De rivieren vervuilen \ZLZl™?': ASPIRIN DE SISSENDE SAMPAM! 51 VADER.... MAANDAG 26 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 (van onze verslaggever) Grave (P P) - Wie de grote verkeersweg volgt van Nijmegen naar 's-Hertogenbosch of omgekeerd, gaat bij het Brabantse plaatsje Grave via een brug over de rivier de Maas. Hier ziet men deze be kende Nederlandse stroom het meest van nabij. Maar wie let er op De auto's razen over de brug op jacht naar nog meer kilome ters. De bestuurders hebben in het moderne verkeer hun aandacht nodig voor de weg en kunnen zich nauwelijks tijd gunnen om even opzij te kijken. Maar wie zich even de moeite getroost om in de naaste omgeving van de brug zijn wagen te parkeren en de rivier eens beter te bekijken, zal ongetwijfeld iets opvallen. De Maas is v/ril Dikwijls drijft er veel land- en fabrieksafval in. Het eerste ma nifesteert zich door grote plekken drab op het water en die uit de verte doen denken aan wier. Het tweede constateert men aan grote vlokken rose-wit of blauw-wit schuim, dat met de stroom mee drijft. Is er weinig, dan krijgt men de indruk dat het water schuimkoppen heeft, zoals dat in de branding van de zee voorkomt; is er veel, dan lijkt het alsof de Maas met ijs is bedekt. Probleem voor de scheepvaart WIJ SfAKBN over deze narig heid met sluismeester J. Makkes, die leiding geeft en toezicht houdt op de sluis van Grave-Ne- derhasselt, zoals dit kunstwerk officieel heet. Dez men, ver grijsd in zijn vak en reeds tien tallen jaren in dienst van Rijks waterstaat, weet ons er alles van te vertellen. De vervuiling van hindernissen voor de scheepvaart vast wanneer ze verward raken in de slierten landafval. Zo'n schip wordt dan onbestuur baar, met alle risico's van dien op een druk bevaren rivier als de Maas. Het vuil moet van de schroef en de as worden verwij derd en dat is geen eenvoudig karwei. Schade en oponthoud kunnen aardig in de papieren lopen. Het fabrieksvuil komt hoofd zakelijk door 't lozen van chemi- Omspoelt door grote vlokken chemisch schuim ligt er een schip voor de sluis. Toch is er nu maar weinig schuim in de rivier, soms is de gehele oppervlakte er mee bedekt. onze rivieren vormt voor de scheepvaart en voor Rijkswater staat een groot probleem, waar tegen men weinig vermag te doen. Het drijvende drab veroorzaakt de scheepvaart veel last. De schroeven van de schepen lopen sche stoffen in de rivier, waar door hert rose- of blau -witte schuim ontstaat, waardoor de scheepswanden worden aange vreten, hetgeen ook weer schade betekent De vuilvanger bjj Gennep EIGENLIJK mag het landvuil Twintig schuiven lang en drie hoog, staat er een „muur" in de Maas, waar veel vuil zich ophoopt. niet in de rivier voorkomen. Er bestaat een verbod tot het depo neren van vuil in de rivieren. Maar wanneer de boeren hun walkanten moeten schoonmaken, afsteken en uitdiepen dan voelen velen er weinig voor dit vuil op hun land te deponeren en het la ter, weg te voeren, hetgeen ui teraard kosten met zich mee brengt. Ze deponeren het gewoon in het water, waar het met de stroom meegevoerd wordt en via bijvoorbeeld de Niers bij Gennep in de Maas komt. Het is voor Rijkswaterstaat niet te doen om hierop controle te houden. Als men vervuiling constateert, is het al te laat. En hoe kan men de daders op heterdaad betrap pen? Als er vuil in het water drijft, is het natuurlijk van nie mand! Om de vervuiling van de Maas zoveel mogelijk tegen te gaan, heeft men bij Gennep een vuil vanger geplaatst. Maar