S)e CöidóeSoii^cmt TWEE INGESLOTEN MIJNWERKERS NA VEERTIEN DAGEN GERED IN ZUID-VIETNAM WORDT HET RUSTIGER Dr. Hatta in Nederland Teruggekeerd uit de (onder)wereld Spectaculaire reddingspogingen hadden succes Treinramp in tunnel bij Lyon Naar ontspanning in de wereld Dank zij arrestaties Een beeld van de reddingspogingen Op doorreis naar Zweden? Morgen „mars naar Washington" Man op rijksweg door vrouw gestoken Malakka nodigt Soebandrio uit DINSDAG 27 AUGUSTUS 1963 53e JAARGANG No. 16.014 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN TeleT 20 9 35 - Bed. 20015, 25591- Advert. 20826 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 11.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,15, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes f 1.50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De twee mijnwerkers Throne en Fellin, die meer dan veertien dagen In een mijn in Hazleton (Ver. Staten) opgesloten hebben gezeten, zijn vanochtend vroeg (omstreeks 7 uur Ned. tijd) naar boven gehaald. Roetzwart, vermagerd en verwilderd, maar in goede gezondheid zijn de twee mijnwerkers overgebracht naar een gemakkelijk bed in het zieken huis van Hazleton. De spectaculaire redding is ten einde. De twee mannen, die er zeker van waren, dat de redders hen naar de oppervlakte zouden brengen, hebben hun goede humeur steeds bewaard. Tijdens hun tocht door de aarde zongen zij hun vreugde uit in hun telefoons. In het ziekenhuis zullen zij een volledig medisch onderzoek ondergaan. De beste Amerikaanse medici zullen hun geval bestuderen. Throne en Fellin kunnen belangrijke inlichtingen aan de wetenschap van de ruimte vaart verschaffen, over de gevolgen van hun gedwongen verblijf in een kleine ruimte zonder licht en levensmiddelen. De oudste van de twee, David Fel- een tocht," had hij onderweg nog gezegd. Toen zijn helm boven de oppervlakte verscheen, ging er een enorm gejuich op onder de redders en de toeschouwers. „Hij is er, hij is er." Throne werd onmiddellijk naar een tent gebracht voor het ver lenen van eerste hulp. Hij zag er uitgeput uit. Even later om 7.33 Ned. tijd begon men met het optrekken van de 58- lin, besloot zijn 28-jarige kameraad p i,< i -1 Throne het eerst te laten eaan De Jange Fellin. Hij bereikte de opper- me"wrlTeWvanrhtt%toreeTt waraa Brt had™»7mtauten' eTls seconden SnTerre'dJersde mannel' f-» doo:r de hon,leed zingen gaf hoe zij hun tuig moesten g|t%dtS^an FellL duurde aandoen. De tuigen waren aan over- pen Ve!kïarnmldt aanïekkeT" ^Ui/en Thronïliggen nu in de- pen elkaar met aantrekken. zelfde kamer van het ziekenhuis. Om 6.50 (Ned. tijd) begon men Hun vrouwen waren al naar het met het optrekken van Throne. Zo- ziekenhuis gegaan om hen te be lang dit duurde riep hij steeds: „Ik groeten. kom naar boven, ik kom naar bo- Van de derde mijnwerker, de 42- ven." Eindelijk, om 7.07 uur (Ned. jarige Louis Bova, is sinds vorige tijd) bereikte Throne voor het eerst week dinsdag niets meer vernomen, sinds ruim veertien dagen de aard- Hij was door acht meter puin van oppervlakte. „Jongens, wat is dat de anderen gescheiden. STALEN CEL DEUGDE NIET Het plan om een speciale stalen cel te gebruiken had men vannacht la ten varen, omdat deze cel, die bijna dezelfde doorsnee heeft als het gat, Twee treinen zijn maandagmiddag in botsing gekomen in een tunnel op achthonderd meter van het eindsta tion Saint-Paul in Lyon. Er zijn zeker acht personen bij het ongeluk om het leven gekomen. On geveer vijftien anderen werden ge wond, waarvan drie ernstig.