„SLAG BIJ WATERLOO" EINDIGDE MET VELDSLAG EN INCIDENTEN MAANDAG 2 SEPTEMBER 1963 DE LEID SE COURANT PAGINA 6 Carel Briels mocht niet naar ere-tribune is het slagveld geworden, waar de massaregisseur Carel Briels zijn gro te nederlaag geleden heeft. Zaterdag avond is het spektakel besloten met een paar incidenten die typerend zijn voor de sfeer, waarin het nationale spel zich heeft voltrokken. Vlak voor het begin van het laatste deel van de show „De tuin van Europa", een gala-uitvoering die o.a. werd bijge woond door prinses Irene, minister president Marijnen en de commissa ris der Koningin in Limburg, dr. Houben, is het tot een incident ge komen, toen Carel Briels de journa listen, die binnen waren gekomen op vertoon van hun perskaart, wil de laten verwijderen. Enkele verslag gevers vertrokken inderdaad, ande ren bleven. De heer Briels verzekerde niet te zullen beginnen voordat de journalis ten met hun perskaart vertrokken waren. „U kunt een kaartje van drie gulden kopen", aldus zei de heer Briels tot de verslaggevers. Inmid dels stonden de leden van het stich tingsbestuur in de hal van het Gof- fertstadion klaar om prinses Irene te verwelkomen. Het zag er naar uit, dat haar aankomst zou samenvallen met een bijzonder vervelende scene. Gelukkig werden de moeilijkheden opgelost toen de nog aanwezige jour nalisten een kaartje ontvingen van de Rijksvoorlichtingsdienst. GEEN TOEGANG Na afloop van de show ontstond er opnieuw tumult, toen de heer Briels vanuit zijn regiekamer de eretribu ne wilde oplopen. Men had echter van te voren bepaald, dat niemand tijdens het bezoek van de prinses de eretribune mocht betreden. Ook de heer Briels niet. Met het oog op mo gelijke moeilijkheden had men een cordon van zes agenten om de regie kamer van Briels gelegd. Briels werd dan ook door de poli tiefunctionarissen tegengehouden. Zijn zoon Rutger sprong daarop ge ëmotioneerd op en deelde door de microfoon mee, dat zijn vader door de politie werd vastgehouden. Spe lers en speelsters aan het spel, die Carel Briels een ovatie wilden bren gen namen die niet en sprongen in massa de tribune op en namen de heer Briels op de schouders. VELDSLAG Enige tijd later kwam het opnieuw tot incidenten op het feestterrein waar het organiserend Stichtingsbe stuur met enkele medewerkers van het spel geen overeenstemming kon den bereiken over de uitbetaling van de lonen. Figuranten en nozems bemoeiden zich ermee en namen zo'n dreigende houding aan, dat het bestuur met spoed uitweek naar de op het terrein aanwezige politiepost. Daar werd het overleg voortgezet. Van het hoofdbu reau van politie was intussen ver sterking opgeroepen waarop het de politie mogelijk werd een cordon rond het onderhandelingsoord te leg gen. De buiten staande menigte, waarbij zich ook Carel Briels had gevoegd, groeide intussen aan en drong tie rend op. Spoedig vielen over en weer klappen. Niemand werd echter ge wond. Om een uur des nachts was de orde op het Waterlooterrein her steld. Van het feit, dat nadien de poli tiebewaking werd teruggetrokken hebben onbekenden in de loop van de nacht en zondag nog wel misbruik gemaakt door ernstige materiële schade aan te richten op het Water looterrein. VERADEMING De viering „150 jaar Koninkrijk" waarvan de als nationale manifesta tie aangekondigde feestelijkheden in Nijmegen het hoogtepunt zijn, is thans voor Nijmegen afgelopen. Me nigeen in Nijmegen ervaart dit als een verademing. De regisseur zelf ook, getuige zijn uitlating „Dit was Behalve het stichtingsbestuur zit ook het gemeentebestuur van Nijme gen met grote kosten. Voor het her stel van de schade aan het Goffert- Stadion was f 140.000 uitgetrokken. Het ziet er echter naar uit, dat dit bedrag belangrijk zal worden over schreden. De verwachting in Nijme gen is, dat het verlies voor het Stich tingsbestuur in de honderdduizenden guldens zal lopen. De heer Briels wil thans vakantie in Frankrijk gaan houden. Volgens zijn zeggen heeft hij aanbiedingen uit Amerika en Duitsland gekregen. mijn laatste show in Nederland. Ik ga naar Amerika en ben mij ervan bewust, dat niemand daar een traan om zal laten". Aan deze uitspraak zijn vele onple zierige verwikkelingen voorafgegaan. Schermutselingen met de vorige mi nister van defensie, die te elfder ure de toegezegde militaire medewer