VARKENSVLEES WORDT MAAR STEEDS DUURDER veroordeeld Bosbrand bij Porto Ercole GASUNIE VRAAGT ZEVEN TOT ACHT CENT PER M3 Hatta naar Nederland Russen gaan Zuidslavische methoden bestuderen DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1963 DE LPD8E COURANT PAGINA8 De aanzienlijke prijsverhoging voor vakensvlees van de laatste dagen heeft bij detaillisten en klanten vele klachten opgeroepen. De slagers aar zelen nog hun klanten de prijsverho ging in rekening te brengen, maar beseffen maar al te goed, dat het binnenkort onvermijdelijk zal zijn. De prijsverhoging vergeleken bij enkele weken geleden moeten de sla gers nu meer dan een gulden per kilo meer betalen voor bijvoorbeeld een karbonade is al maanden aan de gang. Men verwacht dat de stij ging zal blijven doorgaan. Op sommige plaatsen is de inkoops prijs inmiddels gestegen van ƒ3.60 cot 4.70. Trekt men een vergelijking met de prijzen van enkele maanden geleden, dan is het. prijsverschil nog aanzienlijker. De oorzaak van de prijsstijging is het langzaam maar ge leidelijk verliezen van de positie van Nederland als goedkoop-eiland in de Euromarkt. De prijzen zullen lang zamerhand tot het niveau van de ons omringende landen opgetrokken wor den. Daarbij komt nog dat de ex port van varkensvlees en van levende varkens sterk gestegen is. Het binnenlands verbruik van ma ger varkensvlees is ook bijzonder toe genomen. De vele toeristen, die in hotels, restaurants en pensions eten, vragen veel om mager varkens vlees en eten dus mee van de aanwe- wezige voorraden. Daarbij komt nog, dat de vleesfa- brieken in de vacant ietijd op halve kracht werken, waardoor er minder vlees op de markt komt. Het gevolg van dit alles is: hogere prijs. Voor de slagers zal het een moei- lijke zaak worden niet tot prijsstij- Stakingen in Amsterdam bij bouwwerkzaamheden Amsterdam, 21 augustus (ANP). De bouwwerkzaamheden voor het nieuwe gebouw van de Nederland- sche Bank op het Frederiksplein in Amsterdam liggen sinds gisterochtend volledig stil tengevolge van een sta king van de 180 bouwarbeiders van de aannemingsmaatschappij J. P. van Eesteren. De stakers eisen een hoger loon en willen bovendien hun solida riteit betuigen met de stakers bij het nieuwe stationspostkantoor. Het werk daar ligt al geruime tijd gedeeltelijk stil. Arbeiders uit het zuiden van het land zijn door de aannemer aangeno men om de meest dringende werk zaamheden voort te zetten. De staking bij de Nederlandsche Bank verloopt zeer rustig en de politie behoefde niet op te treden mede omdat er geen werkwilligen zijn. KORT GEDING. Intussen heeft de Rotterdamse aan- nemingsmaatschaippij J. P. van Eeste- rem een kort geding aangespannen te gen 40 van de 100 bouwarbeiders, die al sinds half juli in staking zijn bij hert in aanbouw zijnde briefpostkan toor bij het Centraal Station in Am sterdam. De aannemer wil deze wilde staking door de rechter laten verbie den. Het kort geding zal op 27 aug. om 10.15 uur voor de president varn de Amsterdamse rechtbank dienen. Mr. H. B. van der Meer uit Amster- diaim treedt op namens de eisende partij De stakers eisen een loonsverho ging van tien gulden per tv eek. En kele andere eisen, die zij aanvanke lijk ooik stelden, zoals een vakantie toeslag van 100.hebben zij Laten vallen. De bouwarbeiders bij het briefpostkantoor gingen hiailf juli in staking, omdat zij meenden dat op een ander bouwobject van Van Eeste ren in Amsterdam - de Nederlandse Bank op het Frederiksplein - tien gulden meer loon werd uitbetaald. Dit werd beweerd in een pamflet van het -stakingscomité. De looncontrole- dienst vond hierin aanleiding een on derzoek in te stellen, doch volgens een woordvoerder van Van Eesteren is daaruit gebleken, dat de aannemer zich ook op dit bouwobject evenals bij de bouw van het nieuwe raadhuis in Velsen aan de geldende c.a.o.