Chefarine 4 DE SISSENDE SAMPAM! VADER.... DINSDAG 24 AUGUSTUS 19«3 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Knutselaars lijmen met VELPON van Ceta-Bever grota tube. (Advertentie) De onrust bij de Amsterdamse werven Hortulanus B. F. Bruinsma - opvolger van de heer H. Veendorp begon gisteren zijn Leidse periode Het gezin Bruinsma (4 kinderen, 1 meisje en 3 jonigens, al'le nog schoolgaand) m Berm^arn. man omvallenae aagpiw8 m da wfuXs- ?««aïn- arbeiders verzamel- Bij de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Mij. te Amsterdam zijn gisteren na de middagschaft ongeveer 500 ar beiders van de totaal circa 3.000 man omvattende dagploeg in sta- heid verhanden want de .hortulamia- deIf zïch voor het hoofdgobouw. Van de zijde van de directie werd mede- oude „Rectorahuis' moet eerst gro gedeeld, dat de arbeiders looneisen ?U£?'denvier hadden gesteld naar aanleiding van betrokken kan worden. Voorlopig koonelbazen affaire heeft de heer Bruinsma ajn rntrek j^ondploeg is normaal om half genomen m een pension te Oegst- vjj( aan het weJ.k gegaan. De kop- Ê€est- pelbazen-affaire wordt door de ar- beiders gébruikt, aldus een woord- Op^de toto aien we links de gaande, voerder om hun eigen eisen tm Werkgeversstandpunt over „ronselbedrijven" in metaalindustrie loonsverhoging er aan vast te kop pelen. Volgens hem moet de staking van gisteren meer als een soort de monstratie dan als een staking wor den gezien. Bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij, waar vrijdagmiddag een wilde staking uitbrak, die tot het einde van het weekend heeft ge duurd, is gisteren het werk weer normaal hervat. De directie heeft echter reeds vernomen dat het de be doeling is de komende vrijdagmid dag opnieuw het werk stil te leggen. TAPTOE DELFT 29 aug. t/m 7 sept. Kaartverkoop bij de V.V.V.'s Den Haag (Parkstraat), Rotterdam (Stadhuisplein) en Delft. Bestelkaarten bij alle V.V.V.'s. Prijzen vanaf f. 1.50. Auto te water was demonstratie De demonstratie met een amfibie- auto in het YVilhelminakanaal te Til burg heeft gisteren ander publiek ge trokken dan vermoedelijk in de be- doeling lag. Op het hoofdkantoor van Het Haagse brandweerkorps heeft Tilburgse politie kwam namelijk HAAGSE BRANDWEER KREEG PRIMEUR Het landelijk bestuur van de Con tactgroep van Werkgevers in de Me taalnijverheid is van mening dat, vooral ook gezien de positie welke de Nederlandse industrie zich nog op de exportmarkten moet verwerven, resp. dient te behouden, en mede gezien het grote belang van de waar devastheid van de Nederlandse munt eenheid voor de gelhele nationale economie, alle maatregelen genomen gisteren de beschikking gekregen telefoiü^ch de alarmkreet binnen: dienen te worden orn de doelmatig- over een nieuwe commando-masker- Auto te water met vier inzittenden", heid van de in ons land gevoerde auto, die de reeds sinds1957 voor loon- en prijspolitiek te handhaven dezelfde doeleinden in gebruik zijn- Onmiddellijk snelden politie, brand- en te bevorderen. de wagen vervangt. Deze auto, die weer en qqq met loeiende' sirenes In verband hiermede meent het J1®* ^e inrichting ervan totaal naar de opgegeven plek: het Wilhel- landelijk bestuur van de contact- 22.000 kost. zal door de Haagse minakanaal nabij de Pelgrimsweg, groep dat alle maatregelen, welke brandweer voor drie doeleinden ge- waar reeds veel publiek was samen- dienen tot bestrijding van het euvel bruikt worden. namelijk hulpverle- gesohoo-ld. van de agn. ronselbedrijven, steun wndSë 111 het water bevond zich inder- nroet worden verleend. if™ een auto navier inzittenden. persluOhtmasikers en de verzorging fSSLiftSfÈS; van de adembescherming