VIERDE CONCILIE EEUWFEEST VAN TRENTE tr NV SLAVENBURG'S BANK VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963 DE LEIPSE COURANT PAGINA 4 HOOIGRACHT 54 LEIDEN Onder presidium van kardinaal Bea, de voorzitter van het Vatikaan- se sekretariaat voor de eenheid der Christenen, is donderdag in Trente het internationale historische con gres voor de viering van het vierde eeuwfeest van het Concilie van Tren te bijeengekomen. De Anglikaanse professor Thomas Parker uit Oxford en de Lutherse hoogleraar aan de universiteit van Kiel, Peter Mein- hold hielden een voordracht. Parker, die een vergelijking trok tussen de Anglikaanse hervorming en die van de Katholieke Kerk, maakte hierbij onderscheid tussen de hervorming op bestuursgebied en die op leerstellig terrein. Op bestuursgebied had de Angli kaanse hervorming geen enkel suc ces gehad en wel om dezelfde rede nen waarom de hervorming in haar geheel lange tijd niet goed kon doorzetten. En deze redenen vloei den voort uit het staatsbelang. Professor Meinhold legde de na druk op de politieke invloeden, die de toestand in beide kampen (ka tholiek en protestant) dermate inge wikkeld maakten, dat een ontmoe ting die tot een betere verstand houding had moeten leiden, vrijwel onmogelijk werd. Hij sprak echter ook over de nieuwe inzichten en krachten die na het Concilie van Trente in beide kampen waren gaan leven. Hierop moest worden verder gebouwd. Kardinaal Bea zei, dat men op basis van deze nieuwe krachten en Oostduitsers lieten Belgische priester vrij Gisteren is in West-Berlijn de Bel gische priester J. E. Vloeberghs aan gekomen, die vorig jaar door de Oostduitse politie gevangen werd genomen en tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld. Hij zou vluch telingen hebben geholpen uit Oost- Duitsland te ontkomen. De Belgische priester was voor zijn arrestatie werkzaam als studenten moderator in West-Berlijn. Op 8 maart 1962 werd hij in Leipzig aan gehouden en in oktober veroordeeld. Volgens zijn zeggen is moderator Vloeberghs tijdens zijn gevangen schap goed behandeld. VIER TSJECHISCHE BISSCHOPPEN NAAR CONCILIE Aan het Concilie zullen nu vier in plaats van drie bisschoppen uit Tsje- choslowakije deelnemen: naar Rome komen de apostolisch administrator van Nitra, mgr. Eduard Neczey en mgr. Dr. Andreas Lazik, apostolisch administrator van Trnava en mgr. dr. Robert Pobozny, apostolisch ad ministrator van Boznava, die voor 't eerst naar het Concilie gaat. Deze drie bisschoppen komen allen uit Slowakije. Uit Moravië heeft slechts één bisschop toestemming gekregen naar Rome te vertrekken en wel mgr. Fr. Tomasek, hulpbisschop van 01- mutz. De drie eersten hebben ook het Tsjechische episcopaat vertegen woordigd bij de pauskroning. Naar men in bevoegde kringen te Wenen te kennen geeft is het aantal van vier bisschoppen uit Tsjechoslo- wakije tegen de verwachtingen in erg laag, te meer daar de H. Vader in een brief aan het Tsjeohoslowaak- se volk de wens had uitgesroken, dat bij de tweede zitting meer bis schoppen aanwezig zouden zijn. Er bestaat zo meent men in Wenen nog altijd een kans, dat de onlangs vrijgelaten bisschoppen, mgr. dr. Jozef Hlouch, mgr. S. Troch- ta en mgr. dr. K. Otcenasek, een visum krijgen. inzichten met een groter vertrou wen de toekomst tegemoet kan zien. Hij meende, dat een historische visie, waarin een juister inzicht werwerkt is in de gebeurtenissen rond het Concilie van Trente, veel zal kun nen bijdragen tot een beter weder zijds begrip. De Duitse oorlogsmisdadiger dr. Werner Heyde, die volgens berich ten van gisteren ontsnappingsplan nen had, is donderdag naar een an dere gevangenis overgebracht. Heyde zal binnenkort terechtstaan op beschuldiging van medeplichtig heid aan moord op meer dan 100.000 mensen tijdens de oorlog. Woensdag had de procureur-generaal Fritz Bauer gezegd, dat op Heyde papieren waren gevonden waaruit bleek, dat hij met hulp van anderen wilde ont snappen. Heyde heeft zichzelf in november 1959 aangegeven, nadat hij twaalf jaar onder valse naam in Flensburg bij de Deense grens als psychiater had gewerkt. De jonge Franse zanger-componist Claude Figus is gisteren dood aan getroffen in zijn woning te Saint- Tropez. De politie heeft bij het lijk verscheidene lege buisjes slaapmid del gevonden. Toen men hem vond. moet hij al 48 uur dood zijn geweest Claude Figus is vroeger sekretaris van Edith Piaf geweest. KORT RAPENBURG 20, TELEF. 