S)e &2ld<se(5oii/ïCï/nt Walen betoogden tegen „diefstal" van hun dorpen Verf met voldoening NEGERGEZIN HOUDT VOL Big Ben liet het er even bij zitten ENGELSE SPION BURGESS IN MOSKOU AAN HARTKWAAL OVERLEDEN Paus Paulus doet beroep op leken NEGERBETOGING IN LOUISIANA China beschuldigt de Sowjet-Unie „HETE LIJN" IN WERKING MAANDAG 2 SEPTEMBER 1963 53e JAARGANG No. 16.019 (Pagina 3) Directeur J, F. J. M. KOENS BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 20 9 35 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 20 8 26 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 o.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd„ 8,25 p. hw., Franco p.p.S 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes f 1.50 5?' KAMER"KUNST IN GEDRANG Naar schatting 10.000 Walen hebben zondag een betoging gehouden tegen de overheveling van de zes dorpen van de Voerstreek in de Waalse provincie Luik naar de Vlaamse provincie Lim burg. In honderden auto's en tiental len autobussen trokken zij in optocht naar 's-Gravenvoeren om daar uiting te geven aan hun misnoegen over deze maatregel^ die een gevolg is van de wet op de vaststelling van de defini tieve „taalgrens" in België, waarbij 't land in een Franstalig en een Neder landstalig gebied wordt verdeeld. In totaal zijn zondag bij het van kracht worden van de taalgrens 109.702 Belgen „administratief verhuisd". Ruim 86.000 die tot dusver in Vlaamse pro vincies woonden, gingen daarbij naar Waalse provincies over en slechts 20.000 zagen zich door wijzigingen van Kennedy zou het met wat minder kunnen doen Senator Harry Byrd, voorzit ter van de financiële commissie van de senaat, heeft kritiek ge leverd op het veelvuldig ge bruik van regeringsgelden door president Kennedy voor straal vliegtuigen, jachten, auto's en andere vormen van vervoer. Volgens de senator beschikt het Witte Huis op het ogenblik over: tien hef schroef vliegtui gen, het partikuliere straal vliegtuig van de president ad 8 miljoen dollar, drie Boeing- vliegtuigen die de luchtmacht ter beschikking van het Witte Huis heeft gesteld alsmede een DC-6b-vliegtuig voor luchtha vens, die niet voor straalvlieg tuigen geschikt zijn. Verder zijn er: een 6V« meter lange auto voor de president en drie andere auto's, behalve nog die voor de leden van de geheime dienst en het normale wagen park voor het Witte Huis. Ten slotte nog een speciaal spoor wegtijtuig, twee jachten, een jacht van de marine en een race-vaartuig, dat de kustwacht heeft geleverd. Een sub-com missie van het Huis van Afge vaardigden heeft voorts nog een verzoek van president Ken nedy ingewilligd om twee nieu- straal-hefschroefvliegtuigen, die elk 1.125.000 dollar kosten. De senator verklaarde te me nen, dat de president een goed voorbeeld zou kunnen geven door het „met wat minder te doen". Een produkt van de Sikkens Groep (Advertentie) de provinciale grenzen van Wallonië naar Vlaanderen overgeheveld. Overal, met uitzondering dus van de Voer streek, ging zondag deze wijziging zon der strubbelingen gepaard en werd de administratieve wijziging zelfs met vriendschappelijke woorden bezegeld. De rijkswacht had zondag in de Voerstreek geen halve maatregelen ge nomen. Langs de route, die de stoet nam waren versperringen aangebracht van Spaanse ruiters en een helikopter was ingezet om de omgeving te ver kennen. Dit voorkwam echter niet, dat een zestal autobussen met Vlaamse te- genbetogers er in slaagden 's-Graven voeren binnen te rijden. Naar werd ge meld via Nederlands gebied, voordat de rijkswacht kon ingrijpen, moest een aantal Waalse vlaggen en aanplakbil jetten het ontgelden. Het kostte de or debewaarders trouwens enige moeite om de Vlamingen weer in de bussen te krijgen. Enkele ruiten sneuvelden daarbij. Tijdens de massabijeenkomst in 's-Gravenvoeren, waarmee de Waalse betoging werd afgesloten, was het the ma van de redevoering van voortzetting van de strijd om de Voerstreek totdat de zes dorpen weer bij de provincie Luik zijn