Welke film deze week? GEMEENTESECRETARIS J. W. VAN DEN AARDWEG IN HET ZILVER Fineer een rand aan elke kant met £7» SNELFIX^? SPORT 't Sleutelgat Veertig jaar timmerman in dienst van de hervormde gemeente te Leiden MEDISCHE DIENSTEN ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1983 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 VOORHOUT Gemeentesecretaris j. w. v. d. Aardweg is een man, die als niet-Voorhouter van origine in een &5 jarige ambtelijke loopbaan zo met zijn standpunt is vergroeid, dat hij niet alleen Voorhouter met de Voor- houters is geworden, want meer: wie Voorhout zegt denk aan secretaris v. d. Aardweg. Wilskrachtig maar gemoedelijk. On danks zijn nog slechts 47 jaren reeds flink grijzend. Vader van zes kinde ren in de leeftijd van zes tot zestien jaar. Vraagbaak van velen, die hem in zijn lichte werkkamer-aan-de- straat in het Voorhoutse raadhuis ko men raadplegen. Een man, die zijn gemeente heeft zien groeien (in drie jaar met twintig percent), daar chau vinistisch blij om is, maar voor de maatschappelijke en andere proble men, die dat toch ook meebrengt, de ogen niet sluit. GEBOREN IN Haarlem, 20 april 1916. Na de lagere school semi narist, eerst op Ha geveld en daarna enkele jaren philosoficum in War mond. Na zijn seminarietijd de wens om staatsexamen te halen en rechten te gaan studeren, maar de middelen lieten zulks het was in de beruchte dertiger crisisjaren maar moeilijk toe. Kwam door een kennis in con tact met de toenmalige gemeente secretaris van Voorhout, mr. Meissen. Na een half uur praten zag deze wel wat in de jonge v. d. Aardweg en nam hem in dienst als volontair, toen nog zonder bezwaar van de gemeente kas. Volontair was hij anderhalf jaar en hij studeerde middelerwijl ge meente-administratie. Op 26-jarige leeftijd ambtenaar op arbeidscontract bij het ministerie van binnenlandse zaken, maar kon niet zeggen, dat hem dat erg beviel, in een grote ambtelijke gemeenschap blijf je lang een nummer. lyiR. G. F. W. VAN BERCKEL, thans burgmeester van Noord wijk, toen nog burgervader van Voorhout, her innerde zich zijn vroegere volontair, toen er een vacature kwam op de Voorhoutse secretarie. De heer v. d. Aardweg zei ja en hij werd aangesteld als adj. commies in vaste dienst om allengs op te klimmen tot eerste amb tenaar van de gemeentesecretarie. Begin 1946 werd zijn onmiddellijke chef, mr. Meissen, benoemd tot bur gemeester van Wateringen en op 15 juli van dat jaar koos de toen nog noodgemeenteraad van Voorhout hem tot diens opvolger. Onder drie burgemeesters heeft hij nu gediend, eerst onder mr. van Berc- kel, toen onder de heer de Graaff en thans reeds een aantal jaren onder burgemeester P. M. F. Smolders, na een kort interregnum van de burger vader van Alkemade, de heer Kolf schoten. WEEL BEMOEIENIS heeft secreta- ris Van den Aardweg gehad met de uitbreiding van de gemeente. Men denke aan het Kievitspark en nog steeds gaat die uitbreiding voort. Toen hij kwam telde Voorhout 3500 inwoners (86% katholieken, 13% prot. christelijken en 1% onkerkelijken). 