennedy heeft dinsdagochtend een proclamatie ondertekend, waarmee gouverneur Wallace van Alabama het bevel krijgt „af te zien van en op te houden met" wat genoemd wordt onwettige samenzwering om „zich tegen de toepassing van de wet van de Verenigde Staten te verzetten en de uivoe ring daarvan te belemmeren". De proclamatie werd onderte kend kort nadat Wallace de nationale troepen van Alabama bevel had gegeven aan negerleerlingen de toegang tot scholen in Birmingham, Mobile en Tuskegee te ontzeggen. De president heeft de nationale garde van Alabama onder federaal bevel geplaatst om de toelating van de negers op de scholen af te dwingen. De nationale garde was door gouver neur Wallace naar de scholen in genoemde steden gestuurd om de negerleerlingen tegen te houden. Het bevel van de presi dent stelt de minister van defensie, Robert McNamara, in staat het commando over de nationale garde over te nemen en hen te gebruiken ter volvoering van de bevelen tot rassenge- lijkheid van het federale gerechtshof. De menigte buiten de school groei de weldra aan tot enige honderden. Er werd o.m. geschreeuwd: „Ga naar huis, nikkers". Onmiddellijk werd politieversterking ingezet. „Kennedy is bang voor verkiezingen" Gouverneur Wallace heeft dinsdag gezegd, dat president Kennedy de nationale garde van Alabama uit po litieke overwegingen onder federaal gezag heeft gesteld. „Kennedy, die verteerd wordt door twijfel aan zijn herverkiezing, zet alles op alles. De Kennedy-strijd krachten leggen de grondslag voor In Zuid-Viëtnam In Mobile werden 300 militairen van de nationale garde, die door gou verneur Wallace naar een middelba re school waren gestuurd, in aillerijl teruggeroepen nadat de president be vel gegeven had hen onder federaal bevel te plaatsen. Kennedy beval te vens het terugtrekken van de troe pen die naar de scholen in Birming ham en Tuskegee waren gestuurd. Korte tijd later gingen twee neger- leerlingen, een jongen en een meisje, de voordien „blanke" middelbare school van Mobile binnen. Bij het bekend worden van -de tekst van de richtlijn van Kennedy aan zijn minister van defensie, bleek dat deze meer inhoudt dan alleen maar de bevoegdheid, de gefederali seerde garde van Alabama te gebrui ken. McNamara kan ook „zoveel van de strijdkrachten van de Ver. Sta ten als hij nodig acht" inzetten. De president stelde de leiders van de democratische partij in het con gres tijdens het ontbijt op de hoogte van de maatregelen die hij in de schoolkwestie in Alabama had ge nomen. Blanke gearresteerd Bij een middelbare school in Bir mingham werd een blanke gearres teerd omdat hij geen gevolg gaf aan het bevel door te lopen. Enige hon derden blanke leerlingen bij deze school begonnen te schreeuwen na dat twee negermeisjes waren binnen gegaan, en bleven zelf buiten staan. Indonesische troepen naar grens van N.-Borneo De leiding van het Indonesische leger heeft troepen gezonden naar de grenzen tussen Indonesisch Bor neo en de onder Brits gezag staande gebieden Noord-Bomeo en Serawak. Dit heeft een woordvoerder van het Indonesische leger vanmorgen be kend gemaakt. Generaal Jani, de chef van de ge nerale staf van het leger, heeft na een onderhoud met president Soe- karno en andere militaire leiders be vestigd, dat hij bevel gegeven heeft om troepen naar genoemde grenzen te zenden. Hij zei ook, dat president Soekarno de strijdkrachten tot ver hoogde waakzaamheid had aange spoord. Bosbranden in Brazilië woeden nog voort De gouverneur van de Braziliaanse staat Parana, waar uitgestrekte ge bieden al meer dan een week lang door enorme bosbranden worden ge teisterd, heeft dinsdagavond tijdens een persconferentie meegedeeld, dat daarbij 76 mensen zijn omgekomen en 200 gewond. Voorts zijn 1.500 ge zinnen dakloos. De grootte van de aangerichte ma teriële schade zal de eerste