Belangwekkende prent in prentenkabinet van het Rijksmuseum te Amsterdam EEN DODE, ZES ZWAARGEWONDEN EN VIJF LICHTGEWONDEN Geen schaarste op botermarkt Oude Leidse Raadhuis in volle olorie DONDERDAG 22 AUGUSTUS 196S iD£^EIDSE>COURANT PAGINA 7 ERNSTIG VERKEERSONGEVAL IN MIDDELBURG De 67-jarige Jacobus Johannes De heer Brouwer was op slag dood, Brouwer uit Middelburg is dinsdag- de overige vijf personen werden avond om tien uur bij een auto-on- zwaargewond in het Middelburgse geluk op de Nieuwe Vlissingseweg in gasthuis opgenomen. Middelburg om het leven gekomen. Bij het gecompliceerde verkeersonge Daar kwam ook de eveneens zwaar gewonde 17-jarige H. W. uit Aken luk werden zes personen zwaar ge- terecht. Hij was als bestuurder van wond en vijf personen liepen lich- een personenauto met grote snelheid tere verwondingen op. De heer Brouwer op een onverlichte auto gereden, die i gestopt voor de auto's, die tegen door het elkaar botsten. De jonge Duitserdie TOEN WIJ DEZER DAGEN weer eens eên bezoek brachten aan het Rijksmuseum te Amsterdam, vonden we op de wisseltentoonstelling van het Rijksprentenkabinet een niet al leen mooie, maar ook voor Leiden merkwaardige aquarel van de schil der Jan de Beyer. De tekening (uit 1733) stelt het stadhuis op de Bree- straat voor, toen dit nog in zijn volle glorie met vier topgevels in het stadsbeeld prijkte. De prent prachtig gekleurd ls niet alleen topografisch van be lang, ze is ook zeer levendig door de stoffering met een in 'nassaublauw gestoken compagnie soldaten, die voor het stadhuis staat aangetreden, met als opvallend genrestuk op de voorgrond drie deftige personen blijkbaar officieren die elkander op hoofse wijze begroeten. Langs de gevelrijen zien we burgers en burge ressen in hun dagelijkse doen en in de verte komt een statige karos aan rijden. Dat alles maakt de prent voor al mooi voor de doorsnee kunstkij ker, maar belangrijk is ze daarbij door de voortreffelijke weergave van de oude stadhuisgevel, zoals die niet alleen was voor de rampzalige brand in 1929, maar ook vóór rond 1868, toen men het nodig oordeelde de middelste hoge geveltop en de vierde geveltop omver te halen en het daar na „oirbaar" achtte slechts de hoge gevel weer op te van de oude toestand bekend, maar zo mooi als deze aquarel van De Beyer za gen wij er nog niet een. JAN DE BEYER is bekend als schil der en tekenaar van talrijke dorps- en stadsgezichten en leverde vele tekeningen voor topografische uit gaven, die in archieven en openbare verzamelingen worden bewaard. Zijn werken munten uit door getrouw heid aan het gegeven en bijzondere uitvoerigheid met een veelal aan trekkelijke en levendige stoffering. Hij werd 30 september 1703 in het Zwitserse Aarau geboren en over leed rond 1785 (de juiste datum is niet bekend) in Kleef. Hij was o.a. leerling van Cornelis Pronk te Am- Sterdam. In Amsterdam was hij op richter en hoofd van een teken- school. DE BEWUSTE PRENT kwam in maart 1959 op de veiling by Paul Brand te Amsterdam uit het bezit van de heer H. E. ten Kate te Al melo. Het rijk kocht de prent op die veiling voor f 2000,-. Leiden heeft toen jammerlijk het vogeltje over het touwtje laten vliegen. Mej. mr. Annie Versprille schatte de prijs eveneens op dat bedrag, maar een „deskundig" adviseur van het ge meentebestuur schatte het dubbele. Dat was de gemeente te duur; een bedrag van vier mille wilde men niet voteren, met gevolg, dat het werk als pronkstuk van de LeidSe topografische verzameling de Leidde neus helaas voorbij ging. OP DE PRENT zien we van vorén af gezien, eerst de z.g. hoofdwacht, in 1635 gebouwd naast het gedeelte met de afwijkende gevelwand, waar de