teruggekeerd. Dat was een thema, dat door de duizenden demon stranten uitbundig werd toegejuicht. „Noch door beledigingen, noch door intimidatie, noch door dreige menten zal ik me laten dwingen te verhuizen. Ik ben van plan te blij ven". Dit heeft zondag de 26-jarige Horace Baker verklaard nadat om wonenden alle ruiten hadden inge gooid van het huis, dat hij vrijdag avond met hulp van politie en mili tairen te Folcroft, een voorstad van de Amerikaanse stad Philadelphia, met zijn gezin had betrokken. Op vrijdagavond had een menigte van naar schatting duizend schreeu wende blanken met stenen en eieren naar het huis en zijn nieuwe bewo ners gegooid. Toen werd slechts één ruit ingegooid. Zondagochtend bleken alle ruiten kapot te zijn, terwijl alle buizen aan de buitenkant van het huis waren losgerukt, de garagedeur was ver nield en de oprit met rommel ver sperd. Donderdag j.l. hadden beto gers de auto van de heer Baker al tot een wrak gemaakt. Zaterdag had een blanke student van een seminarie de tuin gezuiverd van stenen en vuilnis, waarbij hij heel wat scheldwoorden van de omwo nenden kreeg te horen. BDG BEN, 's werelds beroemdste klok, bleef zaterdagochtend stilstaan en zaaide daardoor verwarring in het hartje van Londen. Hlet gebeurde tussen tien en negen minuten vóór tien. Haastig werden er deskundigen bijgehaald, die ontdekten, dat er een verfkwast was blijven liggen op een schakeling. Het euvel werd hersteld, maar desondanks sloeg de klok pas tienmaal, toen de wijzers op kwart over tien stonden. Volgens een bekendmaking van een funktionaris in het Botkin-ziekenhuis in Moskou is daar vrijdagochtend aan een hartkwaal overleden, de Engelsman Guy Burgess, in Rusland bekend als Jim Andreyevitsj. Hij verbleef sedert 20 augustus in het ziekenhuis. Burgess (foto) kwam in het nieuws toen hij met David Mac lean naar Rusland uitweek, waarna hij van spionage werd beschuldigd. ZOEKT U EEN Goed Anker Horloge voor 30,- en 40,- of het aller beste van 200,- en 400,-. Horloger v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207. Eterna - Certina - Prisma - Junghans - Ewe - Anker. De voormalige Britse diplomaat Guy Burgess, die in 1951 naar de Sowjet- Unie uitweek, is vrijdagochtend op 52- jarige leeftijd in een Moskous zieken huis in zijn slaap aan een hartaanval overleden, zo heeft Donald Maclean die indertijd met hem naar de Sowjet-Unie kwam, zondag in Moskou meegedeeld. Volgens hem zal het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken direct een vi sum uitschrijven voor de moeder van Burgess, de 76-jarige mevrouw Eve Bas- sett, opdat zij in Moskou de begrafenis kan bijwonen. Maclean zei, dat Burgess al jaren hart klachten had, waarvoor hij injecties kreeg. Op 20 augustus was hij in een ziekenhuis voor hartlijders opgenomen, nadat was geconstateerd dat hij ernstig aan aderverkalking leed. Hij werd in geschreven onder de naam Jim Andre- jewitsj Elliott en geen van de artsen kende zijn ware naam. Burgess en Maclean verdwenen op 25 mei 1951 uit Engeland. De verdwijning was een schok voor de Britse veilig heidsdienst, daar later bekend werd, dat het Britse ministerie van buitenlandse zaken op de dag van hun verdwijning de veiligheidsdienst had gemachtigd hen te ondervragen. Vijf jaar later, in februari 1956, traden zij voor het eerst weer in het openbaar tijdens een persconferentie in Moskou. In april 1962 werden aanhoudingsbe velen tegen Burgess en Maclean uitge- „Komt nu de geestelijkheid helpen die zo onvoldoende is. Dit is het uur van de leken. Nu is het tijd voor het lekendom om zich met de hiërarchie te verbinden teneinde met haar het kruis op de weg naar het heil te dra gen en zich met haar onder te dom pelen in de stroom der genade", zo heeft zondag Paus Paulus verklaard tijdens de H. Mis welke hij opdroeg in de kathedraal van Frascati in de omgeving van Rome. De Paus was naar Frascati geko men om de reliquieën te vereren van de Italiaanse priester Vincenzo Pal- lotti, die in januari van dit jaar