26405 BOUWKREDIETEN OP GUNSTIGE VOORWAARDEN (Advertentie) Radio en t.v. bij het Concilie De KRO zal ook voor de tweede zittingsperiode van 't Vaticaans Con cilie, die op 29 september begint een radio- en t.v.-reportageteam in Rome stationeren. Hierdoor is het mogelijk om via radio en televisie op elke uit zenddag van de KRO een commentaar uit Rome te verzorgen. He team dat naar Rome gaat be staat o.a. uit de heren: drs. M. van Buuren pr. (chef d'équipe), Frans Evers (ass. chef d' équipe), Dick de Vree (radio-verslaggever) en Ed. Lautenslager (tv-presentator). De eerste radio- en t.v.-uitzending uit Rome heeft plaats op zaterdag 21 september, televisie: 20.20 uur en radio 19.10 uur. Voor de televisie zal op ieder uit zenddag van de KRO, via het Euro- visienet, een directe uitzending plaats hebben. Een uitzondering op deze directe uitzending uit Rome zijn de woensdagavonden dat de KRO uit zendt. Op die avonden n.l. ter afslui ting van het avondprogramma in- plaats van de epiloog een gefilmd programma van ca. 15 min. rond het Concilie' worden uitgezonden. Dit zijn de woensdagen 9 oktober, 6 no vember en 4- december. Naar alle waarschijnlijkheid zul len de opening (op 29 september en de sluiting (op 4 december) van de ze tweede periode direct via het Eu rovisie net worden uitgezonden. De Gaulle is pro-Kanaaltunnel President De Gaulle heeft zijn sterke voorkeur uitgesproken voor een tunnelverbinding met Groot- Brittannië via het Kanaal, zo ver klaarden donderdag goed ingelichte kringen in Parijs. Binnen veertien dagen zal over dit onderwerp een rapport van Franse en Britse des kundigen bekend worden gemaakt. Naar verluidt zal de Franse rege ring de aanbevelingen volgen van deskundigen die een tunnel voor staan. Zoals bekend is zijn ook voor stellen gedaan voor een brugver- binding. Frankrijk zou van mening zijn, dat het om economische en politieke re denen zeer wenselijk is zo spoedig mogelijk te beginnen met de ver wezenlijking van de reeds 70 jaar levende gedachte van een vaste ver binding tussen de beide landen. Ongeveer duizend goudsmeden hebben gisteren een betoging gehou den voor het gebouw van het In- aische parlement. Zij eisen intreK- king van een regeringsverbod op de vervaardiging en verkoop van gou den sieraden. Ierse alles-eter Een 37-jarige Ier uit Cork is tweemaal geopereerd teneinde een groot aantal voorwerpen die hij had ingeslikt te ver wijderen. Daaronder bevonden zich eetlepels, geldstukken, 126 halve bedspiralen, een stuk overhemd en een rozen krans, zo meldde vrijdag het Britse medische tijdschrift Medical Journal. DR. J. J. BEYER NAM AFSCHEID VAN HET BLOEMBOLLENVAK Ter gelegenheid van het 10-jarig hestaan van de Royal McBee Nederland is gisteren in het hoofdgebouw aan de Rooseveltstraat een ontvangst gehouden waar o.a. aanwezig waren de Amerikaanse ambassadeur, H. E. J. S. Rice, burgemeester nr. F. H. Kinschot en wethouder C. J. Piena. Namens het ministerie van economische zaken was aanwezig de heer A. Heuperman, hoofd van de afdeling industriële projekten. Tijdens deze bijeenkomst werd aan 35 employees het Royal-embleem voor 10-jarig dienstverband uitgereikt door de president-commissaris van de Royal McBee Corporation, de heer A. A. Ryan. Foto: de heer A. A. Ryan drukt een van de employees de hand en over handigt hem het Royal-embleem. West-Irian quarantainegebied West-Irian, het vroegere Neder lands Nieuw-Guinea, is tot „quaran tainegebied" verklaard, zo is donder dag in Djakarta bekend gemaakt. Alle bezoekers van het gebied, zowel buitenlanders als Indonesiërs, moe ten toestemming hebben van