1 januari 1962 was het inwonertal ge groeid tot rond 5000 en thans goed anderhalf jaar later telt Voorhout pl.m. 5700 inwoners. Onder de jongere inwoners heeft de heer v. d. Aardweg zich bemoeid met de propaganda voor eigen wo- ningbezit, zonder daarbij echter de realiteit uit het oog te verliezen. Nu weer worden als gevolg daarvan acht tien premiewoningen gebouwd. /"\OK IN HET burgerlijke sociale leven vervult de gemeentesecre taris verschillende functies. Zo is hij bestuurslid van het Wit-Gele Kruis in Voorhout. Hij heeft zitting in het bestuur van de Schooltandverzorging Bollenstreek-West en is voorzitter van de afdeling Bollenstreek van de ARKA. Ook de katholieke reclasse ring deed op hem geen vergeefs be roep. Hij richtte in Voorhout de tennis club op en werd daarvan de voorzit ter, evenals van de sportvereniging „Vooruit". Zijn liefhebberijen zijn tennissen en fotograferen, maar hij ziet de functie van voorzitter van de sportvereniging niet slechts als een middel tot eigen sportbeoefening, hij ziet dat ook als een vorm van jeugd zorg. WIJF EN TWINTIG JAAR geleden op 1 september stapte de heer v. d. Aardweg voor de le maal over de Voorhoutse raadhuisdrempel. Hij is in die kwart eeuw met Voorhout ver groeid en in de Voorhoutse gemeen schap is zijn figuur niet meer weg te denken. Komende dinsdag zal het jubileum worden gevierd in bijzijn van zijn tachtigjarige moeder. Van vier tot half zes is er die dag receptie in het raadhuis en we vermoeden zo, dat er weinig Voorhouters zullen zijn, die de zilveren secretaris niet de hand ko men drukken. ZOETERWOUDE- LEEDERDORP JAARVERGADERING VOETBALVERENIGING „MEERBURG" De voorzitter van „Meerburg", de heer P. de Vrind, kon weer vele belangstellenden begroeten op de Jaarvergadering. Het is de gewoonte - aldus de heer De Vrind - in zijn openingsrede, op een jaarvergade ring een blik terug te werpen en te kijken wat de toekomst brengen zal. Het afgelopen seizoen bracht een degradatie van het eerste elftal iets, dat bij zijn weten nog niet in de geschiedenis van Meerburg is voor gekomen. Dit is echter geen reden om bij de pakken neer te zitten, eerder een stimulans voor extra in spanning om daarin verbetering te brengen. Hij prijst zich, en de ver eniging gelukkig dat het gelukt is een nieuwe trainer aan te trekken, de heer K. v.d. Putten. Volgens deze is er genoeg spelersmateriaal in de vereniging om Meerburg weer een plaats in de le klas te bezorgen. Een ander geluid kon hij laten horen over het tweede elftal dat kampioen van haar afdeling is geworden. Hij dankte de spelers daarvoor nog maals. Het 5e elftal, met zeer goede kansen voor de titel, zag zich deze kans ontglippen door de lange win ter waardoor de competitie niet kon worden uitgespeeld. Het terrein is door een aantal leden, onder leiding van de heren A. v.d. Geer en F. Overdijk, zeer verbeterd en ook dit werk stelde het bestuur op hoge prijs en was uiteraard de heren zeer dankbaar. Ook de lichtinstallatie is dit jaar gereed gekomen, mogelijk dat in de toekomst deze nog meer uitgebreid kan worden. Bij het be stuur is in overweging genomen het plan om een renteloze lening aan te vragen bij het gemeentebestuur van Zoeterwoude voor de bouw van een kantine waaraan een grote behoefte bestaat. Zeer gewaardeerd werd ook het werk van de bezorgers van de convocaten en de inners van con_ tributie. Deze ontvingen allen een kleine attentie als blijk van waar dering. Het ledental bedraagt momenteel 157, hetgeen betekent dat er grote behoefte is aan een tweede terrein. De nodige stappen zijn daartoe bij het gemeentebestuur ondernomen. Tenslotte herdacht de voorzitter wijlen de heer N. Zwetsloot, die ja renlang een verdienstelijk lid van Meerburg was. Staande werd door de