TUINIER MET MEER PLEZIER DAAR KLOPT IETS NIET! DE SISSENDE SAMPAM! Ons Kinderhoekje Kostprijzen van rozen en sierheesters Schoenlapper Maruf ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 In Verslag No. 33 heeft het Land- bouw-Economisch Instituut het re sultaat gepubliceerd van het onder zoek naar de kostprijzen van struik rozen in het Centrum Boskoop en Noord-Limburg en eveneens in het Centrum Boskoop van een jarige gestekte heesters. De bereke ning geldt voor het prijspeil van 1962. Als uitgangspunt van de kostprijs berekening in het Centrum Boskoop is een bedrijf gekozen in de gemeen te Hazerswoude met een bedrijfs- grootte van kadastraal 1 ha en een beteelbare oppervlakte van 90 are. Ten aanzien van Limburg (Lottum) is de keuze gevallen op een bedrijf, kadastraal groot 3,25 ha waarvan 3 ha beteelbaar. In hoofdstuk I is de methode en opzet van het onderzoek aangegeven. De berekeningen zijn gebaseerd op de kosten en opbrengsten van een juist uitgevoerde en normaal verlo pende teelt in een daarvoor geëigend kwekersbedrijf, dat qua bedrijfs structuur in belangrijke mate in het gebied voorkomt. De door de ondernemer en zijn gezinsleden verrichte handenarbeid is uiteraard onder de kosten begre pen. De arbeid van de ondernemer is gewaardeerd tegen CAO-loon van een vaste arbeider van 23 jaar of ouder. Bij deze beloning is derhalve geen rekening gehouden met een eventueel hogere prestatie per tijds eenheid voor handenarbeid van de ondernemer. De door de ondernemer KOSTEN EN OPBRENGSTEN, ROZEN EN HEESTERS PER 10 ARE gemaakte overuren zijn eveneens te gen het gewone uurloon berekend. In de kosten is geen beloning op genomen voor het geven van leiding en het houden van toezicht. De rente is zowel voor eigen en vreemd vermogen als voor de ver mogensbehoefte op lange en korte termijn berekend op basis van 4%. De kwantitatieve opbrengsten gel den als een gemiddelde voor een normaal verlopende teelt, zodat ri sico's, in verband met abnormale weersomstandigheden en dergelijke, in deze opbrengsten niet tot uitdruk king komen daar over de omvang van deze risico's niet voldoende kwantificeerbare gegevens bekend zijn. In hoofdstuk II is per provincie en van de belangrijkste teeltgebieden de met rozen beteelde oppervlakte ge geven. Het blijkt dat de belangrijk ste centra van de rozenteelt zijn ge legen in: a. Groningen (Hoogezand - Sappe- meer, Veendam en Winschoten; on- derstammenteelt) b. Zuidholland (Boskoop, geocu leerde rozen- en pnderstammenteelt) c. Noordbrabant (Haps, geoculeer de rozenteelt); d. Limburg (Lottum, geoculeerde rozenteelt). In de hoofdstukken III t/m VI wor den de produktiekosten en kwanti tatieve opbrengsten van de verschil lende gewassen gespecificeerd weer gegeven. In tabel 1 is hiervan een uittreksel opgenomen. IN HOUTEN DOOS DE ZEE OP Een dwaas en levensgevaarlijk avon tuur hadden gistermiddag twee jonge tuinarbeiders uit Monster, de 28-jarige Freek Zeeman (vader van twee kin deren) en de 17-jarige Paul Snoek, toen zij met een zelfgebouwd „zeil bootje" de zee opvoeren. Het lichte scheepje, met een platte bodem en uit triplex vervaardigd, kon niet meer naar het strand bij Ter Heyde komen. Na zessen voer de reddingsboot Prin ses Margriet uit, terwijl vele honder den toeschouwers op het strand in af wachting waren van wat er komen ging. Er kwam evenwel niets, doch een kwartier later na het begin van de actie van de reddingsboot voer de howten doos met de twee waaghalzen de haven