JmUGAT BRUGWACHTER C. H. ROOSENDAAL IN WAAGGEBOUW GEHULDIGD Inschrijving voor Haring en Wittebrood Tentoonstelling „Ons Buiten'1 MAANDAG 2 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT Voor de heer C. H. Roosendaal was vanochtend het ogenblik aange broken. waarop de Leidse Markt- en Havendienst afscheid van hem moest nemen. De heer Roosendaal, die vele jaren achtereen de funktie van brug wachter heeft vervuld, bereikte on langs de pensioengerechtigde leef tijd. Hij werd in intieme kring in het Waaggebouw gehuldigd. Tot de sprekers behoorde de direk- teur van de Markt- en Havendienst, de heer M. Weima. Deze vestigde de aandacht voorna melijk op het feit, dat de heer Roo sendaal met grote aktiviteit en met veel overgave zijn taak als brug wachter heeft vervuld. De heer Wei- ma liet verder in zijn toespraak dui- JUBILEÜMWEDSTRIJDEN WESTER-KW ARTIER Daar de Speeltuinver. Wester - Kwartier in november a.s. 36 jaar bestaait had het bestuiur gemeend als voorsproef Jubileum-voetbalwed strijden te organiseren voor de jeugd en wel voor de pupilden en aspiran ten. Dit is zaterdagochtend j.l. ge schied op het Leidse Boys-terrein te gen de spelertjes van Leidse Boys. Er werden gespeeld een Pupillen- wedstrijd en een Aspirantwedstrijd. Het bestuur van de speeltuin had twee bekers beschikbaar gesteld. De pupillen speelden een spannende wedstrijd. De wedstrijd eindigde in gelijkspel (1-1). Br moesten straf schoppen genomen worden en Wes- ter-Kwartier benutte er twee van te gen een van Leidse Boys. Het einde kwam met 2-1 voor Wester-Kwartier. Daarna verschenen de Aspiranten in het veld, deze wedstrijd was le- bvendiger en er werd dikwijls heel goed gespeeld. De rust ging met 1-0 in voordeel Wester-Kwartier. Ook na rust bleef het 1-0. Na afloop reikte heer Crama de bekers uit aan de aan voerders van W.K. Alle jongens wer den door de portier van de speeltuin getraoteerd. Zaterdag a.s. vertrek ken twee grote bussen (dubbeldeks) voor een gezellige dag voor alle kin deren van de speeltuin W.K. Alleen kinderen van 8 tot en met 14 jaar. Er komt ook een grote rolschaats- wedstrijd: de jeugd van Wester- Kwartier tegen de jeugd van de Ro- tografure op zaterdag 21 september des morgens en des middags om fraaie prijzen en een grote sportdag voor alle kinderen van het Wester - Kwartier. Leidse agenda APOTHEKERSDIENST Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek D. C. Kok, Rapen burg 9, tel. 24807. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp is geopend. BIOSCOPEN De films in de week van 30-8 tot 5-9 zijn door de Katholieke Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: De onbevredigden, str. volw. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: 55 Dagen Peking, 14 jr, (Prol.) Dagelijks, ook zondag, 2.30 en 8 uur Luxor: Rats, kuch en mooie meisjes, 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: Me and the Colonel, a.l. (Prol.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: West Side Story, 14 jaar (Prol.) Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag: 2, 5 en 8 uur. Rex: Caesar de Veroveraar, 14 jaar (t.m. dinsdag) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Wo. en do.: Immer will ich dir ge- hören, a.l. Op de wijze waarop prins Phi lip van Engeland zich in het open baar pleegt te bewegen, namelijk met de handen op de rug, is een danspas gebaseerd die voorkomt in de nieuwe rage voor „the blues", al dus de Sunday Mirror. Deze danspas wordt ,„the Philip" genoemd. De heer Weima, direkteur van de Markt- en Havendienst drukt het echtpaar Roosendaal de hand. (foto: Holvast) delijk uitkomen, dat de scheidende brugwachter ook in het sociale le ven een strijdbare figuur is geweest. De heer Roosendaal is op 21 mei 1928 als assistent-brugwachter in dienst van de Markt- en .Haven dienst te Leiden getreden. Hij werd met ingang van 13 januari 1929 be noemd in tijdelijke dienst en met ingang van 1 januari 1930 in vaste dienst. Precies een jaar later werd hij bevorderd tot brugwachter