Talloze moeilijkheden bij langdurige voorbereidingen HOE PAUS JOHANNES ADZJOEBEI ONTVING WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1963 DE LEID SE COURANTPAGINA 7 Groot openluchtspel te Nijmegen Kleuter gestikt in Keulse pot In de vakantietijd is het rijden op de Duitse Autobanen geen pretje. Op de foto een kijkje op het weggedeelte tussen Karlsruhe en Frankfort, waar tijdens het week einde veel opstoppingen zijn voorgekomen. „Omhels vooral Iwan voor mij" dan mijn eigen rozenkrans, zodat men weet, dat de paus behalve de grote gebeden van de psalmen ook dit ge zinsgebed gebruikt, dat hij thuis voor de haard heeft geleerd, toen zijn moeder de povere maaltijd klaar maakte. Dit gebed bidt de paus iede re dag voor alle kinderen die ter vertegenwoordigd is, bedanken. Jour- p!^ g®„b. nalisten uit al die landen kwamen dus naar het Vaticaan, dieze heer en BELGISCH MILITAIR EREVELD TE HARDERWIJK. Zaterdag 28 september wordt in Harderwijk het Belgisch militair ere- veld 19141918 officieel geopend. Naar dit ereveld, dat deel uitmaakt van de algemene begraafplaats te Harderwijk, zijn de stoffelijke resten van de in Nederland in de jaren 1914 1918 overleden geïnterneerde Bel gische militairen overgebracht. Er zijn op het ereveld 225 graven en De generale repetitie van de „Nationale Manifestatie voor en na Water- een gedenksteen, die de laatste rust» loo" is in volle gang. Carel Briels is naar schatting al 200 keer alle trap- P vanK"j(?® Belgische mih- pen van het Nijmeegse Goffert-stadion op en af gerend, is schor van het aLren sym 0 Lseer schreeuwen, buiten adem van de sigaretten, die hij in recordtempo met elkaar aansteekt. Hij waart rond als de westerstorm, krachttermen re citerend als een bootsman, dirigerend voor de microfoon, op van de zenuwen. Het grote Europese tuinfeest gaat beginnen. „SLAANDE RUZIE" die hem zouden hebben gedwars boomd. Maar zelfs daaraan denkt hij Organisator en leider Briels heerst niet bij „de generale" in de Goffert. T*.""""7' 77JV.7.. over Nijmegen als een diktator. Hij Zijn show gaat nu boven alles, en Volendiam is gistermiddag ges ïkt, i.« heeft slaande ruzie gehad met onge- de bezoekers moeten erkennen dat dat hij met zijn hoofd beklemd was veer iedereen. In alle letterlijkheid hij althans op dit terrein een - zij geraakt in een Keulse pot De pot soms, want maandag nog heeft hij het luidruchtige - vakman is. met een stevige „linkse direkte" een waann boter wend bewaard, stond Nijmeegse huisarts geveld, die pony- SPECTACULAIR achter het huis van het jongetje paardjes voor het feest had ><6ele- klaar om te worden schoongemaakt, verd" en er over kwam klagen, dat Het stadion is herschapen m een de verzorging van de paarden op- entourage van het Wener Congres toen de kleuter er zijn hoofd in stak. merkelijke hiaten vertoonde. „Het van 1815, dat wordt verstoord door is hier geen duizend paarden kam- Napoleon en waar later Wellington pement, maar een duizend beloften zijn intrede doet. Het spel schakelt Vplkpnblir^SP PXmOltHIlt kampement", klaagde hij, en dat le- dan over op het heden en laat zien amcmiui cajj u cl verde hem de kaakslag op, waarover hoe deputaties van de zeventien hij gistermiddag bij de Nijmeegse Westeuropese landen in het met craat naar DUltenland politie pijnlijk getroffen nadere bij- kleurige lichten, vlaggen, fonteinen O zonderheden vertelde. en boomgroepen smaakvol versierde Valkenburg zal voorlopig niet het Briels kan zich op het ogenblik stadion hulde brengen aan „Oranje genoegen smaken als eerste Neder- niet met deze futiliteiten bemoeien. Hoeveel toeschouwers van woens- landse stad een r0Ulette te hebben. Hij heeft het druk met de journa- dag tot zaterdag het spel zullen zien Zoalg bekend werd vrijdagmiddag - listen, die telkens andere uitspraken is met te schatten. Volgens Briels nauwelijks twee uur voor de officiële uit zijn mond vernemen, dan hij zijn er zo n 90.000 kaarten verkocht, opening van de speelzaal - aan de ex- zich de volgende dag kan hennne- volgens de VVV „enkele duizenden ploitant de heer Berlijn, meegedeeld, ttii 1ci „1Hno hot nnlr 711 Hp shnw PanT J De tweejarige Alex de Boer uit Paus Johannes zei daarna ook de kinderen