- De red dingswerkzaamheden werden be moeilijkt door het schemerduister, dat in de tunnel heerst. Het ongeluk gebeurde om twintig minuten over twee. Een trein uit de richting Charbonnières-leS-Bains reed langzaam Lyon binnen en werd plot seling van achteren aangereden door een sneller rijdende „Micheline", 'n eenwagentrein op luchtbanden. zou zijn komen vast te zitten. Het honderd meter diepe boorgat was namelijk niet volkomen recht. Na het voltooien van het boorgat werd de grote boormachine even voor middernacht plaatselijke tijd verwijderd en vervangen door een lier, die de mannen moest ophalen. In plaats van de cel gebruikte men een leren tuig, zoals bij parachutis ten. Vóór zij omhoog gehaald zou den worden, vroeg men de mijn werkers alle onbedekte lichaamsde len met vet in te smeren, en tijdens het ophalen voortdurend over de telefoon te blijven spreken. Zoudt u naar de maan willen? Of naar Venus? Maar de maan is erg stoffig, op Venus is het bar heet en Mars moet zo voch tig zijn. En stil! In heel de we reldruimte is niets te horen. - Blijf liever op de aarde. Er is geen land, of er klinkt muziek. En het is haast allemaal dans muziek. Zoveel dansen bestaan er, dat u alleen door te dansen al heel de aarde bereist. Hebt u zin in zo'n dansreis, samen met een aardige club? Schrijf dan nu in voor het „Werelddans- programma" bij dansschool Evert Castelein, Boerhaave- laan 13, Leiden. Telefoon 5 20 54. (Advertentie) De Sowjet-ambassadeur in Ameri ka Drobynin heeft maandagmorgen eenonderhoud van een uur gehad met president Kennedy. Tijdens dit gesprek overhandigde hij, zoals Do brynin na afloop aan verslaggevers mededeelde, aan de Amerikaanse president een boodschap van pre mier Chroesjtsjov, waarin deze zijn voldoening uitsprak over de onder tekening van het kernstopverdrag en tevens verklaarde de incLruk te heb ben, dat het bezoek aan de Sowjet- Unie ter gelegenheid hiervan van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken en enkele leden van de Amerikaanse Senaat nuttig is ge weest. President Kennedy zou zich, vol gens de Sowjet-ambassadeur, tijdens het gesprek bereid hebben verklaard over de verdere ontwikkeling van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowj et-Unie te spre ken met de Sowj et-minister van bui tenlandse zaken, Gromiko, als deze in september ter gelegenheid van de opening van de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties naar de Verenigde Staten komt. Dobrynin zei nog niet te kunnen antwoorden op de hem gestelde vraag of ook premier Chroesjtsjov dan naar New York zal komen. Dobrynin heeft, naar hij verklaar de, met president Kennedy over een verdere verbetering in de betrek kingen tussen beide landen en een verdere ontspanning in de wereld gesproken. Minstens zeven van de Boeddhis tenleiders, die in Zuid-Vietnam in de gevangenis zijn geworpen, zijn in hongerstaking gegaan, zo is maan dag vernomen. Zondag zouden in totaal tweedui zend studenten zijn aangehouden. Uit een aantal openbare gebouwen in de Zuid Vietnamese hoofdstad zijn de portretten van president Ngo Dinh Diem sinds enkele dagen ver dwenen. Naar aanleiding daarvan zijn geruchten ontstaan volgens wel ke de broer van de president, Ngo Dinh Nhoe, op het punt staat de macht over te nemen. Het is alge meen bekend, dat Nhoe bij de ge beurtenissen van de afgelopen week de man achter de schermen was en nu in feite al de macht in het land uitoefent. Ook is bekend, dat hij een enorm aantal portretten van zichzelf heeft laten drukken - sommige be richten spreken van minstens een miljoen - die zijn verspreid ondéj^Je- den van de republikeinse jeugdbewe ging, waarvan Nhoe leider is. In de stad Hue, in het noorden van Zuid-Vietnam, werd maandag het totale uitgaansverbod, dat woensdag j.l. was ingesteld, verzacht. Tal van winkels zijn echter nog gesloten en er is nog een avondklok van kracht. Op belangrijke punten in de stad staan militairen en politiemannen. Vliegtuigen van de Zuidvietnamese luchtmacht wierpen maandag boven Hue pamfletten uit, waarin de Boed dhisten indirect worden beschuldigd van het aanmoedigen van de crisis. Volgens betrouwbare kringen zijn acht van de veertien gearresteerde professoren van de universiteit van Hue op vrije voeten gesteld. Militairen houden zich er buiten Het is duidelijk geworden, dat de militaire leiders in Zuid-Vietnam part noch deel hebben gehad aan de aanvallen op Boeddhistische tempels en aan de arrestaties van Boeddhisti sche kloosterlingen. