Booreiland „Hubinsel" veilig binnengebracht in IJmuiden KATHOLIEKE FIGUUR VAN INTERNATIONALE BETEKENIS HET WAARSCHUWINGSSCHOT TE BUSSUM Dr. A. J. H. Bartels voorgedragen tot staatssecretaris sociale zaken en volksgezondheid V D \G 27 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT FAG Dezer dagen, bracht de Surinaamse premier J. A. Pengel een officieel bezoek aan het binnenland, waar hij op feestelijke wijze werd ingehaald. In de woning van Granman Abone, groot opperhoofd van de stam der Matuariërs hingen jeugdige dorpelingen als teken van onderscheiding „pantjies" (doeken die de bosnegers als kleding dragen) om de schouders van de hoge gast. De zeesleepboten „Simson", „Nestor" en „Stentor" zijn er omstreeks twee uur gistermiddag in geslaagd het olie-booreiland „Hubinsel 4" binnen te slepen in de IJmuidense haven. Alle scheepvaartverkeer was stil gelegd om het transport gelegenheid te geven binnen te lopen. De zee was nog altijd lastig. De zeesleepboten hebben de „Hubinsel 4" binnen de pieren van IJmuiden overgegeven aan vier havensleepboten, die het eiland via de Noorder- sluis naar het Binnenspuikanaal slepen. Op 100 meter afstand achter het transport volgde de Engelse zeesleper „Serviceman". Deze sleepboot werd enige tijd geleden van stoomsleepboot tot motorsleepboot verbouwd. De „Hubinsel 4" zal in het Binnenspuikanaal worden afgemeerd. heit eiland echter om twee uur nog een mijII van die duinen bij de Koog op Texel. „Dat zagen wij op onze ra dar installatie. De poten van het ei land staken zes meter diep en voor het strand liggen op diepe banken zo dat stranding nabij was. Toen hebben wij maar ingegrepen, aldus kapitein Van der Wiél-e, anders was dat ding beslist in het stormweer kapot ge slagen op het Texelse strand. De Nestor kon daarna dichterbij komen en aan de andere zijde van het eiland vastmaken; de Britse ka pitein feliciteerde ons ermee, dat wij vastgemaakt haddien." Later is ook de sleepboot Stentor erbij gekomen om mensen over te zetten voor het binnenkomen in IJmuiden en het afmeren van het eiland aldaar, Het slepen naar IJmui den was in het slechte weer zondag en zondagnacht met windkracht vijf tot acht een lastige opgave. VIJFTIG UUR IN DE WEER Bij aankomst in IJmuiden hebben de sleepboobgezagvoerderiA. van der Wiele en A. Perisutti van -de sleep boten Simson en Nestor uit IJmuiden en opnieuw vast te maken. Dat lukte hem maar niet en toen het donker werd gaf hij het op. STRANDING NABLJ Man bekneld tussen spoorwegwagons Bij het rangeren is gisteren te Ba- rendrecht een employé van de Ne derlandse Spoorwegen tussen twee Studenten moeten als boete heggen snoeien Gistermiddag arriveerden drie Am sterdamse studenten bij de St. Catha- rijnekerk in BrieOÜe, alwaar zij uit straf voor hun baldadigheid de heg moesten gaan snoeien. 'In maart van dit jaar logeerde het drietal in Brdelllie en op een nacht voélden zij de lust in zich opkomen hun student-zijn waar te maken een studentengrap uit te halen. Orr dat ze geen beter plan hadden kun nen vinden dan het beklimmen van de toren van de St. Gatiharijnekerk, Meten ze zich 's avonds in de kerk opsluiten. Tot hun grote ergernis vonden ze toen de deur van de toren afgesloten en verbolgen op de ele menten, die hun studentengrap on- mogéüjk maaikten, besloten zij in de kerk zelf de zaak op stelten te zetten. Enkele weken geleden veroordeel de de rechter in Rotterdam hen na overleg met de president-kerk voogd in Rrielle tot het snoeien van de grote heg rond de kerk. Ook vandaag zullen zij daar nog de han den aan vol hebben. Daarna kunnen ze weer een leuke grap bedenken. Haagse politierechter Hazerswoudenaar, die vredestichter sloeg, kreeg 75 boete Het valt niet altijd mee om als vre destichter op te treden", moest de Haagse politierechter erkennen en dat moest een inwoner van Alphen aan den Rijn aan de hand van diens