„Ik leefde als een zwarte hond Mens met zwarte huid wordt gehaatvervloekt, vertrapt J. H. Griffin Al jaren spookte dat idee door mijn hoofd. Ik vroeg me af, wat een neger nu precies in dat „beruchte zuiden" van Amerika voelde en beleefde, f)1 weten schap daarvan is ongetwijfeld belangrijk want een felle propaganda heeft de inzichten daaromtrent vaak vervalst. Zo wordt er zelfs beiceerd, dat de zivarte Amerikaan uit het zuiden zich in zijn lot schikte, en evenmin als de om hem heen levende blanken de toestanden veranderd zou willen zien. Maar wat is nu de waarheid? Ik was ervan overtuigd, dat het enige middel om de waarheid te achterhalen was van „huidskleur" te veranderen en als zogenaamde neger naar het zuiden van Amerika te reizen. Zo zou ik uit eigen ervaring de verschillen tussen de burgers van de „eerste en tweede klasse" te weten komen. Voor mijn vertrek nam ik contact op met de F.B.I. en daar gaven ze mü de raad mijn identiteit te behouden. Ik zou alleen van huidskleur veranderen. De men sen, die mijn weg zouden kruisen, moesten zelf maar weten, wat ze zouden doen. Ze konden mij behandelen als John Howard Griffin, als blanke dus, of als een zwarte, dus als iemand zonder menselijke tvaarde Per vliegtuig reisde ik naar New Orleans. Daar nam ik contact op met een dermatoloog. Deze vertelde ik over mtfn plannen, waarvan hij het grote belang direct inzag en hy stel de mij voor een spoedbèhandeling te ondergaan. De huidpigmentatie-me- thode welke hij toepaste, kan ik niet nader uitleggen want ze is zeer "ge vaarlek voor de gezondheid. Het be treft voornamelijk het Innemen van een produikt, dat de huid, blootgesteld aan ultra-violette stralen, sterk doet kleuren. Dit moest eigenlijk geleide lik en vry langhaam gebeuren maar aangezien ik weinig ti d had, werd de behandeling versneld. Wanneer ik niet by de dermatol-og behoefde te zijn voor deze behandeling, wandelde ik door de straten van New Orleans ter oriëntering. Elke dag hield ik toen halt bij het stalletje van een schoen poetser, vlak bij de Franse markt. De schoenpoetser was een oude, zeer intelligente neger, die tijdens de eers te wereldoorlog eén been verloren had De behandeling met de ultra-violet te stralen gaf niet zo snel resultaat als ik gehoopt had maar na enkele dagen begon mijn huid toch een don kere tint te vertonen. Ineens ging de zgn. zwart-kleuring toen veel sneller. Toen zag ik mij genoodzaakt mijn hoofd kaal te scheren aangezien ge«..i kroeshaar had. En alle negers hebben kroeshaar... Na mijn laatste bezoek aan de der matoloog, drukte deze mij hartelijk de hand en zei me ernstig: ,,Nu gaat U een heel andere wereld binnen, me neer Griffin!" Vijandige wereld MUn hoofd kaalsoheren en de kleur hier en daar wat bywerken, deed ik laat op de avond in het huis van vriend. Daarna kleedde ik my om. Opgewonden en wat bevreesd ging ik toen mezelf in de spiegel bekijken. Een kale, woest uitziende neger staar de m^ aan De transformatie was volkomen en verwarrend. Ik had verwacht, dat ik mezelf vermomd zou zien - maar dit was iets anders. Ik was gevangen in de huid van een vreemdeling. Allé ken merken van de John Griffin, die ik geweest was, waren uitgeveegd. Zelfs mjjn zintuigen hadden zo'n grote wij ziging ondergaan, dat het me in de war bracht. Ik keek in de spiegel en zag niets van het verleden van de blanke John Griffin. Nee, dat spiegel beeld voerde me terug naar Afrika en de slavernij... Ik was geen vermomde blanke maar een pas ontstane neger, die er op uit moest in een wereld, waarmee hij niet vertrouwd was. Ik voelde me dood-eenzaam. Niet omdat ik een ne ger was maar omdat de man, die ik geweest was, nu verborgen was in cL huid van iemand anders. Ik was n iemand, die niemand bekend was. 1 ik nu terugkeerde naar vrouw en kinderen, dan zot len mijn kinderen vragen wie ik was. Als ik naar vrien den toeging, dan zou ik in hun ogen geen schijntje van herkenning bemer ken.. Ik had geknoeid met het mysterie van het bestaan en ik had het ge voel van mijn eigen wezen verloren en dat is een vernietigende ervaring. Maar het was gebeurd. Wekenlang zou ik nu de kale neger zijn, die ik iri'de spiegel zag. Ik zou reizen, baan