S)e £<2id4eSoma/nt CAMBODJA BREEKT MET ZUID-VIETNAM Vanmiddag „Mars naar Washington" Wegens houding der regering OPGESLOTEN IN POTAS-MIJN Geheime afspraken? Nieuwe poging tot treinroof Om de rechten van de negers Men tracht ook Bova te redden Mislukte jogingen Aanslag op een neger-studente Finse trawlers opgebracht Noodweer bij het Gardameer De pot en de ketel Om Maleisië WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1963 53e JAARGANG No. 16.015 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUSPAPENGRACHT S2 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZWARTE MARS NAAR KAPITOOL Telef2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tassen 17.30 en 19.00 o.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p.kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 In een door de regering van Cam bodja dinsdag uitgegeven verklaring over haar besluit tot het verbreken der diplomatieke betrekkingen met Zuid-Vietnam, wordt gezegd, dat dit besluit werd genomen in verband met de houding der regering van president Ngo Dinh Diem „tegen over ons land, volk, ras en geloof'. Zodra het Vietnamese volk zijn vrijheid en fundamentele rechten zal hebben herkregen, zal de rege ring van Cambodja gaarne normale betrekkingen hervatten met een de mocratische regering, die de steun van het volk heeft, aldus de verkla ring verder. In de verklaring wordt de rege ring van Zuid-Vietnam voorts be schuldigd van agressie tegen Cam bodja, waarbij dertig mensen het leven verloren. Het leger staat niet afzijdig. Volgens een communiqué van de generale staf van het Zuidvietna- mese leger zijn de verklaringen van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, volgens welke de hogere officieren van het Vietname se leger niet op de hoogte waren van de maatregelen met betrekking tot de staat van beleg, volkomen on juist. Ook de mededeling, dat deze maatregelen werden uitgevoerd door speciale troepen, die niet onder het gezag van de opperbevelhebber van het leger vallen, zijn onjuist. De generale staf doet deze mede deling uit naam van het leger en met toestemming van de president van de Zuidvietnamese republiek en de opperbevelhebber van het leger. Verder wordt in het communiqué gezegd, dat „alle verantwoordelijke commandanten van het leger eens gezind het uitvaardigen van de staat van beleg aan de president hebben voorgesteld, evenals de maatregelen die eruit voortvloeien". Het is ten slotte het leger dat alle voorzienin gen heeft getroffen om deze taak te vervullen, aldus het communiqué. Vijf-en-twintig arbeiders in een potas-mijn nabij Moab in de Ameri kaanse staat Utah zijn dinsdagavond ingesloten door een instorting als ge volg van een ontploffing. Men is met de reddingswerkzaamheden begon nen. Men gelooft, dat de mannen zich op een diepte van 820 meter be vinden. GASVERGIFTIGING AAN DE RIVIERA In Andora aan de Italiaanse Rivièra is gisteravond de 10-jarige Reinier Martinot, zoontje van de Nederland se familie H. Martinot, in de bad kamer door gasverstikking om het leven gekomen. De heer Martinot, correspondent van de Zuid-oost-pers in Brussel, vertoefde met zijn familie met vakantie in Italië. Het slachtof fer was het jongste van vier kinde ren. Isaac Deutscher, een bekend Brits publicist en deskundige op het gebied van de Russische politiek, schrijft in de „Deutsche Zeitung" in Keulen, dat tussen de Verenigde Staten, En geland en de Sowjet-Unie tenminste drie geheime afspraken zijn gemaakt zonder welke het kernstopakkoord niet tot stand zou zijn gekomen, af spraken die het akkoord pas zijn gro te betekenis geven. 1. Chroesjtsjov zou zich verplicht hebben onder geen omstandigheden kernwapens te leveren aan China, ook niet wanneer het ideologisch ge schil zou zijn opgelost. 2. Frankrijk krijgt de status van atoommogendheid, waardoor Choesjt- sjov verwacht, dat de Gaulle het kernstopverdrag zal ondertekenen. 