DRUM STEEDS MEER MANNER ROKEN HALF ZWAAR-HEEL LEKKER! Internationaal congres voor Katholiek Maatschappelijk Werk Slecht weer remde bloemenaanvoer op Haarlemse keuring Dodelijk ongeval te Kampen B. EN W. VRAGEN f 85.500 VOOR RECONSTRUCTIEPLANNEN HOFLAAN DINSDAG 27 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA S 1200 Congressisten uit 70 landen Zaterdag heeft mr. W. Bloemers, commissaris van de koningin in Gel derland in het gebouw „De Vereniging" te Nijmegen het tiende wereld congres van de Union Catholique Internationale de Service Social (UCISS) geopend. Te voren had mej. Maria Nuyens, sekretaresse van het stich tingsbestuur, onder de aanwezigen mogen begroeten mgr. Th. Hendriksen hulpbisschop van Utrecht als vertegenwoordiger van kardinaal Alfrink, mgr. G. H. de Vet, bisschop van Breda, de commissarissen van de Ko ningin in de provincies Gelderland, Brabant en Limburg en de ambas sadeurs van België, Peru, Columbia, Chili, Engeland, West-Duitsland en Frankrijk en de Ver. Staten. Verder waren er vertegenwoordigers van de ministeries van justitie, maatschappelijk werk, onderwijs en sociale zaken, van de geestelijke en wereldlijke autoriteiten te Nijmegen en van de Eerste en Tweede Kamer. Tenslotte waren er ook vertegenwoordigers van internationale organisaties als Ver. Naties, Unicef en EEG en bijna 1200 congressisten uit ongeveer 70 landen. Mr. Bloemers zei in zijn openings rede, dat hij in het feit, dat hij was uitgenodigd, een teken zag tot com municatie tussen maatschappelijk werk en bestuur. Mr. Bloemers pleitte verder voor een nog grotere samenwerking tus sen westerse en niet-westerse maat schappelijke werkers. Hij eindigde zijn openingsrede met het uitspreken van de wens, dat het werk van de komende dagen vrucht baar geinspireerd zou worden door de visie van Teilhard de Chardin, n.l. dat men meewerkt aan de groei naar de eenwording van de mensheid en aan de groei naar de voltooing van de wereld. Vervolgens sprak mgr. Th. Hen driksen, die de beste wensen van kardinaal Alfrink voor het welsla gen van het Congres uitsprak. Prof. dr. George Hahn, president van de UCISS, hoogleraar aan de universiteit van Toulouse, las ver volgens een brief voor, welke ^aus Paulus aan het Congres had gericht. De paus zeide in zijn schrijven, dat het algemeen onderwerp van het Congres, maatschappelijk werk en menselijk welzijn, hem bijzonder en belangrijk in deze tijd voorkwam. Voorwaarde en doel. De H. Vader eindigde met de beste wensen voor het congres uit te spre ken. Nadat de overleden voorzitster mej. Maria Baers door de huidige pre sident herdacht was, ging prof. Hahn over tot het behandelen van het men selijk welzijn, als voorwaarde en doel van het maatschappelijk werk. Inderdaad zijn alle soorten maat schappelijk werk bepalend voor het menselijk welzijn, zo betoogde de hoogleraar, het werk dient echter ook als schakel om mens en samenleving op elkaar af te stemmen. Het gaat er om de sociale betrek- Jacht voor kust in moeilijkheden De zeesleepboot „Simson" van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden heeft gisternacht het zeiljacht van de heer H. Steinbeck uit Heemstede de ha ven van IJmuiden binnengesleept. De heer Steinbeck, die gisteren uit Sehe- veningen was vertrokken op weg naar Hoek van Holland, was ter hoogte van Wijk aan Zee in het ruwe weer in moeilijkheden geraakt. Na dat het roer en een raam waren ver nield en het anker was gaan „krab ben" had hij hulp gevraagd. Toen de sleepboot bij het jacht was aangekomen, was dit nog slechts een halve mijl van het strand. De heer Steinbeck had vergeefs getracht in IJmuiden binnen te lopen. In de haven is het binnengedrongen water uit het schip gepompt. kingen steeds meer onder de aan dacht van de maatschappelijke wer ker te brengen. Er is een strijd no dig, om de verouderde opvattingen te doen verdwijnen en de nieuwe in zichten te doen aanvaarden. Deze strijd ligt vooral in de studie op psy chologisch en sociologisch gebied. De zitting van zaterdag werd be sloten met een pontificale H. Mis op gedragen door mgr. Th. Hendriksen. Vernieuwing gezinsleven. Zondag zette de Union