Unie van Oranjesteden te Breda opgericht De „hete lijn" klaar voor gebruik Portugal nodigt Oe Thant uit Reorganisatie ministerie van defensie Dir. Generaal met verlof gezonden Scheepsberichten BPsupèrMix benzine ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT Prinses Irene en haar vriendin mej. M. Boysen (zittend) hebben vrijdag in de Hunneschans bij het Uddelermeer, waar de stichting Zilveren Jeugdcentra bij wijze van experiment een kamp voor astmatische kinderen heeft ingericht, de generale repetitie bijgewoond en geleid van een door de kinderen zelf bedacht spel. „Jaloezie in Tsarenland", dat 's avonds werd opgevoerd en waarvan de prinses en haar vriendin de regie voerden. Foto: met een aantal spelertjes slaat de prinses de verrichtingen gade van de andere figuren in het spel. In aanwezigheid van ongeveer duizend genodigden uit binnen- en buitenland hebben de burgemeesters van Dillenburg, Diest, Orange en Breda, vanmorgen in de grote kerk te Breda onder trompetgeschal en klokgelui de protocollen onderte kend, waarmee de unie, tussen de vier steden een feit is geworden. De delegaties uit Dillenburg en Orange waren vrijdagavond al in Breda aan gekomen. Diest arriveerde vanmor gen vroeg. Op de grote markt in Breda is in de ochtenduren een „generaal appèl" gehouden voor het bordes van het stadhuis. Burgemeester dr. R. Geul- jans van Breda heeft daar de folklo ristische groepen toegesproken, die de buitenlandse delegaties "begelei den. In de grote kerk sprak dr. Geuljans een welkomstwoord, waarin hij het doel van de unie omschreef: Het bestendigen en verstrekken van de historische verbondheid van de steden met het huis van Oranje- Nassau, het instandhouden van duur zame betrekkingen tussen de stads besturen en het bevorderen van uit wisselingen op elk gebied tussen de bewoners. De burgemeester memoreerde hoe het stadsbestuur van Orange het ini tiatief had genomen voor een zgn. jumelage met Breda, waaruit nu een Europese broederschap van oranje steden is gegroeid. Burgemeester Beermann van Dil lenburg, drs. van der Werff, voorzit ter van de geschied- en oudheidkun dige kring „De Oranjeboom" uit Breda, burgemeester Hansen van Diest en de heer Rochette, advocaat en adjunct-conservator van-het mu seum in Orange, gaven namens de steden een historische verantwoor ding van de unie door het noemen van een reeks gebeurtenissen uit het verleden, waaruit de onderlinge ver bondenheid van de vier uniesteden kan blijken. Leden van het Brabants orkest voerden vier improvisaties op het Wilhelmus uit. Na het plechtig on derteken van de unie heeft burge meester' mr. Bruey van Orange aan burgemeester Geuljans van Breda het presidium van de Unie aangebo den. Onder de genodigden bevonden zich deze ochtend minister E. Toxo- peus, de commissarisen der konin gin in Brabant en Limburg, dr. C. Kortmann en dr. F. Houben, de am bassadeurs van België, Frankrijk en Duitsland en ongeveer dertig burge meesters van steden, die in de titula tuur van de koningin worden ge noemd, afkomstig uit België, Duits land en Frankrijk. AANGEHOUDEN WEGENS OPLICHTING De politie in Maassluis heeft de 30- jarige schoonmaker M. van O. uit Den Haag aangehouden in verband met een serie oplichtingen in Rot terdam, Dordrecht en Maassluis. Het was de politie al bekend dat zich de laatste tijd - vooral in Rot terdam-Zuid een opmerkelijk aantal gevallen van oplichting voordeed. Steeds betrof het een man die langs de huizen ging om te vertellen, dat hü tegen vergoeding bereid was vuilnisbakken schoon te maken. Nadat hij het voorschot - waarom hij steeds vroeg - binnen had liet hij niets meer van zich horen. De directe lijn tussen Washington en Moskou, is thans gereed voor ge bruik en zail zondag in dienst wor