le klasse. De heer Roosendaal, die op alle ha- venposten van de gemeente Leiden dienst heeft gedaan, heeft zich in zijn ambtsperiode van ruim 35 jaar onafgebroken dienst, doen kennen als een ijverige, plichtsgetrouwe en zeer bekwame brugwachter, terwijl hij in sterke mate heeft bijgedragen in de opleiding van de onder hem geplaatste jongeren. Aan attenties heeft het de heer Roosendaal vandaag niet ontbroken, hij kreeg onder meer een enveloppe met inhoud. De foto toont het moment, waarop de heer Weima het echtpaar Roosen daal de hand drukt. BEURSOVERZICHT VAN MAANDAG Grote belangstelling inschrijving Bank Nederlandsche Gemeenten Voor de inschrijving op de nieuwe lening „Bank voor Nederlandsche Ge meenten" 1963/IH groot 100 min 4 yK procent obligaties tegen 99% pro cent bestond ter beurze grote belang stelling. Dit valt gemakkelijk te ver klaren uit het feit dat de stukken van de vorige 4J4-lening van deze instel ling, waarop vandaag de storting plaatsvond, eveneens groot 100 mnl. doch tegen 99 procent, thans 99 15/16, noteren. De 4% procent staatsobliga ties werden verhandeld op 1001/8- V+. Ongetwijfeld zal de nieuwe lening er weer royaal ingaan, aldus de beurs. Het Damrak zette vandaag de nieu we beursweek in met minimale om zetten in alle hoofdfondsen. Bij de opening was de stemming licht ver deeld. AKU ontmoette wat lokale vraag waardoor dit fonds op 482'/* anderhalf punt verbeterde ten op zichte van het voorgaande slotniveau. Philips liep op van 153.00 tot 153.30 153.00). Unilever verbeterde van 179.90 tot 180.20 179.90), om de markt te verlaten op 180.00. Hoogovens zakten in van 599 tot 597 (600'/*). Er was geen enkele stimu lans aanwezig die de hoofdfondsen, in welke richting ook, kon beinvloe- den. Het feit dat Wall Street van daag, wegens Labour-day, gesloten blijft droeg tot de lusteloze stemming in Amsterdam bij. Ook gedurende de verdere beursduur bleef het in de hoeken van de internationale waar den zeer rustig. Er deden zich geen koersveranderingen van enige bete kenis meer voor. Aandelen KLM wer den wederom lager geadviseerd. In de scheepvaartsector was de stem ming nauwelijks prijshoudend met alleen in de eerste tien minuten van de beursduur enige affaire. Van de leidende cultures moest Amsterdam Rubber anderhalf punt prijsgeven op 108'/*. In verband met de aanstaande fu sie tussen „Zwanenberg-Organon" en de „Eau de Colognefabriek Boldoot N.V." werden op aandelen Zwanen berg iets hoger geadviseerd. „Bol doot" is min of meer een familiebe zit waarvan de aandelen nog nooit op de incourante markt te beurze werden verhandeld. Aandelen van de Exploitatie Maatschappij Schevenin- gen" werden tien punten hoger gead viseerd. De beurs verwacht dat dit concern zeer binnenkort met cijfers over de gang van zaken in het lopen de boekjaar zal komen. .General Ban den' kregen een onveranderde ad- vieskoers op 86'/*. Het is er in de jaar vergadering van deze maatschappij wederom warmpjes toegegaan. Het is langzamerhand traditie ge worden, aldus de beurs, dat de di rectie de aandeelhouders .gouden ber den bergen" belooft, en dat aandeel houders hun ongezouten kritiek ten opzichte van het beleid spuien. On danks alle goede beloften van de di rectie van de laatste jaren bedraagt thans het totale verliessolda van „Ge neral Banden" 4,65 min. Zaterdagavond vond in „De Burcht" de inschrijving plaats voor de traditionele uitdeling van haring en wit tebrood op 3 oktober. Onze foto toont een aantal gegadig den voor de inschrijftafels, waarachter de commissie leden ijverig de namen noteren. We xien o.a. de heer J. Brouwer (staande) en op de voorgrond de heer Harteveld. Op het kruispunt Lage Rijndijk- Borneostraat heeft zaterdagochtend omstreeks kwart voor elf een aan rijding plaatsgehad tussen een per sonenauto en een bromfiets. De per sonenauto reed over de Lage Rijn dijk in de richting van de Span- jaardsbrug, toen een voor de auto uitrijdende wielrijdater plotseling naar links van richting veranderde. De bestuurder van de