vergadering een Onze Vader en Wees Gegroet gebeden. Gaven de verslagen van sekretaris en jeugdsekretaris reden tot opti misme - speciaal de jeugd heeft goe de resultaten geboekt - dat van de penningmeester meldde een tekort van 357,30. Meerburg blijkt ook te beschikken over bekwame jeugdlei ders waarvan enkele de jeugdleider cursus gaan volgen. Bij monde van de heer A. Kluiters werd de pen ningmeester decharge verleend. De nieuwe kascommissie zal bestaan uit de heren A. Vlasveld en L. Kennis, reserve J. Brouwer. Bij de bestuursverkiezing werd voorgesteld het bestuur uit te brei den met twee leden. Behalve de af tredenden werden als nieuwe be stuursleden gekozen de heren H. Klein en C. Janmaat. De verkiezing van een elftalcommissie blijkt ook nu weer een moeilijk punt. Het be stuur stelde voor een commissie van twee leden doch had zelf geen kan didaten. Na een lange discussie werd bij wijze van experiment - het sa menstellen der elftallen opgedragen (Advertentie) Pater van Egmond viert zijn gouden kloosterfeest in Leiden Vandaag precies 50 jaar geleden trad pater Saturninus van Egmond o.f.m. als twintigjarige jongeman in het klooster der Franciscanen Minderbroeders. H(j is van oorsprong een rasechte Zuidhollan der; hij werd geboren in Leimuiden, waar hjj ook de lagere school doorliep. Na zijn gymnasiale opleiding in Megen nam hij zijn intrek in het klooster te Alverna bij Nijmegen. In 1916 verhuis de hij naar Rome, om aldaar zijn pries terstudies te voltooien. Vier jaar later werd hij te Rome priester gewijd, waar na hij te Leuven de theologische facul teit ging volgen. In 1924 werd hij gedoc toreerd. Vervolgens was hij gedurende acht jaar te Alverna werkzaam als do cent. In 1932 volgde zijn benoeming tot se cretaris van het provinciaal bestuur te Weert en in 1936 werd hij als missie prefect op Nieuw-Guinea aangesteld. Gedurende de oorlogsjaren heeft pater Van Egmond lange tijd gevangen geze ten in Japanse concentratiekampen, en na de bevrijding keerde hij in 1946 naar zijn vaderland terug, waar hij zijn in trek nam in het Franciscanen-klooster aan de Mariënpoelstraat te Leiden. Cortonastichting, die eveneens is ge- van aangename ervaringen in Japans# Reeds lange tijd woont hij nu al in de vestigd aan de Haagweg, gemakkelijker gevangenschap een levendig man geble- pastorie van de St. Leonarduskerk, van- en beter kan uitoefenen. ven, die zich met groot enthousiasme waaruit hij ongetwijfeld zijn functie als Pater Van Egmond is ondanks zijn wijdt aan zijn taak als moderator, moderator van de St Margaretha van vrij hoge leeftijd en ondanks zijn verre aan één man, de sekretaris. Hij zal daarbij worden geadviseerd door de trainer, de heer Van der Putten, en de leiders der 4 eerste seniorenelftal len, Romunde, Van Geijn en Jan maat. Alleen de ledenvergadering zal de sekretaris, de heer M. Hendriks, van zijn positie kunnen ontheffen. Als afgevaardigde in het hoofdbestuur werden beide zittende leden her kozen. In verband met het a.s. 35- jarig jubileum werd de kontaktcom- missie uitgebreid met enkele leden en bestaat nu uit de heren P. v.d. Geer, H. Klein en J. Zandbergen. Nadat in de rondvraag de kwestie van het tweede terrein en de wense lijkheid van een kantine-commissie waren besproken kwam om midder nacht het einde. UVS—XERXES AFGELAST De wedstrijd UVSXerxes, die van middag zou worden gespeeld voor de interregionale jeugdkompetitie, gaat