m s P WIE PUZZELT ER MEE? 13 14 Cr 16 17 130 JAAR GELEDEN WIERP DE CHOLERA ROET IN HET ETEN ffl Fototoestel als ei van Columbus ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 vrijdag zaterdag september september Zondag gaalotan Toegang f3.-] maandag •eptember dinsdag september In Venetië is weer de historische Regatta voor gondeliers gehouden, compleet met optocht te water en dergelijke. De foto toont de vloot van romantische scheepjes op het befaamde Canale Grande. HILLEGOMSE KERMIS VOORHEEN EN THANS Van 14 tot en met 17 september worden in Hillegom de „Najaarsfees ten" gehouden. De harddraverij ver eniging voor „Hillegom en Omstre ken" organiseert deze feestiviteit in clusief de gebruikelijke kortebaan- draverij voor de 5öste maal. Deze vereniging heeft tot ere-voorzitter de burgemeester jhr. mr. dr. O. F. A- H. van Nispen tot Pannerden. In vroe ger tijden waren het de herbergiers, die de kermis hooghielden. Nog daar vóór was het feest als een „kerke lijke aangelegenheid" te beschouwen, kermis stamt immers af van „kerk mis" en werd dan ook omstreeks de feestdag van patroonheilige van pa rochiekerk of van het feest van kerk wijding gehouden. Dat de herber giers met de kermis hun best deden om zoveel mogelijk publiek te trek ken was natuurlijk niet vreemd. In die dagen, voordat de kermis „na jaarsfeest werd was de kermis de „oogsttijd" voor deze ingezetenen. Daarom waren zij degenen, die het sterkst protesteerden alB de kermis op bevel van de autoriteiten geen doorgang vond. CHOLERA Dit was 'net geval in 1832 toen in verschillende plaatsen in ons land de cholera heerste, alsook in 1840 toen in de raad der gemeente Hille gom de burgemeester voorstelde: „Naar aanleiding van de elders in ons Vaderland heerschende ziekte, bekend onder de naam van „Azia tische Cholera" en waarvan deze ge meente door Gods weldadige beschik king, tot heden mogt blijven ver schoond, de kermis of jaarmarkt dit jaar niet te doen plaats vinden". De raadsleden hebben daarvoor gedeli bereerd - en in aanmerking genomen dat - hetzij dat Hillegom „door de genadige bewaring van den Almag- tige. bij voortduring mogt blijven verschoond van de vreeselijke ziek te, ten gevolge waarvan in menige stad en dorp, ook in de nabuurschap, zovele slagtoffers door een plot.se- lingen dood worden ten grave ge sleept, voor het plaatselijk bestuur de verpligting bestaat ter bevorde ring van gezondheid en reinheid en ter wering van hetgeen besmetting ten gevolge zou kunnen hebben, in 1849 niet zal gehouden worden". In navolging van andere plaatsen werd er een inzameling gehouden voor de overgebleven bewoners van Rijnsburg. In dat dorp waren ten ge volge van de ziekte vele slachtof fers gevallen. De armoede was daar zeer vermeerderd, de herstellenden leden aan alles gebrek of waren te zwak om iets voor de zieken of ar men te kunnen doen of verdienen. TAPPERS IN HET GEWEER houders en tappers vonden het ech ter onjuist dat de kermis niet door ging, zij moesten van de inkomsten van de kermis het grootste deel van het jaar bestaan, en zij dienden een protest in, waarin zij er op aandron gen dat er tijdens de kermis toch ge legenheid zou worden gegeven tot dansen. De raad hield echter voet bij stuk. In 1854 kwam er zelfs een voorstel aan de orde om de kermis geheel af te schaffen: „Omdat de kermis haar vroegere bestemming had verloren en nadelig werkte op de zedelijkheid, enz. Verder neemt de kermis meer dan zij geeft ten voordele van de gemeente" Dat ging echter te ver en het voor stel had geen kans van slagen. Er zijn in de loop der jaren nog ver schillende andere pogingen gedaan om de kermis af te schaffen. Er werd zelfs een aparte „anti-kermis- dlenst" gehouden tegen het vieren van