king introk, waardoor de uitbeelding van de veldslag van 1815 niet kon doorgaan. Deze maakte toen plaats voor een gedeeltelijk in 1315, ge deeltelijk in 1963 gesitueerd „Euro pees tuinfeest" onder de titel „Voor en na Waterloo". Schermutselingen op internationaal niveau, toen een grote, naar het tuinfeest ontboden dansgroep uit Orange na aankomst overbodig werd geoordeeld en bij de deur van het organisatiebureau werd afgescheept. Schermutselingen met de gehele Nederlandse pers, dat Ca rel Briels gebrek aan medewerking voor zijn spel verwijt. Schermutse lingen om het „feestterrein", waar de met klachten aantredende Nijmeegse arts een kaakslag kreeg van organi sator Briels, die in de daarna vol gende dagen nog de aanklacht op zich vestigde door bezoekers en elf ere gasten te bedreigen met de medede ling: „i'll kill you". MISLUKKING Ruzie was er tenslotte met en tus sen iedereen. Dat de zaken in het stadion onderwijl floreerden was niet merkbaar. De hippische evenemen ten, die ruim een week duurden, zijn een volledige mislukking geworden. De speciale tribunes, die hiervoor werden gebouwd, waren berekend op duizenden bezoekers, doch er heeft haast geen enkele belangstellende gezeten. De als grootscheeps aangekondigde landelijke Europese markt - bleek niets spectaculair te bieden en is ge ëindigd in een aanzienlijk financiële strop voor de pachters, die praktisch geen omzet hebben gehad. Het grote stadionspel, waarvan Briels verklaar de reeds 90.000 plaatsen in voorver koop te zijn kwijtgeraakt, heeft ze- .ker nog niet een tiende deel van dit aantal bezoekers getrokken. De fi nanciële strop die resteert na deze manifestatie moet nog worden becij ferd, maar aangenomen mag worden dat deze aanzienlijk zal zijn. Carel Briels Met Carel Briels, die na het debacle in Nijmegen verklaard heeft Nederland te zullen ver laten om elders zijn talent ten dienst te stellen, gaat een groot regisseur voor Nederland ver loren. Carel Briels, die bekend was om zijn grootse massaspe len, zijn overbluffende manier van reclame en zijn vaak wat brute manier van optreden, moet niettemin gezien worden als een bijzonder begaafd orga nisator en regisseur. De festi viteiten in Nijmegen waren on danks de vele incidenten, ru zies en gevechten, van hoog ge- halte. Het spel, de entourage en festiviteiten hadden zeker meer verdiend en we zijn er van overtuigd dat bij betere weersomstandigheden de „Tuin van Europa" een succes had kunnen worden. Het geheel is we1 wat droevig verlopen voor de ijverige Carel Briels.... GEEN VAT OP BRIELS „Het bestuur van de Stichting „Viering 150 jaar Koninkrijk" zal nagaan welke verplichtingen het heeft. Dit is pas mogelijk na het ac countantsonderzoek. Het is derhalve prematuur ervan te spreken, dat de stichting failliet is en de schuldeisers naar de heer Briels, de organisator, zullen worden verwezen". Dit heeft de voorzitter van het stichtingsbe stuur mr. R. O. H. F. Werdmueller von Elgg, in antwoord op vragen meegedeeld. Hij zei, dat de stichting inkomsten ontvangt uit het garantie fonds van de industrie, de pachtsom men en de recettes van de Europese landelijke markt en de recettes van het stadionspel, welke laatste echter zeer zijn tegengevallen. Mr. Werd mueller sprak van „een blamage voor de industrie, een zaak die uit de hand was gelopen". Het stichtings bestuur had geen vat meer op de heer Briels en het contract liep in hoofdzaak via de advocaten, zo zei Ze mochten er niet bij Amerikaanse journalisten zijn zondag kwaad weggelopen van een fabriekscomplex in Zag reb, waar Chroesjtsijov 'n kijk je kwam nemen. De Amerika nen stuitten op verzet van mamnen van de veiligheids dienst toen zij probeerden ach ter Ohroestsjov en Tito de kan toren van de fabriek binnen te komen. Andere journalisten uit het westen volgden het voor beeld van de Amerikanen en verdwenen eveneens. De fabriek is met (-goed) Amerikaans geld gebouwd. Ook alle machines komen uit Ame rika. Rondom de oprichting van de „Unie van Oranjesteden" hebben zich zater dag heel wat feestelijkheden afge speeld. Foto: uit iedere Oranjestad, Breda, Dillenburg, Orange en Diest, was een folkloristische groep aange treden welke voor de feestgangers demonstreerde zoals hier de groep uit Dillenburg. jcr- Door de hevige regenval is de oogst in Zuid-Zweden bijna