het blijkt, dat deze vuil vanger niet afdoende is. Er passeert nog zoveel, dat het toch een probleem blijft vormen. Om van het chemische vuil maar niet te spreken, want dat wordt door deze vuilvanger niet opge vangen. Men vermoedt trouwens dat veel van dit vuil uit Duitsland komt en dat maakt het probleem nog ingewikkelder. Bij de sluis hoopt hot zich op De sluis van Grave-Nederhasselt, die ruim 500 meter lang is en over 60 sluizen beschikt die twintig breed en drie hoog in de stroom staan, is nog de enige in de Maas met handbediening. Dit kunstwerk dateert van 1928 en is hiermee het oudste in de Maas. Zoals dat een sluis betaamt, is hij gedurende bepaalde tijden ge sloten. Het gevolg is, dat zich voor de sluisdeuren aan de stroomopwaartse kant veel vuil ophoopt, waardoor deze plaats voor de scheepvaart extra gevaar lijk wordt. Als er veel vuil ligt, lijkt het wel of de Maas met een wierdeken is bedekt en wanneer de chemi sche fabrieken grote hoeveelhe den afval lozen, kan de gehele oppervlakte van de Maas hier bij de sluis bedekt zijn met een dik ke laag schuim. Door een straffe wind kan dit schuim dikwijls op de landtongen worden geblazen, waar het zich ophoopt tot mans hoogte. Wanneer het schuim verdwenen is, wordt het gras <*a>t ermee i aanraking is geweest, zwart. Een bewijs welk een funeste invloed deze chemische stoffen hebben op alles wat er mee in contact komt. De Maas hebben we nu als voor beeld genomen, doch dit probleem doet zich in meerdere of mindere mate voor in alle Nederlandse ri vieren en overal hoort men de klachten. Rijkswaterstaat wors telt op vele plaatsen met deze moeilijkheid, dooh tot op heden is er geen goede oplossing gevon den. De vervuiling van onze rivieren is en blijft 'n moeilijk en belang rijk probleem! Dikten fapm, w'je redt E icmi/r cm ïuskcen uim euuen hitfenmn- dorp mi emeu. Ophoikr mm Hm-Hok in Milium litem. vislo op televisie ongestoorde vakantievreugd daar staat BAYER achter (Advertentie) Amusement Conny Froboess, het Duitse tiener idool, moge dan niet meer zo ener verend werken op de jongelui, de Avro heeft nochtans gemeend haar te moeten maken als hoofdfiguur en gastjuffrouw in de internationale t.v.- show „Hallo wereld", door Intertel gemaakt en zondagavond op het beeldscherm gebracht. Ook Rita Mo reno, ster uit de West Side Story, was van de partij. Meer dan een vol uur heeft de jeugd misschien ook wel menig oudere naar een interna tionaal gericht programma kunnen kijken en luisteren. We moeten nog iets zeggen over de Nederlander in Amerika Joss Wind, die volgens de Vara muzikale explosies op het scherm zou veroorzaken. Dat is in derdaad gebeurd, maar niet zoals men graag zou hebben gezien. De imita tor Wind leverde een druk gedoe op, maar schaars aan inhoud. Moet men daarvoor uit Amerika overkomen We hebben hier gelukkig wel betere one-manshows ondergaan. „Eine Nacht in Venedig" Onder deze titel heeft de KRO za terdag de bekende operette van Jo- hann Strauss laten opvoeren, inge leid door een vraaggesprek van Fred Bredschneyder met nazaten van de Oostenrijkse componist. Het is een succesvolle avond geworden voor de KRO, die eerder uitstekende operette uitvoeringen voor de t.v. heeft ver- zorgd. We stonden opnieuw verbaasd over de kostbare montering en de uitgebreide bezetting: maar dat alles is mogelijk in Duitsland, waar de operete is verfilmd en waar men op geen geld behoeft te zien. Verder had men er de beschikking over een fantasierijke regisseur, die van het geheel