&nder on* gcze Ontwerper Marc Bohan heeft ruim 1500 mensen in dienst Parijs voorspelt poolwinter Hij kleedt de beroemdste vrouwen ter wereld VERKOOPSTERS HEBBEN DE BESTE HUWELIJKSKANSEN door De omzet van de zaak, waarvoor hij werkt, is ongeveer zeventig miljoen per jaar; de zaak heeft meer dan 1500 mensen in dienst in drie steden. En de verantwoordelijkheid voor dit alles rust op de schouders van een lichtgebouwde, 37-jarige weduwnaar, Mare Bohan. Bohan is Dior Je Derde. Hy nam de ontwerpteugels over in het grootste modeparadys ter wereld toen Diors protégé Yves St. Laurent voor zichzelf wilde beginnen. Bohan heeft niets van de vlug-sprekende Fransman. Hij praat heel kalm, is op de hoogte van vele onderwerpen naast die van de vreemde modewereld en hfi spreekt even goed Engels als Frans. In zijn smaak voor kleding is hij niet fatterig of artistiek. Hy koopt zijn pakken in Londen en houdt van grijs flanel, licht voor de zomer, donker voor de winter. Maar hij staat er op, dat de jasjes iets geren bij de zoom en dat de broekspijpen zonder omslagen zijn. Beroemde klanten Dior kleedt niet alleen enige van de meest beroemde vrouwen. De her togin van Windsor en Sophia Loren zijn niet de enige maar er is in de zaak van Dior ook een grote sorte ring herenkleding, mode-accessoires, lingerie en corsetterie, parfums en cosmetica en allerlei andere zaken die een bezoek aan een van de bou tiques tot een excursie in een wereld van luxe maken. En de leidende fi guur van dit alles is Bohan. De man, die van zijn kantoor naar zijn studio flat reist in een lage, Engelse sport wagen werkt 12 uur per dag en vindt het heel gewoon een japon twintig maal te passen om de volmaaktheid te krijgen, die hij wenst. Voor de beide belangrijke collec ties, in de lente en In de nazomer, maakt hij zo'n 500 tekeningen, waar uit hij ongeveer 150 ideeën k«st om vrouwen aan te moedigen en te ver rassen. Hij begon als modetekenaar. Hij verhuisde naar het huis van de nu stil levende Molyneux en werd eerste ontwerper van Patou. Over zijn po ging een eigen modehuis op te rich ten, haalt hij nu lachend de schou ders op. Het was beslist geen suc ces Hij ging naar New York om meer ervaring op te doen en naar Londen om de confectie-collecties voor Dior te maken. In Amerika kwam hy te weten, dat de Amerikaanse vrouw constant op zoek is naar iets nieuws. Zijn Londense tijd gaf hem de erva ring, dat de Engelse vrouw kleding wenst, die haar mooi maakt maar geen japonnen die met haar uiterlijk concurreren. Thans speelt die kennis een belangrijke rol bij het maken van een Dior-japon van internationa le stijl, waarvoor een vrouw veel over heeft. En al heeft zij geen geld genoeg om eeft origineel Dior-model te kopen, kan zij zich een copie ver oorloven, door een naaister enige weken na de modeshows vervaar digd. Mare Bohans vrouw werd gedood bij een auto-ongeluk, ongeveer een jaar geleden, kort nadat zij zelf ont werpster was geworden van kinder kleding. Thans ontwerpt Mare de ,.na-sohooltijd-kleding" voor zijn ne genjarig dochtertje Anne-Marie. Wanneer het in de modebusiness rustig is doet hij niets liever dan ver bouwingen ontwerpen voor zijn flat. toneelstukken te zien en te reizen. Maar waar hij ook gaat, hij is altijd op zoek naar nieuwe ideeën ideeën, die de basis zouden kunnen vormen voor een geheel nieuw modeplan zes maanden later. Verkoopsters hebben de beste huwelijkskansen! Dat hebben statistici van de Beierse hoofdstad Miinchen op grond van onderzoekingen vastgesteld, die tegelijkertijd ook in andere grote steden van de Duitse Bondsrepubliek werden gedaan. Ongeveer 40% van alle verkoopsters hadden in het München van 1962 de partner voor het leven gevonden. Soortgelijk hoog liggen ook de cijfers in andere Wêstduitse steden. Alle overige beroepsgroepen blijven hierbij zeer achter. Zelfs de mannequins en filmsterren. Alleen de stewardessen van de luchtvaart- maatschappijen kunnen met hun ^sqllega's achter de toonbank" concurreren, want van de duizend opgeleide stewardessen van de Duitse Lufthansa" waren er eind 1962 nog 700 in dienst, terwijl 300, dus 30%, door huwelijk ontslag namen. Kantoormeisjes komen volgens de statistiek in verhouding moeilijk aan de man. Volgens de sociologen komt dit doordat, de verkoopsters en stewardessen in zekere zin dóór hun beroep altijd vriendelijk, beleefd, goed gekleed en verzorgd moeten zijn. Doorslaggevend is hierbij echter waarschijnlijk wel het feit, dat de vertegenwoordigsters van deze beide beroepen op