VRIJWILLIGE DOBBER VOOR ZEVEN VLIEGERS Hef het glas op het succes van de katholieke harmonie te Leiden Amerikaanse straalvliegtuigen voor Laos Typhus in Zwitserland ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 In de Centrale Veilinghal in Aalsmeer is in de nacht van donderdag op vrijdag bijzonder hard gewerkt aan de opbouw van de praalwagens voor het bloemencorso, dat zaterdag weer naar Amsterdam zal trekken. Het resultaat mag er dan ook zijn. Wat denkt u hijvoorbeeld van deze bijzonder fraaie wagen „Bloemenmuseum" waarvoor dit „engeltje" in bewondering is blijven staan? Volgende week zullen zeven leden van het vliegend personeel van de Koninklijke Luchtmacht een proef nemen om 24 uur in open zee door te brengen in een opblaasbaar zeven- persoons reddingsvlot van het type, dat aan boord van de Fokker „Friend ship" toestellen van de luchtmacht wordt meegevoerd. Deze zeven man zijn leden van de vaste staf van het veiligheids oefen en testcentrum van de luchtmacht. Dit centrum is gevestigd op de basis Soesterberg. De proefneming, eerste in haar soort in ons land, geschiedt op basis van vrijwilligheid. Het plan is de mannen per schip naar een plek twintig tot dertig mijl buiten de Nederlandse kust te bren gen, ze daar in het vlot te zetten, aan hun lot en het weer over te laten en 24 uur later binnenboord te halen, 's Nachts zal het schip dat ze buiten- MINISTER VERBIEDT INENTEN VARKENS De minister van Landbouw en Vis serij heeft het inenten van varkens te gen mond- en klauwzeer verboden. Daarmee is automatisch een einde ge komen aan de tijdens de laatste mond en klauwzeerepidemie door samenwer king van rijk en landbouwschap tot stand gekomen regeling voor vrijwillige inenting. Diergeneeskundigen, zo vernamen wij van het ministerie, zijn huiverig voor inenting van varkens, wanneer deze niet dringend nodig is. Zij vinden het beter ermee te stoppen, nu er zich vrij wel geen gevallen van mond- en klauw zeer meer voordoen. De mate van door inenting verkregen immuniteit ver schilt per varken en de vrees der dier geneeskundigen is dat dieren, die „op „papier" immuum zijn, dat in werkelijk heid niet zullen blijken te zijn. Het laatste woord over deze zaak is trouwens nog niet gesproken. De mi nister heeft opdracht gegeven, de ge hele situatie nogmaals te bezien. Hij wil dat een compromis wordt gezocht tus sen diergeneeskundige belangen en de belangen van varkensfokkerij, -houderij en -handeL gaats brengt, wat dichter in de buurt van het vlot varen met het oog op passerende schepen. De proef heeft ten toel na te gaan hoe vliegend personeel, dat in zee is terechtgekomen het reeds jarenlang op het centrum onderwezen theoreti sche gedeelte van het wachten op red ders in de praktijk zal toepassen. Daarbij behoren de maatregelen ter ontzilting van het zeewater om dit geschikt te maken voor drinkwater, verwarming, strijd tegen vermoeid heid slaap, zeeziekte, verveling, angst, uitputting. WIJDINGEN PATERS FRANCISCANEN EN REDEMPTORISTEN Mgr. C. Kramer OFM, bisschop van Luanfu, zal op 8 september in de kloosterkerk der Paters Francisca nen te Alverna-Wijchen de diakenwij ding toedienen aan de fraters van Meurs, Regino Leunissen, Ottocar van Minderhout, Abdon de Wit, Herbrand Heimeriks, Micheas Roels, Roland Aalbers, Winfried Sierat, Tobias van Steekelenburg, Ivo Groenewegen, Jo- nthan Stolwijk, Bertrand Donkers, Berward Dister, Viventius Vrancken, Berward Dister, Viventius Vrancken Constantius Vissers, Oswin van den Boom en Silvester van Beekhoven van de Orde der Paters Franciscanen en aan de fraters Joannes van Burg steden, Theodorus Ewals en Martinus Lankveld van de Sociëteit der Paters van het Allerheiligste Sacrament Op 14 september zal mgr. drs. J. W. M. Bluyssen, hulpbisschop van Den Bosch, in de kloosterkerk der Paters Redemptoristen te Wittem de kruin schering en de 4 Mindere Orden toe dienen aan de fraters Gerardus van Gerwen, Albertus Meyer, Antonius Smale, Joannes Vernooy, Bernardus de Waal, Joannes Cox en Antonius Beugelsdijk van de Congregatie der Paters Redemptoristen; de diakenwij ding aan de fraters Joannes van Rijs- bergen, Leo Canisius en Jacobus Smids van de congregatie der Paters Redemptoristen. BRAND