van Scheveningen binnen. Men vond, dat de jcfeens „stom geluk hadden gehad", dat zij door de vloed heen toch in de Scheveningse haven terecht zijn gekomen. Kosten per 10 are 3123,— 3123,— 2670,— .Koster' rassen, kosten p. 2 jr op veen Overige Polyantharozen p. 2 jr op veen Koster' rassen, kosten p. 2 jr op klei Overige Polyantharozen p. 2 jr op klei Noord-Limburg Grootbloemige rozen, kosten per 2 jr 1978, Polyantharozen, kosten per 2 jaar 1978, ,Poot' rozen, kosten per 2 jaar 4472, Rosa multiflora onderst., kosten p.j. 1814, Stekheesters, kosten per jaar 1878, m stuks 7200 9400 6900 8900 9000 36500 27465 Kostprijs per 100 stuks 43,38 33,22 38,70 30,— 31,6 29,3 Daar de CAO-lonen in 1963 we derom een belangrijke stijging ten opzichte van 1962 te zien geven is in het verslag een bijlage opgenomen, waarin de invloed van deze loons- KOSTEN EN OPBRENGSTEN, ROZEN EN HEESTERS PER 10 ARE verhoging op de kostprijs van de verschillende produkten is aangege ven. In tabel 2 is deze kostenstijging tot uiting gebracht. Centrum Boskoop 1962 „Koster" rozen (veengrond) f 43,38 Óverige Polyantharozen (veengrond) 33,22 „Koster" rozen (kleigrond) 38,70 Óverige Polyantharozen (kleigrond) 30, Noord-Limburg Grootbloemige rozen 31,64 Polyantharozen 29,30 Centrum Boskoop „Poot" rozen (onderstammen) 49,69 Rosa multiflora (onderstammen) 4,97 Eenjarige stekheesters 6,84 Dit verslag is verkrijgbaar doorjhage. Op het girostrookje dient ver- storting van 4,50 op girorekening meld te worden: Zend Verslag No. No. 41.22.35 t.n.v. het Landbouw- 33. Economisch Instituut te 's-Graven-l 1963 r 45,92 35,18 40,60 31,47 32,50 30,10 52,40 5,29 7,25 Zo, hier zijn we klaar; - zullen we nou bij jou thuis gaan spelen! Verschillen: 1 een sok, 2 begroei ing langs het pad, 3 een spaak van het wiel van de kruiwagen, 4 eèn venster van het huis, 5 een poot van het vogeltje rechts ontbreekt, 6 de bovenste baksteen links ontbreekt rechts, 7 een rookwolkje uit de pijp ontbreekt rechts, 8 staart van de vo- ge(l aan de linkerkant van het plaat je, 9 een blad aan de tak op de reohtertekening te veel. Fouten: 1 verschillende soorten bladeren aan één boom, 2 de boer heeft ongelijke schoenen, 3 verschil lende bloemen aan één plamt, 4 wiel van de kruiwagen is niet rond, 5 vlie gende vis, 6 ronde baksteen, 7 de boer heeft zijn p verkeerd in de mond, 8 het hemd .n de boer is niet overal gestippeld, 9 de schoorsteen is onderbroken, 10 de deur is ver keerd getekend. Oplossing: neem één munt van sta pel 1 af, 2 van stapel 2, 3 van stap 3, 4 van stapel 4 en 5 van stapel 5. Leg deze 15 munten op de weeg schaal en weeg ze. De rest kun je zelf uitrekenen. Wanneer alle munten echt zouden zijn, zouden ze bij el kaar 150 gram wegen. Blijkt het ge wicht 151 gram te zijn dus een gram te veel, dan is er een valse munt bij en is dus stapel 1 de sta pel met de valse munten. Bij de 152 is stapel 2 vals, enz. Bloemen kopen, snijden en goed houden. Wie geen tuin heeft om bloemen te plukken voor vazen en schalen, is aangewezen op de bloemenwinkel, het stalletje of de straathandel. En natuurlijk zijn we duurder uit. terwijl we ook niet de keuze hebben, zoals de eigen tuin kan bieden. Het is begrijpelijk dat we alle moeite willen doen om de gekochte bloemen zo lang mogelijk fris te houden. Geen zon, tocht en droge warmte. Heel belangrijk is de standplaats. Zet nooit bloemen voor een zonnig raam, net zo min als 's winters op een warme schoorsteen of vensterbank boven een