een joyeus kijkspel heeft ge maakt. Er is ook vlot geacteerd en melodieus gezongen en de kijker zal nauwelijks hebben bemerkt, dat de zangers anderen waren dan de spre kers in eenzelfde rol. Mede door de kwistige dans-scènes kreeg de uit voering een Weens karakter. Actueel „Brandpunt" Het KRO-magazine „Brandpunt" van nu is een geheel ander als dat van een paar jaar geleden. Men heeft in elk opzicht veel gewonnen, door dat het meer is ingesteld op de ac tualiteit. Henk Neuman heeft zowel Salazar en de fascistische staatsvorm in Portugal gecritiseerd als het pre sidentiële optreden in Zuid-Viëtnam. Aad van de Heuvel voerde gesprek ken met ingewijden in de zaak van de poppen-collectie van wijlen Harry van Tussenbroek. Terecht werd de hoop uitgesproken, dat die collectie alsnog van vernietiging kan worden gevrijwaard. In verband met recente dodelijke en tragische ongevallen met militairen had Han Mulder een gesprek met een kolonel over aan passingsproblemen bij dienstplichti gen. Komende uitzendingen Vanavond draait de splinternieuwe film „Bezoek van de president", dooi de NTS rechtstreeks uit het buiten land betrokken en om die reden niet gebonden aan de afspraak, dat films voor de t.v. veertig maanden oud moeten zijn alvorens ze op het scherm kunnen worden gebracht. Dinsdag neemt de Vara een Ameri kaans zangtrio van de Vlaamse t.v. over. Nadat Jan Vrijman „dagjes mensen" heeft ontmoet, volgt de ko medie „De verspeelde bruid", met bekende tonelisten en onder regie van Henk Barnard. Na een klein- kunstprogramma geeft de NCRV woensdagavond een ook voor onze streek belangrijk forum over ont groening. Ook vertegenwoordigers uit de studentenwereld zullen aan een gesprek onder leiding van professor Diepenhorst deelnemen. De derde les van Pablo Casals kan men donder dag bij de Vara meemaken, en daar na R^ozarts opera „De bruiloft van Figaro", opgevoerd in het kader van de Festspiele in het Oostenrijkse Salzburg. Tot middernacht zal het schouwspel voortduren. RUSSISCH AAN KATH. ECONOMISCHE HOGESCHOOL Met ingang van het nieuwe studie jaar zal aan de Kath. Economische Ho geschool ook les in Russisch worden gegeven. Het curatorium heeft tot do cent in het Russisch benoemd de heer B. G. Karpiak. Hij werd in 1915 te Lemberg geboren. Hij studeerde aan de universiteit aldaar en vervolgens aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1953 slaagde voor het doctoraal exa men in de Slavische taal- en letterkun de. De heer Karpiak doceert ook Rus sisch aan de Technische Hogeschool te Delft. TREINSTORING LEIDEN—UTRECHT Op het traject Bodegraven-Alphen a. d. Rijn zijn zondagavond' tussen kwart over zes en kwart over zeven twee treinen uitgevallen tengevolge van een defect aan de Gouwebrug. De reizigers werden met bussen ver voerd. A etherklanken DINSDAG 27 AUGUSTUS 1963 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture-radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kinderen. 10.15 Pop. Franse ork.- werken gr. 11.00 Mod. gram. 11.30 Lichte gram. 11.50 Volaan vooruit, praatje. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.04 Amus.muz. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte gram. 12.55 Kath. nws. 13.00 Nws. 13.15 Platennws. 13.30 Lichte ork.- muz. en sol. 14.00 Voor de kinderen. 14.30 Pianorecital: mod. muz. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Zangrecital: klass. en mod. liederen. 15.10 Lichte gram. 16.00 Voor de zie- ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Gevar. gram. 17.45 Beursber. 