IN FABRIEK De heer Walter L. Hamilton, bekend onder de naam „Chief Spotted Back", een Indiaans opperhoofd die toeristen tracht te trekken naar het Indianenreservaat van Omaha in Nebraska, Ver. Staten, brengt een bezoek aan Nederland. Tijdens zijn verblijf in Amsterdam liet de Indiaan zich de Hollandse haring goed smaken. Een 32-jarige groentenhandelaar G. R. uit Rijnsburg deed in Den Haag twee ruiten sneuvelen, maar dat gebeur de tegen wil en dank. Met zijn met groenten geladen vrachtwagen slipte hij in de Grote Marktstraat op het natte wegdek en belandde tegen een gevel stuk tussen twee etalageruiten van de Bijenkort Beide winkelruiten braken, hetgeen een enorme ravage tot gevolg had. De 31-jarige kelner W. J. A. heeft in Den Haag een ruit vernield toen hem de toegang tot de woning van zijn vrien din werd geweigerd. Hij* sloeg de ruit van de voordeur in. Hierbij liep hij ech ter een slagaderlijke verwonding aan de pols op. Na in het ziekenhuis te zijn behandeld, werd hij aangehouden we gens vernieling. Op slag gedood is gistermiddag de 12-jarige scholier T. A Smidt uit Am sterdam, die met zijn fiets op het Ro- kin onder een vrachtwagen is geraakt Zowel de jongen als de vrachtwagen stonden te wachten voor een stoplicht Toen het licht op groen sprong en de jongen wilde wegrijden kwam hij in aanraking met de vrachtwagen. WERKLOOSHEID IETS GESTEGEN De werkloosheid is, hoewel van geringe omvang, in vergelijking met de vorige maand iets gestegen, nl. van 107 tot 212. Als oorzaak van de lichte stijging kan o.m. de inschrijving van scholieren, die zich na genoten vakantie hebben aangemeld, worden genoemd. In het gewest Leiden, omvattende de gemeenten Leiden, Alkemade, Lei derdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude, was 0.3% van de afhankelijke beroepsbevolking als werkloos geregistreerd tegen 0.5% in de provincie Zuid-Holland en 0.8% in Nederland. De vraag naar arbeidskrachten daalde en wel van 1421 per ultimo juli tot 1126 per ultimo augustus 1963. Als één van de oorzaken van deze daling kan genoemd worden het rea liseren van reeds eerder voorbereide plaatsingen van jeugdigen. Overigens houdt in vrijwel alle bedrijfssectoren de vraag naar arbeidskrachten on- verminderd aan en is deze beduidend hoger op het overeenkomstige tijdstip in 1962 (836). In de bouwsector deed zich de be hoefte aan personeel (vooral metse laars en timmerlieden) sterk gevoe len. Ook in de metaal- en textielsector werkte het personeelstekort rem mend. Zowel naar ongeschoolde ge oefende of geschoolde krachten be stond grote vraag. De stijging van het aantal inge schreven vrouwelijke arbeidskrachten valt, evenals dit bij de mannelijke ingeschrevenen het geval is, toe te schrijven aan de inschrijving van jeugdigen, die zich thans na de vakan tie een passende werkkring willen verwerven. De vraag naar vrouwe lijk personeel daalde opnieuw, nL van 417 tot 373, als gevolg van het voldoen aan een vrij beduidend aan tal aanvragen om jeugdig personeel. LOKETTISTE MISTE HALF JAAR 1000- Bijna een half jaar heeft de 20- jarige lokettiste mej. D. L. van het MAATREGELEN TEGEN POKKENGEVAAR Van de zijde van de Geneeskundi ge Hoofdinspectie van de Volksge zondheid wordt in verband met het optreden van pokken in Boedapest nog nader meegedeeld dat de patient in het hotel Royal aldaar (een lid van het personeel) op 20 augustus j.l. ziek is geworden. De bron van besmetting is niet bekend. De patient was niet in het buitenland geweest. Met het oog Op het incubatietijd- perk voor pokken achten de medische autoriteiten in ons land het thans raadzaam, voor alle Nederlanders, die tussen 6 augustus en 1 september in Boedapest hebben vertoefd, zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met de naastbij zijnde GGD, de regionale inspectie van de volks gezondheid, of de geneeskundig hoofdinspectie in Den Haag (Parkweg 10 telef. 541301). DINSDAG: MAS AI-UITZENDING GESTICHT Twee fabrikanten van meubelen uit de plaatts Beneden-Leeuwen bij Nij megen, de gebroeders O., hebben be kend, dat zij in de nacht van 28 fe.