SCHLDERU VAN LEIDSE KAMER VAN KOOPHANDEL OP DRIFT GERAAKT Waar zal het uiteindelijk belanden? MAANDAG 2 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 In het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, staande aan de Stationsweg te Leiden en dat nu onder slopers handen is, bevond zich sinds 1951 een groot schilderij van de Warmondse kunstenaar Pieter Geraedts, voorstellende enkele allegorische figuren, omringd van vignetten, die de verschillende takken van handel en nijver heid in het ambtsgebied van de Kamer weergeven. De opdracht tot het vervaardigen van dit 4'/i bij 2 meter metende werk werd gegeven ter gelegenheid van het feit, dat de Rijnlandse Kamer per 1 januari 1951 haar zelfstandigheid had herkregen. De vraag van „de eigendom" doet zich thans echter voor. Het met naam en faam goed bekend staande Aannemings- en Handelsbedrijf J. J. van den Akker, aan wie de amove- ring van het oude gebouw is opge dragen (het ligt inmiddels zo goed als geheel tegen de grond) „met alles wat er zich op- of in bevindt", met uitzondering van enkele in het sloop- contract met name genoemde objec ten, beschouwt zich thans als eige nares van het grote paneel, naar het oordeel van de heer Jacq. v.d. Akker. Het schilderij, dat in overwegend gele tinten is geschilderd, bleek zeer vuil te zijn. De heer Van den Akker heeft het inmiddels door een des kundige laten schoonmaken, zodat het thans weer prijkt in de oorspron kelijke glanzende kleur. „Ergens in Leiden" is het opgeslagen. AFSPRAAK MET DE LAKENHAL Nu bleek ons bij informatie, dat het bestuur van de Kamer van Koophandel reeds een afspraak heeft gemaakt met de direkteur van De Lakenhal, het paneel, in afwach ting van het gereedkomen van het nieuwe gebouw der Kamer, in het depot van het museum op te slaan. De zaak is dus in een wel zeer on gewoon stadium gekomen, door de vraag, wie uiteindelijk zich zal kun nen laten gelden als eigenaar of eigenaresse. Dat de oplossing van deze vraag veel (juridische) voeten in de aarde kan hebben lijkt ons wel duidelijk. WAARHEEN? Overigens interesseert ook ons de vraag, wat er met het schilderij gaat gebeuren en waar het dan uiteinde lijk weer terecht zal komen. Het zou jammer zijn als het „in de mist" ver dween, daar is het paneel - wij heb ben het gezien in schoongemaakte staat - te belangrijk voor en boven dien ook de naam van de schilder spreekt hier een woordje mee. Een opdracht, die destijds door toedoen van het bestuur van de Kamer spon taan gehonoreerd is met een „extra prijs", lijkt ons belangrijk genoeg om het resultaat daarvan niet te doen verdwijnen. Vuurwerk met rampzalige gevolgen Doordat zondag in de buurt van het voorportaal van een kleine Mexi caanse kerk een driehonderdtal vuur pijlen voortijdig ontplofte verloren vijf mensen het leven en werden er twintig gewond. De inwoners van Santa Rosa, een dorpje op een twin tig kilometer van Mexico-city, zou den juist de kerk binnengaan om er het feest van hun beschermheilige te vieren toen het ongeluk gebeurde. Waarschijnlijk is het te wijten aan de onvoorzichtigheid van een aantal dorpelingen die, ondianks het verbod van de plaatselijke autoriteiten, vuur werk ontstaken. Circusartiest schoot eigen dochtertje dood Te Calexico, in Californië, heeft een circusartiest zondagavond ten aanschouwen van ongeveer driehon derd mensen zijn vijftienjarig doch tertje tijdens een voorstelling door een mislukt pistoolschot, gedood. De „scherpschutter" onder welke naam de man optrad, moest twee ballon netjes die het meisje op haar hoofd had, kapotschieten. De eerste kogel miste zijn doel al en sloeg in het hout achter het meisje, de tweede trof haar midden in het voorhoofd. Se ra wak heeft zaterdag bin nenlands zelfbestuur gekregen. Te middernacht van vrijdag op zater dag is de gekozen