niet door, omdat alle wedstrijden van het distrikt Rotterdam, waar deze kompeti tie onder valt, zijn afgelast De velden van UVS verkeren overigens in prima conditie. In de afdeling Leiden is een gedeelte van de wedstrijden afgelast in verband met de slechte gesteldheid van de terreinen. Daniël Gélin als „Masure" treedt een hem onbekend huis binnen, na dat hij pech met zijn auto heeft ge kregen. De vrouw des huizes, Jac queline, is op dat moment in de tuin aan het wandelen; zij heeft zojuist een slaapdrankje ingenomen. De an dere helft van de drank bevindt zich in het glas, dat Masure op tafel aan treft. Hij heeft dorst en drinkt uit dit glas water. Als de vrouw even later door slaap overmand wordt heeft zij niet in de gaten, dat er reeds slapend een man zich op haar bed ophoudt. Daarna komt de echtgenoot thuis. Alle elementen voor een ouderwetse, dolle klucht a la meunière zijn aanwezig. Men moet de problemen van deze driehoeks- verhouding-tegen-wil-en-dank niet te zwaar tillen. De klucht heeft silechts tot doel de toeschouwer een uurtje te amuseren. Maar ongetwijfeld doet dit stuk het beter op de planken dan op het linnen venster. Het is en blijft geknipt voor het toneel, deze „Myn vrouw slaapt niet alleen". De regis seur Claude Magnier heeft geen moeite gedaan het verhaal tussen de décors uit te halen. Het blijft ver filmd toneel. Tooh kan men aan het spel van Daniël Gélin, die meester lijk tegenspel krijgt van Francois Périer en Genevieve Oluny plezier beleven. De Fransen zijn niet voor niets de meesters van het kluchtige genre. KFC-keuring: volwassenen. (Studio). GRIEZELFILM „RAPTUS" Lido laat zijn bezoekers deze week weer eens ouderwets griezelen. In derdaad ouderwets, want naast de gebruikelijke attributen van iedere griezelfilm bevat Raptus weinig nieuws. Het is een aanvankelijk lan ge tijd vrij verwarrend geheel van ondefinieerbare geluiden, schimmige gestalten en overal opduikende doodshoofden. Met bijzonder conven tionele middelen wordt de spanning iedere keer opgevoerd: in de geheim zinnige sfeer van het oude huis loopt iemand door een karig verlichte gang, waar zwarte katten en onheilspellen de geluiden heersen; op de achter grond een dooringend muziekje en... griezelen maar. Het scenario is een weinig verwarrend, waarbij wij voor al aan de rol van Martha denken, maar de bezetting van de rollen is uitstekend. En dan na anderhalf uur onsamenhangend griezelen komen de schurken in de vlammen om en de held en de heldin kunnen nog heel lang en heel gelukkig leven. De KFC keurde goed voor volwassenen. DE KONINKLIJKE PIRAAT Zeerovers en kaperkapiteins vor men nog altijd een dankbaar object voor films met een bepaald soort romantiek en door er bekende figu ren bij te slepen ook met een kwa- si-historisoh tintje. Zo is het ook met de film, die in Rex draait onder de titel „De koninklijke piraat" met de kaperkapitein Drake, die vanwege zijn rijke „vangsten" nogal bij ko ningin Elisabeth van Engeland in de gunst staat. Philips H van Spanje ziet met leden ogen hoe de Engelse kaper schepen de zeeën afstropen en het vooral op de rijkbeladen Spaanse gailj oenen hebben gemunt. Zo ont futselt Drake in Peru grote goud schatten aan de Spanjaarden en wordt hij als een zegevierende held door zijn vorstin ontvangen. Dan wordt er nog de kwestie met Maria Stuart bijgehaald. Drake is ook hier weer de grote man, omdat hij een oompiot door