dr. Soe- bandrio, die behalve minister van buitenlandse zaken ook minister voor West-Irian is. De reden waarom de maatregel werd genomen is niet be kend gemaakt. Vliegtuig wierp bom op Cubaanse stad De Cubaanse militaire autoriteiten hebben in een donderdagavond door Radio-Havanna omgeroepen commu niqué meegedeeld, dat een vliegtuig van onbekende nationaliteit boven de stad Santa Clara in de Cubaanse provincie Las Villas een bom heeft laten vallen. De bom kwam op een huis terecht waarbij een dode en drie gewonden vielen. In het communiqué worden de Ver. Staten verantwoordelijk gesteld voor het gebeurde. „Wij waarschuwen de Amerikaanse regering, dat een her haling hiervan kan leiden tot ernstige incidenten", zo werd gezegd. Woens dagavond hadden volgens de Cubaan se radio twee vliegtuigen ook al bo ven Santa Clara gevlogen. Soekarno vindt V.N. verouderd President Soekarno heeft donder dag tijdens een bijeenkomst in het Merdeka-paleis L. H. Falar benoemd tot Indonesie's permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties. Bij deze gelegenheid verklaarde de Indonesische president, dat naar zijn mening de Verenigde Naties „verouderd" zijn en zodanig dienen te worden gereorganiseerd, dat de V. N.-organisatie een wezenlijke af spiegeling is van de strijd en de geest der nieuwe landen. „De wereldorga nisatie weerspiegelt de tijd van 1945, terwijl wij nu in 1963 leven", aldus de prsidenrt. Concilievaders met gezondheidsverklaring De technisoh-economisöhe commis sie voor het Concilie heeft de bis schoppen in de gehele wereld I-aten weten, dat zij van speciale groeps reizen gebruik kunnen maken en daarbij de nodige faciliteiten kun nen genieten. Alleen met hen, die zich opgeven voor deze reizen \/.- moeit de commissie zich, niet met hen, die particulier reizen. Voorts is meegedeeld, dat de bisschoppen, die een bijdrage van het Vatikaan wen sen voor hun reis, die kunnen aan vragen. Ook wordt alle bisschoppen aan geraden een gezondheidsverklaring, verstrekt door hun eigen dokter, mee te brengen, zodat in geval van nood spoedig hulp kan worden ge boden. Ook moeten zij, die om ge zondheidsredenen een helper nodig zullen hebben, dit te voren bekend maken; het secretariaat kan dan over de nodige permissies oordelen. Meer dan 81.000 Stockholmers hebben een aanmaning gekregen wegens onjuiste opgaven voor de inkomstenbelasting tegen 71.000 vo rig jaar. Het bloembollenvak heeft afscheid genomen van dr. J. J. Beijer. Dr. Beijer is de man, die de verkooppe riode van de afgesneden bolbloemen met maanden heeft verlengd. De heer A. Warn aar, voorzitter van de Com missie Onpersoonlijke Reclame van het Centraal Bloembollen Comité heeft de betekenis van dr. Beijer voor het vak misschien wel het duidelijkst uiteengezet. „Ik weet nog, dat het al een hele prestatie was als we de nar cissen half februari in bloei hadden. Nu kunnen we ze voor Kerstmis brengen." Het is niet in geld uit te drukken, wat deze bescheiden we tenschappelijke onderzoeker voor het bloembollenvak heeft betekend. Het vergt enigterugschakelen in de ge schiedenis. Er was eens een kweker, genaamd Nicolaas Dames die ontdek te dat de bloeitijd van bloembollen kon worden vervroegd. Hij heeft dit ondanks de hoon van zijn collega's geprobeerd. Zijn werk werd nauw lettend gevolgd door prof. Blaauw van de Landbouwhogeschool in Wa- geningen, die hierop attent was ge maakt door publikaties van de heer Moerland. Prof. Blaauw werkte de ontdekkingen van de heer Dames uit en publiceerde zijn bevindingen. De heer Beijer kwam in de bloembollen streek terecht en hij heeft voortge bouwd op de resultaten van prof. Blaauw. De heer Warnaar zei terecht, dat aan het werk van dr. Beijer de verlenging van het verkoopseizoen van alle bloembollengewassen te danken is. De scheidende dr. Beijer, in gesel schap van jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, alg. voor zitter van de Kon. Alg. Ver. van Bloembollencultuur, in het Labora torium voor Bloem bollenondcrzoek. ALPHEN AAN DEN RIJN OPSPORING