de meest ongedwongen manier met manlijke belangstellenden in contact komen. Ook met het oog op de goede partij" staan verkoopsters aan de top, daar zij als gewaardeerde krachten van hun chefs bij voorkeur tot „levensgezellin'bevorderd worden, terwijl huwelijken tussen secretaresse en directeur tot de uitgesproken zeldzaamheden behoren en op zijn hoogst in de film een vanzelfsprekendheid zijn. Ensemble van marineblauwe pop lin. Blouse en hoedje van een gro te pied-dc-poule. De wijde rok heeft een invallende plooi en gegarneerd met koperen knopen evenals het jasje. Opvallend zijn de vertikale klepzakken. terwijl het jasje ver der aangeknipte kleine mouwtjes heeft. Groot en ruim dienen onze keu kens te zijn, opdat alle werkbespa rende machines en apparaten er een plaats -inden. Deze keuken bij voorbeeld is met een wasmachine, een roestvrijstalen aanrechteen elektrisch fornuis, een op ooghoog te aangebrachte bak- en braadoven alsmede een koelkast uitgerust. TIPS VOOR DE HUISVROUW Instant zonnebruin-vlek. Een instant zonnebruin-vlek zal als verf of inkt behandeld moeten wor den. Probeer het eerst door de vlek te bewerken met een zachte doek waarop wat melk gesprenkeld is. Laat de melk enige minuten op de vlek inwerken en wrijf deze dan af met een schone doek. Tenslotte be werken met warm water, waaraan wat ammoniak is toegevoegd. Dit kan voldoende zijn. Zo niet, wat wijn steenzuur op de vlek doen en hier over weer enkele druppels citroen sap. Laat dit een minuutje zitten maar niet langer, na het mengsel in de vlek gewreven te hebben. Afbor stelen met een nagelborsteltje en vlug afsponzen met wat warm water. Het citroensap niet langer dan een minuut laten zitten, anders wordt de kleur van 'het tapijt ook gebleekt! Kale armleuningen. Stoelen die veel gebruikt worden krijgen op de duur kale armleunin gen. Men kan deze vernissen. Eerst goed afschuren met schuurpapier, een laag vernis aanbrengen en na een dag nog een laag. Is dit te veel werk, dan kan het ook met schoencreme in dezelfde kleur als het hout. Breng een flinke laag aan en wrijf deze later uit met een zachte, schone stofdoek. De be handeling zal waarschijnlijk elke maand of elke paar maanden her haald moeten worden maar is Vér der zeer geschikt. «ai inn Links: voor de herfst de mantel japon, die reeds in enkele etalages te zien zijn. Deze «s van zwart witte tweed met stroken van het zelfde materiaal langs hals en mou wen, zoals in de dertiger jaren. Het model is vrij nauw. Rechts: zomerpakje van Louis Feraud, een zwart-ioit combinatie. Wit pakje met zwarte sluiting en zwarte vormen op een witte blou se die van voren te zien is. Parys maakt zich beslist gereed voor een Siberische winter. De basis lijn is niet veranderd voor de komen de zes maanden. Sommige mantels zyn een flink eind langer geworden maar over het algemeen blijven zè van knielengte evenals de japonnen en mantelpakken. De talllelljn voor de japonnen is wel aanzienlijk verhoogd en polohalzen en brede schouders zul len modern zijn. Het leuke van elke Parijse mode- collectietijd - deze vinden twee maal per jaar plaats ih het midden van de zomer voor de winter en in de januarikoude voor de lente en de zo mer - vormen de accessoires, zoals hoeden, sieraden, schoenen en kousen. Helmen en capuchons, tulbands en toques zijn nieuw in de hoedenmode. Randen zijn er helemaal uit. Avond hoofddeksels zijn rijkelijk gegarneerd met struisvogelveren. De struisvogel- vere beleeft een reuze opleving, niet alleen voor pluimen op tulbands maar ook voor korte capes en kra gen. De helm of capuchon voor overdag is bijna altijd van bont gemaakt of gevoerd met bont. Maar 's avonds kan men zich net zo gek uitdossen als men wil, desnoods ih een jasje met capuchon beide van veren gemaakt. B\jna alle bekende modehuizen heb ben als sieraad voor 's avonds een halsketting met grote hanger gekozen De hanger is uitgevoerd in de kleur van de japon of is van dezelfde tint als de steentjes of kraaltjes van het borduursel op de japon. De schoenenmode is totaal gewij zigd. In het algemeen zijn de hakken veel vierkanter, de neuzen ronder en het model hoger. Zelfs de diabolostijl voor 's avonds heeft plaats moeten maken voor een model met een bre dere hak en met een teenstuk, dat nog maar nauwelijks iets puntig is. Kousen zijn belangrijk en erg spor tief. Kniekousen zijn jé van het, met strepen op de kuit. Erg modern zijn Struisvogelveer weer populair ook beenstukken van bont of tweed, met kleine knoopjes aan de kant