twee k drie maanden niet zijn vast te stel len. Wel staat volgens de gouverneur vast, dat van de koffie-oogst, die voor dit jaar op 18 miljoen balen was geraamd, 15 miljoen balen zijn ver brand. Hoewel in de situatie enige ver betering is gekomen, woeden de bran den op 64 plaatsen nog voort. Rond Cascavel en Guarapuava, on geveer 350 kilometer ten westen en noordwesten van de hoofdstad van Parana, Curitiba, zijn de bosbranden opnieuw in hevigheid toegenomen. Duizenden soldaten, brandweerlieden en vrijwilligers vechten nu reeds een week onafgebroken tegen de vlam men. Te Monte Allegre, het grootste re servoir van dennen in Brazilië, zijn vierhonderd miljoen bomen ter waar de van twee honderd miljoen dollar verkoold. Engels uitgever koopt „Een groot dood Dier" Het toneelstuk „Een groot dood dier" van Bert Sohierbeek, dat tij dens het Holland Festival 1963 zijn première beleefde, is thans verkocht naar Engeland, waar (bij de uitge ver John Calder Ltd) een Engelse vertaling zal verschijnen. Op sommige scholen in Saigon ln Zuid-Vietnam, waar dinsdag naar schatting honderd leerlingen werden gearresteerd in verband met beto gingen tegen de regering, zijn pam fletten verspreid waarin tot een on middellijke boycot van het onderwijs wordt opgeroepen totdat godsdienst vrijheid is gegarandeerd en Boed dhistische monniken en nonnen zijn vrijgelaten. Op een persconferentie verklaar den twee meisjes van een school, die na veel rumoer was gesloten, dat zij op communistische instructies de Boeddhistische crisis hadden geëx ploiteerd en betogingen hadden geor ganiseerd. Aangenomen wordt, dat sinds za terdag meer dan tweeduizend scho lieren zijn gearresteerd. Sommigen worden op het hoofdkwartier van de politie voor ondervraging vastgehou den, terwijl de meesten buiten de stad in interneringskampen worden ondergebracht, aldus ingelichte krin gen in de Zuidvietnamese hoofdstad. De technische hogeschool, waar van de studenten het meest strijd lustig zouden zijn, is door 400 para chutisten bezet. Het republikeinse senaatslid Frank Carlson en zijn democratische collega Joseph Clark hebben bij de senaat een, door acht andere senatoren mede ondertekende ontwerpresolutie ingediend, waarin beëindiging van de Amerikaanse economische en mi litaire hulp aan Zuid-Vietnam wordt geëist. In deze resolutie wordt de eis gesteld, dat de Ver. Staten aan alle regeringen, die zich aan gods dienstvervolging schuldig maken, elke hulp zullen onthouden. Bij een explosie, gisterochtend, in een compartiment aan bakboordzij de van een op de scheepswerf van de N.V. Verschure en Co. aan de Zamenhofstraat Amsterdam-Noord in aanbouw zijnde drijvende kraan- bok heeft de 42-jarige classificeer der G. F. Jurriaans, die daar spuit werk verrichtte, zeer ernstige brand wonden opgelopen. De man is ter verpleging in het Binnengasthuis op genomen. De bok werd zwaar beschadigd. De rijkspolitie te water stelt een on derzoek in. In Maracaibo, Venuzuela, is de 34-jarige mevrouw Ines Maria Cuervo de Pietro in korte tijd, grootmoeder, moe der en echtgenote geworden. Vorige week zaterdag schonk zij het leven aan een vijfling en zestien nur later werd in het ziekenhuis het huwelijk voltrokken tussen haar en de vader, een 39-jarige employe van een oliemaatschappij. Kortgeleden had een 17-jarige dochter van mevrouw Cuervo de Pietro uit een vorig huwelijk een dochtertje ter wereld gebracht. De fotoc ombinatie toont de vijfling, allen jongens, die voorlopig in een couveuse zijn geplaatst. Zij maken het redelijk goed. Britse treinrovers bij plastische chirurgen? Scotland Yard heeft contact opge nomen met Interpol naar aanleiding van verkregen inlichtingen, volgens welke twee mannen, die worden ge zocht in verband met de grote trein- roof van de vorige maand, naar het Europese vasteland zijn gegaan om hun gezichten