VAN MINDERJARIG MEISJE VERZOCHT 2191 Veel waardering voor zijn prestaties De huldigingsbij eenkomst werd gepresideerd door de jeugdige prof. P. K. Sohenk, directeur van het La boratorium voor bloembol leno nder - zoek te Lisse. Hij verwelkomde naast de vele prominente figuren in het bloembollen vak ook prof. Minderga, president van het bestuur van de Landbouwhogeschool te Wageningen, waarvan het laboratorium te Lisse een onderdeed is. Hij gaf het woord aan de voorzitter van het Centraal Bloembollen Comité, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner den, die zich als tolk van het bloem bollenvak tot deze zo geziene 65-ja rige onderzoeker wendde, met te me moreren, dat het bloembollenvak 'n zwaar verlies lijdt door het heen gaan van deze zo bescheiden onder zoeker. Als grootste prestatie roemde hij de eigenschappen van dr. J. J. Beijer om uiterst ingewikkelde pro blemen zo voor te dragen dat een leek ze ook kan begrijpen. Christine Keeler gearresteerd Christine Keeler, die een cehtrale rol heeft gespeeld in het Profumo- schandaal, is donderdagavond tege lijk met twee andere vrouwen be schuldigd van meineed en samen zwering om de justitie in zijn werk te belemmeren. De twee andere vrou wen die tegelijk met Christine Keeler in staat van beschuldiging werden gesteld zijn de huishoudster van Christine, mevrouw Olive Booker, en Paula Hamilton Marshall, met wie zij haar flat deelde. Christine Keeler, Paula Hamilton Marshall en mevrouw Olive Brooker, die gisteren werden gearresteerd, zul len vandaag voor de rechter verschij nen. Vannacht werd voorts de Jamaicaan Rudolf Fenton gearresteerd op de zelfde beschuldiging als die tegen de drie vrouwen. Nieuwe V.S.-raket Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, NASA, heeft met de Boeing-vliegtuigfabrieken 'n contract afgesloten ter waarde van zes miljoen dollar voor de vervaar diging van een nieuwe raketbestrij- dende raket, genaamd „Hibex". Dit werd donderdag bekendgemaakt door senator Henry Jackson, die voorts zei, dat het Hibex-projekt van het grootste belang is voor de Ameri kaanse verdediging. De Boeing-fabrieken zullen een twaalftal prototypes van deze raket maken, die zal worden voortgestuwd met behulp van vaste brandstof en grote snelheden kan halen. Voor de lancering kunnen ondergrondse in stallaties worden gebruikt. VERKLARING VAN BRANDT AANGENOMEN De Westberlijnse gemeenteraad heeft donderdag met algemene stemmen de verklaring van burgemeester Brandt aangenomen, waarin wordt gevraagd om vrije toegang over land naar West-Berlijn. De verklaring, die Brandt dinsdag in de gemeenteraad aflegde, ging over de politiek ten aanzien van de Duitse en de Ber- lijnse kwestie. Ook werd in de ver klaring een pleidooi gehouden voor de gedachte van een internationale autoriteit, die de verbindingen tus sen West-Duitsland en West-Berlijn zou moeten waarborgen. Hij roemde de onderzoekingen van dr. Beijer op het gebied van de vroegste bloei. Ook de gladiolen heeft hij in zijn onderzoekingen betrókken. Hij heeft er zeer goede resultaten, mee bereikt. Als tegenhanger van de vervroeging van de bloei, staat de methode om de broei te vertóten. Men kan nu, dank zij de bekende behandeling van 5 gr. C. ook iin de tropische en sub-tropische gebieden bollen tot een zeer goede bloem bren gen. Het vak drukte zijn dankbaarheid uit door dr. Beijer een cadeau aan te bieden, bestaande uit een comple te radioset voor stereofonie. Dr. Beij er heeft namelijk twee grote hobbies, te weten muziek en schilderkunst. Namens de directeur van de tuin bouw, ir. De Zee, sprak de Rijks- tuinbouwconsulent te Lisse, ir. A. F. Vlag. Ook deze wees op de eigen schap van dr. Beijer om de proble men klaar en duidelijk te stellen. Hetzelfde bracht de voorzitter van de Commissie voor Wetenschappelijk Onderzoek, de heer G. v. d. Marei, naar voren. Hij sprak er zijn vreugde over iut, dat dr. Beijer een zo mooie carrière kon afsluiten. NICOLAAS DAMES-MEDAILLE Dr. Beijer noemde in zijn antwoord de onderscheiding