radiator. Laat nooit bloemen op de tocht staan en breng ze 's avonds in de koelte van kelder, keuken of gang. Daar knappen ze van op. Vul de vazen bij en bespuit het blad met de bloemenspuit en spuit boven de bloemen in de lucht. Ver schillende bloemen smetten als ze direct bespoten worden, daarom nemen we liever het zekere voor het onzekere en scheppen een vochtige atmosfeer op de aangegeven manier, Plantenvoedsel. Alléén water is niet altijd voldoende om de bloemen lang fris te houden. In elk geval is het verwijderen van bladeren, die onder water komen te zitten, aan te bevelen om ver ontreiniging door rotting te voorkomen. Verder is het toevoegen van plantenvoedsel aan te raden, dat bij bloe misten te koop is, één pakje poeder voor een liter water. Dit voorkomt bederf en vult het nodige voedsel aan, zodat bijvoorbeeld knoppen niet blijven steken, maar ten volle tot ontwikkeling komen. Speciaal voor alle heester- takken, alsmede alle houterige stelen (rozen, chrysanthen) is deze toevoeging zeer wenselijk, terwijl ook dahlia's en zinnia's er mee gebaat zijn. Hoe en wanneer kopen we bloemen? Een bloemist laat de bloemen die hij krijgt, eerst optrekken in ruim water, vóór hij ze in vazen schikt. Ze worden dan enige uren of een nacht tot hun hals in het water gezet, behalve lathyrus, die op deze manier gaan smetten. Langs de behaarde stelen krijpt het water namelijk omhoog naai de bloemen. Met een bodempje water van 2—4 cm. is lathy rus volmaakt tevreden. Bloemen die we op straat kopen hebben meer te lijden gehad van weer en wind. Zon is funest en in elk geval hebben we meer kans op houdbaarheid als we 's morgens vroeg kopen, dan tegen da avond. Verder moeten we als eis stellen dat ze fris ruiken, geen neigingen hebben tot slap hangen, noch aan de achterkant of aan de randen bruin verkleuren. Verschillende bloemen blijven langer goed als ze in de knop gesneden worden, terwijl andere weer meer weerstand hebben als ze geheel open zijn. Tot de bloemen die we in knop kopen behoren narcissen, irissen, papavers, pioenrozen, slaapmutsjes (escholtzia). Rozen kopen we in het stadium dat de knop zich juist heeft geopend. Alle in trossen bloeiende soorten kopen of snijden we als de onder ste bloemen open zijn. Bij latiris, die aan de top begint te bloeimen, moet deze top haar paarse kleur vertonen. De enige uitzondering op de regel vormen lupinen, die uitvallen of slap hangen als we niet wachten tot de gehele tros zich ontwikkeld heeft. Alle bloemen met een hart kopen we als ze geheel open zijn, maar het hart nog niet geheel rijp is. Dat geldt o.a. voor asters, margrieten, gaillardia e.d. Of we nu bloemen van de bloemist betrekken of van de straathandel, het is altijd nodig er vóór het schikken met een ruime snede een stukje af te nemen, opdat ze zich goed vol kunnen zuigen. Hangt er onverhoopt de volgende dag een slap, dan lieftst onderwater er opnieuw een stukje afsnijden. A. C. Muller-Idzerda 23. De prinses beloofde de sultan te gehoorzamen; maar intussen was ze zoveel van Maruf gaan houden, dat ze tot hem sprak: „Mijn lieve man, lieg mijn vader niet meer voor met verhalen over je schatten, wan neer die er helemaal, niet zijn. Ver tel me liever de waarheid dan zal ik een uitweg voor je vinden". „Nu goed", antwoordde Maruf, „ik' ben helemaal geen rijke koopman, maar een schoenlapper uit Kaïro" 24. „Je bent een slimme leuge naar", vond de prinses, „maar de vi zier heeft je in de gaten gehad, en mijn vader