Geen vliegende vissen maar toch op het droge gevangen Ook de ladde^visseps betalen hun buit duui* Nieuwe uitgaven DE LEIDSE COURANT Een fenomenaal getijdenver schil FNIG TER WERELD IS DE manier waarop de vissers van Minudie aan de kost komen. Uuiek is hun wijze om vissen te versohal- ken per ladder, enige meters boven de waterspiegel. Zijn devissen van Minudie dan geen waterbewoners? Zijn de vissers daar misschien kunst beheersen en beoefenen om vissen tot vogelen des hemels te ma ken? Of komen in die streek, aan dat deel der Canadese kust, alleen maar vliegende vissen voor? Het antwoord op al deze vragen luidt kort, bondig en krachtig: NEEN Het is namelijk aan een speling dei- natuur toe te schrijven, dat de brave visserlieden van Minudie ,op het dro ge' aan hun vis en dus aan de kost komen. Want in de Baai van Fundy (waaraan Minudie is gelegen) is het verschil tussen hoog en laag water, tussen eb en vloed dus, altijd vele meters groot, Soms zelfs bedraagt dat verschil twintig meter! De Baai van Fundy, waar- de ver schillen tussen eb en vloed hoger zijn dan waar ook ter wereld, is een bijna 250 km lang vingervormig aan hangsel van de Atlantische Oceaan. Hij scheidt de Oost-Canadese Pro vincie Nova Scotia van de Provincie Nieuw-Brunswijk. Dit fenomenale tijdsverschil is vanzelfsprekend een bron van ver driet voor tal van kustbewoners, maar voor de visserij bevolking van Minudie is het een echt .natuurlijk' buitenkansje, want 't stelt de man nen in staat om hun visserij-bedrijf op het droge uit te oefenen. Op het droge en boven de begane grond! Edmund Brian, een der vissers van Minudie, neemt, als hij ter vis vangst tijgt, 'n paard en wagen mee. Hij laadt een ladder op de wagen, roept Gtehulp in van een paar dorps jongens op blote voeten entrekt dan over het harde, met stenen bezaaide strand naar zijn akker' om zijn ,vis- oogst' binnen tehalen. Honderden meters lang zijn de netten, die hij heeft gespannen tussen palen van berkenhout. Bij hoog water spoelt de zee door die netten en geraken de vissen erin verstrikt. Bij het vallen van het water komen de netten weer droog te staan, maar de vissen blij ven spartelend en kronkelend in de mazen achter. Edmund Brian heeft in de regel een vangst, die duizend flinke vissen per dag te boven gaat! De ladder-visserij want Edmund moet op een ladder klimmen om de buit te halen loont zich dus! Edmund Brian en de andere ladder vissers van Minudie zien er uit als .gewone' vissers en zeelieden waar ook ter wereld. Zij hebben ook te kampen met de zelfde moeilijkheden en tegenslagen als de (echte) water- vissers. De zee maakt hun netten kapot. Steeds zij die dus her stellen. Schipbreuk kunnen zij wel iswaar niet lijden, maar .ladderbreuk' en .getijdenbreuk' wel degelijk, want wee de arme visserman van Minudie, die te lang op het strand blijft om te .laddervissen'! Wordt hij door de vloed verrast, dan kan geen vried en geen reddingsboot hem helpen. Onvermurwbaar verslindt de zee hem dan. Hecht vat Neptunus hem in een verstikkende greep. Dan sterft de visser de verdrinkingsdood. Velen zijn reeds in de loop der eeuwen die weg naar de diepte gegaan, 'de weg van alle vis'! Minudie en zijn ladder-visvangst z^jn enig op aarde. Vis in de lucht, hoog beven de begane grond dit is nu eens geen visserslatijn, doch heuse waarheid. Maar ook in Minu die wordt de vis duur betaald en maakt de visvangst de vissers niet rijk. Foto boven: Edmund Brian, visser van Minudie, Nova Scotia, Canada, klimt op een ladder om zijn vis te „oogsten". Let op gaten in netten veroorzaakt door getij. Foto onder: Met zijn zoon en twee dorpsjongens repareert Edmund Brian de schade die de zee aan zijn netten heeft toegebracht. (Op de achter grond is het vasteland te zien). De boodschap van het leven, door Luc Versteylen Uitg. Lannoo. Dan Haag. De schrijver, een nog jonge Vlaam se priester, benaderd in dit keurig uitgevoerde werk op een zeer oor spronkelijke wijze het probleem van de jeugd, die zich vragen over het leven stelt. Hü geeft er blijk van de jeugd zeer goed te begrijpen en hij pleit voor een open, eerlijke en liefde volle behandeling van dit probleem. Bij hem, in zijn frisse kijk op deze materie, zijn de vraagstukken die de jeugd over het leven heeft geen taboe meer zoals dit in voorbije jaren nog het geval was. Een aanbevolen boek voor ouders en andere opvoeders. Gevaar dreigt op de vlakte, door J. L. Eggermont N.V. Drukkerij De Spaarnestad, Haarlem. De Kleine Bever-serie, die zich in een stijgende belangstelling van de jeugd mag verheugen, is thans uit gebreid met het zesde deel, waarin de jonge held en zijn blanke vriend weer op het pad zijn om de misdaad te bestrijden. De sheriff zorgt verder, dat het recht zijn loop krijgt. In de winkel van Sinkel is alles te koop, door dr. J. M. Fuchs en W. J. Simons Uitg. Broekman De Meris N.V., Amsterdam. Niet alleen in de winkel van Sinkel was destijds alles te koop. De samen stellers van dit verrassend boekje heb ben ontdekt, dat in Nederland vreem de dingen, uitzonderlijke specialitei ten en curieuze adviezen en diensten te koop zijn die een „gewoon mens" feitelijk niet kan bevroeden. Het ver kopen en kopen in Nederland, luidt de ondertiteling. Dit onderwerp werd in een aantal hoofdstukken gerubri ceerd, uitgaande van de uitzonderlijk heden die niet bij iedereen bekend zijn. Alles compleet met namen en adressen. Een kostbare gids voor ver zamelaars, snuffelaars en wie maar nieuwsgierig is naar bijzondere koopjes. Het zoontje van de dokter, door dr. A. Melchior N.V. Drukkerij De Spaarnestad, Haarlem. Dr. Melchior heeft kort voor zijn overlijden in 1962 het manuscript vol tooid waarin hij van zijn jeugdher inneringen als zoon van een arts vertelt. Met de hem eigen frisse en originele humor verhaalt deze be kende arts en wereldreiziger, die .zelf weer voor de tekeningen zorgde, van zijn capriolen tussen de boerejeugd uit zijn geboortedorp en de gebeur tenissen, die op hem de meeste indruk hebben gemaakt. Een doktersroman, die uitblinkt door het weergeven van levende werkelijkheid. Wimmetje Woeps, door Thea Wamelink N.V. De Spaarne stad, Haarlem. Wimmetje Woeps is een bijzonder jongetje, dat met het paard van zijn vader avonturen beleeft. Het paard wilde leren zwemmen. Maar voor het zover is hebben beiden de benauwd- ste en ijselijkste gebeurtenissen achter de fug. Aantrekkelijke lectuur voor de jeugd van 8 tot 12 jaar. De eigenwijze Huppel, door M. Clarenbeek-van Klaveren N.V. De Spaarnestad, Haar lem. Huppel is een eigenwijze kabouter, die iedereen van de wijs brengt, zelfs de wijze uil Oehoe. De domste streken haalt hij uit, maar als hij een ver- jaarswens voor de koning mag op zeggen, gaat toch alles goed. De vlucht van de dansende beer, door Mark Rascbvich Uitg. Prisma-boeken, Het Spec trum, Utrecht. Weer een boek, dat het communis tische systeem in Sow jet-Rusland tot onderwerp heeft. Maar de ernst, waarmee dergelijke stof doorgaans behandeld wordt, ontbreekt geheel in dit werk van deze Amerikaanse schrijver, die een half-Rus