de Spaanse koning gesmeed om Maria te bevrijden en Elisabeth van de troon te stoten, ver ijdelt en nadien nog de Armada in de golven doet verdwijnen. Natuur lijk moet Drake worden beloond, maar zijn enige wens is weer zee te mogen kiezen. En Drake, hij kaap te voort. Liefhebbers van het genre komen in Rex weer volledig aan hun trek ken. 14-Jarigen en ouderen kunnen er gerust heen. AFKEURING EN PROLONGATIE Het programma van deze week in 't Luxor-theater is door de KFC afge keurd. In Trianon gaat voor de.vijf tiende week West Side Story, die ge keurd is voor 14-jarigen en ouder. De personeelsvereniging van de Royal McBee te Leiden vierde het tweede lu. trum met de fabriek mee. Het bestuur van deze 450 leden tellende vereniging recipieerde gisteravond in de cantine van het bedrijf aan de Rposeveltstraat Vele bestuurderen van zusterverenigin gen, directeurs en leveranciers kwamen de jubilerende bestuursleden, onder wie de heren H. Boeff, voorzitter, J. Brosse, secr. en S. J. van Es, penningmeester, de hand drukken. De Royalisten ken nen onderafdelingen als judo-, klaver jas-, tafeltennis-, vis- en voetbalclub. ding of ongeval te allen tijde direc te hulpverlening; voor alle overige hulp: zaterdag half zes, zondag een uur en half zes, tandarts G. J. v. Erk, Witte de Witlaan 6, Oegstgeest. Apotheek Herdink en Blanken, Ho- gewoerd 171, tel. 20502, ook voor Leiderdorp. Alkemade en Leimuiden De artsen v. d. Werf, Rijpwetering, tel. 01712-202 en Van Haselen, Oude We tering, tel. 01713-217. Alphen Apotheek Tombe rg, Wilhelim.laan 67, tel. 3500; dkt. mw. G. Kastelen-v. d. Wal, Oudshoornse- weg 108, tel. 3596; Wit-Gele Kruis, zr. Huybregts, tel. 2710, Conradstr. 11. Bodegraven Dkt. D. Ragay, Noordstraat, tel. 2030, en zr. P. Con- radi, Pr. Berrihardstraat, tel. 2086. Boskoop Dkt. Bom, tel. 2136; zr. v. Dam, tel. 2141. Hazerswoude Zie Koudekerk en Leiderdorp. Hillegom Dkt. A. A. v. Kaaden, tel. 5114; Wit-Gele Kruis zr. M. C. Glas, Meerstraat 206, tel. 5351; tand arts zie Noordw.hout; Hillegomse apoth. Katwijk Rijn Dkt. E. E. v. d. Laan, tel. 2810, aptoheek zie Kat wijk Zee. Katwijk Zee Dkt. K. J. E. Slag molen, tel. 2336; apotheek Prince- straat 3, tel. 2755. Koudekerk a. d. Rijn Dkt. H. A. Blaauwendraad, tel. 01714-208, wijkverpl. zie Leiderdorp. Langeraar Dkt. J. A. Sandkuyl, tel. 01722-139. Leiderdorp zie Koudekerk; wijk verpl. zr. v. d. Leer, tel. 01710-23109, apotheek zie Leiden. Lisse Dkt. A. J. Duymaer van Twist, tel. 3453; tandarts, zie Noord- wijkerhout; apotheek, zie Hillegom. Nieuwkoop en Noorden Dkt. Sanders, Nieuwkoop, tel. 01725-555; dkt. K. Gill, Zwamerdam, tel. 01726- 2527. Religieuze Kunsthandel Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel. 01710-22889 Ook uw adres voor Geboorte-aankondigingen (Advertentie) Nieuwveen Zie Langeraar. Noordwijk Dkt. Mulder, tel. 2230; W.-G. Kruis, zr. M. Hooymans, tel. 3388 of 2524; apotheek alleen aan Zee, Hoofdstr. 59. Noordwijkerhout en De Zilk Dkt. K. A. van Praag, tel. 2385; tandarts L. Caris, Herenweg 20, tel. 02533-2417. Oegstgeest Dkt. D. Held, tel. 52255; Wit-Gele Kruis zr. Warmen- hoven, tel. 51188, b.g.g. 52426. Rijnsburg Zie Katwijk Rijn. Sassenheim Dkt J. M. van Nes, tel. 02532-7119; tandarts zie Noord wijkerhout; Wit-Gele Kruis zie Voor hout; apotheek Hillegom. Valkenburg Katwijk Rijn. Voorhout Dkt. A. W. Bots, tel. 02532-7393; Wit-Gele Kruis zuster Mühlhaus, telef. 