haar bijeen komst voort. De hoorders luisterden naar de eerste inleiding, die prof. dr. L. Neundoerfer uit Frankfort hield en waarin hij het sociale werk beschreef in zijn verhouding tot de verwachtingen, die een gezin ten aan zien van het leven koestert. Hij hield zich bezig met de facto ren, die een harmonieus gezinsleven bepalen en met de betrekkingen, die er tussen maatschappelijk werk en het gezin bestaan. Aan de hand van een historisch overzicht toonde prof. Neundoerfer vervolgens aan, dat het gezin, of beter de familie van geslo tenhuishouding een duidelijk be grensde en overzichtelijke ruimte, aan het hoofd waarvan de pater fa- milias verantwoordelijk was voor het welzijn niet alleen van de bloedver wanten, maar ook van het inwonend dienstpersoneel, naar de volkomen ontreddering van die familie in de 18e en 19e eeuw, tengevolge van de industriële revolutie. Twee grote veranderingen zijn daarvan de voorziening in de be hoeften door de markt. Vele taken die vroeger aan het huishouden be hoorden, zijn door andere grotere gemeenschappen overgenomen. Daar door is sociaal werk een noodzaak geworden. De mens werd in de fa briek niet in zijn totaliteit gegrepen, maar slechts als arbeider. In de 19e eeuw is de sociale hulp primair op de arbeiders zelf gericht, sleohts se cundair op zijn gezin. Tegen het eind van de vorige eeuw ontmoeten we twee types gezinnen: het ene gegrondvest op de christelij ke beginselen van huwelijk en fami lie en het tweede bepaald door een andere vorm van nuttigheid als ver bruikersgemeenschap, gelegaliseerde geslachtsgemeenschap of als gunstige opvoedingsinstelling. De ontwikkeling is voortgegaan. Hoe omvattender nu de sociale acties worden, hoe geringer de functies van het gezin. De plaats van sociaal poli tici en van maatschappelijk werkers is daarom niet gemakkelijk. Er zijn maatregelen nodig om nood af te wenden, doch deze zelfde maatrege len verslappen de familieband met alle gevolgen van dien voor de psy chische gezondheid. Een nieuwe formulering van het christelijk beeld van de familie en ge zin met inachtneming van de door de industriële revolutie veroorzaakte veranderingen, achtte prof. Neun doerfer van het grootste belang. Het Congres duurt tot vrijdag 30 augustus. Amsterdams echtpaar in Canada verongelukt Het echtpaar Alberts uit Amster dam is bij een autobotsing in de buurt van Branitford (Ontario) in Canada om het leven gekomen. De heer D. Alberts was 56 jaar en com mies A by de Raad van Arbeid te Amsterdam, zijn echtgenote mevr. M. AlbertsBuddingh een jaar jon ger. Het echtpaar was twee weken geleden uit Nederland in Canada ge arriveerd om hun zoon (23) die in London (Ontario) woont, te bezoe ken. Deze is gewond in een zieken huis opgenomen. By de botsing was de heer Alberts op slag dood, zijn vrouw overleed later aan de opgelo pen verwondingen. Aan boord van de „Waterman" ls het artiestenechtpaar Jules Crolset en Sonja Brill maandag uit Rotterdam vertrokken naar Amerika. Op uit nodiging van de Amerikaanse regering zullen zij de eerste twee maanden in de Ver. Staten doorbrengen, waarbij zij vooral in New York zullen verblijven. De maand daarna gaat het echtpaar door het oostelijk deel van de Ver. Staten rondreizen teneinde een zo volledig mogelijk beeld te krijgen van de toneelkunst in Amerika. Jules Croiset, die we hier bij het vertrek met zijn vrouw aan de reling van de „Waterman" zien, kreeg zijn Amerikaanse beurs via het Internationaal Theater Instituut. Treinen Amsterdam- Haarlem v.v. half uur vertraagd Gistermiddag is het treinverkeer tus sen Amsterdam en Haarlem v.v. ernstig vertraagd door een defect in de hoogspanningsleiding, waardoor omstreeks vier uur plotseling alle seinlichten op het traject doofden en de spoorwegovergangen, die alle auto matisch beveiligd zijn, werden afge sloten. Ruim anderhalf uur heeft men naarstig gespeurd naar het de fect, terwijl de directie van de N.S. personeel naar de overgangen had ge zonden om deze met handkracht te laten bedienen. De treinen liepen tussen Haarlem en Amsterdam een vertraging op van ruim een half uur. Voor de gesloten bomen hadden zich op