de kermis op zondag. Het ge beurde èens dat tijdens een derge lijke dienst, de dominé tijdens zijn anti-kérmis-preek onder zijn gehoor de burgemeester ontdekte, die hij als medestander van de kermisdruk- te verdacht en hij kon niet nalaten zich rechtstreeks tot de burgervader te richten. Dat had echter weinig succes, want de burgemeester sliep rustig door en toen het hem verteld werd, had het tot gevolg dat op de volgende anti-kermis-dienst de bur gemeester niet ter kerke kwam wanneer niet een andere predikant de dienst leidde. Nu is er geen strijd meer over de kermis. Het heet nu: „Najaarsfeest" en de zondag komt niet meer voor in het officieel programma. ALKEMADE UIT DE RAADSSTUKKEN Een van dé belangrijkste agenda punten voor de maandag 9 sept. des avonds te 8 uur te houden openbare raadsvergadering is ongetwijfeld de aanbieding van de gemeente-begro ting 1964. Als gebruikelijk wordt de ze dan in handen gesteld van de com missie tot onderzoek, zodat wij t.z.t. pas in uitgebreide vorm hierop zullen kunnen terugkomen. Uit het voorstel tot voorziening aan de centrale ver warming in het gemeentehuis blijkt uit het pre-advies van B. en W. dat door de uitbreiding van het gemeen tehuis is gebleken dat de capaciteit van de kolenketel onvoldoende is. Nu derhalve hiervoor voorzieningen noodzakelijk zijn achten B. en W het doelmatiger om over te gaan tot een olieketel, hetwelk in totaal wordt begroot op f 8624. Centrale verwarming Vervolgens bereikte de Raad het voorstel tot aanleg van centrale ver warming in het perceel West-Einde 3 Roèlofarendsveen, bewoond door de hoofdcommies ter secretarie de heer P. Th. M. Brama, dit in verband met de grootte, de indeling en slechte be zonning van dit huis. De bewoner heeft zich bereid verklaard de kosten hiervan middels een huurverhoging in zijn geheel terug te betalen. Voor de begrote kosten van f 9700 wordt de raad verzocht het benodigde cre- diet te willen verlenen. Benzinestation Door Total Nederland Aardolie producten N.V. te Schiedam is aan de gemeente Alkemade verzocht een perceel grond beschikbaar te stellen gelegen voor het perceel Kolk 9 te Oude-Ade, en in gebruik te mogen nemen voor de oprichting, van een benzinestation, dat zal worden geëx ploiteerd door de heer G. Plasmeijer te Oud-Ade. De voor deze vereiste vergunning ingevolge de Hinderwet is Inmiddels verleend. B. en W. stel len voor medewerking te verlenen, echter onder bepaalde voorwaarde o.a. dat de exploitatie niet zonder medewerking van het gemeentebe stuur in andere handen kan over gaan. In verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen aan de R.K. La gere School te Oudewetering is door het schoolbestuur verzocht medewer king te willen verlenen voor de aan schaf van leermiddelen voor de le en 2e klas dezer school, waarvan de kosten worden geraamd op f 1455.75. Leerlingbijdragen Bij het voorstel tot vaststelling leerlingbedragen voor 1964 stellen B en W. de Raad voor deze ingevol ge art. 101 der L.O.-wet 1920 voor 1964 op f 60 per leerling te doen vaststellen voor het gewoon lager on derwijs en voor het voortgezet lager onderwijs op f 95 per leerling, het- werk een verhoging betekent van resp. f 10 en f 15 per leerling. In de gemeente Alkemade kent men sinds jaren het schoolzwemmen hetwelk in de zomermaanden voor iedere klas een onderdeel van het lesrooster uitmaakt. Jammer is het dat de weersomstandigheden in de laatste weken er niet toe meegewerkt hebben om de animo voor het tweede gedeelte van het diplomazwemmen te vergroten. Zoals bekend heeft in juli onder heel wat gunstiger om standigheden met groot succes het eerste gedeelte van het diploma zwemmen plaats gevonden en toen was begrijpelijk het aantal geslaag den heel