-be- palimgen houdt. De heer Van Eeste ren, die de staking onrechtmatig acht, en de nieuwe bouw-c.a.o. niet heeft ondertekend, maar wel de nieu we lonen uitbetaald, zal zo nodig ook korte gedingen aanspannen tegen de bouwarbeiders, die gisteren bij de bouw van de Nederlandse Bank het werk hebben neergelegd, aldus deel de een woordvoerder van de Rotter damse aannemingsmaatsohappij mede. De bonafide vakbonden distanciëren zich van deze wilde stakingen. Chinees schaaltje uit 's museum verdwenen ging over te gaan. Voor zover deze nog niet doorgevoerd is zullen ze op een grote toeloop van klanten voor varkensvlees niet erg gebrand zijn en dat zou op de duur wel eens kunnen leiden tot grotere prijsstij ging. In vakkringen wordt de ontwik keling met zorg gadegeslagen. DODE EN GEWONDEN In Zweden was het over het alge meen bewolkt maar warm, er dreig den onweerbuien. In het zuiden van Noorwegen scheen de zon na ver* scheidene dagen van hevige regen en koel weer. In Rome was de hemel woensdag bewolkt, maar de rest van Italië baadde in zonneschijn. Ook voor vandaag is voor het grootste deel van Italië mooi weer voorspeld. Het weer in Frankrijk vertoonde enige verbetering na bijzonder slecht weer in de afgelopen veertien dagen. In het zuiden van Frankrijk was het zelfs mooi weer. In Portugal was het mooi weer. In Lissabon liep het kwik zelfs op tot 29 gr op. Voor het zui den van Engeland is slecht weer en regen voorspeld. In een gat van een muur aan een onooglijk binnen plaatsje tussen Damrak en Nieuwendijk in Amsterdam heeft een merelpaar, dat, o wonder, deze beschutte broedplaats heeft gevonden, een nest gebouwd, dat voor een deel bestaat uit strookjes papier-afval van een naburig fotopersbureau. Met het eerste broed in het voorjaar ging het mis; het ene jong, dat gaaf uit het ei kwam, verongelukte jammerlijk toen het over de rand van het nest scharrelde en op het ondergelegen plat doodviel. Van het tweede broed zijn twee flinke jonge vogels overgebleven, die op het ogenblik de ooders snavels vol werk bezorgen. Hopelijk sollen de jongen leren vliegen voordat ook zij omlaag vul len en omkomen. Voorlopig hebben boren, die plezier hebben in dit oaue-tje natuur temidden van de steen woestijn, alweer eenmaal te hulp moeten snellen om een van de diertjes, na een val op .het plat terug tn het nest te setten. Links: het gat in de muur. Rechts: merelmaaltijd. BIJ FRONTALE BOTSING Bus-chauffeur Haag: Tussen een en vier uur dinsdag middag is uit het Haagse gemeente museum een kostbaar Chinees schaal tje verdwenen, daterend uit de Tang periode en in 1930 aangekocht van een Berlijnse kunsthandelaar. Het heeft een waarde van ongeveer 10.000 gulden. Om vier uur werd het schaaltje vermist. Onmiddellijk werden de deuren van het gemeentemuseum gesloten. Ongeveer driehonderd be zoekers bevonden zich toen in de tentoonstellingsruimte. Zij werden allen met hun goedvinden gefouil leerd, maar het schaaltje bleef spoor loos. De directie van het gemeentemu seum heeft thans f 250 uitgeloofd als beloning voor het terugbrengen van het schaaltje. Het schaaltje is 16,1 cm lang, 9,5 cm breed en onge veer 3 cm hoog. Het is een ovaal en vervaardigd van wit doorschijnend porcelein met wit glazuur bedekt. In de bodem bevindt zich een visje in liehtrelief. Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de Fröger- weg in de grote IJpolder in Amster dam is gisteravond laat de 60-jarige A. van Kempen uit Amsterdam om het leven gekomen en werden drie personen uit Hengelo en Enschede gewond. De Amsterdammer, die uit de richting Velsen kwam, bestuurde 'n kleine driewielige auto. Door een niet opgehelderde oorzaak week de heer Van Kempen opeens naar links uit, waardoor hij nagenoeg frontaal in botsing kwam met de auto uit Enschede, waarin mevr. Gerritsen- Boone uit Hengelo en het echtpaar Mondria-Boone uit Enschede zaten. De kleine auto werd in een ondiepe sloot geslingerd. De takelwagen van de Amsterdamse politie haalde de totaal vernielde auto uit het water. De heer Van Kempen overleed ter plaatse. De drie lichtgewonden wer den in het Wilhelminagasthuis op genomen. Luitenant Dekker ter aarde besteld In stromende regen is woensdag middag te Driehuis/Westerveld met militaire eer het stoffelijk overschoot begraven van reserve tweede luite nant P. G. Dekker uit Santpoort, die