van zijn bezoekers te willen ren. Hij heeft al vast processen aan- Hoe het ook zij, de show gekondigd tegen publiciteitsorganen door en ziet er ondanks alle luid- ruchtige entourage spectaculair en veelbelovend uit. Mgr Loris Capovilla, die particu- Isvestia" bei: „Nikita, Alexei en Iwan Dat Ker secretaris is geweest van paus zijn drie mooie namen", zei de paus. Johannes XXIII, heeft op de Chris- Eieen rozenkrans Hij herinnerde eraan, dat Iwan het- teUjke Studiedagen in Assisië bijzon- 6 zelfde is als Johannes en zei: „Wan- derheden bekendgemaakt over het Nadat paus Johannes zijn bezoe- neer u weer thuis komt, omhels uw destijds nogal opzienbare bezoek van kers de betekenis van de schilderijen kinderen en vooral Iwan van mij. de schoonzoon van Chroesjtsjov en aan de muur had uitgelegd, bood hij De anderen behoeven niet jaloers te diens echtgenote aan het Vaticaan. mevrouw Adzjoebei een rozenkrans z«n." Daarna haalde de paus tegen- .1n aan en zei hij in het Frans: „Mijn over Adzjoebei enige verzen U1t de (Mgr. Capovilla vertelde, dat paus medewerkers hebben me gezegd, dat bijbel over de schepping aan. Deze Johannes in zijn aantekeningen van ik aan niet-katholieke prinsessen twee audiëntie, zo besloot mgr Capovilla 26 december 1962 schreef: „Gisteren medailles of twee geldstukken moet was een voorbeeld van herderlijke heb ik veel nagedacht en nadat ik eeven bied u echter niets minder theologie en heilage daplomatie. het voorwoord van een Russische grammatica had gelezen, heb ik mijn voor deze grote bekering van geheel Rapport WHO: „Omroepverenigingen niet Rusland." Over de twistgesprekken, 11 P 59 die waren ontstaan door de toenade- 17A11 ^rli tr rAnrACAfltntlPi mAAP ring van de paus tot de communis- VöllCUlg rCprCaCIllallCl IIICC1 tische wereld, zei deze eens tot hem: BETEKENIS VAN HET „ONZE VADER" IN SPEELFILM VAN 8 MM. Oplichter in arrest „Het kan een illusie zijn, maar toch zou het een directe draad van de Voorzienigheid kunnen zijn en heb ik De werkgroep had tot doel een mo- - - gelijke wijziging van de organisatie met het recht deze te verbreken. wettelijke regeling op van de omroep in ons land voor te Mgr Capovilla beschreef het be- bereiden, aanknopend op door de zoek van Adzjoebei en diens echt- Alhoewel de omroepverenigingen VPRO gegeven grondgedachten, genote, dochter van Chroesjtsjov en een verscheidenheid van begin- zei hierover. „Baj hot verlaten yan gej berusten> zjjn zij toch niet volle- In het rapport wordt grote positie- Bulganje waar hij de Heilige Stoel djg representatief voor de in ons ve betekenis gehecht aan het feit, had vertegenwoordigd^ had mgr Ron- ^and aanwezige richtingen. De huidi- dat het omroepbestel stoelt op een calli destyds gezegd, dat een SHavier omroepverenigingen bieden slechts aantal belangrijke geestelijke stro- rooms-katholiek of met, nooit ver_ enkele grote beddingen, waarin de mingen. Men acht het echter onjuist, geefs aan zijn deur zou kloppen. Toen meer genuanceerde overtuigingen dat datgene wat in de jaren twintig een bepaalde persoon in Rome was zich een plaats dienen te zoeken". als leidraad diende bij de oprichting aangekomen en paus Johannes per- van omroepverenigingen ook thans soontojk te spreken vroeg, vond de Dit wordt o.m. opgemerkt in het j^g enig organisatorisch gezichts paus dan ook dat hij aan dit verzoek rapport van de „Werkgroep Herzie- punjt aanvaard blijft. Vooral na 1950 moest voldoen. Paus Johannes wilde ning Omroepbestel", die in 1961 op wens van het publiek naar een openhartige samenwerking tussen de omroepen sterk toegenomen. Naar de llFl mening van de werkgroep hebben de m omroepverenigingen hieraan te wei- nig gehoor gegeven. M De werkgroep acht het noodzake- I lajk dat het omroepbestel op een wet telijke grondsilag berust, mits waar borgen verschaft worden voor de vrijheid van meningsuiting. Voorts zou het naar die mening van de werkoommissie overweging verdienen in de wettelijke regeling die verplich ting op te nemen dat de inrichting van het omroepbestel eenmaal pier tien jaar getoetst wordt op haar juistheid en bruikbaarheid. Ook zou 't volgens 't rapport aanbeveling ver-' dienen, de geluids- en beeldomroep in