LONGKANKER BIJ MANNEN NEEMT ANGSTWEKKEND STERK TOE Mgr. Jansen op 11 sept. naar Rome KUSSATEELT STOPGEZET CRUYS VOORBERCH, KUNSTENAAR MET GROTE VEELZIJDIGHEID VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA T «.*iV PROF. P. MUNTENDAM Het aantal gevallen van longkanker bij mannen neemt volgens de direkteur-generaaT van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, sterk toe. Bovendien komt longkanker in de vier grote steden van ons land meer dan twee keer zo vaak voor dan in overig Nederland. Bij het rönt genonderzoek, dat twee jaar geleden plaats vond werden in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht per 10.000 mannen 9,6 gevallen van longkanker aangetroffen, terwijl in de Test van Nederland 4,2 gevallen van longkanker per 10.000 mannen werden gesignaleerd. De Japanse minister van buitenlandse zaken, Masayoshi Ohira, die met zijn echtgenote een reis door Europa maakt, heeft tijdens zijn verblijf in Engeland de „Moors" in Schotland bezocht en daar onder de hoede van lord Home, de Britse minister van buitenlandse zaken, jacht gemaakt op korhoenders. Er werden twintig vogels geschoten. Toen minister Ohira uit Renfrew in Schotland met een toestel van de BEA terugkeerde op London Airport droeg hij de jachtbuit over het platform voor zich uit. Minister Ohira's volgende bezoek gold Parijs. Als eerste der Nederlandse bis schoppen vertrekt Mgr. M. A. Jan sen, bisschop van Rotterdam op 11 september met zijn twee secretaris sen naar Rome ter bijwoning van het Concilie. Op 20 september zal hij daar deelnemen aan een verga dering van de commissie voor de Oosterse Kerken. Mgr. W. M Bekkers, bisschop van Den Bosch, vertrekt 26 september in gezelschap van zijn hulpbisschop, mgr. drs. J. W. M. Bluyssen en een der beide secretarissen. Mgr. Bek kers is lid van de oommissie voor de Liturgie. Het reeds geheel gereviseerde en gedeeltelijk goedgekeurde schema vergt nog een laatste bespreking. Een commissie-vergadering vindt op 27 september te Rome plaats. Mgr. Moors, bisschop van Roer mond, verlaat Nederland 26 septem ber. Hij gaat naar Rome zonder be geleiding. De bisschop van Groningen, Mgr. Nierman, zal indien het secretariaat voor de Christelijke Eenheid, waar van de bisschop lid is, niet voor het Concilie bijeenkomt, waarschijnlijk 27 september vertrekken. Kardinaal Alfrink van Utreaht, mgr. Van Dodewaard van Haarlem en mgr. De Vet van Breda hebben hun datum van vertrek nog niet vast gesteld. Het Nederlands episcopaat woont in het Nederlands College te Rome. Vorig jaar werd met veel tam-tam een nieuwe groentesoort geintrodu- ceerd. Kussa heette deze groente, en de advertenties spraken van een heer lijke groente, waarvan de smaak zou liggen tussen die van bloemkool en asperges. Ook de lage prijs zou zijn invloed niet missen, dacht men. Het liep echter geheel anders: de vreemde groente, waarvan de smaak erg tegen viel, werd nauwelijks ver kocht. Ook een verlaging van de toch al zeer lage prijs had niet het gewenste resultaat. Op het ogenblik is er zo weinig vraag naar dit uit Arabische streken afkomstige pro- dukt, dat de teelt waarschijnlijk zal worden stopgezet. Het wordt vooral in Noord-Limburg geteeld. „Vriendendienst" „Geef mij dat geld maar mee, dan breng ik je wel de auto", zei de 27- jarige monteur W. G. J. B. tegen een collega, die bij de chef van B. een auto zou kopen voor een bedrag van 1200. De man accepteerde dankbaar 't aanbod, maar B. verdween met het geld de grens over, naar Duitsland. Een paar dagen geleden keerde hij terug met nog 100 op zak. Hij is eerst ter beschikking gesteld van de Arnhemse poltie, want daar heeft hij in de tussentijd hij verdween op 28 augustus nog 200 verduisterd benevens een bromfiets. Woesdag is B. ter beschikking gesteld van de Haagse politie. ren ontdekt in Den Haag dan in Rot terdam of Amsterdam meende hij ook te moeten toeschrijven aan de bevolkingsopbouw. In de residentie stad wonen naar verhouding meer oudere mensen dan in de andere ste den in het westen van het land. Waarom longkanker bij vrouwen veel