vorige week in Suriname tijdens een militaire oefening door het ontplof fen van een handgranaat om het le ven is gekomen. Onder de talrijke bloemstukken waren kransen van de Minister van Defensie, van de troe penmacht Suriname, van comman dant en officieren van het regiment Van Heutz en van het elfde bataljon Grenadiers, tot welk bataljon de overledene behoorde. De baar was gedekt met de Nederlandse vlag. De plechtigheid stond onder lei ding van kapitein F. Beekman, de militaire eer werd gebracht door een vuurpeloton en een begeleidingspe loton van de koningscompagnie van het elfde bataljon Grenadiers onder leiding van kapitein K. Winkel. De Koninklijke Militaire Kapel speelde bij de groeve treurmuziek en het Wilhelmus. Tijdens een aan de begrafenis voorafgaande plechtigheid in de aula bracht namens de Minister van De fensie en namens de chef staf majoor baron C. L. W. M. van Voorst tot Voorst een laatste groet aan luite nant Dekker, die naar hij zei, een voortref felij k officier was. Zijn troostwoorden aan de ouders gingen vergezeld van de verklaring, dat lui tenant Dekker bij ondergeschikten en meerderen in de herinnering zal blijven voortleven als een nobel mens, Bij inval in Haarlem: hoeveelheid verdovende middelen gevonden De Haarlemse politie heeft woens dag een inval gedaan in die woning van de 22-jarige vertegenwoordiger H. J. C. ben S. in Haarlem, die er van verdacht werd verdovende middelen in zijn bezit te hebben. Er werd een zakje met naar later bleek 110 gram hashisch gevonden, een hoeveelheid die een waarde van enike'le honder den guldens vertegenwoordigt. De aangehoudene verklaarde de hashish te hebben gekregen van een Neder landse vriend uit Israël, die inmid dels wee<r is vertrokken. De Haarlem mer is ingesloten. Het onderzoek duurt voort. (Hashisoh is een, uit de Indische hennep gewonnen, bedwelmend ge notmiddel, dat wordt gerookt als opium, ook wel gekauwd of in dran ken wordt gedaan). „KOEIENHOTEL" Tachtig boeren uit de omgeving van Essen, in het Ruhr-gebied, heb ben besloten hun 1.500 koeien ge meenschappelijk in een in Essen te bouwen „koeienstal" onder te bren gen. De koeien zullen in haar hotel gemeenschappelijk worden gemolken en gevoerd. Haar voer zal met ge bruikmaking van de modernste ma chines worden bereid. De boeren zijn tot deze maatregel overgegaan wegens het tekort aan arbeidskrachten op het platteland. Begin 1964 zullen de eerste koeien haar intrek in het „hotel" nemen. EUROPA HAD HET KOUD Duitsland werd woensdag het zwaarst getroffen door de kou, die op het ogenblik in Europa heerst. In de Beierse Alpen kwamen sneeuw stormen voor. In het noorden en wes ten van Duitsland vielen zware re genbuien. In Hamburg liep tal van kelders onder water en werden 9000 telefoonkabels beschadigd. Op de hoogste berg in West-Duitsland, de Zugspitze, lag de sneeuw twintig cm hoog. Een Belgische autobuschauffeur js woensdag in de Westduitse stad Stuttgart tot een jaar gevangenis straf veroordeeld wegens dood door schuld. Hij werd schuldig geacht aan de dood van negen personen en de verwondingen van 35 anderen. De chauffeur, de 29-jarige Roger Jacobs uit Oostende, reed op 7 juli met een autobus met 38 Britse toe risten op de autoweg bij Stuttgart, toen zich vóór hem een ongeluk voor deed waarbij zes personenauto's wa ren betrokken. Volgens de tenlasten- legging reed de autobus harder dan de 80 Km die voor dergelijke voertui gen op de Westduitse autowegen is toegestaan, waardoor de bus door het hek van een viaduct schoot en op de daaronder liggende spoorbaan te recht kwam. Onder de omgekomenen bevonden zich zeven Britse toeristen, de andere twee slachtoffers waren Westduitsers. Jacobs had verklaard onschuldig te zijn, hoewel hij had toegegeven iets harder dan 80 km te hebben ge reden. Aan de kust van Porto Stefano (gelegen op het schiereiland, waar het Nederlandse koninklijke gezin een zomerverblijf heeft), is woens dagavond een bosbrand uitgebroken. Ondanks een gestadig vallende mot regen zijn reeds meer dan tiendui zend dennebomen door het vuur vernield, alsmede honderden