bij brand. Gisteren is de nieuwe „Tuinman" en dus vertrok hij naar van de Leidse Hortus Botanicus als voor studie aan de Tuinbouwschool opvolger van hortulanus Veendorp, aldaar, Indische richting. Dat duur- met zijn werkzaamheden begonnen, die tot 1941, maar toen was er Hoewél officieel 1 augustus in dienst geen gedegenheid meer om naar In- van 's Rijks Plantentuin te Leiden dië te vertrékiken. getreden, kon hij deze weken eerst nog zijn reeds lang vastgestelde va- Goedie raad was duur. Tewerksted- kantieplannen verwezenlijken met ling in Duitsland dreigde, maar dit enkele zeilweken op de Friese me- kon worden ondervangen door een ren. functie bij de Houtveslrij Nijmegen van het Staatsbosbeheer. Hij werd Deze wateryakantie te^nt me ee tewerkgesteld bij de boswachterij de Fries. B. (Bavo) F. Bruinsma s Venray> waar werk te verrichten was w3n e cni zo veel mogelijk «lijnhout te slacht uit de „Roomse enclave Bols- )gparen>» voor Nederlandse mij- ward in de overwegend protestantse heteeen meehielo om na de oor- Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Vier middelen in één tablet doen wonderen zonder de maag van streek te maken I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastge steld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Hen heeft kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders door toevoeging van nieuw ontdekte middelen belangrijk te verster ken en veiliger te maken, zodat ook zij die een gevoelige maag hebben zonder be zwaar Chefarine „4" kunnen gebruiken. lichting, mobilofoons, portofoons, een vaneen na dij - geluidsversterker. duikbenodiedhe- gelegen botenhuis met ^jn auto „het ruime sop had gekozen De toege snelde politie-brandiweer en GGD- De wagen, die tier onderscheiding van de twee kleuren - wit en rood - is ge spoten, is voorts voorzien van o.m. een opklapbare tafel, een TL- geluidsversterker, duikbenodigdhe den, een rubber boot, en gereed schappen. Verder aanwezig voor het meten van radio activiteit, hetgeen een primeur voor Nederland is. In Den Haag zijn nu reeds ongeveer zestig adressen, waar radioactieve stoffen liggen opgesla gen. Iedere brandweerwagen in Den Haag zad in de toekomst daarom worden uitgerust met de radio-ac tieve meetapparatuur. Keurig netjes met alile boordflichten aan voer de auto door het water. Het betrof namelijk een onaangekondig de demonstratie met een amfibie- auto door een vertegenwoordiger uit Terneuzen, die even tevoren onge zien via de glijbaan van een nabij- van de „ramp" vertellen. Grote meubelfabriek geheel uitgebrand Hedennacht heeft een bijzonder felle brand gewoed in de meubelfa- De 16-jarige Jan Geurtsen uit briek van A. C. Ballemans in Mid- Utreoht is gisteren om het leven ge- delbeers. Van het houten gebouw en komen bij een verkeersongeluk in van de machines is niets meer over. zijn woonplaats. Toen de jongen om- Bij de brand deden zich geen per- strSfeks zes uur in de Albatrosstraat soonlijke ongelukken voor. De brand, fietste, werd hij gegrepen door een waarvan de oorzaak nog niet is op passerendie vrachtauto, bestuurd door gekelderd, heeft een schade aange- de 29-jarige S. uit Utrecht. De jon- richt, die in de honderdduizenden (Advertentie) gen werd op slag gedood. loopt. Glazen buisje 20 tabletten 0.80 Handige stripverpakking 40 tablemen f 1.60 Voordelig* flacon 100 tabletten f 3.60 provincie, waar zijn vader het nota risambt uitoefende en tevens 'n be nen, hetgeen meehielp om na de oor log de Limburgse mijnen weer zo 52 RADIO TELEVISIE pen. Tot de bevrijding van het zui- den in 1944 is hij daar werkzaam ge- De nieuwe hortulanus (bijna 44) weest. bezocht in Bolsward de lagere