wat groter. Het weer was donderdag aan de zweminrichting ..De Brasem" dan ook niet bepaald zomers en men had ongetwijfeld meer behoefte om zich bij de kachel te gaan warmen dan middels een duik ir. het koele water proeven van be kwaamheid af te leggen voor het te behalen diploma. Van de 70 die zich voor het diploma zwemmen had den opgegeven werden er 8 afgewe zen terwijl er nog 16 blijkbaar afge schrokken door het koude weer ver stek lieten gaan. Voor het A-diploma slaagden: R.K. School Oude Wetering: H. J H. Deen, Jac. Th. M. Loos, Maria W. de Koning. Chr. School Oude Wetering: Mat- thijs Schijff. R.K. School Rijpwetering: Simon Strijk, Ingrid ten Cate, Gijsberth v. d Berg, Milona van Dijk. R.K. Jongensschool Oud-Ade: An- tonius v. d. Geest. R.K. School Maria Presentatie R.A. Veen: Harry Ölijerhoek, Petrus van Klink, Kees van Klink, Koos Roet- broek. R.K. Meisjesschool R.A. Veen: Ma ria van Beek, Maria Gies Broester- huizen, Maria van Emmerik, Johan na v. d. Geest, Cornelia Huigsloot, Johanna Klein, Anthonia Koek. Diploma B: Chr. School Oude We tering: Adrianus van Berge. R.K. School Rijpwetering: Hendri- ka Vork, Theodorus Zoetemelk, Jo hanna Borat, Anna Mooren, Anna M. A. Mooren, Petronella van Haas- tregt, Milona van Dijk, Hub Rotte veel. R.K. Jongensschool R.A. Veen: Aloysius Klein, Frank v. d. Zwet, Ronald de Jong, Johannes v. d. Zwet, Charlie v. d. Meer. R.K. School Presentatie R.A. Veen: Mariene de Koning, Marg. Kalker. R.K. Meisjesschool R.A. Veen: Ma rianne Loos, Angela van Ruiten, Ma ria v. d. Veer. Diploma C Chr. School Oude We tering: Pieter Meijer, Willie Buike- ma, Elisabeth van Dam. R.K. School Oude Wetering: Anna v. d. Meer (13-4-'54). R.K. School Rijpwetering: P. M. Oudshoorn. Landb. Huish. School: Toos van Hameren. Diploma E Chr. School Oude Wete ring: Evert van Pelt. KOUDEKERK HORIZONTAAL: 1 model. 6 op welke tijd, 12 zuiver, 14 vlot gras soort, 15 meisjesnaam, 17 ten dele, 20 klap, 22 sociëteit (afkorting), 23 schilderkwastje, 25 meisjesnaam, 26 voorzetsel, 27 raamscherm, 28 uitge storven vogelsoort, 30 voegwoord, (Fr.), 31 gem. in Drente, 33 voeg woord, 35 houten hekwerk (gewes telijk), 37 veredelen van vruchtbo men, 39 fijne haren zeef, 41 deel van het oog, 42 kubieke meter, 43 steen, 45 muze van het minnedicht, 47 rivier in O.-Azië, 50 meisjesnaam, 52 achterdeel van de hals, 54 stad in N.-Brabant, 56 maanstand, 57 radio- omroep vereniging (afk.), 59 scheeps- vloer, 60 landbouwwerktuig, 61 lat werk, 63 godin van de landbouw, 66 over, langs, 67 soort van antilope, 69 iemand die gestolen goed koopt, 70 al gemeen ruilmiddel, 71 dus (Lat.), 73 op die plaats, 75 stad in Frankrijk, 76 slang. VERTIKAAL: 1 pelgrimsstaf, 2 stap, 3 kippeloop, 4 onzes inziens (af korting), 5 beneden, 7 een plant met bittere blaren en bloemen, 8 schei kundig element (afkorting), 9 plaats op Ameland, 10 Zijtak Douro, 11 Zeilwedstrijd, 13 tuchtroede, 16 insgelijks, 18 voegwoord, 19 lidwoord (Fr.). 21 stad in Arabië, 23 overzet- vaartuig, 24 plaats in de schouwburg, 27 jongensnaam, 29 gemeente in Noord-Brabant, 32 vroeger: een soort rechterlijk ambtenaar; 33 jon gensnaam, 34 stijf gespannen, 36 zijtak Rhöne, 38 Europeaan, 40 water in Utrecht, 44 amaril, 46 ka rakter, 48 kelner, 49 soort van duif, 51 stad in Duitsland, 53 nobele, 55 gemeente in Gelderland, 58 grootste Europese uil, 59 rangtelwoord, 62 dapper, 64 voornaamwoord, 65 voor zetsel, 66 gemeente in Zeeland, 68 arbeidseenheid, 70 stad in Frankrijk, 72 gewicht (afkorting). 