raadszaal in was, reeds aanwezig in 1578 en bij een verbouwing van 1595 waarschijnlijk onveranderd ge bleven. Het achterste gedeelte met de laatste geveltop werd in 1603-1604 gebouwd. De topgevel werd echter in 1868 afgebroken en niet weer op gebouwd. De middelste kern van het raadhuis was nog middeleeuws zij het dan dat de gevel later (in 1632) daarvoor werd geplaatst en toen ook de monumentale trap werd geplaatst. Deze trap werd in 1737 iets gewij zigd en gebracht in de toestand die hij had tot aan de brand en nadien is hersteld. Deze summiere gegevens ontleenden wij aan het boekje van mr. dr. J. C. Overvoorde „Uit de geschiedenis van het Raadhuis te Leiden" (Uitg. Sijthoff, 1916) en uit Ter Kuile's „Monumenten van Rijn land". Maar exportboter maandag belast met nieuwe heffing Tenslotte besloot de vergadering met 12 tegen 4 het voorstel van de heer van der Ploeg niet in behande ling te nemen. HEFFING BIJ EXPORT BOTER Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft zich in zijn BESLO TEN vergadering van gisteren nader beraden over maatregelen, die be ogen te voorkomen, dat er in de loop van dit melkproduktiejaar spannin gen ontstaan tussen het aanbod van en de vraag naar boter. Besloten is de export van boter met ingang van maandag a.s. te belasten met een heffing van 0.75 per kg. Voorts zal het bedrijfsleven ervan in kennis worden gesteld, dat de moge lijkheid aanwezig is, dat de invoer mogelijk zou worden gemaakt van 'n groter kwantum boter dan de aan vankelijk vastgestelde maximale hoe veelheid van 2000 ton. echtpaar B. uit Middelburg als lifter niet in het bezit van een rijbewijs meegenomen in de personenauto, was, vervoerde in de auto twee land- waarin ook de heer A. R. uit Vlissin- genoten-vrienden en "n Middelburgs meereed. De personenauto botste na- meisje, dat door de Duitsers thuis genoeg frontaal op een naderende be- zou worden gebracht. De vrienden stelauto, bestuurd door W. A. uit van W. en het meisje kregen geen Middelburg die zijn verloofde, mej. letsel, ofschoon de auto totaal ver- A. L. K., naar huis wilde brengen, nield werd. Door de kracht, waarmee de wagen van de Duitse jongen op de stil- ftTTTTCl? IfYlWEW IN 7ÏTF staande auto vloog ontstond een ket- \3 Uil >5 Ej J Uil Ij Juli lil IjLjLj tingbotsing, waarbij vijf personen licht gewond werden, terwijl vier auto's in elkaar werden gedrukt. V erkeersmisdrij ven in 1961 In 1961 werden in totaal 9162 ver oordelingen wegens verkeersmisdrij - ven onherroepelijk (ten opzichte van 1960 -f- 5%). Van deze vonnissen werden er 5248 1,4 gewezen wegens rijden onder invloed van al cohol, 1597 (-f 19 wegens door rijden na ongeval en 1494 (- 1,2 wegens joy-riding. Aan de wegens „rijden onder in vloed" veroordeelde bestuurders van motorrijtuigen werd bij 70 der vonnissen gevangenisstraf (waarvan 94 onvoorwaardelijk) opgelegd. Voor bromfietsers was dit 26 en voor wieLr nders 17 De bijkomende straf van ontzeg ging van de rijbevoegdheid werd 3204 maal ter zake van verkeersmis- drijven uitgesproken, bij verkeers overtredingen 1711 maal. Het aantal schuldigverklaringen en transacties wegens verkeersovertre dingen bedroeg rond 1032000, d.i. 89 per 1000 inwoners (86 in 1960). Een en ander blijkt uit een publi catie van het Centraal Bureau voor de Statistiek: „Toepassing der We genverkeerswet 1961". VERDRONKEN De 16-jarige Erhard Hans Ziegler uit Wuppertal-Elberfeld (Duitsland), die met zijn vriendje uit dezelfde stad, op het vrije strand in Bergen aan Zee aan het baden was, is dins dag verdronken. Beide jongens ver keerden in moeilijkheden. Het vriend je wist een lijn te grijpen die vanaf het strand naar de jongens werd toe