één wettelijke regeling op te ne men. De wettelijke regeling dient te voorzien in de totstandkoming van een zelfstandig „openbaar lichaam", waarin, naast de omroepen, organen als het convent, het IKOR e.d. en het georganiseerde maatschappelijke en culturele Leven alsmede die overheid zitting hebben. De werkgroep adviseert de instel ling van een raad voor de Nederland se omroep en een bestuur van het omroepbedrijf. De raad zou tot taak hebben het bestuur aanwijzingen te geven ten aanzien van de hoofdlij nen van het omroepbeleid. Het pro gramma zou ten dele door de omroep- organen en ten dele door de Neder landse omroep uitgevoerd dienen te worden, in een verhouding van 50/ 50, aldus het rapport van de werk groep herziening omroepbestel. dat het Valkenburgs gemeentebe stuur geen toestemming wilde geven voor het ingebruik nemen van deze roulette. De reden was dat - naar de mening van burgemeester Breek- pot,- niet duidelijk is, dat het spel geen hazardmogelijkheden bezit. De exploitant neemt het burgemeester Een onderzoek in opdracht van de Breekpot bijzonder kwalijk, dat - officier van justitie, mr. J. Munten- terwijl hij nooit van plan was de be- In opdracht van de Bond zonder dam, in Groningen heeft uitgewe- nodigde vergunning te verstrekken - Naam werd enkele jaren geleden zen da^ de gemeente-ontvanger van bij niet eerder hiervan bericht heeft door Polygoon Profilti een film-do- de gemeenten Kloosterburen en gezonden. Nu was aan voorbereidin- cumentaire samengesteld die de be- Leens onregelmatigheden heeft ge- 6en en investering bijna 30.000 gul- tekenis van het „Onze Vader" belicht pieegd. De kassen van deze gemeen- den verloren gegaan, in een wereld vol conflicten. Deze ten vertonen tekorten. De officier ..^en PropfProces wilde de heer Ber- film heeft inmiddels wijd en zijd be- van justitie kon gistermiddag nog niet bjn nu niet gaan uitlokken, omdat langstelling gekregen. In een drama- meedelen hoe groot de tekorten zijn bij te veel aanbiedingen uit t bui- tische montage laat de film beelden en hoe de onregelmatigheden zijn ge- tenland heeft gekregen. Burgemees- zien uit de woelige dagen, die de we- pieegd. ter Breekpot bleef er de nadruk op reld de laatste 18 jaar heeft gekend, Zoals bekend is de gemeente-ont- leggen, dat hij als hoofd van de poli- o.a. de oorlog in Korea, de opstand in vanger, de heer H. A. van G., tijdens *lfe jegens niemand enige verant- Boedapest, de rassenstrijd en massa- een routine-onderzoek van het veri- woording schuldig was. demonstraties. Maar daarenboven ficatiebureau van de Vereniging van legt de film getuigenis af van het ge- Nederlandse Gemeenten met de noor- loof, de hoop en de liefde, waardoor derzon vertrokken. Hij is sindsdien de mens en wereld zich kunnen be- spoorloos. vrijden van haat en geweld. In beide gemeenten is de ontvan- De Bond zonder Naam heeft daar- ger hangende het onderzoek voor een n_ riiksnrtldtie Oirshepk heeft om besloten deze film uit te brengen maand geschorst. Het onderzoek van 2öriariee oolichter gearresteerd in een 8 millimetersversie die elke de gemeentelijke financiële papie- gever in twee hotels schulden had gemaakt. De man was ontslagen als - chauffeur bij een vervoersbedrijf te 15.01)0 boete voor Eist, maar ging niettemin in een ho tel logeren, zei binnen enkele dagen met een ploeg van zes man terug te keren en wist bovendien van de bij Het gerechtshof in 's-Hertogen- voorbaat verheugde hotelhouder wat bosch heeft gisteren de koopman H. kontanten los te krijgen, omdat hij H. uit Budel wegens het smokkelen toevallig even zonder geld zat. Het- van boter veroordeeld tot een gevan- zelfde foefje paste hij toe bij een genisstiraf van zestien maanden met ander hotel en in een viertal café's aftrek van voorarrest en een boete trakteerde hij de hele zaak, het adres van 15.000,subsidiair zes maan- van zijn oude werkgever achterla den hechtenis. tend. Ook heeft hij nog geld achter- Het vonnis was conform de eis van gehouden, dat hij als vakantietoeslag ongeveer honderd nozems op het Van de advocaat-generaal en heit vonnis aan een ex-collega had moeten bren- Heeswijkplein te Den Haag een stuk- van de economische politierecht-er