school. De familie verhuisde echter naarNij- Eindelijk kon dan toch zijn wens megen waar hij de lagere schoolja- „Indië" in vervulling gaan. De heer ren afmaakte en het St. Canisius- Bruinsma werd ingedeeld bij een ge- college bezocht. De tropische tultu- militariseerde groep burgers (voor res trokken de jonge Bruinsma aan nieit-miliitairen was het toen nog niet mogeilijk naar Ned. Indië te komen) om na een gedwongen verblijf op rjjjjjjjji Malakka in gouvernementsdienst te U-J treden, het z.g. Ned. Indische Rub- berfonds, dat na de oorlog de eerste rubberonderneming op Wset-Java weer opbouwde. Toen er voor de par ticuliere ondernemingen weer meer mogelijkheden kwamen, ging de heer Bruinsma terug naar de burgermaat schappij. Maar ieder kent de loop, die de geschiedenis heeft genomen. Hoe graag hij ook in Indië was gebleven, in 1948 moest ook de heer Bruinsma repatriëren. In Nederland volgde 'n korte „interim^periode" tot 1950, toen de heer Bruinsma assistent werd van dr. B. K. Boom, dendroloog van het IVT. (Instituut tot Veredeling van Tuinbouwgewassen) te Wageningen, afdeling Taxomonie, d.i. de afdeling laanbomen en siergewassen. Deze CANCEDE 12 functie heeft hij tot 1 augustus jl. vervuld, de datum waarop hij werd (Advertentie) aangesteld tot hortulanus te Leiden. ORANJEROUTE In samenwerking met de nationale toeristisdhe organisaties van Neder land, België, Frankrijk en West- Duiitsland en op initiatief van de Ver eniging Voor Vreemdelingenverkeer te Breda is een Oranjecomdité tot stand gekomen, die de steden Breda, Dillenburg, Diest en Orange ver bindt. Deze route is een uitvloeisel van de Unie van Oranjesteden, die deze vier steden op 31 augustus te Breda officieel zullen aangaan en waarvan de koningin het besohertn- vrouweschap heeft aanvaard. Men wil door middel van dit toeristische novum de Unie min of meer econo misch begeleiden en de bevolkingen van de vier landen bij elkaar bren gen. De Oranjeraute is 2934 km lang en voert door de landschappelijk mooiste streken van West-Europa. Aetherklanken WOENSDAG 28 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Kll/ass. gr. muz. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.-16 Lichte gr. muz. 8.30 Piano spel met orkestbegeleiding (gr.). 8.45 Amus. muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huis vrouw. 10.10 Gr. muz. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Omroepdiubbelkwartet. 11.00 Inspecteur Scott heeft een idee, det.-hoorspel. (3). 11.30 Lichte gr. muz. 12.16 Pianospel (gr.). 12.30 Me- ded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Geest, muz. U2u37 Kerkdienst. 13.00 Nws. 13.16 Lichte ork. muz. 13.35 Mod. kamermuz. (gr.). 14.40 Militair or kest. (gr.). 15.05 Alt, altviool en pia no: klass. muz. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Lichte ork. muz. 17.15 Jazzmuz. 17.40 Beursber. 17.45 Licht instr. trio. 18.00 Klavecimbelrecital: klass. muz. (gr.). 18.10 Koorzang: Geest, liederen. 18.30 Het Spekt rum, lezing. 18.46 Gitaarspel (gr.). 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Muziek van Het Leger des Heils (gr.). 19.30 Radio krant. 19.50 Lichte gr. muz. 20.00 Om roep ork. van Beromünster en solist: klass. en mod. muz. 21.00 Curasao drijft op de olie en het toerisme, klankbeeld. 21.15 Licht instr. ens. 21.35 Voor en na Waterloo, rep. van demonstratie t.g.v. 150 jaar Konink rijk te Nijmegen. 21.55 Gr. muz. 22.00 Vocaal ens. en instr. kwartet. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondslui ting. 23.00 Wallsmuz. (gr.). 23.10 Bij die Gratie Gods, klankbeeld. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, ia.