door Paus Johannes heilig werd ver klaard. Paus Paulus herinnerde er aan, dat de heilige leefde in de tijd van de Franse revolutie. Zijns in ziens had deze beweging, hoewel zij een protest tegen de Kerk scheen te zijn, de volkomen christelijke oog merken van „vrijheid, gelijkheid en broederschap". Zo ook waren de te genwoordige sociale aspiraties in de richting van rechtvaardigheid en vrijheid christelijk van aard, aldus de Paus. Ngo Dinh Le Thuy (midden) de achttienjarige dochter van de sterke vrouw van Zuid Vietnam, mevrouw Ngo Dinh Nhoe, heeft in Saigon deelgenomen aan een door de regering gesteunde demonstratieve mars van de meisjes-militie. Ongeveer zeventigduizend mensen namen deel aan deze mars ten gunste van de politiek van de regering-Diem en de aanvallen daarvan op Boeddhisten en studenten. vaardigd. Zij werden beschuldigd van overtreding van de wet op de geheimen. Voor de verdwijning was Maclean hoofd van de Amerikaanse afdeling van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, Burgess was tweede secretaris bij een lagere afdeling van dat ministerie. Om zeshonderd tegen rassendis criminatie betogende negers uiteen te jagen heeft zondag de politie van de Amerikaanse stad Plaquemine, in de zuidelijke staat Louisiana, ge bruik gemaakt van elektrisch gela den schrikstokken waarmee in nor male gevallen vee bijeen wordt ge dreven. De negers werden teruggedreven in de kerk waar zij hun betoging wa ren begonnen en toen bestookt met traangas en waterstralen. Terwijl zij voor de bereden politie vluchtten wierpen negers stenen naar huizen van blanken. In een verklaring van de Chinese regering, die zondag door het persbu reau .Nieuw China" werd bekendge maakt, beschuldigt China de Sowjet- Unie er opnieuw van met het gedeel telijke kernstop verdrag van Moskou „de belangen van het socialistische kamp te hebben verraden". De verklaring, die een antwoord is op een Russische verklaring van 21 augustus, zegt dat de Russen China be lasteren door te beweren, dat de Chi nezen het verdrag niet wensen te teke nen omdat Rusland heeft geweigerd China technische gegevens te verstrek ken over atoombewapening. China wijst het verdrag van Moskou van de hand omdat het niet in alge mene ontwapening voorziet en in feite toestaat dat de imperialisten onder grondse kernproeven houden en hun atoomwapens verspreiden door middel van een multilaterale kernmacht, zo wordt gezegd. De Chinese regering beschuldigt ver volgens de Russische leiders ervan het Amerikaanse plan van de „twee Chi na's" te hebben aanvaard. Amerikaanse plannen in Zuid-Vietnam? De „New York Times" meldt van zeer goed ingelichte diplomatieke kringen in Saigon te hebben vernomen, dat de Verenigde Staten op het punt staan „een actie te ondernemen, die tot om verwerping van de Zuidvietnamese re- regering zou kunnen leiden". De meeste waarnemers in Saigon,' al dus het blad, nemen aan, dat Ameri kaanse functionarissen „aan militaire sleutelfiguren een seintje zullen ge ven en in bedekte termen te kennen geven, dat zij een andere regering ver langen". Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wa ren niet bereid over dit bericht te pra ten. Zich in algemene termen over de situatie uitlatend, zeiden zij, dat alom bekend is, dat de Verenigde Staten van oordeel zijn, dat het optreden de Boeddhisten afbreuk doet aan de cam pagne tegen de communistische op standelingen in Zuid-Vietnam. Regering paraat. „De Vietnamese strijdkrachten staan gereed om elke poging tot sa menzwering tegen de regering de kop in te drukken", verzekerde de mili taire gouverneur van Saigon, gene raal Ton That Dinih, op een maandag door hem te Saigon gehouden pers conferentie. Hij voegde hieraan toe: „De Viet namese weermacht staat volkomen achter haar twee leiders, president Ngo Dinh Diem en zijn broer Ngo Dinh Noe, wiens troepen op sleutel- punten zijn gelegerd. Elke poging om een staatsgreep te ondernemen zou in de huidige om standigheden tot bloedvergieten lei den en zij