BROKKENSCfflP KWAM OPNIEUW IN MOEILIJKHEDEN Geldtas niet gevonden DE SISSENDE SAMPAM! VADER. Eindelijk Amerika voor prof. De Quay -N ft HET KOPPELEN AAN BANDEN MAANDAG 2 SEPTEMBER 1963 DE LBTOSE COURANT PAGINA Voor het eerste na vijf jaren is In het sportfondsenbad te Amers foort is zaterdagmiddag de achtjarige Jos van Doornebal uit Amersfoort verdronken. Een van de zwemmers dook in het diepe bad en ontdekte daar het toen reeds verdronken jon getje. De oorzaak van het ongeluk ?w^me^kend' 1)4 i0n8en k0n niet È~d«QÜay op een werkelijk grote vakantie gegaan. Met zijn echtgenote vertrok hij zaterdagmid dag per KLM van Schiphol naar New York om in het Amerikaanse werelddeel de drie vah zijn negen kinderen te gaan opzoeken, die Eu ropa de rug hebben toegekeerd: in New York een getrouwde zoon, in Canada een getrouwde dochter en Het zoeken naar de tas met 157.000 van de Rotterdamse bank tot slot in Brazilië een ongehuwde Het Duitse jachtje de Roompot, dat in de nacht van 18 op 19 augustus jl. in noodweer bij de Wasse- naarse slag in moeilijkhe den kwam en daardoor op het strand liep, is zater dagmiddag opnieuw in moeilijkheden geraakt. Na bijna twee weken graaf werk waren de opvaren den van het jachtje, de Duitser Werner Ade en zijn verloofde Brigitte Loi- bel, vanmorgen vroeg weer m het bezit van hun boot je gekomen. Twee takel wagens van een Rijswijks bedrijf zijn er namelijk in geslaagd het bootje bij eb ongeveer vijftig meter in Voor Katwijk opgepikt de richting van de zee te tillen en het wachten was toen nog op de vloed. Tegen elf uur slaagden de twee Duitsers er met behulp van vijf andere mensen in de Roompot weer veilig zee te doen kiezen. Maar nauwelijks twee uur later, toen het jachtje in de richting van de Schevendngse haven voer. ontstonden er voor de derde keer moeilijkhe den in de geschiedenis van de Roompot-moeilij khe den. (Het bootje was twee jaar geleden reeds vastge lopen op de haaksgronden bij Den Helder). De motor van het jachtje viel uit en wat nog ernstiger was, het roer raakte onklaar. Mede door de zuidoostelijke wind dreef het jachtje al spoe dig in de richting van de zee af. Noodseinen kon men aan boord van de Roompot niet geven door dat er geen enkele zend- installatie aanwezig is. Een inwoner van Wassenaar zag echter het gevaar en In de Kostverlorenvaart te Amster- zoon, die daar in de landbouw car- dam is zondagmiddag gestaakt. Het rjère hoopt te gaan maken, zal niet worden voortgezet. Bij het mysterieuze ongeluk van „Ik heb er nu eindelijk een prach- de 31-jarige bankchauffeur, die tige gelegenheid voor," aldus de woensdagmiddag met zijn auto in de- voormalige premier, die in vier ja- ze vaart reed en verdronk, zou de ren waarin hij de regering leidde tas in het water zijn gekomen. Kik- geen tijd voor vakantie overliet. Bo- vorsmannen van een particulier ber- vendien ging de vakantie in het gingsbedrijf hebben een paar dagen jaar daarvoor ook zijn neus voorbij, achtereen tevergeefs de bodem van Naast zijn lidmaatschap van de de Kostverlorenvaart afgezocht. De Eerste Kamer heeft prof. de Quay politie heeft nu ook haar vaste be- tot dusverre geen andere functie waklngspost ter plaatse opgeheven, aangenomen. vermeend talent voor microfoon en camera of op de grammofoonplaat willen brengen. Wat deed het ons deugd, dat daarna hartverwarmende liedjes van en middels Jules de Cor- te door een ongedwongen opgesteld meisjeskoor van Paula van Alphen ir. de huiskamer doorkwamen. Het vierde en laatste showprogramma uit Münohen was stellig het beste, voor- a1 dank zij het optreden van beken de buitenlandse artisten, de rijke montering en de trucages die regisseur Pflegthar wist te bereiken. Niet onverdienstelijk was het, dat de verbindende teksten in het Neder lands werden gesproken. een documentaire over de electrifi- catie van de spoorlijn Amsterdam- Brussel-Parijs. De KRO is er ook donderdag, te beginnen met een kort program over Mussolini, gevolgd door het spel van Jan Staal „Sodom aan de