geworpen en kwam zodoende behou den op het strand. Uit een gebaar van Erhard Ziegler maakte men op, dat hij zichzelf wel kon redden, doch plotseling verdween hij in de diepte. Een boot van de reddingbrigade heeft de omgeving nog afgezocht, maar tot dusver is het stoffelijk overschot nog niet gevonden. De vader van het slachtoffer is gisteren naar Bergen gekomen. De jongens logeerden in Bergen-Binnen in een pension. Een monteur van het seinwezen der Nederlandse Spoorwegen, de heer J. Sohrader uit Amsterdam, is giste ren op het emplacement Diemen door een trein gegrepen. De man, die aan het wenk was, is door onverklaarde oorzaak in aanraking gekomen met de trein. Met zwiare inwendige kneu zingen is hij naar het O.L.Vr. Gast huis in Amsterdam overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Géén aanklacht tegen Der Spiegel De 17-jarige exploitant van de fri- tes-kraam bij legerplaats Budel, Hein van Meyl, die door „Der Spiegel" is beschuldigd van souteneurschap, is voorlopig nog niet van plan een aanklacht tegen het Duitse weekblad in te dienen. Rechtskundige experts hebben gisteren overlegd hoe en waar een dergelijke aanklacht het beste kan worden ingediend. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat waar schijnlijk Hamburg, waar „Der Spie gel" is gevestigd, de meeste kansen biedt. Hein van Meyl zelf, die nog te jong is, om zelfstandig een aan klacht in te dienen, voelt er echter nog niet veel voor zijn goedlopende zaak op het spel te zetten. De „Spie- gel"-rel heeft zijn zaak in Budel nog niet ongunstig beïnvloed. De familie Van Meyl staat trouwens in Budel in alle opzichten zeer goed aangeschre ven. Indien hij een aanklacht laat indienen, is hij waarschijnlijk verze kerd van de steun van het ministerie van Oorlog in Bonn. Op de Rijksweg Noord te Geleen is gisteren een motorrijder dodelijk verongelukt. Een truck met oplegger wilde een links van de weg gelegen fabrieksterrein oprijden. De bestuur der zag echter te laat de van achte ren naderende 34-jarige motorrijder F. L. Bakkers uit Geleen, die in volle vaart tegen de truck opreed. Zwaar gewond werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, waar hij enkele uren later overleed. De 86-jarige F. J. Vermeulen uit Gouda is gisteren op de Verzetslaan te Gouda door een achteruitrijdende vrachtauto overreden. Hij moest zwaar gewond in het Van Iterson- Ziekenihuis worden opgenomen, waar hij spoedig aan zijn verwondingen ia bezweken. De voorzitter van het produktschap zuivel, ir B. van Dam, heeft gisteren zijn vorige week gedane mededelin gen over de situatie van de Neder landse botermarkt nog eens herhaald in een openbare vergadering van het schap in Den Haag. Hij zeide dat er geen schaarste bestaat op de boter markt. Er is geen enkele reden tot bezorgdheid. Er bestaan geen indruk wekkende verschillen tussen de pro- duktie en de consumptie zoals voor gaande jaren, maar er bestaat een ge zonde en normale situatie. Het besluit 2000 ton boter te importeren is een bewust getroffen maatregel om de si tuatie veilig te stellen. Stabilisatie van de prijs achtte hij voorts belang rijk. NIEUW BELEID. Ir J. B. Ritzema van Ikema meende dat er te discussieren valt over een venhoging van de boterprijs met 20 cent per kilogram. Dit zal echter zorgvu'ldiig en zeer voorzichtig moe ten worden overwogen. Er mogen geen brokken komen. De eerste we ken van september zal de boterprijs op 'het huidige niveau bilüjven. Er be staat thans geen schaarste, maar er moeten maatregelen worden getrof fen voor een reserve. Hij acht een hogere import wenselijk. Voor 1964 zal een nieuw beleid voor de subsi dies voor de botero verschot ten moe