minder voorkomt en (nog) niet toeneemt zoals bij de mannen is voor Dit blijkt uit de cijfers en gege- van de tuberculose vestigde hij er hem ëen open vraag. Waarschijnlijk vens, die de direktie volksgezond- de aandacht op, dat daarmee onver- spelen er mede factoren van de im- heid heeft verzameld, zowel met be- zwakt moet worden doorgegaan. Ver- ponderabilia een rol, die niet door trekking tot de doodsoorzaak als naar mindering van deze activiteiten zou milieuinvloeden zijn veroorzaakt, aanleiding van de periodieke rönt- ongetwijfeld er toe leiden, dat slui- Mogelijk ook is bij de dames de rook- gen-bevolkingsonderzoeken. Voor de- penderwijze belangrijke bronnen gewoonte anders, ze bevolkingsonderzoeken in 's lands van besmetting ontstaan. Het ontdek- Daarmee was het roken in het ge- hoofdstad liep een derde ronde van ken van longkanker bij deze rönt- sprek met prof. Muntendam ter tafel 2 september 1957 tot 15 maart 1961. genonderzoeken noemde hij „meege- gebracht. Op zijn tafel stonden si- In deze periode werden in Amster- nomen", evenals ook het ontdekken garen en sigaretten. De directeur- dam 113.195 mannen onderzocht, bij van afwijkingen, als b.v. aan het generaal van J~ wie 32 gevallen van actieve longtu- hart, als „meegenomen" moeten wor- berculose werden geconstateerd (3.8 den beschouwd, per 10.000) en 94 gevallen van long kanker (8.3 per 10.000). De sterke toename van het aantal ?5>men yan longkanker zei prof. de rook zich zo kringelt, dat er „zij gevallen van longkanker bij mannen Muntendam erg voorzichtig te moe- het in het Engels" - in opvallende komt duidelijk naar voren als men ten zUnDat er meer gevallen wa- letters „kanker" staat geschreven... tegenover dit getal van 8.3 gevallen het cijfer van 10.3 gevallen stelt, dat is berekend uit het opsporen van 33 gevallen van longkanker in 1961, toen in Amsterdam 32.073 mannen werden doorgelicht. Het andere getal is be cijferd over het tijdvak van even meer dan drie jaar en zeven maan den. De cijfers met betrekking tot de in 1961 onderzochte mannen van de vier grote steden geven aan, dat longkanker het meest is ontdekt in Den Haag (11,6 gevallen per 10.000 onderzochte mannen), waarop Rot terdam volgt met 10 per 10.000). Utrecht sluit na Amsterdam (8.3 per 10.000) de rij met opvallend minder gevallen van longkanker (4.2 per 10.000) bij de onderzochte man nen. Dit cijfer van 4,2 is ook uit de bus gekomen voor Nederland zonder de vier grote steden. Lijkt Utrecht in dit opzicht dus op „overig Nederland", deze gelijkenis gaat niet op als het gaat over de in 1961 ontdekte geval len van t.b.c. bij de mannen. Utrecht schaart zich dan bij Amsterdam, Den Haag en Rotterdam door minder t.b.c.-gevallen te hebben aangetrof fen dan gevallen van longkanker. In „overig Nederland" werd vaker long- tuberculose gevonden dan longkan ker. volksgezondheid stak er geen op. In de gang naar zijn werkkamer op het ministerie passe ren de bezoekers een plaat, waarop Over de verschillen in het vóór- een sigaret is afgebeeld en waarvan gezelschap van Rika Hopper, waarop een engagement bij het „Verenigd Toneel" (Dirk Verkade en Verbeek) volgde. Toen Albert van Dalsum in 1929 het „Oost-Nederlands Toneel" oprichtte, sloot Cruys Voorberg zich bij hem aan. Zijn creaties bij dit gezelschap waren dadelijk uiterst opmerkelijk („Volpone", „De Come- die van het Geluk", „Beter dan vroe ger"). In 1942 was hij regisseur by de Amsterdamcse Opera, en een jaar later vormde hij een eigen gezel schap. Na de bevrijding richtte hij in 1952 een cabaret op. HOOGTEPUNT Zijn grootste bekendheid heeft de overleden acteur-regisseur echter daarna verworven, met het stuk „Voor het laatst Lady Barker", van Hans Keuls, waarin hij drie rollen vertolkte. Met dit stuk ook vierde Cruys Voorbergh het vorige seizoen zijn 40-jarig toneel jubileum. De laat ste jaren was hij niet meer vast aan een toneelgroep verbonden; meestal vertolkte hij gastrollen. Zo speelde lijk, dat de angstwekkende toename deel van onze oplaze hebben ze °*k !r* Enfeland van het aantal gevallen