heeft op zijn aanraden verlangd, dat ik je je geheim moet ontfutselen. Maar ik zou je graag helpen, anders word je ter dood ge bracht en zou ik weduwe van een schoenlapper zijn. Dan zou ik ge dwongen worden opnieuw te trou wen en daar heb ik helemaal geen zin in. Hier heb je 50.000 dinar meer heb ik niet. Verkleed je maar, spring op het beste paard uit de stal van mijn vader en vlucht naar een land, waar hij niets te zeggen heeft. Wanneer hij dan dood is, laat ik je roepen. Daarna leven we nog lang en gelukkig tot onze dood toe". Maruf volgde de raad van zijn prin ses op en vluchtte in dezelfde nacht. (Wordt vervolgd). O 4K LAKZEGELS en ENVELOPPEN Wanneer je een examen gedaan hebt en daar een diploma voor krijgt, is het heel veilig om dit te voorzien van een groot rood lakzegel en het staat nog feestelijk ook. Vroeger ge bruikten ze die zegels veel meer dan nu. Dat kwam natuurlijk, omdat men nog geen enveloppen had. Men vouwde een brief dicht en hup een lakzegel erop. Tubes van plastic kun je niet ge woon van onder af oprollen, zoals b.v. een tube tandpasta en er dan zo voor zorgen, dat van de inhoud niets verloren gaat. Met een doodgewone paperclip kun je ook dit probleem oplossen deze houdt de tube van onderen vast, zodat je de rest er heel gemakkelijk uit kunt drukken. ONTDEK JE DE VALSE MUNTEN? Op de tafel staat een weegschaal en vijf stapeltjes van tien centen. Alle munten zien er hetzelfde uit en toch zijn de munten van een stapel vals. Wanneer je nu nog weet, dat een echte cent tien gram weegt en een valse 11, hoe vaak moet je dan wegen om vast te stellen, waar de valse munten zich verbergen? Het antwoordt luidt: éénmaal. Wan neer je er zelf niet opkomt, kijk je maar naar de oplossing en vraagt aan een vriendje of vriendinnetje of die het weet. Oplossing zie elders. Het zijn de Chinezen geweest, die het lakzegel hebben uitgevonden. Vanuit China verbreidde het gebruik zich naar Oost-Indië en vandaar kwam het met de Portugezen mee naar Europa. Het oudste en bekenste lakzegel heeft de gevolmachtigde van een roemrucht Rijngraaf op een brief aan zijn hèèr geplakt, toen hij in 1554 uit Londen naar huis schreef. Voor die tijd kende men alleen meerkleurige was om als zegel te ge bruiken. Voor mensen, die veel brie ven schreven, moet het een ontzet tende opluchting geweest zijn, toen een onbekend persoon eindelijk de omslag met gegomde rand uitvond. Deze werd voor het eerst gefabri ceerd in 1840 in Engeland en in hetzelfde jaar aanschouwden ook de postzegels het levenslicht. Het zal nu wel niet lang meer duren, of de ouderwetse omslagen, die nog aan de rand moeten worden natgemaakt, zullen worden vervangen door de nieuwste, die zelf kleven. Wat is onze boer ijverig! Maar als je goed oplet, zie je dat er nogal wat fouten in de tekeningetjes zitten. Als je die gevonden hebt, ben je er nog niet, want de twee tekenin getjes verschillen ook onderling nog. Zoek alle fouten en verschil len nu maar eens op! (Oplossing, zie elders) DE PLASTICTUBE HELEMAAL LEEG j LEUKE BRILLEN UIT EIERKARTON Wanneer je je ooit eens leuk wilt verkleden, kun je bliksemsnel 'een bril van eierkarton maken. Uit zo'n karton voor zes eieren kun je zelfs drie hele brillen maken. Dan moet je ze uitsnijden zoals op de teke ning, er wat gummi overheen doen, in het midden kleinere of grotere gaten snijden voor de „glazen" en ze met waterverf of zo om de gaten heen beschilderen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5