74 slede. Wanneer u deze week een kans wilt maken op de prijs van tien gulden, die wij voor bovenstaande kruiswoordpuzzel wederom béschik- baar hebben gesteld, dient u uw op lossing vóór donderdagmiddag 12 uur bij ons ten kantore te hebben ge deponeerd. Wilt u op uw enveloppe of briefkaart duidelijk „Puzzelre- daktie" vermelden en mogen wij u tenslotte nogmaals verzoeken de op lossing van de puzzel niet in de op gave nit de krant In te sturen? OPLOSSING VORIGE WEEK HORIZONTAAL: 1 molen. 6 ra cer, 11 kader, 12 dak, 14 karot, 16 aloë, 17 Lerna, 19 Lier, 20 illusie, 22 armoede, 24 re, 25 willekeur, 27 Ee, 28 Beda, 29 snik, 31 eend, 32 nep, 34 terp, 36 age, 37 etalage, 38 eek, 39 Omar, 41 R.G.D., 42 noen, 45 Dr. r.m., 47 Aden. 49 Ao, 51 roerspaan, 54, ge, 55 religie, 57 Almkerk, 59 Erie, 60 Diest, 62 emoe, 63 toorn. 65 net, 66 armen, 67 snoek, 68 Dekan. VERTIKAAL: 1 malle, 2 odol, 3 Leeuwen, 4 er, 5 dar, 7 a.k. 8 calorie, 9 Erie, 10 roede, 11 Kaïro, 12 deel. 13 knak, 15 Trees, 17 lila, 18 A res, 21 sidderrog, 23 Muntendam, 26 edel gas, 28 beemd, 30 kreen, 31 ego, 32 nór, 33 pad, 35 pen. 40 arriero, 43 Oenkerk, 44 karet, 46 meid, 47 aalt, 48 teken, 50 oeros, 52 rein, 53 past, 54 groen, 56 lion, 58 Emma. 61 een, 64 Ne. 66 A.E. Ondanks het wat felle kommen- taar van vorige week ontvingen w|j deze week (tot onze vreugde) een rekord aantal inzendingen, die in de meeste gevallen goed waren. Alge meen voorkomende fouten zijn voor deze oplossing dan ook niet aan te geven. Mevrouw E. WolversBrox- terman zag haar inzending als win nend uit de loting tevoren komen en zal dan ook dezer dagen een cheque van tien gulden ontvangen. Het adres luidt: Schenkelweg 32, Zoeter- woude. ténd worden gemaakt, zonder dat over saldireserve moest worden beschikt. Burgemeester en wethouders wijzen er op, dat dit niet wil zeggen dat de fi nanciële positie van de gemeente geen zorgen baart. Immers zal in de toekomst een bedrag van 76.947.19. welke de ge meente ingevolge de Financiële Ver houdingswet uit het Gemeentefonds ontvangt, geleidelijk moeten worden in gelopen, terwijl het thans nog niet mo gelijk is te zeggen op welke wijze de inkomsten moeten worden verkregen. De inkomsten worden voor 1964 voor de gewone dienst, zonder het verreken- hoofdstuk XIV geraamd op 691.384.74. De uitgaven bedragen zonder hoofd stuk XIV en öe post onvoorzien 687.939.46. Blijft voor de post onvoor zien 3.445.28. De belangrijkste verho ging bij de inkomsten komt uit de ver hoging uit het Gemeentefonds door ver hoging van 't uitkeringspercentage, tot een bedrag van 43.500 en een te ver wachten stijging van het Inwonertal waardoor de inkomsten ongeveer 6.420 zullen rijzen. Bovendien zullen door de toename van de bevolking ook an dere belastingen, zij het in geringere mate stijgen, waardoor de totale stij ging wordt geraamd op 51.955. De voor de diverse uitgavenposten geraamde verhoging zal 31.723 bedragen. De post onvoorzien, is hoewel laag geraamd, juist voldoende om aan de gestelde eisen te voldoen. In de toelichting wordt de aandacht gevestigd op de zware last die de Koudekerksebrug op deze gemeente legt, per hoofd van de bevolking hierin een bedrag van 6,- moet worden bij gedragen. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat deze brug 'n steeds grotere plaats in het regionale verkeer gaat innemen. Tot de werken waarvan wordt gehoopt, dat deze in het aan staande jaar kunnen worden begonnen of die misschien gereed zullen komen worden genoemd de aula op de Alge mene Begraafplaats en de noodzakelijke verbetering van de Hogewaard, van een gedeelte van de Hondsdijk en van de Dorpsstraat, hoewel de rijksgoedkeuring voor deze objecten nog niet is verkre gen. Verwacht mag worden, dat de riool- zuiveringsinstallatie in het voorjaar van 1964 gereed zal zijn. Gehoopt wordt dat in 1964 de woningen van het contingent 1963 gereed zullen komen en dat met de bouw van een vijftal winkels, als mede met een