sommige plaatsen enorme files van wachtende auto's gevormd. Nadat men omstreeks kwart over zes de oorzaak van de storing had ontdekt (het bleek een kortsluiting te zijn), werkten de seinen en de beveili gingsinstallaties van de spoorweg overgangen weer normaal. De vertra ging van de treinen werd snel terug gebracht tot tien minuten, w ike ach terstond in de 'oop van de afvond geheel heeft ingelopen. Beeld van Miletic wederom afgekeurd Het collage van b. en w. te Zaan dam heeft namens een commissie van drie, die het beeld „De Houtwerker" van de Joegoslaaf Slavomdr Miletic nogmaals op zijn kunstzinnige en technische merites beoordeelde, de gemeenteraad meegedeeld dat het beeld niiet kan worden aanvaard. Bij een verkeersongeval te Kam pen is de heer A. G. de B. uit Emm el- oord zo ernstig gewond geraakt, dat hij later aan zijn verwondingen is overlieden. De heer De B. wilde met zijn auto een langs de kant gepar keerde melkwagen passeren, op het moment dat van de andere kant een auto naderde. De heer De B. remde krachtig, maar zijn auto begon slippen en botste tegen de melk we gen. Geheel vernield kwam de wr gen in de berm terecht. De heer De B. werd met inwendige kneuzingen naar een ziekenhuis in Kampen overge bracht. De twee andere inzittenden eveneens uit Emmeloorcl, werden licht gewond. Vertraging veerdienst Den Helder-Texel De veerboot „Koningin Wilhekni- na" van de N.V. „Texels Eigen Stoomboot Ondeneming" is gisteren tijdens zeer ruwe zee tegen een der pieren van de haven aan 't Horntje op Texel gevaren, doordat het schip, door onbekende oorzaak, plotseling onbestuurbaar werd. Het schip ver loor een roer en kreeg een scheur van 30 om. onder de waterlijn. Er was een groot aanbal vakantiegan gers aan boord, die naar huis terug keerden en een dertigtal auto's. Door deze averij heeft de stoomvaart-on derneming voorlopig alleen de be schikking over de „Dageraad" en de kleine „Dr. Wagemaker", zodat zich ogenblikkelijk lange files wachtende auto's vormden. In het Aartsbisschoppelijk Mu seum, Agnietenstraat 1 te Utrecht, zal van 7 september tot 27 oktober een tentoonstelling worden gehou den van religieuze baroksculptuur uit de noordelijke en zuidelijke Ne derlanden, getiteld: „Het beeld in de Nederlandse barok". Deze expositie omvat 100 schulp- turen en geeft een overzicht van de ontwikkeling der 17de en 18de eeuw- se beeldhouwkunst in deze gebieden. O.a. zijn vertegenwoordigd Colijn de Nole en zijn nakomelingen, Artus Delvaux. Tijdens de tentoonstelling zal iedere dinsdagavond om 20 uur een rondleiding worden gegeven. FATHER W. LAMERS t In het Missiehuis Vrijland te Oos terbeek is overleden father WimLa- mers. Hij werd geboren te Venilo 26 juni 1903 en priester gewijd in Mill Hill 19 juli 1931. Van 1931 tot 1946 en van 1951 tot 1958 was hij missio naris in Congo; in de overige jaren was hij aam de procures verbonden van Haelen, Roosendaal en Antwer pen, waar hij bovendien rector was van 1958 tot 1061. Het slechte weer heef t gisteren ook een stemipel gezet op de wekelijkse keuring in het Haarlemse Kr el age- huis. De gladiolen waren vrijwel van het toneel verdwenen een collectie Amerikaanse aanwinsten buiiten be schouwing gelaten en de dahlia's droegen voor een deel de sporen van de regen en de wind. Het zgn. bijgoed was niet best ver tegenwoordigd. Er stond een vaasje van de fraaie Crocosmea masono- rum, een soort veredelde Morttbretia met bijzonder elegant gebouwde bloemen. Van de fa. A. J. v. d. Zwet uit Roelofarendsveen stond er een vaas met de voorname wiltte lelie White Superior. Gladiolen waren zoals gezegd in heel gepehkte mate aanwezig. De fa. H. J. Salman Zn te Noordwijk zag de bloedrode Red Emperor, een getuigschrift van verdienste, toege kend. De Amerikaanse gladiolen, die de fa. Gebr. Hylikema te Hlllegom, ten toneele voerde, imponeerden over het geheel genomen bepaald niet. Tot de beste behoorden o.L de witte 48, de zadhtrose 178 en de lichtgele 186. De directie van de bekende Leidse dahl'iakwekerij Ballego Zn is met een tas vol onderscheidingen naar de Sleutelstad teruggekeerd. Een ge tuigschrift van verdienste werd nl. toegekend