Noordzee". Concertgebouworkest Het Concertgebouworkest zal in de loop van het nieuwe seizoen enkele malen optreden voor de KRO. Ten einde zo gunstig mogelijke voorwaar den te sdheppen voor de cameraregie en de belichting, heeft de KRO be sloten speciale opnamen in het Con certgebouw te Amsterdam te maken. Het orkest zal voor die gelegenheid niet op het podium, maar in de zaal zelf concerteren, die daarvoor zal worden ontruimd. De opnamen, waar van de regie berust bij Ben Mettrop, worden op beeldband vastgelegd voor latere uitzending. Het zal voor de eerste maal zijn, dat de omroep in Nederland een televisie-concert uit zendt van het Concertgebouworkest. A etherklanken DINSDAG 3 SEPTEMBER 1963 HILVERSUM I. 402 M. 746 kc/s. visie WE OP W tofovisfo heeft de kustwacht ge waarschuwd. Uit de Sche- veningse haven is toen omstreeks half twee de reddingboot Brandaris uit gevaren. die tegen half 3 een verbinding tot stand Het wereldrecord van de jonge zwem- wist te brengen met de ster Ada Kok m de honderd meter Vrijdag Een w^d he, VPRO- KIND OVERLEDEN NA MISHANDELING DOOR DE OUDERS de vraag wie de hardste klappen gaf. Op het politiebureau wilde de echt genoot, toen hij hoorde dat zij als arrestanten werden beschouwd, ge weld gebruiken. Morgen zal het 1jo. echtpaar yqor, dè Officier van Justitjè revue van Maxi en Ernst Baier ge worden geleid., - De kinderpolitie in Rotterdam heeft m de afgelopen nacht de 32-jarige loodgieter G. N. en diens 24-jarige echtgenote A. N. O. B. uit de Jacobus- L>e nooiaingeruei 6 de Rijkswaterstaat m de directie Z - straat in Rotterdam gearresteerd on- Holland brengt ter kennis van be- der verdenking dat ze zich schuldig langhebbenden, dat tot 4 oktober '63 (of zoveel langer als nodig of korter hebben gemaakt aan ernstige mis- afe mogelijk 2al biijken) op het ge- handeling van hun bijna 21/i-jarig dealte van de weg Amsterdam - Bui- toen echter met nog grote ogenblik, dat ook op «v.* _roeramma waarin Kees Brusse oo- steeds ze-ven mensen aan scherm werd zichtbaar gemaakt. De programma, vaarin n.ees orussei op SSrd wie tTeS camera heeft lang vertoefd by het ™uw «n goed mannetje wist te ooora. oneer wie vwee {hd s t E was maken en waarin dokter Van Swol vrouwen tot voor Kat- traaie naiuuroaa in öoesi. was nrnbleem van de eoileosde (vroe- uriik- afgedreven Me-t het verder als steeds spannende paarde- net proDieem van ae epilepsie ivroe wijk aigeareven. ivier net Rnt.terda.m en na de feesten ger „vallende ziekte' genoemd) aan jachtje op sleeptouw ^Niimc^n ee^rl^ fr^en en de orde heeft gesteld. Zonder koerste de Brandaris toen in Nijmegen een reeks iragmemen heeft b v een kleine meisje in repenarhticr weer in de van Carel Briels' openlucht-mamfes- scnroom neen d.v. een Kieine meisje m regenacntig weer in ae „vmowt met olifanten en veel vrijmoedig verteld van haar beleve- nchting van de Scheve- tatie, oompieet mei oiuanien en veei D NTS heeft weer eens Een ninpse haven waar men show. Briels heeft zich ook nu een nissen. iJeiNib neeit weer eens „iven inventief massaregisseur getoond, mannenJiuihhoudmg vertoon^ We maar de soms wat vage beelden ga- kunnen slechts blij constateren, dat ven toch wel aan, dat die regie niet aan we,m« boeiende serie een zonder slordigheden was. In de avond einde is gekomen, heeft de NCRV een film, een repor tage uit Indonesië en een program- Komende uitzendingen ma van korte venhalen gebracht. Vanavond draait de film „De moor- Zaterdag denaars zijn onder ons", van de be kende Duitse regisseur Wolfgang Het was goed, dat een AVRO-jury, Staudte. De filmcriticus Henk Wie- ra?t Bep Ogtrop, Cor Lemaire en Ka- lek zal een inleiding geven op deze rel Êrior, eens diuidelijk heeft gesteld, boeiende rolprent van na de oorlog. SHOW-TENT VAN BAIERS VERBRAND. In de nacht van vrijdag op zater dag is, door tot dusver nog onbe kende oorzaak, de tent van de ijs- heel door brand verwoest. Persoon- ongevallen hebben zich voorgedaan. De schade bedraagt naar dat niet eik J°ng talent