door plastische chi rurgen te laten veranderen, zo is dinsdag meegedeeld. De Britse politie gelooft, dat de 41- jarige Bruce Richard Reynolds en 'n 32-jarige Ier uit Engeland zijn ge vlucht. Onderwereld ziet kans schoon Scotland Yard heeft er inmiddels concurrenten bij gekregen: dieven die zich als rechercheurs voordoen, die huiszoeking komen doen in ver band met de treinroof. Zij hebben het vooral op mensen gemunt van wie zij weten, dat zij veel geld in huis hebben. Dit grapje is de laatste da gen al bij twee boeren gelukt. In de buurt van Faversham in Kent werd een landbouwer van 54 jaar het slachtoffer van maar liefst acht „rechercheurs", die zelfs kaarten lieten zien, die op echte identiteits bewijzen van de politie leken. De niets kwaads vermoedende boer liet ze huiszoeking verrichten en opende zelfs een geldkist voor de bandieten. De inhoud 1250 pond, dat is ruim 12.500 gulden, verdween in hun zak ken. Tenslotte vroegen de „recher cheurs" de boer mee te gaan voor een verdere ondervraging op Scot land Yard. In Greenwich lieten zij hem uitstappen en reden zonder hem verder, maar met zijn geld. „Ik zou Engeland en de V.S. de waarschuwing willen geven, dat zij er niet al te zeker van moeten zijn, dat Zuid-Afrika hen in hun strijd te gen het communisme zal blijven steunen. Het schijnt, dat deze landen het niet erg zouden vinden, wanneer er een negerregering in Zuid-Afrika zou komen. Maar hebben zij er wel eens aan gedacht wat hiervan de ge volgen zouden kunnen zijn?", aldus de Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken, Eric Louw, in een toespraak voor het congres van de nationale (regerings) partij te Bloem fontein. De minister, die erop wees dat de Amerikaanse en de Britse vertegen woordiger in de Veiligheidsraad bij het kortgeleden gehouden debat over Zuid-Afrika, de Zuidafrikaanse poli tiek als „weerzinwekkend" hadden gekenschetst vervolgde: „De over eenkomst" van Simonstown kan wor den opgezegd en dat zou bijzon dei nadelig voor Engeland en Ame rika zijn. En er zijn nog andere lan den, die maar al te gaarne ons goud zouden willen kopen. Indien wij hierop in zouden gaan, zou dit de leiding van de Engelse staatsbank zware hoofdbrekens bezorgen, terwijl het voor het Sterling-gebied in zijn geheel een gevoelige slag zou zijn" aldus de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Louw. In de in 1955 gesloten overeen komst van Simonstown wordt be paald, dat deze vlootbasis onder Z. Afrikaans gezag komt te staan. En geland behoudt het recht om de ba sis te allen tijde te mogen gebrui ken, zelfs in een oorlog, waarin de Zuidafrikaanse Unie neutraal zou blijven. De overeenkomst voorziet voorts in volledige samenwerking tussen de Zuidafrikaanse en de Brit se .vloot. Neo-fascistische Italiaanse jongeren hebben het afgelopen weekeinde een mars naar Bolzano gehouden om te protesteren tegen de pogingen van Italiaanse zijde tot een vergelijk te komen met de Duits sprekende groe peringen in de streek van Alto-Adige. De demonstranten voerden spandoeken mee en schreeuwden leuzen gericht tegen Oostenrijk. De politie trok fel van leer tegen de demonstranten die in de praktijk kennis maak ten met de gummiknuppel. Indisch vliegtuig met 18 inzittenden neergestort Een vliegtuig van Indian Airlines is woensdag bij Lalitpoer in India neergestort. Het toestel, dat op weg was van Nagpoer, in midden-India, naar Nieuw Delhi, had dertien pas sagiers en vijf bemanningsleden aan boord. De passagiers waren Indiërs en Japanners. Een woordvoerder van Indian Air lines zei later, dat men het uitge brande wrak van het toestel ten zui den van Agra heeft waargenomen en dat de mogelijkheid op overle venden uitgesloten moet worden ge acht. Prinses Soraja met filmacteur getrouwd? Volgens het Westduitse dagblad Frankfurter Abendpost is ex-keize rin