auto moest sterk remmen en naar links uitwij ken. Op dat moment naderde uit de tegenovergestelde richting een brom fiets, bestuurd door de 212-jarige los- arbeider P. Dozij, die achter op de duo zijn 21-jarige broer J. Dozij ver voerde. Beide zijn woonachtig in Lei den. De bromfietser reed tegen de auto, waardoor de duo-passagier een gecompliceerde onderbeenbreuk op liep. Hij is door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. (De 16-jarige kantoorbediende A. Beijk uit Sasseheim is zaterdag om 11:55 uur op de Hoge Rijndijk met zijn bromfiets tegen een geopend portier van een stilstaande auto ge reden. Met een diepe hoofdwonde en een hersenschudding is hij door de E.H.D. naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Zondag zijn er in Leiden drie per sonenauto's ontvreemd: - van de Fruinlaan verdween een groene Mor ris, kenteken UT 82-3-7. De auto is het eigendom van dr. Pleiter. - van de Plesmanlaan (bij het legermu- Aan de heer P. Massaar werd van morgen in het kantoor van de Sted. Fabrieken voor Gas en Electriciteit de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitge reikt. De heer Massaar kreeg deze onderscheiding, omdat hij een halve eeuw in dienst van de Lichfabrieken is. Wethouder P. S. Harmsen speld de het ere-metaal in tegenwoordig heid van de direkteur van de SLF, ir. Y. Ykema, op de revers van de jubilaris. De heer Massaar trad als jongen van dertien jaar in dienst van de SLF. Hij heeft daar verschil lende administratieve afdelingen doorlopen en belastte zich in het bijzonder met de correspondentie. Sinds 1950 is de heer Massaar chef van de correspondentie. seum) verdween een donkerblauwe Vauxhal, kenteken UX 30-13. - Bij de Burcht werd gisteravond een taxi, merk Ford Cortina vermist. De wa gen is beige-kleurig met wit dak, keniteken GT 22-47. Verder hadden er zaïterdag 19 aanrijdingen plaats van minder ern stige aard. Veelal was er slechts sprake van blikschade. De jongens van het Sleutelkoor worden eraan herinnerd, dat mor genavond om zes uur de repetities weer beginnen in het gebouw aan de Garenmarkt, inganig Korevaarstraat. Morgenmiddag van 2-4 uur wordt de eerste najaarsbijeenkomst gehouden van de vereniging „Sancta Veronica" bij de zusters Carmelites- sen, Oude Vest, ingang Hazewind- steeg, 2e deur rechts. Er ligt voldoen de materiaal gereed. Mogen er veel dames komen om iets te breien of te naaien voor hun stadgenoten, die in minder gunstige omstandigheden verkeren. De leden van de R.K. Bejaar den-sociëteit, parochie Herensingel, worden er aan herinnerd, dat a.s. donderdag 5 sept. onze wekelijkse bijeenkomsten weer beginnen. Nieu we leden zijn dan ook hartelijk wel kom. HENGELEN VISSENDE CONTROLEURS De controleurs van de Leidse Hen gelaars Competitie en bestuursleden hielden een viswedstrijd in de Vliet. De vangst was zeer slecht. Uitslag: 1 C. Zandvliet; 2 L. Schuchard, 3 Can- bier, 4 G. Hanno, 5 Chr. Sierat, 6 C. Jongeleen, 7 J. Hollebeek, 8 J. Was- sink, 9 Flippo. Ondanks de minder gunstige weers omstandigheden bestond er zaterdag middag een zeer grote belangstelling in de kringen van cliënten, relaties en leveranciers voor de officiële ope ning van het nieuwe bedrijfspand aan de Rooseveltstraat 15, in welk bij zonder fraai pand de heer Vlasveld tihans zijn bekende rijschool heeft ge vestigd. Naast de velen, die persoon lijk acte de presence gaven, vertolk ten vele bloemstukken en schrifte lijke gelukwensen de gevoelens, die men voor het bedrijf en zijn eige naar koestert. Onder de receptiegangers bevond zich om. de heer A. de Jong, secre taris van de F.N.O.P., afdeling Zuid- Holland, die zich bereid had ver klaard de officiële opening te ver richten. Het bijzonder fraai en modern in gerichte bedrijf omvat thans voor de praktijklessen, acht nieuwe personen auto's, een vrachtauto, een drietal scooters en motoren en is tevens voorzien van een gezellig ingericht theorielokaal, dat plaats biedt aan 'n dertigtal leerlingen. Een automati sche dia-projector zal de theorieles