regering officieel in functie getreden, hoewel premier Stephen Ningikan reeds enige tijd zijn functies uitoefent. IJSREVVE BAIER AFGEBRAND ZOETERWOUDE Wandeltocht Zwieten een grandioos succes Dart de traditionele Rijnstreekwan- dettochten, die de wandelsportvere niging „Zwieten" (Zoeterwoude) jaarlijks organiseert, zich in een nog steeds groeiende populariteit mogen verheugen en langzaam maar zeker gaan uibgroeien tot een wandelsport- evenement van nationale allure, is zaterdag en zondag weer overduide lijk gebleken. Niet minder dan 48 vereniigingsgroepen (vorig jaar 26) en ruim 400 individuele wandelaars- (sters) braahten het totaal aantal deelnemers(sters) op 1007, waarme de het record van het vorig jaar (ruim 700) wederom werd overtrof fen. Allen hebben weer genoten van de fraaie parcoursen, die over de af standen van 10, 15 en 20 km dwars door het Rijnstreekse polderland wa ren uitgelegd. Daar er geen uitval lers waren ontvingen allen een spe ciaal ontworpen medaille en de groe pen een dito standaard. De groepen werden onderweg be oordeeld door een deskundige jury voor het eventueel in aanmerking komen voor een vtan de extra prijzen, waaronder een prachtige beker, ge schonken door burgemeester J. A. Debmers van Zoeterwoude, erevoor zitter van „Zwieten". Ook het feit, dat de „oude garde" was vertegen woordigd door drie van de oudste wandelveteranen t.w. de heren Lan- gerer (77 jaar), De Wekker (74 jaar) en De Ruiter (70 jaar) die gezamen lijk op hun gemak de 10 km-tocht af legden was reeds een record op zich zelf. Gistermiddag wachtte de Zoe- terwoudse drumband „St. Jan" de wandelaars(sters) aan de Hoge Rijn dijk op en werden met de drumband voorop de laatste kilometers naar de finish t.w. het parochiehuis „De Drie Eendjes" afgelegd. Alvorens tot de prijsuitreiking over te gaan, sprak burgemeester Detmers er zijn vreug de over uit, daA steedis meer wandel- sportliefhebbers (sters) ieder jaar naar Zoeterwoude komen en deze ze vende Rijnstreekbochten wederom 'n record hadden geboekt. De uitslagen waren: 10 km-afsband 1. „Wilskracht", 2 „Jong Leven", 3 „De Doorzetters", 4 „DVO"; 15 km- afsband: L. „DVO", 2 „WAVO", 3 „SVLV"; 20 km-afsband: 1 „Papy rus", 2 „DES", 3 „SDS". Alle prijzen bestonden uit fraaie bekers. De bur gemeester Debmers-beker, beschik baar gesteld voor de groep, die de beste algemene indruk maakte, ging naar „Op Goeden Voet" uit Alphen a. d. Rijn. LEIMUTDEN (vervolg) Met de Coöperatieve Boerenleenbank zal een strook grond worden geruild. De panden gelegen aan de Dorpsstraat 12, 14, 22 en 24, in eigendom van de Ned. Herv. Diaconie alhier, tergrootte van 760 m2 werden gekocht voor 15.000 vrij op naam. De afrastering van de speeltuin zal worden verbeterd, waarvoor een bedrag van 500.werd beschikbaar gesteld. Voor onderhoud van de gemeentelijke vrachtauto werd ƒ1200.uitgetrokken. Het voorstel van b. en w. om een houten bijgebouw achter het gemeentehuis te bouwen voor kantoor- en vergaderruim ten, vond geen weerklank bij de raad. De raadsleden vonden dit aesthetisch geen mooi geheel worden. Zij gaven er met 4 tegen 3 stemmen de voorkeur aan de tegenwoordige politiewoning zodanig te verbouwen, dat daar ruimte beschik baar komt. Doch alvorens hiertoe over te gaan zal er bij de raad een plan op tafel moeten komen. Volgens de heer Muys zou het voorstel van b. en w. een zodanige reactie geven, dat er gespro ken zou worden van: „Een raadhuisje met 'n schuurtje er achter". Dit schuur tje zou dan nog het lieve sommetje van ƒ22.000 moeten kosten. Ten behoeve van de Technische Dienst zal er op de gemeentelijke terreinen langs de Provinciale weg nabij de Drecht een loods voor garage en opslag ruimte worden gebouwd, waarvan de kosten ƒ13.600 bedragen. Ter verbetering van de waterverver sing in het Tuindorp zal de