3. Amerika zal aan Duitsland geen atoomgeheimen uitleveren. In de afgelopen nacht heeft een treinrover zich laten insluiten in de postwagon van de trein van Man chester naar Heysham, die aanslui ting geeft op de verbinding met Ier land. Na op zijn gemak de postzakken te hebben doorzocht, trok de man aan het alarmsignaal om, toen de trein tot stilstand was gekomen, er fluks van door te gaan. De conduc teur, die een achtervolging inzette kon hem echter niet achterhalen. De postzakken, waaruit niets wordt vermist, verkeerden in grote wanor de. Op enkele kilometers van de Dode Zee is in die Negeb-woestijn een meer ontstaan met een oppervlakte van twaalfduizend vierkante meter. Het zoutgehalte van het water is echter veel lager dan in de Dode Zee. Het meer ontstond toen graaf- werktuigen van een Amerikaanse maatschappij, die klei uit de woes tijn gebruikt voor de vervaardiging van porcelein, op een bron stootten. De 55-jarige bromfietser H. B. Prins uit Valthermond, die maan dagavond bij een verkeersongeval te Stadskanaal ernstig gewond raakte, is gisternacht in het ziekenhuis te Stadskanaal overleden. Men vreest voor het leven van de Pieter Stastok heeft nooit echt mannen wegens de hitte, die door de door Leiden gewandeld. En ontploffingen is vrijgekomen, toch is hij er niet weg te den- ingesloten mannen zijn arbei- ken. De studentensoos kan af- der3> die bezig z«n met de bouw van branden, de „Turk" kan ver- Deze tevindt zich m een af- i i gelegen gebied, dwijnen, de oude grachten kunnen gedempt worden en uit Leiden mag een moderne stad met wolkenkrabbers groei en - maar Pieter blijft, want Pieter blijft overal buiten. Nee, Eén van de twee geredde Amcrl- wees dan maar liever kind van kaanse mijnwerkers, David Fellin, uw tijd. Beleef tenminste dat heeft dinsdag gezegd, dat hij op- ene topseizoen waarin u het nieuw in de schacht wil afdalen om „Werelddansprogramma" goed te zoeken naar zijn nog vermiste leert dansen en waarvoor u nu kameraad. kunt inschrijven bij dansschool Volgens een functionaris zijn de z-i i» n geredde mijnwerkers van mening, dat Lvert Castelein, Boerhaave- hun collega, Louis Bova, nog in le- laan 13, Leiden. Tel. 5 20 54. ven kan z«n- Als Bova m leven 7 is, zou men een gat naar hem kun- (Advertentie) nen boren vanuit de schacht waaruit de twee mijnwerkers gisteren zijn ontsnapt, zo had Fellin gezegd. Bova was van hen gescheiden door een laag puin. Hij was gewond en se- vliiokfnnm'fifvan dert 6611 week had men meer Vlucntpogingen van hem gehoord. 1 Dinsdagmiddag brak de boor, waar- T mee men trachtte 'n gat naar de nog In de nacht van dinsdag op woens- ingesloten mijnwerker Bova te boren dag heeft een onbekende man een De geredde mijnwerker Throne vergeefse poging ondernomen om heeft later op een persconferentie ge- met een ambulanceauto de grensver- zegd dat de eerste dag van de sperringen bij de Oostdmtse autocon- sluiting de ergste was. Hij had de trolepost Marienborg, op de autoweg bast van houten mijnstutten afgetrok- naar West-Berbjn te doorbreken. ken en opgegeten. Toen hij de eerste hindernis reeds Throne was in een rolstoel naar een was gepasseerd, bracht het geweer- zaal gebracht voor een ontmoeting vuur van Oostduitse grenswachters met de pers. Hjj zag er bleek en zwak en douane-beambten de getroffen uit en knipperde tegen de lampen van auto tot stilstand. De man trachtte de televisiecamera's, hierop nog te voet de grensovergang Na enige tijd werd hij onrustig. Hij bij het Westduitse grehsstation Helm- bedekte zijn ogen tegen het felle stedt te bereiken, doch na enige pas- licht. Dokter Saras, die hem behan- sen te hebben afgelegd, werd hij door delt, maakte toen een eind aan de het geweervuur geveld. persconferentie. De „mars naar Washington" de grote betoging voor gelijke behande ling der negers begint vandaag met een bezoek van de organisatoren aan het Kapitool, waar zij met con gresleden van beidie partijen zullen spreken. De betogers vertrekken dan tezamen met hun leiders om 16.30 uur (Ned. tijd) van heit Washington- monument naar het Lincoln-gedenk- teken, waar de plechtigheden zullen beginnen met het zingen van het volkslied door de sopraan Marion Anderson. Na een gebed van de ka tholieke aartsbisschop van Washing- tqn, Patrick Oboyle, zullen de leiders korte toespraken houden. Na het einde van de demonstratie zul'len de leiders om 22.00 uur een onderhoud met president Kennedy en vice-pre sident Lyndon Johnson hebben. Aan de mars zullen o.a. verschei dene Amerikaanse acteurs deelnemen Josephine Baker is speciaal uit Eu ropa overgekomen. Boodschap van Kennedy. President