tjes zoeken, een blik vol haat in de ogen van mensen zien komen, alleen omdat ik zwart was. Ik zou leren walgen van de ma nier waarop blanken me .jongen" of I I I M I M M I I M M I »1 I I 1 II I I I I e door 111 ii i ii mi 111 ril 1111 i4i 11 ii „oom" zouden noemen. Ik zou held haftige vriendelijkheid vinden, lompe onbeleefdheid, brutaliteit enz. En ik zou nachtmerries krygen Hoe te beginnen? Hoe moest ik beginnen? Duizend v-agen drongen zich aan mij op. Hoe moest de man, die ik net geworden was, zich gedragen? Waar kon hfl eten, water en een bed vinden? Verlegen met myn figuur liep lk naar buiten. Op de hoek van de ver laten straat bleef ik staan onder een straatlantaarn. Met myn koffers in myn handen wachtte ik op de tram, die my in de richting van de stad zou ryden. Ik hoorde voetstappen. Een blanke man kwam naast me staan. Dat was een nieuwe gew varwording. Moest ik knikken en „Goedenavond" zeggen? Of moest ik hem gewoon negeren? Hy staarde my soherp aan. Het was een test. Zou ik slagen? Zou hy my ondervragen? Ofschoon het een koude avond was, zweette ik. Ook dat was nieuw. Het was de eerste keer, dat deze neger gezweet had, maar het gaf hetzelfde gevoel als het zweet van een blanke. Zoals ik voorzien had, waren myn ont dekkingen nogal naïef net die van een kind. De trani stopte. Ik herinnerde me du' ik eerst de blanke moest laten instappen. Hij betaalde zijn kaartje en liep naar een vrije plaats. Hy ne- geerde me volkomen. Ik voelde myn eerste overwinning. Hy had my niets gevraagd Trams zyn niet gescheiden" in New Orleans maar ik ging toch maar achteraan zitten. De negers daar be keken me zonder een zweem van ver- el nking. Ik begon me al zekerder :e voelen. Aan een van hen vroeg ik, waar je een goed hotel kon vinden. Hy adviseerde me .Butler" te ne men en zei me welke bus ik moest nemen om er te komen. Toen lk in het Butler Hotel" aan kwam, was de hele straat verlaten. Ik stapte het kleine cafeetje binnen, dat als foyer diende. Een man ach ter het schap zei, dat hy my een kimer zou bezorgen zodra hy met de sandwich klaar was. Ik ging aan een van de tafeltjes zitten wachten. Een grote gemoedeiyke neger kwam binnen. Hij grynsde me wat aan en zei Man je bent zo kaal als een bil jartbal Ja, vind je het niet origineel? Buitengewoon. Je ziet er echt ohic uit. We praatten wat. Ik vroeg hem of dit het beste hotel in de buurt was. ,,De Sunset" aan de overkant was misschien wat beter, meende hij. Ik nam myn koffers en stapte de deur uit. -*-Tot kijk. ohic, liep hy me na. Een oranje neonlicht leidde me naar het Sunset Hotel", waar ik een nette maar armzalige kamer kreeg voor f. 10,-. Ze was maar iets groter dan het dubbele bed, en er waren geen vensters in. Het open boven raampje van de deur was het enige voor de luchtverversing. Ik sloot de deur en kleedde me uit. Ik was wat neerslachtig en deze stem ming werd nog verergerd door het gebabbel en de jazz van een juke-box uit een bar beneden. Iedere dag brutaler Toen ik 's morgens uit myn arm zalige kamer in het Sunset Hotel" k\ am, baadde Hampart Street in een Stralende zon. De straat was vol men sen. Dat was myn eerste test bij dag licht. Ik liep een neeercafeetje bin nen en bestelde een ontbyt. Twee eie ren, brood en koffie voor f. 1.50. Er was geen boter by... Ik nam de bus naar de binnenstad van New Orleans en nam plaats in het midden van de bus. Langzamer hand liep de bus vol met passagiers De blanken hadden er biykbaar geen bezwaar tegen, dat een neger, waar dan ook, in de bus zat maar zouden niet naast een neger gaan zit ten. Een knappe, maar armoedig gekle de blanke vrouw met piekerig haar stapte in en liep naar het achterste gedeelte van de bus. Ik was zo stom om te glimlachen tegen deze dame en haar een plaats naast my aan te ^sssss^yxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxvfxx'xxxxxxxxxxxxxxmxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx. Voortdurende angst als men door ds straten wandelt. Om er voikomen als een neger wit te zien onderwierp Grif fin zich aan een zeer gevaarlijke behandeling me', ultra-violette stralenbruinende ~alf en vooral met een chemisch produkt met inwendige werking. bieden. Ze staarde me aan en mom pelde: Waarom kykt u me zo aan? Het spijt me, zei ik verschrikt door de minachting op haar gezicht. Ik ben niet van New Orleans. Ze keerde zich om en zei: Ze worden met de dag brutaler, die negers! Een andere vrouw knikte instemmend en ze begonnen te praten over de ne gers, die voortdurend lastiger werden en steeds meer aanspraken gingen maken. Ik zat op dezelfde manier als ik ne gers had zien zitten, zoals een sfinx, die net doet of hy niets ziet of hoort. Ik merkte echter al spoedig, dat in 'n geroezemoes van onverstaanbaar gepraat het woord .