duiker on der de Kastanjelaan vervangen worden door een grotere van 70 cm. doorsnede. De dam bij de speeltuin, aansluiting gevend op de Kerkwëg, zal niet worden vervangen door een brug, zoals door b. en w. werd voorgesteld, maar zo blijven met aanbrenging van een ruime duiker. De woning Vriezekoop 45 moest op voorstel van b. en w. onbewoonbaar ver klaard worden. Volgens de heer L. Treur werd deze reeds jaren geleden als onbewoonbaar verklaard. Het is thans leegstaand en bouwvallig en zal spoedig onder slopershanden vallen. Rondvraag De heer P. van Graas wees in de rond vraag op de verraderlijke invalswegen in de kom der gemeente, zoals de Oos- terweg, Nokweg, Raadhuislaan en Mo lenkade. De voorzitter zeide dat niet meer borden worden geplaatst dan nood zakelijk is. Er zal nog worden nagegaan of verbetering nodig is. Het gedeelte Vriezekoopseweg tussen gemeentehuis en Provinciale weg. dat in gebruik is als recreatieoord, wordt be woond door zwervende woonark- en woonschuitbewoners. Sommige van deze tijdelijke bewoners maken misbruik van de berm van deze weg, aldus de heer P. van Graas. Zelfs autosloperijen ver rijzen er. De heer L. Treur vond de plaatselijke vuilnisstortplaats in Vriezekoop een ver gaarbak niet alleen voor Leimuiden, maar ook voor Nieuwveen en Rijnsa- terwoude. Zijn er geen mogelijkheden, aldus spreker, om te komen tot een ge zamenlijke vuilnisstortplaats op een an der gebied. De voorzitter zeide dat op dit gebied vorderingen zijn gemaaktt, welke nog niet voor de openbaarheid worden prijs gegeven. De heer C. v. d. Akker informeerde tenslotte nog of het wel oirbaar is, dat de burgemeester en de beide wethouders tegelijk met vakantie gaan. Dit blijkt wel oirbaar, maar niet gewenst te zijn. Een 23-jarige Oostduitser is za terdagochtend bij Neder-Saksen over de prikkeldraadversperring geklau terd en naar West-Duitsland ontko men. Zijn vlucht werd aan Oostduit- se zijde niet opgemerkt. T ewaterlating met hindernissen Hoewel de directie van de NDSM te Amsterdam alles heeft gedaan om incidenten te voorkomen bij de tewaterla ting zaterdagmiddag van de grootste tanker ooit in Amster dam gebouwd, de Danaland (56.500 ton) is een van de tweehonderd speciaal genodig den toch gewond geraakt. De bejaarde heer Haycock, die uit Londen was overgekomen om te zien hoe zijn dochter, me vrouw Annabella Brostroem (echtgenote van de president van het Zweedse Brostroem- concern, waarvoor het schip bestemd is), het 235 meter lan ge schip doopte door er een fles champagne op de boeg stuk te doen vallen, kreeg een glasscherf van de fles in het voorhoofd. Terwijl het schip vlot het water ingleed en het Zweedse en Nederlandse volks lied werden gespeeld door de Harmonie Tuindorp-Oostzaan, moest de heer Haycock met zijn zakdoek het bloed stelpen uit de korte doch diepe wond. Het ongeluk liep in zoverre goed af, dat een scherf even goed «en van de gasten op een kwetsbaarder plaats had kun nen raken. Eén dag voor de tewaterla ting verklaarde de directie van de NDSM ongeveer drieduizend toegangskaarten ongeldig in verbond met de recente sta kingen op de werf. Men wilde voorkomen dat ontevredenen van de gelegenheid gebruik zouden maken om een demon stratie op touw te zetten. Bij de ingang van de werf was dan ook een scherpe controle. Al leen de genodigden van de di rectie werden op speciale kaarten toegelaten. Een deta chement van de politie stond gereed om desnoods in te grij pen. De tewaterlating geschied de niet door normale ploegen arbeiders maar door werkba zen en beambten. Foto: in het midden zien we de heer Heycock die met zijn zakdoek het bloeden stelpt. Rechts op de foto de heer P. Goedkoop Dzn., directeur van de NDSM, geheel links de heer Brostroem, Onder de breedge rande hoed gaat zijn vrouw schuiL De „Danaland" is het grootste