in gen. Vandaag wordt hij voor de offi- je West Side Story opgevoerd. Men 's-Hertogenbosch. cier van justitie te Roermond geleid, neemt aan, dat de jongelui, die in twee groepen verdeeld waren - een Indonesische en een Nederlandse - om de politie te misleiden een gefin geerd gevecht zijn gaan houden. De twee groépen kwamen om ongeveer acht uur gelijktijdig op het plein, in hun handen klappend en op fluitjes blazend. Plotseling stoven zij op el kaar in en bij het volgende gevecht zouden volgens omwonenden stuk- de gemeentelijke financiële papie- filmamateur in zijn huiskamer kan ren is nog in volle gang. draaien. De filmduur is 13 minuten. Het filmgeluid is vastgelegd op een 45 toeren grammofoonplaat, die ge lijktijdig met de film kan worden ge speeld op een gewone pick-up. De prijs is zeer laag gehouden en be draagt f 37.50 geheel compleet (film en geluid). botersmokkel Haagse nozems spelen „West Side Story" Gisteravond heeft een groep van ken hout, riemen en zelfs messen zijn ming tot staatssecretaris op zijn de- gebruikt. Niemand heeft gezien, dat een van de jongens gewond werd. Vlak voordat de eerste van de zes po- Drs. J. A. Bakker staatssecretaris van Economische Zaken De minister van Economische Za- 1921 in Bolsward geboren. Na in ken, prof. dr. J. E. Andriessen, zal Sneek de HBS te hebben doorlopen, bij H.M. de Koningin voor benoe- studeerdt hij aan de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotter- partement voordragen drs. J. A. Bale- dam. In 1948 deed hij daar zijn doc ker, thans burgemeester van Hooge- toraal examen. Van 1949 tot 1955 was litiewagens, die gealameerd door de omwonenden met loeiende sirenes wa ren uitgerukt, het plein opzwaaide, vluchtten de vechtersbazen in aller lei zijstraten en verdwenen volko men uit het gezicht. Deze keer be hoefde de Haagse politie, die het de laatste tijd bijzonder druk heeft met de nozems, dus niet in aktie te ko men. veen. Drs. Bakker zal als staatsse- de heer Bakker wethouder van Bols- cretaris van Economische Zaken in ward, van 1955 tot 1959 burgemees- het bijzonder worden belast met aan- ter van Andijk en vanaf 1959 burge gelegenheden betreffende de mid- meester van Hoogeveen. De heer denstand en het toerisme, de regionale Bakker is sedert 1956 plaatsvervan- industrialisatie, de ordeningszaken gend kroonlid van de So. Economi- met uitzondering van het prijzen- sche Raad. Tevens is hij voorzitter beleid. De heer Bakker is lid van de An ti-Revolutionaire Partij. van de „Cbmmissie Adviezen Vesti gingsregelingen" van de Sociaal Eco nomische Raad en voorzibter van het De heer Bakker werd op 29 mei Borgstellingsfonds Drenthe. Gratieverzoek van vrije boer In de nieuwe Phonogram-studio, welke burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum juist in zijn gemeente had geopend, heeft de scheidende direk- teur J. T. H. v.d. Meer, die bij deze gelegenheid zijn opvolger, J. J. M. Haslinghuis Introduceerde, aan Anneke Grönloh dinsdagmiddag haar vierde gonden plaat aangeboden. Deze bijna unieke onderscheiding ver wierf zij doordat van haar plaat „Soerabaja" meer dan honderdduizend exemplaren zijn verkocht. Foto: hij het verlaten van de studio, in gezel schap van haar moeder, maakte Anneke met haar gouden trofee een luchtsprong van blijdschap. In opdracht van de Boerenpartij heeft mr. L. van Heijningen aan H.M. de Koningin gratie gevraagd voor de „vrije boer" T. J. van IJ. uit Drie bergen-Rij senburg, die op 22 augus tus is gearresteerd om een vervan gende hechtenis van tien dagen, en waarschijnlijk direct aansluitend daarop nog een van twee dagen uit te zitten. Van IJ., die tweemaal veroordeeld is wegens het niet verstrekken van zijn bedrijfsgegevens aan het Land bouwschap, wilde geen boete beta len. Mr. Van Heijningen vraagt de Koningin te bepalen dat de vonnis sen niet verder ten uitvoer warden gelegd. Mevrouw Van IJ. moet nu, slechts geholpen door een knechtje van 17 jaar. het bedrijf met 21 koeien gaande houden. Gewapende militairen met rotan schilden en wapenstokken verlaten het terrein van de universiteit in Saigon na ie zijn opgetreden tegen demonstrerende studenten.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7