geheel mislukt In tien dagen is maar liefst 180 mm water gevallen. Voor Algot Svensson en zijn vrouw Elsa (foto) betekent de misoogst van graan en het verrotten van de suikerbieten een schadepost van zeker 12.000 Zweedse Kronen. INTERNATIONAAL ORANJEFEEST IN BREDA FRANSE SCHILDER GEORGES BRAQUE OVERLEDEN De Franse schilder Georges Braque is zaterdagmiddag, na een ziekte van enkele maanden, op 81-jarige leeftijd in zijn woning in Parijs overleden. Tezamen met Picasso, Leger en Gris riep hij de kubistische school in het leven, met het resultaat dat in 1908 zijn werken door de „Salon d'autom- ne" werden geweigerd. Behalve door tal van zijn doeken, verwierf Braque ook grote faam met zijn decors van beroemde ballet ten, en zijn plafondsschildering in het Parijse Louvre. Talrijke binnen- en buitenlandse onderscheidingen vielen hem ten deel. Juist nu is een omvangrijke col lectie door hem ontworpen juwelen ter waarde van meer dan een miljard franks onderweg naar de Ver. Sta ten, waar zij tentoongesteld zullen worden. Na zijn dood hebben kunstenaars en kunstkenners de betekenis van Braque nog eens geaccentueerd. De Britse beeldhouwer Henry Moore noemde Braque een van de grootste kunstenaars van deze eeuw. Sir Ken neth Clark, die directeur van de Na tional Gallery in Londen is geweest, noemde Braque een rasschilder die zich van de mode of het succes niets aantrok. Hij was een schilder die ons in de eerste plaats boeide om zijn harmonieuze kleuren- en vormen- combinaties". De Britse schilder Vic tor Pasmore zei, dat Braque's dood het einde van een tijdperk betekent. Nieuwe arrestatie in bankaffaire te Katwijk Een tweede arrestatie is gevolgd op de in hechtenisneming van de di recteur van het kantoor Katwijk van de Twentsche Bank, de heer P. Th. Z., in verband met onregelmatighe den bij dat kantoor. Thans is op last van de officier van justitie te Den Haag aangehouden de heer J. B., die te Katwijk een accountantskantoor heeft en bovendien boekhouder is bij een Katwijks aannemersbedrijf. „JOODSE ARTS" WAS SS-ER Het in Tel Aviv verschijnende blad „Jedioth Aharonoth", beschrijft zon dag de merkwaardige geschiedenis van een vroegere SS-officier, die na jarenlang voor een Israëlische arts te zijn doorgegaan en in Israël te heb ben geleefd, in West-Duitsland als oorlogsmisdadiger is gearresteerd. Volgens het blad kwam „dr. Alexander Syrt" in 1949 uit Duitsland naar Israël. Hij deed zioh voor als een Joodse vluchteling en werkte in de Neg eb-woestijn. In 1953, hij was inmiddels Israëlisch staatsburger geworden, vertrok hij naar Argenti nië, waar hij zijn praktijk voortzette en contact onderhield met verschei dene Joodse gemeenschappen in dat land. „Dr. Alexander Syrt" is in West- Duitsland gearresteerd nadat hij daar twee weken geleden was aan gekomen. Zijn werkelijke naam luidt: Hermann Schmidt. Als SS-of ficier heeft hij deel uitgemaakt van het personeel van het vernietigings kamp in Treblinka in Poleen. De echte dr. Syrt is daar in de gaskamer omgekomen en Schmidt zou zich van diens papieren hebben meester gemaakt. Zondag is in het Brabantse Zundert het jaarlijkse bloemencorso weer gehouden. Foto: een van de wagens was „verbroedering der volkeren" van de buurtschap Kapelleke. De directeur van het Katwijkse bijkantoor, die een paar maanden geleden werd aangehouden wegens het onrechtmatig verlenen van kre dietfaciliteiten aan schippers er verdween een bedrag van 360.000 en zich thans in voorarrest be vindt op beschuldiging van valsheid in geschrifte, is inmiddels door de Bank-directie van zijn functie ont heven. Tot chef van het Katwijkse bijkantoor van de Twentsche Bank is thans benoemd de heer A. N. Plug die procuratiehouder was van het kantoor Haarlem. TOESTAND VAN PROF HEUSS SLECHTER De algemene toestand van prof. Theodor Heuss, de 79-jarige oud-pre sident van West-Duitsland, gaat ach teruit, zo hebben de hem behande lende artsen zondag verklaard. Prof. Heuss bevindt zich in een zie kenhuis in Stuttgart, waar dinsdag zijn linkerbeen wegens een hardnek kige trombose werd afgezet. hij. „De industriëlen hebben een le vensles opgedaan. Zij hadden niet ge dacht, dat zoiets mogelijk zou zijn. aldus de voorzitter. GEMEENTEBESTUUR OOK STROP HET WAS OOK MIS IN ZWEDEN

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6