van longkan- "?ar aanle,d,°* van dlt. optreden ker bij mannen de Directie Volks- meld' b de «<*ende Nederlandse was hem een rol in een n.euw stuk gezondheid van het Ministerie aan- acteur Cruys Coorbergh aan de ge- wfh Sn SmmÏTqbÏ ®rays, te°voieen """-aal 1» het EtASKS" L°nden te volgen. Er zyn evenwel nog on- voldoende gegevens om te kunnen R°de Kruisziekenhuis te Den Haag ONVOLDOENDE GEGEVENS Prof. Muntendam maakte duide- Zoals wij gisteren reeds vaststellen of een vroege diagnostiek overleden. Hij werd 64 jaar. betere kansen oplevert voor de thera pie. De prognose ten aanzien van longkanker vond de directeur-gene- ber te Kraksaan°7java) geboren Het laatste jaar was hij min of meer vast verbonden bij de toneel groep Centrum bij Centrum zegt Tr men: „Hij was een vaste gast" 5r,U/??u'L°kt0: waarmee hij op 14 september de premiere van het eveneens door fleu^rlks®ezondheid D0* 0161 aanvaukelijk medicijnen, "tukjE? erg „fleurig" Hil voelde echter meer voor een ar- giian" zou eeven De heer Cruv, Hu zei op dit ogenblik nog geen tistieke loopbaan en daar zijn ouders Voorbergh heeft TOorS bSLidhSd standpunt te kunnen innemen, waar- zich verzetten tegen zijn plimen om vernoem dror de OTriAttag van bu periodiek röntgenonderzoek van toneelspeler te worden, studeerde hij het NrferiandT Kostuummu£5m In bepaalde bevolkingsgroepen - bij- muziek (viool). Hij verbond zich een- Den Haae Kostuummuseum in voorbeeld mannen vanaf de 45-jarige ter in 1918 in alle stilte bij het groot Het stoffelijk overschot van de leeftijd - om vroegtijdig te kunnen toneel onder Van Dalsum, waaï hi, overleden acteur zal^aandag^ seo ontdekken, dient te worden bevor- debuteerde. De omstandigheden wa- tember te VeL DrSk worZ derd. Prof Muntendam kon zich wel ren ongunstig en Voorbergh werkte «ïïemeerd indenken, dat er een tijd komt, dat - twee maanden op een kantoor. Daar- als de therapeutische resultaten bij na bezocht hij de normaalschool voor de vroeg gesignaleerde gevallen van tekenleraren en haalde hij zijn akte longkanker het wettigen - zo'n on- M.O. Daar het ook met deze akten derzoek wel wordt voorgestaan. niet gemakkelijk viel een behoorlijke werkkring te vinden, gaf Cruys „MEEGENOMEN" Voorbergh les in rhytmische gym- Een vroege opsporingscampagne nasüek en dans en voerde hij enige zou thans nog zonder effect zijn en °P gebied van de wel angst en onrust veroorzaken. Van kerkelijke kunstnijverheid. derzoekdSWede n0B °n' 1" "25 keerde hij op de planken Ten aanzien van het röntgenonder- zoek in het kader van de bestrijding leiding wpt 1927 ging hij naar het ROTTERDAM STOPT PROCEDURE De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteravond na een bijna drie uur durende discussie zonder hoof delijke stemming een motie aanvaard, waarin werd vastgelegd, dat de proce dure over het bezit van de poppencol- lectie van wijlen Harry van Tussen broek welke collectie volgens 't in 1958 gemaakte testament vernie tigd moet worden gestaakt zal worden, echter op een dusdanige wij ze dat een derde partij die vernieti ging wil voorkomen niets in de weg zal worden gelegd om dat doel te be reiken. Wethouder Schilthuis deelde in de loop van het debat mede, dat een on derzoek van B. en W. heeft uitge wezen, dat de verzameling nog in goede staat is. DURE HUIZEN IN RIJSWIJK WORDEN NIET GEVORDERD De gemeente Rijswijk zal de twee huizen in deze gemeente, die een maand geleden door de eigenaresse voor de prijs van 850 en 750 te huur werden aangeboden niet vor deren. Deze beslissing is donderdagmiddag genomen nadat het college van burge meester en wethouders zich had be raden op welke wijze een einde kan worden gemaakt aan het verhuren tegen exorbitante prijzen van deze en dergelijke in de vrije sector gebouw de panden. Aanvankelijk heeft het college een vordering van de panden overwogen. Na nader overleg is het college ech ter van oordeel, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat, indien tot vor dering zou worden overgegaan, zulks tot ongewenste financiële konsekwen- ties van de overheid zou leiden, ter