02532-8112, neemt waar voor de zusters Konijn en Meijssen. Voorschoten Dkt. T. v. Schaik, tel. 3344. Warmond Zie Voorhout. Wassenaar De artsen J. A. Ro mer, tel. 2501 en K. T. de Wit, tel. 2460; Wassenaarse apoth. Schouw- weg, 32, tel. 2402. Woubrugge Zie Langeraar. Zwammerdam Dkt. K. Gill. tel. 2527. Leiden en Omgeving Leiden In spoedgevallen nemen waar de artsen Ligtenberg, Witte Singel 33, tel. 22630, Pieterse, H. Rijndijk 4, tel. 24403, Roodenburg Vermaat, Boshuizerlaan 8, tel. 26655, Pleiter Fruinlaan 11, tel. 31337, en Langezaal, Witte Singel 30, telefoon 24855. Tandarts-dienst: voor nabloe- In de consistoriekamer der Pieters kerk concentreerde zich gistermiddag heel wat belangstelling rond de persoon van de heer J. W. Serlie, die deze dag het feit herdacht, dat hjj voor veertig jaar door de toenmalige Gemeente commissie thans spreekt men van College van Kerkvoogden werd aan gesteld als timmerman. Het was in een tfld, dat de onderhouds- en restauratie werkzaamheden aan de hervormde kerkgebouwen nog in eigen beheer wer den uitgevoerd. Sinds 1949 is dit alle maal veranderd en werd de heer Serlie belast met het opzicht van alle onroe rende eigendommen der Leidse her vormde gemeente, w.o. vooral de kerken zijn bijzondere zorg hadden. Waren dit er aanvankelijk vier, t.w. de Pieters-, Hooglandse-, Mare- en Oosterkerk, in 1933 kwam daar de huidige Bethlehem- kerk (Kooikapel) bij en na de laatste wereldoorlog nog eens de Maranatha- en Koningskerk, terwijl thans de plan nen voor de bouw van een Vredeskerk in vergevorderd stadium zijn. De heer Serlie heeft het gistermiddag „geweten", dat zijn werk door velen: predikanten, kerkvoogden, organisten, kosters en vele bevriende relaties op bijzonder hoge prijs wordt gesteld. De grootste verrassing voor deze beschei den werker was echter de mededeling, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te ver lenen. Wethouder P. S. Harmsen, die hiervan mededeling deed, zei in zijn felicitatie toespraak, dat er sinds eeuwen een nauwe band bestaat tussen de gemeente Leiden en hetgeen zich in de Pieters kerk en veelal in benauwde dagen heeft afgespeeld. Nu reeds veertig jaar is de heer Serlie in deze kerk trouw op zijn post, vandaar dat ook het gemeentebestuur op deze middag van zijn belangstelling voor dit jubileum blijk wenst te geven. Hoewel Serlie, al dus de wethouder, in het kerkelijk le ven steeds een figuur op de achtergrond is gebleven, stond hij steeds trouw op zijn post. Zeven kerken en vele onroe rende goederen van Hervormd Leiden, w.o. dertig woningen, stonden onder zijn supervisie. Het schonk de wethouder dan ook veel vreugde, dat hij op deze middag mededeling kon doen van de Koninklijke onderscheiding voor de heer Serlie. Vakkundig werker. De president-kerkvoogd, de heer D. van der Kwaak, die deze huldigingsbij eenkomst met een kort, doch zeer waar derend woord had ingeleid, wees daar in op de zeer toegenomen werkzaamhe den van de jubilaris, die zich in de loop van deze veertig jaar heeft doen ken nen als een zeer plichtsgetrouw en voor al vakkundig werker. Een enveloppe met inhoud, aangeboden namens het College van Kerkvoogden, onderstreep te deze dank. Geöproken werd daarna nog door ds. H. J. Achterberg, praeses van de Centrale Kerkeraad, de heer J. van Iterson, voorzitter van de commis sie van fabricage en de jubilaris zelf.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3