ervaring toegeven. Op 3 febr. na een dansavondje, maakten twee jongemannen op de hoek van de straat ruzie. „Kom nou jongens, na het dansen gaan we toch niet vechten", pro beerde de mede-danser het dreigend gevecht te ontkomen. Doch dat pakte verkeerd uit, een jongeman uit Hazerswoude keerde zich tegen de vredestichter en sloeg hem een blauw oog en een tand uit de mond. Vanwege dit ergerlijk optreden moest de Hazerswoudenaar terecht staan, doch hij liet verstek gaan. Wel was er de vredestichter, die de rekening kwam presenteren. Voor de tandarts ƒ75.en ruim ƒ10. voor costuum stomen. De officier van justitie vond alle reden aanwezig om die onkosten toe te wijzen, waarmee het' voor de Ha zerswoudenaar niet was afgelopen, want de officier eiste als straf 75. boete en voorwaardelijk een week In woonplaats Bilthoven is leden opgenomen in het ziekenhuis gevangenisstraf. De rechter veroor- êisteren op 74-jarige leeftijd over- „Beng en Bosch" te Bilthoven. De In de Brouwersgracht in de Amsterdamse Jordaan, waar ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van deze wijk, groots feest wordt gevierd, is maandagavond een viswedstrijd gehouden voor dames in oud-Jordaans kostuum. Foto: terwijl burgemeester mr. G. van Hall toekeek, nam mevrouw Van Hall aan de wedstrijd deel. P. J. S. SERRARENS OVERLEDEN De kapitein van de „Serviceman' _J._0 verteld boe zij het eiland „Hu binsel wilde tot zondagmorgen vroeg wach- wagons bekneld geraakt. De man 4" zaterdagnacht voor^ stranding^ op ten om bü daglicht een nieuwe po- werd zwaar gewond naar het Dijk- i l m i l t. ging tot vastmaken te doen. In de zigtziekenhuis te Rotterdam overge- naohft van zaterdag op zondag zat bracht. de kust van Texel bij stormweer heb ben weten te behoeden. Vijftig uur waren zij én hun bemanningen con tinu in de weer geweest om het ei land te behouden. „Nadat tfij zater dagmiddag om half drie uit IJmui den waren vertrokken kwamen wij op ruim vijftien mijl uit de kust in de avond van zaterdag bij de Britse „Servioeman" en zijn losgeslagen sleep aan," vertelde kapitein Van der Wiele. De Britse sleepbootkapitein wilde onze hulp niet, want hij wilde proberen zijn sleepdraad, die nog aan het eiland vast zat, terug te krijgen deelde tot betaling der rekeningen, plus 75boete: en 14 dagen ge vangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. HAAST. „Ik wilde graag naar huis", BESLISSING OVER STRAFVERVOLGING NOG NIET GENOMEN De minister van defensie is van oordeel, dat, in afwachting van het onderzoek inzake het dodelijke waar schuwingsschot van een schildwacht van de Kolonel Palmkazerne te Bus- sum, reeds nu maatregelen moeten worden genomen waardoor het risico van het gebruik van een vuurwapen in gevallen zoals dit wordt uitgeslo ten. Inmiddels zijn de bevelhebbers ge- instrueerd hun commandanten reeds nu op te dragen nauwkeurig toe te zien dat het verstrekken van scherpe munitie aan met wachtdienst belast personeel beperkt blijft tot die pos ten, waarbij het te bewaken belang en de omstandigheden, waaronder die bewaking geschiedt, een derge lijke verstrekking vorderen. Hier mede wordt bereikt, dat in elk afzon derlijk geval in het volle besef van eigen verantwoordelijkheid een per soonlijke beslissing door de betrok ken commandanten moet worden ge leden de heer P. J. S. Serrarens, o.m. heer Serrarens was ridder in de Orde oud-lid van de Eerste en Tweede van Oranje-Nassau en ridder in de Kamer, oud-rechter in het gerechts- ordie van de Nederlandse Leeuw, hof van de EGKS en oud-secretaris- De begrafenis geschiedt donderdag generaal van het Internationaal 29 augustus in Bilthoven op 't kerk- Christelijk Vakverbond. hof van de Parochie van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand na de H. w Petrus Josephus Servatius Serra- Mis van Requiem, die om 10.30 uur luidde de""motivering van* een 3L rens werd 12 