Kennedy heeft woensdag het Amerikaanse volk opgeroepen zijn krachtsinspanningen om gelijke rechten voor alle burgers te bereiken te vergroten. De boodschap van de Amerikaanse president was oorspronkelijk bestemd om volgende week maandag, op „La bour Day", te worden bekendge maakt. Het Witte Huis besloot ech ter de publikatie te vervroegen met hot oog op de „mars naar Washing ton". Kennedy noemde werkgelegenheid, onderwijs en kiesrecht als de gebie den waar voor gelijke rechten diende te worden gezorgd. De afgelopen maanden, honderd jaar na de af schaffing van de slavernij, hebben laten zien, dat een grote meerderheid, van onze bevolking van mening is, diat alle burgers recht hebben op volledig deelgenootschap in onze na tionale gemeenschap, aldus de pre sident. „Solidariteitsmars" in Caïro De Afrikaanse vereniging in Caïro organiseert vandaag (woensdag) een mars door de Egyptische hoofdstad, als blijk van solidariteit van de Afri kaanse negers met hun Amerikaanse rasgenóten, die vandaag aan de mars naar Washington deelnemen. In Caïro trekt de stoet op naar de Amerikaanse ambassade. De deelne mers hieraan zullen bovendien vas ten van zes uur 's morgens tot zes uur vanavond. In Hazelton zijn de twee Amerikaanse mijnwerkers Henry Throne en en David Fellin heelhuids boven de grond gekomen na veertien dagen op honderd meter diepte ingesloten te hebben gezeten. Foto: in het zie kenhuis van Hazelton brengt een verpleegster een glunderende Henry Throne schriftelijke gelukwensen van de buitenwereld. Een nieuwe verschijning in de Taptoe Delft, welke donderdag a.s. begint, was te zien op de fotogenerale, welke dinsdagavond is gehouden. Het is een groep bedienings manschappen voor geleide wapens, van wie de kleding meer aan Mars dan aan Delft doet denken. In de nacht van maandag op dins dag is in een buitenwijk van Co lumbia in de Amerikaanse staat Zuid- Carolina een bom ontploft op een afstand van ongeveer tweehonderd meter van het huis van Henri Mon- teith, een negerstudente. Het meisje zal volgende maand als eerste niet-blanke de universiteit van Zuid-Carolina bezoeken. De uni versiteit zal haar op grond van een uitspraak van het federale gerechts hof moeten toelaten. De bom, die uit een lading dyna miet bestond, heeft geen slachtoffers gemaakt. Wel werd een enorm gat in de grond geslagen en werden ver scheidene ruiten van een naburig huis vernield. Henri Monteith, die zich op het mo ment van de explosie tezamen met haar moeder in huis bevond, noemde de explosie een „lafhartige aanval" en zei, dat haar besluit om aan de universiteit te gaan studeren hier door niet zou worden beinvloed. Ook op een school. In de nacht van maandag op dins dag heeft zich ook een explosie voor gedaan in een katholieke school in Buras in de staat Louisiana. De school is vorig jaar voor negerkin deren opengesteld. Bij de explosie werd een lokaal vernield en brak brand uit. Er vielen geen gewonden. De nonnen van de school waren vo rige week telefonisch gewaarschuwd, dat de school zou worden opgebla- Naar de Finse kustwacht dinsdag heeft medegedeeld, zijn twee Finse trawlers, welker opvarenden maan dagmorgen in de internationale wa teren van de Finse Golf een hoeveel heid spiritualiën hadden zien drij ven en daarvan per radio aan de kust wacht melding hadden gemaakt, door Russische oorlogsschepen aangehou den en naar de Sowjet-Unie opge bracht, tezamen met een ndet-geïden- tificeerde motorboot. Het opbrengen geschiedde voordat schepen van de Finse kustwacht de plaats van het incident konden bereiken. De kustwacht heeft tot dusver van de Russische autoriteiten geen enkele inliahting omtrent de schepen en op varenden gekregen. In die afgelopen nacht heeft in de omgeving van het Gardameer, in de Italiaanse provincie Verona, nood weer geheerst, gepaard met storm, regen en hageL Volgens de eerste berichten kwam daarbij één persoon om het leven en werden verscheide ne min of meer ernstig gewond. Ook zouden nog enkele mensen worden vermist. Tal van wegen staan als ge volg van zware regenval onder wa ter, terwijl andere door aardver schuivingen zijn versperd. De storm heeft vooral huisgehou den op een kampeerterrein dicht bij Verona. De kampeerders, onder wie zich vele buitenlandse toeristen be