S)e Ccidse Sou/Yo/ttt TROEPEN TEGEN BOEDDHISTISCHE MONNIKEN SPANNING STUGT IN HET MIDDEN-OOSTEN De buit van de treinroof Moskou weigert Duitse verklaring Engeland hekelt Indonesië PAGODES MET GEWELD GENOMEN Rond conflict van Israël met Syrië „Geen erkenning van Oost-Duitsland" De ingesloten mijnwerkers DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1963 53e JAARGANG No. H Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0935 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20 826 - Klachten bezorging3 38 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w, 2,80 p. mnd., 8,25 p.kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes f 1.50 Chroesjtsjov waarschuwt voor dictators Nieuwe zelfnword President Ngo van Zuid-Vietnam heeft woensdag maatregelen tegen de Boeddhisten in zijn land genomen door de staat van beleg af te kondi gen, een avondklok in de hoofdstad Saigon in te stellen en de pagoden door troepen te laten bezetten. Honderden monniken en nonnen werden gearresteerd en met auto's weggevoerd. Onder hen bevond zich een groot aantal gewonden. Volgens sommige berichten zijn verscheidene monniken die verzet boden, gedood. Kort voordat de actie begon sneed een Boeddhistische monnik zich de buik open. Hij was de eerste, die op deze wijze zelfmoord pleegde uit protest tegen de politiek van de Zuid- vietnamese regering. In de stad Hue gingen de Zuid- vietnamese militairen het eerst tot ac tie over. De militaire actie begon daar kort na middernacht. Terwijl enige troepen naar de belangrijkste eenheden het postkantoor en andere pagoden oprukten, bezetten andere sleutelposities in de stad. Algemeen wordt aangenomen, dat de Toe Dam-pagode, waar een hevi ge strijd tussen monniken en mili tairen is geleverd, vrijwel geheel is verwoest. Volgens onbevestigde be richten zouden elf Boeddhistische studenten zich in de pagode in brand hebben gestoken toen de mili- tiare actie begon. De bevolking werd door luidsprekers en gongslagen ge wekt en verscheen in groten getale in de straten van Hue, stokken en stenen naar de politie en de militai ren werpend. Volgens radio-Saigon werden ne gen leden vain de veiligheidsdienst tijdens het gevecht bij de Toe Dam- pagode gewond, enkele ernstig. Wat er met de honderden monni ken en nonnen, die in Saigon zijn ge arresteerd, gaat gebeuren is niet be kend. Volgens sommigen zullen zij voorten militair tribunaal worden ge leid, andere vrezen echter dat tal van gearresteerde Boeddhisten eenvoudig zullen verdwijnen. Hogepriester niet gearresteerd Titjs Tri Kwang is aan arrestatie ontkomen. Het is niet bekend, waar hij thans vertoeft. De Boeddhistische leider werd enige tijd geleden door president Nlgo beschuldigd van be trekkingen met de communisten. De Boeddhisten hebben dit echter ont kend. De Boeddhisten hebben verschei dene malen bij de regering geklaagd naar aanleiding van berichten over ophanden zijnde massa arrestaties. De monniken in Xa Loi hadden prik keldraad om de muren van de pago de aangebracht, evenals een alarm installatie. In de ramen van de bo venverdiepingen hadden zij tralies aangebracht. Politieke waarnemers achten de toestand in Zuid-Vietnam bijzonder onstabiel. De kansen op een staats greep zouden zijn toegenomen door dat de macht van het leger door de staat van beleg is toegenomen. Het vliegveld van Saigon is voor het luchtverkeer gesloten. In Washington is bekendgemaakt, dat de nieuwe ambassadeur in Zuid- Vietnam, Henry Cabot Lodge, die momenteel in Tokio vertoeft, op- draoht heeft gekregen onmiddellijk naar Saigon te vertrekken. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei Israël behoudt zich het recht van handelen voor wanneer de Veilig heidsraad geen maatregelen neemt om een eind te maken aan de Syrische agressie, zo is woensdag in een officieel communiqué in Tel Aviv bekend gemaakt. Dit communiqué werd uitgegeven na een langdurige vergade ring van de commissie voor verdediging en buitenlandse zaken van het Israëlische parlement. na een „militaire bijeenkomst" waar op de toestand in Syrië en „de Isra ëlische agressie op Syrisch grond gebied" was besproken, aldus het persbureau. Ook Irak steunt Syrië De Iraakse strijdkrachten zijn in staat van paraatheid