zomaar in Vooraf gaat een documentaire over schatting ongeveer anderhalf mil- dè studio kan verschijnen. Er is on- Maleisië. Dinsdag zal de KRO tra- joen Mark (1.35 miljoen gulden). gezouten kritiek geleverd, waar de ditioneel een reportage geven van de mislukte jonge candidaten bij ston- jaarlijkse militaire taptoe in Delft. De tent bood zitplaats aan drie- den. Het moge een les inhouden voor Weer is Guus Weit2el de verslagge- duizend toeschouwers. honderden jongelui, die zo nodig hun ver. Er is verder „Brandpunt" en zoontje Robbie, dat gisteravond om streeks kwart voor elf onder ver- gerveen - Sassenheim - Haagsohe Schouw - 's-Gravenhage (Rijkswe- genplan 1958, nr. 4) tussen km 20.400 dachte omstandigheden is overleden, en km 22.300 in de gemeente Sassen- cwtie on heim asfalteringswerkzaamheden zul- Op last van de justitie is sectie op worden uitgevoerd. Da.aI;bij zal het lichaampje uitgevoerd. Het on- afwisselend een der hoofdrijbanen van die weg voor alle verkeer wor den gesloten. Het verkeer kan gebruik maken derzoek wordt voortgezet. Dr. Zeldenrust, die de sectie uit voerde, trof over het hele lichaam van de door verkeersborden aange- kneuzingen aan, letsel in de onder- geven omleidingsroute, buik en verwondingen aan armen en benen. Op de knietjes van het kind waren nog duidelijk de afdruk ken te zien van de kokosmat, waarop het kind voor straf geknield had moeten zitten. Voordat de politie ar riveerde, had de moeder huilend aan de buren verteld, dat de kleine Rob bie uit zijn bedje was gevallen. Het Werkgevers en werknemers heb- kind was pas zes weken geleden op- ^en zaterdag in de Vakraad voor de genomen in het gezin van de lood- Metaalindustrie overeenstemming be- gieter, een gevluchte Hongaar, die reik,t o^er een wijziging in de Col- nu met de Nederlandse vrouw trouw- iectieve Arbeidsovereenkomst die 'n einde moet maken aan het euvel van de koppelbazen. Hiertoe is 'n nieuw artikel in de CAO ingevoerd. Het artikel bepaalt dat voor het De kleine Robbie was voor het hu welijk van zijn moeder in een inrich ting geweest, maar vorige maand heeft de moeder er op gestaan, dat werken met „vreemde" arbeidskrach het kind in het gezin zou worden ten een vergunning van de vakraad opgenomen. Uit het huwelijk met de is vereist. Een dergelijke vergunning Hongaar was inmiddels een nu half kan pas worden verleend, indien het jaar oude baby geboren. Na hun ar- uitleenbedrijf toezegt, dat het zich restotie gaven de ouders toe, dat ze zal houden aan de loonregeling voor het kind wel vaak klappen gegeven het uitlenen van arbeidskrachten of hadden maar gaven elkaar over en zich zal houden aan een goedgekeurd weer de schuld wanneer het ging om CAO. Us mint w/i/mpertm J/e twet/ftf/retour K*n/niïzi///erzi/ eS> /Mmi/storM en Sr/e- KB AjVIRO: 7.00 Nws. 7.10 Ocht. gymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lich te gram. 9.00 De groenteman. 9.05 Klas. gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 9.5t5 Een boek voor het Geestelijk leven: boekbespr. 10.10 Geestelijk leven: boekbespr. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radio-Volks-Univer- siteit: Er zit nog meer muziek in bal let, door N. Sickens de Wal. 11.30 v. d. zieken. 12.00 Lichte orkestmuziek. 12.20 Regeringsuitz.: v. d. landbouw. 1'2.30 Mlededel. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Lichte gram. lG.OONws. 13.15 Mededel., event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte orkestmuziek. 14.00 Ik hoor, ik hoor wat U niet hoort, muzikale lez. 14.40 Gram. v. d. kinderen. 15.00 Viool en piano: klas. en mod. muz. 15.30 Eugène is dood, hsp. 16.15 Musette ork. (gr). 16.30 Vbor de jeugd. 17.25 New York cal ling, praatje. 17.30 Lichte gram. v. d. teenagers. 13.00 Nws. 18.16 Event, act. 18.20 Lichte gram. 18.30-19.00 Radio - Volksuniversiteit: Muzikale actualiteiten en specialiteiten door Hans Citroen. 19.00 Zwerftochten d. operal. (gr). 20.00 Nws. 20.25 Prome nade-orkest en solist: klas. en mod. muz. 20.35 Logboek 1923. 