- bruari hun fabriek opzettelijk in brand hebben gestoken. Het gebouw, dat naar schatting 170.000 waard was, brandde tot de grond toe af, en ook een daarnaast gelegen rijwielhan del ging in de vlammen op. De man nen hebben verklaard dat zij tot deze daad waren gekomen door financiële moeilijkheden. Het bedrijf verkeerde in een slappe periode en de omzetten liepen geleidelijk terug. Het onderzoek was in handen van de rijkspolitie in Beneden-Leeuwen en de districtsrecherche. De beide fa brikanten legden hun bekentenis af na hun arrestatie. Nog drie landarbeiders vragen vonnis niet uit te voeren UITSTEL VAN HERHALINGS OEFENINGEN VOOR LANDBOUWERS De minister van defensie heeft thans besloten, dat aan zelfstandige onderne mers op akkerbouw of gemengde be drijven, die in het najaar voor herha lingsoefeningen moeten opkomen, uit stel kan worden verleend. Deze maatre gel is, evenals het dezer dagen verleen de oogstverlof, getroffen in verband met de moeilijke situatie in de land bouw. Om voor uitstel van herhalings oefeningen in aanmerking te komen, dienen deze zelfstandige ondernemers op akkerbouw of gemengde bedrijven ten genoege van de burgemeester van hun woonplaats aan te tonen dat hun aanwezigheid op hun bedrijf in verband met de toestand van de oogst noodzake lijk is. Het uitstel dient op de gebruike lijke wijze ter gemeentesecretarie te worden aangevraagd. O.-Berlijnse kathedraal heropgebouwd De bekende Sit. Hedwigskathe- draal vam Berlijn, die in de oorlog werd verwoest, zal dit jaar - 18 jaar na beëindiging van de zware gevechten om Berlijn weer te beschikking komen van de katholieken in de oostelijke sector. Verwacht wordt, dat de heropbouw per 1 november zover gereed zal zijn, dat de kathedraal weer voor de katholieke eredienst kan worden gebruikt. Op het ogenblik zijn arbei ders bezig met de opbouw van het altaar en de bisschopszetel, die in grijs marmer worden opgetrokken. Volgens een mededeling van het blad Ost-GDU „Neue Zeit" zal Mgr. W. Bengsch, bisschop van Berlijn, zijn kathedraal spoedig kunnen in wijden. Mogelijk hebt u het al direct begre pen wat met het glas en de Harmonie bedoeld is. De katholieke Harmonie- kapel heeft een kenrig, artistiek glas laten ontwerpen om daarmee de glazen- verzamelaars de mogelijkheid te bieden hun verzameling weer wat te doen uit groeien. U begrijpt dat die katholieke harmo niekapel dat niet doet zomaar voor de aardigheid. Zij beoogt daarmee een lu cratief doel. Nu eenmaal de stap is gezet tot reorganisatie van de kapel, komt er van alles kijken. En voor dat alles is heel veel geld nodig. Om aan het benodigde geld te komen dienen allerlei acties te worden uitgedacht. Daar is reeds een actie geweest van ball-points. Overigens een goed geslaag de actie. Daar is een loterij geweest, eveneens een succes geworden. Maar voor dat geld moesten betaald worden de nieuwe uniformen. Er werd immers geklaagd, dat het oude uniform het niet meer deed en dat de katho lieke harmonikapel wel een beetje voor schut liep, omdat de uniformen on gunstig afstaken bij andere corpsen. Dat is ook reden geweest, dat in aller eerste instantie gezorgd is voor de aan schaf van nieuwe uniformen. En dat hakte erin. U moet niet vergeten, dat het een amateur-vereniging is, dat met de noodzakelijke contributie van de le den tot dergelijke grote uitgaven niet kan worden overgegaan. Maar met doorzetten en steeds weer de zaak le vend te houden zijn we al een heel eind op de goede weg. Ze zien er thans keu rig uit de muzikanten en ze kunnen best concurreren tegen andere corpsen, hetgeen u dan ook binnenkort op 3 ok tober kunt zien, in zoverre u het nog niet gezien hebt. Maar de uniformen zjjn niet het enige probleem. Ook de instrumenten moe ten dringend vernieuwd worden en dat betekent, dat de oude instrumenten vervangen moeten worden door nieu we en dat er ook een paar nieuwe in strumenten moeten bijkomen, die er op dit moment nog niet zijn. U hebt ge lezen dat de harmoniekapel weer voor het eerst na jaren op concours is ge weest en dat zij in beide afdelingen •en eerste prijs heeft behaald. Daar- In Washington is officieel beves tigd, dat de Verenigde Staten op ver zoek van de regering van Laos onge veer tien dagen geleden zes straal vliegtuigen voor verkenningsdoel einden hebben geleverd, ter vervan ging van zes lesvliegtuigen, die niet meer