wijl de betrokken eigenaresse tenge volge daarvan een niet gerechtvaar digd financieel voordeel zou kunnen trekken. De burgemeester en wethouders zullen voortaan noodgedwongen de voorheen betrachte soepelheid bij de beoordeling van aanvragen om ver gunning tot het betrekken van vrije sectorwoningen niet meer in acht kunnen nemen. De gemeente Rijswijk heeft hiermede voorlopig een streep gezet onder deze affaire. Zelfbewoning De eigenaresse mevr. de W. uit Rijswijk kocht de in aanbouw zijnde huizen voor zelfbewoning, n.L een voor haar en een voor haar dochter. Na 't gereedkomen van de woningen bood zij deze voor de bovennoemde prijzen te huur aan. Daarop dreigde de gemeente maatregelen te nemen. Mevr. de W. vertrok daarop naar Pa rijs en liet de panden middels een makelaar te koop aanbieden. De wo ningen zijn nog niet verkocht of ver huurd. De gemeente verwacht, dat mevr. de W. door het leegstaan van de wo ningen straks eieren voor haar geld zal kiezen. Oogstende militairen krijgen doorbetaald Alle miltairen, die met oogstver- lof gaan, genieten dat verlof met be houd van soldij of wedde. De woord voerder van de minister, die ons dit in antwoord op vragen vertelde, zei verder, dat het vervoer van de mili tairen ook voor rijksrekening komt. Met deze maatregel wil de minister onder meer aangeven, dat hij de ver lofregeling zo soepel mogelijk toege past wenst te zien. EEN STEENTJE VOOR DE COENTUNNEL GESTOKEN Nadat de provincie Noord-Holland heeft besloten een weg tussen de Coentunnel en de Hoogovens, welke bleek te zyn geprojekteerd over een terrein, waar de stichting Eigen Woningbezit in Heemskerk reeds was begonnen met het bouwen van 210 woningen, een ander - gebogen - tracé te geven, kan de stichting verder gaan met de bouw, welke sinds 8 april van dit jaar heeft stilgelegen. De foto toont hoe het werk, dat weldra zal worden hervat, er nu bijligt; rondom een schoorsteen in aanbouw groeit welig het onkruid. De stichting'zou door de stagnatie van de bouw een verlies van zevenhonderdduizend gulden hebben geleden. Woning ontruimd bij afwezigheid bewoners De president van de rechtbank in Den Haag heeft gisteren bij zijn uit spraak in een kort geding bevolen, dat een Haagse huiseigenaar het meu bilair terug moet geven aan de huur der van wie hij de woning bij zijn afwezigheid ontruimde. De bewoners van het perceel Noord- wal 67 in Den Haag ontdekten na een nacht afwezig te zijn geweest, dat de huiseigenaar, de heer J. O. al het meubilair uit de woning had gehaald. Omdat in 't gemeentelijke sanerings plan Kortenbosch de woning moest worden afgebroken, had de man de woning leeggehaald om bij de ge meente een hoge vergoeding te be dingen. Er was tussen verhuurder en huurder overeengekomen, dat in elk geval het meubilair vóór 1 september aan laatstgenoemde zou worden te rugbezorgd. Dat is evenwel niet ge daan. Namens eiser deelde gisteren mr. J. A. Schuering mede, dat het gedu peerde echtpaar C. M. van Benthem inmiddels van de gemeente een wo ning heeft toegewezen gekregen. Hun aanvankelijke vordering tot terugga ve der woning kon nu vervallen. De gedaagde party was niet vertegen woordigd, zodat de president, jhr. mr. G. Witsen Elias, terstond vonnis wees. Hij beval teruggave van het mobilair, binnen tweemaal 24 uur, op een dwangsom van 100 per dag, een en ander uitvoerbaar bij lijfsdwang en desnoods met hulp van de sterke arm, zoals de president bepaalde. De befaamde obelisk van Luxor, welke op de even befaamde Place de Ia Concorde in Parijs staat, ondergaat, evenals alle andere Parijse monumen ten, een grote schoonmaakbeurt en zal binnenkort verblindend wit midden op het grote drukke plein prijken. De foto toont arbeiders aan het werk op de steigers rond om de massieve steenkolom, welke eenmaal door Mehemed Ali aan Frankrijk is geschonken en in de jaren 18311836 met veel moeite van Luxor naar Parijs is overgebracht. Het verhaal van het transport en van de opbouw in Parijs is in de zijkanten van de obelisk gebeiteld.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7