17.50 Reg.uitz.: De Imelda-Hof, een kindertehuis op Aruba door Ferd. Berger. 18.00 Ope rette-melodieën. 18.30 Radio-Volks universiteit: Een nieuw Atlantis. Red ding of ondergang der oud-Egypti sche monumenten in Nubië door dr. W. D. van Wijngaarden. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichte gram. 20.00 Radio Filh. ork. en sol.: klass. muz. 21.05 Ned. Strijkkwartet en sol.: klass. muz. 21.45 Kerkorgelconcert. 22.15 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Klass. gram. 23.15 Lichte gram. 23,55- 24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 De Groenteman. 9.05 Klass. gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Zuid-Amerik. liederen. 12.20 Reg. uitz.: Uitz. voor de landbouw. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Dansork. en zangsol. 14.00 Ho» bo, gitaar en piano: klass. en mod. muz. 14.30 Voor de kinderen. 15.45 Sopraan en piano: Volksliederen. 16.15 Tot Uw orders, gevar. progr. voor de militairen. 17.25 New York calling. 17.30 Lichte gram. voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Event, act. of gram. 18.25 Van schlager tot topper (IV): 40 Jaar lichte muz. 19.05 Com bo-klanken. 20.00 Nws. 20.05 Opera concert gr. 21.00 Discolaria. 21.40 Waarom zijn er eigenlijk oorlogen?, lezing. 22.00 Pianorecital: Klass. en mod. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Mod. gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 19.30 Mijnheer de Voorzit ter forum. 19.55 't Manneke. NTS: 20.00 Nws. VARA: 20.20 Amerikaans zangtrio met eigen begeleiding op banjo, gitaar en bas. 20.45 Dagjes mensen, docum. film. 21.15 De Ver speelde Bruid, comedie. 21.45 Uit: een spiegel der lichte kunsten. NTS: 22.15-22.20 Journaal. DOOR L. VAN HILLEN „Is Beer al weg?" informeerde hij. Kijk, hij was het toch niet helemaal vergeten. „Die begint om half acht", herin nerde ze hem. „H'mzeg Gon." wJa" „Ik eh. afgezien van de kwestie op zichzelf ik heb m'n standpunt duidelijk genoeg gemaakt." Ja, ja. dacht ze, als je maar niet denkt dat je er daarmee vanaf bent. „Maar ik eh ik vond dat ik toch te scherp geweest ben". „Dat is niet zo", meende ze, „maar er is geen begrip tussen jullie, zelfs geen poging tot begrip. En nu kun je wel proberen de zaak af te doen met te denken dat je je standpunt duidelijk gemaakt hebt, maar er is niets opgelost. Je verschuift de moei lijkheden. Je vindt Rotterdam belang rijker dan je gezin, je eigen kind. Al les offer je op aan je werk". „Maar", bezwoer hij, „ik werk toch voor jullie?" „Ach, Gé", zuchtte ze, ik ben wel eens bang dat je het pas begrijpen zult, wanneer hette laat is", e Een ogenblik stond hij daar be sluiteloos. Dan maakte hij een driftig, wegvegend gebaar. Verdikkeme nog an toe, moset hij nu alweer over die kwestie beginnen? Hij moest z'n brein helder houden voor de kwestie-Rot terdam. Niet piekeren, dan maakte je nooit wat klaar, was je verslagen voor je begon. Hoe noemde die Amerikaan dat ook alweer? Een „open mind", ja. Je geest, je verstand wijd open voor het probleem dat je onder de knie moest krijgen, stemmingen. Een doel en daar recht op af Terwijl Gerard in Rotterdam dis cussieerde met de opgewonden man nen die een wilde staking waren be gonnen, en hen er, tactvol redenerend, toe zocht te bewegen eerst te gaan werken en dan hun klachten langs de formele weg in te dienen, stond Beer bij de fabriek te wachten op Ankie. Hij hoorde de grappen en zag de lonkjes niet van de andere meisjes, hij zag alleen haar slanke