Ons Kinderhoekje „K. en 0." biedt groene kaarthouders top-theater-gebeurtenissen Toon Hermans vijf avonden in Leiden iS Fa. H. L v. KAMPENHOUT EN ZN. ZWOLSMAN NAM BESTUUR VAN RUTECK'S OVER Verdraagzaamheid in de dierenwereld Schoenlapper Maruf DE SISSENDE SAMPAM! ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 DRIE JAAR ONDER DE GROND Vierenhalf duizend werknemers in Leiden en omgeving: zijn „bedrijfs"- of „vakbondsgewijs" lid van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. Dankzij subsidies van de overheid, bedrijven en de drie grote vakbonden kan K. en O. hun ieder jaar prachtige mogelijkheden bieden om te ge nieten van kunst en ontspanning: concerten, toneel, cabaret, musical enz. Komende winter schotelt K. en O. haar leden-werknemers - de zg. groene kaarthouders - een programma voor, waarin twee onderdelen direkt sterk opvallen: Toon Hermans komt naar Leiden. Hij zal in maart met zijn nieuwe One Man Show vijf dagen optreden voor de K. en O.-leden in de Leidse Schouwburg. Net als indertijd bij My Fair Lady gaat K. en O. voordelige trips or ganiseren naar de nieuwe grote Nederlandse musical-produktie „Olivier Twist". De K. en O.-leden zullen de groots opgezette voorstellingen van „Olivier" in januari gaan bezoeken in het City-theater aan het Leidseplein In Amsterdam. den vloeibaar werd en deze tempe ratuur is er dikwijls in de tropen. De creme werd in cilindertjes gerold, die men dan op een koele plaats neerlegde, totdat men vloeibare chocolade wilde maken. Bij de ruilhandel onder de in heemsen waren de cacaobonen een heel gewoon betalingsmiddel. In deze tijd werd ook in Europa zeer veel ruilhan del gedreven en daar nam men fruit, ko ren, hout enz. aan als „geld". In Zuid- Amerika handelde men met cacaobonen en zij waren zoveel waard, dat men 1000 stuks moest betalen voor 'n goede slaaf. EEN KLEIN GELUKSMUISJE Zoals bekend, heeft K en O een uniek „net van contact en activiitei- fceit" opgebouwd voor de werknemers in Leiden en omgeving. Men zou het een soort centrale personeelsvereni ging kunnen noemen, die de dingen organiseert, die één enkele perso neelsvereniging niet kan opbrengen. Het contact wordlt onderhouden door één of meer personen in ieder bij K en O aangesloten bedrijf, die de mensen opmerkzaam maken op de concerten, voorstellingen van het be roepstoneel enz. en daarbij ook voor de distributie van de kaartjes zorgen. Dat alles doen deze contactperso nen geheel belangloos. Is een bedrijf niet aangesloten bij K en O dan is het mogelijk om via één van de drie grote vakbonden groene kaarthouder van K en O te worden. Hierboven werden reeds twee be langrijke punten van het „groene pro- gramma" genoemd, de musicaltrips en Toon Hermans. Anderebelang rijke punten zijn de speciale concer ten en toneelvoorstellingen, die K en O voor haar groene kaarthouders or ganiseert. MUZIEK. Bvenails verleden jaar komen er weer drie populaire concerten in de Stadsgehoorzaal. Vrijdag 27 seiptem- ber is het eerste. Dan concerteert het Rotterdams Fhillharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse. Neer lands grootste violist Herman Krebbers zal op dit concert het Vi oolconcert in d van Beethoven spe len. Verder worden ondermeer uit gevoerd Dvorak's Slavische Dansen" en Mozart's „Ouverture Don Giovan ni". Het tweede populaire concert wordt gegeven door het kortgeleden van 'n succesvolle tournee door de V.S. te ruggekeerde Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterlloo. De zeer op Mozart gespecialiseerde pia niste Ingrid Haebler verleent mede werking met het pianoconcert in d groot van deze componist Het orkest speelt o.m. Moussorgsky („Nacht op de Kale Berg") en Ravel („Daphne et Ohloé".) Het laatste populaire concert be looft een bijzondere gebeurtenis te worden. Het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest zal op dit concert onder leiding staan van de Joegoslaaf