Soraja in het huwelijk getreden met de Zwitserse filmacteur Maxi milian Schell. Het huwelijk was, zo deelde het blad dinsdag mee, in het geheim in het Zwitserse consulaat te Istanbul voltrokken. Dit werd van daag tegengesproken door het con sulaat zelf. Ook een zegsman van Schell ontkende de juistheid van het bericht. De acteur vertoeft in Istan bul voor filmopnamen. De 30-jarige ex-keizerin van Perzië ook. De woordvoerder van Schell zei, dat de acteur en Soraja slechts met elkaar bevriend zijn. In een mijn te Pecsbanyatelep, in Hongarije, zijn door een gasont ploffing 500 kiepwagens met kolen en stenen in een gang van de mijn gestort waardoor vier mijnwerkers bedolven werden en, naar later Heeik, zijn omgekomen. Polen betaalt negen miljoen vergoeding Polen zal Nederland gedurende de eerstvolgende jaren een bedrag van 9.050.000.betalen als schadever goeding voor genationaliseerde be langen. Een akkoord hierover is, naar het ministerie van Economische Za ken mededeelt, op 7 september gepa rafeerd. Dit akkoord is het resul taat van onderhandelingen die te Warschau zijn gevoerd tussen een Nederlandse delegatie onder leiding van drs. F. Winkler van het direc toraat-generaal voor de buitenland se economische betrekkingen en een Poolse delegatie onder leiding van de heer F. HofmokL Z.-Vietnamese bisschop niet door Paus ontvangen Het gesprek, dat aartsbisschop Ngo Dinh Thuc uit Zuid-Vietnam dins dagmorgen met paus Paulus zou heb ben, is niet doorgegaan. Van Vati- kaanse zijde werd meegedeeld, dat de particuliere audiëntie ten Vati- kane is afgelast. Het is niet bekend of de aartsbisschop nu op een later tijdstip door de paus ontvangen zal worden. In Vatikaanstad circuleren al enkele dagen „onofficiële" berich ten, dat het Vatikaan een beetje in verlegenheid is geraakt door de aan wezigheid van aartsbisschop Ngo Dinh Thuc, de broer van president Ngo Dinh Diem. Mgr. Ngo Dinh Thuc heeft in Va tikaanstad enkeile verklaringen over het geschil tussen de Boeddhisten en de regering van Zuid-Vietnam afge legd, waarover nogal veel menings verschil is ontstaan. Paus Paulus heeft zoals bekend op 30 augustus een boodschap gericht tot het Zuid- Vietnamese volk, waarin hij pleitte voor broederlijke eendracht. Als U nou maar beter met de mensen kon omspringen, dan lukte het wel met uw carrière. Maar de mensen, vooral pro fessoren en leraren en chefs, kunnen zó lastig ziin Tja, maar hoe gemakkelijk bent u zelf? Bent u prettig gezel- schao? Kunt u dansen, echt goed? Een feit: mensen sprin gen niet zo vlot voor u, maar van dansen houdt iedereen. Begin er ook mee. Leer het goed in aardig gezelschap. Nu kan het, want er is inschrijving voor het „Werelddansprogram- ma", bij dansschool Evert Cas- telein, Boerhaavelaan 13, Lei den. Telefoon 52054. (Advertentie) Weinig verandering De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Ten noorden van Nederland is een rug van hoge luchtdruk tot ontwik keling gekomen. Deze strekt zich uit over Engeland en Zuid-Scandinavië. In de Golf van Biscaye ligt daaren tegen een lagedrukgebied, waarvan de wolkenvelden tot over onze om geving zijn doorgedrongen. Plaatselijk valt hieruit wat lichte regen. Het ziet er naar uit, dat het lage drukgebied, waarmee een trogvor- mige storing in de bovenlucht samen hangt, ook morgen het weer hier te lande zal beinvloeden. In verband hiermee zal ook dan plaatselijk een weinig regen kunnen vallen. Belang rijke veranderingen in het tempera- tuurverloop zijn niet te verwachten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZON- EN MAANSTANDEN 12 Sept.: zon op 06.08, onder 19.04; maan onder 16.34. H oogwaters tanden 12 Sept.: vjh. 9.45; n.m. 22.30. KORRELTJE Kwetsen is gemakkelijk, moeilijk is het een belediging ongedaan te maken. (Erasmus)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1