olijf bomen en wijnstokken. Met man en macht bestrijden de brandweerkorpsen uit de omliggende plaatsen de brand, bijgestaan door karabiniers, politie, vliegers en vrij willigers. Nadat het vuur door de gezamen lijke krachtinspanning en mede dank zij de regen aanvankelijk in de loop van de nacht geblust scheen, laaide het vanmorgen weer op in het mid den van het heuvelachtige schier eiland, doch men verwachtte het binnen enkele uren weer meester te zijn. Port' Ercole en de villa van het Nederlands koninklijk gezin lopen echter geen gevaar. AANBOD VAN AARDGAS AAN GEMEENTEN Dr. Mohammed Hatta heeft passage geboekt bij de K.L.M. Hij wordt de zer dagen in Nederland verwacht, waar hij een rustkuur wil doorma ken. Hatta was in de beginjaar van de Indonesische republiek een trou we medewerker van Soekarnó; hij vertegenwoordigde Indonesië op de Ronde Tafelconferentie. In de laatste jaren werd hij op non-actief gesteld, omdat hij het niet eens was met Soe- karno's politiek. Gemeenten moeten zelf verbruikersprijs vaststellen Naar thans bekend is geworden, heeft de Nederlandse Gasunie bij haar onderhandelingen over de aardgas- prijs met de speciaal daarvoor ge vormde werkgroep van de gemeen ten aangeboden het aardgas te leve ren tegen een prijs, die varieert van zeven tot acht cent per kubieke me ter. Deze prijs is samengesteld uit een basisprijs van 6.35 cent per ku bieke meter, plus vastrechttarief en capaciteitstoeslag (die varieert naar gelang van de hoeveelheid, welke een gemeente afneemt) en het verschil tussen zomer- en winterverbruik. Daar deze factoren van gemeente tot gemeente anders kunnen zijn, kan de eindprijs voor de ene gemeente ze ven cent en voor de andere gemeen te acht cent bedragen. Dit is dam de inkoopsprijs der ge meenten. Welke prijs de gemeenten aan de verbruikers zullen vragen, moet door henzelf worden bepaald. De hoogte van de prijs voor de con sument zal eveneens van gemeente tot gemeente kunnen verschillen. Dit hangt af van de vaste lasten, die de gemeenten hebben en die natuurlijk niet overal gelijk zijn. Of er op basis van de aangebo den prys een goedkoper gasaanbod aan de verbruiker uit de bus zal ko men, is mede in verband met de uit eenlopende vaste lasten, die de ge meenten hebben, niet te zeggen. Dit is alleen al daarom moeilijk te bere kenen, omdat er in ons land verschei dene soorten gas worden gedistri bueerd, waarvan de prijzen niet ge lijk zijn. Hoe dit ook zij, wel kan worden aamgenomen, dat het aard gas in ieder geval niet duurder zal uitkomen dan het huidige gas. Het is het belang van de Nederlandse Gas unie, dat er zoveel mogelijk aardgas wordt afgezet en zij moet daarom aanbieden tegen een redelijke prijs, die de concurrentie aan kan met de goedkope brandstoffen, welke in de industrie worden gebruikt, en met de thans gebruikte brandstoffen voor ruimteverwarming. De besprekingen over de prijs en de andere leveringsvoorwaarden zijn overigens nog niet afgesloten. Wan neer de Gasunie en de gemeenten het eens zijn geworden, zal de minis ter van Economische Zaken zijn goed keuring nog moeten geven. Op het 235 ton metendie Neder- 'landlse schip „Francois Buisman", dat in de haven van Manchester ligt, is woensdagavond brand uitgebro ken. Terwijl de brandweer trachtte die brand in een ruim te blussen, werkten twee ploegen havenarbei ders uit alle macht om die meer dam vierhonderd balen katoen, die het schip aan boord had te lossen. Een Oostduitse grenswachter dinsdagavond naar West-Berlijn gevlucht door op de sneltrein van Moskou naar Parijs te springen, toen deze het oostelijk deel van Berlijn uitreed. In West-Berüajm verliet hij de trein weer. Hij wilde zich ook verbranden Ben Cansicaanse dichter, Pedrito Maiestracoi, heeft woensdag op een plein in B-astia op Corsica aanstal ten gemaakt om zich levend te ver branden, teneinde de aandacht van de regering op de economische pro blemen van het eiland te vestigen. Bij had een hoop stro en oude do zen opgestapeld en stond met een kan petroleum naast een menigte van ongeveer honderd mensen uit te leggen, waarom hij