vonden, zochten een toevlucht in omliggende woonhuizen of in hun auto's. Enkele auto's w er dien door aardverschuivingen bedolven. De opsporings- en hulpwerkzaam heden door vrijwilligers en karabi- miers worden door het slechte weer en de aardverschuivingen bemoei lijkt. Bij Lünenburg in Neder-Saksen zijn dinsdagmorgen vier bouwvakar beiders geëlektrokuiteerd. Toen de arbeiders een kraan verplaatsten, stootte de kraanarm tegen een 15.000 voflit hoogspanningsdraad. De mannen waren op slag dood. Twee andere arbeiders bleven ongedeerd doordat zij gummihandsohoenen aanhadden. de waarnemersgroep niet te laten vertreken in verband met „techni sche moeilijkheden, veroorzaakt door de Britten". Groot-Brittannië wil naar bekend, ten hoogste vier waarnemers en vier „administratieve assistenten" uit elk der drie betrokken landen Indonesië, de Philippijen en Malakka, in zijn gebieden op Borneo toelaten. Indo nesië wil er echter dertig waarne mers heen zenden. Volgens eerdere berichten zou Indonesië hebben in gestemd met het door de Britten voorgestelde aantal. De afgelopen da gen zijn echter nieuwe moeilijkhe den gerezen in verband met de ver strekking van visa aan de Indonesi ërs. Dinsdag nog deelde de Britse am bassade in Djakarta mee, dat geen visa kunnen worden verstrekt zolang de Indonesiërs niet hebben meege deeld waar zij het-eerst heen willen gaan. Intussen waarschuwde de Indone sische minister van buitenlandse za ken, dr. Soebandrio, woensdag de eerste-ministers van Serawak en Noord-Borneo, dat zij geen vijandige houding tegen Indonesië en de Phi- lippijnen moeten aannemen. Volgens waarnemers doelde Soebandrio hier mee op de uitlatingen van beide staatslieden, volgens welke zowel Serawak als Noord-Borneo op 31 augustus onafhankelijk zal worden, of de federatie van Maleisië dan wordt uitgeroepen of niet. Nog onvast weer De „Chicago Tribune" beschuldigt president Soek ar no ervan in het voormalige Nederlands-Nieuw-Gui- nea precies te doen wat hij Portugal verwijt. „De Indonesische marionet- tenassemblée in het voormalige Ne derlandse gebied Westelij k-Nieuw- Guina heeft slaafs een resolutie goedgekeurd, waarin het land tot een integraal deel van Indonesië wordt verklaard. Op die manier hoopt pre sident Soekarno van Indonesië onge twijfeld het referendum te ontwij ken, dat hij beloofde, toen de V.N hem het bestuur over Westelijk- Nieuw-Guinea gaven. Hij vreest, dat dit referendum zou uitlopen op een uitspraak ten gunste van onafhanke lijkheid of samengaan met Austra lisch Nieuw-Guinea. Soekarno heeft precies dat gedaan wat hij Portugal verwijt en hij heeft het gedaan met volkomen veronachtzaming van de rechten van de mens en van zijn eigen beloften." Volgens het officiële Indonesische persbureau Antara hebben „kringen die in nauw contact staan met de regering" gezegd, dat het thans niet waarschijnlijk is, dat Indonesië waar nemers naar Brits Borneo zal zenden. Het persbureau berichtte, dat de In donesische1 regering kennelijk heeft besloten, haar uit acht leden bestaan- In de afgelopen nacht zijn langs de kust van Holland en Zeeland talrijke onweersbuien voorgekomen, Plaatse lijk brachten deze grote hoeveelhe den regen. Op het waarnemingssta tion te Zierikzee werd vanmorgen 54 millimeter neerslag gemeten, te Vlissingen en te Ypenburg ongeveer 20 millimeter. Deze buien hingen sa men met een trogvormige randsto- ring van een depressie die voor de kust van Noord-Noorwegen ligt. De randstoring verplaatst zich maar langzaam en de kans op buien blijft daarom vanavond en vannacht be staan. Een van de Oceaan komend frontensysteem lag vanmorgen bij Zuidwest-Ierland. Het verplaatste zich toen in oostzuidoostelijke rich ting. Daarom is te verwachten dat de bijbehorende regenzone naar Frank rijk zal trekken. Later op de dag zou mogelijk het zuiden van het land be reikt kunnen worden, maar dit is nog zeer onzeker. Voordien zullen bijna overal enkele opklaringen voor. komen. In de temperatuur komt wei nig verandering. ZON- EN MAANSTANDEN 29 augustus: zon op 16.25; onder maan op 05.45; onder 19.36. Hoogwaterstanden 29 augustus: v.m. 10.02 n.m. 22.39. KORRELTJE Er zjjn mensen, die net altijd spre ken vóór ze nagedacht hebben.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1