21.16 Kon trasten: gev. muz. 22.00 Pianorec. klas 22.30 NWS. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Klas. gram. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM E. 402 M. 100^ kc/s. 7.00-24.00 KRO K3RO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed.. 7.15 Lichte gram. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Vocaal ensemble: lichte muz. (gr). 10.00 Voor de kleu ters. 10.16 Klas. gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram. 1.50 Vol- aan vooruit praatje. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.04 Lichte muz. uit Spanje (gr). 12.30 Mededel. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33Lichte gram. 12.55 Kath. nws. 13.00 Nws. 13.16 Platennws. 13.30 Metropole or kest en zang9ol. 14.10 Klas. ork. muz. (gr). 14.35 Voor de plattelandsvrou wen. 14.45 Klas. en mod. meester werken uit de Franse muz. literat. (opn). 15.15 Lichte gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Beursber. 17.50 Regeringsuitz. •Gesprek met een familie op Sint Maarten, door Fred. A. Berger. 18.00 Kinderkoren en 1. instr. ensemble. 18.30 Voor de jeugd. 18.50 En nu mijn geval, vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteit. 19.25 Lichte gram. 20.00 Strijkkwartet met altviool: klas. muz. 20.45 Geestelijke koorliederen (gr). 21.15 Limburgs symfonie-ork. en solist: klas. muz. 22.15????? 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Mezzo-sopr. en piano: klas. liederen (gr). 23.15 1. gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.30 Internationaal agra risch nws. 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.45 Harten vijf, een kort filmverslag over zieken op va kantie. NTS: 21.00 150 Jaar Konink rijk - 50 Jaar Koninklijke Lucht macht, rep. van een gedeelte v. d. 10e Taptoe Delft. 22.10 Overname v. d. Vlaamse Televisie: Onder één draad, een document, progr. over de elec- trificatie v. d. spoorlijn A'dam - Brus sel - Parijs. NTS: 22.40-2245 Journ. IS NOOIT THUIS DOOR L. VAN HILLEN „Het verschrikkelijke is, dat ik jou hiermee verdriet doe". Huichelaar! bedacht Stella, maar misschien meen de, hij het ook nog, er was geen grens aan wat een man zichzelf kon voor praten, maar hij moest alleen niet verwachten, dat 'n ander het ook zou slikken. „Beter nu, dan wanneer we later zouden hebben gemerkt Jawel misschien zul je later mer ken, jongeman, wat het betekent wan neer je een vrouw trouwt, al is ze dan zakenvrouw en geliefde tegelijk, die vastbesloten is dat jij het ver zult schoppen, opdat zij nummer een in haar wereldje kan zijn. Ze kende haar broer hij was eerzuchtig. Ze had eigenlijk niet begrepen dat hij zich met Greetje Bakker verloofde, hoewel het helemaal zo'n slechte par tij niet was, naar Hollandse verhou dingen gemeten. maar ja, in Ame rika was natuurlijk alles veel groter... daar kon Greetje Bakker niet tegen op Met een gebaar van afkeer gooide ze de brief op de grond. Drie velle tjes had de stakker vol geschreven, terwijl hij had kunnen volstaan met één woord. „Stik". Haar gedachten gingen naar Greet uit. Het was niet zo'n scharrelfcartij - tje geweest, waar memand van \rtóst en waarvan dus oOk niemand zou merken dét het weer uitgeraakt was. Een officiële verloving nog afge zien van de liefdeskwestie was het zo smadelijk zo belédigend. Best te be grijpen dat Herman alle zeilen in de mast spande om in Amerika te kun nen blijven, in Holland zou hij zich niet bijster op zijn gemak voelen. Hoe zouden papa en mama hierover denken? Vader zou geschokt zijn die had van die ouderwetse codes over wat „men" deed en wat „men" niet deed ze wist hoe de oude ko lonel ernstig met zijn zoon had ge praat, hem de consequentie van een verloving voor ogen had gehouden, voorzichtig gezinspeeld of Her man ook niet zou denken aan zijn toekomst bij de keuze van een le venspartner. maar Herman had dat fier afgewezen, alleen de liefde speelde een rol, hij wou gelukkig wor den, hij zou zijn eigen toekomst ma ken, daar had hij geen vrouw voor