schip ooit in Amster dam gebouwd, (waterverplaat sing 72.610 ton). In de nacht van vrijdag op zaterdag is door nog onbekende oorzaak de tent van de Berliner Eisrevue van Maxi en Ernst Baier geheel door brand verwoest. De schade beloopt anderhalf miljoen Mark. Foto: artiesten speuren in de uitgebrande kostuumtent naar persoonlijke eigendommen. Op de voorgrond verbrande schaatsen. Haagse politierechter Dierenmishandeling zwaar gestraft Een 42-jarige veehouder uit Bode graven en z'n 31-jarige knecht brach ten op 28 mei een koe van het ene weiland naar het andere. Om de één of andere duistere reden, voelde de koe daar niets voor en verzette zich tegen dat overbrengen, door op straat te gaan liggen. De reactie van baas en knecht bracht hen voor de Haagse politierechter. Want, de koe werd achter de paard en wagen vastge bonden en zo over de straat gesleept. Personeel van een kantoor aan het Zuideinde waar een en ander zich afspeelde, waarschuwde het tweetal daarmee op te houden daar anders de politie zou worden gewaarschuwd. Nadat de koe reeds 120 meter was „versleept" en de beide mannen dit verder over een afstand van 30 meter deden, waarbij bloed op straat viel waar te nemen, werd de politie ge waarschuwd, die wegens de dieren mishandeling procesverbaal opmaak te. Een veearts die de koe onderzocht verklaarde dat de verwondingen aan de achterpoten van het dier welis waar niet ernstig waren, doch wel pijn veroorzaakt zullen hebben. De officier van Justitie vond dat ver dachten zich aan het tenlaste gelegde hadden schuldig gemaakt en eiste tegen de veehouder 200 boete plus 2 weken gevangenisstraf voorwaar delijk en tegen de knecht 80 boete plus een week gevangenisstraf voor waardelijk. De politierechter veroor deelde de baas tot 200 boete en een week gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en de knecht tot 40 boete. Teenagershow Toen op 18 mei in de Stadsgehoorzaal te Leiden een „teenagershow" werd gegeven, meende een 19-jarige expe ditieknecht toen het zover kwam dat de zaal moest worden ontruimd een politieman te moeten slaan. Dat nam deze uiteraard niet en de herrie schopper werd gearresteerd, waarte gen h(j zich verzette. Het maakte de zaak alleen maar ernstiger zodat hij nu voor twee feiten zich had te ver antwoorden voor de Haagse politie rechter. Overigens bleek de drank in het gebeurde wel een rol te hebben gespeeld. Niettemin constateerde de officier van Justitie dat een derge lijk optreden streng dient te worden gestraft omdat het niet aangaat met de politie te vechten. De eis luidde 3 weken gevangenisstraf. De rechter wilde rekening houden met het blan co strafblad en legde daarom een week gevangenisstraf op. WOUBRUGGE Raadsagenda Op donderdag 5 sep tember om half acht komt de gemeente raad in openbare zitting bijeen. Agenda: uitbreidingsplannen: goedkeuring van 't plan in onderdelen Woubrugge 1962, in trekking van het beroep inzake het plan in onderdelen Woubrugge 1958, vaststel ling van het plan in onderdelen Hoog- made Boskade, goedkeuring van het plan in onderdelen Hoogmade-Zuid, onttrekking aan het openbare ver keer van een gedeelte van de Vliet- kade, uitbreiding van het waterlei dingnet in Woubrugge-West, wijziging van het krediet tb.v. de bouw van 17 woningwetwoningen, verkoop van grond t.b.v. de bouw van 6 premiewo ningen, optie-verlening op grond tb.v. bouw van 18 vrije sector-woningen, ver koop van de garage aan de H. de Boer- straat 2b, aangaan van een kasgeldle ning, begrotingswijzigingen dienst 1962 en 1963, aanbieding van de gemeente- en bedrijfsrekeningen dienst 1962, onder- wijs-aangelegenheden, wijziging van de instructie voor de gemeente-ontvanger, naamgeving aan het provinciaal rijwiel pad langs de Wijde Aa, veer Paddegat.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3