den genomen. Dit heeft het Ameri kaanse ministerie van defensie vrij dagavond bekend gemaakt. Hoewel de Amerikaanse installatie op het „Pentagon" staat, zal de ver binding uitsluitend worden gébruikt door de staatshoofden van beide lan den. Er zijn vaste verbindingen tus sen het Pentagon en de plaats waar de president zich kan bevinden, zo zeiden Amerikaane functionarissen. President Kennedy kan op elk uur van de dag worden bereikt, waar hij zidh ook bevindt. De „hete lijn" heeft tot doel in ge val van een noodtoestand de kans op een door beide partijen ongewilde kernoorlog te voorkomen. Bij de in stallatie is gebruik gemaakt van spraakvormende toestellen om te voorkomen, dat er kan worden afge luisterd. Naar het Portugese ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, heeft de Portugese regering secreta ris-generaal Oe Thant uitgenodigd voor een bezoek aan Lissabon ter be spreking van enkele vraagstukken, die van 22 tot 31 juli werd gehouden, aan de orde zijn gekomen. Waarnemers achten het onwaar schijnlijk, dat Thant de uitnodiging zal afslaan. Hem was verzocht tegen eind oktober rapport uit te brengen over de stappen tot uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin wordt aangedrongen op een verbod van levering van wapens aan Portugal, bestemd voor gebruik in de Afrikaanse gebiedsdelen van dat land. In het Aartsbisschoppelijk Museum Agnietenstraat 1 te Utrecht zal van 7 september 1963 tot 27 oktober een tentoonstelling worden gehouden van religieuze baroksculptuur uit de noordelijke en zuidelijke Nederlan den, getiteld „Het beeld in de Neder landse barok". Deze expositie omvat 100 sculpturen en geeft een overzicht van de ontwikkeling der 17de en 18de eeuwse beeldhouwkunst in deze ge bieden. O.a. zijn vertegenwoordigd Colijn de Nole en zijn nakomelingen, Artus Quellien, Jean del Cour, Lau rent Delvaux. Tijdens de tentoon stelling zal iedere dinsdagavond om 20 uur een rondleiding worden gege ven. De directeur-generaal van het mi nisterie van defensie, de heer S. D. Duyverman, is in het kader van de voorgenomen reorganisatie van het ministerie, met verlof gezonden. De minister is, aldus heeft het ministe rie toegelicht, van plan het ministe rie van defensie te reorganiseren. Na deze reorganisatie, waarbij de functie van directeur-generaal zal worden opgeheven, is er, naar het zidh laat aanzien, geen plaats, die door de heer Duyverman wordt ge ambieerd. In afwahcting van een de finitieve regeling is de heer Duyver man met het normale hem toeko mende verlof vertrokken, aldus het ministerie. Alamak 30 van Khorramshar naar Karachi; Dongedyk 30 te London. Lekhaven 31 te Santos; Kabylia (t) 30 van Rotterdam naar Stanlow. Een 25-jarig ambtsjubileum van 'n gemeente-ambtenaar betekent geen „witte raaf", waarmee tevens wordt bedoeld, dat zo'n jubileum geen ver bijsterend „nieuwtje" zal zijn. Toch verdient het aanbeveling dit even te releveren. Het betreft een jubileum van de heer H. Akse, die sedert 1 september 1938 in overheidsdienst is. Deze in Friesland geboortige veerti ger was achtereenvolgens werkzaam op de gemeente-secretarieën van Heereveen (zijn geboorteplaats), Grouw, het Gelderse Steenderen en Westongeradeel. Op 1 september '53 vestigde hij zich in Leiden in ver band met zijn benoeming tot com mies ter gemeente-secretarie aldaar, afdeling Openbare Werken. De heer Akse is thans in de rang van hoofd commies belast met de woningbouw- aangelegenheden in de ruimste zin. Zijn nevenfunctie van plaatselijk se cretaris-penningmeester van het n.v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten sluit hier uitstekend op aan. Van de Vrouwenadviescommissie voert hij het secretariaat. Verder geniet de heer Akse als dirigent van enige ko ren