ge stalte, toen ze uit de deur kwam in haar lichte regenjas. „Ha, Beer!" „Ha, die Ank. Wat is er aan de hand, dat ik je per se moest afha len?" „Groot nieuws. Ik ga hier weg." „Wat zeg je?" „Ik heb een baan in Eindhoven, bij Philips. Wist je niks van hè? Hele maal op m'n eentje klaargemaakt!" „Moet ik daar bbj om zijn?" „Nou, ik ga veel meer verdienen". „Maar je moet daar in de kost." „Dan verdien ik toch nog meer dan hier. We moeten sparen jongen, an ders komen we nooit tot trouwen." Hun ogen zagen elkaar aan en tus sen hen hing opeens dat geweldige woord „trouwen". „Nou ja, Ank, zo bar leuk vind ik het niet." „Loop, ik ga de wereld niet uit! Een klein uur met de trein en je bent er." „Dat kost ook geld." „Dan koop je een brommer en je gaat rijen". Ank, merkte hij verbaasd, had het allemaal al uitgedokterd. Die redde zich wel. Enne, Beer weet je wat het ook is? Ik ben uit de Kromstraat weg. Hij zag haar aan, begreep het op eens. Dit deed ze voor hem. „Ank", zei hij getroffen, waar- „Ik red het hier todh nooit", ant woordde ze rap, ik blijf altijd Ankie Vos uit de Kromstraat. Ik wil d'r uit, Beer, snap je dat dan niet? Ik wil voor mezelf gaan beginnen. Dat is voor ons, voor ons allebei, het bes te, geloof je niet?" Bedachtzaam ging hij naast haar wikkend en wegend. Hij begreep dat dit, meer dan het „meer verdienen" haar tot een besllui thad gedreven. „Ank" zei hij tenslotte, „je weet zelf best wat je doet. Ik laat het helemaal aan je over. En inderdaad.... Eindhoven is de wereld niet uit. Ik kan het op de brommer in drie kwartier doen. En ik kan zo'n ding voor een prik overnemen, nog een hele goeie ook. Ik zal je alleen erg missen." e „Je hebt mooi de tijd", lachte ze, „om dat diploma te halen, waar je nou al zo lang voor zit te blokken, geen afleiding!" „En 's zondags? Wat doe je dan?" „Nou, dat kunnen we zien Ik heb daar al een kamer Hij zag haar verbaasd aan: „lk kom natuurlijk 's zondags wel thuis, maar je kunt ook wel 'ns een zondag naar Eindhoven komen, dan zijn we eigen baasEr klonk iets in haar woorden door, dat hem het hart snel ler deed kloppen. „Wanneer ga je?" „Eind van de maand." Hij liep stil naast haar, kon het al lemaal nog niet verwerken. Maar die woorden dan zyn we eigen baas" kwamen steeds in z'n denken terug... Greetje Bakker was zo opgewon den, dat er, zoals haar moeder klaag de, geen huis met haar te houden was. Morgen was de grote dag, dan zou ze zich verloven met Herman RU vers. Zn nu reeds begon het. De eerste cadeautjes waren al binnen! Herman had haar meegenomen naar de grote villa waar z'n ouders woonden. Ze was verrukt geweest van de oude kolonel, een en al ouder wetse hoffelijkheid, en van Hermans moeder, die gewend was in Soerabaja een hele staf bedienden te comman deren met een glimlach en een vriendelijk woord ze vervulde Greetje met diep ontzag. In stilte maakte ze vergelijkingen met haar ouderlijk huis. Maar ze voelde er zich toch niet vreemd. En Hermans ouders vonden dat ze het best ge troffen hadden met hun aanstaande schoondochter. Een meisje zonder geld ja, burgerlijke familie, maar haar va der scheen toch wel het een en ander klaar te maken, de kolonel, met z'n talrijke Haagse relaties, had die naam al eens horen fluisteren in verband met een Kamerlidschap.... tja, dat kon tegenwoordig, de brievenbestel ler kon Kamerlid worden, vroeger moest je voor zoiets een stamboom of centen hebben. Nou ja, het had z'n voor en z'n tegen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2