november 1888 te Dor- in de paroohiékerk wordt opgedra- jarige chauffeur uit Woubrugge, die geboren. Hij studeerde enkele gen. op 13 april te Bodegraven op de j®*6»* rechten aan de rijksuniyersi- Goudseweg een auto had geramd, t®ft Leiden, daarna werd hij be- BOUWORDE VRAAGT DRINGEND doch rustig was doorgereden. stuurden* van de Katholieke Arbei- „Ik hoorde er niets van", zo be- dansbeweging, in 1917 werd hij be weerde verdachte en een chauffeur stuurslid, later voorzitter van de die naast verdachte in de auto zat,, Kath. vereniging tot bestrijding van zei ook niets te hebben gehoord. de Tuberculose „Herwonnen Levens- De officier vond de verklaring niet kracht". Van 1920 tot 1952 was hij De Internationale Bouworde vraagt dringend bouwgezellen, assistenten en aalmoezeniers voor 13 bouwkam- zo geloofwaardig en wees de getuige secretaris-generaal van hetlCV, dat binnen- en buitenland, waar- j r\„„u nil in vpir^phi pnnp in«t.ami>pis vprfp. voor nog inschrijvingen worden aan- op de gevaren van een meineed. Doch i-n verschillende instanties verte- getuige bleef erbij, dat hij niets van genwoordigde, o.a. in 1922, 1926 en vaarcj de aanrijding had gehoord of gezien. 1932 v001" het permanent hof van in- Voor bouwgezellen- Verdachte had haast om thuis te temationale justitie. De heer Ser- - •- komen, want het was zaterdagmid- raren$ was van 1929 tot 1937 lid van dag. de Eerste Kamer en van 1937 tot „Dan kunt u maar beter van de 1952 lid van de Tweede Kamer. An- weg blijven, chauffeurs die haast dere functies, die de heer Serrarens Lyon (Frankrijk) van 27 augustus 15 september; Munster (Duitsland) van 3 septem ber18 september; Marano Ticinese (Itlaië) van 3 sep- _0J - j ivxaiaiiv» iiviuicac vixic hebben zijn een gevaar op de weg", heeft hekleed, zijn: voorzitter van lember—23 september: Volano (Trento-Italië) van 323 september; Torrione Quartare-Novara (Italië) van 323 september. Voor assistenten: Maastricht (Nederland) perma- Het oude kerkje van het Zwitserse plaatsje Uster is dezer dagen opge blazen om plaats te maken voor de bouw van een nieuw bedehuis. Men had echter de hoeveelheid springstof, welke men voor het karwei wilde gebruiken, niet precies goed berekend met het gevolg, dat er teveel gebruikt werd. Acht van de vele toeschouwers, die het gebeuren volgden, werden gewond door rondvliegend puin, hoewel de politie iedereen toch op een afstand van honderd meter van het kerkje had gehouden. Overi gens was het wel een spectaculaire plof! Hoe het gebeurde. De minister verstrekt de volgende lezing over het gebeurde in de Kolo nel Palmkazerne. Toen de schild wacht de soldaat plotseling hard zag weglopen, meende hij mogelijk met een deserteur of een vluchtende ar restant te doen te hebben, waarop hij hem sommeerde halt te houden. Hij heeft vervolgens, toen de sol daat aan zijn sommatie geen gehoor gaf, een waarschuwingsschot geven. Toen ook dat geen uitwerking had, heeft hij tenslotte, laag richten de, de weglopende soldaat geraakt. Dit schot is helaas in de lies terecht gekomen, met het door de minister diep betreurde gevolg, dat de ge troffene, ondanks de hem op zeer snelle wijze verleende medische hulp aan zijn verwondingen is over leden. De minister meent zich, nu door de bevoegde autoriteit een beslissing omtrenit het al dan niet instellen van een strafvervolging nog niet is ge nomen, van het uitspreken van een oordeel omtrent de uitvoering der consignes te moeten onthouden. J.W. VAN DER VEN OVERLEDEN In de Haarlemse Mariasbichtimg is zondag, na een ziekte van enikele da gen, op 34-jarige leeftijd overleden de heer J.W. v. d. Ven, stadsredac- teur en toneelrecensent van de Nieu we Haariemsche Courant. De heer Van der Ven studeerde enikele jaren aan de katholieke uni versiteit te Nijmegen en kwam in 1952 als redacteur buitenland in dienst bij het dagblad De Tijd in Amsterdam. In 1955 