nodig en daarbij was er kans dat de oude heer Bakker Kaïnerlid werd dan zat je tóc!h goed. Ze wist dat haar vader, nu de verloving eenmaal officieel geworden was, nooit zou hebben goedgekeurd dat Herman die zo zonder meer verbrak, het een smet op het familieblazoen zou vin den. daarbij was hij erg op Greet gesteld. Haar moeder? die aanbad Herman, vond altijd alles goed wat de jongen deed en 2ou ook nu wel proberen het goed te praten. „Als de stem van zijn hart hem nu in geeft. Larie, stem van je hart. De dollars, daar draaide het uitein delijk om. Was Herman dan een gewetenloze schurk? Ze glimlachte bij de gedach te. Welnee de echte Herman was de jongen, die verrukt zijn armen om Greetje had heengeslagen toen ze hem het jawoord gaf. Maar Amerika was hem naar het hoofd gestegen. En de onervaren, trouwhartige Greet, ondanks al haar studenten- wijsheid nog zo naïef en ongecompli ceerd, was geen partij voor deze hardgebakken Amerikaanse glamour- girls, die precies wisten wat ze wil den en ook hoe ze het moesten krij gen. Hoe kon Greetje Bakker hier in Amsterdam, op tegen een Gwendo lyn Patterson met haar eigen sport- vliegtuig, haar surf-riding, haar open Lincoln en haar sportieve tennisfi- guur? Ze begreep Herman wel. In Hol land had hij inderdaad de toekomst in enger contouren gezien. Promotie bij de luchtmacht, misschien nog eens kolonel als papa, misschien ja misschien wel generaal! Een villa op de Veluwe in de buurt van de vlieg basis, Greet en hij, een gezin, kinde ren. en zijn werk waarvan hij hield, het gezelschap van de kame raden die hij zo graag mocht. zo rechtlijnig was voor Herman Rijvers de toekomst geweest. De relaties van papa straks wat geld van mama. maar dit alles was immers versmol ten tegen de mogelijkheden die Pat terson bood! Herman had er niet te genop gekund, en de verliefdheid op die malle Gwendolyn had hem over alle scrupules heengeholpen. Zaken vrouw en geliefde hoe verzon de jongen het. Ze lachte bitter. En langs de stille grachten, waar een vage nevel lichtende kringen spon om de lantaarns en het ru moer van trams en auto's maar vaag doordrong, liep Greetje Bakker. De kraag van haar mantel hoog opge slagen, de handen diep in de zakken, liep ze, doelloos, automatisch zoe kend de plaats waar het stil was, geen mensen, geen rumoer met brandende ogen starend en er zich met afgrijzen van bewust, dat het le ven doorging, ook voor haar „Greet bevalt me de laatste tijd niet", zei Gonnie. Gerard Bakker zat o wonder! aan de morgenkoffie. Hij was de vo rige avond laat thuisgekomen en zou die middag een vergadering hebben van een bedrijfschap. Daarom besloot hij zichzelf de luxe te gunnen van een morgen van nietsdoen, eindelijk eens wat uit te slapen. Op de tafel lag een stapeltje post te wachten, maar Gonnie had gezegd: „Nu zul je eindelijk eens rustig bij me koffie drinken en misschien zul je, als je heel erg nadenkt, je wel herinne ren, dat het vandaag precies vijfen twintig jaar geleden is dat we ons verloofden!" Hij was er een beetje van geschrok ken! Een kwart eeuw Gonnie en hij. De tijd raast voorbij! Even haalden ze oude herinnerin gen op de ontmoeting op de Beekenburch, hun eerste maaltijd sa men in dat restaurantje met de gera niums. Maar Gonnie wist dat de tijd van een samenzijn met haar man haar schaars was toegemeten, en kon die tijd nuttiger gebruiken dan voor romantische gesprekken. „Greet bevalt me de laatste tijd helemaal niet." „Zóó. zei Gerard nog wat af wezig. „Hoe bedoel je is ze ziek?" Mannen merken nooit iets, over dacht Gonnie. Greet was, als ze thuis was, schijnbaar haar oude zelf, vro lijk, een tikje té vrolijk, opgewekt, een beetje geforceerd soms maar het was of er ergens een muur stond tussen haar en haar moeder, die er vroeger niet geweest was. „Nee ze is niet ziek", zei ze een beetje geïrriteerd. „Of misschien is het haar gestel, dat weet ik niet, maar ik denk het niet. Nee, ze is zo anders dan anders

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2