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse Zaken verklaarde dit maandag in Washington. Volgens hem had de politie, gesteund door de speciale militaire afdelingen, die niet onder de militaire leiding ressorte ren, deze aanvallen en arrestaties op haar geweten. Het is duidelijk, dat de Vietname se militaire leiders zich ernstige zor gen maken over de voortdurende on rust onder de burgerbevolking. Zij zijn van mening, dat het conflict een nadelige invloed gaat krijgen op de strijd tegen het communisme, zo zei de Amerikaanse woordvoerder. AANGEHOUDEN De gewezen minister van buiten landse zaken van Zuid-Vietnam, Voe Van Mau, is maandagavond aange houden toen hij trachtte Saigon te verlaten voor een „pelgrimstocht naar India", aldus werd door be trouwbare kringen in Saigon meege deeld. Voe Van Mau had vorige week zijn ontslag ingediend uit protest te gen de anti-Boeddhistische regerings activiteit, waarop de regering hem drie maanden verlof verleende. Op het vliegveld van Saigon waren maandagavond diplomaten en autori teiten van het ministerie van buiten landse zaken aanwezig om afscheid van de gewezen minister te nemen, maar hij arriveerde daar niet. Zijn auto werd volgens genoemde bron op weg naar het vliegveld aangehou den en Voe Van Mau werd korte tijd door veiligheidsambtenaren vastge houden. Later mocht hij naar huis terugkeren, maar zijn woning werd onder strenge bewaking gesteld. Hij zou zijn aangehouden omdat hij geen toestemming van de regering heeft om het land te verlaten. Het booreiland „Hubinsel 4", dat zaterdagmiddag door de Britse sleepboot „Serviceman" verloren was, is nu op weg naar IJmuiden. Getrokken door de Nederlandse sleepboten „Nestor" en „Simson" vaart het gevaarte langzaam naar ons land, waar het weer aan de „Serviceman" zal worden overgedragen. Hier is het gefoto grafeerd, maandagochtend, op een afstand van circa 10 mijl uit de Nederlandse kust. („Luchtfoto ANP") Zwak en oud is dr. Mohamed Hatta die thans 61-jarige voormalige vice- president van Indonesië, na vele jaren gistermiddag om kwart over vier per KLM uit Djakarta in Nederland te ruggekomen. Ondersteund door de perschef en de derde secretaris van de Indonesische ambassade in Den Haag, die hem op Schiphol kwamen begroeten, daalde hij de Vliegtuig trap af. Hij verdween meteen in een op het platform gereedstaande auto, die hem naar een Amsterdams hotel bracht. „Ik beantwoord geen enkele vraag," zei dr. E. van Konijnenburg, de uit de KLM verdwenen onderdirecteur, die tot ieders verrassing dr. Hatta op diens reis naar Nederland bleek te vergezellen. „Ik ken al die mensen niet," zei de perschef van de Indonesische ambas sade, de heer Wijarto, toen hem ge vraagd werd wie al die Indonesische mannen en vrouwen in de ontvangst kamer waren. Een functionaris var de luchthaven meende te weten, dat het kennissen van dr. Hatta waren; maar hoe het ook zij, htm tocht naar Schiphol scheen overbodig. Zij ont moetten dr. Hatta in het geheel niet, aangezien de kennelijk zieke staats man meteen naar Amsterdam w< gebracht. Volgens een gerucht reist dr. Hatta Voor de Amerikaanse negers is het woensdag een grote dag. Naar ver wachting 150.000 mensen zullen dan in Washington samenkomen voor een betoging zonder weerga. Met de „mars naar Washington" wil men de nadruk leggen dat de tijd voor vol ledige gelijkheid der negers is aan gebroken. In een aantal kerken in Washing ton zullen aan de vooravond speciale diensten worden gehouden. Deze kerken zullen de gehele nacht open blijven voor gebeden voor de goede afloop van de demonstratie, waaraan mensen van verscheidene kerkelijke gezindten zullen deelnemen. Een protestantse woordvoerder zei, dat naar schatting dertig tot veertig dui zend leden van protestantse kerken zich onder de betogers zullen be vinden. Organisatoren van de mare hebben vanmiddag voor een medische be handeling door naar Zweden en had hij voor de afgelopen nacht zijn in trek in het Hilton hotel genomen te Amsterdam. Van dit gerucht kon geen officiële bevestiging worden verkre gen. Hij kwam op Schiphol aan met zijn echtgenote, zijn arts en de neu roloog dr. Mahar Mardjono. Men meent te weten, dat ook zijn particu lier secretaris, de heer Wangsawid- jaja in zijn gezelschap is. Volgens een bericht van AFP uit Djakarta zou dr. Hatta begin dezer maand een lichte hartaanval hebben gehad. Volgens een bericht