ten worden uitgestippeld. RARE DINGEN. De heer S. van der Ploeg vond dat de dupe van de manipulaties op de botermarkt gebeuren. De boter voor die export behoeft niet op zo'n royale wijze te warden gesubsidieerd, meen de hij. De binnenlandse consument wordt de dupe van de manipulaties opde botermarkt. De botenhandelaiar Buis man wordt een speculant genoemd, maar de zuivelverkoopverenigingen, die nu een voorraad aanleggen en over enige weken de prijs verhogen, zijn de werkelijke speculanten, zeide hij. Hij achtte een eventuele verho ging van de boterprijs voor de bin nenlandse markt onjuist. Deze afzet is te duiur gekocht om door prijsma- nipulaties teniet te doen. Spreker had berekend dat er tot 1 april volgend jaar een tekort van 5 tot 6000 ton bo tter zou ontstaan. Na discussie kwam de heer Van der Ploeg toen met het principe-voor stel dat het bestuur van het produkt schap alles in het werk zad stellen om die boterprijs voor de groothandel te stabiliseren tussen 3.78 en 3.98. 11 1 Moeder en won glritte, Uw en Mohammed, gefotorr»feer<t In de In Albert> het Franse departement Somme, heeft de 42-Jarige mevrouw Snaanne Vimart het leven geschon- Amsterdamse dierentuin Artta. De geboorte van Mohammed wal niet deIing van het voorstel, maar de heer ken "n drieling, twee Jongens en een meisje. Philippe <2600 gram), Yolande <2630 gram) en Geraard alleen voor moeder Lisa een grote dag, ook voor Artla, waar sinds 1926 Vjm der ploeg handhaaft toch zjjn <2160 gram) maken het, evenals hun moeder uitstekend. Mevrouw Vimart had reeds veert! enklnderen. Toen ill «een giraffe-Jong la geboren. Mohammed Is de tweede flraffe-boreting verlangen, njjn principe-voorstel in vtjf jaar geleden in verwachting was van een drieling, verloor rij dese kinderen door een voortijdige bevalling noen. De foto toont de trotse ouders met hun nieuwe aanwinsten. „Geestelijke" plundert pastorieën Een man, die zich uitgeeft voor een katholieke geestelijke, reist op het ogenblik per bromfiets door Neder land. Hij vraagt 's avonds bij een pas torie onderdak, en heeft dat tot dus ver meestal ook gekregen. Maar als de Vlaams-sprekende geestelijke de volgende dag vertrokken was, kwam de pastoor, die hem onderdak had verleend, tot de minder prettige ont dekking, dat met de geestelijke ook enkele bezittingen van de pastorie waren verdwenen. Totnutoe hebben pastodrs te Bergen op Zoom, Vlis- singen en Zeist de man onderdak velreend, met alle gevolgen van dien. De man heeft een blozend ge zicht, een snor en een ringbaard; hij is ongeveer dertig jaar oud. Op zijn bromfiets staat aan de voorzijde een Belgisch embleempje, maar aan de achterzijde is een zilverkleurig Frans plaatje bevestigd. PRINS BERNHARD BESCHERM HEER CINESTUD 1963. Onder beschermheerschap van Z. K H. Prins Bernihard zal van 13 tot 20 september een internationaal fes tival van studentenfi/lims, Cine stud 1963, worden gehouden in Kriterion te Amsterdam. Ruim 700 uitnodigingen zijn ver zonden aan universiteiten en filmaca- demia in binnen- en buitenland. Tot op dit moment zijn uit 15 verschil lende landen 53 films ingestuurd van meest uiteenlopende kaïliber en on derwerp. Nederlands meest prominente film critici werden uitgenodigd deel uit te maken van een jury aan wiens kritisch oog de films zullen worden onderworpen. Zij zullen op de recep tie, die na de slot voorstelling in het Tropenmuseum wordt gegeven, prij zen en eervolle vermeldingen uitrei ken. Het filmfestival Cinesfcud 1963 is een voortzetting van het festival van 1960: men heeft het plan van deze festivals een driejarige traditie in Amsterdam te maken.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7