tot vader had. Het gaat hier om een Russische kunstenares, die door haar gevorderde leeftijd (zij is de „dansende berin") de laan uit moet. Maar de berin geeft zich niet zo spoedig gewonnen. Een kostelijk verhaal. Logica voor iedereen, door Robert H. Thouless Uitg. Prisma-boeken, Het Spectrum, Utrecht. Een zeer onderhoudend en nimmer vervelende „handleiding" voor ieder een, die prijs stelt op een ordelijke beheersing van zijn gedachten. Men leert er gesprekken voeren volgens de regels der logica en vindt o.a. een overzicht van oneerlijke discussie methoden en de remedie daartegen. Amor in de duiventil, door Josephine Lem Uitgev. door Uitgeverij Helmond. Een leuk verhaal over het wel en wee in een pension waar de rivaliteit tussen twee oudere pensionbewoon sters heel wat stof doet opwaaien. Kleindochter Pam vindt uiteindelijk haar grote geluk. Roman voor oudere meisjes. De jonge heersers van de oude wereld, door William S. Schlamm Uitgegeven door Nederland's Boekhuis, Tilburg. Dit, uit het Duits vertaalde, boek van een in 1938 naar de V.S. vertrok ken Oostenrijker is geschreven tegen de achtergrond van de na-oorlogse „mythe der twintiger jaren" door schr. intens meegeleefd te Wenen in de jeugdbeweging en daarna als hoofdredakteur van de „Wiener Welt- bühne". Schr. wijst mede op het in Italië aan de macht komen van de, fascistische, „giovinezza", maar heeft hij de achteréén volgende tijdsbeelden wel algemeen Europees onderkend? In de onstuimigheid van die jaren was, zo meent schr., de anticipatie op de „kick", de levensstijl van nu. Schr. acht de generatie-Kennedy alleen vanuit de twintiger jaren te begrij pen: dezelfde nuchtere direktheid, dezelfde verachting voor de droom, dezelfde luidruchtige drukte, dezelfde koketterie met het cynisme (bl. 38). Een pragmatikus was ook Eisen hower, die van de diabolische con ceptie van de totalitaire machten niets begrepen heeft; nu gaat echter voor de eerste maal een Amerikaanse re gering prat op haar cynisme (bl. 249). De politiek werd een loopbrug, waar op attraktieve modellen paraderen (bl. 240). Nooit schijnt de oudwor- dende mens zo volkomen afgeschre ven te zijn als thans (bl. 17); aan de jeugd kan men zich toevertrouwen, want zij gelooft aan niets (bl. 229). Zo viel het Westen in handen van een cynische „avant-garde" (bl. 262). De maatschappij, aldus schr., heeft wel de oppositie van een protesteren de avant-garde nodig, haar laten re geren betekent echter de maatschappij (en die avant-garde zelf) van elke zin en toekomst beroven (bl. 264). Onze beschaving is wat kracht en prestaties betreft nooit gezonder geweest dan deze tientallen jaren; schr.'s voorstel is, het kuituurleven in school, kerk, pers, politiek te bevrijden van brutale, catilinarische individuen. Behalve van de President der V.S. heeft de omslag de beeltenissen van Fidel Castro, Nasser en Ben Bella; na vermelding van de jeugd van zoveel andere regeerders ook in eerdere ge neraties kan schr. de opgetogenheid over Kennedy's „weergaloze jeugd" alleen verklaren uit een onbehagen dat omsloeg in luidruchtige extase (bl. 191). Schr. geeft het tijdsbeeld wel als universeel, maar wat de machtsconceptie betreft richt hij zich alleen tegen één jonge heerser, die van zijn tegenwoordig vaderland; an dere landen en jonge heersters laat hij in de schaduw. Misschien valt, in vele landen, het tijdsbeeld nog mee. Schr. heeft de gave van rijke, scherpe en rake typering van de „verzake lijking" van deze generatie. Borders in kleine tuinen, door