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Klaarwakker: lichte gr. müz., rep., meded. en comm. 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Lich te gr. muz. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Ochtendgym. voor de vrouw. 9.10 Mod. gr. muz. 9.35 Klass. gr. muz. 10.00 Het oog wil ook wat hebben, praatje. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Lichte gr. muz. 10.35 Vrij entree, ca baret. 11.00 Orgelspel en zang: lichte muziek. 11.25 Klassiek pianorecital. 12.00 Lichte gr. muz. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 1233 Voor het platteland. 12.38 Licht instr. septet. stereofonische uitzending). 13.00 Nws. 13.15 Mod. gewijde muz. (gr.). 13.45 Hoog avontuur, lezing. (7). 14.00 Gemengd koor, meisjeskoor, Kunst- maandorkest en solisten: Fragmenten uit Judas Maccabeus, oratorium. 15.00 Op zaterdagvrij van school? of niet, toespraak. 15.10 Voor de jeugd. 16.30 Lichte gr. muz. 17.00 Wegwij zer: tips voor vakantie en snipperda gen. 17.5'0 Regeringsuitz.: Geven en nemen. Tips voor en van weggebrui kers. Brieven van luistenaars. 18.00 Nws en comm. 18.20 Act. 18.30 Noord- zeefestival: Zweeds programma. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Licht instr. trio en solisten: jazzmuz. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Rigoletto. opera (opn.). 22.20 Sport halverwege. 22.30 Nws. 22.40 Elektronisch orgel: 'lichte muz. 23.10 Lichte gr. muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 Jeugdprogramma De Verrekijker. NCRV: 17.10-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Alias draait om moeder, T V-feuilleton. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo: kanttekeningen bij fei ten en gebeurtenissen van de dag. 20.30 Waagstukjes, kleinkustprogr. 21.00 Carrière, balletfilm. 21.50 Fo rum over ontgroening. 22.30 Dagslui ting. NTS: 22.40-22.45 Journaal. DOOR L. VAN HILLEN Gelukkig zou heel veel van de verlovingsdrukte verplaatst worden naar het restaurant in welks foyer de receptie zou worden gehouden. Gerard was er eerst niet vóór geweest had gevraagd waarom hun huis aan de Merellaan niet goed genoeg was... maar Greetje had hem duidelijk ge maakt dat er zoveel mensen zouden komen kameraden van Herman van de vliegbasis. en kennissen van de familie Rijvers die hopen relaties had meest uit de Indische tijd. Zo was het dan bealist en na afloop zou er een intiem dineetje zijn. Ge rard zuchtte dat het hem handen met geld kostte maar dat moest je er voor over hebben. En toen de grote dag aanbrak was hij toch maar blij dat hij Greetje, die er stralender uitzag dan ooit, haar zin gegeven had. De kolonel was in z'n gala-uniform gekomen en indruk wekkender dan ooit met z'n gouden kraag en kwasten, z'n vrouw in een pracht jurk van grijs en zliver. Her mans zuster en haar man, een hoge ambtenaar bij een of ander departe ment met een lintje in zijn knoops gat, en zijn jongste zus Stella, die eigenlijk de aanleiding tot de hele verloving was geweest, omdat ze Herman mee naar de studentenfuif had gesleept. Ook Beer stond bij de familie, in een keurig donker pak. Greetje moest stilletjes lachen omdat ze zich de verbazing van de kolonel herinnerde toen hij vernam dat haar broer „maar" monteur in een con st ructiewerkplaats was. „Arbeid adelt," had de kolonel gezegd en Stella had er natuurlijk achter ge zegd. „Maar de adel arbeidt niet Met een knipoog naar haar zwager, die jonkheer voor z'n naam had staan. Het was een gaan en komen van gasten. Officieren-collega's van Her man in uniform, onderofficieren van Hermans eskadron, deftige kennis sen van de familie Rijversmaar ook vrienden en collega's van Ge rard, zelfs de burgemeester