Bogo Leskovic. Het programma is zeer ge varieerd. Er zijn twee solisten. De jonge Nederlandse pianist Jan Wijn zal te horen zijn in het uitermate virtuoze eerste pianoconcert van Liszt en de fluittist Raymond Del- noye in het concertino voor fluit en orkest van Chaminade. Het orkest speelt als slcxt het be roemde „Tableaud'une Exposition" van Moussorgsky/Ravel. TONEEL. Vier belangrijke Nederlandse to neelgezelschappen zullen voor de groene kaarthouders acht voorstel lingen geven. Het zijn „Ensemble", dat dit jaar versterking heeft gekre gen van Ko van Dijk en Mary Dres- selhuys; „Centrum", de groep met als eerste acteur Guus Hermus; het „Nieuw Rotterdams Toneel", het ge- zeLsahap van Robert de Vries en „Studio", het jonge gezelschap, dat Een foto van de Londense opvoering van „Olivier Twist" die nu al drie jaar aan één stuk loopt. En men heeft het idee, dat er nog wel twee jaar bijkomen. Zo'n dikke miljoen Engelsen hebben de musical van Lio- nèl Bart nu al gezien. de laatste tijd zeer op de voorgrond treedt. Over de stukken, die gespeeld zul len worden kan nog niet veel gezegd worden. Die worden pas gekozen né de premières. Wel is al bekend, dat het toneelseizoen voor de groene kaarthouders op zaterdag 19 oktober geopend wordt door de toneelgroep „Studio" met een opvoering van de tragi-komedie Billy the Liar. Van dit stuk ging in het vorige seizoen de première. Het heeft sindsdien vele succesvolle voorstellingen beleefd en had een zeer goede pers. „Een gebo ren Leugenaar", zoals het stuk in het Nederlands heet, is nog niet in Lei den geweest. Het leek K en O een grandioze opening van het groene toneelseizoen. De hoofdrol in „Een geboren Leugenaar" wordt vertolkt door Henk van Ulsen, die voor deze rol de zilveren Louis Bouwmeester - penning ontving. Tot zover het speciale groene pro gramma. Het mag algemeen bekend verondersteld worden, dat K en O nog veel meer pijlen op zijn boog heeft: de concerten in de meeaterse rie, de abomnementsvoorstellingen, films, opera, ballet, cursussen, lezin gen, excursies enz. Deze onderdelen zijn bestemd voor alle leden. De groene kaarthouders kunnen 'daar dus ook van profiteren. Het verschil is, dot deze onderdelen niet apart ge subsidieerd worden door bedrijven TOON HERMANS en vakbonden (het totale werk wordt gesubsidieerd door de overheid). Het wordt wel eens het „geheim van K en O" genoemd, dat de activi teiten, die deze instelling ontwikkeld zo wijdvertakt zijn. Dat men er - om een voorbeeld te noemen - zowel naar Toon Hermans kan gaan, als naar een serie lezingen over het mo derne China en dat men zich behalve voor een reeks klassieke concerten ook kan laten inschrijven voor een cursus autotechniek. Dit „geheim" - voor de buitenstaan der iets wonderlijks en zelfs onover zichtelijks, voor degene die „in" K en O zit een kwestie van „kiezen wat me zint" - is er waarschijnlijk de reden van dat K en O zo goed floreert. De veelzijdigheid, en vanzelfsprekend ook het hoge peil waarop de verschil lende manifestaties staan, zo heeft men het idee, bindt de leden; thans zo'n 11.000 en nog ieder jaar worden het er meer. De herdershond Cerraja is naar zijn oude meester, de herder Hugarte te ruggekeerd, nadat hij in de omgeving van Pamplona drie jaar onder de aarde geleefd had. Hij stortte in een zestig meter diepe rotskloof, maar bleef in leven, omdat hij op een grote hoop afval viel. De mensen in de omgeving be nutten namelijk deze kloof als een ver zamelplaats voor hun afval en voor al les, wat ze niet gebruiken konden. De kloof, waar de arme hond in gevallen was, behoorde tot 'n gebied met meer dere onderaardse gangen en hij had het geluk, dat op twee plaatsen fris bronwater ontsprong. Tenslotte werd hij door drie grotonderzoekers ontdekt. Hij was bang en moest met voer worden gelokt, totdat hij zo dichtbij kwam, dat een van de mannen hem in zijn rugzak kon steken en naar de aardoppervlakte