en als pianist en organist in het muziekleven ruimschoots belangstel ling. Maandag 1 september is de fees- telijkfe dag, maar uiterlijk vlagver toon 'zal niet aanschouwd worden. De jubilaris zal deze gedenkwaardi ge dag met zijn gezin doorbrengen in zijn geboorteplaats Heereveen, Slechts in een klein kring van naas te collega's zal na zijn terugkeer de ze kwart-eeuw paal op geanimeerde wijze1 worden aangestipt. ACROBATEN MAAKTEN VAL VAN 15 METER Twee Italiaanse acrobaten van het circus Strassburger, dat op het ogen blik in Scheveningen optreedt, zijn gisteravond van een hoogte van 15 meter naar beneden gevallen. Zij werden naar een Haags ziekenhuis gebracht. Over hun toestand was gis teravond laat nog niets bekend. De artiesten stonden bij hun optreden op een metalen evenwichtsbalk toen deze plotseling door onbekende oor zaak brak. De twee Italianen vielen in het zand van de piste. De voor stelling in het bijna uitverkochte cir cus, waar het ongeluk grote conster natie veroorzaakte, werd gewoon af gewerkt. Schoonmaker was Wie modern tankt, heeft de keus uit 5 soorten benzine. En dat moet ook! Want iedereen rijdt verschillend, en bij elke auto zijn de rij- omstandigheden anders. Geef Uw auto 'individuele voeding'dat is tóp kracht bij het zuinigste ver bruik! Overtuig U zélf; kies uit BP normaal, BP Mix 25, 50 of 75, BP super. De Super-Mix pompen zijn zeer speciale pompen. Vraag adressenboekje (per briefkaart) aan BP, Frede- riksplein 42, Amsterdam. - Kies de soort die bij uw auto hoort Dat kan'alléén bij De 3I-jarige heer P. J. Valks, die woensdag met zijn auto het water aan de Kostverlorenkade in reed en hierbij verdronk, had een geldtas met 157.000 gulden bij zich. De tas is spoorloos. In de wagen is niets gevonden. De plek, waar de auto te water is geraakt, wordt door de politie in het oog gehouden. Kikvorsmannen zoeken de bodem van de gracht af. oplichter De Maassluise politie heeft giste ren een Hagenaar ingerekend, die en kele duizenden mensen voor een paar kwartjes heeft opgelicht. De man ging langs de deuren in Rotterdam, Vlaardingen, Dordrecht, Zwijndrecht en Maassluis en bood de mensen aan voor kortere of langere tijd hun vuilnisbakken schoon te maken. Voor 65 cent per maand hadden de huis moeders wekelijks schone vuilnisbak ken. Vaste klanten die hem drie maanden opdracht gaven hielp hij voor twee kwartjes. Daar hij lage prijzen bood, vroeg hij vertrouwen: men moest vooruit betalen. Enkele duizenden mensen zijn op het aanbod van de man inge gaan, maar hebben hem nooit meer gezien. Toen hij in Maassluis zoveel klanten aannam, dat het verdacht leek, dat een man zoveel klanten kon helpen, liep de schoonmaker te gen de lamp. Bij zijn arrestatie bleek, dat hij echt schoonmaker was. Gloeiend aluminium bedwelmde arbeiders Gisteren zijn in een fabriek te Rot terdam drie arbeiders bedwelmd door gebrek aan zuurstof, ontstaan door het laten wegstromen van gloeiende aluminium. Men moest tot deze maat regel overgaan, aangezien er een kleine brand was ontstaan in de be kleding van een oude aluminium- smeltoven. De gloeiende massa stroomde ge deeltelijk over de vloer en zette de schoenen van enkele arbeiders in brand. Drie van hen liepen lichte brandwonden op; zij konden ter plaatse worden verbonden. De toe stand van de drie bedwelmd geraakte arbeiders, die onverwijld naar het Zuiderziekenihuis zijn overgebracht ia niet ernstig. „Trouwe klant" stal maandenlang voor zijn fanclub De Utrechtse politie heeft de 18- jarige kantoorbediende T. ingerekend, omdat hij over een tijdvak van enkele maanden ongeveer tweehonderd grammofoonplaten had gestolen uit een muziekhandel. Tevens kwam aan het lioht, dat hij uit de boekhandel waarin hij werkte enkele zeer kost bare