A. C. Muller-Idzerda Uitgev. door N.V. Kosmos, Amsterdam. Een waardevol boekje met prak tische tips om van uw bloemenrand een mooi geheel te maken. Groenteteelt in kleine tuinen, door H. Stienstra en G. D. Duursma Uitgev. door N.V. Kosmos, Amsterdam. Enkele praktische, fraai geïllu streerde, wenken voor de amateur groentetelers. Sierra Solana, door F. C. Terborgh Uitgev. door Hey- nis N.V., Amsterdam. Een even eenvoudig als zuiver ge schreven verhaal over de strijd .van een mijningenieur tegen de verve ling, verarming en verpaupering van zijn omgeving. Een bijzonder gave roman. Reisgids voor Zuid-Frankrijk, door Wil de Kreuk Uitgev. door L. J. Veen's Uitgev. Maat schappij N.V., Amsterdam. Met grote kenis van zaken voert de schrijfster U via mooie routes naar de mooiste plaatsen. Een reisgids voor de vluchtige toerist. De avontuurlijke ballontocht, door Bruce Carter Uitgev. door Prisma-Boeken, Utrecht. Met een stoel en enkele ballonnen eraan toert Dan door het luchtruim en beleeft heel wat avonturen. Voor jeugdige lezers. Beter smalfilmen, door Hans Koekoek Uitgeverij L. J. Veen, Amsterdam. De boekhandel heeft in deze dagen niet te klagen over de toevoer van boeken over smalfilmen. Maar het betreft dan ook een hobby die steeds meer beoefend wordt. Het is zonde van de kilometers smalfilm, die wor den doorgedraaid, indien er aan de amateur-cineast geen ruggesteuntje wordt gegeven in de vorm van deug delijke voorlichting. Een smalfilmer móet het immers wel breder gaan zien, als hem op een nette manier wordt verteld van hoe weinig waarde voor de niet direct-betrokkenen zijn avondvullende films over baby in bad en kleuter op klimrek kunnen zijn. Onder de helpers in de nationale nood was ook Hans Koekoek, die een koekoeksei in het nest van de begin neling kwam leggen in de verwach ting, dat er een hobby uit zal groeien, die alle andere hobbies uit het nest verdringt. Portretfoto's, door Hans Bor- rebach Uitgeverij L. J. Veen, Amsterdam. Het vogeltje, waar we in onze jonge jaren naar moesten kijken, schijnt nog steeds niet gevangen; nog immer worden dikke boeken gevuld over het hoe van de portretfotografie. Wilt u werkelijk een fotograaf worden van portretten waar zelfs de lastigste tante niet van terug heeft, lees dan dit weldoorwrochte boek van de bekende schr ij ver-illustrator-foto graaf Borrebach, die welhaast geen terrein van deze moeilijke kunst on betreden laat. Hij behandelt zelfs de opmaak van de slachtoffers. Boven dien is het boekje gezellig geschreven. Reisgids van Noord-Italië. Van Venetië tot Ventimiglia Uitgever L. J. Veens Uitgevers maatschappij N.V., Amsterdam. De beste reisgidsen zijn niet altijd de reisgidsen, die het mooist geschre ven zijn. De reiziger wil graag be schikken over een schat van gegevens. Maar des te beter als volledigheid arm in arm gaat met welsprekendheid of met andere woorden als uw reis gezellin die u in alles terzijde staat ook nog een mooie vrouw blijkt te zijn. We hebben bewondering voor de enthousiaste taal van dit boekje over Noord-Italië, maar daarnaast voor de uitvoerige inlichtingen over stad en land, waaronder zelfs een kaart met een lijst van kampeer terreinen niet ontbreekt. Opzetten en prepareren, door A. W. C. Blijdestein Uitgave P. van Belkum Az., Amsterdam. Dit boekje (88 bladzijden) beleeft reeds zijn vijfde, thans geheel herzien en bijgewerkte, druk. Voor degenen, die zich in dit vak willen bekwamen, is het een uitstekende handleiding.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 14