brengen. Daar liep hij onmiddellijk weg en rende naar zijn oude meester. En nu helpt hij hem weer bij het hoeden van de schapen. DE AZTEKEN EN DE CACAOBONEN heer de maaltijden deelt. Het visje zorgt er op zijn beurt voor, dat de lom pe, onbeholpen kwal naar veiliger oor den wordt geloodst, wanneer dat nodig is. Ook de olifant heeft vrienden: een soort reiger, die de huid van de dikhuid schoonhoudt van larven en vliegen, die zich in de huid van de olifant een dikke ronde buik eten. Wanneer de reiger krij send wegvliegt, weet de olifant, dat hij zich uit de voeten moet maken. De kleine zeenaald zoekt zijn onder komen bij de zeekomkommer, die te vinden is in het slijk langs de kust. De zeekomkommer, die anders bij de minste aanraking woedend begint te spugen, houdt zich heel rustig, als, wanneer de zeenaald zich in een opening in de huid van de zeekomkommer naar binnen werkt. De zeenaald gebruikt deze ope ning als permanente woning. Men weet alleen nog steeds niet, of deze verdraag zaamheid ook vruchten afwerpt voor de zeekomkommer. SCHOENHERSTELLERS ATJEHSTRAAT 73 BONAIRESTRAAT 17 BACHSTRAAT 318 TELEFOON 25668 (Advertentie) Toen de blanke veroveraars indertijd naar Zuid-Amerika kwamen, zagen zij, dat de rijke opperhoofden en bruine, geurige drank uit gouden bokalen dronken. De Azteken drukten hun ca caobonen kapot in de zon. Daardoor kregen ze cacaoboter, een soort creme, die bij een verwarming van dertig gra- Hier zien jullie een klein sieraadje. Het is een muis van een houten parel, die je in een speelgoedwinkel kunt kopen, als je tenminste niet zelf al een paar pareltjes in je speelgoedkast hebt liggen. Boor een klein gaatje in de parel. Lijm er kleine oortjes en oogjes op, die kunnen van vilt of van leer zijn. Knoop een klein leren streepje of een ronde zwarte gummiband: dat wordt het snuitje van de muis. Trek de rest van de gummiband door het gaatje van de parel, lijm het vast en dan heb je de snor van de muis (zie figuur c), waar bij de snorharen van naaizijde moeten zijn. Hang het diertje aan een kort stukje leer en bevestig het met een kleine vergulde veiligheidsspeld aan je blouse. De dierenwereld Is niet zo genadeloos, als wij ons wel eens voorstellen. De zee roos, een vreemd diertje met 'n bloem achtig uiterlijk, laat zich op de rug van een kreeft vervoeren en eet mee van de buit, die de kreeft weet te verschal ken. Als tegenprestatie houdt zij met haar stekels alle dieren, die de kreeft naar het leven staan, op veilige afstand. De krokodil heeft een ideaal soort tandenborstel in de vorm van de kro- kodillenwachter. Zij pikken de bloed zuigers van de rug van de krokodil, en eten de voedselresten uit de reusach tige kiezen en tanden op. Met 'n schril gefluit waarschuwen zij hun gastheer, als er gevaar dreigt. De medusa, een soort kwal, heeft als gast een makreeltje, die met zijn gast- Hier gaat de hond van de zeerover op roof uit 9Z0 Aangepaste brandweer POSITIE IN HORECABEDRIJF NIET GUNSTIG? Het bestuur over Ruttens bier brouwerij „De Zwarte Ruiter" in Rotterdam meer populair: Rutecks is gisteren tijdens een buitenge wone aandeelhoudersvergadering in handen overgegaan van de Exploita tie Maatschappij Scheveningen, die zoals de nieuwe president-com missaris R. Zwolsman bekend maakte nu iets meer dan twee-derde van het geplaatste aandelenkapitaal ad 1.7 miljoen gulden bezit. De leden van het oude college van commissa rissen, die hun functies ter beschik king hadden gesteld, werden name lijk vervangen door vijf leden van de raad van bestuur van de E.M.S., de heren R. Zwolsman, mr. R. Mi- chielsen, D. de Rooy, mr. D. Schuite maker en mr. J. van der Wiel. De heer De Rooy is accountant ge weest van Rntecks. Zowel de waarnemend president- commissaris van het oude college, mr dr B. J. M. van Spaendonck, als zijn opvolger R. Zwolsman spraken in de vergadering him grote waardering uit voor het werk van