-.neger" op springt met een ongeloofiyke TlUlde- iijkheid. Je hoort het altyd als het ge»zegd wordt en het geeft je iedere keer een steek. In Canal Street stapte ik uit en nam een andere bus naar de Franse wjjk, naar de schoenpoetser waar iik vroe ger als blanke nogal eens een beeoek je had gebracht. Sterling Wiliams - zo heette de schoenpoetser - keek me vlak in het gezicht maar hy herken de me niet.. Poetsen?, vroeg hij. Ik zette myn voet op het bankje en hy ging er bij zitten. Je bent een nieuweling in deze stad hè? vroeg hy, meer om iets te zeggen dan uit nieuwsgierigheid. Ja. zei ik. Net aangekomen. —Je zult het een prettige stad vin den. Best mogelijk Ik wachtte een ogenblik en voegde eraan toe: Zeggen deze schoenen iets? Hij keek op. Ze zijn me niet volkomen onbe kend... Maar dat is alles! Ik vertelde hem wie ik was. Hy stond sprakeloos. Eerst geloofde hy me niet maar toen ik hem zei, waar over we het gehad hadden toen ik de laatste keer bij hem was geweest, toen was hij overtuigd. Ik legde hem uit waarom ik nu een neger was en ik vroeg hem of ik bij hem kon blyven ais schoen poetser. Hij zei, dat zijn plaats eigen lijk van zijn partner was. die op het ogenblik probeerde aardnootjes te vin den, die hij in de wynhuizen verkocht. We zouden het aan hem moeten vra gen. Handen scheren Het was helemaal niet druk. We gingen dus op de kisten zitten op de stoep en spraken over mijn plan. Ster ling was enthousiast en begon me da delijk te scholen, Je moet meer door de neus pra ten. zei hy. Hg deed het my voor en bekeek me daarbij aandachtig. Je moet ook de rug van je han den scheren, besliste hij. Inderdaad, in het zonlicht zag ik blonde haartjes op de rug van myn hand glimmen. Óp slag voelde ik mij ongemakkelyk. Daar ik myn scheer gerei by me had, vroeg ik hem, waar ik het kon doen. In dat steegje daar. Helemaal op het eind. Daar is een toilet. De stand" van de schoenpoetsers lag in een straat met oude gebou wen, goedkope huurhuizen en bars. Ik haastte mij het steegje in. Enkele negers stonden en zaten te drinken bij houten tafels. Ik zag een bordje waar ..Heren" op stond. Ik was al bijna by de deur, toen verscheidene stemmen riepen: Hé! Daar mag je niet in! Ik keerde me om en was verwon derd, dat zelfs de armoedige cafeet jes in deze buurt .gescheiden" toi letten hadden. Waar moet ik dan heen? vroeg ik. Aan ie achterkant, helemaal ach teraan, zei een grote dronken neger, met een wild gebaar. Ik sloot me op in de toiletten voor „negers" gereserveerd, haalde het scheergerei uit uiijn tas en liet de blonde, verraderlijke haartjes van mijn handen verdwyneai. Toen Sterling me weer zag, zei hij, tevreden glimlachend: Niemand zal nu nog Iets kunnen merken Vreemd! Hy vergat totaal, dat ik 'n blanke was en sprak over „ons" en over „onze" toestand.. Volgend artikel ,.In de keuken van de paria's" «\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\v I >XXXXXjfXXXXX'XXXXXXXXXX/> Portret van dt schrij ver als blanke. De schrijver van dit artikel: John Howard Griffin ie een echte blanke. Hij werd geboren te Dallas fTexasin 1920. Zijn beide ro mans „The Devil Ri des Outside en Nu- ni" behoren tot de bestsellers. In 19J/7 werd hij blind. Hij volgde een blinden- cursus, kocht daarna een boerderij en ver deelde zgn tijd in het werken op het land en lezen. Hy trouwde in 1953 maar zag zijn vrouw en beide kinderen eerst goed in 1957. want toen pas kreeg hy het gezicht weer terug. Op 't ogenblik werkt bij aan zyn autobio grafie, getiteld ..Ver spreide Duisternis sen." BOBBY de SPORTHELD

Leidse Courant | 1963 | | pagina 15