kwam even aanwippen om de dochter van een van z'n meest gewaardeerde raadsleden geluk te wensen het deed Gerard onuitsprekelijk goed dat die kolonel en zijn vrouw zagen, dat Greets familie er ook mocht zijn. Beer stond een beetje achteraf en was in gesprek geraakt met serge ant-majoor Schreuder van de vlieg basis, die hij al eens eerder had ont moet bij zijn werk. Met die man kon je tenminste gewoon praten. Maar telkens gingen zijn ogen naar zijn zuster en haar verloofde, naar de heren en de dames die de een na de ander het jonge paar kwamen geluk wensen, naar de kelners die geruis loos rondliepen met glazen, lekkere hapjes en sigaren en sigaretten. Men sen, mensen, wat een feest! En hij stelde zich voor hoe het zou gaan wanneer hij zich eens zou verloven. Zou dan de burgemeester ook ko men? Zou de kolonel dan ook z'n gala-uniform aantrekken? Nou ja," dat was eigenlijk onzin. Nu gold het z'n eigen zoon. Moeilijk kon hij zich opwerken tot een oppervlakkige opgewektheid, duidelijker dan ooit zag hij wat hem en Ankie scheidde van al deze mensen. Z'n ogen dwaal den naar zijn moeder, ontmoetten de hare. Ze knikte hem toe, een knikje vol verstandhouding. Moeder. ja, dat was de enige die er iets van snapte. Greet ook niet. Die ging he lemaal op in haar Herman, was nu al de officiersvrouw, zou zich best op maar gemak voelen in deze kring, dat zag je zo. Toch was Greet een fi dele meid, had helemaal geen ver beelding, maar nu ja, bedacht hij, je moest de dingen zuiver zien: niet Greet was de afwijking, maar hij zelf. Hij was nu eenmaal het buiten beentje. Als het waar was dat vader straks Kamerlid zou worden, was 't dan zo gek dat zijn dochter getrouwd was met een officier? Nee, het was eerder gek, dat zijn zoon maar een gewone monteur was en ging trou wen met Ankie Vos uit de Krom- straat Bij de gedachte aan Ankie leefde hij weer op. Heit was nu eenmaal niet anders maar wat een geluk, dat hij Ank ontmoet had Door haar was het leven weer de moeite waard geworden door haar kon hij nu toe kijken bij dit alles en zich toch een gelukkig mens weten. Dan maar geen receptie in een deftig restaurant, dan maar geen kolonels en burgemeester op visite. Desnoods helemaal geen ver loving, alles maar zo stilletjes weg. Ouwe Dirk Vos zou zich immers geen raad weten bij al die mensen.die twee families moest je maar niet te dicht bij mekaar brengen, de ver schillen waren te groot. Hij zag het zelf in. Maar hij had nu eenmaal ge kozen... en had van die keus geen spy t. In die zekerheid was Berend aan het diner minder gesloten dan an ders, en Stella, die naast hem zat, zei tot haar vriendin Greet: „Die broer van jou mag dan misschien geen studiehoofd zijn, maar 't is een fijne kerel!" HOOFDSTUK XIII „Op licht." „We moeten eens rustig praten, Gé 't gaat over Beer en Ankie. die willen trouwen." „Trouwens nog wel! Nou, daar komt voorlopig niks van inzo lang ik d'r nog wat aan doen kan. „Ik vrees dat je er heel weinig aan zult kunnen doen Gerard Bakker zat in z'n gemak kelijke stoel en staarde voor zich uit. Telkens weer flitste dat deel van het gesprek, dat hij gisteravond na de raadsvergadering, met Gonnie had gehad, door zijn brein. Vanavond zou hij met Beer moe ten praten. de jongen was naar Eindhoven, naar die om 'n uur of negen was hij wel thuis, had hij gezegd. Zo onverschillig of het ging om een nieuwe fiets. Hij keek op de klok. Kwart voor negen. Zo straks zou hij van aangezicht tot aangezicht zitten met de zoon die hem al zoveel moeilijkheden had be zorgd, en die nu daarop de kroon zette. Beer en Ankie moesten trouwen. (wordt vervolgd i

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2