gebracht en ter beschikking van de Syrische rege ring gesteld om iedere Israëlische agressie af te slaan, aldus een com muniqué van de Iraakse nationale revolutionaire rhad. Vliegtuigen van alle vliegvelden ten westen van de Eufraat en leger eenheden in het gebied staan gereed om in te grijpen als dit nodig is. De Iraakse militairen schijnen overigens nog de handen vol te heb ben met de bestrijding van de op standige Koerden in het noorden van het land. De Iraakse pers meldt dat bij gevechten in de afgelopen da gen 165 Koerden zijn gedood en een groter aantal gewond. Drie Koerden leiders zouden zijn gedood. Uit het communiqué blijkt, dat de parlementscommissie het regerings besluit tot het doen van een beroep op de Veiligheidsraad goedkeurt. „Met het oog op de stemming onder de bevolking wordt er echter de nadruk op gelegd, dat Israël niet zal schromen zelf de krachtigste maat regelen te nemen, wanneer de Vei ligheidsraad zijn taak niet vervult." dat de regering van de V. S. niet van tevoren op de hoogte was gesteld van de militaire actie tegen de Boeddhis ten. Volgens de woordvoerder zijn de 12.000 Amerikaanse legeradvi- seurs in Zuid-Vietnam op geen enke le wijze in de staat van beleg betrok ken. De toestand in Zuid-Vietnam is op het ogenblik nog zeer gespannen maar verder rustig. De autoriteiten beheersen het land volledig. In de drie pagoden in Saigon zouden wa pens, explosieven en verbindingsma- terieel in besjag zijn genomen, aldus de woordvoerder. Gisteren deelde Scotland Yard me- die, diat in de nabij Dorking ontdekte caravan een bedrag van 30.000 pond sterling (300.000 gulden) aan bank papier werd aangetroffen, dat ver moedelijk een deel is van de bij de treinroof gemaakte buit. De vorige week werd reeds een bedrag van IOjOOO pond gevonden in een bos, dicht in de buurt waar de caravan zich bevond. In de straten van Glasgow zijn woensdag snippers van bankbiljetten van vijf pond gevonden. Ongeveer tien biljetten waren verscheurd en in de goot geworpen. De Londense politie heeft in de opslagplaats van het station Maryle- bone van de ondergrondse een som geld aangetroffen, die daar in be waring was gegeven. De politie is er niet zeker van dat het iin deze geval len geld betreft dat afkomstig is van de treinroof. De posterijen hebben bekendge maakt, dat het juiste-bedrag dat ge roofd is, 2.626.784 pond sterling is, 26.784 pond meer dan aanvankelijk was gemeld. Van dit bedrag is, zoals gemeld, thans 273.107 pond sterling achter haald. Nieuwe arrestatie. De Britse politie heeft woensdag avond een nieuwe arrestatie verricht in de zaak van de roofoverval op de posttrein van Glasgow naar Londen. In dit gevaj. is het een jonge blonde vrouw, die in Londen werd aange houden en die, na een uitvoerig ver hoor, naar een verblijf voor vrouwe lijke arrestanten werd overgebracht. BENTHUIZEN TELEFONISCH GEÏSOLEERD. Als gevolg van de vele regen van de laatste tijd is de telefoonkabel tussen Zoetermeer en Benthuizen „verdronken". Ten einde de kabel te kunnen repareren, zal de P.T.T. in de loop van vandaag het verkeer met de rond 150 telefonisch aangeslotenen in Benthuizen verbreken. Hoe lang de stagnatie zal duren, valt thans nog niet te zeggen. van de kabel bedraagt negentig ton. De tweede kabel, die op dat moment een trekspanning van honderd ton had, zou later op spanning worden gebracht. JONGEN OMGEKOMEN IN ZINKEND SCHIP Vanmorgen omstreeks half zeven is in het Eemskanaal te Garreweer bij Appingedam een schelpenzuiger de „Waddenzee" (ca 125 brt) uit Zoutkamp, gekanteld en gezonken. Van de vier opvarenden wisten zich drie in veiligheid te stellen. Een 15- jarige jongen kwam om het leven. Bij het passeren van een schip is de zuiger uitgeweken. Daarop is het schip, waarschijnlijk door de harde wind, uit de koers geraakt. De drie bovendeks vertoevende bemannings leden, de heren R. Roorda uit Leens en de gebroeders B. en B. Bolt uit Zoutkamp, zagen plotseling het schip hellen. Het was kennelijk met de beschoeing in aanraking geweest. TRAGISCHE DOOD Een van de gebroeders Bolt heeft nog getracht het logies te bereiken, waar de 15-jarige P. Kapenga uit Hornhuizen, die als passagier de tocht meemaakte, lag te slapen. Het gelukte de heer Bolt niet meer