aan de fraaie rode decora tieve 64, de levendig oranje getint* decoratieve Cheltenham, de lichtlila decoratieve Devotee, de lila serni cast us West-Friesland en de groot- bloemiige semi-cactus Grandioos, die citroengele bloemen op sterke, rech te stengels torst. Ook de fa. Hyppeastra uit Hllle gom etaleerde mooi materiaal. O.m. de sierlijk gebouwde anemoonbloe- mige gele Gamelan en de rood-bron - ze Brio, het alleraardigste enkelbloe- mige dóhliaatje Tipica, de rode seimi- oastus Granados, de gele idem Sca- pino, de typisch gelbouwde lila Ba rak, de zalimrase semi-cactus Bruno Walter en diverse andere variëteiten. De fa. Van Veelen uit Sassenheim oogstte veel succes met de rose semi- oactus Rijnland, waaraan de jury 'n getuigschrift eerste klasse toekende, terwijl de warm getinte gele decora tieve 39 en de rose semi-cactus 36 'n getuigschrift van verdienste kregen. Eenzelfde onderscheiding viel ten deel aan de purperen semi-oacfeus 563 van de fa. Lammers uit Vijfhuizen. Zaterdag en zondag wordt de na tionale dahlia tentoonstelling gehou den. Zwolle is dit jaar uitverkoren. Ails men dit weekend beste kwaliteit wil exposeren, mag het weer wel be langrijk beter worden. ALPHEN AAN DEN RIJN Wat de raad te behandelen krijgt B. en W. bieden de gemeenteraad wederom twee plannen voor open bare werken aan, die enkele aanslui tende voorzieningen betreffen in het kader van de reconstructie van de Hoflaan. Het eerste plan voorziet in een reconstructie van de Kerkstraat, door aanleg van riolering, vervan ging van de betonnen brug over het kanaal om Alphen a. d. Rijn door een dam met duiker, het wegbreken van de stoepen en hekwerken, het nor maliseren van het lengte-profiel in aansluiting op de Paradijslaan en het aanbrengen van een nieuwe be strating en betegeling, e.e.a. met bij komende werken. De voetpaden zul len een minimumbreedte verkrijgen van 1.50 m en 2 m. De kosten van dit werk worden geraamd op f 60.000. 't Tweede plan omvat de aanleg van af de Kerkstraat van een 3 m breed wandelpad met een brug over het kanaal om Alphen a. d. Rijn, aan sluiting gevende op de Hoflaan, even eens met bijkomende werken. De kosten hiervan worden geraamd op f 25.500. Het overige deel van het in de regeling bebouwde kom gepro jecteerde wandelpad langs het ka naal tussen de Kerkstraat en de Cas- tellumstraat, kan nog niet worden aangelegd, omdat nog niet over alle benodigde perceelgedeelten wordt beschikt. B. en W. menen, dat door verwezenlijking van deze twee plan nen een belangrijk aandeel in de sa nering van de bebouwde kern van de gemeente zal worden gele verd. Het college vraagt de gemeen teraad het benodigde krediet ad f 85.000 beschikbaar te stellen. INDUSTRIETERREIN De n.v. Metaan te 's-Gravenhage wenst haar handelsbedrijf in ijzer en staal in Alphen aan den Rijn te ves tigen. Zij wil daartoe van de gemeen te een perceel industrieterrein ter grootte van circa 2.000 m2, gelegen aan de Energieweg. Tussen partyen is overeenstem ming bereikt over een prijs van f 25 per m2. B. en W. geven de raad in overwe ging tegen deze prijs en onder de gebruikelijke voorwaarden tot ver koop te besluiten. Het pand Stationsstraat 40, dat eigendom is van de gemeente en oor spronkelijk de bestemming had van dienstwoning voor de directeur der water- en lichtbedrijven, wordt, mede op aandringen van de gemeen teraad, aan een particulier verkocht. Het college van b. en w. is tot het in zicht gekomen, dat het behoud van het pand voor de gemeente niet meer van belang is. Met de heer C. Zijerveld, de hui dige huurder en bewoner van de wo- over verkoop voor een prijs van f 17.500 in totaal. B. en W. stellen de raad voor hiertoe te besluiten. De brug over het Omleidingskanaal te Alphen aan den Rijn, die - wan neer de gemeenteraad het voorstel van b. en w. aanneemt - gaat ver dwijnen en vervangen zal worden door een duiker. In Saigon heeft de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, maandag zijn geloofsbrieven aangeboden aan president Ngo Dinh Diem. Tijdens deze korte plechtigheid, Lodge staan de en president Diem zit tend.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5