sen op een groot formaat projectie scherm visueel nog accentueren. AFSCHEID ZR. ACCURSIA Morgenavond 7 uur bestaat er ge legenheid in de Lidninaschool ingang Lammenschansweg 6 afscheid te ne men van zuster Accursia hoofd van het St. Liduina-tehuis. Ruim 1000 „eerstejaars'' Eerstejaarsdagen Leidse Universiteit Hedenmorgen zijn voor ruim dui zend eerstejaars-studenten (dit is, ten opzichte van vorig jaar, een ver meerdering van ongeveer 130) de' Eerstejaarsdagen van de Leidse Uni versiteit officieel geopend met een toespraak van de praeses Faculta- tum, de heer J. A. Walkate, in de Pieterskerk. Hij vergeleek in zijn toespraak, getiteld „Samenspel of buitenspel" de wetenschapsbeoefe ning met een teamsport: „Studeren en student zijn is geen individueel, maar een groepsspel, dat rich tot doel heeft gesteld in een voortdu rende geestelijke krachtmeting met de wetenschap haar te doorvorsen, haar logica te doorzien en haar gril ligheden te begrijpen. Slechts door intens geconcentreerd samenspel kan het team een volgende overwinning aan de lange reeks toevoegen". Hij ried zijn gehoor aan, zich aan te slui ten bij een (of meer) van de vele studentenverenigingen, die de Leid se universiteit telt. Prof. dr. W. den Boer, Rector- magnificus van de Leidse universiteit in het academiejaar 19631964 be lichtte hierna in zijn toespraak, ge titeld „Overgang?" verschillen tus sen het onderwijs, dat de a.s. stu denten tot nu toe hebben genoten en het onderwijs, dat de universiteit hen zal geven. Om 12 uur werd groepsgewijs de lunch gebruikt, waarna om 13.45 uur middagprogramma een aanvang nam. Roomburg en Onderlinge Tuinver. organiseerden uitstekende expositie Op het thans precies 2 jaar gele den tijdelijk ter beschikking gestel de prachtige tuincomplex aan de Vlietweg onder de gemeente Zoeter- woude, hebben de leden van de volkstuinverenigingen „Roomburg" en „De Onderlinge Turnvereniging" een bewonderenswaardige activiteit ontplooid in het kweken van de meest uiteenlopende producten. Me de door een gezonde onderlinge riva liteit en het volgen van de door de Leidse Bond georganiseerde cursus sen konden zij aan deze producten een kwaliteit geven, die de toets der kritiek van de vakman uitstekend kan doorstaan. Onder de zeer velen, die ondanks de minder gunstige weersomstandig heden van hun belangstelling voor de zaterdag gehouden expositie blijk gaven, bevonden zich burgemeester J. A. Detmers en wethouder M. Kraan van Zoeterwoude, wethouder C. J. Piena, de voorzitter van de Leidse Bond van Volkstuinverenigin gen, de heer A. Zaalberg, en de af gevaardigden van de verschillende zusterverenigingen. In zijn welkomstwoord richtte de voorzitter van Roomburg, de heer Van der Zwart zich in het bijzonder tot burgemeester Detmers en de bei de wethouders en legde hij er de na druk op, dat de leden van genoemde verenigingen deze belangstelling van „officiële zijde" bijzonder op prijs stelden. Beide verenigingen waren zich, aldus spreker ten volle bewust van het feit, dat dit complex slechts een tijdelijke voorziening was en t.z. t. zal moeten verdwijnen indien de voorgestelde grenswijziging niet spoedig worden gerealiseerd. In dit verband sprak hij uiteraard de hoop uit, dat de realisatie hiervan niet te lang op zich zal laten wachten, zo dat ook „Roomburg" en „De onder linge Turnvereniging" binnen afzien bare tijd een permanent complex ter beschikking krijgen. Navnog een kort overzicht te hebben gegeven van de activiteiten op het complex en te hebben gewezen op de voortreffelijke kweekresultaten, die werden bereikt, verklaarde hij deze gecombineerde expositie voor geopend. De jury gevormd door de keur meesters W. Barnard en J. W. Veen (die geen gemakkelijke taak hadden) kwam tot de navolgende beoordeling: mooiste stand gemengde producten: G. J. Th. van Veen 8 2/3 pnt (Zaal- bergwisselbeker en medaille); afde ling bloemen: wisselplaquette en medaille: G. J. Th. van Veen 8 2/3: tweede prijs (lauwertak) J. v. d Zwart 8 1/3 derde prijs (medaille) M. v. d. Plas 8 1/3 pnt; Van der Zwart 2de prijs vanwege iets betere kwaliteit bloemen: groenten- en fruitassortiment: 1ste prijs (wissel beker) P. van Splunder 91/* pnt; 2de prijs (lauwertak) M. van der Plas 9 pnt.; 3de prijs (medaille) P. v. Root- selaar 8 pnt. Het ligt in het voornemen, dat de Bondsvoorzitter, de heer Zaalberg op de eerstkomende najaarsbijeenkomst de prijzen uitreikt. Dat de leden van het volkstuin complex „Ons Buiten" een actieve en gezonde vrije tijdsbesteding op hun tuinen van het - helaas tot nu toe nog - enige vaste complex in Lei den gepaard hebben laten gaan met een ontwikkeling tot een prijzens waardig hoog niveau van vakman schap hebben zij bewezen op de twee daagse tentoonstelling van de door hen zelf gekweekte producten, welke zaterdagmiddag onder grote belang stelling door wethouder C. J. Piena officiëel werd geopend. In zijn woord van welkom richtte de voorzitter van „Ons Buiten", de heer W. F. Smit, zich in het bijzon der tpt de heer en mevrouw Piena, de voorzitter en de secretaris van de Leidse Bond van Volkstuinvereni gingen, de heren A. Zaalberg en J. van der Zwart en de afgevaardigden van Leidse zusterverenigingen. Spr. wijdde vervolgens enige woor den aan de nog steeds ontbrekende bemaling van het complex waardoor na de vele regens in de afgelopen weken een groot deel van de tuinen in ware waterpoelen veranderd zijn. Dat de leden van de vereniging er desondanks toch in waren geslaagd deze in elg opzicht zeer fraaie expo sitie in t& richten, moet, aldus spr. iedere bewondering afdwingen. Tenslotte wees spr. nog op -het grote nut van dergelijke tentoonstel lingen, die een gezonde rivaliteit be vorderen en de inzenders stimuleren hun prestaties op kweekgebied steeds meer op te voeren. Wethouder Piena was zeer ver heugd, dat hij was aangezocht deze bijzonder fraaie tentoonstelling te openen, hoewel het vandaag aan de dag zijns inziens een hachelijke on derneming was om als lid van het college van B. en W. officiëel op een volkstuincomplex te komen. Er wor den dan vele wensen door de volks tuinders geuit, die alle zeer gerecht vaardigd zijn, doch helaas vooralsnog onvervuld moeten blijven. „Gezien de nog vele woningzoekenden is het schier onmogelijk om binnen de hui dige gemeentegrenzen meer ruimte voor volkstuinen en recreatiecentra te scheppen," vestigde spr. nog eens met nadruk de aandacht op het Leid se grondtekort. Wat de „watersnood" op het complex betrof, kon hij het bestuur van „Ons Buiten" tot zijn groot genoegen mededelen, dat ein delijk dezer dagen de goedkeuring van Ged. St. was afgekomen voor 'n een pompbemaling, zodat deze dus zo spoedig mogelijk kon worden gereali seerd. Nog even terugkomend op het tekort aan grond voor de volkstuin derij, hoopte de wethouder spoedig een kavel tuingrond in de Oostvliet- polder vrij te krijgen voor een tijde lijk volkstuincomplex. Na de inzen ders te hebben gecomplimenteerd met de bereikte resultaten, waarme de zij lieten zien waartoe een hobby kon leiden en welke grote activi teit er op „Ons Buiten" heerst, ver klaarde de heer Piena deze exposi tie officieel voor geopend. De uitslag van de jury, gevormd door de heren J. H. Smit, W. Mank en P. Laman was als volgt: Afdeling fruit: 1ste prijs H. Tege laar 23'/2 pnt; 2de prijs J. Roozen- daal 23 pnt; afdeling groenten: 1ste prijs A. Crama 23 pnt.; 2de prijs A. Mols Jeagers 22 pnt.; afdeling pot planten: 1ste prijs J. Roozendaal Sr 9 pnt; 2de prijzen J. Roozendaal Jr. en H. Dongelmans (beiden 8 pnt.; af deling stands: 1ste prijs en wissel- beker A. Mols Jeagers 9 pnt.; 2de prijzen J. Roosendaal jr. en J. Roo zendaal sr., beiden 8 pnt.; afdeling dahlia's: 1ste prijs en wisselbeker (mooiste pompen-dahlia) A. Hofman 9 pnt; 2de prijzen J. Roozendaal jr. en mevrouw Van Zijp beiden 8 pnt.; de wisselplaquette voor de mooiste dahlia opmaak in vaas ging eveneens naar A. Mols Jeagers, 7 pnt. De prij zen bestonden uit huishoudelijke ar tikelen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8