van het been, van knie tot enkel. Hoge, nauwsluitende laarzen zijn eveneens tops. Nimmer heb ik gezien dat er zo veel bont werd gebruikt. Er is er in alle soorten van luxueus tot belache lijk. Luxueus zijn panterkat- en mink- mantelpakken. Belachelijk ponyhuid (ik weet, dat dit geen hont is maar het gaat er voor door) in marine blauw en Zuidamerikaanse met de creme en bruine strepen ver werkt tot een dambordpatroon. Somali-luipaard is wel een van de moeilijkste gevlekte bontsoorten en te vens een van de zeldzaamste eri duur ste. Vooral prachtig voor een cape en vest met bijpassend hoedje op" een crèmekleurig tweed-pakje. Natuurlijk duurt het nog wel éven voordat copieën van de Parijse top modeshows in onze etalages te zien zijn en de late zomermode langs de Parijse boulevards is nog wel de moeite van 'het vermelden waard. Alle grote winkels hebben minstens een etalage met eksterkledingop vallend gesteept zwart-witte kl-edij, andere met een witte voorkant en 'n achterkant of combinaties van een lange witte jumper op een recht zwart rokje. De Parisiennes zijn helemaal weg van japonnen van ruw linnen, dat sterk doet denken aan jute. Ze zijn er in hemdjurkmodellen en als shifts. Ze zijn gegarneerd met kleine houten kraaltjes rond hals en armsgaten. Voor de voeten, schoenen van spa- ghettidunne strookjes leer voor de stad en sandalen van ruw geweven touw. Alleen in Parijs heeft 'n schoen die alleen uit een zool en een hak be staat, levensvatbaarheid. Er ls een steuntje voor de grote teen en een leren randje waar de 'voet in past. Ik moet zeggen, dat ze er niet mak kelijk uitzien! Actie „Charme" in Duitsland De leiding van de politie in Mann heim in Duitsland meent, dat het psy chologisch veel juister is lieftallige dames in te schakelen bij het opspo- den en terechtwijzen van verkeerszon- daars. In dit verband wordt op het ogenblik in deze Duitse stad een ac tie „Charme" voorbereid, waarbij 'n aantal dames in politiedienst onder meer zullen gaan toezien op het par keren. De leiding van de politie in Mann heim meent en verwacht, dat de ver- keerszondaars meer zullen uitdoen op terechtwijzingen van deze dames dan van de politie-agenten. Met belangstel ling wordt in politiekringen de resul taten van deze actie afgewacht! Na een vermoeiende dag Voeten vragen extra verzorging Wie een vermoeiende dag achter de rug heeft zal het heerlijk vinden even de zwaarbeproefde onderdanen in een warm voetbad te kunnen dompelen. Een handjevol borax in het water zal eventuele harde eeltplekken verzach ten. We kunnen ze daarna met een stukje puimsteen of een speciale eelt- vyi bewerken, waardoor de huid weer fluweelzacht wordt. Na deze behande ling spoelen we de voeten af met koud water en wrijven we ze goed droog. Vooral tussen de tenen! Daarna masseren we terdege wat olijfolie of een vette crème in de huid. De voetzool wordt stevig met de gebalde vuist gemasseerd, waarna we met beide handen de voeten beet pakken en een strijkmassage toepas sen, van de tenen naar de enkels toe. Ook het been zelf kunnen we op deze manier in opwaartse richting een mas sagebeurt geven. Uitstekend ter voor koming van spataderen. Waar deze echter reeds aanwezig zijn, is voor zichtigheid geboden. Om geen vetvlek ken op ons leuke zomerjurkje té krij gen, vegen we de overtollige massa gecrème even af met een kleenex. Misschien wilt u de voeten een éXtra tje gunnen? Ga dan Op de rand van het bed zitten en maak - uitsluitend met de voeten - grote irkelvormige bewegin gen. Daarna de voeten zover mogelijk omlaag strekken en vervolgens weer omhoog. Een góede training voor zwakke enkels en doorgezakte vöeten is verder: afwisselend zo hoog moge lijk op de tenen en daarna op de hie len lopen Of u probeert eens enige mé len achtereen een tissue met de tenen van de grond op te raperi. Wie gau\v last heeft van opgezette voeten. il zeker baat vinden bij verkoelende compressen (een tissue gedrenkt in azijnwater), 's Nachts kunt u er des gewenst nog een (niet t° stijve) zwach tel omheen wikkelen. Leg de voeten dan ook iets hoger door bijvoorbeeld een kussen onder -Ie matras te leggen. Bij het knippen van de teennagels moet u er vooral aan denken deze hooit te veel aan de hoeken weg te knippen. Hierdoor kunnen gemakke lijk ingegroeide nagels ontstaan. Leuk staat het bij eèr. open sandaaltje om ook de nagels van de tenen een kleur- tje te geven. Uiteraard in de over eenstemming met die van dc handen. BHRa

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7