van een Amerikaans persbureau zou hij ech ter reeds veel eerder, t.w. op 3 ju;li in het centrale ziekenhuis van Dja karta zijn opgenomen en daar drie weken zijn behandeld door een team van tien artsen. Korte tijd later zou hij weer een week in dit ziekenhuis hebben doorgebracht. Over de aard van zijn ziekte zijn nimmer medede lingen gedaan. Naar bekend behoorden dr. Hatta en Soekarno in 1945 tot de groep van Indonesiërs, die die onafhankelijk heidsverklaring ondertekenden. Na 1956 bekleedde dr. Hatta geen open bare functies meer wegens diepgaan de meningsverschillen met de pre sident. verklaard, dat deze ordelijk zal ver lopen, zonder gewelddaden. De hou ding der betogers zal „fier doch niet arrogant" zijn. De organisatoren hebben de vol ledige medewerking van de autori teiten gekregen. De politie zal haar deel bijdragen aan de regeling van het vervoer der deelnemers, die in bussen, speciale treinen, vliegtuigen en auto's naar de hoofdstad komen. 2.000 Negerpolitiemannen uit New York, die hun eigen vervoer betalen, zullen bovendien helpen de betoging in goede banen te leiden. 2.300 Poli tiemannen en 4.000 militairen staan gereed om in te grijpen, indien zich incidenten zouden voordoen als ge volg van tegen-demonstraties. Een dertigtal hefschroefvliegtuigen zal nog worden ingezet voor eventueel troepenvervoer. De betogers komen samen in de uitgestrekte tuinen in het zuiden van de hoofdstad, waar een twintig tal sprekers het woord zal voeren en koren spirituals zullen zingen. Beelden van de „Mars naar Wash ington", zuilen Europa morgen twee maal via de communicatie-satelliet Telstar bereiken. De NTS zal de eer ste reportage op beeldbanden vast leggen en omstreeks 17.45 uur, on middellijk na afloop van het kinder programma van de NCRV, uitzen den. Het tweede beeldrversloig wordt rechtstreeks overgenomen van 21.30 tot pl.m. 22.00 uur. Arie Kleywegf zal beide uitzendingen van commen taar voorzien. Langs rijksweg 13, tussen Delft en Rotterdam, is vanochtend vroeg - omstreeks half vier - de ongeveer vijftigjarige J. V. uit Rotterdam door een 29-jarige vrouw met een stiletto in borst, armen en hals gestoken. De man is overgebracht naar het „Dijkzigt-ziekenhuis" in Rotterdam. Er is geen levensgevaar aanwezig. De man reed op zijn bromfiets met achterop de 51-jarige vrouw J. van 't H. uit Rotterdam, met wie hij sa menleefde, in de richting van de Maasstad. De man en de vrouw wa ren in gezelschap van de dochter van de vrouw, die op een andere bromfiets reed. Op een gegeven mo ment kregen de man en de vrouw ruzie. De dochter nam het voor de moe der op en stak de man met een sti letto. De dochter reed door naar Rotter dam en werd daar gearresteerd. Ze is op transport gesteld naar de po litie in Delft. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Soebandrio, is door Malakka uitgenodigd om tegen woensdag een bezoek te brengen aan Singapore om overleg te plegen over het probleem van de waarnemers bij de missie van de Verenigde Naties in Noord-Borneo. Het gebaar om dr. Soebandrio voor besprekingen op korte termijn uit te nodigen wordt in Koeala Loempoer uitgelegd als een stap, die is onder nomen om duidelijk te maken, dat Malakka het probleem door vreed zaam overleg wil oplossen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina'i Enkele opklaringen Aan de achterkant van een depres sie, die vanmorgen boven het noor den van de Noordzee was gelegen, stroomt lucht van polaire oorsprong naar West-Europa. In deze luchtstro ming komen enkele buien voor, af gewisseld door tijdelijke opklarin gen. Op de Oceaan houdit de depres sie-activiteit aan. Een storing, die gisteravond nog bij New-FoundJand lag, bereikte vanmorgen een punt halverwege Ierland en Newfound land. Bij deze verplaatsingssnelheid zal de.storing morgen aan het einde van de dag het weer in ons land gaan beïnvloeden. Het weer blijft dus nog steeds onbestendig. ZON- EN MAANSTANDEN 28 Aug.: zon op 05.43, onder 19.39; maan op 15.24, onder 23.47. Hoogwaterstanden 28 Aug.: vmi. 8.47; non. 21.20. (doodtij) KORRELTJE De zterke is lankmoedig.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1