de luclht in konden. De Sowjet-Russische regering zou tegen deze levering bij Groot-Brit- tannië, dat mede-voorzitter is van de conferentie over Laos, hebben gepro testeerd. In officiële Amerikaanse kringen wordt gezegd, dat met de le vering de overeenkomsten inzake Laos niet zijn geschonden. Donderdag is een Italiaanse vrouw met typhus opgenomen in een zie kenhuis in de Zwitserse plaats St. Imier. Volgens een ziekenhuisfunctionaris is de vrouw, die onlangs uit Italië is gekomen, daar met de ziekte be smet. KORTE GOLF In Tirol is tijdens een razzia tegen Duitssprekende extremisten in de omgeving van Merano vrijdag ochtend van politie-auto beschoten, waarbij een politie-agent werd ge wond. De wagen werd door 40 ko gels getroffen. Later werd uit Bol zano gemeld, dat de politie in het bied 30 mensen voor ondervraging heeft aangehouden. Een jongetje van 23 maanden viel donderdag uit een raam op de vierde verdieping van een huis in Florence. Hij raakte daarbij een elektriciteitskabel en kwam terecht op het linnen dak van een sportauto. Het jongetje kwam er met een paar schrammen af. mee is de animo onder de leden weer gestegen. We gaan ontegenzeggelijk de goede kant op. Heus zo'n stuk cultuur goed moeten we zo maar niet verloren laten gaan. Dat vraagt echter wel van ons als gemeenschap de nodige krachts inspanning. En dat vraagt van u deze keer, dat u ons helpt door de glazen heen te komen. Die glazen zijn artistiek, een sieraad voor uw collectie en voor een verjaar dag een cadeau om van te smullen. De glazen kosten zeggen en schrijve één gulden per stuk. Ze zijn verkrijgbaar op dit moment al bij de firma Van Deene, opticien, aan de Breestraat Ook de heer A van Buren, Hoflaan 197 beschikt over glazen. De voorraad is beperkt. Daarom echt niet te lang wachten. U kunt uw zending op de dag van bestelling nog krijgen. Vergeet niet dat u door uw glazen te kopen het werk steunt van onze enige katholieke harmoniekapel in onze goe de stad Leiden. Pastoor N. J. Commandeur ofm. postkantoor in Eindhoven in be nauwdheid en onzekerheid verkeerd wegens een kastekort van 1000. Juist,toen de centrale directie van de PTT in Den Haag had beslist, dat zij zelf slechts 100 van de schade zou behoeven te betalen is het geld te rechtgekomen uit de nieuwe geldtafel van mej. L. Gebleken is dat bij het openschuiven van de jalouzie van de tafel het geld tussen de dubbele bo dem was geraakt SCHEEPSBERICHTEN Karakorum 8 te Bombay verw. Kermia-t 7 te Point Fortin Kopionella-t 7 te Curasao VAN K.R.O.-RADIO Na de radio-oproep, de vorige week, van de hoofdcommissaris van de ka tholieke verkenners de heer H. Post, over de nood bij de Masai, wordt door de KRO-radio dinsdagavond 10 sep tember van 20.00 uur tot 20.15 uur aandacht besteed aan dit noodgebied in Kenya. Deze radio-uitzending vormt de inleiding tot de landelijke bliksem-aktie welke de verkenners te zamen met andere groeperingen de volgende avond om kwart voor tien na afloop van een televisie-uitzending zullen ondernemen. Mr. L. van Heijningen in Den Haag heeft in opdracht van de boerenpartij koningin Juliana gevraagd de strafvon nissen van nog drie landbouwers, die zijn veroordeeld, omdat zij het land bouwschap hebben genegeerd, niet uit te voeren. Het betreft thans de landbouwers H. J. de Bruin en M. Simon, beiden uit Putten en G. van Riet uit Oldebroek. De officier van justitie in ZwoUe is verzocht de voorgenomen arrestaties uit te steUen zolang de requesten om de vonnissen niet te executeren in behan deling zijn. Het beruchte Engels fotomodel Christine Keeler is in Londen gearresteerd op beschuldiging van meineed en samenzwering om de justitie in zijn werk te belemme ren. Tevens werden op dezelfde beschuldiging aange houden, haar huishoudster mevrouw Olive Booker, Paula Marshall met wie Christine haar flat deelde en de Jamaica an Rudolf Fenton. Foto: Christine Keeler lacht door de tralies van een arrestantenwagen, terwijl zij het politiebureau van Marylebone Lane in Londen verlaat op weg naar het Hof van Marlborough Street, waar zij gisteren voor de rechter verscheen. Links de 20-jarige Paula Mars hall, rechts mevrouw Olive Booker.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9