werd hij toege voegd aan do redactie van de Nieu- oordeelde de rechter. de Nederlandse groep der interpar- De aanrijding was gebeurd bij het lementaire unie, consultant bij de passeren van de auto. Verenigde Naties en in internatio- De officier eiste 100 boete bene- arbeidsorganisatie, voorzitter vens intrekken van het rijbewijs ge- van de Nederlandse raad der Euro- durende drie maanden. P09® beweging en van de sociale De rechter vond niet bewezen dat commissie van de Raad van Europa nen|. verdachte opzettelijk na de aanrij- en lid van de raadgevende vergade- Ne'uville (Frankrijk) tote 31 augus- ding was doorgereden maar wel, dat rmS van de Raad van Europa. Van ^us. hij de aanrijding had veroorzaakt en december 1952 tot september 1958 Lyon (Frankrijk) van 27 augustus daarvoor veroordeelde hij verdachte was de heer Serrarens rechter, later 15 september- tot ƒ40.— boete of 8 dagen hechte- president in het gerechtshof van de Munster (Duitsland) van 30 augus- nis. EGKS. H« werd enkele dagen ge- tus—18 september; Volano (Italië) van 323 septem ber. Voor aalmoezeniers: Munster (Duitsland) van 30 augus tus18 september; Volano (Italië) van 323 septem ber. Voor aalmoezeniers: Munster (Duitsland) van 30 augus tus18 september; Volano (Italië) van 323 septem ber. De minister van sociale zaken en school in Tilburg. Hij promoveerde volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld- er in 1950 op het onderwerp: „Bij kamp, heeft in overeenstemming met drage tot ordening van de maat- het gevoelen van de ministerraad schappelijke gezondheidszorg in Ne- van hedenmorgen aan de Koningin derland". Na de oorlog was dr. Bar- als staatssecretaris van sociale zaken tels enige jaren werkzaam bij de Ge en volksgezondheid voorgedragen meentelijke Geneeskundige en Ge- dr. A. J. H. Bartels te Utrecht. De zondheidsdienst in Tilburg, nieuwe staatssecretaris zal meer in Daarna was hij tot 1952 tweede se- het bijzonder beiast worden met de cretaris van de nationale federatie aangelegenheid van de volksgezond- „Het Wit-Gele Kruis" in Utrecht, heid. Dr. Bartels bekleedt tal van func- De 47 jaar oude dr. Aloysius Jan ties op het terrein van de volksge- Hubert Bartels, die in Venlo is gebo- zondheid. Hij is onder meer hoofdbe ren, is sinds 1952 directeur van het stuurslid van de Nationale Federatie Katholiek Nationaal Bureau voor voor Volksgezondheid, lid van de Geestelijke Gezondheidszorg te commissie Geestelijke Volksgezond- Utrecht, dat toen door hem werd op- heid van de Centrale Raad voor de gericht. Volksgezondheid, voorzitter van de Dr. Bartels studeerde economie aan stichting Maria Roepaan in Ottersum de Katholieke Economische Hoge- en van de zwakzinnigen-inrichtin- gen „Boldershof' in Druten en „de Losserhof' in Losser. Dr. Bartels is lid van de KVP. Hij werkte mee aan het tweede deel van van de Bouworde, Tiensesteenweg 76 te Leuven, tel. 016279.78. we Haariemsche Courant te Haar- j tt i_wciKic mcc aan net iweeuc ucci van het z.g. Katholiek Sociaal Program van de afdeling Noord-HofliLand van de Katholieke Nederlandse Journa listenkring. „Welvaart, welzijn, geluk". Voorts was dr. Bartels vele jaren redactie lid van het maandblad „Zieken- fondsvragen" van de bond van R.K Des zestigjarige Giusto Bonan- Ziekenfondsen, no, de voornaamste leider van de Hij is officier in de Orde van Oran- Maffia in het gelbied vain Palermo je Nassau en Ridder in de Orde van (SicdiMë), is zondag gearresteerd. Hij de H. Gregorius de Grote. wordt beschuldigd van moorden, Dr. Bartels zal zijn ambt aanvaar- zaken en volksgezondheid dezer da- düefstalilen en medeplichtigheid aan den met ingang van de dag van zyn gen door minister Veldkamp zal misdaden. beëdiging door de Koningin. worden voorgedragen. Dr. A. J. H. Bartels, wiens benoe ming tot staatssekretaris van sociale

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7