de jongen tijdig te waarschuwen. De drie mannen konden veilig de vaste wal bereiken. Op dat moment was de 15-jarige jongen nog in le ven. Men hoorde namelijk nog roe pen, dat het water snel steeg. Daar na heeft men niets meer van hem gehoord. De drijvende bok „de Hunze" werd naar de plaats des onheils gediri geerd. Twee duikers Wisten een staaldraad aan de schroefas van het schip vast te maken waarna men het achterschip zover boven water wist te brengen dat men de logies- ruimte kon bereiken. Door middel van een snijbrander werd daarna een gat in de stalen scheepswand ge maakt. Toen kon het stoffelijk over schot van de 15-jarige P. Kapenga worden geborgen. Prins Albert van Luik en zijn charmante echtgenote prinses Paola, zijn via Rome naar Beiroet gereisd om het internationale Baalbek-festival bij te wonen. De foto toont het prinselijk paar op het vliegveld van Rome. Prinses Paola verwacht haar derde kind. Kabel van Grevelingendam gebroken Staat van alarm in V.A.R. De strijdkrachten van de Verenigde Arabische Republiek zijn in staat van alarm gebracht om de „Israëli sche agressie" tegen Syrië het hoofd te bieden, zo heeft het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten woensdagavond bekendgemaakt. Het besluit hiertoe werd genomen De kabel, die zal worden gebruikt bij de aanleg van de Grevelingendam tussen Schouwen-Duiveland en Goe- ree/Overflakkee is vanmorgen, bij het strak trekken, gebroken. Het strak trekken van de kabel baan geschiedde met een motorlier vanaf de Flakkeese wal. De kabel moest op 300 ton spanning worden gebracht, doch toen een spanning van 230 ton was bereikt, knapte hij met een harde knal af. Het gewicht Het Sowjet-Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft woens dag geweigerd de tekst te aanvaarden van een Westduitse verklaring betreffende de ondertekening van het beperkte kernstopverdrag. De tekst van de verklaring werd op het ministerie door de Westduitse zaakgelastigde Scholl voor de plaatsvervangende Sowjet-Russische minis ter van buitenlandse zaken Koeznetsov voorgelezen. Een woordvoerder van de Westduitse ambassade verklaarde, dat Koeznetsov aandachtig naar het voorlezen luisterde, waarna hij zei de verklaring niet te kunnen aanvaarden. den, „omdat de Westduitse regering hiermede in strijd handelt met de geest, waarin het kernstopverdrag werd gesloten." „Het is te betreuren, dat de rege ring te Bonn een dergelijke hardnek kige en onrealistische houding aan neemt, die niet in overeenstemming is met de ware toestand in Duits land. De Bondsrepubliek heeft niet het recht voor het gehele Duitse volk, of ook alleen maar voor Ber lijn te spreken." Scholl antwoordde: „Mijn regering heeft met deze verklaring opnieuw haar mening kenbaar gemaakt over de toestand in Duitsland, dit in ver band met haar voorgenomen onder tekening van het kernstopverdrag. Berlijn maakt deel uit van de Bonds republiek." In de door Scholl voorgelezen ver klaring zegt de Westduitse regering, dat haar ondertekening van het ge deeltelijk kernstopakkoord geen erkenning van het Oostduitse be wind inhoudt en dat zij de enige wettige vertegenwoordigster is van het Duitse volk. Zij voegt hieraan toe: „De Sow jet zone van Duitsland bezit geen enkel recht om zich partij te stellen bij het sluiten van internationale verdra gen." Koeznetsov verklaarde daarop, dat hij de verklaring niet kon aanvaar- De pogingen om de drie in een mijn in Hazleton (Pennsylvania) in gesloten mijnwerkers te redden zijn donderdag voortgezet, nadat het bo ren van het nieuwe gat, waardoor men de mannen omhoog wil halen, was onderbroken door technische moeilijkheden. De eerste keer moest men de werkzaamheden staken, om dat de gang waarin de mannen zich bevinden gevaar liep in te storten door de trillingen van de machtige boor. Ook nu moet men het rustig aan doen, want men is op een diepte van tachtig meter gekomen, onge veer twintig meter van de plaats waar de mijnwerkers zitten. Het gat heeft een doorsnede van de: tig cm en zal later worden verbreed. ZOEKT U EEN GOLDEN RING voor een dame of heer? Juwelier v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. In de wijk Carabanchel van Madrid heeft een zeer felle brand gewoed in een grote rubberfabriek, de