boekwerken had meegenomen, De platen en de boeken verkocht hij aan vrienden en kennissen en met het geld betaalde hij advertenties en an dere kosten van een fansclub waar van hij vooratter was. T. was een dagelijkse klant van de muziekhan del. Hij kreeg van de eigenaar ge daan, dat hij een eigen rekening kon openen. Dagelijks kocht hij een grammofoonplaat maar moffelde er steeds enkele in zijn tas. De zaak kwam aan het licht toen een voorbij ganger zag, dat T. in de muziekwin kel een plaat in zijn tas stak. Hij waarschuwde de verkoopster toen T de winkel uit was. Toen de eige naar en de verkoopster, zich gingen concentreren op de manipulaties van de jongeman kwamen de dief stallen spoedig aan het licht. Omdat de gestolen platen groten deels overjarig waren geworden heeft de eigenaar een klacht bij de politie ingediend. Bij huiszoeking werden ook de boeken gevonden. OMGEKOMEN IN VENTILATIESCHACHT Gistermorgen is de 30-jarige ar beider J. van R. uit Eindhoven om het leven gekomen bij werkzaam heden in de ventilatieschachten van het Philipskantoorgebouw. Aangezien een der schachten ge reed was klommen twee van zijn collega's naar de bovenzijde van de tweede schacht om de hangsteiger in die ruimte aan te brengen. Van R. heeft zich intussen, met welk doel weet niemand, in de tweede schacht begeven en is daarbij op een vloer tje gaan staan, dat was achtergeble ven van de bekisting van het beton. Het vloertje begaf het echter met het gevolg dat Van R. van een hoogte van ongeveer veertig meter in de schacht stortte. Op weg naar het zie kenhuis is de man overleden. Een zakkenrollcer, wiens iden titeit nog niet is komen vast te staan, heeft gisteren in een tram van lijn 4 te Amsterdam een dame uit Vlaar dingen een Marokkaanse portefeuille met 200 gulden ontfutseld. GEVAARLIJKE MIJN IN HET NET VAN KATWIJKSE TRAWLER De Katwijkse trawler „Nestor" (256 ton, schipper Piet van Duyn) heeft gistermorgen, toen de 20 bemannings leden bezig waren met het binnenha len van de netten onder de Engelse oostkust, een „op scherp" gestelde mijn tussen de vissen gevonden. Een Engelse mijnenveger, de „Was- perton", ontving even later de alar merende mededeling van de Katwij- ker over de radio: „Hebben mijn aan boord". Hoewel de mijnenveger op dat ogenblik geen mijnexperts aan boord had de Engelsman moest alleen een oogje houden op de vis sersvloot werd onmiddellijk koers gezet naar de Katwijker. De „Nestor" werd na een half uur geënterd en de schipper kreeg het verzoek, de „Was- perton" te volgen. Met de gevaarlijke mijn aan boord werd de Katwijker vervolgens dwars door de vissende vloot geloodst. Ge ruime tijd later kwamen er experts aan, die zich aan boord v. d. „Nestor" begaven. De mijn kreeg een extra ontsteking en werd eindelijk tot aller grote opluchting over boord gezet. Toen de „Nestor" op veilige afstand was ontplofte de mijn. Gisteravond maakte de Katwijker al weer jacht op vissen. Duits belang in Nederlandse bank De „Bank für Gemeinwirtsohaft", die nauw geliëerd is met de Duitse vakbeweging, heeft een belang van 50 procent verworven in het kapi- taail Vein N.V. Hol'liandsChe Koop- mansbank te Amsterdam, zo heeft de Duitse bank vandaag medege- deedl. Het kapitaal van de Neder landse bank bedraagt 3,6 miljoen gulden. Toen prinses Irene vrijdag arriveerde in de „Hunne schans" by het Uddelermeer, om de regie te voeren van een spel „Jaloezie in Tsarenland", dat 's avonds werd opgevoerd door de kinderen die hier verblUven in een kamp voor astmatische kinderen van de stichting Zilveren Jeugdcentra, bleek dat er aan de buitenkant van haar auto een enorme toeter was bevestigd. De prin ses gebruikt het enorme accessoire ais nasseerhoorn.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9