met de Nicolaas Dames-medaille bijzonder vererend. Hij legde er de nadruk op, dat een bloembollenkweker als Nicolaas Da mes op bewonderenswaardige en wetenschappelijke wijze kans heeft gezien de vervroeging van hyacin ten te realiseren. De heer J. F. Ch. Dix reikte hem deze uiterst zelden toegekende medaille uit. Prof. Schenk, directeur van „het Lab", tenslotte roemde zijn werk als onderzoeker op het gebied van de vervroeging en d phytopaühologie. Dr. Beijer wist de activiteiten te coördineren of zo no dig te delegeren en te activeren. OMGEKEERDE INTEGRATIE De Amerikaanse vlieger Kenneth Jay Fitts, die Anchorage, in Alaska, als basis heeft, heeft op zijn eigen wijze een steentje bijgedragen aan de opheffing van de rassenscheiding in de Ver. Staten. Hij heeft namelijk zijn zevenjarige zoontje Stevert als leerling doen inschrijven op 'n school voor negerkinderen in Alaska. „God heeft de mensen gelijk ge schapen en ik geloof, dat wij ons daaraan moeten houden", aldus Fitts. De dichtsbijzijnde school voor blan ke kinderen ligt op vijf kilometer van het huis van de vlieger. De school voor negerkinderen ligt drie kilome ter dichterbij. In het circus Scott, dat in Stock holm optreedt, heeft de waterbuffel Aida een jong ter wereld gebracht na de avond tevoren nog in de voor stelling te zijn opgetreden. Zulk een geboorte in gevangenschap is zeld zaam. Hondurese troepen zijn een aktie begonnen tegen ongeveer' 'duizend communistische guerillastrijders, die bij de grens met Nicaragua het land zijn binnengekomen. Dit werd don derdag bekendgemaakt door Hon durese legerkingen. De inspekteur-korpschef van ge meentepolitie te Alphen a.d. Rijn verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Justina van Kampen, oud 16 jaar, die op woensdag 28 augustus jl. omstreeks 13.30 uur de opvoedingsinrichting te Alphen a.d. Rijn verlaten heeft en sindsdien spoorloos is. Signalement: lang ongeveer 1.65 meter, gezet pos tuur, bol blozend gelaat, donker blond haar, zogenaamd rattenkopje. Kleding: zomerrok met o.a. de kleuren blauw en geel, rose blouse met korte mouwen, lichtblauw dra- Ion vest, grijze regenmantel en witte schoenen. Een ieder die inlichtingen kan geven wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de gemeente politie te Alphen aan den Rijn, be reikbaar onder netnummer 01720, abonneenummer 3344, of met de po litie in zijn/haar woon- of verblijf plaats. SASSENHEIM WOENSDAG KORTEBAANDRAVERU Woensdag a.s. 11 september wordt om half twee op de baan aan de Parklaan de jaarlijkse kortebaandra- verij gehouden. Deze draverij geldt tevens voor het kampioenschap voor het zuiden. In paardesportkringen bestaat gro te belangstelling voor deze door de ver. „Sassenheim en Omstreken" ge organiseerde draverij. Reeds 28 paar den zijn ingeschreven (hetgeen ove rigens niet wil zeggen, dat ze alle 28 zullen opkomen). Bekende dra vers zijn er onder zoals April Love, Sammy Mars, Victor Hannover, X Worthy, Youthfull, Nora Spencer Zebulon en Zeppelin. Totalisator, evenals een consump tietent zijn aanwezig. Verder zal er gezorgd worden voor een groot aan tal zitplaatsen. Als attraktie voor de kinderen van de leden wordt met toestemming van b. en w. van Sassenheim een gratis loterij gehouden. Kinderen tot en met 15 jaar, wier ouders lid zijn van de harddraverij vereniging „Sassenheim en Omstreken" kunnen tot uiterlijk dinsdagavond 10 september a.s. 8 uur in de bus van Parklaan 63 een brief je doen waarop zij kunnen aangeven welk paard naar haar mening de wedstrijd zal winnen. Op deze briefjes moet dus vermeld worden: a. naam van het paard dat voor het kind in kwestie favoriet is; b: naam en adres voluit van het kind met adres en geboortedatum. Ieder kind mag slechts eenmaal meedoen. Voor de winnaar(s) is een bedrag van 25 ter beschikking. De uitslag van deze gratis loterij wordt direct na afloop van de draverij hffrpnd gypa^Jct in „Het Bruine Paard" waar ook de prijsuitreiking zal geschieden.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4