grootste brand in Madrid van de laatste jaren. Meer dan dertigduizend opgeslagen antobanden gingen in vlammen op. Bij de blussing werkte de Madrileense brandweer samen met die van een nabijgelegen Amerikaanse basis. De schade is bijzonder groot. Foto links: dikke zwarte rookwolkén dreven over de Spaanse hoofdstad, de, stank was afgrijselijk. Rechts: nog te redden banden worden overhaast in veiligheid gebracht. De „Daily Telegraph" meldit, dat de Britse regering secretaris-generaal Oe Thant van de VN heeft laten we ten, dat er, wat de federatie-Malei- sië betreft, geen sprake meer kan zijn van nieuwe concessies aan Indone sië. Soekarno, aldus het blad, die nog veel meer Indonesische waarnemers wil hebben bij de twee commissies van de VN, die in Serawak en Noord- Borneo moeten nagaan of de bevol king van deze gebieden wel in de federatie opgenomen wil worden, wil hiermee alleen maar obstructie voe ren. Duidelijk was gebleken, dat In donesië er alleen maar op uit is om de vorming van de federatie-Malei- sië voor onbepaalde tijd uit te stel len. De „Daily Telegraph" meldt voorts, dat de Britse marine zich op haar ba sis in Singapore, die in staat van alarm is gebracht, voorbereidt op ma noeuvres van een omvang als men na de tweede wereldoorlog niet meer heeft gehouden. De bevelhebber van die Britse strijdkrachten in Noord-Borneo, ge- neraal-majoor W. C. Walker, heeft woensdag gezegd, dat er „voldoende bewijzen" zijn dat enige leden van een „terroristische bende" die in Se rawak wordt achtervolgd, lid zijn van de Indonesische „organisatie voor volksverdediging"., Ghoerka-patrouil- les proberen de resten van de bende, die op ongeveer 60 man wordt ge schat, de pas af te snijden. Een woordvoerder van de VN-mis- sie zei, dat donderdag met een korte plechtigheid het werk van deze mis sie zou worden begonnen, dat bestaat uit een opiniepeiling van de bevol king van Noord-Borneo en Serawak ten aanzien van toetreding tot de federatie Maleisië. De Indonesische en Philippijnse waarnemers zijn nog niet aangekomen. Uitstel De groep V.N.-waarnemers, die vandaag (donderdag) in Jesselton 'n ontmoeting met politieke leiders van Noord-Borneo zou hebben gehad om zich op de hoogte te stellen van hun inzichten betreffende de totstandko ming van de nieuwe federatie Ma leisië, heeft deze ontmoeting voor on bepaalde tijd uitgesteld. Aanleiding hiertoe is, volgens welingelichte kringen, de afwezigheid van de waarnemers van de Philippijnen en Indonesië. De V.N.-vertegenwoordi- gers vrezen namelijk, dat, als bij hun onderzoek geen waarnemers van deze landen aanwezig mochten zijn, het verslag van hun bevindingen niet zal worden aanvaard. Ook in Koetsjing, Serawak, heeft de V.N.-commissie de aanvang van haar onderzoek verschoven, omdat de politieke leiders daar meer tijd vroegen om zich voor te bereiden. „NUTTELOOS TONEELSPEL De Franse minister van voorlichting, Alain Peyrefitte, heeft woensdag na een kabinetsvergadering gezegd, dat Frankrijk wacht op beëindiging van de conferentie in Genève, voordat het de kemontwapeningsbesprekingen tussen de vier mogendheden wil or- Advertentie). „Frankrijk vindt de conferentie in Genève nutteiloos tomieelsped", aldus Peyrefitte. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Iets zachter Het frontenstelsel van een nieuwe depressie, waarvan het centrum zich op de Oceaan even ten noordwesten van Ierland bevindt, is in de nacht van woensdag op donderdag tot het Kanaal doorgedrongen. Het veroor zaakt in ons land enige regen of mot regen. De aangevoerde lucht is iets zachter maar ook vochtig, zodat na de frontpassage er over het algemeen veel bewolking blijft binnendrijven. Aan het koufront kan bij de Golf van Biscaye een storing ontstaan, die naar Frankrijk trekt. In de vochtige lucht ontstond aan de ingang van het Kanaal uitgebreide mist. Wellicht zal ook in ons land het weer tijdelijk nevelig zijn. De matige wind draait na de frontpassage naar zuidwest tot west. ZON- EN MAANSTANDEN 23 Aug.: zon op 05.35, onder 19.50; ma au op 09.56, onder 21.45. H oogwaterstanden 23 Aug.: vjm. 5.32; n_m. 17.54. KORRELTJE Er is geen enkele fout uitvindibaar, diie men nog maken kan.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1