zich ging ver branden. De mensen waren nog be zig hem af te brengen van zijn plan tot navolging van de Vietnamese Boeddhisten, toen de regen neerplens- de en zijn brandstapel doorweekte. Maestracci zei, teleurgesteld, dat dit „slechts uitstel" betekende. „Pas op voor dictators De Sowjet-Unie zal deskundigen naar Zuid-Slavië sturen om de ma nier, waarop president Tito het de mocratisch beheer van de industrie heeft georganiseerd, te bestuderen, zo heeft Chroesjtsjov woensdag in Belgrado onthuld. Chroesjtsjov zei tot arbeiders van een fabriek in Bel grado: „Ik denk dat onze onderne mingen zo sterk gegroeid zijn dat de verantwoordelijkheid van de direc teuren zeer groot geworden is. Wanneer de openbare mening niet wordt gemobiliseerd, is er kans dat zij dictators worden". Chroesjtsjov zei in zijn 80 minu ten durende rede, dat de toestand in de Sowjet-Unie nu rijp is voor demo cratisering van- het beheer van de ondernemingen. „Er is teveel bureau cratie. Wij zoeken naar vormen die niet in stryd zijn met het Leninisti sche principe van eenheid van lei ding". De Sowjet-Unie stelt daarom be lang in de Zuidslavische ervaring op dat gebied en is van plan een afvaar diging van de communistische partij, de vakbeweging en economische des kundigen te sturen om de toestan den in Zuid-Slavië te bestuderen. Chroesjtsjov sprak zich uit voor de Zuidslavische „arbeidersraden", die zeggenschap hebben in de lei ding van de industrie, hoewel dit de laatste jaren minder geworden is. Rusland kent dergelijke raden niet, zei hij. Chroesjtsjov zei voorts dat de com munistische landen het kapitalisme moeten verslaan „in economische mededinging, in massa-produktie". Maar alleen Rusland en China zijn in staat alles op basis van massa- produktie te organiseren, Zuid-Sla vië, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije en Polen kunnen dat niet. De Sowjetrussische premier noem de hier Roemenië niet op, dat zelf meer soorten industrie wil hebben, ondanks de Sowjetrussische oproep tot grotere samenwerking en inte gratie. „Wat wij nodig hebben is sa menwerking tussen de socialistische landen, geen giften. Wü moeten el kaar helpen". Dit werd opgevat als een beroep op Zuid-Slavië toe te treden tot de Comecon. Zuid-Slavië heeft eerder al gezegd, dat het geen volledig lid van die organisatie wil worden, maar heeft om de status van waarnemer gevraagd. Nieuw kernsplijtings- produkt De „Izvestia", het Sowjetrussische regeringsblad heeft woensdag ge schreven, dat in de Sowjet-Unie een nieuw soort aplij tingsprodukt is ont dekt, proton-radioactiviteit genaamd. Deze ontdekking wordt een belang rijke stap vooruit bij het onderzoek van de atoomkern genoemd. Het be staan van deze straling was reeds door verscheidene kerngeleerden in de wereld voorspeld, maar tot nu toe had men de straling nog niet proef ondervindelijk kunnen vaststellen, schrijft de „Izvestia" De geleerden van 't laboratorium in Doebna bij Moskou stelden het bestaan van de proton-radioactivi- teilt vast door middel van het bom barderen van een dun plaatje nikkel met versnelde kernen van neon-20. Tot nu toe waren bij de de geleerden vijf soorten straling van radio-active splijtingsprodukten bekend: Alpha- straling, Gamma-straling, Beta-stra- ling, spontane samensmelting en uit zending van zogenaamde vertraagde neutronen, aldus het blad. Dinsdag is een Amerikaanse straaljager van het type „Jet 65", welke wegens een defekt door de piloot, luitenant Recktenwald, moest worden verlaten, op een huis in het centrum van de Franse plaats Plooharnel gevallen. Hoewel het huis vrijwel geheel werd vernield, liep het ongelak goed af doordat de bewoners zich in het kleine gedeelte van het huis bevonden dat bleef staan. Alleen de heer des huizes werd licht gewond. Foto: de piloot, die zes kilometer verder met zijn parachute neerkwam, spoedde zich onmiddellijk naar de plaats waar zijn machine was neer gekomen en toonde zich erg bezorgd om de bewoners van het huis We zien luitenant Recktenwald hier temidden van de ravage.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8