de directeur F. W. van der Wolk. Beiden herdach ten ook het overlijden van ir. E. Du- frasne, oud-voorzitter en gedelegeerd commissaris, die 34 jaar de grootste aandeelhouder is geweest. De heer Zwolsman liet bij de be antwoording van vragen doorsche meren, dat het de bedoeling is in de toekomst ook andere (eigen) exploi taties aan de directie van Ruteek's toe te vertrouwen. Hij was het met een der vragenstellers eens, dat het huidige aandelenkapitaal te laag is ton opzichte van het vermogen. Mahr op de vraag hoe daarin verandering zal worden gebracht, had hij nog geen antwoord. Positie Horeca. De directeur F. W. van der Wolk gaf een kritische beschouwing over de positie van het Horeca-bedrijf, die naar zijn mening veel ongunsti ger is dan veelal wordt aangenomen. De heer Van der Wolk zei echter ook, dat Rutecks gunstig bij het alge mene beeld afstmkt, maar bij een analyse op strikte vervangingswaar de is ook in dit bedrijf het rende ment matig, hoewel een behoorlijke efficiëntie is doorgevoerd. De eerste maanden van het nieuwe boekjaar zijn voor Rutecks niet gun stig geweest een gevolg van de strenge winter. Toch zal de directie in staat zijn voor te stellen het ver hoogde dividend (10 pet.) te hand haven. Dat is te danken aan het enor me vreemdelingenbezoek. HECK'S. De heer Zwolsman was bij de be antwoording van de vragen iets op timistischer dan zijn directeur. Nieu we investeringen zullen worden ge daan, opdat door automatisering het personeelstekort er zijn bij het concern 1500 werknemers eniger mate wordt opgeheven. Heck's Lunchrooms, voor 50 pet. eigendom van Rutecks, had vorig jaar een verlies van 280.000 gulden. Ook dit jaar zal dit bedrijf nog niet bijdragen tot de winst, maar de heer Zwolsman verwacht dat dit in de toe komst wel het geval zal zijn. De volledige eigendom van Hecks is nog niet mogelijk, daar de reste rende aandelen in het bezit zijn van meerdere personen. Rutecks voert de direotie. Bekend werd, dat een buitenlands concern een bod heeft gedaan op en kele Rutecks panden. „Voorlopig is er geen aanleiding daarop in te gaan", aldus de heer Zwolsman, die overigens wel het plan heeft de on rendabele bedrijven af te stoten. Uit de woning van de bekende cineast Herman van der Horst in Vo gelenzang zijn donderdag een klein- beeldcamera en een verrekijker van Japanse makelij gestolen en boven dien een transistorradio. De inbraak moet hebben plaatsgevonden tussen half tien en tien uur, toen de be woners even afwezig waren. 21. Toen Maruf 's avonds naar de prinses ging, riep hij uit: „Nu is er geen redding meer behalve door middel van Allah, de almachtige!" „Wat is er met jou aan de hand?" vroeg de prinses. „Ik schaam mij, omdat ik geen geschen ken voor jou en al je slavinnen heb. Had ik maar met de bruiloft gewacht, tot mijn karavaan was aangekomen!" „Maak je geen zorgen", antwoordde de prinses, „je bent niemand iets schuldig en je gaven zijn later toch even wel kom". En zij lëefden gelukkig tezamen en vierden nog twintig dagen feest, ter wijl Maruf altijd door kostbaarheden en geld uit de schatkamer van de Sultan verdeelde. 22. Maar op de een en twintigste dag, toen de Sultan een bijeenkomst had met de grootvizier, vertelde de schatmeester, dat de schatkamer leeg was. Toen begon de Grootvizier over Maruf te schelden. Dat had hij trouwens vroeger ook al ge daan, maar toen had de Sultan nooit naar hem willen luisteren. Maar nu be gon ook hij wantrouwig te worden. Ook begon hij te twijfelen aan het hele ver haal van de karavaan van Maruf. „Maar hoe komen we te weten, hoe het er werkelijk mee staat?" vroeg hij zijn grootvizier. „Het is het beste, dat uw dochter hem het geheim van zijn vroe ger leven ontfunselt", antwoordde de grootvizier hem. „Ja, dat moet zij doen", antwoordde de Sultan, „en wanneer hij een bedrieger is, moet hij sterven".

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8