complex bejaardenwo ningen kan worden aangevangen. INVESTERINOEN. Ter uitvoering van het investerings plan 1962 tot en met 1966 worden voor de kapitaaldienst voor 1964 onder andere de volgende uitgaven geraamd: verbete ring bestaande straatverlichting 21.000. kosten bouwrijp maken uitbreiding Dorp-Oost 130.000. verbetering tertiair gedeelte Hogewaard 367.500, idem Hond6dijk en aansluiting Dorpsstraat 125.000. bouw zuiveringsinstallatie f 160.000, bouw Ned. Herv. school 127.000, aanleg tweede sportveld 40.000, bouw van bejaardenwoningen 290.000. Duivensport De Postduivenvereni ging „Ons Genoegen", nam deel aan de wedvlucht vanaf Vilvoorde. Afstand 136 kilometer. De duiven werden gelost om Th. J. van der Heijden lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs. Hoge Ryndijk 103a Leiden Telef. 23405 (Advertentie) 8 uur. De eerste duif bereikte het hok om 0.18 uur, terwijl de laatste prijswin nende duif om 9.32 uur op het hok terug keerde. De volledige uitslag van deze vlucht is als volgt: H. van Vegten en CO 1; Gebroeders de Wit 2, 3. 4, 5, 11, 13, 14, 18, 19, 20; G. Oude Elferink 6. 16, 21; G. Lekx en Zn 7, 8, 17; H. Lekx 9, 12; H. Schellingerhout 10; G. Jansen 15. OUDE-WETERING Kerkeveiling De kerkeveiling voor de nieuw te bouwen kath. kerk zal dit jaar gehouden worden op woensdag 16 oktober, wederom in het Gereformeerde jeugdgebouw. De inzameling van goe deren zal in de week 16 tot 21 sept. plaats hebben. Met medewerking van alle parochianen, hoopt het comité het prachtige resultaat van vorig jaar te evenaren. Een winkelier in Winsen/Luhe, Neder-Saksen, wiens sigaret tenautomaten al verscheidene malen waren leeggeroofd, be sloot zelf de opsporing van de daders ter hand te nemen. Hij plaatste een fototoestel met flitslicht in een van zijn auto maten ên kreeg enkele dagen later een pracht van een foto van een 16-jarige jongen toen deze zich met het openbreken van de automaat bezig hield. De raad der gemeente Koudekerk aan den Rijn komt op dinsdag 10 sep tember a.s. des avonds te 8.15 uur in het raadhuis der gemeente in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat onder andere de volgende punten: Voorlopige vaststelling gemeente-reke ning dienst 1962. Vaststelling verorde ning interimregeling ziektekosten ge- meentepersoneel 1963. Aankoop van grond van de N.V. Schelpkalkbranderij v/h J. W. Clant te Alphen aan den Rijn. Krediet voor aanschaffing van leerlingensets voor de O.L. School. Be noeming Commissie Woonrulmtewet 1947, wegens periodieke aftreding van de heren C. J. van der Vis, A. van dei- Ent, P. van Hemert, Th. Bezuijen en D. Koeman, per 1 oktober 1963. Vast stelling gemeente-begroting dienst 1964 GRONDZAKEN. Uit de toelichting uit punt 6 van de agenda blijkt dat wordt voorgesteld van de N.V. Schelpkalkbranderij v/h J. W Clant en Zn., te Alphen aan den Rijn. ten behoeve van de verbetering en ver breding van de Hogewaard aan te ko pen enige percelen openbare weg, berm en sloot, ter grootte van 675 m2 en enige gedeelten erf ter grootte van ongeveer 264 m2 voor de" totale prijs van 1.- Gewezen wordt op de noodzakelijkheid om over deze gronden te kunnen be schikken. BEGROTING. W~ a* - ■k JÊÊKtSmmmlUaHlÊm *177iia1^^^Mh«ttwP5 De eentonige mededeling van voor- gaande jaren, dat geen sluitende begro- »«De da& van de Expeditie georganiseerd door de Vereeniging van Rotterdamsche Expediteurs is besloten met ting kon worden verkregen, is thans een diner in het toekomstige Metro-station „Leuvehaven" in de Maasstad. Waar eens de treinen zullen razen, vervallen. Thans kon de begroting slui- hoorde men vreedzaam het getik van lepels en vorken, opgeluisterd door zachte piano-muziek.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10