zou slechts een spelen in de kaart der communisten beteke nen." N1KITADE MIJNWERKER Tijdens een bezoek aan de mijnstad Velenje in de Joegoslavische streek Slovenië, kreeg de Russische partijleider Nikita Chroesjtsjov een mijn- werkerspak aangeboden, compleet met koperen knopen op de buik en met zwart petje. Foto: nadat hij het pak had aangetrokken hield hij een bezielde toespraak tot de mijnwerkers. Van wie hoort de herfst? Niet van de oudjes, want die schu wen de afkoeling en ze leven pas op, wanneer de lente na dert. Vraag het Praetvaer. Maar jonge mensen zijn het gelukkigst in de herfst, met de kleurenbrand en de bolle win den en het onverwachte zonne goud. Zij hebben het nooit koud. September is hun nieuw- jaarsmaand. Dan is er nieuwe energie, nieuw werk, een nieuw studiejaar en een fonkelnieuw seizoen. Ha, het dansseizoen! Dat begint weer. De inschrij ving voor het „Werelddans- programma" is open bij dans school Evert Castelein, Boer- haavelaan 13, Leiden. Tele foon 5 20 54. Welkom van harte! (Advertentie) Er bestaat ook kerkelijk toerisme Het verplichte ad limina- bezoek, dat de bisschoppen elk jaar aan de H. Stoel moeten brengen om verslag te doen van de situatie in hun bisdom, noemde Paus Paulus VI zater dag in een ontvangst van de VN-conferentie over toerisme, een soort verplicht toerisme binnen de Kerk. Hij zei dit als voorbeeld om aan te tonen, dat de Kerk zich be zighoudt met het toerisme. Het voornaamste dat de aandacht in het moderne toerisme ver dient, is dat de toeristen ook in hun geestelijke belangen verzorgd dienen te worden. Bovendien heeft de Kerk ook nog in zoverre interesse voor het toerisme, wijl zij wil mee werken, dat verwatering en de cadentie daarbij niet optreden. Dan is er nog een ander soort van toerisme, dat veel dichter bij het religieuze staat: de be devaart. Men moet niet den ken, dat de bedevaarten een middeleeuws verschijnsel zijn, ook in onze tijden vinden er nog vele en grote plaats. De rechtstreekse „hete lijn" tussen Moskou en Washington, bestemd voor contact tussen de staatshoofden in noodgeval, is zaterdagochtend te elf uur Moskouse tijd in gebruik geno men. Het akkoord tot vestiging van deze lijn- en radio-verbinding was op 20 juli j.l. in Genève getekend. POLITIEKE MOORD IN BRAZILIë. In Brazilië is zaterdagavond een politicus doodgeschoten, toen hij voor de radio een verkiezingsrede hield. De politicus, de sociaal-democraat Euclcides Khemann, sprak zijn rede uit in Porto Alegre toen een politie ke tegenstander de studio binnen drong en hem doodschoot. De luiste raars konden het rumoer horen. De echtgenote van Kliemann werd een jaar geleden doodgeschoten. Deze moord is nooit opgelost. In Bra zilië is de politieke spanning sterk gestegen door de campalgne voor de op 3 november te houden gemeen teraadsverkiezingen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina't WISSELVALLIG De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De depressie die als restant te be schouwen is van de tropische cycloon Beulah, is gedurende het weekeinde van Ierland naar de ingang van het Kanaal getrokken, vervolgens omge zwenkt naar Normandië en verplaat ste zich daarna over het Kanaal naar de omgeving van Londen. Om 't cen trum heen stroomde vrij droge maar ook locaal onstabiele lucht binnen. Zondagavond kwamen plaatselijk enkele regen- en onweersbuien voor, waarbij plaatselijk 5 tot 6 mm regen werd afgetapt. Uit Zuid-Frankrijk nadert een zwakke rug van hoge luchtdruk die onze omgeving maan dagnacht passeert. Daarna is het niet uitgesloten, dat een storing volgt met een regenzone. De wind zal uit rich tingen tussen zuidoost en zuidwest waaien. In de temperaturen komt over het algemeen niet veel verande ring. ZON- EN MAANSTANDEN 3 Sept.: zon op 05.53, onder 19.25; maan op 19.45, onder 04.57. Volle maan. H oogwaterstanden 3 Sept.: vjn. 2.39; nm. 15.05. KORRELTJE Onder zoete honing schuilt vaak kwaadaardig venijn.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1